Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Boty na běh v terénu + na chození

aneb běhám, běháš, běháme vše co se této bohulibé aktivity týče

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pát lis 1, 2019 22:35

Ja teda nevim, ale u bezeckych bot se toho uz dost popsalo, ze - bohuzel, ale pochopitelne - je od uzivatelu nejvetsi poptavka, resp. tlak na vyrobce na tri veci:
1) Co nejvetsi odpruzeni tak, aby se nohy co nejvice chranily pred opakovanymi narazy
2) Co nejlehci boty
3) Co nejprodysnejsi svrsek

Timpadem jsou to nejdulezitejsi hlediska a vydrz je az nekde vzadu.
Dokonce bych rekl, ze nejdrazsi boty s nejnovejsi a nejucinnejsi technologii odpruzeni maji vetsinou tu nejkratsi vydrz - neco za neco. Vzdyt ted je moderni dostat a uzavrit do mezipodesve (to "odpruzeni") z co nejlehciho materialu co nejvice vzduchu s co nejucinnejsim synergickym ucinkem na odpruzeni. Jenze... ty super materialy moc velkou vydrz nemaji a kdy zdo nich jeste uzavres vzduchove bubliny, tak vydrzi jeste min.

Ale mike sam pise, nohy se podekuji, jen z bot jsou za chvili "barefooty".

Jo, s trekovymi nebo nastupovymi botami bych bezecke nesrovnaval. Ty tlaky a namahani jsou naprosto odlisne. Obavam se, ze super drzici trekove boty (nebo klidne mikove oblibene Meindl Laredy nebo jak se jmenuji) pri pouzivani na behani stejnym zpusobem jako bezecke boty vydrzely jeste min. Teda pokud by se takovy mazochista nasel...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » pát lis 1, 2019 22:58

Tak zrovna Lareda jsem prvni rok na sve vychazky pouzival a vydrzely 3x tolik, co Inov-smejdy. Tj. pres 3000 km. A to jsem v nich cast trasy behal, zas takovy masochismus to neni.

Zajimave ale je, ze mam u nich podrazky ochozene uplne jinak. Lareda i pohorky stejne, pata zesikma vne, na konci rozdil mezi okraji paty pres centimetr. Inov-smejdy kupodivu pata rovne a vic ochozena spicka. Ted mne ovsem napada, ze to asi bude tim, ze u nich pata uhyba, u druheho paru se nakonec zhroutila do strany (vnitrni). Pevnejsi boty to neudelaji a proto se spis nakrivo seslapou. Akorat... to ochozeni je presne naopak, nez by podle tohodle melo byt :? Nebo mi nejak selhava predstavivost.

apuka píše:Ale mike sam pise, nohy se podekuji, jen z bot jsou za chvili "barefooty".

A pak nohy plynule prejdou z dekovani do nadavani ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod apuka » sob lis 2, 2019 16:35

Ale Laredy nejsou stavene na beh, pouzivaji jine technologie - vsak taky nemaji nic z tech trech pozadavku...

mike píše:Zajimave ale je, ze mam u nich podrazky ochozene uplne jinak.
Moje laicke mysleni rika, ze castecne jsi duvod naznacil. "Pevnejsi boty" maji (vetsinou) vyztuhu mezi botou a podrazkou a/nebo (asi toto je pripad Laredo) cela podrazka/podesev je udelana tak, aby sama branila "krouceni" podrazky v podelnem smeru - u turistickych bot je toto dost neprijemne, kdyz se stane.
Bezecke nic z toho mit nebudou (je to vaha navic, je to neco, co snizuje odpruzeni a jeste i ztezuje oheb boty do vsech stran). V celkovem dusledku potom i jinak naslapujes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » ned lis 3, 2019 0:11

Vsak jsem nepsal, ze jsou. Jen ze vydrzi trojnasobek.

No, asi to s tim nejak souviset bude, ale fakt je mi divne, ze u bot s pevnou podrazkou mam seslapanou nejvic vnejsi stranu paty, zatimco u bezeckych je pata seslapana a zhroucena smerem dovnitr :?

Dneska jsem si poprve vzal nove Trailtalony. A ziral jsem, jaky je to proti starym rozdil. Nejen proti tem, co maji 1900 km, ale i proti 1200. Odpruzeni je uplne jinde, krok je dynamictejsi a navic mi prijde, ze maji vetsi drop, asi jak se u starych seslapala podrazka vic na pate (rozdil ve vysce je pres centimetr). Jak se to meni postupne, tak to clovek ani nevnima, ale prechod na nove je sila. Skoro jako kdybych si koupil Hoky ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod booze » ned lis 3, 2019 21:21

Seslapane dovnitr jsem mel Altry se zero dropem.
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 4, 2019 9:05

spocitala sem dnes kilometraz lonepeak... cca 650km a uz proste cejtim, ze nee... achjo... budu muset zkusit ty timp trail, kterymaj vetsi vrstvu tlumeni...

a prestat je kupovat, i kdyz v akci usetrim 700 proti olympusum, tak olympusy daj urco o 200-300km vic nez zacne brecet koleno...

ja nemam seslapany altry vubec, i kdyz pevnejsi boty vzdy lehounce na vnitrni strane pat.
Mawenzi
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 5, 2019 9:45

rozhoupala jsem se, vyzkousim do paru k olympusum
jeste timp trail. Lone peaky sou super, ale boty na 700km za 3000 to fakt nee...

predpokaldam, ze nikdo boty 42 (mozna 42,5) co maj porad dobrej svrsek a nachozeno 700km s neojetou podrazkou nikdo nechce ani na nejaky experimenty nebo na nejaky zavody, kdy by pak sly do kose...

mam za rok dvoje odpadovy boty a nevim, co s tim. do mesta to nikdy nedonosim...
Mawenzi
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod mike » úte lis 12, 2019 20:16

Doprcic, jsem normalni zavislak. Venku chcije a chcije a ja uz to doma nemuzu vydrzet, musim si dat aspon tu denni hodinku rychle chuze. Mohl bych pracovat a jit az v noci (mozna prestane), ale nejde to, jsem nervozni, telo se chce hybat... no nic, oblecu nepromokave veci, vezmu si membranove ponozky a za hodinu se vratim jako prase #-o :D
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod booze » úte lis 12, 2019 20:19

Sem byl v tom chcancu dve a pul hodky. Pak jsem si uvaril kavu a pil ji v tom chcancu. :D
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » úte lis 12, 2019 22:03

To jsi jeste vetsi magor, nez ja :twisted:

Kupodivu jsem prisel celkem cisty, chcalo tak, ze to i blato umylo. Na poslednim kilometru presel dest plynule ve snezeni. Teplotu jsem podcenil, byla mi celkem kosa. GTX AS kalhoty na hole nohy, stredne silne PowerDry tricko s dlouhym pod membranovku a nestacilo. A to jsem mel asi poprve v zivote bundu zapnutou celou dobu az pod nos, na hlave kapuci a sel jsem fakt svizne. Vrstveni nahouby, zlata primaloftka [-(

Membranove ponozky jsou nacucane vodou, kazda ma 125 g proti 69 suchym, 80 % vahy navic :roll: Celkem i studily. Zato DWR od Jottnaru fakt dobry, bunda po oklepani skoro sucha, jen na ramenou mensi mapy. Zato DWR na kalhotach uplne kaput.
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Předchozí

Zpět na Běhání