Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » čtv lis 24, 2022 20:11

ad Xenair Light Insulated Jacket (40g/m2 primaloft gold active+ a pod pažemi jen pertex air)
mike píše:Jak se ti jevi z hlediska prodysnosti? Tys mas myslim i Torrid, ne? Muzes je porovnat?

Pořádný test při dlouhém rychlém výšlapu jsem v ní měl jen jednou loni a vzpomínám si jen, že mě (v porovnání s Torridem) moc nenadchnula - byl jsem pod ní podstatně víc mokrý a celkově byla víc promočená celá bunda (Torrid jen zvrchu), ale už to nemám čerstvě v paměti...
Letos jsem ji vzal 2x na výslap ve společnosti, která měla volnější tempo, které zvládala udýchat a tam byla super a jakmile jsem se trochu zahřál, tak jsem chlad z nezateplených panelů přestal vnímat.
Včera jsem ji měl na svižnější procházce v hnusu (mlha, sněžení, kolem 0°C) a počátečních 200m výškových na 1km stoupání při 160-180 tepu zvládla bez problému a bylo mi příjemně i během následujících 7km víceméně po rovině/z kopce. Ale to nebyl moc vypovídající test...
u té Alpine verze s kapucí a teplejší izolací uvádějí, že Pertex Air má 1CFM což bude asi stejné i u téhle varianty.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 24, 2022 21:43

Diky. Zni to zajimave, ale trochu nejednoznacne. Dej vedet, az budes mit dalsi zkusenosti.

Myslim, ze 1 CFM je nesmysl, on ma Pertex tradici v uvadeni nerealnych hodnot. Bylo by to strasne malo a v podstate nepouzitelne. Co jsem mel v ruce PQA od HP, tak tam bych to odhadoval na 10 - 20 CFM, prodysne to rozhodne je. I pres Epic se dvema vrstvami PQA + Climashield mezi nima se da dychat (nijak komfortne, ale da).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 24, 2022 23:11

mike píše:Myslim, ze 1 CFM je nesmysl
Nevim, jak to uvadel Pertex tady, ale on vzdy uvadel prodysnost (profouknutelnost nebo jak se tomu rika) <1 ccm, ne 1 CFM. Bohuzel uz tehdy mnoho vyrobcu si to mylne prevzalo a posilalo dal jako CFM. Ale to jsou ponekud jine jednotky, tudiz i jine hodnoty - a s nejvetsi pravdepodobnosti taky nebudou primo srovnatelne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16568
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 24, 2022 23:22

Ano, psali 1 ccm pro vetsinu materialu, coz je nesmysl sam o sobe, a 7 ccm pro EQ, coz byl nesmysl taky. Proste jsou ty jejich hodnoty uplne k nicemu a klidne muzes mit pravdu v tom, ze 1 CFM vzniklo takhle. Slo mi o to, ze se to neda brat ani priblizne.

Co nevim je, jestli existuji ruzne verze PQA s ruznou prodysnosti... ta od HP je v pohode, ale nevim, jestli se da brat jako etalon.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » čtv lis 24, 2022 23:43

mike píše:
Quido píše:zpet k bundam - ma nekdo tu SJ s membranou
Myslim, ze je maji sobb a jeji partner a ze jsou spokojeni.
Membránovou bundu od SJ má jen Laďa - Spire, já mám ME Lightline. Co přesně bys chtěl vědět?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát lis 25, 2022 6:33

@sobb
Jak jsem psal - jak jsi spokojena - jak se to chová, jak to funguje, kam se hodí a kam už ne
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » pát lis 25, 2022 13:10

mike píše:Co jsem mel v ruce PQA od HP, tak tam bych to odhadoval na 10 - 20 CFM, prodysne to rozhodne je.

PQA od HP je min. 4x prodyšnější. Přes jednu vrstvu PQA od Rabu se fakt dýchat nedá - skoro jsem si musel vzít na pomoc zrcadlo, abych ověřil, že přes to opravdu něco projde...
Teda za předpokladu (který se mi jeví jako správný), že panely pod paží jsou ze stejného PQA jako zbytek bundy.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 15:50

Ach jo. Zas to vypada na ruzne varianty. Xenair Light jsem pred rokem zkousel a z materialu jsem mel stejny dojem. Akorat nemam prime srovnani, PQA od HP jsem zkousel az nedavno. Ty to muzes zkusit vedle sebe?

Musim rict, ze s timhle mne Pertex fakt s*re. Neda se pak (pred)vybirat podle nazvu materialu. Navic to ani neodpovida tomu, co pisu tj. ze PQA by mel byt dobre prodysny. Ten od HP je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » pát lis 25, 2022 17:01

@mike: mám obě a až přes 4 vrstvy té HP mi to přišlo srovnatelné s tou Rabkou (koupena letos v březnu) a víceméně to potvrzuje ten tvůj dojem (<5 CFM Rab, 10 - 20 CFM HP)
poslední dobou chodím většinou s někým pomalejším, takže se moc nezapotím a Rabka to zvládá, ale až vyrazím na něco delšího sám tak ji testnu a ověřím si ten můj (nic-moc) dojem z března.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 17:04

Quido: jak již předeslal mike, spokojeni s bundama jsme, vlastně mě nenapadá, co zásadního jim vytknout. Nám fungují jako běžná péřovka, s tím rozdílem, že nevadí setkání s vodou. Což je i v zimě častější, než by si člověk myslel. Velký potivec by v ní možná mohl mít za pohybu problém, ale to v každé péřovce.
Hodí se kamkoliv, kde je zima. Používáme je samozřejmě nejčastěji na táboření nebo jako zateplení při pauzách. Nicméně v nich občas i spáváme, jindy po promrznutí jedeme/jdeme, a až po zahřátí těla na provozní teplotu jde péřovka na pulk. Primárně je máme na Sever, ale na zimní táboření u nás si je klidně vezmem taky.

Pár ilustračních fotek kdy péřovky používáme i do spacáku nebo při jízdě na lyžích:

ME_Lightline.jpg


SJ_Spire.jpg


A ještě jedna pro pobavení a srovnání, jaký je rozdíl ve vnímání zimy když si člověk jen vyběhne na chvíli ven z domu anebo je venku furt a organismus šetří :D
Luosavaara.jpg
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát lis 25, 2022 17:17

@sobb
paráda - díky...
takže klasická peřovka, u které se nemusím bát, aby nezmokla - chápu to dobře?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 17:28

Ano. U takto teplých péřovek nejde až tolik o zmoknutí jako spíš obecně ochranu proti vodě - není potřeba řešit roztopený sníh, mokré stěny stanu atd.

Mám pocit, že už jsem to tu někde dřív psala - nejdřív mi přišly péřovky s membránou jako zbytečnost a teď jsem ráda, že je máme :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 18:45

@Krysha: diky. Tak to je fakt na zabiti. Pertexu :evil: Stavim se casem v Nalehko zafunet si do letosniho modelu, jestli se neco nezmenilo.

edit: jeste mne napadlo, jakou mas barvu? V nejhorsim pripade by to mohlo zaviset i na ni. Ja jsem funel do cerne.

Mohlo by to byt pozitivni pro apuku, jelikoz tahle verze PQA rozhodne neprofoukne a Rab Xenair Alpine ma kapuci, dost izolace a temer rovnomerne (100/80). Je to teda Primaloft Gold Active+, ale clovek nemuze chtit vsechno a ve spojeni s malo prodysnym obalovym materialem by to mohlo byt v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 18:55

sobb píše:A ještě jedna pro pobavení a srovnání, jaký je rozdíl ve vnímání zimy když si člověk jen vyběhne na chvíli ven z domu anebo je venku furt a organismus šetří

Kde to je? Vypada to jako sjezdovka :-k Pretahla jsi ho aspon hulkou? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 19:06

Vyhlídkový kopec nad Kirunou. Z jedné strany vede až na vrchol sjezdovka, my tam přišli jinudy. Nepřetáhla, utekl :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 19:07

Chce to rychlejsi reakce ;-) Za behani po sjezdovce je pretahnuti hulkou jeste malo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 19:30

Už jsi za někým zkoušel běžet na sněžnicích? :P
Tady klidně běhat mohl, ostatně jich tam byl celý oddíl. Je to muldičkářská sjezdovka a běželi po kraji, kde se nejezdí. Ta fotka už je těsně pod vrcholem kopce.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 19:37

Jo, bezkare do kopce bezne predbiham ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » pát lis 25, 2022 20:00

mike píše:jeste mne napadlo, jakou mas barvu? V nejhorsim pripade by to mohlo zaviset i na ni. Ja jsem funel do cerne.

zeleno-černou - boční panely jsou černé...
fakt na zabití... nechápu, proč Rab takovou bundu (dle všech parametrů určenou na aktivní pohyb) může tak omezit (zmršit) - to má samé nepotící se testery nebo všichni chodí běžným turistickým (já tomu říkám důchodcovským) tempem ? Možná prostě cílí na větší skupinu, které to opravdu takto vyhovuje
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 20:02

Diky, tak barva to nebude. Mozna to proste neresili a spolehli se na info od Pertexu, ze je PQA dobre prodysny. Vzdyt ho ti vocasove tak inzerujou ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 20:46

mike píše:Jo, bezkare do kopce bezne predbiham ;-)
Jenže tohle byl běžec, nikoliv turista na běžkách :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod Krysha » sob lis 26, 2022 8:35

Krysha píše:Xenair Light Insulated Jacket...Já si ji teda nakonec nechal, protože mi sedí jak střih (M na 180/71)

Až teď jsem si uvědomil, že jsem ji mám v "S" což možná není úplně ideální pro fungování primaloftky, ale v "M" mi přišlo že moc plavu a v "S" mám tolik prostoru, že pod ni dám bez problému i PA mikinu (nebo dokonce, i když trochu natěsno, UL péřovku)
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » sob lis 26, 2022 9:15

sobb píše:Mám pocit, že už jsem to tu někde dřív psala - nejdřív mi přišly péřovky s membránou jako zbytečnost a teď jsem ráda, že je máme :)


Ano... a měl jsem podobný pocit, resp. jsem se trochu obával, zda to vůbec funguje (k membránám, tedy k tomu údaji o membráně mám už trochu averzi, cpou to naprosto všude...), tak jsem se chtěl ujistit, jestli má vůbec smysl něco takového shánět...

Vlastně mám klasickou záložní peřovku na běžné chození po horách, když se přes tanu hýbat, anebo, když se jde v mínusových teplotách nějaký lehčí hřeben, a samo klasicky na bivaku atp. Teď ale mám tři důvody, proč se zajímám o tento typ peřovky - jednak se chystám na Island (to je asi nejzásadnější důvod), pak - teď hodně chodím s malou vnučkou, miluje zimu, ale to jsou víceméně nenáročné výlety, zato časté přestávky, a tak jsem uvažoval o něčem, abych nemusel řešit jestli sněží, nebo prší, nebo taje atd. (dosud jsem podobné situace řešil HS na peřovku), a nakonec ani zimnímu stanování se občas nevyhnu, i když je to teď už dost omezené...

Tož díky za reference
:prayer:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 26, 2022 9:33

quido
a je otazka, zda by prave s umyslem v tom i chodit nebyla sikovnejsi zateplena bunda?

protoze membrana ti pak muze zhorsovat prave odvod potu mimo bundu, pokud to chozeni nebude fajt sneci tempo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » sob lis 26, 2022 10:56

Tuhle jsem stal ve fronte a neslo preslechnout jak si nejaka maminka vychvaluje ty zahrivane bundy na power banku. Ne na pohyb, ale na to kdyz sedi na stadione a kouka na svoji ratolest jak hraje fotbal. Ja bych teda radeji mel poradnou perovku na tyhle "aktivity", ale presto by me zajimalo jestli s tim mate uz nejakou zkusenost?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » sob lis 26, 2022 11:25

Jo, bunda na baterky ](*,)
Jen jsem to videl v obchode - vyhrivane bundy...
...to meli britsti a americti piloti bombarderu za II. sv. valky...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » sob lis 26, 2022 11:28

Mawenzi píše:quido
a je otazka, zda by prave s umyslem v tom i chodit nebyla sikovnejsi zateplena bunda?


no a ktera...?
...ono chodit rychlosti 5-6 km/h anebo chodit 3,5 km/h je dost rozdil;
a na tom Islandu uz jsem tam jednou byl (drahne let, chvili po revoluci) a tehdejsi moje "poor" vybava dost trpela, vcetne mne, zachranila mne jedina bunda, ktera byla aspon trochu k necemu - membranovka TNF s HyVentem SummitSeries, model uz nevim, a poradne podvlecena, jenze to se pak nemuzes poradne hybat ... tam jsou totiz obcas takove ty ficaky s horizontalnim destem, ci snehem, dost neprijemna vec, a i kdyz nameris teplotu vzduchu treba +4°C, pocitove je to tak -5, i mene a vsude ti leze voda...
toz zvazuju, nez vypukne opravdova krize, a uz nic nebude, nebo na to nebude.. :roll: :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 26, 2022 12:04

quido
tak to samo neporadim...

vexo
kamos to mel tak 6 let zpet z kickstarteru a verfikt je ze cca do 2 let se mu polamaly ti "draty" v bunde a je z toho proste takova podzimni bundicka za 8 tacu.... dokud to fungovalo tak si to desne chvalil ze v metru si da min a nevari de a venku vic a nezmrzne kduz ceka na bus:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » sob lis 26, 2022 18:42

To jsem si myslel, vesta z toho ted pry stoji 800,- :)
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » sob lis 26, 2022 23:07

Quido: zrovna na Island bych byla s péřovkou docela opatrná, pokud se teda nejedná o zimní období. Do těch podmínek, který popisuješ, to chce dobrou nepromokavou bundu. Membránová péřovka to IMHO nezachrání, na tohle asi určená není.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení