Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon kvě 10, 2021 10:25

Tak zrovna tady nevim, proc by to melo vadit... Urcite dobre vys, ze uz stare duchny se recyklovali, nekdy i po staleti :wink:.

Ono peri je hodne drzici material a kupodivu, cely ten proces recyklace je v soucasnosti uz docela dobre podchyceny. Rekl bych, ze v kvalite nakonec nebude skoro zadny rozdil, poskozene peri se vyrazuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon kvě 10, 2021 12:51

Jinak jsem si minuly tyden objednal tu DA Yungay, kdyz ji meli v hanibalu za hodne prijatelnou cenu (2668, cca 50% sleva). Musim teda uznat, ze je to bunda pekna, dobra, strihem mi celkem sedi, takze si ji necham.

Svrchni matros je Qunatum - tj. tipicky problem, ze vlastne nikdo nevi, jaky :-D. DA ani gramaz neudava. "Dychaci test" zdaleka neni jako u Microlightu, ne to Q Airu, ale zato ani jako u puvodniho (vlastne toho lehciho puvodniho) Quantumu. Neco vzduchu pres projde, mne to prijde cca jako muj stary Pertex Classic. Kazdopadne je to dobre leskle ale zdaleka ne tak sustive jako Classic nebo i Microlight.

Predevcirem jsem ji zkousel venku, ale byla nejakych 10-12 st., zakecal jsem se na pul hodiny se sousedem, zacalo svitit slunce, o par stupnu se hned ohralo, ale ani tak jsem se nepotil ani necitil prehraty. Takze nejaka prodysnost tam byt musi.

Takze konecne budu mit zimni bundu do hor i s kapuci a nebudu muset poruzne kombinovat, s necim, co ma kapucu, aby mi netahalo na krk a hlavu. Akurat to nebude na skladani a do ruksaku, ale na sebe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod pavproch » úte zář 14, 2021 12:07

Jaxem tu spal, můj plug-in v Chromu nedokáže odfiltrovat všechny reklamy, zobrazuje mi reklamu rockpointu (na převážně modré) bundy a mezi nima jedna zateplená s názvem "tropical man". Hezky! :smt077
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod aksam » úte zář 14, 2021 12:36

Na Crazy Idea jde o decentní bundu:) Jsem myslel, že bude ve stylu havajských košil:)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon říj 11, 2021 9:31

Dam jsem trochu feedbacku na bundu DA Freya od manzelky. Mela ji v sobotu v Zapadnych Tatrach, Cervene vrchy, takze velka cast dne kolem 2000, teplota kolem nuly, i pod.

Mela oblecenou flisovou mikinu (tenci, neni to ani PWS ani P Classic 200), na tom Freyu. Pri chuzi jakz-takz, ale jakmile se zastavili, tak ji byla jednoduse zima. Kdyz trochu zafoukalo, tak ji bylo chladno i kdyz slapala. Ta bunda proste do zimnich podminek vubec vhodna neni, teda alespon pro beznou turistiku. Resp. mozna je vhodna pro chladnejsi dny od jara do podzimu, tak do nuly a to jeste s necim pod. Coz je pro bundu s Primaloft Gold Active 133 g/m2 a Pertez Quantum Air dost bidne.

Znovu se ukazalo, ze kombinace PL Gold Active a P Quantum Air je sice skvela na odvod vlhkosti pri neustalem pohybu, tj. bunda bude vhodna pro "start - stop aktivity (to se mi libilo, nasel jsem to pri popisu jine bundy se stejnou izolaci a vnejsim matrosem), tj. obleces si, vyrazis, hodne aktivne se pohybujes, nezastavujes se a kdyz koncis, vyzleces si a nasednes do auta nebo uz jsi na ubytovani v teple. Jen mi prijde, ze je to ujeta koncepce - dat takovou vrstvu izolace, ktera vlastne ani moc neizoluje. Mit tam bezne PL Gold 60, mozna i 40 g, tak dosahnou stejneho efektu, ale bunda je mnohem tenci a lehci. Vsak si i manzelka stezovala, ze pod batohem se ve Freyi citila trochu "utlacena", ze ta bunda je hodne objemna - ve srovnani s jeji starou Klimatex bundou s PL Silver 100g.

Jaksi vyrobci zapominaji na jednu hodne dulezity fyzikalni zakon - cim prodysnejsi (jak ve smyslu odvodu vodnich par tak i profoukatelnosti) mas izolacni vrstvu, vcetne svrchni latky, tim vice odchazi nejenom vlhkosti, ale i tepla. Protoze prevazna cast tepla odchazi tou vlhkosti a vevnitr uz potom "nema co topit". To je taky upozorneni pro ty, co shaneji co nejlepsi ale hodne prodysnou izolaci s co nejprodysnejsim vnejsim materialem - to je jako shanet superprodysnou ale absolutne vodeodolnou membranu. Prosto pozadavky, ktere jdou proti sobe a vzajemne se vylucuji.

Jeste jsem se na tu bundu doma kouknul a byl jsem nesmirne prekvapeny, ze ona ztratila na loftu alespon pulku - po cca jednom roku ne moc casteho pouzivani. Ted je mnohem tenci nez nova, asi jako muj "svetr" s PL Gold 80g+silnejsi Pertex Quantum, ktera ma uz hodne let a ja jej casto nosim v ruksaku sbalene do vlastni kapsy, tj. stlacene, pres dovolenou nekdy i dva tydny bez rozbaleni jako zalohu pro pripad nouze. Freya se nikdy sbalena nenosila, manzelka ji mela vzdy bud na sobe nebo prevesenou na operadle zidle nebo zavesenou za poutku na vesaku v predsini. No a bunda ztratila loft i tam, kde se o ni ani batoh nebo jeho popruhy neopiraji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pon říj 11, 2021 10:17

Idealne by bolo najst balans medzi odvodom potu a dostatocnou izolaciou.
To ze je ta freya po roku taka zlahnuta moze byt aj v tom, ze uz nejaky ten rok cakala kym si ju niekto kupi a material vyplne mohol degradovat aj ked bola ako nova.

Tu by ma zaujimalo porovnanie tej budny co tu linkoval etheric, ta torrid apex, hlavne toho 7D/10D nylonu, pertex air by mal mat cfm cca 13, u toho 10D udavaju 10 a 7D/35, co uz je akoze dost, otazne je ci ten climashield funguje rovnako ako primaloft gold active.

Na tuto zimu idem zasa experimentovat a tiez som si poriadil tu DA yungay, takze budem zvedavy ako sa to bude chovat, cakam minimalne, ze mi v tom nebude kosa. Vraj je vhodna aj na aerobne aktivity, tak som zvedavy.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon říj 11, 2021 10:59

Ja jsem o tom tady uz nekolikrat psal. Climashield Apex ma naprosto jinou strukturu nez PL Gold. Kym Gold je prakticky vyhradne z co nejtencich kratkych vlaken s nahodnym a v case promenlivem usporadanim, cimz se vytvori obrovske mnozstvi vzduchovych "bublin", ktere izoluji, Apex je z nekonecneho tenkeho vlakna, cimz se sice vytvori o min vzduchovych bublinek, ale drzi staly tvar a misto, mnohem lip odolava stlaceni/uvolneni a drzi lepsi loft. Z ceho plynou vyhody i nevyhody u obou: PL Gold ma na vahu nejlepsi izolacni schopnost, ale pomerne rychle odchazi loft, vlakna migtuji, potrebuje prosivani, C Apex o chlup mensi, zato je tvarove a loftove vyrazne stalejsi, nepotrebuje prosivani (cimz se ten "chlup" v izolaci zase srovnava).

P Gold Active ma upravenou strukturu - bohuzel se o tom moc detailu neda najit. Jsou vsak prakticky jenom dve moznosti - udelat to primichanim delsich a pevnejsich vlaken, ktere by "drzely" vlakna pokope a tim mirne zvysily odvod vodnich par difuzi (v puvodnim PL Gold to z fyzikalnich vlastnosti jde hur, ty vzduchove pidi-bubliny se nedotykaji, jsou oddelene vlakny, tj. difuze v plynu mezi nimi moc nefunguje, resp. funguje jenom pri promenach /nestalosti/, zbytek musi obstarat odvod vlhkosti podel vlaken, coz je pomalejsi) nebo (jako nekdy to delali pro TheNorthFace, laserem se udelalymikrodirky do izolace a vlhkost proudila pres ne. U Apexu to funguje mirne jinak diky vetsim bublinkam a stale strukture, ktera se ale pri pouzivani taky ruzne stlacuje a uvolnuje, vcerne bublinek a vlhkosti v nem. U Goldu tento pohyb je mnohem mensi.

Dalsi veci je, co jsem taky parkrat spominal - dulezite je i kolik vzduchu se zadrzi mezi vnejsim/vnitrnim materialem bundy a izolaci. Pry to dokopy klidne muze dat stejne jako samotna izolace. Kdyz musis mit bundu prosivanou, tak tam nikdy nemas takovou vrstvu jako kdys prosivani nepouzijes. A kdyz pouzijes superprodysny material (PP Quantum Air), tak zase plati . cim vetsi prodysnost, tim min izolace i vzduchove vrstvy.

A ano, je treba najit idealni pomer - ktery bude asi pro kazdeho jiny. Mne jednom prijde - a na to jsem upozornoval -, ze zvyseni hmoty prodysne izolacni vrstvy v hodne prodysnem "obalu" moc pozitiv neprida oproti sice mirne mene prodysne izolaci ale v mnohem nizsi hmotnosti a mene prodysneho materialu. Taky je tam treba najit ten kompromis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 12, 2021 0:40

apuka píše:Coz je pro bundu s Primaloft Gold Active 133 g/m2 a Pertez Quantum Air dost bidne.

To rozhodne, ale jak tak koukam na popis, tak tam je PrimaLoft® Gold Active 133g/m2 and 60g/m2. Kde je ta tenci izolace? Na rukavech? To muze delat dost zasadni rozdil v tepelnem komfortu. Roky tu pisu, ze je to pitomost ;-)

apuka píše:hodne aktivne se pohybujes

:roll: ty se fakt cesky asi nikdy nenaucis... Nic jako aktivne se pohybujes neexistuje, to je nesmyslny pleonasmus.

apuka píše:to je jako shanet superprodysnou ale absolutne vodeodolnou membranu.

A prirovnani ti taky nejdou :twisted: Takovy pozadavek je naprosto v poradku a presne to chceme. Nechtel jsi napsat absolutne vetruodolnou?

apuka píše:Prosto pozadavky, ktere jdou proti sobe a vzajemne se vylucuji.

Jdou proti sobe, ale nevylucuji se. Proste je potreba najit vhodny kompromis mezi nima, jak sam pises.

Jinak se docela bavim, protoze jsi to byl ty, co tady roky propagoval "Active" izolace :twisted: Co do nich treba nadelaji diry laserem, aby byly prodysnejsi. A tohle je pak vysledek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte říj 12, 2021 5:53

Doplním poznatky k Enlightened equipment torrid apex jacket.

Jako první, guma na koncích rukávů je moc těsná, naštěstí je všitá v tunýlku, takže stací udělat šmik a je vyřešeno. Rukávy těsný nejsou, jen ta guma na konci. Každopádně délka rukávu je dostatečná na to, že bych si klidně mohl nechat konce přešít podle sebe, -4cm by ničemu nevadilo.
Úplně se mi zalíbilo stahování spodku v kapse, teď mě na ostatních bundách klasický boční stahování sere :D
Kapuce boží, stahování funkční.
Látka na tom ve větru není vůbec špatně, vzhledem ke svý tloušťce. Prodyšnost maximální, svědčí o tom už jen fakt, že jsem bundu vypral v ruce, tj bez ždímání, jen jsem vodu vymačkal, a vono to potvora bylo za odpoledne komplet suchý. Pro srovnání klasickou neUL primaloftku, vypranou v pračce a vyždímanou na 600 ot/min sušim ve stejnejch podmínkách celej den a večer má ještě mokrý konce rukávů a kousek kapuce.
V lehkým dešti funguje líp než klasická primaloftka, tohle na mně za chůze stíhá usychat, klasická bunda ne.

Teď jen otázka, jak dlouho ten materiál vydrží. Zas nejsu tak skeptickej, dost to pokročilo, a když ta bunda někomu vydrží celý PCT a používá ju ještě i pak, zas taková tragédie ta výdrž být nemůže.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte říj 12, 2021 8:26

Možno budci rok, ak dovtedy niečo nevymylim by som tu torrid prubnul, v hladaciku ju mam uz take 2 roky no s tym shippingom z us a ak by som chcel nejaku custom sa mi do toho moc nechcelo, navyse ak su tie velkosti take, ze podla tabulky to clovek kupi a zisti ze je mu to male, velke.

Totizto dole na tej slovenskej stranke je aj tabulka aka je bunda v skutocnosti, co na tej americkej tusim nie je. Nad tym su konfekcne miery a v tabulke su akoze rozmery bundy? Teda napr. ta tvoja v S ma na sirku ak ju zmerias 53cm? V tabulke sa pri s-ku pise sirka hotovej bundy 106cm. Nad tym je hrud rozmer 91-99cm. Teda tych 106cm je spravne? Ja som povodne podla diskusii s niekym co tu bundu mal uvazoval nad M-kom, sice ma presviedcal ze ma chest 42-43 inches a musel vracat z M na L ale v L-ku by to bol uz poriadny balon, teda aspon podla tyxch tabuliek.
Viem ze ta bunda je navrhnuta tak aby sa pod nu dalo dat kopu vrstiev, no stale ma s tou velkostou gulas.

Vecsina tych hajkerov si dava kombinaciu 7D/7D no to uz moze byt dost, ak vravis ze ten material 10D(teda mas 10D?), je dobry a dycha, tak by sa dala objednat aj ta uz hotova verzia s 10D a 10D.
Otazka je esta aj ci cena vydrzi kedze situacia moze byt vseliaka.
Plus zaujimalo by ma aka je ta bunda tepla, mozes potom dat nejaky report ked uz bude chladnejsie cije to aj v pohode na hike pod nulou, ja by som pod tym neplanoval nosit viac vrstiev, neviem ako to ma etheric.
No a co sa tyka odolnosti toho 10D, viem ze 7D je dost haklivy material a ten 10D by mal byt odolnostou niekde medzi, teda vravis, ze moze byt nachylny? Ppodla hmotnosti bundy mi to vychadza, ze to nie je nic co by bolo extra oderuvzdorne, ale to by zasa nevadilo, ak s tym clovek nebeha moc po krikoch.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte říj 12, 2021 9:08

Velikost změřím, ale pamatuju, že odpovídala velikosti hotový bundy uvedený na webu.
Kopu vrstev pod to nedáš, ale triko s dlouhým, silnější mikinu a péřovou vestu ano, to tak maximálně, aby se v tom dalo normálně hejbat. Úplně v pohodě na ňu obleču Tilak Svalbard vel S.
10D mám.
Teplá... Jak se to vezme. Pokud se nezastavíš, tak je to v pohodě i když je chladněji. Používám ju na to stejný a do stejných teplot, jako jsem používal bundu s Primaloft Gold 60 g/m. Lepší přirovnání ti nedám, protože pro mě je tahle bunda tak do teplot +5 až +15, na sezení i +23 úplně ok :D
Životnost nevím jaká bude, ale už z principu věci to není na postup houštím.

Hlavní přednost týhle bundy je pro mě váha a sbalitelnost. Ušetřit 200g na primaloftce je secsafra hodně, za to mi ty prachy stály. Každopádně ceny půjdou jen nahoru, čím dřív koupíš, tím levnější to budeš mít. Tohle v akci fakt nebude :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 12, 2021 12:17

mike píše:Kde je ta tenci izolace? Na rukavech? To muze delat dost zasadni rozdil v tepelnem komfortu.
Mas pravdu, taky to povazuji za pitomost. Zde je to na rukavech, na bocich a v kapuci. Ale tim ten problem asi nebyl, protoze manzelka nosila starou rozpadajici se DA Block jeste posledni zimu v citelne chladnejsich a vetrnejsich podminkach a bylo ji fajn. Tam bylo na tele PL Silver 133g ale v bocich Technstretch fleece. Sice na rukavu asi 100g, ale manzelka predtim chodivala ve flisce a na tom zateplenou vestu, takze na rukach nijak citliva na zimu neni. Ji ve Freya byla zima primo na tele, na brichu, na hrudi i na ramenou, kde je 133g PL Gold Active.
NTB, kdyz srovnavam prsty, tak pocitove moc velky rozdil mezi castmi kde je 60 g a 133 g neni citit, teda pokud se vezme do uvahy jenom izolace a ne vzduchovy polstar udelany celkem hustym prositim. Coz mi jeste vice potvrzuje, ze ta izolace hodne rychle slehla.
mike píše:Nic jako aktivne se pohybujes neexistuje, to je nesmyslny pleonasmus
:twisted: Kazdy, vcetne Tebe dobre vi, co se tim mysli. Muze se Ti to libit nebo nelibit, muzes si myslet zeje to jakykoliv "...smus", ale bohuzel je to posledne roky zavedeny a uz docela zazity (jen pro upresneni, ne mnou) terminus technicus. Takze si na to budes muset zvyknout.
mike píše:se docela bavim, protoze jsi to byl ty, co tady roky propagoval "Active" izolace
Kdybys cetl mou "propagaci", tak by sis jiste vsiml, ze o ni pisu hlavne kvuli Polartec Alphe a VZDY jsem k tomu dodal, ze je to sice skvele na ten "aktivni pohyb" :wink: ale v podstate samotne nepouzitelne pro beznou turistiku s delsimi prestavkami. U bundach podobnych jako Freya jen k tomu dodavam, ze to neni moc vhodne ani na ten "aktivni pohyb", protoze je to prilis "tlusta" a tezka bunda, to same se da dosahnout mnohem lip.
mike píše:A prirovnani ti taky nejdou
Ja si myslim, ze je to naprosto adekvatni prirovnani "superprodysna a absolutne nepromokava membrana" existovat nemuze. At uz si predstavujes pod prodysnosti odvod vlhka nebo proudeni vzduchu. Vzdy zvyseni prodysnosti snizi vodeodolnost, takze i tam musis najit kompromis, ktery je vnimany vzdy individualne. A pod pojmem "superprodysna" nemyslim neco jako Neoshell s tim CFM 0,5 nebo kolik ale prodysnost na urovni napr. Tebou vychvalovaneho PowerDry, co (skoro) okamzite odvede (skoro) veskerou vlhkost od tela.
ret255 píše:To ze je ta freya po roku taka zlahnuta moze byt aj v tom, ze uz nejaky ten rok cakala kym si ju niekto kupi a material vyplne mohol degradovat aj ked bola ako nova.
Vzhledem k tomu, ze ta bunda se objevila v nabidce DA na zimni sezonu 2019/20 a koupila se v te same sezone, tak asi ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod oodoow » úte říj 12, 2021 13:35

apuka píše:
mike píše:Nic jako aktivne se pohybujes neexistuje, to je nesmyslny pleonasmus
:twisted: Kazdy, vcetne Tebe dobre vi, co se tim mysli. Muze se Ti to libit nebo nelibit, muzes si myslet zeje to jakykoliv "...smus", ale bohuzel je to posledne roky zavedeny a uz docela zazity (jen pro upresneni, ne mnou) terminus technicus. Takze si na to budes muset zvyknout.

Já to chápu tak, že aktivní pohyb je, když se hýbu sám, kdežto pasivní pohyb je, když si sednu třeba do vlaku a jedu. To jsem potom pasivní a přece se pohybuji, tudíž vlastně vykovánávám pasivní pohyb. \:D/
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 12, 2021 14:08

Ten terminus technicus zavedly vyrobci na neco jako "intenzivnejsi nebo potivejsi pohyb/aktivita". Proste kdyz vyvijis pri pohybu aktivitu "vetsi nez beznou", kdyz se zahrivas nad normal a zvysuje se potreba odvetravani/odvodu vlhkosti

Mne se to taky az tak moc nelibi, i kdyz jej pouzivam - ale nemam na to zadny lepsi pojem, ktery by toto ve zkratce vyjadril.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 12, 2021 17:22

Vyrobci nic takoveho nezavedli, to je (tvuj) otrocky a hloupy preklad z anglictiny. Slovo, ktere hledas, je intenzivni. Kazdy pohyb vlastni silou je aktivni a lisi se prave intenzitou. Pri vysoke intenzite se hodne potis, pri nizke skoro vubec a pritom jsi v obou pripadech aktivni.

A ne, neni to nijak zavedene, to jen ty to tady furt pises.

@oodoow: bavime se samozrejme o pohybu vlastni silou, kontext ;-) A kdybychom to chapali, jak pises, tak to k apukove vykladu opet nesedi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 12, 2021 17:49

apuka píše:Zde je to na rukavech, na bocich a v kapuci.

Rukavy a boky bych videl jako problem. Ono se to nezda, ale zrovna jsem nekde jinde psal nedelni zkusenost, jak moc se zmenil tepelny komfort, kdyz jsem tricko s kratkym vymenil za triko s dlouhym. Prestaly mi mrznout i prochladle ruce. Proste ta izolace nebo jeji nedostatek ovlivnuje i jine casti tela.

apuka píše:Ji ve Freya byla zima primo na tele, na brichu, na hrudi i na ramenou, kde je 133g PL Gold Active.

V tom pripade je neco hodne spatne. Bud je ta "aktivni" izolace spatna a/nebo profoukava tak, ze nefunguje. Zvlast pri aktualnich teplotach, mne funguje 100 g stareho slehleho PL1 v podstatne nizsich.

apuka píše:Ja si myslim, ze je to naprosto adekvatni prirovnani "superprodysna a absolutne nepromokava membrana" existovat nemuze.

Proc by nemohla? Nepromokava je kazda pouzitelna membrana a v lidskych podminkach i absolutne. Prodysne jsou ruzne. Jsou to dve nezavisle vlastnosti, ktere nejdou proti sobe. Proti sobe jde prodysnost a vetruodolnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 12, 2021 20:08

mike píše:Bud je ta "aktivni" izolace spatna a/nebo profoukava tak, ze nefunguje.
Bingo. Vsak jsem psal, ze DA Block nosila tak v o deset stupnu chladnejsich podminkach celkem v pohode, jen potom ji uz tahlo pres flisove panely na bocich. A to ma Silver se stejnou gramazi, tj. co se tyce oficialniho (jak to uvadi PL) stejne clo. Timpadem taky vi, co dela, kdyz jsou boky slabe izolujici.

Ad ty membrany: Pokud je membrana porezni, tak jdou ty vlastnosti proti sobe. Kdyz je neporezni, tak pokud chces zvysovat prodysnost, tak musis ztencovat membranu - a tim zase snizujes jeji vodeodolnost. Proto jsem psal o "absolutne nepromokavosti", ani v "lidskych podminkach" nebudou absoutne nepromokave. Soucasne membrany mohou mit vysoky vodni sloupec, ale stale jsou okolnosti, kdy se jednoduse promoci. I kdyz to bude pusobenim tlaku a trenim (napr. z batohu). A kdyz uz nic jineho ne, tak kdyz membrana zacne fungovat v opacnem smeru (vnejsi 100% vlhkost a maly rozdil v teplotach). Malokdy, ale stava se.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte říj 12, 2021 20:53

apuka píše:Vzhledem k tomu, ze ta bunda se objevila v nabidce DA na zimni sezonu 2019/20 a koupila se v te same sezone, tak asi ne.
No neviem kedy bola kupena, ci v 2019 alebo 2020, no na ich strankach je pisana aj freya co mala ako vypln silver a ta bola zo sezony 2018/2019.
Prva zmienka o frey s goldom je z decembra 2018 na ich fb stranke. No kedy bola bunda usita je tazko povedat, mohla byt aj v lete 2018, alebo aj skor. Pripadne kolko im stal material na sklade este pred tym nez zacali bundu vobec sit.
Napr. ta yungay je pisana sezona zima 2021 a prva zmienka o nej na ich fb bola z januara 2020!!!
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 12, 2021 21:02

Ta Freya se Silverem byla ale panska a tu uz v dalsi sezone asi ani nenabizeli, ja jsem ji tehdy nevidel. Damska se objevila pozdeji. Podle mne mela byt nastupcem Blocku, ktery uz tehdy vyradili z nabidky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte říj 12, 2021 21:18

Etheric píše:Velikost změřím, ale pamatuju, že odpovídala velikosti hotový bundy uvedený na webu.
Jj, pre referenciu aby to bolo uz uplne jasne a naporadku :)
Etheric píše:pro mě je tahle bunda tak do teplot +5 až +15, na sezení i +23 úplně ok :D
To som si aj myslel, ale tipoval som mozno az k nule, ale pri 15 by som v tom uz asi nechodil, a pri tych +23 aj prazi slniecko :D
Tieto prechodne bundy su dost teplotne ohranicene, napr. ta prism co ma este menej izolcie moze byt tak od +12 do mozno +5. Ja zaz gramy az tak neriesim, dolezite je aby to fungovalo.
Etheric píše:Každopádně ceny půjdou jen nahoru, čím dřív koupíš, tím levnější to budeš mít. Tohle v akci fakt nebude :)
To asi ano, skoda len ze uz som predtym nakupil aj nieco ine. A mavaju aj akciu, niekedy k vdakyvzdaniu maju -15% vraj kazdy rok, ale na tej sk stranke s tym asi netreba pocitat.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte říj 12, 2021 21:26

apuka píše:Ta Freya se Silverem byla ale panska a tu uz v dalsi sezone asi ani nenabizeli, ja jsem ji tehdy nevidel. Damska se objevila pozdeji. Podle mne mela byt nastupcem Blocku, ktery uz tehdy vyradili z nabidky.
ja ti neviem, freya bola aj damska so silverom,
https://www.directalpine.cz/izolacni-bunda-freya-15
ale o to nejde, ved vypln je gold active a ta sa zacala na sklad vyrabat niekedy v roku 2018.
Aspon podla odkazu co maju z fb
https://www.facebook.com/Directalpine/p ... 1231671025
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř říj 13, 2021 6:58

ret255 píše:o to nejde, ved vypln je gold active a ta sa zacala na sklad vyrabat niekedy v roku 2018.
Hlavne - co jsem zapomel zde dodat - ta bunda byla v ramci reklamace na siti u DA vymenena za novou a to uz meli i u nich jen posledni kusy. Tam bych moc nepredpokladal nejake velke lezaky, DA vyrabi spise min nez vic.

No a to slehnuti pozoruji oproti puvodnimu stavu bundy, uz u nas doma. To je teda taky velky problem, nejakou vydrz by to mit melo.

Jsem taky zvedav, jak se osvedci Yungay. Vsak vis, ze jsem ji taky koupil. Teda doufam, ze do zimy uz budu moci normalne chodit do hor... :evil:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř říj 13, 2021 7:28

@ret255: šířka pod pažemi při napnutí 53, délka těla 72 a délka rukávu od podpaží 61cm. Čili běžný Sko bunda, rozhodně né bundička do pasu, jak tu bylo tvrzeno.

Já mám posunutý vnímání teplot, Prism mám taky, když je +10 a méně, je mi v ní samotný jen s funkčním trikem kosa, ikdyž fakt valím. Torrid je na tom lépe, +6 s funkčním trikem s dl rukávem ještě úplně v pohodě při intenzivním pohybu. Holt Prism má horší izolaci menší gramáže, tlustší látka to moc nezachrání. Každopádně je to dobrá přechodová bunda, Torrid má však mnohem širší využití a lepší vlastnosti, tedy vyjma odolnosti.

Jsem nakoupil komplet všechno oblečení, něco i do zásoby a nelituju toho, páč teď bych za to nedal 40, ale minimálně 60k. A bude hůř.
Btw 15% sleva mi nestojí za ten ojeb objednávky z USA, to radši podpořím Petera a mám to bez starostí :) Navíc kdybysem chtěl i něco "custom", jsem přesvědčen, že Peter by mi vyšel vstříc. Už jsem měl dost nestandartních požadavků, se kterými by mě každej jinej eshop poslal k šípku, ale Peter vždy vyhověl.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř říj 13, 2021 16:27

apuka píše:Jsem taky zvedav, jak se osvedci Yungay. Vsak vis, ze jsem ji taky koupil. Teda doufam, ze do zimy uz budu moci normalne chodit do hor... :evil:
jj, hadam do zimy moc nepriberiem, lebo to L-ko co mam zasa nie je az tak volne. Tiez som na nu zvedavy, uvidim ako to bude s odvodom potu. Vnutorna latka je prijemna.

etheric píše:šířka pod pažemi při napnutí 53, délka těla 72 a délka rukávu od podpaží 61cm. Čili běžný Sko bunda, rozhodně né bundička do pasu, jak tu bylo tvrzeno.
Ok takze spodna tabulka na slovenskej stranke sedi, potom som ale dost na hrane medzi velkostami, a zasa to dopadne ako ked som si kupil tu prism alebo rab. Teraz mam vesticku od HH co ma 53cm v M-ku a sedi akurat. Normalne nosim L-ko, dalsia velkost je pri tej torrid apex 116cm, co uz je dost na moj malicky hrudnik 105cm, zase boky by sedeli. Ak by som aktualne uvazoval nad nejakou bundou co by za to stala, tak by som tiez siel do tej torrid.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř říj 13, 2021 17:57

Hodně záleží od typu postavy. Já ikdyž su malej, mám ten typ obrácenej trojúhelník, takže přes hruď Torrid sedí dobře i s péřovou vestou pod a spodek stahuju. Tady je ta šířka tak akorát, když se to musí dole stahovat hodně, není to ideální. Někdo má zas širší boky. Jinej je bachratej, další ramenatej... Holt si musí každej najít střih, kterej mu sedí. A že když najdeš něco, co ti střihem sedí, tak to většinou jak na potvoru nevyhovuje vlastnostma :twisted:

Jo a ještě jedna věc se mi na Torrid líbí - celková jednoduchost a minimum švů. Konečně někdo použil mozek a dotáhnul věc do detailu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ret255 » pát říj 22, 2021 0:19

Odtrženo z vlákna o nepromokavých bundách
---


Ak tak skuste tuto diskusiu presunut do spravneho vlakna, no rad by som doplnil, lofer som na sebe nemal, no maw spominala ze ma doma zensku verziu blendu peria a primaloftu od zaja a vobec to nedycha, ja som mal podobnu skusenost s narvik, tiez sla do prec, takze ja byt tebou by som sa u zaja na vsetky zateplovacky vykaslal, max by som uvazoval o tej arth, co by bola alternativa k tej arlberg z pws, alebo glacier z pws pro, podla mna ta je z tychto troch asi naj.

Posledne som kupoval na skusku tu arlberg z pws a uz to nie je ten polartec co byval, nebol prijemny, takze isla prec, to iste aj tie polartec classic raven, material na omak ako frote ponozky.
Najlepsia je z toho asi ta glacier mikina, pipadne ta arth, ta mi prisla fajn ked som ju skusal este na obchode pred pandemiou, no pouzity je tiez ten ich 23d nylon, co asi nebude bohvie ako transportovat pot, preto tam maju tie pws panely. Takze za mna bud glacier, alebo arth, pripadne aj ta arlberg, no mne neprisla prijemna a nehriala, ale zasa som ju nenosil pod membranovkou.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 22, 2021 5:22

miso122
ret255 ma pravdu s tou lofer bundou, pokud se vubec nepotis a muzes chodit v igelitu tak OK jinak nebrat.

damsky glacier sem mela, byl super teply, celkove povedena mikina. mela sem ji za super cenu ale ty barvy... takze sem ji pak dala zmrzle kamosce, kdyz sem sehnala "hezci" ve wp vyprodeji. osobne bych si ji klidne koupila znova, pokud by neco udelali s barvama. ten alberg taky nevypada zle. chce to osahat matros, strihy maji ale celkem fajn.

arth bude taky neprodysna v tech zateplenych castech. osobne zrovna zada pod batohem se poti 2x tolik nez bez batohu...

tu poloperovku sem dala segre a mam od nich jen eco black zateplovacku (stala litr ve vyprodeji) takze pro me vyhoda, protoze u zaja se vejdu narozdil od jinych znacek do velikostnich tabulek a je taky v podstate desna - neprodysna a ani nijak zvlast hrejiva. pro moje ucely za ty prachy prijatelna hlavne kvuli srani s pranim peri, rozhodne ne na pohyb.

takze u zaja bych se vyhnula dost velkym obloukem vsemu co je ala primaloft/peri. polartec pws veci v pohode, ty jejich event bundy za tu cenu paradni. koupis lepsi, ale za tu cenu nema skoro smysl zvazovat jine alternativy, jak psali ostatni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Miso122 » pát říj 22, 2021 10:30

Glacier vyzera dost fajn, ta by asi aj isla :) pozriem na nu

Lofer mi teda vychadza ako fajn volba ako nejaka zahrievacia vrstva pri zastaveni (napr na vrchole), nejakym prechadzkam do mesta a podobne aktivity.
Miso122
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv říj 21, 2021 15:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pát říj 22, 2021 19:34

Ta glacier je fajn, pod membranovku ju budes mat dobru.
Tu Lofer ako uznas za vhodne, ja by som bral bud hydrofobne perie, alebo syntetiku, kombinacia je taky mackopes, ale tak zajo to ponuka, zvrchny material je pertex quantum, takze proti vetru bude dobra. Vyskusaj a potom mozes po nejakom case postnut nejaky honest fieldreport.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod pomasko » pát říj 22, 2021 21:44

Treba si dať pozor na to, že "nový" model Lofer vymenil izoláciu. Tu je text zo zajovskej facebookovej stránky:

"Preto prešli naše bundy Lofer a Livigno zásadnou zmenou - vymenili sme jej pôvodnú výplň za prvotriedne biele kačacie perie s plniacim objemom 700 a pomerom páperia k periu 90/10. Takže zo "synteticko-prírodného" hybridu je po novom ľahká, vkusná a funkčná páperka ako sa patrí, ktorá obstojí aj v štipľavej zime. A vďaka úprave DOWNTEK aj s jednoduchšou údržbou a lepšou odolnosťou voči vode."

V niektorých častiach bundy (krk, ramená, podpazušie) bola tiež v pôvodnom modeli čistá syntetika a ťažko teda povedať či vymenili aj tieto časti a teda celá bunda je teraz páperová alebo či nahradili len ten "pero-syntetický blend" a syntetická výplň v tých špecifických miestach ostala.
Uživatelský avatar
pomasko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon srp 14, 2017 16:16

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení