Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 21, 2019 20:29

Etheric píše:klidně bych si to zmísta vyměnil s někým normálním
Pridavam se k mikovi - musis hledat jinde :wink:. Ale muzes se snim domluvit, vezme Te na prochazku k "sousedum", tam je jich mozna normalnich vice :-).
Etheric píše:A když už leje jak sviňa, že by zmoklo i víc? Kdo by v tom chodil, se schovám
Ty asi chodis hlavne v ceskych hajich, ze jo? Bo obcas nekde ve 2500+, kde mas nejblizsi strom par set vyskovych metru niz (samozrejme pres alespon 100-metrovy skalni prah) a kde nikde zadny previs pod ktery by ses schoval kilometry daleko neni musis, holt, myslet trochu jinak.
Ale neboj, kurovec se cini, abys za chvili mohl mit i u nas podobne zazitky jako ve VHT na novych holinach :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 21, 2019 20:56

apuka píše:tam je jich mozna normalnich vice

Jo, ale jsou za mrizema, abychom na ne nemohli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pát lis 22, 2019 5:17

Po horách fakt nechodim, nebere mě to, už jsem to psal hodněkrát. Takže moje zkušenosti s pobytem tam = nula. Jednou jsem byl /v létě!/ v cca 2500. Jednou a naposledy. Holej, kamenitej kopec, kde ze všech stran fučí ledovej vítr.. Fuj. Stačilo. Nikdy víc. Ikdybysem chtěl, moje zdraví mi VHT nedovolí.
Takže hory řešit nemusím. U dálkovýho pochodu, kterej též vede v jedný části přes hory, je vyřeším tak, že sejdu do města a ten úsek prostě vynechám, objedu ho busem. Stejně, jako spousta jinejch vynechá rozpálenej pouštní úsek, ze stejnýho důvodu, jako já ten horskej ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát lis 22, 2019 18:00

booze píše:Hmmm dneska jsem sel v desti v Montane Prism. Pred nedavnem se mi podarilo konecne odstranit DWR a dneska me bunda prekvapila, ze natahovala hodne vlhkost od PWS rukavic. Cca do pulky predlokti. Vsude jsem byl v suchu aruce mokre. To se mi uz dlouho nestalo. :-k

Vyresil jsem to prehnutim cca 1cm rukavu ven a nedeje se to.

Jsem si udelal krasny spacir pres Vysocinu v prevem podzimnim pocasi. Jako zajimavost jsem si udelal polni test porovnani Arcteryx Atom AR Hoody vs Montane Prism.
Obe dve bundy pri celodennim mzeni nepromokly skrz.
Arcteryx Atom AR Hoody pri silnejsim vetru profoukne a je to neprijemne (mel jsem jen triko s kr. rukavem).
Montane Prism ma mnohem lepe resenou kapuci.
Zatr sakr bud jsem nachylnejsi na "větříčky" pod bundou nebo ta Montane dohani izolaci diky nepropustnejsi vnejsi latce.
Kazdopadne diky navrharum za tato dva kousky. Na par let mam asi klid.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 22, 2019 19:05

booze píše:Zatr sakr bud jsem nachylnejsi na "větříčky" pod bundou nebo ta Montane dohani izolaci diky nepropustnejsi vnejsi latce.

To druhe je spravne. Moje dve stare MHW Compressor se lisi prave jen v obalove latce a pod jednu nosim tricko s kratkym skoro celou zimu (dokud neni pod -5), zatimco v druhe to nejde ani nad nulou. Protoze pak citim na rukach kazdy zavan vetru (na triku s dlouhym je v pohode). Zato na potive aktivity je skvela, v te prvni bych se utopil.

A co porovnani prodysnosti tech dvou? Tipuju, ze Atom bude prodysnejsi, ne? Kterou mas verzi tj. rok vyroby? Oni to kazdy rok meni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát lis 22, 2019 19:19

Ano Atom je prodysnejsi mam ji cca 2-3roky. Super bunda
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » pát lis 22, 2019 23:17

@Booze, Montane Prism ma navic diky konstrukci kapes a jejich izolaci (aspon u te starsi verze, co jsi myslim kupoval) v podstate cely predek (ma fakt hodne velke kapsy) dvojitou izolaci tj 80g/m2 oproti 40 jinde, to mozna taky prispelo.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob lis 23, 2019 1:10

Atom ma 120 g/m^2 and na rukavech tusim 80. Zasadni rozdil opravdu dela ta profoukavost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » sob lis 23, 2019 20:57

FrantaKrajta píše:Montane Prism ma navic diky konstrukci kapes a jejich izolaci (aspon u te starsi verze, co jsi myslim kupoval) v podstate cely predek

Toho jsem si ani nevsiml. Na ty kapsy si porad nemuzu zvyknout, ale ruce izoluji perfektne. Trosku me to stve kdyz jdu s batohom (dost casto), ze nevim jak tam strcit ruky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 24, 2019 20:21

Jo, jak ty kapsy sahaji nahore vlastne az nad prsa a do boku, mela by tam byt stejna vrstva izolace jako na zbytku bundu akorat navic (i kdyz celkove je to spis lehceji izolovana bunda). Na co sis tam nezvykl? Ja mam vyssi kapsy naopak rad, kdyz jsem ji zkousel tak neprekazely s bederakem ani sedakem pres bundu (takovouto lehci bundu mas stejne spis pod sedakem) a jak jsou vysoke se tam myslim krasne vejdou nahradni rukavice na vysuseni a jeste tam strcis i ruce. Ale kazdemu to vyhovuje jinak :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř lis 27, 2019 22:22

booze píše:Montane Prism ma mnohem lepe resenou kapuci.
Zatr sakr bud jsem nachylnejsi na "větříčky" pod bundou nebo ta Montane dohani izolaci diky nepropustnejsi vnejsi latce.
prism mám už vyše dva roky a trošku poopravím, je to skôr vďaka tej podšívke, síce hebká a hodvábna z vnútra, no neprepustí skoro ani fň, skús dýchací test z vnútra :D
Mne pri nej asi najvoac vytáčajú tie velké vrecká po bokoch a to, že mi na nej chýba nejaké náprsné vrecko. Zato kapuca je asi najlepšia, ak nie najlepšia akú som u bundy videl. dwr kompletne odišla, takže už aj mrholenie je problém. Môžeš skúsiť otestovať či ti najlepšie funguje počas silného vetra, aspoň mne vtedy funguje najlepšie, a vôbec sa vtedy nepotím.

@Etheric, tú zajo narvik som mal na sebe iba vo vykúrenej predajni, takže vonkajšie skúenosti sú žiadne, ale 100g hoci aj primaloft black pri 15 stupňoch, no to už je čo povedať, ale je pravda, že ten black je výhrevne najslabší a teda nemusí sa v tom človek cítiť moc teplo.

Inač, po neúspechu s alphou, pws a nenájdením tej správnej primaloftky idem otestovať nový matroš, no ešte neprezradím čo to bude, po teste dám vedieť, kiež by to už bol ten pravý [-o<
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2019 0:09

ret255 píše:dwr kompletne odišla, takže už aj mrholenie je problém.

DWR se da obnovit a jestli mas susicku, tak pomerne uspesne. Sam jsem to u primaloftky delal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 28, 2019 10:57

zase letos premyslim o zateplene (umele bunde) co je PRODYSNA.
ted ji kupovat nebudu, ale mohla bych zacit sledovat akce a mozna v lednu neco koupit...

podminka je damsky strih... na kapuci netrvam.

poradite prosim, co koupit?

tu montane prism, co tu resite, to je montane prismatic pro damy nebo to sou dve odlisny? (dle popisu vypadaj spis odlisne) a chapu, ze prodysna zas nejak paradlne neni?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » čtv lis 28, 2019 13:23

Ja by som poradil, ale zatial ešte budna nie je otestovaná, asi až budúci týždeň najskôr, takže neviem či je to iba hype, alebo naozaj funguje, môžem poslať cez ss, ale pst. niko ani muk.

@mike DWR se da obnovit a jestli mas susicku, tak pomerne uspesne. Sam jsem to u primaloftky delal.
No sušiču prave nemam, jedine potom u známych, prípadne v práčovni, len tam neviem či by také niečo prešlo. A čím si to obnovoval, plus ako... i keď už raz si to tu sa mi marí hovoril.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 28, 2019 13:33

ja si pockam, su ale napnuta jak guma od trenek.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » čtv lis 28, 2019 13:55

A ešte dodám k tej prism, kedysi robili aj prism pre ženy, ten sa ale už asi nepredáva
https://www.montane.co.uk/womens-c15/cl ... jacket-p30
nahradil ho asi ten spominaný model prismatic,
https://www.montane.co.uk/womens-c15/wo ... acket-p712
no už sa používa iná podšívka, aj iný vrchný materiál, plus izolácia je už iba 40g primaloft silver, pred tým mala v oblasti vreciek v predu 80g, čo bolo dosť podstatné, 40g bude iba na jesennú turistiku.
To isté platí aj pre modely pre mužov, no tam použili iný zvrchný materiál pertex quantum 30g, ako aktívna bunda môže byť ok, len na zimu už asi ťažko.
https://www.montane.co.uk/mens-c1/prism-jacket-p832, ešte predávajú aj starší model z 80g v predu, to je ten s tými zvyslými pruhmi.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 28, 2019 14:43

Mawenzi píše:tu montane prism, co tu resite, to je montane prismatic pro damy nebo to sou dve odlisny? (dle popisu vypadaj spis odlisne) a chapu, ze prodysna zas nejak paradlne neni?

Jestli jsem to dobre pochopil, tak Booze i Ret mluvi o starsi (vyprodejove) Prism - Montane ji letos upravil (pridali naprsni kapsu, snad ubrali tu dvojitou izolaci vpredu, vymenili podsivku za tenci a mozna trochu prodysnejsi). Ale tu novou jsem nezkousel - koukal jsem jen na starou ve vyprodeji. Ano, kapuci mela i ta stara velmi dobre udelanou, a porad nechapu, co vam obema vadi na tech kapsach :)

Ale celkove asi i ta nova je spis vic vetruodolna a min prodysna. Pro tebe ma mozna i malo izolace (40g/m2, zvlast, jestli v te nove verzi ubrali tu dvojitou vrstvu na hrudi). Ale po pravde, s tou prodysnosti, zas tak uplne bych to neprehanel - vitr je svina :) Megaprodysna zateplena typu NanoPuff ti zas bude v zime vic profukovat, pokud ji nemas jen jako stredni vrstvu (ac se mnou Mike mozna nebude souhlasit) ;) Proste nejaky kompromis, ve kterem se totalne nezpotis, ale jeste ti nebude na hrebeni zima...

Rozdil Prism vs. Prismatic je zvlastni, mela by to byt stejna rada, ale maji trochu jine materialy. Nejspis proste jako mensi vyrobce nestihaji obmenovat damske verze tak casto, jako panske - nebyli by bohuzel ani prvni, ani posledni, kdo ma mensi nabidku damskeho obleceni. Se asi budes muset poohlednout jinde...

Zajimava (i kdyz v jine kategorii) je ta jejich Hydrogen Extreme (Quantum Air a 120g/m2 PL Alpha Direct, oproti Direct Alpine Alpha ma plne nastavitelnou zateplenou kapuci pres helmu misto te ne moc prijemne DA pytlovite kapuce bez izolace pod helmu a zateplene rukavy az do koncu), ale tu myslim nedelaji v damske verzi vubec :(

@Ret, tak pak napis jaky zazrak jsi objevil :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 28, 2019 15:09

Taky jsem zvědavý co je to za novinku. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 28, 2019 15:12

FrantaKrajta píše:Zajimava (i kdyz v jine kategorii) je ta jejich Hydrogen Extreme (Quantum Air a 120g/m2 PL Alpha Direct, oproti Direct Alpine Alpha ma plne nastavitelnou zateplenou kapuci pres helmu misto te ne moc prijemne DA pytlovite kapuce bez izolace pod helmu a zateplene rukavy az do koncu), ale tu myslim nedelaji v damske verzi vubec
Ja jsem nedavnou koupil bundu Marmot Dark Star z Microlightu a taky 120g Polartec Alpha. Ta je bez kapuce. Bunda je super pri aktivite, psal jsem o ni jak nejenom dobre odvadi pot ale dokonce dokaze i vytahnout uz z mirne navlhle spodni vrstvy. Ale rekl bych, ze ve velkem vetru uz Microlight (to same bude a Q Air) profukuje az prilis a PA moc proudeni vzduchudal nezabrani. Takze je dobre v takovem pripade si pridat mene profukujici vetrovku. To same kdyz se zastavi pohyb - vlhkost stale odchazi skvele, ale s ni i teplo odparovanim a telo uz dalsi tak negeneruje, takze pri zastaveni zacina byt chladno.
Proto si myslim, ze bunda z PA neni to prave jako univerzalni zateplena bunda na zimu (taky na to neni urcena).

Spise by me zajimalo, jestli ma nekdo zkusenosti s "aktivni" izolaci od North Facu ve spolupraci s Primaloftem. Ne tu Ventrix, co jsem nedavno o te bunde psal, tam jsou laserem udelane mikrodirky, ale pred rokem jsem videl normalni zimni bundu z podobne izolace, kde ale mely byt laserem udelane male "rezy", ktere se pri pohybu mely otevirat a umoznit mnohem vetsi pruchod vzduchu (a tim i vlhkosti) ale kdyz se zastavilo, ty "diry" zustaly vice-mene zavrene a vzduch tam proudil skoro stejne jako v beznem primaloftu. (To mela byt v Primaloftu realizovany princip fungovani Polartec Alphy.) Toto uz by mohlo byt docela zajimave na univerzalni bundu, pokud se zlepsila prodysnost pri pohybu a zaroven jen minimalne zhorsila izolace pri stani. Bohuzel, od te doby, jak jsem tu bundu videl, jsem o te izolaci moc neslysel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2019 19:43

ret255 píše:A čím si to obnovoval, plus ako... i keď už raz si to tu sa mi marí hovoril.

Atsko Permanent Water Guard. Bez tepelne aktivace ale nema smysl. Ja taky susicku nemam, pomohla kamaradka. V nouzi by mohla pomoct zehlicka, ale tam to chce jednak opatrne a jednak nebude vysledek tak dobry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 28, 2019 20:07

V tech verejnych pracovnach je susicka zvlast (velka, uz asi prumyslova, takze mozna i ucinnejsi pri stejne teplote a otackach) a v OV jsem videl cenovku 20Kc za jednu varku. I kdyby to trvalo 20 min jak tady nekdo psal, tak to bude asi ucinnejsi nez zehlicka (a ta se stale jeste na to da pouzit po ususeni).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2019 20:13

To bude, ale stejne by byla lepsi normalni, kde je to tak hodinu nebo dve. Ono chvili trva, nez se ty molekuly pospojuji a "narovnaji" ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 28, 2019 20:18

Tak to je bez debat - ale tady je to spise o tom, ze je na vyber nic, zehlicka a tato susicka, pripadne jeste s dodatecnim zehlenim. Z toho je tato susicka asi nejlepsim resenim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 29, 2019 0:51

FrantaKrajta píše:Megaprodysna zateplena typu NanoPuff ti zas bude v zime vic profukovat, pokud ji nemas jen jako stredni vrstvu (ac se mnou Mike mozna nebude souhlasit)

Proc bych nesouhlasil? Vzdyt jsem tu sam psal svou zkusenost, jak ma primaloftka prisla o DWR a stala se tak prodysnou, ze uz se ve vetru nedala pouzivat. Vyresil jsem to obnovou DWR, ale ani tak uz to neni to, co puvodne a triko s kratkym se pod ni nosit neda.

Prodysnost neni cim vetsi, tim lepsi, ma sve optimum. Protoze prodysnost a vetruodolnost jdou proti sobe. Optimum ma byt okolo 35 CFM u vetrovek, u primaloftek to asi nikdo nezmeril. Takze si to holt kazdy musi zkusit sam. Nastesti je komfortni rozsah pomerne velky, sam mam dve bundy blizko k extremum a obe jsou celkem dost pouzitelne, kazda na neco jineho. Treba dneska tu hodne foukalo, ale bylo relativne teplo, a tak jsem sel v tricku s kratkym a rozepnutou malo prodysnou primaloftkou. Vitr jsem necitil, ale doma jsme mel ruce celkem vlhke, furt to ale nebyl vylozeny diskomfort.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát lis 29, 2019 7:30

mike píše:jak ma primaloftka prisla o DWR a stala se tak prodysnou, ze uz se ve vetru nedala pouzivat.

proto jsem Montane Prism nekolikrat pral
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 29, 2019 17:03

Abys odstranil DWR? Kdyz je spatne prodysna latka, tak si nepomuzes. Zvlast jestli je to ta vnitrni, jak tu nekdo psal.

Muj Compressor v malo prosysne verzi uz taky DWR nema a ze by byl nejak prodysnejsi jsem si nevsiml...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát lis 29, 2019 19:43

@Etheric: Spominal jsem Ti vyhrivanou bundu. uz jej nabizi dokonce i Xiaomi, coz znaci, ze by mohla slusne fungovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pát lis 29, 2019 20:41

booze píše:proto jsem Montane Prism nekolikrat pral
DWR som úspešne spral a že by som pozoroval nejakú zmenu v odvádzaní potou to nemôžem povedať, ale stačí, že by som vymenil tú vnútornú podšívku a aj s dwr by dýchala lepšie.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát lis 29, 2019 20:51

Dneska jsem v ni delal drevo a zapotil jsem se jak dvere od chliva. Dycha se mi pres ni docela dobre. DWR a bez DWR je z meho pohledu znatelny rozdil. Dokud na bunde byl tak to bylo horsi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pát lis 29, 2019 21:31

apuka píše:vyhrivanou bundu. uz jej nabizi dokonce i Xiaomi

Až bude k sehnání u nás, koupim a vyzkouším.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení