Boty na běh v terénu + na chození

aneb běhám, běháš, běháme vše co se této bohulibé aktivity týče

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 8:12

@Mawe: díky, jsou bez membrány že? Líbí se mi na nich ten ripstop - takovou tu síťku nechcu ani zadarmo, projde tím prach, jemnej písek, každá troška vody,... Za mě síťka na svršku ne.
Jaký Altry s membránou máš a jak fungují / drží? Dík

@milarepa: hype.... Co čtu ohledně Topo (nejen tady), tak jim zřejmě pojem výstupní kontrola nic neříká. Za ty prachy mnohdy víc odfláklý, než boty z tržnice. Inovejt to samý v bledě modrým - co jsem si nechal poslat dom, vše jsem vracel kvůli vadám zpracování. Jedinej pár nebyl bez vady. Navíc to řešení jejich bot s GTX (model teď nevím, roclite?) - dát navrch na membránu jen takovou sítěčku - ehm... První škobrtnutí o klacek a je to rozervaný. Opravdu debilní nápad, vysloveně design fail, takový boty jsem už měl a vím, že tahle konstrukce vydrží prd. O zpracování, zejména lepení podrážky, nemluvě. Horší než tržnice. Za tohle chtěj 4k+?? [-(
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » stř kvě 17, 2023 8:27

etheric - běžecké boty s Gtx jsou jeden velký nesmysl, nikdy jsem je neměl, takže nemůžu posoudit

jinak tvé zkušenosti s výstupní kontrolou jsou dost specifické, neznám nikoho, kdo by měl se značkovými botami tolik problémů jako ty, já osobně nikdy, ani si nevybavuju ve svém širším okolí, že by někdo něco kdy vracel, bo mu přišel vadný kus.......zpracování inovejtů jako z tržnice? Ale prosím tě, nech už těch nesmyslných hejtů, přijde mi, že si tím snad něco řešíš, v různých inovejtech běhám asi 10 let, a nikdy žádný problém..........na Topo se zeptej oodoowa, ten v nich dlouhodobě běhá, já ty boty neznám
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 8:43

Za mě jsou jeden velkej nesmysl ponožky s gtx, nikoliv boty, ale to záleží na chuti a stylu každého běžce / chodce :)
Ad výstupní kvalita - kolik lidí už si tu stěžovalo, že najít pár bez vad je hodně těžký. Ne třeba zrovna INOV-8, ale jiný, taky značkový boty.
Žádný nesmysly, žádný hejty. Jen popisuju, co mi Sanasport poslal, já jim poslal zpět, oni poslali jiný pár, ten měl též vadu, tak dotřetice a konec. Navíc ty roclite měly podrážku divnou, pod patou tloušťka ok, no ale pod prsty to byla jen tenoučká slupička...
Opakuji - nejsem ani trochu vysazen na INOV-8, Topo atd, k žádný značce bot nemám averzi jako mám např k Pinguin. Prostě jsem si objednal INOV-8 na základě zdejšího hype a byl velmi nemile překvapen. Tak sorry, že jsem si dovolil urazit tvé oblíbence, nebyly v tom žádný předsudky, to, co píšu, píšu na základě toho, co mi přišlo dom. Třeba jsem měl jen vadnou sérii nebo Sanasport dostává a prodává druhou jakost..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » stř kvě 17, 2023 8:46

Etheric píše:Za mě jsou jeden velkej nesmysl ponožky s gtx, nikoliv boty, .

+1
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 9:06

milarepa píše:Neznám nikoho, kdo by měl se značkovými botami tolik problémů jako ty, já osobně nikdy, ani si nevybavuju ve svém širším okolí, že by někdo něco kdy vracel, bo mu přišel vadný kus
Jsou Hoka "znackove boty"?
Zrovna pred nekolika dny az tydny jsem tady psal o problemech s Challenger6 pro manzelku. Ve zkratce - nakonec jsme vyzkouseli vsech pet paru stejne barvy a velikosti, co meli na obchodech nebo na sklade eshopu. Jeden jediny par byl bezproblemovy (co se teto konkretni vady tyka) a z dalsich dvou by se dal poskladat dalsi par. Tj. z deseti kusu bylo sest s vadou.
Jednalo se o to, ze vevnitr ma byt jednolity textil beze svu od konce snerovani az po podrazku pod prstami. Ale vsechny ty vadne boty tam meli zhruba ve vysi "obsazky" prisity nejaky umelinovy netkany material (ze by jista forma vyztuze?), ktery trcel nekdy milimetr, nekdy dva dovnitr a jeste to cele bylo zvlnene. Vada absolutne nepochopitelna, tam nema byt co prisite, jak pisu, ma tam byt jeden nepresity kus textilu.
Takovou vadu bych rozhodne nenazval zanedbatelnou, protoze ten trcici matros docela zmensil vnitrni prostor, navic byl tvrdy a tlacil na prsty.
Jeste takova mala pripominka - nove boty se kupovali jako nahrada za reklamovane stejne, jen v jine barvy. Tem se na jedne bote na sedmi (!) mistech odlepovaly kusy Vibramu nalepene na penove mezipodesvi.

Docela velky fail (ale v tomto pripade design-fail) Hoky je u stejnych bot jen s GTX - Oni vzali kopyto bot bez GTX a do takto vyrobene boty dali dovnitr GTX boticku. Cimz, samozrejme, minimalne o nejake 2-3 mm zuzili a snizili vnitrni prostor. Coz je dost, aby byla bota ve stejne velikosti jako bez GTX nepouzitelna. No a o pul cisla vetsi zase uz nesedi.

Dalsi design-fail, ale posledni dobou hodne rozsireny je neustale suzovani novejsich modelu - Challenger 5 se dali rict, ze byly siroke boty, 6 normalni a o 7 uz lidi v recenzich a hodnocenich primo pisou, ze by se meli oznacit jako uzke, coz pri zkouseni potvrdila i manzelka (is primym srovnanim - ted pouzivala petku, bo jinou nemela a zkousela 6 a 7, i s tim, ze 6 mela na jedne noze a 7 na druhe - ale ty sedmicky si musela dat rychle dolu). Pricemz vsechny maji od vyrobce uvedenou "normalni" sirku.
milarepa píše:běžecké boty s Gtx jsou jeden velký nesmysl, nikdy jsem je neměl, takže nemůžu posoudit
:^o :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 9:15

etheric
ano bez membrany.

s membranou mam lone peak mid (ale uz treba 5 let stary), ted jsem vzala z bazaru novejsi verzi lone peak mid (gtx nemaji ani jedny, asi nejakou jinou membranu). No tenky "hadrovy" boty tu membranu oddelas mnohem snaz, ja je mam hlavne na zimu (vetsi teplo na nohy), ty stary maji tak 450km a membrana uz taky uplne nemembranuje, chozeni vysokou mokrou travou konci vlhkejma ponozkama, ale porad to neni uplne durch na zdimani, snih a lehkej dest to zvlada jeste +/-.

jako funkcnost si predstavuju jinak, ale co muzu delat, kdyz sotva sezenu hadrovy boty, natoz nejaky s membranou...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 9:31

Díky. Takže Altrám s membránou se vyhnu obloukem, ale ty tvoje ripstopový rád vyzkouším, až budou někde v akci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 9:36

Mawenzi píše:membrana uz taky uplne nemembranuje, chozeni vysokou mokrou travou konci vlhkejma ponozkama
Bacha na to - v zime a chladu toto fakt muze byt i se zkondenzovane pary vevnitr. Vubec nemusi byt poskozena membrana. Hlavne v bezeckych botach s tenkym vnejsim matrosem+tenkou membranou, kdy se chlad dostane az na vnitrni stranu membrany a primo na ni se srazi vlhkost zevnitr.

Manzelcine uplne prvni Hanwag Alasky (tj. pohorky) jsem taky hned na zacatku dali reklamovat, protoze na prvnim delsim vylete jsme chodili pres mokrou travu a doma mela manzelka v botach az mirne mokro. Ale ukazalo se, ze membrana neni poskozena, reklamace neuznana. Tak si manzelka koupila poradne turisticke ponozky (na tom vylete byla v normalnich "dennich") a potom spokojene pouzivala ty pohorky dalsich 7-8 let v lete, v zime, v desti, snehu, mokre trave...
A to byly pohorky s tlustou kuzi...

V Altrach - alespon v tech, co ted prodavaji - je membrana eVent. Ten dycha lip nez Gtx, ale nejspise i odhcazi drive nez Gtx, je vyrazne citlivejsi. Ja jsem ji mel v turistickych vyssich Hokach a to mi po pulroku uz chuzi v mokrem snehu nezvladla. Tentokrat fakt promokla, vyzkouseno i doma - a nakonec i vyreklamovano, tj. asi neprosel obycejny automaticky namaceci test.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 9:47

jak pisu, 1) mam ty boty uz nekolik let, takze mohla klidne nekde odejit 2) mokra vysoka trava vetsinou nebyva v zime a chladu... Navic jak je ta bota vetsi o 2cm nez moje noha, mohlo v nejakym ohybu vlivem chybejici hmoty ve spicce treba i dojit k vetsimu mackani boty a naporu na membranu.

s tou travou mam docela potize, ale kdyz poprcha tak je to jeste porad dobry.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » stř kvě 17, 2023 10:21

Ale bývá.... třeba neska - vysoká mokrá trowa, plus 8 = studilo to tak, že bych se býval i vsadil, že (minimálně levá) pustila vodu dovnitř. Po příchodu do prce sem (úplně mokré zvnějšku) LaS UR GTX vyzul a... vevnitř sucho, v obou (dlouhé GTX kalhoty přes ně = nenateklo vrchem). Ale studilo to teda fest.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 10:33

Aha, je tam event, no tak jsme doma :D Tuhle parodii na membránu ani zadarmo.

ntz píše:@oodoow - proste bota na rok ...

Rád bych se zeptal Oodoowa, kolik mu to vydrží km. K němu mám respekt, "terminátor", tak může podat o daný obuvi vypovídající hodnocení :)
@ntz: bota na rok? Kolik chodíš? Mně žádný, ani ty nejlepší boty, rok nevydržely. Jako jo, některý jo, ale to už byly ve stavu ala nález od popelnic, na výlety nepoužitelný, ale takový boty vždycky nechávám a dodělám je na kole / špinavých brigádách, práci na zahradě či v sadu a tak podobně..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 10:38

Mawenzi píše:mokra vysoka trava vetsinou nebyva v zime a chladu
Co by nebyla... Takova ranni rosa... Samozrejme, zima nemusi byt -10, zima je i nad nulou a chladno je i ted. Navic, kupodivu, na ten pocit muze zaucinkovat i windchill efekt }na material boty.
Navic je to, jak PP psal - i kdyz mas mokro zvenci, tak to teda citis dobre, ochlazuje to hodne.

Samozrejme, ja nechci vyloucit poskozeni membrany, k tomu stejne jednou dojde - jen mi prijde, ze kdyz uz se membrana poskodi, tak je tam (vetsinou) te vody docela dost. Proste jen, ze kdyz ma clovek vlhko vevnitr (ale ne mokro, resp. ne mokro alespon na konkretnim miste), tak neni na miste okamzite bez odzkouseni vinit membranu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 11:27

apuka píše:Takova ranni rosa... Samozrejme, zima nemusi byt -10, zima je i nad nulou a chladno je i ted.

Navic, kupodivu, na ten pocit muze zaucinkovat i windchill efekt }na material boty.

No jistě, v chladným období, zejména na podzim, bývá rosa masakrální. Proto nosim do těchto podmínek boty s GTX. Nemám boty durch už po prvních padesáti metrech travnatou stezkou, ani po zbytek výletu....

Opět pravda - i to je důvod, proč mě zaujaly ty Mawe Altra s ripstopem, jakože Altra bez tý síťky, kterou prodýchneš ze dvou metrů...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » stř kvě 17, 2023 11:35

Etheric píše:Rád bych se zeptal Oodoowa, kolik mu to vydrží km.

Který? Ty Altra Escalante se sešlapaly nějak našikmo a už mi přišlo nevhodné v nich chodit/běhat. Na stravě maj 444km. Naštěstí byly ze sportpursuit za nějakých 50 liber.
Inov8 Trailfly 280G mají teď 1227 naměřených km + neměřené procházky po městě, na nákup, cestování atd.
Pořád vypadají obstojně a něco v nich ještě naběhám.

Jinak Topo podle záznamu, obojí už vyřazené:
Topo Ultraventure - 1,761.3km
Topo Athletic MTN RACER 2 - 1,670.6km


apuka píše:Docela velky fail (ale v tomto pripade design-fail) Hoky je u stejnych bot jen s GTX - Oni vzali kopyto bot bez GTX a do takto vyrobene boty dali dovnitr GTX boticku. Cimz, samozrejme, minimalne o nejake 2-3 mm zuzili a snizili vnitrni prostor. Coz je dost, aby byla bota ve stejne velikosti jako bez GTX nepouzitelna. No a o pul cisla vetsi zase uz nesedi.

Dalsi design-fail, ale posledni dobou hodne rozsireny je neustale suzovani novejsich modelu - Challenger 5 se dali rict, ze byly siroke boty, 6 normalni a o 7 uz lidi v recenzich a hodnocenich primo pisou, ze by se meli oznacit jako uzke, coz pri zkouseni potvrdila i manzelka (is primym srovnanim - ted pouzivala petku, bo jinou nemela a zkousela 6 a 7, i s tim, ze 6 mela na jedne noze a 7 na druhe - ale ty sedmicky si musela dat rychle dolu). Pricemz vsechny maji od vyrobce uvedenou "normalni" sirku.

Prostě teď sednou na užší nohu, nějak tam nevidím žádný design fail. Zřejmě si lidi stěžovali, že už byly moc široké a nestabilní.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 12:00

apuka
ale neni moc mist, kde je v cr uprostred ledna vysoka trava, ne?

ja si zimu a chladno proste predstavuju dost pod 0 a v zimnich mesicich, ted mozna neni teplo ale zimou bych to asi nenazvala:D i kdyz jsem vcera byla venku v zateplenych holinkach a bylo to akorat:D (nevyhoda, jsou asi o 6cm delsi nez moje noha a chodit se v nich fakt neda, ale tak jako postavat a leharo krokem pochazet je nastesti ok :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 12:28

@Mawe: No jo, Tvoje predstavy o zime... :(( Vsak jak jste dali ten popis, jak Tys slapala v tilku (a jeste Ti nejspise bylo trochu horko) a vedle Tebe Etheric v Torridu :-). Coz jen ukazuje, jak je to vnimani individualni.
Ja beru "zimu a chlad" ve srovnani s prumernymi hodnotami na dane obdobi. Tj. uprostred kvetna teploty 5-10 stupnu (ted to tady hlasi 8 stupnu) v bezne ceske krajine v pul druhe odpoledne nejsou zrovna dlouhodoby prumer...

Noa vysoka trava v zime (rocnim obdobi) - v Beskydech beze snehu bezna vec. Rostou tam vyssi traviny, ktere nikdo nekosi, zvirata nejedi. Ty pred zimou max. trochu slehnou (az napadne vice snehu slehnou vice), ale obcas se pres ne stale prodiras. No a kdyz beres do uvahy nejenom travu ale napr. boruvci, mlade vyrostky stromku, kricky a jinou burinu, tak toho je dost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 13:11

apuka
a me zrovna letosni kveten prijde jako paradni dlouhodoby prumer na to co pamautju od mych mladych let a vedra poslednich let mi prisli trochu mimo :D vzdycky si kveten pamatuju jako destivej a studenej :D

ja bych rekla, ze je chladno, to podle me ale neni zima :D tak je v zime :D (v cr, nekde jinde je furt :D

pokud bych vsechno co nekdo napise nebo ja reknu mela chapat v soustaznosti k prumeru na dany den, tak mi asi praskne lebka, protoze fakt nevim, v jakych prumerech a nad cim premysli jiny lidi:D

jako chapu to v kontextu kdyz nekdo prijde a rekne "dneska je tam nejaka zima" tak to asi mysli vuci vcera a ne ze tam mrzne, ale kdyz ty napises v zime, tak si predstavim zimu a ne chladneji oproti teplemu prumeru :D

v kazdym pripade OK, i v zime v mrazech muze ta trava sahat ke kolenum, pak by to byl asi podobnej problem jako kdyz je mokra v lete :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 14:09

Mawe, souhlasim s Tebou, ze nektere posledni roky bylo ponekud tepleji, ale zase predtim taky nebyl kveten bezne takovy, jak je prave ted. Nektery rok ano, nektery ne... Taky jsem pochopil, ze Tys taky nebyla vzdy takova "topiva" pri pohybu jako ted :wink:.

Tady si muzes kouknout prumerne teploty za jednotlive roky a mesice ve srovnani "s prumerem", dokonce nekdy i se dvema prumery, resp. "dlouhodobym normalem", podle kraju. Ale je to celkova prumerna teplota za mesic. Stejne je to s destem.

Zajimave je, ze v "madarskych oblastech" je hojen pouzivane prislovi, ktere rika doslovne "kvetnovy dest ma cenu zlata", zato ceska prislovi se spise zameruji na chladno a na sucho, pripadne pouze na cast mesice. Tomu madarskemu se alespon trochu podoba akurat "Májová vlažička - naroste travička; májový deštíček - poroste chlebíček.". Zeby az takove rozdily v historickych zkusenostech?

Nemas vsechno "chapat v souvztaznosti k prumeru na dany den", ale kdyz TI nekdo rekne "je zima" a z kontextu je jasne, ze nepise o rocnim obdobi, tak to vzdy bude "ve souvztaznosti" s ocekavanim na dane obdobi (asi ne konkretni den), jinymi slovy prave s prumerem (toho, co si pamatuje - u nekoho cely zivot, u nekoho posledni roky).
Kazdopadne ale v obdobi kolem 17. kvetna mit nejvyssi teplotu 8 stupnu bezne neni uz hodne let, podle mne to ani neni jen "chladneji", je to na toto obdobi primo zima :-).

Ale to je uz hodne Off topic, tak to nechme...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 14:17

apuka
pokud ja vim, mam to tak relativne od mala, nebo treba od stredni si to uz vybavuju vyrazne a to sem tady na foru jeste ani nebyla :D


ano z tveho kontextu z toho opravdu neplynulo ze tim myslis zimu ve vztaznosti k prumernym kvetnovym teplotma, proste sem to chapala zimu v zime :D

nahodne sem vybrala rok 2010 a tam je pro JM kraj 13.1 a to si myslim, ze tento rok ten kveten nijak zvlast chladnejsi teda nebude :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 15:23

Odečet teploty vzduchu se provádí každý den v klimatologických termínech, tedy vždy v 7:00, 14:00 a 21:00 SEČ (resp. 8:00, 15:00 a 22:00 SELČ). Naměřená teplota se uvádí v Celsiových stupních (°C). Z naměřených hodnot se pak váženým průměrem (7 + 14 + 2*21)/4 určuje průměrná denní teplota.


Tj. to neni nejvyssi denni teplota, ale prumer za cely den. Zrovna za dnesek v Brne Turanech to mas pri predpokladane teplote 10 stupnu vecer (8+9+2x10)/4, tj. 9,25 stupnu, coz by bylo o dobrych par stupnu pod dlouhodobym prumerem. Navic tech 10 stupnu jako nejvyssi denni teplota je za poslednich 13 let (dal jsem to nezkoumal) skoro o 1,5 stupne nejnizsi, vetsinou to je mezi 17-20++ stupni.

Proto jsem uvedl primo dnesni den a aktualni situaci - a to je fakt oproti normalu pekna zima.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 15:42

apuka

proto sem minuly tyden v kvetnu chodila uvarena v tilku jeste pred polednem a litovala, ze nemam kratasy, na slunku na zdechnuti, ve stinu v lese na vetriku prijemne. On ten prumer je za cely kveten a mam dojem, ze jsme tak v jeho pulce...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výběr bot

Příspěvekod behar » pát kvě 19, 2023 13:52

Zdravím, chci se zeptat, jaké boty byste mi doporučili na běhání po horách. Takže kameny, kořeny, občas asfalt nebo nějaká hlíněná cesta. Chtěl bych takové boty, ve kterých bych jen málo cítil zmiňované kameny. Takže asi ať to má širokou podrážku? A další otázka je značka. Nevím, jestli Hoka, Dynafit, Salomon atd. Po horách už chodím dlouho, ale jen chodím. Teď bych chtěl začít i běhat, ale vůbec se v běžeckých trailových botech nevyznám, proto prosím o radu. Samozřejmě jsem četl nějaké články, ve kterých byly zmíněný kvalitní boty, ale přece jen dám na rady zkušených. Děkuji
behar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 19, 2023 13:39

Re: Výběr bot

Příspěvekod Etheric » pát kvě 19, 2023 14:16

Každý ti doporučí něco jiného. Jakou máš nohu? Úzkou, normální, širokou,...? Nárt normální, vysokej, nízkej? Čekáš mokro nebo jemnej písek / prach?.... Kolik vážíš?
Jestli ti sednou např Reebok ridgerider, za ty prachy snad lepší boty pro svůj účel neseženeš, jsou vynikající, pohodlný, trvanlivý. Maj verzi s i bez gtx, mám oboje a vždy si beru dle potřeby a podmínek...
Ale záleží jakou máš haksnu, podle toho vybírej značku. Některý jsou užší, jiný širší atd. Já kupuju na "normální" nohu, hlídám si především ohyby u obsázky (ta musí být přišitá, jinak nevydrží nic). Záleží kde končí a začíná obsázka a jak je řešená, podle toho vzniká ohyb a ten napoví velmi mnoho o budoucím pohodlí a výdrži
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr bot

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2023 14:23

Ja doporucuji v prvni rade si nevybirat znacky, ale aby boty perfektne sedely. Jinak ano, zavisi to od Tvych nohou, ale i zpusobu Tveho behu. Etherica bych je doplnil tady:
Etheric píše:záleží jakou máš haksnu, podle toho vybírej značku. Některý jsou užší, jiný širší atd.
Nevybirej podle toho znacky - vybirej konkretni modely. Neplati, ze jedna znacka ma (jen) uzke, druha (jen) siroke) a treti (jen) "normalni" sirku bot. Kazdy model kazdy znacky ma svoje kopyto. Dokonce i kazdy modelovy rok, posledni dobou je zvykem, ze se kopyta obcas meni, takze model XXX vyrobce YYY verze N se muze docela lisit od stejneho modelu jen verze N-1.

Takze zajdi si nekam do obchodu a zkousej a zkousej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr bot

Příspěvekod Etheric » pát kvě 19, 2023 14:30

Jo, apuka má pravdu, nicméně obecně některá značka dělá širší, jiná užší. Ale jednotlivý modely a ročníky se liší, toť pravda...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2023 16:14

Slouceno. Nezakladej prosim nova vlakna, kdyz uz nejake vhodne na tvuj dotaz existuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » úte kvě 23, 2023 10:38

O víkendu jsme byli na Rakovnické stovce. Šli jsme jenom 50km trasu, protože na stovku byla moc velká únava a muselo by se brzo vstávat.
Celkem mě překvapilo, kolik lidí tam mělo Altry, byly to desítky běžců. S velkou převahou nečastější bota na nohou.
Topo tam měla kromě přítelkyně už jenom jedna holka jinak jsem žádné neviděl.

Já tam šel vyzkoušet a rozchodit Nnormal Tomir než je vemu na trek po horách. Bytelná bota, která nemá moc měkké tlumení a celkově připomíná pohorku a to i podrážkou, narozdíl od pohorky je ale ultralehká.
Chci v nich jít GR11, což je skoro 800km, tak potřebuju botu, co se určitě nerozpadne, abych nemusel tahat náhradní nebo nedej bože někde tam kupovat nějakou botu v které nepůjde chodit.
Volba padla právě na Tomir už jenom proto, že to je Kilianova nová firma, která dává důraz na životní prostředí a chce, aby její výrobky vydržely co nejdéle. Má šitou podrážkou, což se dnes už u běžeckých bot vůbec nevidí.

Na běh mi to po tisíci kilometrech v Inov8 Trailfly 280 přišlo takové tvrdé. Výhodou oproti Inov8 je ale zase lepší obratnost v technických pasážích a taky podrážka, která drží velice dobře zatím na všem, co jsem zkusil.
Skákání přes řeku po mokrých kládách, které se různě točí a hýbou pod nohama byla dobrá zatěžkávací zkouška. Mít tam s sebou grafénové inov8, tak raději tím potokem rovnou projdu, než riskovat, že dopadnou na kládu, která se mi smekne a hodím držku.
Zároveň jak je to až zázračně lehké, tak se v tom dá i klusat.

Jinak ještě zajímavost VJ Sport teď má model Speedhiker, což by mohl být zajímavý kompromis pro někoho, kdo chce lehkou kotníkovou botu, která má "Best grip on the planet".

Jo a ještě další zajímavost, Rakovnickou stovku dal i Karel Řehka, náčelník Generálního štábu Armády České republiky. Ve 48 letech dal 106km pod 16 hodin ve slušným horku a dusnu. Mám radost, že takovou funkci nezastává nějaký pupkatý generál, ale člověk co se udržuje ve vynikající kondici. :supz:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » úte kvě 23, 2023 15:22

Ty Speedhikery se mi fakt líbí, jaká škoda, že nejsou nízký :(
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2023 18:04

oodoow píše:Celkem mě překvapilo, kolik lidí tam mělo Altry, byly to desítky běžců. S velkou převahou nečastější bota na nohou.
Divis se? Altry uz prodava jak Hudy, tak i Rockpoint a urcite je hodne vychvaluji ...
oodoow píše:á tam šel vyzkoušet a rozchodit Nnormal Tomir než je vemu na trek po horách. Bytelná bota, která nemá moc měkké tlumení a celkově připomíná pohorku a to i podrážkou, narozdíl od pohorky je ale ultralehká.
Vypadaji docela zajimave.
Jen vypada, ze se neda u nas nikde sehnat, kde by se alespon dala vyzkouset velikost a kopyto.
oodoow píše:Mám radost, že takovou funkci nezastává nějaký pupkatý generál, ale člověk co se udržuje ve vynikající kondici.
Tak nejakou dobu po revoluci museli projit vsichni vyssi dustojnici v armade testy fyzicke zdatnosti. Kvuli nimz odeslo docela dost tech lidi. Ty testy jsou - pokud dobre vim - jeste stale soucasti, abych tak rekl "armadni kariery" a opakuji se v pravidelnich intervalech. Takze predstava nejakeho popkateho generala v armadni sluzbe, ktery ledva vyjde pet schodu do kanclu je asi docela vzdalena od reality.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte kvě 23, 2023 20:25

oodoow píše:Já tam šel vyzkoušet a rozchodit Nnormal Tomir než je vemu na trek po horách. Bytelná bota, která nemá moc měkké tlumení a celkově připomíná pohorku a to i podrážkou, narozdíl od pohorky je ale ultralehká.

Mne teda nepripomina pohorku vubec nicim, zato mi pripomina Hoky, akorat vypadaji jeste smesneji ;-)

oodoow píše:Chci v nich jít GR11, což je skoro 800km, tak potřebuju botu, co se určitě nerozpadne, abych nemusel tahat náhradní nebo nedej bože někde tam kupovat nějakou botu v které nepůjde chodit.

Kdyby sis poridil poradne pohorky, tak tu jistotu mas :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Běhání