Boty na běh v terénu + na chození

aneb běhám, běháš, běháme vše co se této bohulibé aktivity týče

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 2, 2023 15:18

challenger art 7 wide mi jsou ve 43 tesne na hrane v tenkych ponozkach, i kdyz spicka mi prijde pak hrozne dlouha, chuze by sla. kdyz citim malicek v klidu v tenke pobozce, tak nic moc, ale maji mekky svrsek, ktery trochu "uhne". v pripade nouze nebo o 3mm sirsi, tak by to slo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » čtv lis 2, 2023 15:37

V tom pripade zkus pohledat, jestli nemaji nekde v Brne k vyzkouseni (nebo na eshopu s poslanim i zpet zdarma) jeste ATR6 Wide, ty jsou o maly vous sirsi. ATR5 Wide by byly jeste lepsi, ale ty by uz moc let nevydrzely kvuli rozpadu PU na podrazce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 5, 2023 9:23

tak minulou nedeli sem pri cca 19km mela na 5mistech otlaceniny (dva monclaky vydrzely modry az do vcerejska) z gtx olympusu, 3 z 5 mist sem zalepila naplasti s tim, ze kdyztak dolepim, ale dobry. Mozna v jednom miste sem ke koncu trasy (18km) citila, ze sem to mela jeste prelepit spulkovkou.

Myslim, ze jeste par vyletu a uz to pujde vpohode bez naplasti.

Sucho vydrzelo 2h (byla sem v patek venku cca 2h a 10 minut) s tim, ze prselo asi 4-5 mm za hodinu celou dobu, co jsem byla venku. Bohuzel nevim, zda mi tam vlhkost nenatahla pres ponozky, protoze mam nizky, tak i pres kinetic kalhoty prece jen v kalhot ta voda stykala na fusky a mozna do bot kominem na kotnik.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » ned lis 5, 2023 11:32

Já měl v nízkých Mammut gtx krásně sucho i po 25km mimo cesty, krása. Mokro bylo dost, všude okolo, na mně ne. Měl jsem gatě Rab kinetic alpine 2 a návleky nalehko, oboje zvenku navlhlý, uvnitř sucho. Paráda, vše skvěle fungovalo. Což by fungovalo i s kalhotami bez membrány, ale bylo chladno a čekal jsem déšť, tak jsem vzal kinetic, ve kterých se dá normálně chodit.

Jinak taky sháním už nový gtx nízký boty, současný daj ještě zimu a konec
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » ned lis 5, 2023 18:10

mi přijde gtx v teniskách jako naprostá zbytečnost, slovy mike bych napsal, že to je marketing výrobců obuvi, a zákaznici jim skočili na lep :-)

když zůstaneme v segmentu běžeckých bot, tak s gtx dostaneš výrazně méně prodyšnou tenisku s vyšší váhou a menším prostorem pro nohu, za tohle brutální snížení hodnoty boty dostaneš jen pofidérní výhodu nepromokavosti, která stejně za chvíli skončí, bo membrána se někde v ohybu poškodí a začne dovnitř protékat, zůstane ti tak jen totálně nahovno teniska. Navíc když běhám v outdooru v dešti, tak mi stejně nateče do boty voda ze shora, buď ti tam rovnou naprší, nebo si do boty nabereš v kalužích, na horách se cestičky mění v potoky, a tam běžně běhám po kotníky ve vodě...........

do dobré prodyšné tenisky si v případě deště dám merino ponožky, ty i když nasáknou, tak noha je pocitově v suchu, a to co do tenisky nateče, to z ní zase vyteče, když přestane pršet, tak za chvíli je bota zase suchá...........pokud je chladno, tak to řeší membránové ponožky

jakýsi smysl gtx v teniskách je jen na silniční běhání v mokré zimě, ale tam bych spíše preferoval nenasákavý svršek typu runshield od Saucony než přímo gtx, ale teplé merino ponožky mi vždycky stačily

gtx v botech mi dává smysl jen u pohorek, svršek je pevný, tam membrána nepraskne, a tyhle boty používám jako ochranu před mokrými sračkami v chladu, a jsem rád, že mám nohu v komfortu, tam je naopak gtx naprosto super...............
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Reccol » ned lis 5, 2023 20:39

Souhlas, gtx v nízkých botách má dost marginální spektrum užitečnosti. I na turistiku. Ale Etheric to holt má jinak.

Btw v těch Hoka Challenger jsem si dneska dal úplně neplánovaně tréninkovej půlmaraton na asfaltu (prostě se běželo fajn) a dost v pohodě - dokonce tak, že se zlehka koukám po silničních Hoka, kdyby měl někdo tip :)
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » ned lis 5, 2023 21:53

nejrozšířenějším silničním modelem od Hoky je Clifton, aktuálně je v 9. mutaci, existuje i wide verze, jako neuděláš s ním chybu, je to dobrá silnička, dají se v ní odběhat v podstatě všechny tréninky, kromě těch vyloženě rychlostních, ale u silniční Hoky mám trochu problém s pěnou, jiné značky mají lepší tlumící pěny, Hoka je obecně hodně měkká a chybí tam nějaká větší odezva, přímým konkurentem Cliftona je třeba Ride od Saucony, ten má větší odezvu a běh je zábavnější, běhám v něm tempové tréninky a rychlejší dlouhé běhy, utáhne i tempo 3:50 min/km. Pokud bys chtěl něco vyloženě tlumeného, tak skvělou volbou je Triumph od Saucony, v aktuální 21 je všechno dobře, ideální bota pro všechna tempa nad 4:30 na jakoukoliv vzdálenost, jejich minulá 19 se mi rozpadla po nějakých 1400 km, což je na silničku úctyhodný výkon
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » pon lis 6, 2023 5:08

milarepa píše:mi přijde gtx v teniskách jako naprostá zbytečnost, slovy mike bych napsal, že to je marketing výrobců obuvi, a zákaznici jim skočili na lep :-)

Stejný pohled mám na nepromok ponožky ;)
milarepa píše: za tohle brutální snížení hodnoty boty dostaneš jen pofidérní výhodu nepromokavosti, která stejně za chvíli skončí, bo membrána se někde v ohybu poškodí a začne dovnitř protékat

Jo, po nějakých minimálně 2 tisících km, takže za mě cajk, celou tu dobu mám nohy v suchu a "bavím" se pozorováním ostatních v botách bez membrány, jak blbnou s pytlíky, nepromok fuskami...
milarepa píše:Navíc když běhám v outdooru v dešti, tak mi stejně nateče do boty voda ze shora, buď ti tam rovnou naprší, nebo si do boty nabereš v kalužích, na horách se cestičky mění v potoky, a tam běžně běhám po kotníky ve vodě...........

Tak já po kotníky ve vodě neběhám a s během či chůzi v dešti a mokrým terénu nezažívám to, co zmiňuješ. Asi něco dělám "blbě" :D
milarepa píše:do dobré prodyšné tenisky si v případě deště dám merino ponožky, ty i když nasáknou, tak noha je pocitově v suchu, a to co do tenisky nateče, to z ní zase vyteče, když přestane pršet, tak za chvíli je bota zase suchá..........

Hm... Mně když namokne (bota bez membrány), není suchá za chvíli, ani za hodinu, ba ani za půl dne, pokud tedy není třicet stupňů.......
milarepa píše:gtx v botech mi dává smysl jen u pohorek

Stejnej smysl, jako v nízkých botách.... Že v nízkých vydrží krátce, no a. Sám jsi tu odkazoval běžecký boty, který gtx nemají, ale vydrží 400km, nějaký závodní speciály. Má to smysl? Pro tebe určitě, jako pro mě boty s gtx..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon lis 6, 2023 5:37

Etheric píše:Jo, po nějakých minimálně 2 tisících km

2 tisice km tenisky nevydrzi. Membrana v nich ani nahodou, spis nizke stovky. Mne v nizkych trekovkach nevydrzela nikdy vic nez 500 km. To uz i ty membranove ponozky vydrzi dyl. Ona teda membrana nevydrzi ani v pohorkach, ale v dobrych v zasade neni potreba, a tak je to jedno.

Aktualne chodim na vychazky v nizkych trekovkach s membranou, ktera tece jako reseto, a tak si do nich v mokru beru membranove ponozky. V pohorkach uz je taky derava, ale tam si neberu nic, dobra kuze s minimem svu neprotece.

Na druhou stranu, pritelkyne nosi nizke Topo bez membrany a v botach ji cvachta vyrazne vic, nez mne, takze nosi membranove ponozky casteji. Coz ovsem neni membranou v mych, ale tim, ze jsou kozene a Topo ze sitovity. Po navratu je davam na susak a moje kozene schnou asi polovinu casu, co ty jeji. O tolik vic jsou promocene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49493
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Etheric » pon lis 6, 2023 6:01

mike píše:2 tisice km tenisky nevydrzi. Membrana v nich ani nahodou, spis nizke stovky. Mne v nizkych trekovkach nevydrzela nikdy vic nez 500 km

Kolik vážíš? Já 56, tj plně naložen do 60kg. Vydrží mi tolik, kolik píšu, že vydrží. A to je zásadně nemeju, umyjou se v mokrý trávě, jen je po uschnutí pak stříknu starou verzí Cherry blossom. Jinak péče o boty nula, není potřeba. Slouží mně, ne já jim.
Kdybych vážil víc, asi by boty šly rychleji do kopru, nevim, nemám možnost to nějak porovnat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2023 6:11

me na membrabovych ponozkach vadi, ze jak jsou promocene a studene, tak mi z toho je zima na nohy a pak se nemuzu hlavne vecer vubec zahrat a rano pekne do 5stupnu na nohu na 10 minut suchy ponozky, nez je po chvili v trave stihne stejny osud. gtx altry maji pevnejsi svrsek a zaroven jsou porad prijatelne siroky na moji nohu, i tak by mohly byt odolnejsi, nez derovana hadra i kdyz gtx odejde.

pohorky mam do sneznic akorat ty berniny ktery mi zezhora drti ohybem.orstybtak,ze do nich nosim nastrihany latexovy vlozky ktery musim slozite umistovat a posunovat, takze ne, nemam je chut nosit bezne na vandry.

a na 4h ven kdy ve vlaku uz bude teplo a doma zalezu do deky je taky prijatelnejsi nez byt v durch botach a studenejch pobozkach 3 dny venku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 10:18

mike píše:2 tisice km tenisky nevydrzi. Membrana v nich ani nahodou, spis nizke stovky. Mne v nizkych trekovkach nevydrzela nikdy vic nez 500 km. ... Ona teda membrana nevydrzi ani v pohorkach....
Tohle vubec neni obecna pravda.

Jedna vec je, ze milarepa ma na mysli bezecke "tenisky", Etheric zase turisticke "tenisky", Ty zase pises o trekovych "teniskach". Jo, v bezeckych a nekterych mekcich turistickych s ne moc pevnym svrskem (kupodivu nejvice od znacek vyrabejicich hlavne bezecke boty) vydrzi min. Ale pokud mas turisticke s "normalni" GTX memberanou, ne nekterou "odlehcenejsi" a strecovou verzi GTX, tak dokaze vydrzet dlouho. Ja sice v nizkych botach chodim do hor malokdy, ale zato jsem mel nekolik ruznych trekovych "tenisek" (napr. Aku kombinovane, Asolo celokozene) a v kazdych z nich jsem do prace, po meste, na prochazky i do prirody mimo hory nachodil hodne km. Kazde ty boty mi vydrzely do uplneho sedreni podrazky, minimalne 5 let. To je uz jen pri pocitani 2 km/den do/z prace a 200 dnu rocne minimalne 2000 km. Ani na jednech GTX neprestal fungovat az do vyhozeni. Protekaly na konci zivota jedina - kterym jsem proslapl podrazku a ta jeste praskla az dovnitr boty.
Mozna je to jinym zpusobem chuze, ale ze by se predek neohybal, to rozhodne u mne neplati. Taky kazdym rokem jsem v nich relativne mnohokrat slapal v silnem desti, v potuckach vody na chodnicich, stezkach pri vetsich destich, v rozmocenem topicim se snehu a brecce (bohuzel, toto spise par let nazad), takze zjistit deravost membrany by bylo lehke. (Coz jsem hodne rychle v brecce zjistil u turistickych polokotnikovych Hoka s eVentem v Jesenikach...) Jo, ty bezne boty ja neosetruji nijak, krome obcasneho umyti, kdyz uz je to prilis zasvinene, zablacene. Nikdy je ale neosetruji impregnaci ani kondicionerem, pokud je na nich kuze.

Uz jsem taky psal - v pohorkach v nasi rodine nikomu nikdy Gtx nepustil vodu, krome mych Asolo Granite po nejakych sedmi letech, kde se ale rozjel sev nad patou (nakonec az v delce cca 7-8 cm) pres vsechny vrstvy a taky na membrane, bo ten jemny sev na ni nemohl boty drzet pokope. A v Salewa Crow, nejspise az po 2000+ km pouziti, ty jsem "pujcil" synovi po vyrazeni (cordura a svy uz byly dost na dranc), jak kvuli reklamacim zrovna nemel boty a on je doslova rodrazasl na sutoviskach na Hohe Wandu, Raxu a Schneebergu na neznacenych starych stezkach. Jenze to uz byly v botach rozedrene diry skrz Corduru i Gtx az dovnitr... Ale napr. manzelcine asi 7-8 let pouzivane Alasky, ktere maji presne v ohebu velkou diru pres kuzi a penu az na Gtx (membrana pres diru krasne sviti) ji anii pres tu diru ji po nekolikerem pouziti posledni zimu zivota bot na jarnim topicim se snehu az po kotniky nikdy nepustily vodu. To urcite nebylo kuzi boty :-). Pravda, do te diry jsem vystrikal docela dost impregnace jeste s C8 FCB.

Takze zase nezobecnujte nepravdive nejake sve zkusenosti "na vsechno a pro vsechny"...
milarepa píše:když zůstaneme v segmentu běžeckých bot, tak s gtx dostaneš výrazně méně prodyšnou tenisku s vyšší váhou a menším prostorem pro nohu
Ano, to zvyraznene je u mnoha vyrobcu vlastnosti. Bohuzel ale to neni problem Gtx, ale naprosto ujetym zpusobem vyroby techto bot - pokud nahradis nepatrnou (nebo zadnou) podsivku tou z Gtx, ktera neni vubec zanedbatelna, tak je vsem jasne, ze se prostor zmensi. Rozumny vyrobce to resi predesignovanym kopytem - protoze kopyto boty ma urcit velikost hotove boty, ne boty pred vlozenim podsivky.
milarepa píše:když běhám v outdooru v dešti, tak mi stejně nateče do boty voda ze shora, buď ti tam rovnou naprší, nebo si do boty nabereš v kalužích, na horách se cestičky mění v potoky, a tam běžně běhám po kotníky ve vodě
Hele, takove podminky, jak pises se opravdu v desti stavaji - ale pouze nekde, takovych stezek zase moc neni, pouze pri hodne vydatnych lijacich/destich, proste podminkach, ktere se sejdou na konkretnim miste docela malokdy a jeste abys zrovna na tom miste byl i Ty, to musi byt docela vyjimecne.
Ano, v techto pripadech je membrana v nizkych botach malo uzitecna - ale to je mizive procento pouzivani pri destich a mokru, kdy naopak muze byt hodne uzitecna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » pon lis 6, 2023 10:44

apuka píše:Hele, takove podmínky, jak pises se opravdu v desti stavaji - ale pouze nekde, takovych stezek zase moc neni, pouze pri hodne vydatnych lijacich/destich, proste podminkach, ktere se sejdou na konkretnim miste docela malokdy a jeste abys zrovna na tom miste byl i Ty, to musi byt docela vyjimecne.
Ano, v techto pripadech je membrana v nizkych botach malo uzitecna - ale to je mizive procento pouzivani pri destich a mokru, kdy naopak muze byt hodne uzitecna.


v podstatě takhle funguje celý hřeben Smrku, pak celý dlouhý úsek z jeho vrcholu po červené směrem na Polanu až někam ke Smrčině, stačí normální déšť a z chodníku je koryto potoka, velká část červené hřebenové stezky z Mostů u Jablunkova přes Velký Polom na Bílý Kříž, tam jsou některá místa podmáčená i když jsou týden tropická vedra, když prší tak ta celá hřebenovka jsou vodní lázně, seběh z Radhoště na Pindulu, atd.. atd. dále velká část červené hřebenovky z Prašivé až někam na Kalužný .....hodně úseků na jesenické hřebenovce, nějaké úseky na malofatranské hřebenovce, plus kompletní seběh po zelené ze Suchého k chatě pod Klačanskou Magurou, to je jeden dlouhý potok..........a celá oderská niva mezi Jistebníkem a Suchdolem :-), to jen tak na první dobrou, co mě napadlo v nejbližším okolí....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 12:04

Jenze Tys psal o potuckach vody za deste (tj. ja to chapu tak, ze je to tekouci voda), ne o podmacenych stezkach a stojicich velkych kaluzich vody. To jsou docela odlisne situace. Mel bys pouzivat spravne pojmenovani.

Naposled jsem to, cos Ty popisoval zazil letos na konci leta na Raxu, kdy jsem opravdu skoro hodinu slapal po znacene stezce v lese, po ktere tekl cca 8-10 cm hluboky potok vody a nebylo kam ustoupit bokem (husty vysoky podrost). Ale taky jsem po velke casti te same znacky a ztezky slapal i nahoru a byla to bezna lesni stezka, nepodmacena a nestala na ni voda (taky by nemela jak, bylo to na to prilis strme). Ale na mistech, co popisujes teda nevim.... Nepochybuji, ze je znas lip nez ja, ale i ja na uvedena mista chodim, na vetsinu hodne casto, chodim i po desti, vsude me uz dest (i dobry lijak) chytnul - ale nemohu rict, ze bych tam mel podobne problemy, podobne podminky jako vyse popisuji na Raxu. Ze by tam tekl potok vody po stezce, neslo by to obejit a to vsechno na dlouhem useku. Ano, najdou se tam kratke casti, kde to je slozitejsi, ale i to se (skoro vzdy) da vyresit.

Je mi ale taky jasne, ja to pisu z hlediska bezneho turistu, ktery ma cas koukat kolem sebe a hledat klidne delsi obchazku, nepotrebuje maximalne zkracovat cas - ale naopak, taky se nezahriva natolik, aby dokazal kompenzovat pripadne ztraty tepla zbytecnym namocenim se, hlavne nohou. Ty zase naopak - jsi bezec a snazis se bezet na (nejaky) vykon, pro Tebe je zastavit se a hledat dvakrat delsi obchazku prakticky nemyslitelne, pokud nemas problem s tou kratkou casti, jen ze budes mokry, vis, ze po chvilce behu se to na Tobe ususi.

Ja jen, ze kdyz svoji, svym pohledem na vec hodne omezenou zkusenost napises generalizovane a delas z toho pomerne dalekosahle vyvody, tak pro vetsinu beznych lidi budou mylne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pon lis 6, 2023 12:35

Spoléhat na to, že to půjde vždycky obejít je zrádné. Krom toho tohle obcházení ti taky může zabrat spoustu času, což pak znamená zatmění, zhoršení počasí atd... Prostě takovéto loudání pak někdy přechází i v nepřijemné/nebezpečné situace.
Pro mě je taky GTX v nízkých botách zbytečné. Při běhu to moc nemá cenu řešit a při turistice to chce ty nejtenčí nepromokavé ponožky a pod ně ještě nějaké další teplé merino ponožky. Pak to ani moc nestudí. Problém ale je, jestli se to takhle všechno ještě vleze do bot.
Jinak ty nepromokavé ponožky nosím jenom pokud je fakt zima a hodlám jít pomalu anebo na víc dní.
Pokud je teplo, tak mi mokrá chodidla vůbec nevadí, stačí je předtím natřít vazelínou nebo avirilem či něčím poodbným.

Jinak po Stovce Povážím, kde to vedlo hlavně mimo cesty, jsem teď o víkendu zašel ještě na Stovku BLK (Boubín - Libín - Kleť) na vyasfaltovanou Šumavu (jo, nějak si nemůžu pomoct a víkend bez 100km závodu mi přijde jako ztracený :twisted:).
Tam to kromě marastu na Boubíně a Bobíku (tma, mlha, voda, bláto a dokonce i první sníh) vedlo mnoho desítek kilometrů i po silnicích a asfaltových cyklostezkách a všechno to šlo v NNormal Kjerag pěkně běžet. Nějakou dobu jsem se dokonce i držel vpředu, než jsem odpadl, ale to nebyla chyba bot.
Namočily se komplet, ale v cíli už byly po pár hodinách jenom vlhké, takže jsou i rychleschnoucí.
V cíli jsem koukal že se ani špunty moc neochodily po takovéhle "asfalt party".
Tím pádem za mě jsou NNormal Kjerag opravdu univerzální boty a můžu je doporučit do všeho snad kromě hlubokého bláta. Nejlepší běžecké boty, co jsem kdy měl.

No a po tomhle doporučení - ještě dnes na ně mají v Rock Point v rámci Black Friday 25% slevu, takže jsou za příjemných 3500,-. No, takže jsem si koupil ještě jedny do zásoby. :t:t :D :t:t
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3117
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 12:57

@oodoow: Ja jsem psal o obchazeni na tech mistech, o kterych psal milarepa. No a opakuji - z pohledu bezneho turisty. Tam tak trochu pocitam s tim, ze to neni jouda, ktery si mysli, ze "mam 3 hodiny podle mapy.cz, ted sviti slunicko, jsou dve, tak do peti jsem za tohoto slunecneho pocasi zpet" - bez kouknuti se na predpoved, bez nejakeho obleceni do nepohody, bez jidla, vetsinou i bez piti, bez svetla, bez znalosti terenu. A po setmeni v sest vecer je bezradny, prochladly, ziznivy a hladovy nekde uprostred stezky a velkeho blata a netusi, jak se odtud dostat.

Proste jasne, vsechno ma svoje zradnosti. Ale na tech mistech jsou "obchazky" typu napr. - nejdes po stezce, kde stoji voda, je tam 10 cm blata ale sejdes 10 m vedle do lesa a poslapes po korenech. Je to tam vychozene, stezku vidis, takze nehrozi zabloudeni (pokud nespadne mlha, co se stalo predevcirem vecer manzelce pod Travnym, ze najednou "spadla huuusta mlha a ona hodinu a pul bloudila do kruhu, bo nevidela - a to doslova - ani na spicku boty, ani netusila, jestli je na stezce nebo v lese; samozrejme, v takovem pripade Ti je mapa s GPS k nicemu.).
Taky je jasne, napriklad ze Sucheho na Klacianskou Maguru je pro bezce mozna i bezpecnejsi zbehnout po vode na stezce nez po korych a hodne kluzkych korenech vedle v lese, kde je navic vyrazne horsi viditelnost (malo svetla). Jako turistovi mi to tak nevadi, pro mne je horsi ta voda. Zrovna tam jsme mi ne tak davno slapali dolu po "obdobi destu", i kdyz nam neprselo - ale pro nas, beznych pesich bylo bezpecneji na tech mokrych korenech nez na samotne stezce - to je dane jinym zpusobem chuze/behu. Bezci vadi jine veci, ustoji lip nektere klouzave "prekazky", co jsou pro chodce vyrazne horsi - a naopak.

Ale taky plati, ze pro toho turistu/chodce je Gtx vetsi pomoc. Mimo jineho, dela na podrazku mensi narazy, da do toho mensi energii, timpadem min vytlaci z boty vodu a taky generuji na svoje nohy mensi teplo z prace svalu. Coz vsechno vede k vystaveni ucinku vody a ochlazeni z toho delsi dobu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2023 13:15

ja do takovych terenu jako vy moc nechodim, ale 10cm stojici vody na vyprahle cesticce v hustym housti v bource znamena bud jit stojici vodou nebo cvachtavym bahnem v hoistinacg vedle... a to je prijemnejsi ten potok

oodoow
driv jsem to tam delala, meribo do nepormokave, ale jak altry zuzuji kazdym novym modelem, tak uz to tak nejde:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 13:47

Mawenzi píše:10cm stojici vody na vyprahle cesticce v hustym housti v bource
Ehm... o takovem "terenu" ale (zatim) nikdo nepsal :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2023 15:20

to jen k tomu jak je nerealny "jit vodou" je to realny az az
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 16:01

Je opravdu zabavne nekdy sledovat, jak lidi nejsou schopni chapat, co je napsane, jak si nevsimaji docela velkych rozdilu v tom, co napise jeden a na co reaguje druhy....

Koukni na to, na co a jak jsem u milarepy reagoval - jsem ho upozornil, ze popisuje o hodne odlisny stav nez jeho puvodni slova znamenaji. O nic jineho neslo. Plus jsem mu reagoval na konkretne napsana mista.

Je jasne, ze nekdy je docela realni "jit vodou". Ale taky je docela jasne - teda pokud nebereme v uvahu brody a prekracovani potoku -, ze vetsinou se bud da usek nejak obejit (pro chodce, ktery "nehoni cas") nebo vzdy mas moznost se rozhodnout tam dal nejit. Jenze o tom ma poznamka nebyla. Byla o tom, ze "na horách se cestičky mění v potoky, a tam běžně běhám po kotníky ve vodě" - se proste na milarepou uvedenych mistech bud nevyskytuje vubec nebo na nekterych kratsich usecich jen yjimecne, vlastne malokde v CR a jen na trocha vice mistech na SK. No a ze podle toho obecne soudit o (ne)vhodnosti membrany v nizkych botach (zase - mluvilo se o vsech, nejenom bezeckych) neni moc relevantni.
Jo, je pravdou, ze jsem zapomel z citace vyhodit prvni cast o kaluzich - mozna tak by to bylo jasnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2023 16:26

letos jsem na takovych mistech byla asi 3x... s tim ze ja su proti vam svatecni chodec to neni tak malo:D

a co si milarepa mysli o gtx teniskach je jeho vec, muze si myslet co chce a nijak to neovlivni duvody, pro ktere je pouzivam ja.

a jako bylo mega skvely mit misto membranovych ponozek gtx boty alespon ty prvni 2h... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » pon lis 6, 2023 16:37

apuko, ty fakt nejsi normální.............

popsal jsem ti na první dobrou nějaké úseky, kde to mám dlouhodobě naběháno, ale i nachozeno, že to tam tak po dešti funguje..........ty jsi něco klasicky zase namlel, kde jsi to víceméně potvrdil, za chvíli zase meleš, že takové chodníky v podstatě neexistují, přičemž jsi předtím mlel něco o tom, že i když je ten horský chodník pod vodou, tak běžný turista si ho vždycky může nějak obejít a jít kolem něho v tom podmáčeném terénu, aby se nemusel brodit tím potokem.........jako fakt, tohle nemá žádnou cenu, nechci ztrácet čas a energii další nesmyslnou diskusi s tebou..................tuto sezónu mám v terénu už hrubě přes 100 000 výškových metrů, myslím, že o horském terénu něco málo vím a dále nemíním tady s tebou planě tlachat, bo ty se klasicky zacyklíš do poškrábané desky


podobným exotům jsme kdysi za jiných okolností říkali kazišuk, a ty jsi přesně tenhle typ - dokážeš zničit naprosto každou diskusi, místo abych se tady bavil s oodoowem o kjeragech, tak se tu vede další nesmyslná diskuse v podstatě o ničem s tebou, v níž je jediná jistota, že jediným účelem je, aby se potvrdil nějaký tvůj pomatený závěr založený na nějakém tvém tehdejším hnutí mysli, na které jsi už dávno zapomněl a budeš ho teď do zblbnutí obhajovat........

takže oodoowa zdravím, super počin s tou další stovkou, ty Kjeragy budou aktuálně nejlepší boty do terénu, o té akci v Rockpointu vím, ale furt čekám na jaro, jestli vyjde jejich V2 mutace a pak se rozhodnu........:-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte lis 7, 2023 5:03

Etheric píše:Kolik vážíš? Já 56, tj plně naložen do 60kg.

Aktualne asi 82 a v tech nizkych chodim bez zateze.

Etheric píše:Kdybych vážil víc, asi by boty šly rychleji do kopru, nevim, nemám možnost to nějak porovnat

Vaha se IMO projevi hlavne na opotrebeni podrazky, tam ti klidne verim, ze pri tve musi vaze vydrzi hodne. Membrana ale odchazi na prodreni a v ohybech, tam by zadny zasadni rozdil byt nemel. Muze byt rozdil ve tvaru nohy a boty a tedy i pohybu nohy v ni. Mne se v pohorkach celkem rychle prodre membranovy vnitrek na pate a dela se dira v ohybu ve spicce. V nizkych trekovkach jen to druhe, ale zato rychleji. Mokrou travu opravdu nedaji dyl, nez asi tech 500 km. U dalsiho paru to mozna dokazu zmerit, protoze na ne musim prejit, z behacich mam plantarni fascitidu (po cca 1300 km jen v trekovkach a pohorkach uz je skoro pryc).

@apuka: sorry, nebudu reagovat, tve prispevky jsou cim dal vic WTF :lol:

Snad jen tohle, protoze je to tak absurdni:
apuka píše:pokud nespadne mlha, co se stalo predevcirem vecer manzelce pod Travnym, ze najednou "spadla huuusta mlha a ona hodinu a pul bloudila do kruhu, bo nevidela - a to doslova - ani na spicku boty, ani netusila, jestli je na stezce nebo v lese; samozrejme, v takovem pripade Ti je mapa s GPS k nicemu..

Normalni clovek prave v takove situaci mapu s GPS uspesne pouzije a nebude chodit v kruhu, v apukavesmiru je holt vsechno naopak :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49493
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod milarepa » úte lis 7, 2023 10:10

mike píše:Normalni clovek prave v takove situaci mapu s GPS uspesne pouzije a nebude chodit v kruhu, v apukavesmiru je holt vsechno naopak :twisted:


takové situace jsem zažil docela často, a první věc, kterou jsem vždy udělal, když jsem si nebyl jistý kde je stezka, tak se zastavit, bo nejhorší je za těchto podmínek překročit bludný kořen, bo pak už jsi na hodně dlouho v prdeli, zjistit si rychle na mapy.cz v mobilu nebo na mapách v Garminu kde přesně jsem a jak daleko a kterým směrem jsem mimo stezku, pomalu se na ni podle navigační šipky vrátit a zase pokračovat dále......

v apuka vesmíru si zase užiješ spousty dobrodružství, třeba celou noc v blátě, zimě a dešti chodit v kruhu, ideálně 100 metrů od vyhřáté chaty, přijde mi to jako super zábava, dělat naprosto všechny věci na hard level, to tě hodně zocelí :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Reccol » úte lis 7, 2023 16:57

milarepa píše:nejrozšířenějším silničním modelem od Hoky je Clifton, aktuálně je v 9. mutaci, existuje i wide verze, jako neuděláš s ním chybu, je to dobrá silnička, dají se v ní odběhat v podstatě všechny tréninky, kromě těch vyloženě rychlostních, ale u silniční Hoky mám trochu problém s pěnou, jiné značky mají lepší tlumící pěny, Hoka je obecně hodně měkká a chybí tam nějaká větší odezva, přímým konkurentem Cliftona je třeba Ride od Saucony, ten má větší odezvu a běh je zábavnější, běhám v něm tempové tréninky a rychlejší dlouhé běhy, utáhne i tempo 3:50 min/km. Pokud bys chtěl něco vyloženě tlumeného, tak skvělou volbou je Triumph od Saucony, v aktuální 21 je všechno dobře, ideální bota pro všechna tempa nad 4:30 na jakoukoliv vzdálenost, jejich minulá 19 se mi rozpadla po nějakých 1400 km, což je na silničku úctyhodný výkon


Díky, kouknu na to.

Popravdě mám asi lehce vnitřní (iracionální) problém s kupováním sportovních bot více značek :lol: Každá značka dělá něco trochu jinak, je pro ni typickej nějakej "feel" - a když toho mám víc, tak mě dřív nebo později začně nějaká z těch bot štvát :roll: Takže mám tendenci se na nějakej čas zavřít do bubliny - posledních pár let Altry, předtím Mizuna... Nejspíš si tím škodím, ale na ty moje pokusy o běh je to zatím asi ok.

Nicméně, ty Triumphy vypadaj dost dobře :-k
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 10:19

mike píše:Snad jen tohle, protoze je to tak absurdni:
apuka píše:pokud nespadne mlha, co se stalo predevcirem vecer manzelce pod Travnym, ze najednou "spadla huuusta mlha a ona hodinu a pul bloudila do kruhu, bo nevidela - a to doslova - ani na spicku boty, ani netusila, jestli je na stezce nebo v lese; samozrejme, v takovem pripade Ti je mapa s GPS k nicemu..

Normalni clovek prave v takove situaci mapu s GPS uspesne pouzije a nebude chodit v kruhu, v apukavesmiru je holt vsechno naopak :twisted:
Jo, zase videt, zes takovou situaci v zivote nezazil (nebo jen opakovane nechapes text).

Pisu, ze nebylo videt ani na spicku boty, tj. ani na zem, navic to bylo vecer, tj. uz byla uplna tma (a v te mlze TI ani celovka moc nepomaha, spise v mlze jeste zhorsi viditelnost). Nevidela, na co a po cem slape - coz je naprosto fajn, kdyz mas v lese husty podrost, pulmetrove i vysi boruvci, na mnoha mistech "baziny" i za sucha a Ty tam jdes po vetsich destich. Uz Te vidim, jak bys tam kouknou na mapy.cz a zjistic, ze musis jit tim a tim smerem vyrazil - a kazdy metr by ses prastil na zem mezi kameny, koreny a parezy, zapadal po litka do bahna...
Tam byla jedina moznost si botou ohmatavat, co je pod nohama a podle toho si zvolit smer a pomalu zkusit slapat dal. Na mape se muzes koukat akurat, jestli jsi opravdu na nejake stezce - pokud je tam zavedena a jeste i presne, coz pod Travnym vubec neni pravidlem (psal jsem o tom nekdy) a koukat, jestli neprijde nejaka krizovatka, ktera Te privede na lepsi misto. Ona to delala presne tak - ten kruh co opsala byl spise ctveruhelnik, tak 500x700m, ale trvalo ji se dostat na misto "pod mlhou" asi dve az dve a pul hodiny.

Nefungovalo ji ani vratit se po svych stopach - zase GPS natolik presna neni a stacily dva kroky vedle a uz byla v tezko pruchodnem terenu.

Edit: jeste jedna mala informace. Spolu s ni v tom okoli bloudil i jeden chlapik, nejspise chtel jjit spat na Travny. Setkali se na zacatku, potom se svetlo jeho celovky taky nekolikrat odnekud z ruznych smeru vynorilo, nerozhodne "poskakovalo" a pomaly se zase ztratilo.
Naposledy upravil apuka dne stř lis 8, 2023 11:04, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 11:00

milarepa píše:Tuto sezónu mám v terénu už hrubě přes 100 000 výškových metrů, myslím, že o horském terénu něco málo vím
Hele, problem tady je ten, ze Ty ty boty (ale i ten teren) hodnotis vyhradne z heldiska behani, pricemz vlakno je o "botach na beh v terenu + na chozeni". Pricemz ze vsech hledisek je to jine pro beh a jina pro chozeni. Takze zobecnit zkusenosti z behu a vynaset dalekosahle soudy typu nizke GTX boty (obecne, tj. vsechny) jsou k nicemu. Dokladat to zkusenostmi z behu v nejakych popsanych podminkach, ktere pro bezce budou platit, ale pro chodce vetsinou nemusi (co jsem psal, ze se to da obejit) je zase platne pro bezce, ale nemusi byt vubec platne pro chodce.

Takze asi tak.

Ja vim, ty se svymi probehnutymi 100k vyskovymi metry jsi borec, kam se na Tve znalosti hrabu ja se svymi cca 60 000 prochozenymi vyskovymi metry letos. Holt, ja nechodim 70-100km trasy, ani 40 km, dokonce jen vyjimecne mi to vyjde na 20 km, nechodim na vicedenni prechody. Mam se svoji uz leta dost ponicenymi nohami nachozeneho neco pouze v malo rozmanitych horach, da se rict, v Alpach pouze horizontalne od Saastaalu pres Silvrettu, Verwall, Otztal, Stubai, Zillertal, Vysoke Taury, Totesky, Rax+Schneeberg a vertikalne od Allgau po Ortler (pohori, ne vrchol). Ani zdejsi moravskoslezske hory jsem za tech 32 let, co jsem tady asi nezpoznal dostatecne, ne to jeste slovenske, tam asi moje chozeni od detstvi a ted v prumeru jednou za dva vikendy (plus nejaka ta dovolena) nekam az po Vysoke Tatry se nemuze ani na dohled priblizit ke Tvym obrovskym zkusenostem z nich... Proste si nemohu myslet, ze moje zkusenosti mohou mit oproti Tvym nejakou vahu :twisted:

BTW, manzelka, ktera tak bloudila v te mlze pod Travnym mela do minuleho vikendu letos uz nejakych 135 000+ vyskovych metru - a to taky nebeha zadne dlouhe trate, vlastne letos asi ani nemela cas behat skoro vubec, kdyby i sla, tak v Praze, kde bydlela pres tyden by po rovine nic nenasbirala. Na to v drtive vetsine z turistiky a ze skialpu. Vloni taky mela hodne pres 100 000. Asi je taky malo zkusena a proto tam bloudila...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16646
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » stř lis 8, 2023 12:43

Přidám svoji trošku do mlýnice: Já si chození do/z prce (polemlesemlouku4 = asi 6-7km, z toho kilometr vysokou trowou) v teniskách (LaS UR GTX) bez membrány NEdokážu představit. Takže za mně ano, membrána v nízkých teniskách má význam, VELIKÝ.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28362
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » čtv lis 9, 2023 3:00

To je tim, ze mas slabou predstavivost ;-) Membranove ponozky to resi a lip, nenatece do nich shora.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49493
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » čtv lis 9, 2023 3:16

milarepa píše:v apuka vesmíru si zase užiješ spousty dobrodružství, třeba celou noc v blátě, zimě a dešti chodit v kruhu, ideálně 100 metrů od vyhřáté chaty, přijde mi to jako super zábava, dělat naprosto všechny věci na hard level, to tě hodně zocelí :-)

No, ja dokazu pochopit, ze nekdo nechce pouzit GPS, protoze trenuje orientacni smysl a schopnost preziti, ovsem apuka psal, ze v takovem pripade je ti mapa s GPS k nicemu, coz je naprosto absurdni, protoze prave tady ma nejvetsi smysl a umozni se z takove situace nejsnaz a nejrychleji dostat :D

Parkrat jsem zabloudil v mlze na sneznicich, dokonce i ten kruh jsem opsal. V lese na snehu nejsou orientacni body a jak clovek neustale neco obchazi, snadno uhne ze spravneho smeru. Pomohla mi v tom nemapova (!) GPS, ktera ti sice neukaze, kde presne jsi, ale vidis tvar sve trasy a jeji smer, coz pricetnemu cloveku s trochou orientacniho smyslu naprosto staci. S mapou v mobilu je to samozrejme jeste snazsi, skoro az moc 8-[

Zato v apukavesmiru si nevidis na spicku boty, ale vidis svetlo celovky nekoho jineho, kruh je ctyruhelnik, hodina a pul trva dve a pul hodiny, boruvci dorustajici do 50 cm ma pres pul metru... Z toho by se prece zblaznil uplne kazdy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49493
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Běhání