Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » sob bře 3, 2018 11:41

Ne, prave zevnitr, pod vrchni latkou a v izolaci, zplchoavtela byl mozna prehnany vyraz, proste kousky ledy. Proste to tentokrat ta bunda uplne neudychala, respektive silny mraz to zabil uz v bunde nez se to stacilo vse odparit.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » sob bře 3, 2018 13:05

- a o jaké bundě píšeš ? to by nebylo špatné doplnit
- takže se ti stalo to co se stalo i mě, na jednodenním vyletě žádný problém, ale na víc dní na těžko bez možnosti usušit izolaci mezi podšívkou a venkovní vrstvou by už byl problém, další věc co se u systému vrstvení obleční nestane
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » sob bře 3, 2018 13:39

mike píše:
fps píše:ztráta loftu u zateplené bundy pod batohem nemá nic společného s tím co mám jako první vrstvu, pod zateplenou bundu jsem nosil a nebo nosím vlnu, kombinaci vlna umělotina, TG 900, polypropylen, polyester, Polartec Power Dry, Coolmax

Ale to, co pod bundou nosis, ma vliv na to, jak v ni citis. Docela velky. A jak citis mokra mista, coz ta pod batohem jsou. U mne je treba merino pruser i jen trochu zpocene, ale uplne propoceny PowerDry v pohode.

když se u zateplené bundy pod batohem ztratí loft, a i když mám suché spodní prádlo, tak mi je na tyto místa zima, když je spodní prádlo mokré, tak o to je to pak ještě horší

mike píše:
fps píše: u vrstveného oblečení se mi tohle neděje

Samozrejme, tam se nema co zmacknout a je v tom kosa furt ;-)

tak to jsem tedy asi v tomto lední medvěd, a nejenom já, i když se spíš řádím mezi zmrzlíky, mě na chození i při -25°C stačí Coolmax, Polartec Power Stretch, Gore-Tex Active
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » sob bře 3, 2018 17:18

@fps: konkretne haglofs barrier III hoody, ale mozna to zas tak dulezite neni.
Nemuzu to rici zatim z praxe, ale nemyslim si ze by to byl v tomto pripade problem, te vody tam vymrzlo celkem minimum, proto jsem psal, ze po roztati ve vlaku byla bunda jen namoak navlhla, tak jako tak by to roztalo az cestou domu, kdybych byl dva dny, cast ledu by tam zustala asi celou dobu, cast vysublimovala. Pokud by presto roztala, o to rychleji by se vyparila.
Stalo se to podle me proto, ze se tam nahromadilo prilis mnoho pary, ktera kvuli mrazu a vlhkosti vzduchu (v tu dobu lehce snezilo) a mensi prodysnosti nestihla para bundu opustit a proste cast vymrzla na vnejsi strane.
Co by podle tebe bylo reseni? Verim, ze kdybych sel jen v pws, tak by se to nestalo, ale pws by mi na takovou teplotu nestacil a nejspis ani dvojnasobne tezka high loft fliska, kterou jsem nosil celou jednu zimni sezonu a to ani s vetrovkou, jako do kopce jo ale co pak nahore :) Pokud by na to dal membranu, tak bych cekal jeste mnohem horsi situaci a vic kondenzace, vic ledu, pravda, z te mebranovku bych to i zevnitr mohl asi odlamat, takto to resis? nebo zmrazky nemas vubec? nebo do kopce vzdy bez mebrany a na kopci oblekas membranu?
U starsi primaloftky mi takhle pri mnohem mene narocnejsi a mnohem mensim mrazu za cely den v bunde vymrzlo tolik vody, ze ve vlaku v podstate kapala voda.

Jinak u sebe jsem nikdy nepozoroval problem ztraty izolace kvuli batohu, jak popruhu ci zad batohu, a to jak na fliskach tak primaloftce, mozna nejake vterinky po sundani batohu ale asi ne. Ztratu loftu nahradi izolacne ten batoh a to u zimniho batohu nemam popruhy ani vycpane nejakym molitanem a tak.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob bře 3, 2018 21:30

scinkk píše:Ne, prave zevnitr, pod vrchni latkou a v izolaci, zplchoavtela byl mozna prehnany vyraz, proste kousky ledy. Proste to tentokrat ta bunda uplne neudychala, respektive silny mraz to zabil uz v bunde nez se to stacilo vse odparit.

Aha, to je blbe. Njn, jsem ti rikal, ze Pertex Classic na tohle mozna neni dost prodysny. Bylo to predtim nebo potom, nez sis dal pod bundu flisku? Tim totiz posunes rosny bod smerem dovnitr a zvysis sanci na takovehle namrzani. Jak to bylo s vetrem? Foukalo aspon trochu nebo bezvetri?

fps píše:- takže se ti stalo to co se stalo i mě, na jednodenním vyletě žádný problém, ale na víc dní na těžko bez možnosti usušit izolaci mezi podšívkou a venkovní vrstvou by už byl problém, další věc co se u systému vrstvení obleční nestane

Proto porad pisu, ze prodysnost svrchni latky je na zateplene bunde (i kalhotach) klicova. Tys mel cosi mizerne prodysneho od SJ, takze se ti to stalo hned, scinkk tam ma klasicky Pertex, ktery je prodysny tak stredne a stalo se mu to ted poprve, no a ja mam bundu prodysnou hodne a za 10 let, co ji nosim, se mi to stalo presne jednou. Kdyz byly dost specialni podminky. To mi prijde jako prijatelna dan za vsechny vyhody, ktere zateplena bunda poskytuje. Holt je treba dobre vybirat.

fps píše:tak to jsem tedy asi v tomto lední medvěd, a nejenom já, i když se spíš řádím mezi zmrzlíky, mě na chození i při -25°C stačí Coolmax, Polartec Power Stretch, Gore-Tex Active

To evidentne ano, protoze ja bych takhle zmrznul. V Alpach na podzim nebo na ledovcich v lete mi obcas k veceru mrzne, pak na sebe dam vsechno, co mam, vcetne membranovky a stejne je mi kosa. Urcite jsem takhle nezazil min, nez -10.

S cimz mi ovsem nekoresponduje tohle:
fps píše:když se u zateplené bundy pod batohem ztratí loft, a i když mám suché spodní prádlo, tak mi je na tyto místa zima, když je spodní prádlo mokré, tak o to je to pak ještě horší

Nic takoveho jsem nezaznamenal ani jednou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » sob bře 3, 2018 23:19

Jeste bez flisky, ono to pak podle me trochu snizilo tepleny komfort takze nahore uz to tenci mikinu chtelo. Bylo to jeste cestou lesem, takze vitr slaby, trochu snezeni.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » ned bře 4, 2018 14:41

scinkk píše:Nemuzu to rici zatim z praxe, ale nemyslim si ze by to byl v tomto pripade problem, te vody tam vymrzlo celkem minimum, proto jsem psal, ze po roztati ve vlaku byla bunda jen namoak navlhla, tak jako tak by to roztalo az cestou domu, kdybych byl dva dny, cast ledu by tam zustala asi celou dobu, cast vysublimovala.

to asi tady nemůže říci nikdo z praxe co by se stalo kdyby se tohle dělo když by si byl někde na týden na těžko v mrazech bez možnosti usušit zateplenou bundu? ale já bych to tedy neriskoval jet na týden na těžko v mrazech jen s funkčním prádlem a zateplenou bundou, já k tomu tedy nevidím důvod když je jisto vrstvení oblečení

scinkk píše:Co by podle tebe bylo reseni? Verim, ze kdybych sel jen v pws, tak by se to nestalo, ale pws by mi na takovou teplotu nestacil a nejspis ani dvojnasobne tezka high loft fliska, kterou jsem nosil celou jednu zimni sezonu a to ani s vetrovkou, jako do kopce jo ale co pak nahore :) Pokud by na to dal membranu, tak bych cekal jeste mnohem horsi situaci a vic kondenzace, vic ledu, pravda, z te mebranovku bych to i zevnitr mohl asi odlamat, takto to resis? nebo zmrazky nemas vubec? nebo do kopce vzdy bez mebrany a na kopci oblekas membranu?

- mě tedy PWS v -13°C při chůzi stačí, a to jsem spíš zmrzlina, než lední medvěd
- kdyby si měl membránu Gore Tex Active nebo Polartec NeoShell tak by se ti to co popisuješ o té námraze zevnitř bundy nedělo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » ned bře 4, 2018 15:10

mike píše:Proto porad pisu, ze prodysnost svrchni latky je na zateplene bunde (i kalhotach) klicova. Tys mel cosi mizerne prodysneho od SJ, takze se ti to stalo hned, scinkk tam ma klasicky Pertex, ktery je prodysny tak stredne a stalo se mu to ted poprve, no a ja mam bundu prodysnou hodne a za 10 let, co ji nosim, se mi to stalo presne jednou. Kdyz byly dost specialni podminky. To mi prijde jako prijatelna dan za vsechny vyhody, ktere zateplena bunda poskytuje. Holt je treba dobre vybirat.

tak tohle je tady jasné snad už každému, tedy i mě, ale která je ta svrchní látka ta pravá ? když se to stalo jak scinkk, tak dokonce i tobě, i když jen jednou, ale i to je dle mě až dost kdyby se to stalo když by si byl někde na víc dni na těžko bez možnosti to usušit, a píši to na OF znova, já mám a nebo jsem měl celkově sedm bund různě zateplených a s různou svrchní vrstvou, a ve všech se mi stalo že jsem se v nich vařil, potil a měl mokré triko, a to třeba i jen mimo turistiku, takže při žádném extra námaze

mike píše:To evidentne ano, protoze ja bych takhle zmrznul. V Alpach na podzim nebo na ledovcich v lete mi obcas k veceru mrzne, pak na sebe dam vsechno, co mam, vcetne membranovky a stejne je mi kosa. Urcite jsem takhle nezazil min, nez -10.

mluvíme v tomto doufám o oblečení při pohybu, a ne při stání či bivakování ? to by pak bylo o něčem jiném
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 5, 2018 1:51

fps píše:- kdyby si měl membránu Gore Tex Active nebo Polartec NeoShell tak by se ti to co popisuješ o té námraze zevnitř bundy nedělo

To si delas srandu, ne? Jakakoliv membrana je vyrazne min prodysna, nez scinkkuv Pertex Classic. Dokonce i Pertex Quantum je prodysnejsi, nez membrany a ten je na zateplene bundy jasne malo prodysny. Myslim, ze i ty SJ Softexy jsou prodysnejsi. Prodysnost membran je mizerna a je radove horsi, nez u latek bez membrany (a zateru).

Dokonce jsem to kdysi i vyzkousel. Membranovku na zateplene bunde. Vysledkem byla priserne mokra bunda, veskera vlhkost se vysrazela pod membranou. Bylo okolo nuly, takze to nezmrzlo, ale mrznout trochu vic, tak je tam vrstva ledu. Co mi delaly zateplene kalhoty s membranou jsem tu psal hodnekrat. Sice jsem do nich nevidel, takze nevim, jestli tam byl vylozene led, ale tak mokro, jako v nich, jsem v nicem jinem nemel. Kvuli te debilni membrane.

fps píše:jsem měl celkově sedm bund různě zateplených a s různou svrchní vrstvou, a ve všech se mi stalo že jsem se v nich vařil, potil a měl mokré triko, a to třeba i jen mimo turistiku, takže při žádném extra námaze

Jenze tys mel vetsinu bund od SJ a ti pouzivaji hodne malo prodysne materialy.

fps píše:ale která je ta svrchní látka ta pravá

Ta co mam na bunde ja ;-) Bohuzel o ni nic nevim. Dneska bych asi volil Pertex Microlight, nez ho prejmenovali. Nebo, podle to, co pisou ostatni, latky, ktere pouziva Arcteryx na Atomu a Protonu AR, zatim se vsichni tvari, ze prodysnost staci. Za pokus by urcite stal Pertex EQ. Prodysny je urcite dost, otazka je, jestli by byla zateplena bunda s nim pouzitelna ve vetru.

Jinak na zateplenych kalhotach od TNF mam nejaky softshell. Ma celkem velkou gramaz a pusobi robustne a odolne. Je slusne vetruodolny a zaroven i prodysny, aspon co se kalhot tyce, jestli by stacil i na bundu nevim jiste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 22, 2018 22:09

Ty panely na Atomu Lt jsou dost na 3,14cu. :vom: po par mesicich a je v nich dirka od batohu. #-o (na vnitrni strane rukavu).
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod vojcecek » stř bře 28, 2018 10:58

Ahoj, chci se zeptat jestli máte někdo zkušenost s touhle bundou north face https://www.rockpoint.cz/m-verto-prima-hoodie . Peří je jen na těle a rukávy jsou Primaloft Gold 60g. Je na zimu ten matroš na rukávech dostatečné zateplení na zimu, nebo je to spíš na aktivní pohyb?
vojcecek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát kvě 26, 2017 17:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2018 14:57

Ta je ale hnusna ;-) Na co to chces? Na aktivni pohyb to moc nebude, tipuju, ze bude malo prodysna. 60 g/m^2 P1 neni moc, mne by to nestacilo, ale zalezi, jak jsi na ruce citlivy. Jinak mi ale prijde takova kombinace peri a P1 nesmyslna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod vojcecek » stř bře 28, 2018 15:24

Mají i jiné barvy . No chci něco do města, ale i jako záložní bundu na výlety. Když se do mě dá zima.
vojcecek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát kvě 26, 2017 17:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2018 15:30

Je hnusna v libovolne barve ;-) Bud si porid cistou perovku nebo cistou primaloftku, tohle je kravina, peri i P1 se chova jinak, a tak ti bude horko na telo a zima na ruce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod vojcecek » stř bře 28, 2018 16:04

Díky za názor. Asi to budu smeřovat spíš na nějakou péřovku...
vojcecek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát kvě 26, 2017 17:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2018 16:06

Jo, do mesta a na zatepleni pri zastavkach nebo taboreni muze byt perovka lepsi. Primaloftka zas na chozeni a do mesta se da taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » stř bře 28, 2018 21:19

Ten primaloft na bocich je krok vpred. Bunda bude dobra. Urcite ji vyzkousej a napis postrehy.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte dub 24, 2018 8:37

Tak jsem pořídil tuto péřovku http://global.blackyak.com/en/catalog/P ... W&gender=M
ve výrazné slevě ( jinak bych koupil asi klasickou konstrukci). Kvalita zpracování a materiály jsou příkladné. Cordura by měla být silikonizovaná a vypadá dost odolně (mnohem víc než klasický tenký pertex, co se používá na lehkých péřovkách) a je dost voděodolná. Peří ven nelze prakticky žádné. Zakončení rukávů je zvláštní a ne pro každého. Spíš chci zdůraznit, že Blackyak vypadá zpracováním a materiály na kvalitní značku. Takže pokud budete mít možnost zakoupit za příjemnou cenu jako já, těchto věcí se nemusíte bát.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod aksam » úte dub 24, 2018 9:48

Kupoval si v Hanibalu? se tam toho zbavují...
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte dub 24, 2018 9:56

Ano v Hanibalu. Zbavují ? Měli jen jeden kus, šlo prý o zboží z nějaké výstavy. V nabídce mají asi 25 druhů zboží od Black Yak.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ajl » stř kvě 2, 2018 5:22

Zdravím,

pokukuju po nové zimní bundě. Využití plánuju jak na běžné nošení do práce/města, tak nějaké výlety a do přírody se psem. Také koncem září budu v Norsku (Tromso), takže už tam asi najde bunda svoje využití.

Zaujali mě tyhle dvě
https://www.zajo.net/cz/zateplene-bundy ... 101-1.html
https://www.zajo.net/cz/zateplene-bundy ... 91-10.html

Chápu to dobře, že pro moje účely je lepší primaloft/syntetika?
Od péřovky mě odrazuje, že promokne a taky náročnější údržba.
Děkuji za zkušenosti a názory :)
ajl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob črc 14, 2012 8:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » stř kvě 2, 2018 8:19

No jsou to dost odlišný bundy. Kdybych si musel vybrat z těchto dvou, tak vezmu tu druhou, dle popisu by měla být o dost teplejší. Nepromokavá primaloftka s membránou mi přijde trochu blbost, bude se tam srážet vlhkost, ikdyž na nějaký nenáročný pohyb po městě by to mohlo stačit. U té péřovky si zase nejsem jistý kvalitou zpracování u Zaja, přece jenom ta cena není moc vysoká na 180g husího peří 800 cuin a k tomu ošetřeného proti vlhkosti. Mohlo by z toho například dost lézt peří, chtělo by to někoho, kdo má s jejich péřovkami zkušenosti.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ajl » stř kvě 2, 2018 16:34

Asi je pravda, že ta druhá bude teplejší, ale zase se bojím toho deště. Přece jenom např. do práce a na nějaké menší pochody neplánuju pořád nosit sebou ještě další vrstvu "jen pro případ". Druhá věc je to zpracování. Sice žiju v tom, že Zajo má kvalitní věci, ale myslím, že to snad i někde zmiňovali, že z toho může peří lézt. Proto píšu i sem, kdyby se našel někdo s osobní zkušeností :) Dívala jsem se po různých jiných značkách od Rafiki, Mammut, Direct Alpine, Tilak, North Face, Jack Wolfskin a nevím co všechno..... Je mi jasné, že DA a Tilak budou asi nejkvalitnější, ale jedna je to pro mě hodně peněz a jednak mě vzhledově moc neoslovili a do města si to moc neumím představit. Od té druhé Zajo bundy (a péřovek obecně) mě taky odrazují komentáře lidí, kteří péřovku nasazují jen v určitých případech a jako jednu z vrstev třeba. Já ideálně hledám zimní bundu, která bude dobře sloužit sama o sobě a bez dalšího vrstvení.
Taky je pravda, že primaloftka s membránou není asi obvyklá kombinace, ale prý má být dost prodyšná, tak si říkám, že když v tom nehodlám nijak běhat a sportovat, že by to nemuselo být tak zlé. Pokud ale máte tipy na něco lepšího v podobné cenové relaci, nechám si poradit.
ajl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob črc 14, 2012 8:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv kvě 3, 2018 8:56

Máš asi trochu zkreslené představy o tom jak tyhle věci fungují a jak se používají :). Když jdu na "výlet" do přírody a očekávám, že by mohlo pršet, tak mám vždy v batohu alespoň membránovou bundu většinou i kalhoty. Často je mám zbytečně, jelikož déšť nepřijde, ale tak to prostě chodí.

V jakých teplotách chceš bundu nosit ? Píšeš, že hledáš zimní bundu a v zimě je zima a tedy neprší ale sněží a na sníh většinou stačí kvalitní materiál s DWR úpravou a nepotřebuješ membránu. Osobně bych si asi primaloftku s membránou nekoupil a pokud ano, tak něco kvalitnějšího, co bude mít lepší parametry. Tohle je polyuretanová dvou vrstvá "membrána" tedy možná zátěr a to bych potom pochyboval o prodyšnosti 20000. Takže to podle mě moc prodyšné nebude. Navíc membrána na zateplovací bundě funguje hůře. Zpotíš se v tom a zapaříš to i při chůzi do kopce, běhat není opravdu potřeba.

Péřovka je dobrá na zastávky, budování tábořiště, vaření a jídlo, jištění nebo pro pohyb ve velké zimě, případně na nenáročný pohyb.

Primnaloftka je lepší na pohyb a lépe snáší vodu, naopak zpravidla není tak teplá a pokud v ní budeš dlouho někde stát nebo sedět bude ti zima.

Pro tvoje použití bych doporučil primaloftku ale bez membrány a potom třeba na jaro-léto-podzim na výlety do přírody koupit nepromokavou bundu, stačí lehká zátěrovka do batohu, kterou vyndáš, když bude pršet.

Osobně ale nejsem zastáncem nošení outdoor věcí do města. Pak každý Čech vypadá, jako když zrovna jede na hory :D.

Pár typů dobrý ch bund například zde.

https://www.hudy.cz/bundy_damske/arcter ... phire.html
https://www.hudy.cz/bundy_damske/arcter ... ndala.html
https://www.hudy.cz/bundy_damske/la-spo ... urple.html

Jinak Zajo je ve slevě stále, takže na ty vysoký slevy nekoukej, za plnou cenu by to koupil jen blázen :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 3, 2018 9:24

pierre111
tak to he snad jazdyho vec, jak chodi oblikanej po meste, ne? jako chapu, ze se ti to treba nelibi ale me se zas nelibi nosit kostymek a kabelku. a flausovej kabat na stojaka do -20 taky neni tak pohodlnej jak pekbe nadylucana perovka...

ajl: jak pise pierre, nebala bych se ani uplne peri, taky ho hekdy do mesta nosim, ale id zaja nic perovyho nemam. Obecne maj ale dlouhy dobre padnouci strihy.

jinak treba WP ve vyprodeji miva peri za 2500
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv kvě 3, 2018 10:17

Ta věta začíná: Osobně nejsem zastáncem nošení outdoor věcí do města. Nechápu tedy tu trochu podrážděnou reakci. Nikou neříkám co má nosit do města, nejsem módní policie :D. Jen se mi zdá scestný si kupovat věci určený primárně do hor s tím, že je budu nosit hlavně po městě. Na to nejsou určené a je jich na to až škoda. Osobně bych si nevzal třeba primaloftku co mám od Milletu večer s kamarády do restaurace v centru. Já bych se v tom prostě necítil dobře. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 3, 2018 10:27

pierre111 tak za vyzneni se omlouvam, ale zas me prijde normalni pri koupi bundy napr za 3000 ji neobliknout 15x - 30x za zimu dejmeztomu dle par zimnich vikendu + nejaka dovca, prisla by mi to zbytecma investice. U nejaky membranovky kdyz je hezky, tam je to vykoupeny tou zalohou, ale radsi bych drahou bundu "unosila" do mrte, nez zav5 let neunosenou bundu davat pryc protoze se zmenili naroky, postava atd...

A proc mit dve jednoucelovy "skoro stejny" bundy kdyz muzes mit jednu univerzal na oboji
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ajl » čtv kvě 3, 2018 11:49

Pierre111 píše:Máš asi trochu zkreslené představy o tom jak tyhle věci fungují a jak se používají :). Když jdu na "výlet" do přírody a očekávám, že by mohlo pršet, tak mám vždy v batohu alespoň membránovou bundu většinou i kalhoty. Často je mám zbytečně, jelikož déšť nepřijde, ale tak to prostě chodí.


No a to je právě to, co u mě nefunguje. Jako na vyloženě horskou turistiku atd. tohle chápu, ale jinak sebou nechci nosit a oblékat cestou další bundu a kalhoty, obzvlášť když třeba to bude opravdu jen na cestu do práce nebo venčení psa atp.

V jakých teplotách chceš bundu nosit ? Píšeš, že hledáš zimní bundu a v zimě je zima a tedy neprší ale sněží a na sníh většinou stačí kvalitní materiál s DWR úpravou a nepotřebuješ membránu. Osobně bych si asi primaloftku s membránou nekoupil a pokud ano, tak něco kvalitnějšího, co bude mít lepší parametry. Tohle je polyuretanová dvou vrstvá "membrána" tedy možná zátěr a to bych potom pochyboval o prodyšnosti 20000. Takže to podle mě moc prodyšné nebude. Navíc membrána na zateplovací bundě funguje hůře. Zpotíš se v tom a zapaříš to i při chůzi do kopce, běhat není opravdu potřeba.


Ano, má to být zimní bunda, ale určitě to nemusí být bunda do -20. Pro takové extrémní a výjimečné případy mám doma obyč "těžkou", teplou bundu. Není to právě tak úplně pravda s tím počasím. Já bydlím v Brdech a máme tu dost odporný zimy a není pravda, že přes zimu neprší. Jakmile je kolem nuly, tak je to tak půl na půl, déšť nebo déšť se sněhem celkem často. Taky v Tromsu, kam se v září chystáme, jsou prý velké výkyvy a často prší, fouká a teploty mohou být v rozmezí 0-9 stupňů (přes den). Místní ale říkají, že je to hodně nepředvídatelný a předpovědi se často pletou. Prý může v září taky klidně sněžit. Mám doma membránovku Mills a je to fajn jarně podzimní bunda, ale je mi v ní fakt kosa, jakmile teplota klesne pod deset stupňů a to pod ní ještě musím mít něco teplejšího.... Je to fakt slaboučká bundička, takže potřebuju zkrátka něco teplejšího. Pořád mi Primaloft připadá pro moje užití tak nějak nejrozumnější. Popřípadě nějaká obyč syntetika? Nevím, ale zas úplnej šunt nechci.

Péřovka je dobrá na zastávky, budování tábořiště, vaření a jídlo, jištění nebo pro pohyb ve velké zimě, případně na nenáročný pohyb.

Primnaloftka je lepší na pohyb a lépe snáší vodu, naopak zpravidla není tak teplá a pokud v ní budeš dlouho někde stát nebo sedět bude ti zima.


No ano, přesně proto si taky myslím, že Primaloftka je dobrá volba. Ty bundy Arc Teryx jsou fakt pěkný, ještě kdyby byly aspoň kapku levnější :lol:

ajl: jak pise pierre, nebala bych se ani uplne peri, taky ho hekdy do mesta nosim, ale id zaja nic perovyho nemam. Obecne maj ale dlouhy dobre padnouci strihy.

jinak treba WP ve vyprodeji miva peri za 2500


díky, na WP se taky podívám


Jinak v podstatě s Pierrem souhlasím, že outdoor funkční oblečení není často moc vzhledný a jít s tím někam do společnosti bych asi taky nechtěla :D ale právě proto si vybírám takové oblečení, které je slušný i po designové stránce. Tu mojí Mill do práce nosím, je lehká, skladná a nevypadá špatně. Ani není poznat, že jde o funkční membránovku a lidi mi jí chválí. Ty Zajo nebo ty bundy co jsi sdílel od Arc Teryx mi taky nepřipadají jako žádnej hnus :)
ajl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob črc 14, 2012 8:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 3, 2018 11:58

ajl
co na to jit jinak a pod membranu si kpupit teplou PWS mikinu?

teploty kolem 0 sou dle me dost hranicni na zateplenou bundu, mozna na hodne postavani ale na chuzi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv kvě 3, 2018 12:12

Vidíš, máš membránovou bundu co nepromokne, tak moje rada zní kup si nějakou lehčí zateplenou, třeba tak 60-80g/m2 izolace a to ti bude stačit řekl bych tak -10°C do 5°C dle pohybu a když bude pršet hodíš na to tu membránovku. At se ti vyjádří ostatní jaký mají názor na membránu na zateplené bundě. Ona ta membrána právě kvůli tomu zateplení funguje ještě hůř než normálně. Je tam malý tlak par, na membráně je nízká teplota, rosný bod se ti posune pod membránu a zkondenzuje ti na ní voda, které pokud bude teplota pod 0°C začne tvořit zmrazky. Samozřejmě to chce specifické podmínky a není to pokaždé. Konec fyzikálního okénka. :D

Jinak ty Arcteryxy jsem tam dával právě proto, že vypadají trochu civilněji a jsou to dost kvalitní zateplené bundy, co použiješ i v pohodě v horách.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení