Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 8:55

Quido píše:toz zvazuju, nez vypukne opravdova krize, a uz nic nebude, nebo na to nebude.. :roll: :wink:

Hele buď vklidu, tohle se tě už netýká - koupíš si jednu kvalitní bundu, která vyhovuje materiálem i střihem a máš vystaráno do konce svého turistického života ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 27, 2022 9:19

etheric
jakoze vydrzi 20-40 let?

tak torridku sem nemela skoro moznost ozkouset, ten okrajove

1) predpoved rikala 8-10°C behem dne pocitovka 3-5°C
- zkousela sem v tom jit cca 30 minut s by calvana (68g climashiled) a proste sem myslela, ze zdechnu a musela jit dolu
- zkousela sem v tom jit v torridce (68g climashiled apex) se 7/7d a vydrzela sem hodinu a pul, kdy mi sice bylo fakt teplo, ale darilo se to aspon trochu resit zipem
- vitr nevim jakej byl, ale dost mi to vadilo uz na usi bez cepice, takze jarni vanek to nebyl, tu pocitovku dokazal o ty 4-5°c asi dobre snizovat.
- vitr teto sily torridkou neprosel, trikem s dlouhym dokazal dost snizovat pocitovku, urcite bych radsi misto tenkyho dlouhyho rukavu ocenila SS bundu, ktera by byla akorat

- oblecena torridka je vcelku OK, neni volna tak jako BY calvana (nedam pod ni dalsi bundu), ale rukavy mi prijdou akorat, ze do nich schovam celou "volne" nesenou ruku (v klidu prirozene pokrceny prsty se tam vejdou k hrane rukavu).
- gumicka je OK, jak je uzsi tak pri oblikani vytahuje ven vnitrni material, ale je tak akorat pres zapesti (na tenky dlouhy triko). mam ale v zapesti 14cm ruku, coz proste chlapovi nikdy dobre sedet nemuze. gumicka je tak akorat tuha, ze lze pretahnout pres dlan na hrane, s rukavicema by asi tak dobre nesla ale nasazena bunda s rukavici je pres zapesti taky OK a nejak me neskrtila.

torridka me prekvapila tim, ze na postavani v 10°C byla prijemna.

troufam si odhadnout, ze jeji pohodlny pouziti muze byt pro me mezi 5 - -5/10°C a mohla by mi dobre vyresit potiz, ze kolem 0° mam dlouhej rukav a SS, k 10°C mi staci ss (trango) ale uz na postavani v 0 mi nestaci a k -5 s vetrem klidne musim pridat vrstvu, takze bych nemusela mit peri na bivak + vrstvu ale dva v jednom (mimo zimu a mozna i v zime pod calvanu).

ohledne 7D materialu nedokazu rict nic, vypada fakt hodne subtilne ale 4h s batohem o vaze cca 8kg se na ni zatim nijak nepodepsalo. otazka, co dlouhodoby noseni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 9:34

Mawenzi píše:jakoze vydrzi 20-40 let?

Do kolika let se dá provozovat nějaká těžší turistika? Obecně, určitě jsou výjimky 80+ co valí na plno stejně jako lidi ve 40 plně odepsaní.
Pak ve vyšším věku to určitě nebude tak náročná turistika, takže ano, může vydržet 20 let. Bunda i Quido. 40 let ani jedno, rozhodně ne v použitelným stavu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 27, 2022 11:14

a co znamena tezsi turistika? pokud to neni nikdy tezsi turistika, znamena to, ze bunda vydrzi i 60 let? :D

moc nevidim rozdil v tom, jestli jde clovek celej den pomalu 15 km nebo rychle 40, porad ta bunda dostava treba 8h zahul...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 11:37

Já teda vidím dost rozdíl moje turistika vs turistika lidí 60+ :D
Ale to je fuk, ta moje reakce byla spíš jen reakcí na Quidovu narážku :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » ned lis 27, 2022 23:01

Etheric píše:Hele buď vklidu, tohle se tě už netýká - koupíš si jednu kvalitní bundu, která vyhovuje materiálem i střihem a máš vystaráno do konce svého turistického života ;)


taky jsem si to kdysi myslel, ale z teto romanticke "pravdy" jsem uz davno vyrostl - neni nic horsiho, nez si neco podobneho namlouvat... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » ned lis 27, 2022 23:05

Etheric píše:Já teda vidím dost rozdíl moje turistika vs turistika lidí 60+ :D
Ale to je fuk, ta moje reakce byla spíš jen reakcí na Quidovu narážku :)


Ten rozdil je podle tebe konkretne v cem? Ja teda spise vidim rozdily v destinaci, nez ve veku turisty, resp. je to spise opacne - cim starsi, tim vykonnejsi a spolehlivejsi potrebuje vystroj - obecne...
A prosim te, o jake narazce to pises?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pon lis 28, 2022 5:15

Nebudu zakládat další flame, to by zas nedopadlo dobře..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pon lis 28, 2022 8:02

no TVL, ty mas ve vsem flame... nevidim nic spatneho na tom, se zeptat, kdyz to tve napsane jsem nepochopil...
Kdybys napsal rovnou neco konkretniho, pak bych nemusel ptat :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pon lis 28, 2022 8:23

Ve všem ne, ale z tohoto by určitě vznikl, po předchozí zkušenosti toho chcu čtenáře ušetřit. Tečka.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod radimf » pon lis 28, 2022 19:38

Ahoj,
rozhoduju se mezi dvěmi péřovkami od Rabu. Electronem Pro https://rab.equipment/eu/electron-pro-jacket a Infinity Microlight https://rab.equipment/eu/infinity-microlight-jacket.
Má s nimi někdo osobní zkušenosti? Něco, co by se nedalo vyčíst z parametrů?
Z těch mi vychází, že z hlediska odolnosti živlům vyjdou na stejno (větuodolnost a water-resistance). Detailnější specifikaci mezi vlastnostmi Gore-Tex Infinium Windstopper a Pertex Quantum Pro jsem nenašel. Rozdíl v hmotnosti mi přijde zanedbatelný (36g podle vlastního vážení, ale ještě s cedulkami:-) ).
Takže mi přijde, že moje volba bude mezi tím, jestli budu mít víc (a lepší) peří v Electronu nebo větší prodyšnost v Microlightu s větší variabilitou vstvení (má střih Regular oproti Slim fit u Electronu).

Nějaké další věci, co zvážit?
radimf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 28, 2022 19:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod oodoow » pon lis 28, 2022 22:38

Asi jsi našel všechny rozdíly. Jenom tě upozorním, že je dobrý si ji před koupí prohlídnout. Mám péřovku od Rabu a jejich kapuce je nic moc.
Je zbytečně obrovská dělaná, aby šla dát přes helmu a otáčí se v ní hlava a nejde pořádně stáhnout. Taky mívá Rab dost úzké rukávy (hlavně asi ten slim fit), ale tím mé výhrady končí. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » úte lis 29, 2022 22:13

Etheric píše:Ve všem ne,....toho chcu čtenáře ušetřit. Tečka.


připadáš mi jako pyroman, co se dá k dobrovolným hasičům... :twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » stř lis 30, 2022 12:02

mám od Rabu jejich Protona, super lehká bunda, vše je na ní dobře, až na tu volnější kapucu...:-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod soyer21 » úte pro 6, 2022 20:17

Zdravím,
jak už jinde jsem psal, budu potřebovat obměnu/výměnu oblečení za lepší. Hledám zateplenou syntetickou bundu do mrazivých dnů -5 až - 15°C jak na chození/vht po horách (žádný intezevní pohyb typu běh, běžky),tak po chození po městě, tudíž spíše teplejší, a nechci něco extravagantního 6-barevného a ani nějak ,,naducanou" bundu. Po horách bych ji využil především v ČR, SK (zimní túry v alpách zatím nějak nechystám, ale taky neříkám, že by se mi tam v létě nechodila). Co jsem načetl raději bych volil zateplení z materiálu Primaloft nebo Climashield, mé tempo turistiky je spíše klidnější a častěji dělám přestávky, takže chci aby bunda držela teplo i při zastavení, z toho důvodu bych vyloučil bundy z Polartecu Alpha. Nevadí mi nějak vrstvení, takže klidně mezi termo triko a bundu si dám fleece mikinu, aby se zvýšil teplotní komfort. Bunda by mohla mít kapuci (takovou tu plnohodnotnou i pro přilbu), mohla by zvládnout lehký déšť či sněžení, cenově okolo 4000 ,-. Co jsem zatím našel za bundy, které se dají objednat především z českých eshopů (ze zahraničních nehledám)
Rab Xenair Alpine Insulated - PrimaLoft® Gold Active+ (100/80), co jsem četl, mám obavy o její velkou prodyšnost a únik tepla zvhledem Qantum Air, takže se nejspíš nehodí pro mé pohodovější tempo

Rab Xenon 2.0 Insulated - PrimaLoft® Silver, 60g/m² , nejspíš je zde použit slabší materiál

Montane Icarus Jacket - 100% recyklovaný PrimaLoft® Black ThermoPlume 205g, na Black zateplení jsem moc chváli nikde nenašel

Montane Ground Control - 180g (M) of PrimaLoft® Silver ThermoPlume® Insulation with Cross Core™ technology in the main body, 133g/m2 PrimaLoft® Silver 100% recycled insulation in the hood, hips and over the shoulders - nevím jestli stačí gramaž ani co je zač

Montane Prism Insulated Jacket - 40g Primaloft Silver Eco , asi slabší zateplení

Montane Men's Flux Insulated Jacket - Primaloft Silver Eco: 100g tělo 60 g kapuce a rukávy

Direct Alpine YUNGAY - CLIMASHIELD Apex - 102 g/m2 , nejspíš bude kratší, a ani její vzhled se mi moc nelíbí

High Point Barier 2.0- izolace tělo - CLIMASHIELD® Apex, gramáž 133 g/m2 , izolace rukávy - CLIMASHIELD® Apex, gramáž 67 g/m2 - není ten nepoměr zateplení až moc velký, nebudou ruce trpět zimou?

Tilak Ketil man - Climashield gramáž 67 g/m2 nejspíš nebude stačit

Můžete poradit spíše jakou bundu, jaký materiál hledat a jakému se vyhnout, např. Primaloft Black. Ono těch druhů a podruhů je tolik, že se prostě nemáš šanci vyznat. Jaká gramáž bude stačit, jasně chápu zase záleží na použitém materiálu. Co bych řekl mohlo by stačit Primaloft Gold 100 g/m nebo raději 133 g/m, jaky je ekvivalent třeba k Silver Eco
Jen pro zajímavost doteď nosím lyžařskou bundu Hannah Antoan https://www.sportisimopro.cz/hannah/antoan/301907/ ve kterém je mi zima snad při 5 stupních při zastavení a při větší intezitě se člověk zase zpotí, takže je nepoužitelná, ale chápu je uzpůsobená jako lyžařská bunda a dále nosím bundu Columbia Powder Lite Hooded https://www.sportisimo.cz/columbia/powder-lite-hooded-jacket/404171/, taktéž bunda moc tepla nedává, takže doufám, že některá z těch uvedených bude dávát větší teplo a bude více prodyšná
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » úte pro 6, 2022 22:37

Dej si do hledacku taky HP Epic Jacket. Mike sice kritizoval sirku rukavu, ja jsem taky pozoroval vetsi teplo na predlotki, ale jinak je ta bunda zajimava. jen nema kapuci. Tu ma Tilak Ketil.

Doporucuju shlednout video v AJ typy synt. izolaci. jsou tam zminene plusy a minusy trech zakladnich typu - foukane (napr. Thermoplume), platove a "aktivni". Pro tvuj popis se asi nejvic hodi platova (sheet), nepotrebuje tolik svu, nema tolik studenych mist, nevetra tolik. Tedy climashield apex, primaloft gold crosscore, bundy ktere nemaji prilis mnoho komor ala perove bundy - to jsou ty "foukane" izolace. Active izolace se zase vic blizi k polartec alpha, je to v podstate izolace, ve ktere jsou diry, aby to lepe dychalo, ale neudrzi to tak dlouho teplo. tedy vyloucil bych cokoliv "active". PL black si vyloucil sam, to je spravne.

Tedy zvolil bych Ketil nebo Epic.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 6, 2022 22:56

soyer21 píše:Rab Xenair Alpine Insulated - PrimaLoft® Gold Active+ (100/80), co jsem četl, mám obavy o její velkou prodyšnost a únik tepla zvhledem Qantum Air, takže se nejspíš nehodí pro mé pohodovější tempo

Prave naopak. Pouzity PQA je malo prodysny, asi tak ctvrtina toho, co ma stejne nazvany material na zminovanem HP Epic, ktery je pro bezne outdoorovani akorat. Mne to odradilo od koupe tehle bundy, ktera se mi jinak dost libila, ale jestli chces min prodysnou a dostatecne teplou, tak by to mohla byt nejlepsi volba. Zkus si ji oblect a zkus pres ni dychat.

Prodysnost jsem (a jeste dalsi tady) zkousel u lonske verze, je mozne, ze letosni to bude mit jinak, proto pisu, at pres ni zkusis dychat. HP Epic se prodychnout da, lonsky Xenair byl na uduseni.

soyer21 píše:Jen pro zajímavost doteď nosím lyžařskou bundu Hannah Antoan https://www.sportisimopro.cz/hannah/antoan/301907/ ve kterém je mi zima snad při 5 stupních při zastavení a při větší intezitě se člověk zase zpotí, takže je nepoužitelná, ale chápu je uzpůsobená jako lyžařská bunda

DRYPEAK 6000 je mikroporézní polyuretanový zátěr s vyváženým poměrem prodyšnosti a voděodolnosti.
...
Prodyšnost: 6 000 g/m²/24h


:lol: igelit, igelit udela bum ;-) Ne, to neni pouzitelne ani na lyzarskou bundu, naprosty shit. Kdysi v minulem tisicileti jsem mel zateplenou bundu s podobnymi parametry a nedalo se v ni existovat. Zaroven jsem se prehrival a prochladal, jak mi po zadech tekly doslova potoky studeneho potu. Ber to jako pouceni, ze zater ale ani membranu v zateplene bunde nechces.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř pro 7, 2022 6:50

soyer21 píše:klidně mezi termo triko a bundu si dám fleece mikinu, aby se zvýšil teplotní komfort.

(ze zahraničních nehledám)

není ten nepoměr zateplení až moc velký, nebudou ruce trpět zimou?

Tím se však připravíš o největší výhodu zateplených bund - právě možnost zbavit se vrstvení :prayer:

Chápu, ale... Když vyřadíš z výběru všechny tenoučký bundy ala Montane prism, což na zimu fakt není, k tomu vyřadíš nesmysly typu 120g izolace tělo / 60g rukávy + boční panely, zjistíš, že výběr je fakt tristní, není z čeho vybírat a musíš hledat v zahraničí. A budeš taky nechápavě koukat, že v zemi, kde maj 3x větší platy než u nás, maj levnější oblečení, než u nás :roll:

Je; budou. Tohle je tak pro někoho, kdo jde ode dveří do dveří bez zastávek a neloudá se..

Tobě by mohlo fungovat to, co jsem si teď koupil já
https://sportfits.at/shopware.php?sView ... icle=52935
Z Německa, sleva na první nákup, poštovné 2 eura něco. Můžu přeměřit velikost v Sku pro porovnání.
Člověk s normální termoregulací by se v tom při chůzi s krosnou uvařil v teplotě, kterou zmiňuješ. Ale na pomalou a lehkou turistiku by to mohlo být ideální.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » stř pro 7, 2022 9:50

Na podobne mestske pouzitit, lehci turistiku, sjezdove lyzovani apod. mam primaloftku od Klimatexu se 100g/m2 Primaloftu Silver a jsem s ni velmi spokojeny. Bohuzel ji uz nekolik let nedelaji #-o (jako mnozi snad priste koupim rovnou dve bundy, kdyz se mi bude libit). Za me je Primaloft Silver nebo Gold idealni varianta, akorat posledni dobou Primaloft udelal spoustu verzi a uz se v tech modernich nevyznam.
Moje pouziti: nemam teplejsi bundu a v CR podminakch mi nechybi, ve meste na triko tak od +5C pres celou zimu (kdyz je fakt zima, tak i mikina pod to), par vicedennich zimnich Alp na sneznicich taky zazila a s vrstvenim pod ni poslouzila dobre

Koukal jsem se uz nekolikrat na Rab Xenon 2.0, ale tech 60gm2 bude podle me malo. Docela zajimave vypada Montane Ground Control - tu bych si podle papirovych parametru na tvem miste vybral ja - ale osobni zkusenost s ni ani s Primaloft ThermoPlume nemam. Nemate s ni nekdo kzusenost?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod soyer21 » stř pro 7, 2022 12:04

Díky za postřehy. Ten HP Epic nemá kapuci, myslím, že pro mě bude 67 gramáže málo. Black Diamond M belay Parka je více nadýchaná, nepřijde mi na turistiku vhodná, (ale do města, bez intenzivního pochybu by šla ) a spíše určena do větších mraz. Je ještě k tomu použití bundy a k mému pohodovému tempu(těžko se specifikuje), např. celodenní túra ve Vysokých Tatrách , ráno vyjdu v 7 ze Štrbského plesa na Rysy a 16-17 jsem zpět , takže za 9-10 hodin (s několika přestávkami) najdu 20 km v takovém terénu. Bude na toto tempo Rab Xenair Alpine dostatečně prodyšná?
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř pro 7, 2022 12:15

soyer21 píše:Black Diamond M belay Parka je více nadýchaná, nepřijde mi na turistiku vhodná, (ale do města, bez intenzivního pochybu by šla ) a spíše určena do větších mraz

Nadýchaná asi jako Climashield apex 100g/m.
Proč ti nepřijde na turistiku vhodná?
Určená do mrazu je, však je to zimní bunda. Aspoň pod to netřeba vrstvit.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 7, 2022 12:18

mitau píše:mam primaloftku od Klimatexu se 100g/m2 Primaloftu Silver a jsem s ni velmi spokojeny. Bohuzel ji uz nekolik let nedelaji
Ano, ta bunda byla snad nejsuprovejsi koupe v cele rodine. Manzelka ji pouziva dobrych par let na zimni turistiku dodnes a to docela intenzivne (uz je ponekud "prodysnejsi" od mnoha der). Ne a ne sehnat stejne dobre fungujici nahradu... :smt022 Ja ji pouzivam jako mestskou bundu do prace a vypada furt jako nova.
K te bunde jen technicka poznamka - ma to PL Sport, ne PL Silver :wink: (Silver ma mensi CLO).
mitau píše:osobni zkusenost s ni ani s Primaloft ThermoPlume nemam. Nemate s ni nekdo kzusenost?
Primo s ThermoPlume nemam, ale mam s jinymi podobnymi, nektere taky vyrabene pro partnery Primaloftem. Ty maji jednu nevyhodu - jsou podobne jako peri z principu min prodysne, vice zadrzuji vlhkost nez ty "platove" izolace. Castecne to "obchazeji" mnozstvim svu, tj. studenych spoju - coz je duvod, proc napr. v tom trochu vyse linkovanem videu pro tento typ izolace pisou, ze je vysoce prodysna - a zaroven malo vetruodolna. Proste pres svy "vetra" vzduch, ale pres ty komory ne. Jak komu toto vyhovuje je individualni. Ja svoji Rab Cirrus (ale starou verzi s "rabackou" izolaci) bych na slapani na kopec nebral.
Bohuzel, vzhledem k stale vetsi absenci rozumnych bund s "ne-aktivni platovou" izolaci (i v zahranici) dostatecne tloustky asi budou tyto bundy za chvili jako jedine k dostani.
Etheric píše:obě by mohlo fungovat to, co jsem si teď koupil já
Obavam se, ze to je uz pro lidi s normalni termoizolaci i na pomalejsi turistiku a do mesta prilis tepla. To je izolacni bunda na dlouhe stani na standu a tepla je podle toho.
BTW, ta fleecova mikina neni takovy opruz a omezeni jak se to snazite nekteri tady presvedcovat. Samozrejme, zavisi taky od konkretni mikiny a konkretni bundy.
--------
@soyer21: Pokud nejse nadstandardne potivy clovek a Tvoje bezna klidna chuze nezacina u rychlosti 6 km/h, Tvoje telo nehreje jako picka jeste hodinu po ukonceni pohybu, tak mikove rady si na sebe neaplikuj. Pokud spadas pod "normal", tak napr. v Xenair Alpine Ti na delsich zastavkach bude skoro jiste zima uz pri teplotach jen trochu pod nulou. Radeji se rid tim, co napsal Vexo - a zadnou "aktivni" izolaci neber, fakt to bude fungovat podobne jako PA.
Stejne tak se nemusis tak obavat "malo prodysnych" vnejsich latek. I bezne pouzivany Pertex Quantum - alespon ten na starem Yungay - neskutecne dobre odvadel vlhkost a nepoustel vubec ani silnejsi vitr. Jsem o tom tady psal - bunda byla po vyslanuti na kopec (asi 550+ vyskovych metru) zvenci hodne vlhka, ale vevnitr bylo sucho, jen na konci uz prilis teplo. Pertex Quantum Air je prodysnejsi, na aktivni izolace a i kdyz ji mike neprofoukne, bude propoustet vice vzduchu, budes nejspise pres bundu trochu citit i mene silny vitr - a tudiz tam bude odchazet i vyrazne vice tepla.

Kdybych mel navrhout se podivat jeste na nejakou bundu, rekl bych, ze bys mohl zkusit nekde Scott Insuloft Superlight Hoody, to je s PL Gold s Cross Core a i kdyz ma jen 60 g izolace, s tim Aerogelem by to melo mit CLO 1,40/oz/yd2, tj. teoreticky by to melo byt teple jako cca 125 g PL Silver a jen o malo mene teple nez 100g PL Gold.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 7, 2022 12:23

soyer21 píše:ráno vyjdu v 7 ze Štrbského plesa na Rysy a 16-17 jsem zpět
To ale mas skoro cas prumerneho turistu z rozcestniku. Takze Tvoje "pomala turistika" neni nijak pomala. Teda pokud nemas stesti (tak zavcasu mozna ano) a na retezich na nikoho nemusis cekat a ziskas tam skoro pul hodiny casu plus.

Neptej se, jestli nejaka bunda bude dostatecne prodysna na "toto tempo". To nezavisi ani tak od tempa jako spise od Tve miry poceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř pro 7, 2022 12:44

apuka píše:Obavam se, ze to je uz pro lidi s normalni termoizolaci i na pomalejsi turistiku a do mesta prilis tepla. To je izolacni bunda na dlouhe stani na standu a tepla je podle toho.
BTW, ta fleecova mikina neni takovy opruz a omezeni jak se to snazite nekteri tady presvedcovat

Tak na zevlování, lážo plážo turistiku v -10 by mohla být teplá akorát i pro člověka s normální termoregulací.. Ale pro tazatele vhodná nebude, když z něj vylezlo, že tím co psal myslel Tatry v běžném tempu..
Mikina pod bundou není vopruz, je to nouzový řešení, když nemáš dostatečně teplou bundu. Nouzový řešení. Ideální je mít ideálně teplou bundu, ale takovou aby jeden pohledal..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 7, 2022 14:04

Etheric píše:Mikina pod bundou není vopruz, je to nouzový řešení, když nemáš dostatečně teplou bundu. Nouzový řešení.
Ty se na to divas ponekud jinak, ale to je dano i Tvym okruhem tur. Neco jineho je, kdyz v prubehu dne/tury ve vyssich horach mas rozdily teplot 10-15 stupnu, navic jeste zvyraznene/zvetsene o dobrych par stupnu ruzne silnym vetrem. Coz je ve vyssich horach docela normalni.

Dva typicke priklady:
1) rano vyrazis kolem vychodu slunce, mas pod -20 a jeste fouka. Pres den dojdes nekde o 1000+ m vys, inverzni pocasi, mas tam -5 a slunicko a bezvetri, tj. na slunci je jeste tepleji a lidi se opaluji "nahore bez".
2) rano vyrazis z jihu, je tam +5, bezvetri, beze snehu. Pres den se dostanes na severni stranu o 1000-1500 m vys, kam za cely den nezasviti slunce, je tam fujavice s vichrici, teplota, snih a led, teplota -15 a nizsi (skutecna, ne pocitova od vetru, ta je jeste o deset stupnu nizsi) a Ty slapes proti vetru.

V techto podminkach mas moznost problem resit pro zdravi nebezpecnym rozepinanim/zaviranim hlavniho zipu jako mike (a jeste nedostatecne) nebo pridanou stredni vrstvou a/nebo membranovkou (vetrovka ne vzdy pomuze).

Ja vim, ze v ceskych podminkach je pomerne obtizne se do podobne situace dostat - ale vubec to neni ojedinele. Sumava, Krkonose, Jeseniky i Beskydy, nejspise i Jizerky - tam vsude se to vyskytuje nekolikrat za zimu. Napr. uz jsem tady psal, jak jsem jel z Frenstatu z prace autem do OV pres Celadnou a Frydek-Mistek a jen na tech cca 40-ti kilometrech to bylo od +1 stupne do +1 stupne, ale s postupnym ale rychlym klesanim k -11 cca od Celadne az za FM a nasledne zase zvedanim. A to jsem ani nebyl na horach, jenom pod, teplotu ukazoval teplomer auta (spravne, mnohokrat overene a i stanice CHMS ty teploty potvrzovaly). Nadmorska vyska od cca 485 do 230m, pricemz ta nejnizsi teplota byla ve vyskach cca 380-300m.
Jeste vyraznejsi bylo jedno na Silvestra - jeli jsme k laznim do Klimkovic (pekny vyhled na vsechny ohnostroje v Beskydske a Ostravske panvi). Za tech cca 30 minut klesla teplota na miste asi o 8-9 stupnu az pod -25, kdyz jsme vyjizdeli, bylo "dole" asi -10, kdyz jsme prijeli zpet, taky jsme meli hodne pod -20. To byla zmena celkem za necelou hodinu a ctvrt.

Ten druhy priklad byl opravdu vyjimecny extrem, ten prvni se stava rel. casteji, pri velke zmene nadmorskych vysek ve vyssich horach jeste casteji, nekdy i dva tydny v kuse kazdy den (zkusenosti z V. Tater).
Jak toto chces resit dvema vrstvami? To proste nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř pro 7, 2022 14:10

@soyer21: Jeste bych Te nasmeroval taky k bundam s izolaci ze smesi vlny, dela je jiz vice vyrobcu. Nejlepsi jsou (v ruznych gramazich a teplotach) asi od Ortovoxu - bohuzel, taky stoji peknou palku, pokud je nesezenes ve velke sleve. Dela je ale i Salewa, Mammut i jini. Napr. i Sir Joseph, ale on to dela s ciste vlny, tam nemam zkusenosti, jak ta izolace funguje. Syn nekolik let chodil v Alpach i v Tatrach v jedne takove od Mammuta a hodne si ji pochvaloval, ted to vymenil za Ortovox a pochvaluje si ji jeste vice - a to jezdi skialpovat, pokud jeho "vylet" nema alespon 1700 m prevyseni, tak je nespokojeny. Tj. prodysnost a funkcnost rozhodne otestuje dobre. Teplo takova izolace drzi lip nez ciste umeliny a pocitove je to vice takove "prirozene teplo", neco jako od peri.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř pro 7, 2022 14:44

apuka píše:Jak toto chces resit dvema vrstvami? To proste nejde.

Nejde se vysrat v kulatým stanu do rohu... Nosím běžně 2 bundy - silnější a slabší, jedna na sobě, jedna v batohu. Však proč ne, když ta bunda váží jako mikina..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř pro 7, 2022 16:00

soyer21 píše:Bude na toto tempo Rab Xenair Alpine dostatečně prodyšná?

Tezko rict, to fakt zalezi, jak moc se potis. Muzes to zkusit a kdyz nebude, tak furt budes mit bundu do mesta. Mam stare primaloftky dve, jedna hodne prodysna a druha hodne malo. Min, nez ten Xenair. Celodenni tury nedava, zvlast ty sneznicove, ale dvouhodinovou prochazku v lehkem terenu rychlostech 6 - 8 km/h v pohode. Ve meste taky.

apuka píše:Pertex Quantum Air je prodysnejsi, na aktivni izolace a i kdyz ji mike neprofoukne, bude propoustet vice vzduchu, budes nejspise pres bundu trochu citit i mene silny vitr - a tudiz tam bude odchazet i vyrazne vice tepla.

Varis z vody a placas nesmysly. Proti vetru v pohode staci i ten "normalni" PQA, co pouziva HP a tenhle je podstatne min prodysny a vic vetruodolny. Ja jsem Xenair na sobe mel a schvalne jsem v nem vylezl ven na vitr. Mel jsem na sobe jen triko s kratkym a tu nejlehci verzi Xenairu se 40 g/m^2 izolace a na rukach jsem necitil ani naznak vetru.

apuka píše:Jak toto chces resit dvema vrstvami? To proste nejde.

Samozrejme, ze to jde. Mozna to nejde tobe, ale ty jsi rozbity a nefungujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » stř pro 7, 2022 18:46

Jeste prihodim jeden tip: Rab Xenair Alpine - za 3,5k z Rumasportu
100/80gm2 Primaloftu Gold Active+ vypada celkem rozumne, i kdyz je to Active verze Primaloftu. Tak dve stranky zpatky tu Xenair Alpine nekdo rozebiral, tak pohledej.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř pro 7, 2022 20:07

To neni spatna cena. O tehle bunde se bavime hned nad tebou a je to jedna z jeho vybranych :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení