Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod dragonfly » ned pro 15, 2019 21:43

mike píše:Jo, souhlasim. Treba ta odkazovana, ale nekomu, kdo prodava perovku a jako plneni uvadi Primaloft, bych moc neveril ;-)


Tak to predpokladam ze je jen blby preklad. V anglicke verzi o peri nic neni.
Zkusim asi tu 4f, nebo pokud by jste meli nejaky tip vhodny pro me pouziti v podobne cenove relaci tak sem s nim.
dragonfly
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř pro 9, 2009 9:48

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned pro 15, 2019 21:49

Zas je ale sita jako perovka, Primaloft tyhle burtiky nepotrebuje. Muze to byt ale jen designovy nesmysl... A fakt zalezi na tom, kolik ho tam je. Ze bude moc tepla bych se nebal, naopak jo.

Objednej pres Net a uvidis sam, kdyz tak ji posles zpatky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon pro 16, 2019 12:20

dragonfly píše:pokud by jste meli nejaky tip vhodny pro me pouziti v podobne cenove relaci tak sem s nim
Za 2250 Ti prenecham presne tuto Rab Nimbus, pokud potrebujes XL - primo z tohoto eshopu za uvedenou cenu (plus postovne). Je to se zateplenim 3M Featherless Cirrus, v L-ku 233g. To je material typu "umele peri", melo by to mit vyhrevnost cca jako 600cuin peri (Pise to tak Rab /anglicane/, 3M /americane/ se chlubi, ze je to 700 cuin, takze predpokladam, ze to bude tech 600 cuin evropskych).
Jsem to objednal, bo prodali L-ko, ale je mi velke a mezitim se L znovu objevilo a uz je na ceste.

Ale musel by ses rozhodnout rychle, bo jinak budu zitra, pozitri posilat zpet.
Kdyby nekdo jiny mel zajem, ozvete se.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon pro 16, 2019 20:01

Jenom ze zvedavosti, kolik ta bunda vazi a jak moc tepla je? 233 g 600 cuin peri uz mi prijde docela hodne, neco jako 250 g/m^2 Primaloftu Gold.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon pro 16, 2019 22:19

Podle vyrobce vazi (snad v L-ku, ale nepise to) 502g. (Pry v M-ku 455g a S 414 g podle recenzi - ty rozdily mi ale prijdou docela velke.) No, UL vybava to neni. Jak je tepla, tezko rict. Zrovna ted neni moc vhodne pocasi na vyzkouseni... Mel jsem jej na sobe nejakou dobu na balkone (v prizemi), kdyz bylo kolem nuly (tesne, chodnik klouzal, ale byl taky mokry), jen v tricku s kratkym, trochu i pofukovalo a bylo fajn. Myslim si, ze to ale neni jeho teplotni urceni a taky jsem se nehybal.
Kdyz jsem cetl srovnavaci recenzi "lehkych syntetickych bund", tak byl zdaleka nejtezsi, ale taky psali, ze zdaleka nejteplejsi, na skale 1-10 mela 10, Arcteryx Atom AR 9. Taky tam pisou, ze ji s radosti oblekali jako standovaci bundu. A
Test píše:The difference in warmth provided by the Nimbus compared to the whole fleet of lightweight active insulators is noticeable and drastic. We wore this jacket many mornings where the temperatures were down around 10F, with no layers on underneath except for a T-shirt, and felt plenty warm.

Na druhe strane, ma to Pertex Quantum, takze neni nejprodysnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2019 1:11

Myslel jsem, ze ji zvazis ;-)

Takze jak jsem cekal, je hodne tepla. Do mesta mi prijde trochu overkill, u nas byva v zime spis kolem nuly, nez -10.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte pro 17, 2019 20:03

Tak jsem bundu zvazil doma (nic moc kuchynska vaha):
L - 505g
XL - 540g
Obe s visackama.

Ja si nemyslim ani, ze by to byl overkill do mesta, je to jak pro koho. Pro Tebe mozna (ale potom to je i 100g PL Gold nebo +- ekvivalent 133g PL Silver - to jsou uz prakticky standovaci bundy), pro Etherica to bude tak do nuly (mozna). Pro vetsinu uplne v pohode.
Akurat me stve, ze je mezi L-kem a XL-kem docela velky rozdil, slozene L je mensi na sirku od 3 do 5 cm (tj. obvod ve skutecnosti alespon o 7-11 cm), nejmensi rozdil je v pasu, resp. uplne vespod, nejvetsi cca v urovni solar plexus :-k, tj. presne mezi hrudi a brichem...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod davyd » úte pro 17, 2019 20:43

Ahoj, chtěl bych vás požádat o radu ohledně výběru bundy do teplot +5 až -5 °C víceméně do Brd (600-900 m n.m.), bez spaní. Pokud nefouká, nosím Devold - wool mesh rolák 190 g/m2, triko s dlouhým 190 g/m2, thermo 400g/m2 + případně ještě Rab Al Pull On (Polartec Power Dry). Pokud fouká, přidám Tilak Aira, pokud mrholí, přidám Rab Kinetic Plus.

Takto mi to vyhovuje při chůzi (do kopce, z kopce), to cítím teplo až mírný chlad (na pažích). Už mi to ale nestačí při pauze na vaření kolem 30 min, nebo při chůzi, pokud hodně fouká, nebo je kolem -5 °C a méně...

Myslel jsem na Tilak Ketil (Climashield® Apex 67 g/m2) nebo DA Implulse (PrimaLoft® Gold Active). Mám obavu, že se v tom za chůze uvařím. Totéž v nějaké UL péřovce.

Na DA Alpha se mi nezdají ty panely na bocích. Takže váhám mezi Rab Alpha Direct (Polartec Alpha) a Tilak Spike 19 (Polartec Alpha + Powerstrech). Spíš jsem pro Rab, má Alphu na větší ploše než Tilak.

Jaký vám to prosím dává smysl, nebo co jiného dokupit?
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod oodoow » úte pro 17, 2019 21:20

Já mám ten Rab, je to fakt teplá bunda, nevýhoda jsou tenký rukávy a trochu větší kapuce (asi přes helmu). Mezi -5 až +5 za normálního (chůze, ne běh) pohybu podle mě v pohodě. Kolem nuly se v tom dá běhat a mít pod tím jenom tenoučký tričko. Teplotní určení se špatně odhaduje, je to člověk od člověka.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2019 22:21

@davyd: v zateplene bunde se neuvaris, ale musis vybrat spravnou a spravne ji pouzit. Spravna je prodysna asi jako vetrovka (tj. da se pres ni s mensi namahou dychat). Spravne pouziti je zapomenout na klasicke vrstveni a pouzivat pokud mozno jen dve vrstvy. Tricko (lepe s dlouhym rukavem) a bundu, nic vic. Tricko musi umet odvadet pot od tela a odparovat ho (PowerDry je fajn) a teplotu regulujes zipem u bundy. Merino se na tohle moc nehodi, ledaze by ses malo potil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2019 22:24

apuka píše:XL - 540g

Moje primaloftky maji v XL 470 g, asi to bude rozdil v izolaci, celkem odpovida.

apuka píše:Ja si nemyslim ani, ze by to byl overkill do mesta, je to jak pro koho. Pro Tebe mozna (ale potom to je i 100g PL Gold nebo +- ekvivalent 133g PL Silver - to jsou uz prakticky standovaci bundy)

Spoustu let tu pisu, ze mam Primaloft Gold 100 g/m^2 (mozna je to i 115, to uz dneska nezjistim) a je to akorat jak na ven, tak do mesta. Ta tvoje ma ale vic nez dvojnasobek izolace, proto overkill.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » úte pro 17, 2019 22:53

Osobne by me zajimalo, jak je na tom s tepelnym odporem a prodysnosti Primaloft Active proti beznemu Primaloftu a proti Alphe (jasne, nekde mezi nimi, ale kde). Jen doplnim, ze Primaloft Gold Active ma DA Impulse 2 (pri googleni narazite spis na starsi zlevnenou verzi s Primaloft Silver)

Pokud by ses rozhodl pro Rab Alpha Direct, tak tady je za krasnych 100 EUR (cekam stovky dekovnych dopisu :) )
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2019 23:07

Prodysnosti bych se nebal, uz puvodni Primaloft je prodysny naprosto dostatecne, tepelny odpor by mne taky zajimal. Tipuju spis blizky nebo stejny, nez nekde mezi, cele to muze byt zas jen marketing. Polartec nazval svoj flisku zabalenou v sustaku Active a nekteri (nebudu apuku jmenovat) se na to chytaji, tak je holt taky potreba udelat neco Active :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte pro 17, 2019 23:30

mike píše:mam Primaloft Gold 100 g/m^2 (mozna je to i 115, to uz dneska nezjistim) a je to akorat jak na ven, tak do mesta. Ta tvoje ma ale vic nez dvojnasobek izolace, proto overkill
A ja znovu zopakuji, co jsem parkrat psal. Pokud das "plat" PL mezi dve vrstvy napr. Pertexu (nejakeho) a zasijes to na bocich, tak (zaokrohlene) budes mit celkovou izolaci tohoto komba cca dvakrat vetsi (presneji tak o 1 clo) jak ma samotny PL. Kvuli zadrzenemu vzduchu mezi Pertexem a PL.
Kdyz ale das to "umele peri" do komor, tak tam sice trochu bude fungovat vzduch, ale vetsinu z neho "sezere" samotna izolace, jak si udela loft, takze pridane clo vzduchove vrstvy mezi izolaci a latkami je skoro zanedbatelne. Navic kdyz mas obycejne presiti komor, tj. studene svy, tak zase musis neco z celkove izolaci ubrat.
Spocitej si to a vyjde Ti, ze za +- podobne izolujici napln mas u bezne primaloftky (ne moc prosivane!) +- stejne clo jako u te "umeloperove" s dvojnasobnym mnozstvim naplne. (Navic se to blbe pocita, jaky je nasobek, protoze jedno se udava na g/m2 a druhe jen v celkove vaze v g).
Jedine relevantni (ale stale subjektivni) srovnani by bylo, kdyby stejni lide za stejnych podminek stejne pouzili obe bundy a popsali sve zkusenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2019 23:37

:shock: to sis prave vycucal z prstu a IMO uplne spatne chapes, jak to funguje. Jedine, co dava smysl, jsou ty prosite svy, jestli jsou jen do X, tak nic moc, cekal bych H, jako ma ta nekde driv zminovana bunda od DA s priblizne stejnym mnozsvi izolace.

Jedine objektivni srovnani by bylo zmerit clo tehle bundy a srovnat s nejakou normalni primaloftkou.

Na tom, cos psal, se nic pocitat neda, ale u te bundy uvadeji, ze izolace odpovida peri 600 cuin, pokud si spravne vzpominam. A 233 g 600 cuin peri uz je na bundu sakra hodne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte pro 17, 2019 23:47

mitau píše:Osobne by me zajimalo, jak je na tom s tepelnym odporem a prodysnosti Primaloft Active proti beznemu Primaloftu a proti Alphe
Obavam se, ze to neni tak jednoduche srovnat. Pokud dobre vim, PL Active (asi vsechny druhy, je jich par) by mel byt cca bezny PL, ale meli by tam byt udelane nejake mikrodirky nebo mikrorezy, ktere by se pri pohybu mely otvaret a tim prispet k vymene vetsiho mnozstvi vzduchu, tj. vetsimu dychani materialu. TNF to (ve spolupraci s PL) u Ventrixu dovedl do celkem extremu, udelal tam diry docela vyrazne :-). Ale docili tim hodne velke prodysnosti - otazkou je sila samotneho izolovani. Coz u techto aktivnich izolaci neni jednoduche mereni clo, protoze funguji jinak, kdyz stojis, kdyz se hybes mirne a hybes intenzivne (viz ten linkovany clanek o Ventrixu).
Obe tyto zpusoby jsou napodobeniny principu jak pracuje Polartec Alpha, ale ta na uplne jinem zaklade.
mike píše:tepelny odpor by mne taky zajimal. Tipuju spis blizky nebo stejny, nez nekde mezi, cele to muze byt zas jen marketing. Polartec nazval svoj flisku zabalenou v sustaku Active a nekteri (nebudu apuku jmenovat) se na to chytaji
Nebo nekteri (nebudu napr. sebe jmenovat) o tom neco vedi, dokonce nekteri i z vlastni zkusenosti (viz muj - pro mne - trochu sileny pokus vystupu na Lysou, probirany v jinem vlakne) a zajimali se o to i hloubeji - a nekteri se zase vervomoci brani, aby se nedejboze neco nedozvedeli a nebyli temito materialy poskvrneni a budou se odvolavat na marketing, bo je to pro ne IN nepritel. :evil:
Nevim, jak je na tom s prodysnosti, resp. dychanim PL Active, ale Alpha a Ventrix jsou oproti beznemu PL nekde uplne jinde, kde se zadnemu mikovi nikdy ani nesnilo...
Mimochodem, mohl bys vedet, ze Polartec nikdy zadnou svoji flisku nebalil do zadneho sustaku... (a taky, ze Alpha je technologii neco mezi fleece a synt. izolaci typu PL, rozhodne ale neni cisty "flis".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 18, 2019 0:05

mike píše:to sis prave vycucal z prstu a IMO uplne spatne chapes, jak to funguje
Pokud to vycocani z prstu myslis na ty CLO, tak jsem to nevycucal z prstu ale mj. nekdy davneji z Tveho nekdy oblibeneho backpackinglightu a dokonce mam dojem, ze to meril, resp. psal Tvuj nekdejsi oblibenec Richard Nisley :wink:. Tak zkus se jeho zeptat, jestli si to vycucal z prstu :wink:.
mike píše: 233 g 600 cuin peri uz je na bundu sakra hodne
SJ pise u Kelutu s 200g 650cuin peri urceni do -15, na outdoorgearlab o Nimbusu psali, ze ji pouzivali pri 10 F (cca -12,2 C) jen s trickem s kratkym. Myslim ze ty naplne jsou srovnatelne (jen Kelut vazi o 135g vice celkove!).

Edit: ohledne komor - nezapomen, ze ta Rabka taky stoji o vice nez ctvrtinu min nez DA.
Az nahodou prijde nekdy zima a ja si bundu ponecha, vyzkousim srovnani izolace s perovkou Marmot Guide (akurat tu mam bez kapuce).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř pro 18, 2019 1:31

apuka píše:Pokud to vycocani z prstu myslis na ty CLO

Ne, myslim ty silenosti, ktere z toho vyvozujes.

apuka píše:SJ pise u Kelutu s 200g 650cuin peri urceni do -15, na outdoorgearlab o Nimbusu psali, ze ji pouzivali pri 10 F (cca -12,2 C) jen s trickem s kratkym. Myslim ze ty naplne jsou srovnatelne (jen Kelut vazi o 135g vice celkove!).

No vsak, to presne myslim. Bunda, ve ktere muzes byt pri -12 v tricku s kratkym, je do mesta overkill protoze pri beznych teplotach kolem nuly ti bude horko a kdyz vlezes nekam do obchodu nebo MHD, tak chcipnes. V primaloftce se 100 g/m^2 P1 tohle nedas ani nahodou, spodni hranice na tricko s kratkym je tak -5, v -10 uz potrebujes silnejsi tricko s dlouhym.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř pro 18, 2019 1:40

apuka píše:TNF to (ve spolupraci s PL) u Ventrixu dovedl do celkem extremu, udelal tam diry docela vyrazne :-).

:roll: poridili si izolaci, ale ona izolovala, a tak do ni nadelali diry. Tohle je silena kravina, opakuju, ze Primaloft je dostatecne prodysny sam o sobe a jediny (ale zato zasadni) problem primaloftek je prodysnost obalovych materialu.

Jsem zvedav, kdy nejaky marketoid prijde s napadem na aktivni peri. Jak do neho nadelaji diry ](*,)

apuka píše:a nekteri se zase vervomoci brani, aby se nedejboze neco nedozvedeli a nebyli temito materialy poskvrneni

Ale houby. PA jsem mel na sobe a nijak mne neoslovil, naopak. Proc bych si mel porizovat neco horsiho, nez mam? O tom neni sporu, ma to polovicni hodnoty izolace, nez P1, ktery mam. Takze bych potreboval dvojnasobek a vysledek by byla tezka a neforemna bunda. Navic mam lehkou a prijemnou, zatimco PA pri stejne gramazi tak prijemny nebyl, je tuzsi. Krome toho mam zpravy od lidi, co nemaji hlavu vymytou marketingem a maji srovnani, a ti si PA nepochvaluji, naopak. Verim, ze PA vylepsi klasicke vrstveni, protoze nic jineho to neni, ale pro mne je klasicke vrstveni davno prekonane a mam neco vyrazne lepsiho. Dve vrstvy na celou zimu, zadne prevlekani, komfort za pohybu i pri zastavce. Dokazes tohle s PA? Ani nahodou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zdenki » stř pro 18, 2019 11:15

Miku.., pokud ty přecházíš z větrovky přímo na primaloftku 100g a vyhovuje ti to, tak není co řešit. Ale spoustě lidí právě typicky na ty teploty 5 - 0 udělá Alpha mnohem lepší komfort, než vrstvení pod větrovku a nebo tričko s primaloftkou 100g (na tom ,,mnohem" trvám :D ).
Další zádrhel je nutnost rozepínání primaloftky při pocení se do kopce v mínusových teplotách, když navíc třeba fouká a sněží.. (on je to problém při -10 i když nefouká.. :wink: )
A ten tvůj komfort dvou vrstev (plus to tenké merino) od 5 do -20, který máš při zápřahu do kopce a i nahoře při delších zastávkách..., závidím :D . Mě se ho podařilo nakonec vytvořit taky, ale kombinací Alphy a primaloftky (plus já to ještě někdy doplním nemembránovou SS z Schoeller-dryskin).
Jen pro zajímavost..., v jakých teplotách si tu Alphu zkoušel a jakou měla gramáž? Fakt se mi nechce věřit, že by ti v ní při teplotě lehce nad nulou (a hlavně do kopce) nebylo líp než v tvé primaloftce..

davyd: bral bych tu Rab Alpha Direct. A ještě v té slevě...
Zkoušel jsem jaké jsou moje limity s DA Alpha a např. v -5°C, 1000mnm, sněžilo, docela foukalo.., mi v ní bylo příjemně samozřejmě při stoupání do kopce.. :) i při asi 10min zastávkách. Měl jsem pod ní Craft Active Extreme s dlouhým a Icebreaker rolák 260g. A to jsem naprosto největší zmrzlina ze všech svých parťáků.. Ale kdybysme zastavili na dýl, nahodil bych primaloftku. A teď už jsem vyměnil to merino za rolák z Polartec Power Dry.
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod davyd » stř pro 18, 2019 11:35

@oodoow, @mike, @mitau:
Díky za odpovědi. Objednal jsem Rab Alpha Direct - hlavně kvůli té skvělé ceně. Tím myslím mám vyřešeno oblečení na chůzi v +5 až -5 °C (triko + Rab Alpha Direct). Při pauze přes to přehodím Devold Thermo a uvidím...
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 18, 2019 13:05

@davyd: Bude to fungovat dobre :smt023
Schvalne, potom dej vedet, jak se Ti to osvedcilo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 18, 2019 14:53

@Zdenki> Mne by zajimalo, jestli jsi taky zpozoroval ucinky Alphy podobne jako ja, ze clovek ma nekdy pocit, jako by ta bunda doslova vysavala vlhkost od potu? Ze v mistech, kde neni neco uplne prilepene na telo a kde nemuze dychat clovek nema ani pocit, ze by vubec mohl ve spodni vrstve navlhnout?
A taky by mne zajimaly Tvoje zkusenosti, jestli je lepsi mit bundu s Alphou v chladu mit uplne zapnutou, protoze pri rozepnuti se zacne srazet odparena vlhkost a trico zacne navlhavat - pod Alphou se to nedeje.
Zajima me to, protoze nevim, jestli to tak vnimam jenom ja a funguje to tak jenom na mne. nebo je to vseobecne.
zdenki píše:v jakých teplotách si tu Alphu zkoušel a jakou měla gramáž? Fakt se mi nechce věřit, že by ti v ní při teplotě lehce nad nulou (a hlavně do kopce) nebylo líp než v tvé primaloftce..
Co si matne pamatuji, mike psal, ze mel bundu s Alphou na chvili oblecenou v obchode. Zadnou jinou zkusenost nikdy nespominal. Ale mozna me pamet klame.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zdenki » stř pro 18, 2019 17:53

Hele já moc nechápu tohle: ...v mistech, kde neni neco uplne prilepene na telo a kde nemuze dychat...
Jo, s tou zapnutou Alphou to mám stejně.
Jednoduše ta Alpha mi funguje při pohybu (a hlavně při větší zátěži) nejlíp. Podle toho jaká je teplota, vyberu spodní vrstvu a pak už po rovině, do kopce, zastávka na čaj... mám ten svůj komfort a nemusím nic rozepínat (protože mi to vadí, i když mám rolák). Akorát, při delší zastávce nahodím nějako zateplovačku.
Porovnávám to s několika primaloftkama od DA a asi nejlepší bunda byla Mammut Rime IN Flex Hooded, která má dobře prodyšný Quantum Air a kámoš si ji hodně pochvaluje. Používá ji stejně jako Mike. Co jsem nikdy nezkusil, tak bundy od Arcteryxu, nikdo z parťáků žádnou nemá..
A párkrát jsem už vyzkoušel i Mammutku Alphu bez kapuce, která má dokonce ještě i spodní podšívku (nový model už dělají taky bez ní). A ta je i s tou podšívkou ještě prodyšnější než DA Alpha. Obě mají Pertex Quantum Air, ale je to naprosto jiný materiál. Na Mammutce má menší gramáž a dá se daleko líp prodýchnout. Tím pádem bude míň větruodolný, ale to mi nevadí, protože ji budu nosit pod SS z Schoeller-dryskin.
A tuhle Alphu jsem lehce vyzkoušel i pod goráč a taky se v tom líp žije, než třeba v PWS.. :-)
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod karitapepe » stř pro 18, 2019 19:37

Taky mám DA alphu, ale vestu a já ji hlavně používám pod nezateplenou technickou softšelku jako zateplovací vrstvu a super. Lehoučká a sbalitelná, možná bych si koupil alpha bundu, ale miluji nosit softšelku od DA Summit a proto jsem volil vestu.
Na závěrečný výstup na Kazbek jsem měl malý 20 l lezecký batůžek cliff, který naváží skoro nic a v nim tu vestu (200g) a membránovku DA Guide (400g), peřové palčáky Sir J. a kuklu. Samo mačky, sedák a 30 m lana na navazani, 0,7 termosku a dvě tyčinky. Ve dvě v noci jsme vyšli a v 9 na vrchu, mrzlo - 15 a pocitově - 20.Na sobě dlouhé triko merino a softšelku DA Summit a pak vrstvil tu vestu alpha a před vrcholem, kde foukalo tak membránovku a vystačil jsem si. Vůbec jsem nebyl propocený ani zmrlý, nemít ty palčáky, tak by mi bylo asi zima na ruky, měl jsem ze startu BD Terminátor.
Vestu DA můžu jenom dopučit, lehouká, sbalitelná do kapsy, prodyšná a zateplí.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř pro 18, 2019 22:21

davyd píše:@oodoow, @mike, @mitau:
Díky za odpovědi. Objednal jsem Rab Alpha Direct - hlavně kvůli té skvělé ceně. Tím myslím mám vyřešeno oblečení na chůzi v +5 až -5 °C (triko + Rab Alpha Direct). Při pauze přes to přehodím Devold Thermo a uvidím...
Tak pokial sa vela nepotíš, tak to bude pre teba super bunda. Ja si však myslím, že 120g tej alphy je už moc, aspoň z osobných skúseností. Samozrejme záleží na množstve faktorov, ako je človek vyšportovaný, či je pri tele, či sa moc potí alebo má nejak porúchanú termoreguláciu a pod.

Ja som mal presne túto rab alpha dicrect v červenej a používal som ju presne pri týchto teplotách a pri 5 stupnoch je to na pohyb do kopca zo začiatku ok, prvú hodinku som si pochvaloval, človek sa v tom cítil príjemne, ani teplo ani zima, no pri strmšom a dlhšom stúpaní do kopca sa niečo pokašlalo a začal sa vnútri hromadiť pot, až ho tam bolo strašne vela a prekvapivo sa vôbec neodparoval cez bundu, ale zostával dnu a zrážal sa až nakoniec stekal v prúdoch na chrbte a mal som z toho celkom premočené nohavice a bolo mi na pikaču. Alpha je skôr na aktívny pohyb, bežky, beh a pod, ked telo produkuje dostatok tepla a nestojí, na turistiku je skôr primaloft.

A pri behu pri väčšej kose ako je pod -5 bola tá alpa direct už fajn, telo tvorilo dostatok tepla a nejak sa ten pot dokázal vypariť a nezrážal sa na tých chĺpkoch, no pri +5 bude pola mna ak sa budeš rýchlejšie hýbť a hlavne do kopca už overkill. Ale ak sa zase tak nepotíš, tak to nemusí byť taká tragédia ako som to mal ja a môže to byť fajn bunda. Plus ešte dodám, že niečo na tom zrážaní mohla mať aj velkosť tej rabky, ja som mal XL-ko a stačilo by mi L a možno ak to bolo také volnejšie a nie moc na tele, tak tam vznikali studené miesta, kde sa zrážala para, taktiež neviem či odvtedy nemenili ten vonkajší materiál, čo som sa ich na to pýtal naposledy tam bol pertex microlight s cfm 6 to mi vtedy odpísali z rabu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř pro 18, 2019 22:25

zdenki píše:(na tom ,,mnohem" trvám :D ).

Normalne bych do toho nevrtal, ale kdyz to pises takhle... mas to jiste necim podlozene, ze? :twisted:

zdenki píše:Další zádrhel je nutnost rozepínání primaloftky při pocení se do kopce v mínusových teplotách, když navíc třeba fouká a sněží.. (on je to problém při -10 i když nefouká.. :wink: )

Tohle asi jo, ja s tim problem nemam. Pri -10 teda rozepinam tak 10 - 20 cm, vic neni potreba. Od -5 niz uz mivam silnejsi PowerDry triko a pak mi rozepnuta bunda nevadi a na hrud mi zima neni. Jak jsem psal nekde vys, mne naopak vadi veci ke krku, takze uplne zapnutou bundu mivam vyjimecne. Dobre, od -15 nize uz jo ;-)

zdenki píše:Jen pro zajímavost..., v jakých teplotách si tu Alphu zkoušel a jakou měla gramáž?

Asi tak 20 stupnu a gramaz asi 100 g/m^2, uz si presne nevzpominam. V obchode ;-) Porovnani jsem mel ale prime, prisel jsem v primaloftce a prehazoval jsem si je. PA jasne min izolovala a byla na telo min pohodlna, takze jsem ji zas odlozil. Prvni dojem mi rika celkem dost, na svou prvni primaloftku jsem nahodou narazil ve velkem outdoorshopu v USA, kam jsem se sel jen podivat, zkusmo jsem ji obleknul a pak v ni odesel. Protoze jsem hned vedel, ze je to ono.

zdenki píše:Fakt se mi nechce věřit, že by ti v ní při teplotě lehce nad nulou (a hlavně do kopce) nebylo líp než v tvé primaloftce..

Mne jde ale o univerzalnost, ne ze zrovna jdu do kopce. Posoudit to nemuzu, prime srovnani nemam, ale zadny zasadni diskomfort nepocituju. Mozna by na prechodne obdobi (okolo 5 stupnu) byla lepsi bunda s min izolace, ale pak bych stejne koukal na primaloftky s tak 60 g/m^2.

zdenki píše:Zkoušel jsem jaké jsou moje limity s DA Alpha a např. v -5°C, 1000mnm, sněžilo, docela foukalo.., mi v ní bylo příjemně samozřejmě při stoupání do kopce.. :) i při asi 10min zastávkách. Měl jsem pod ní Craft Active Extreme s dlouhým a Icebreaker rolák 260g. A to jsem naprosto největší zmrzlina ze všech svých parťáků.. Ale kdybysme zastavili na dýl, nahodil bych primaloftku. A teď už jsem vyměnil to merino za rolák z Polartec Power Dry.

Tohle je presne to, co nechci. Dve relativne silne vrstvy na telo a na zastavkach se prevlekat. Mne ty dve vrstvy vadi samy o sobe, proto radej jednu a vetsi izolaci. Teplotni zmeny resi zip. Zrovna tohle jsou relativne bezne podminky na sneznicich a me dve vrstvy je v pohode zvladaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zdenki » čtv pro 19, 2019 0:35

Proto jsem to napsal takhle, čekal jsem takovou odpověď :D . Jasně že né, je to jen moje tvrzení a kdo chce, ať si klidně nevěří.. :wink:

Já zas v zimě miluju zapnutý rolák, skvělý je právě ten příšerně drahý mamutí power dry, co jsme se o něm nedávno bavili..

S tím prvním dojmem to mám většinou taky tak. Ale uznej, že kdyby tu někdo v diskuzi udával zkušenost s bundou jenom z obchodu, tak jak bys na něj asi reagoval.. :mrgreen:

To taky chápu, je to fajn, když ti dobře funguje jedna bunda na všecky situace. To mě ne.. A už sem to určitě psal, možná kdybych tenkrát zkusil nějakou prodyšnou Arcteryxku s 60g izolace, tak ji dnes mám místo Alphy, třeba by mi fungovala stejně skvěle. Teď už nemám důvod to zkoušet, když jsem spokojený.

Tak já bych to taky nechtěl :D , ale není vyhnutí. I když by už bylo třeba -10 a šlapal bych v primaloftce na kopec a pod ní jen tenké triko (supr, budu v pohodě), tak jak vylezu nahoru, zastavím a nebo silně zvolním tempo, tak musím sundat bundu přiobléct se a zase nasadit bundu.. A to je pro mě daleko větší opruz než nosit při zátěži moji kombinaci a když je potřeba, tak jen přihodit bundu... Ledaže bych měl prostě dvě primaloftky, jednu 40 nebo 60g a druhou 100g. Ta lehčí s kapucou a víc na tělo, druhá volnější. Obě skvěle prodyšné (první možná trochu víc..). A jen jednu základní vrstvu tenké power dry.. To by taky mohlo fungovat :D
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv pro 19, 2019 13:04

zdenki píše:á moc nechápu tohle: ...v mistech, kde neni neco uplne prilepene na telo a kde nemuze dychat
To bylo myslene jako ze tam neni kam odvest vlhkost zevnitr kvuli tomu, ze "venku" neni kam. Napriklad jak jsem u sebe psal, ze skoro vubec nehybu rukama od lokte nahoru a jeste jsou ruce uplne u tela, tj. pod pazi mam uplne uzavreny prostor a tam se nema kde pot odparit. Nebo kdyz mas ruksak s umelohmotnyma plnyma zadama a jeste silne pritazeny k zadum - tam taky neni prostor, kam by vlhkost odesla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zdenki » čtv pro 19, 2019 15:12

No tak tohle mám jedině na zádech pod batohem. A to je při stoupání s naloženým batohem jedno co mám na sobě. Záda jsou propocené vždycky. Ale když se pak zvolní zátěž třeba na hřebeni.., tak potom se stane to, co popisuješ.. Jinak ale kromě toho místa pod batohem, jde vlhkost krásně pryč ze spodní vrstvy i při největší zázěži, se zapnutou bundou a naštěstí se mi nikdy nestalo to , co popisuje ret255.
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení