Vrstvení oblečení v mrazu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vrstvení oblečení v mrazu

Příspěvekod sobb » čtv pro 13, 2007 21:27

Dostala se mi do ruky Kalimera a dost mě zaujal článek, kde použili úryvek z knížky Jana Kopky - Ve spárech Aljašky.
Popisuje zde systém oblékání svého kolegy z Fairbanks:

"Jako první vrstvu na tělo měl slabou šusťákovou nepromokavou bundu, která absolutně nepustila pot dál. Další vrstvy byly izolační a hřály. Navrch podle potřeby nic nebo vestu, goretexovou či péřovou bundu. Když Steve viděl moje překvapení, snažil se mi svůj systém vysvětlit. První - vlhko nepropustná vrstva má v podstatě dvě funkce. Za prvé vyprodukované tělesné teplo neodchází dál skrz propustné vrstvy, ale je udrženo první vrstvou, a tak tělo nemusí tolik topit na udržení teploty, neztrácí zbytečně energii a při pohybu se rychleji zahřeje. Druhá funkce je, že zabrání prostoupení vlhkosti do dalších vrstev a udrží je suché, a tudíž neustále funkční a použitelné. Při sušení slabá šustáková bunda ihned uschne, pokud není po ruce zdroj tepla, může velice rychle bunda uschnout i venku na mraze." .....

Nebudu to psát celý, na netu ten článek nemůžu najít ...
Je to docela zajímavý ... Už jste někdo takový systém vrstvení také praktikoval?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod vencla » čtv pro 13, 2007 21:44

velice zajimava teorie.... nezkoušel jsem to nikdy, ale co sem nevyzkoušel, v budoucnosti vyzkoušet můžu ikdyz sem si uz zvykl na jisty komfort a netopit se v potu :evil:
vencla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned čer 18, 2006 20:02
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod sobb » čtv pro 13, 2007 21:58

vencla píše:velice zajimava teorie.... nezkoušel jsem to nikdy, ale co sem nevyzkoušel, v budoucnosti vyzkoušet můžu ikdyz sem si uz zvykl na jisty komfort a netopit se v potu :evil:


ona to není jen teorie, ale opravdu to používají v praxi, prý i někteří z ostatních závodníků ho různě aplikovali (v botech, ve spacáku) ...

a ten komfort, to je dvousečné, i Kopka píše, že si neuměl představit, "jak se v mraze koupe ve vlastní šťávě", ale zároveň uznává nedostatky propustných vrstev - že vlhkost zůstává ve věcech ... :
"Nemusí to být vůbec způsobeno špatnou funkčností vrchních vrstev, stačí, že vrchní vrstva neudýchá to, co se z vás odpaří, hlavně při zvýšeném výkonu. Vlhkost, která zůstane někde uvnitř, pak začne mrznout a vy prochládáte a tělo se marně snaží zahřát." ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Andreev » čtv pro 13, 2007 21:59

Fuj, to si nedovedu představit, takhle se koupat ve vlastním potu, který navíc když vychladne, tak bude zábt. Když se potím - v zimě - je to proto, že jdu moc rychle nebo jsem moc nabalený. Oboje se dá elegantně řešit zpomalením, větráním nebo sundáním nějaké vrstvy.

Má s tím někdo zkušenost?
Uživatelský avatar
Andreev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát srp 10, 2007 17:21
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonga » čtv pro 13, 2007 22:13

taky s tím nemám zkušenosti, vlastně krom jednoho favorita :wink: si myslím, že tu asi málokdo bude.

měl bych strach, že to bude studit. rovněž šusťák na tělo (alespoň u mne) nic moc předsdtava :((

nicméně asi to může fungovat a někdo to asi používat bude. nic proti gustu...
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Blaf » čtv pro 13, 2007 22:18

to je hodne zajimave, nebudu delat spekulace jak funkcni ptz tohle mi neprislusi,na to nemam dost zkusenosti....ale rad si prectu nazory zcestovalych kolegu
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod RUMcajs » čtv pro 13, 2007 23:31

Teoreticky si to predstavit dovedu, ale na brannem cviceni na zakladni skole se ten igelit daval vzdycky az jako posledni vrstva :-)
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod pripluv » pát pro 14, 2007 6:29

Andreev píše:Když se potím - v zimě - je to proto


Já v zimě zpravidla mrznu ... ale dnešní hi-tech matroše a onion oblíkání to řeší.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Polky » pát pro 14, 2007 7:28

Funguje to asi preto ze je rec o prostredi s velmi nizkami teplotami, a logika je asi ta ze aj ked pot zostane na tele tak prilis pod vsetkymi tymi dalsimi vrstvami neochladne, tak preto sa to aj takto da zniest. Neverim vsak ze by sa nedal s midernymi prostriedkami dosiahnut lepsi vysledok. Dalsia vec ze v takom prostredi sa asi nepodavaju ziadne sportove vykony vysokej intenzity ale skor dlhotrvajuce s miernou az strednou intenzitou.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod sobb » sob pro 15, 2007 9:46

Polky píše:.. Neverim vsak ze by sa nedal s midernymi prostriedkami dosiahnut lepsi vysledok....

a to je právě otázka, jaký způsob je nejefektivnější ... ten člověk, který zmiňovanou metodou uplatňuje se docela vyzná :) ... jednak žije ve Fairbanks, a to je prý nejchladnějsí místo civilizovaného světa, a navíc patří do zkušebního týmu Patagonie ...

jinak samozřejmě se jedná o extrémní podmínky, se kterými se většina z nás běžně setkávat nebude, ale jako téma k zamyšlení (nebo odzkoušení) to je poměrně zajímavé :wink:

a ještě pro představu pro ty, kteří o závodu Iditarod Trail Invitational nevědí
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Rujir » sob pro 15, 2007 11:54

sobb píše:jinak samozřejmě se jedná o extrémní podmínky, se kterými se většina z nás běžně setkávat nebude, ale jako téma k zamyšlení (nebo odzkoušení) to je poměrně zajímavé :wink:

a ještě pro představu pro ty, kteří o závodu Iditarod Trail Invitational nevědí


Tie podmienky su nielen extremne, ale aj silne specificke, rovnako ako cinnost, pri ktorej sa tak obliekaju. Predpokladam, ze dotycny pan je rovnako ako 99% vo Fairbanksu musher. No a ich cinnost je sice namahava, ale ako vravel polky - skor dlhodobo a s nizsou intenzitou nez naopak.

Inak vsetkym, ktorych zaujima tento styl obliekania odporucam knihu Yukon Quest. Hovori sa, ze to je najextremnejsi zavod na svete. Je este horsi ako Iditarod. Skvele citanie.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » sob pro 15, 2007 12:24

Rujir píše:Tie podmienky su nielen extremne, ale aj silne specificke, rovnako ako cinnost, pri ktorej sa tak obliekaju. Predpokladam, ze dotycny pan je rovnako ako 99% vo Fairbanksu musher. No a ich cinnost je sice namahava, ale ako vravel polky - skor dlhodobo a s nizsou intenzitou nez naopak.

Inak vsetkym, ktorych zaujima tento styl obliekania odporucam knihu Yukon Quest. Hovori sa, ze to je najextremnejsi zavod na svete. Je este horsi ako Iditarod. Skvele citanie.

Netuším, zda jezdí i se psím spřežením, ale tady je konkrétně tento způsob vrstvení použit při bajkovém závodu Iditarod Trail Invitational - snad nejdrsnější bajkový závod na světě. (je to závod cyklistů, lyžařů a pěšáků, po stopách klasického Iditarod - závodu psích spřežení)

Knihu Yukon Quest neznám, díky za tip. Yukon Quest je asi opravdu nejdrsnější závod psích spřežení ... a ještě pro zajímavost - příběh dvojice, která se stejnou trasu odvážila jet na kole
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod RUMcajs » sob pro 15, 2007 13:16

Mozna ze ten system vrstveni ma co delat s tim, ze jedou na kolech a nemuzou byt nabaleni ve vataku jak hlidac v gulagu...
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Kecal » sob pro 15, 2007 18:23

Steveovi docela rozumím. Při svém prvním Fagaraši jsem došel k něčemu podobnému. Pravda, bylo to v létě, hodně jsem se hýbal, takže teplo jsem si zařídil bez potřeby izolace. Tehdejší situace: teploty okolo + 10 °C --- vlhkost nechutně vlezlá (během 1 hodiny se několikrát vystřídal déšť, mrholení, mlha, polojasno) --- velmi ostrý vítr. Měl jsem na sobě toliko samodoma šusťákovku. Moc toho neprodýchala, ale moc toho nepustila dovnitř. Nutno dodat, že jiná děcka měla různě teplé hadry pod obyč i hi-tech šustkama / pončem / bez ničeho. Nikdo si nestěžoval.

A ještě jedna poznámka: kdysi jsem četl moudrá slova, že není vhodné mít na sobě POUZE funkčí matroš, protože pokožka potřebuje pro svoje pohodlí nějakou míru vlhkosti, a taky nadměrně qalitní odvod vlhka způsobí nadměrné pocení a z toho vyplývá vyšší ztráta tekutin, s dalšími doprovodnými efekty.
Kecal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 18, 2007 19:10
Bydliště: Třebíč

Příspěvekod šíp » ned pro 16, 2007 10:37

Kecal píše:
A ještě jedna poznámka: kdysi jsem četl moudrá slova, že není vhodné mít na sobě POUZE funkčí matroš, protože pokožka potřebuje pro svoje pohodlí nějakou míru vlhkosti, a taky nadměrně qalitní odvod vlhka způsobí nadměrné pocení a z toho vyplývá vyšší ztráta tekutin, s dalšími doprovodnými efekty.


jj taky jsem to někde četla-myslím že na svetoutdooru, ale nechce se mi to hledat
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Blaf » ned pro 16, 2007 18:30

njn tak ale pak vice pijes coz neni na skodu :roll:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Petras » pon pro 17, 2007 2:05

Blaf píše:njn tak ale pak vice pijes coz neni na skodu :roll:

Tak to dozajista není nikdy na škodu :mrgreen:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Simi » pon pro 17, 2007 10:19

Ja zase na lezeni v zime nebo ve vyssich horach pouzivam system obleceni, ktery propaguje nekolik horolezcu(Mark Twight, Steve House atd). Overil jsem si ho v zime pri lezeni i ve velkych horach a opravdu funguje vyborne! Navic bych rekl, ze se paradne uplatni i pri zimni turistice, skialpech a podobnych aktivitach.
Spociva v tom, ze se clovek snazi obleknout co nejmene a hlavne do obleceni s maximalni prodysnosti. Napr. termotriko, tenky rolak a vetrovka(v extremnim pripade jenom termotriko a vetrovka). Pokud se clovek pohybuje, minimalne se poti a udrzuje se pohybem v dostatecne teplote, kdy nehrozi podchlazeni. Pri jakekoliv zastavce - delsi oddych, standovani atd. - na sebe okamzite navleknout tzv. "belay jacket", coz je silna bunda(z duteho vlakna nebo perovka), ktera zajisti dostatecny tepelny komfort.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod tuso » pon pro 17, 2007 16:23

@simi: tak tohle používám už dlouho. Krom té péřovky- mně stačí se navléknout do SS bundy. A přišel jsem na to sám- chtělo to jen léta dřiny a odříkání. :mrgreen:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vašek » pon pro 17, 2007 17:25

tak tohle používám taky, lehce oblečený a v batohu zimní bundu, kterou na sebe hazím při zastávce. Když nefouká tak tady u nás chodím po horách ve flísce a termotriku a bohatě stačí...a stejně se někdy potím :mrgreen:
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod Blaf » pon pro 17, 2007 17:35

jj taky to tak delam sice je zimka nez se ti rozproudi krev ale pak ti neni vedro :roll:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » pon pro 17, 2007 21:01

Kecal píše:A ještě jedna poznámka: kdysi jsem četl moudrá slova, že není vhodné mít na sobě POUZE funkční matroš, protože pokožka potřebuje pro svoje pohodlí nějakou míru vlhkosti, a taky nadměrně qalitní odvod vlhka způsobí nadměrné pocení a z toho vyplývá vyšší ztráta tekutin, s dalšími doprovodnými efekty.
Merino je sice funkční, ale nevypařuje tak rychle, a navíc absorbuje vodu do 30-35% své hmotnosti bez pocitu vlhkosti, takže si myslím, že je do chladnějšího počasí možná optimální.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod jedik » pon pro 17, 2007 23:03

zbuddy píše:Merino je sice funkční, ale nevypařuje tak rychle, a navíc absorbuje vodu do 30-35% své hmotnosti bez pocitu vlhkosti, takže si myslím, že je do chladnějšího počasí možná optimální.

To z vlastni zkusenosti potvrzuji.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Blaf » pon pro 17, 2007 23:08

ja vyzkousel merino zatim jen v zime a spokojenost!!!! na leto si chci koupit to superfine ktere je site na leto.....tak uvidim :ú
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » pon pro 17, 2007 23:27

Já v něm jezdím celou sezónu na bruslích. Ale pozor, superfine nos jen na parádu, pod batoh ne.
Speciálně pro Tebe - už 3 dny chodím venku (do cca -5 st C) v mém slevněném Rock Zip (320), přímo na tělo, na něm jen tenkou Primaloft bundičku Warmpeace Uphill (vzorek za 30% ceny :ú ) a dobrý :ú
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Petras » úte pro 18, 2007 3:20

tuso píše:A přišel jsem na to sám- chtělo to jen léta dřiny a odříkání. :mrgreen:

Jo taky jsem nato přišel sám,ale bylo to složité,hlavně to že když ti je zima tak se obleč a když teplo tak si odlož.A taky to chtělo léta dřiny a odříkání,asi 5 let,těch prvních. :mrgreen: :twisted:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Blaf » úte pro 18, 2007 23:04

zbuddy píše:Já v něm jezdím celou sezónu na bruslích. Ale pozor, superfine nos jen na parádu, pod batoh ne.
Speciálně pro Tebe - už 3 dny chodím venku (do cca -5 st C) v mém slevněném Rock Zip (320), přímo na tělo, na něm jen tenkou Primaloft bundičku Warmpeace Uphill (vzorek za 30% ceny :ú ) a dobrý :ú


drsne no :ú ta 320 jde i primo na telo jo? * juuuu :ú a proc ne pod bagl?? zmolkovati?
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kall » stř pro 19, 2007 18:38

kde bych na krámě našel merino?
Kall
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř zář 6, 2006 16:29
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod Petras » stř pro 19, 2007 18:45

Kall píše:kde bych na krámě našel merino?

Třeba HUDY
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Blaf » stř pro 19, 2007 19:02

Petras píše:Třeba HUDY

jj nebo taky konkurence Devold
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Oblečení