Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod amundsen » čtv dub 15, 2021 13:15

Ajo, maji Calvana HD (120g Climashield) a Calvana, ktera ma 68 g/m² Hohlfasern (to nevim presne co ma byt za material?). Ta je trochu drazsi.
Diky za tip na Viden. Tam se zel ted nedostanu. Tak leda objednavat online.
Proton AR uz se neprodava? Atom LT jsem zkousel a ten vypada super, ale za 100 bohuzel nebyl :) (jaky ma byt vlastne rozdil mezi atom a proton? neni to skoro to same?)
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv dub 15, 2021 13:29

amundsen píše:jaky ma byt vlastne rozdil mezi atom a proton? neni to skoro to same?
Myslim, ze zrovna v tomto vlakne se o tom hodne diskutovalo (ne jam ale lidi, co je vlastni(li).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod amundsen » čtv dub 15, 2021 13:55

ja jsem tohle vlakno celkem procital, ale pak me to prestalo bavit, protoze se resilo hlavne jestli Mike ma nebo nema dobrou termoregulaci :-) ale ta cast o atom vs proton mi unikla, tak to proctu znova, diky za upozorneni
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » čtv dub 15, 2021 14:57

apuka píše:Q Air je prot vetru, ale zase "ne tak moc", aby byla prodysna. Vetrovku bys z ni mit asi nechtel.


co to je za totální nesmysl?
Z čeho se teď asi vyrábějí větrovky? Tilak, High Point, DA ty své mají z Pertex Quantum Air....

ta moje Helium Pertex od Hig Pointu váží 127 g a vítr udrží na uzdě a je krásně prodyšná, ted jsem v ní šel o víkendu hřebenovku otevřeným terénem za silného vichru, stačilo mi lehké funkční triko s dlouhým a tahle větrovka. Nepleteš si pojmy s dojmy?

https://www.highpoint.cz/hp-podpora/materialy/pertex-quantum-air.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv dub 15, 2021 15:13

Ne, nepletu. Vzdyt ve vlaknu o vetrovkach jeste i mike, ktery miluje prodysne vetrovky psal, ze P Microlight je "az prilis prodysne" a az prilis v nem citit vitr, vic nez je (pro nej) zdravo. A P Quantum Air byl puvodne neco jako prejmenovany P Microlight, ale casem se zda, ze alespon nektere verze (ano, je jich vice a nemaji stejne vlastnosti) je jeste citelne prodysnejsi nez puvodni Microlight. Prodysnosti ted myslim profouknutelnost, ne propustnost vodnich par.

A co jsem mel moznost zkusit bundy s Quantum Airem, tak i ty ukazuji, ze je to vice prodysne, nez by byt muselo.

Jasne, je hodne individualni, komu co vadi, ale kdyz TI jde trochu i o zachovani tepla, tak holt, cim mas vnejsi latku profouknutelnejsi, tim vice Ti tam odchazi teplo. To je jednoducha fyzika.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » čtv dub 15, 2021 15:28

dobře, to je tedy nějaká internetová teorie, pak mi tedy řekni, proč renomované firmy dělají své větrovky z toho materiálu? Jsou to blbci? Asi ne......

ukázaná platí, kamarádi, co mají větrovky z toho materiálu, jsou z nich nadšeni a já na tu svou také nedám dopustit. Tenká větrovka není zateplovačka, pokud je chladno a fučí, tak si pod ni dáš jednu mezivrstvu, anebo to vyřešíš jinou bundou. Větrovku si do větru oblíkám když je nad 10 stupnů a jsem v pohodě
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod aksam » čtv dub 15, 2021 16:40

Quantum air i microlight jsou na větrovky úplně v pohodě i jako vrchní vrstva na zateplené bundy, neprofoukne. Apuka popletl microlight s equilibriem ten je ještě prodyšnější a někomu může vadit, že není tak větruodolný, ale funkční je pro hodně potivé taky.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv dub 15, 2021 16:55

milarepa píše:pak mi tedy řekni, proč renomované firmy dělají své větrovky z toho materiálu? Jsou to blbci? Asi ne
No... Nechci se vyjadrovat o vetrovkach, protoze mne jeste slouzi stara z Pertexu (bez privlastku). Ale - abychom zustalu u temy vlakna - stejne "renomovane firmy" delaji sve zateplene bundy posledni dobou skoro vyhradne bud co nejvice prostupne vzduchu (tj. Quantum Air venku, aktivni izolace /tj. lepsi propustnost vzduchu=i vetsi profouknutelnost/ vevnitr, hodne profouknutelne flisove bocni panely) nebo naopak, co nejmene prostupne vzduchu a zaroven i vlhkosti zevnitr (Quantum venku a "foukaci" izolace "peroviteho typu, jako PL Thermoplume, Cirrus, atd).
Jedny jsou pro vyznavace "Fast and Light" (i kdyz ty veci zdaleka ne vzdy jsou light), kde vlastne zabiji izolaci na ukor prodysnosti a druhe nevim, protoze na velkou zimu je izolace vetsinou malo a na malou jak kdy, ale pohybovat se v tom na horach do kopce je docela neprijemne i min potivemu cloveku.

Jsou to blci???

@aksam: Ani nahodou jsem si to nepopletl, mam bundu s EQ, to je jeste nekde jinde.
Najit uplne normalni zateplenou bundu s obycejnou, klasickou izolaci (PL Gold, Silver, Climatex, Coreloft) s prumerne prodysnym materialem, bez bocnych panelu je cim dal tezsi. A kdyz chces stejne zatepleny trup a rukavy, tak teda hodne stesti... Vsak se to tu reci casto.

Ty "renomovane fir, coz odpovida my" casto delaji neco, nad cim zustane rozum stat. Viz naposled tady spominany DA Block. Ty verze s PL Silver meli izolace 133g, coz odpovida 100g PL Gold. Tj. byla by to bunda do docela velke zimy. PL Silver nepotrebuje prosivani a kazde prositi snizuje izolacni schopnost. Tak je Block prosity skrz-naskrz, cca co 7-8 cm. A aby v ni nebylo tak moc horko, tak tam dali bocne panely z flisu. Takze maji nakonec bundu, kde maji zbytecne izolaci tak do -20, ale bunda je nositelna bez intenzivniho pohybu tak kolem nuly, kdyz se priobleces, tak mozna kousek pod nulou. Ale jen za bezvetri. Jakmile zafouka, musis k tomu pridat par stupnu nahoru.
Kdyby tu budnu udelali ze stejne latky, nedali tam flis, neprosili skoro vubec a dali tam napr. 80g PL Silveru, vazilo by to citelne min a mozna by hralo vic jak ted.

Manzelka ma Arcteryx Nuclei, tam je Coreloft Continous 65g a vazi 285g. Ma i DA Block ma 133g PL Silver, vazi 430g. Od zacatku je pro ni teplejsi Nuclei, prodysne je to stejne, ale neprofoukne.
Mozna, kdyby chtela v tom behat 100 vyskovych metru do kopce, tak by v necem byl Block lepsi, ale vystupy 1500 vyskovych metru s plnym 42l ruksakem lepe zvlada Nuclei.

Asi tolik odpoved na otakzu "Jsou to blbci???"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » čtv dub 15, 2021 17:26

amundsen píše:jaky ma byt vlastne rozdil mezi atom a proton?

v zakladu atom je vic vetruodolny zatimco proton dycha lepe, tudiz prvni je na "start/stop" aktivity, udrzi vic tepla, ale rychleji se zpotis, proton ma prodysnejsi latku, takze se vice hodi na aktivity kde neustale generujes teplo, pripadne proste na o neco teplejsi podminky. u obou bund jeste koluji stare a nove LT verze (proton se vyznamne lisi), rozeznas to podle vahy (na ofic strankach Arcteryxu najdes v ofic. shopu nove a v ofic. outletu stare).
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv dub 15, 2021 17:39

amundsen píše:ja jsem tohle vlakno celkem procital, ale pak me to prestalo bavit, protoze se resilo hlavne jestli Mike ma nebo nema dobrou termoregulaci :-)

:D njn, holt je to volna diskuse a ne informacni text. Cist to cele je asi blbost, nauc se radej efektivne pouzivat vyhledavani. To na OF neni uplne skvele, ale zas umi ruzne filtry site na miru foru (sekce, uzivatele). Problemy jsou s diakritikou, najde jen bud s ni nebo bez a s ruznymi tvary slov, na to je potreba pouzit hvezdicku. Nekdy je lepsi Google se site:outdoorforum.cz, ten pro zmenu zvlada jak diakritiku, tak ruzne tvary slov. Pouzivam oboji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv dub 15, 2021 17:59

milarepa píše:pak mi tedy řekni, proč renomované firmy dělají své větrovky z toho materiálu? Jsou to blbci?

Jisteze ne, ale jejich zajem neni nutne tvuj zajem. Ty bys chtel co nejlepsi vetrovku, oni jich chteji prodat co nejvic. Mel jsem na tohle tema diskusi s clovekem z firmy, kterou nebudu jmenovat, jelikoz to bylo soukrome. Otazka znela, proc u vetrovky zmenili lepsi material prave na horsi Pertex Microlight/Quantum Air. Odpoved byla, ze zakaznici chteji znackovy material a s Pertexem se lip prodava. Bezny zakaznik si proste radej koupi Pertex, protoze ho zna, nez nejaky material, jehoz nazev mu nic nerekne. Proc myslis, ze se porad skvele prodavaji shitozni celovky od Petzu? Protoze znacka a protoze treba Fenixy znaji jen lidi, co se o to zajimaji a kolik jich je? Jestli 10 % zakazniku, tak moc. Pricemz ten rozdil je podstatne vetsi, nez mezi Pertexem a lepsimi materialy. Jsou v Hudy blbci, ze ty shity od Petzlu prodavaji a maji vystavene tak, ze na ne kazdy zajemce o celovku narazi? Asi ne, tipuju, ze se prodavaji skvele a marze taky bude slusna.

Plus k tomu nejspis patri i schopnost dodat nejake objemy materialu, spolehlivost, dlouhodobe vztahy mezi firmama a podobne. Proste obchodni veci, ktere z hlediska firmy davaji dobry smysl, ale s funkcnosti vetrovky nemaji nic spolecneho.

milarepa píše:ukázaná platí, kamarádi, co mají větrovky z toho materiálu, jsou z nich nadšeni a já na tu svou také nedám dopustit.

Mam takovou taky a nemit jine, tak jsem asi spokojen. Jenze mam, nejsou z Pertexu a jsou lepsi. Prave diky lepsimu materialu. Proste dokud nesednes do Mercedesu, tak muzes byt spokojen i se skodovkou, ale opacne uz to neplati ;-)

No a jinak samozrejme neni jiste, ze mam to same. Mam Pertex Microlight a jestli je aktualni Pertex Quantum Air stejny, netusim. Puvodne to byla jen zmena jmena, ale klidne mohli casem zmenit i prodysnost a dalsi veci.

Plus to, ze ta moje vetrovka neni idealni, na silnejsi vitr nestaci, ale kdyby z toho materialu byla zateplena bunda, tak je nejspis uplne v pohode. Protoze izolace plus podsivka pridaji vetruodolnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » čtv dub 15, 2021 20:50

mike - zajímavé názory

s tím skvělým lepším materiálem mi to ale zní jako konspirace, kdyby ten materiál byl fakt takhle super, tak by určitě nějaká malá progresívní firma do toho šla, bo by věděla, že si takhle urve pro sebe místo na trhu, no a na její úspěch by vznikla řetězová reakce dalších firem...takhle by to logicky zafungovalo, kdyby ten super metriál byl takhle skvělý a plně použitelný na ideální větrovku. Je to jen má logická dedkukce.....no a běžní zákaznící by si samozřejmě dále kupovali Pertex :-)

píšeš, že máš nějakou takovou větrovku, ale co vím, tak ty nové větrovky z pertex quantum air, o kterých jem psal, byly novinky na rok 2020, takže je možné, že tam jsou nějaké vychytávky oproti předchozím verzím, o kterých třeba nevíš :-)

jak funguje prodej zboží, tak s tím s tebou souhlasím, na druhé straně jsou firmy, jako je třeba Hanibal, které jdou proti tomuto proudu a dělají to trochu jinak, aspoň tedy v nějakých rozumných mezích, bo též potřebují vydělávat, takže tam koupíš i ty předražené Petzly :-)

silnější vítr je co? Teď jsem šel o víkendu otevřenou hřebenovku a vichr tam byl pořádný, v počasí před větrem na horách varovali, a byl jsem v pohodě ve funkčním triku a větrovce......bylo asi 10 -12 stupňů. Kdby bylo méně, tak si přidám zateplovací vrstvu nebo se obleču jinak. Na vichr ve vysokých horách používám membránovku, ta nepustí nic.

Pertex Quantum Air se používá na zateplovací bundy s izozlací, a asi to dobře funguje, důvody jsi popsal.
používá se i na futra spacáku, třeba u Cumulus atd.

hodnocení je vždycky o srovnání s něčím, já lepší větrovku než teď mám ještě neměl, ani u nikoho známého lepší neviděl, takže jsem z ní upřímně nadšený a užívám si ji, až si za 10 let koupím novu, tak se tato situace bude opakovat, život je v tomhle směru taková super zábavná šou
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv dub 15, 2021 21:28

milarepa píše:s tím skvělým lepším materiálem mi to ale zní jako konspirace, kdyby ten materiál byl fakt takhle super, tak by určitě nějaká malá progresívní firma do toho šla, bo by věděla, že si takhle urve pro sebe místo na trh ... no a běžní zákaznící by si samozřejmě dále kupovali Pertex

Vsak tak to v podstate i bylo, akorat ze ta firma po case zjistila, ze tech beznych zakazniku je podstatne vic ;-) Kdyz ti v krame vedle sebe visi dve vetrovky za +/- stejnou cenu, jedna bude mit visacky s logem Pertex a druha jakysi neznamy material, ktera se bude prodavat vic? Navic je vetrovka jen jeden z mnoha kusu obleceni, s tim diru do sveta neudelas. Taky jsem nepsal, ze jde o zazracny material, jen ze je lepsi nez Pertex, aspon pro mne. Nepotesili mne, ale chapu pragmaticke rozhodnuti.

milarepa píše:píšeš, že máš nějakou takovou větrovku, ale co vím, tak ty nové větrovky z pertex quantum air, o kterých jem psal, byly novinky na rok 2020, takže je možné, že tam jsou nějaké vychytávky oproti předchozím verzím, o kterých třeba nevíš

Neresim vychytavky, ale material, za mne cim min blbosti, tim lip. Ale jak jsem psal, tak Pertex z roku 2020 muze byt jiny nez starsi verze a porovnani pak muze vyjit naopak.

milarepa píše:silnější vítr je co? Teď jsem šel o víkendu otevřenou hřebenovku a vichr tam byl pořádný, v počasí před větrem na horách varovali, a byl jsem v pohodě ve funkčním triku a větrovce......bylo asi 10 -12 stupňů. Kdby bylo méně, tak si přidám zateplovací vrstvu nebo se obleču jinak. Na vichr ve vysokých horách používám membránovku, ta nepustí nic.

Letni a podzimni Alpy do 4000 m. Jsem zvykly chodit hlavne v triku s kratkym a vetrovce. Driv v Pertexu Classic, pak jsem zkousel Pertex EQ, to neslo, pak tu z Microlightu, to se dalo, ale obcas jsem prochladal. No a v te nepertexove jsem zas v pohode. Vichr takovy, ze to vetrovka nedavala a musel jsem si vzit membranovku, jsem tam za 20+ let zazil jednou a to jsem mel obcas problemy se vubec udrzet na nohach. Ja membranovku nosim fakt nerad, jen kdyz musim. Proto potrebuju opravdu dobrou vetrovku.

milarepa píše:Pertex Quantum Air se používá na zateplovací bundy s izozlací, a asi to dobře funguje, důvody jsi popsal. používá se i na futra spacáku, třeba u Cumulus atd.

Jasne, na cokoliv s izolaci bude podle mne v pohode.

milarepa píše:hodnocení je vždycky o srovnání s něčím, já lepší větrovku než teď mám ještě neměl, ani u nikoho známého lepší neviděl, takže jsem z ní upřímně nadšený a užívám si ji

Vsak jo, kazdy si holt najde neco, co mu vyhovuje. Jinak se s ni a zkusenostma muzes pochlubit ve vlakne o vetrovkach, kazda zkusenost je vitana.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » pát dub 16, 2021 8:47

těch důvodů proč ten lepší materiál nepoužívají na větrovky může být více, těžko soudit z jednoho rozhovoru.........víš jak, kdyby do toho šli a rozjeli v outdoorových komunitách dobrou kampaň, tak by si to své zákazníky určitě rychle našlo, samozřejmě by to nebyla nějaká masovka, ale na dobré uživení by to bylo, pak by ten materiál mohli používat i na jiné výrobky.....soudím, že tam asi nebudou takové rozdíly v kvalitě a může tam být schovaná nějaká mina,, takže jim to nestojí za tu námahu a riziko....je to jen má spekulace

Teď jsem si pořídil spacák od Pajaku, vnější materiál je něco úžasného, lehoučký TORAY Airtastic SLF15, příjemný na dotyk a evidentě pevný, používají jej i na své péřovky a rukavice. Pajak je malá rodinná polská firma z Bialsko Biale, která svým výrobkům tak věří, že na ně dává doživotní záruku, a ceny jsou proti srovnatelným výrobkům velkých značek tak o třetinu nižší, mám v podstatě luxusní spacákv top kvalitě za cenu Vikinga, až v něm něco zažiju, tak třeba tu o něm něco sesmolím..... a proč o tom píšu? Protože takhle se to dá také dělat, nekompromisní kvalita za příznivé ceny pro fajnšmekry...... z různých zdrojů mi vychází, že třeba Patizon s velkou pravděpodobností využívá jejich výrobní kapacity pro své spacáky

těma vychytávkama jsem nemyslel tu svou konkrétní větrovku, ale inovace u nového materiálu, z kterého je vyrobena, oproti svému předchůdci, a ty máš z něj větrovku, asi jsem to blbě formuloval....zkus si někde půjčit ty nové větrovky ať máš reálné srovnání

s tím větrem to je vždy zajímavé a záleží na konkrétních podmínkách, si pamatuju na nejhorší zážitek s větrem kdysi v Rumunsku, výška tak 2 200, tam mě jedno odpoledne zastihly totální hovna, že nešlo jít dál, tak jsem pod jedním štítem za skalkou rozdělal stan, že tam do dalšího dne počkám, no a ty hovna byly druhý den ještě horší, že jsem musel stan celou noc držet vlatním tělem, do toho hrozně lilo, přívalové deště a přes den temno a 100% mlha, nešlo vylézt ze stanu, aby mně to mimo to závětří nestrhlo hned k zemi....byl jsem bez vody, tak jsem vždycky jen na chvíli vystrčil misku ze stanu, aby mi tam nějaká dešťovka natekla, musel jsem ji držet rukou, aby mi hned neuletěla, po 2 minutách mi vždy ruka začala odumírat zimou, třetí den mně to celé přestalo bavit, tak jsem se nějak narychlo zabalil a vyrazil na celodenní očistec do sedla, kde mělo být nějaké refugio a hlavně pramen, v totální mlze, lijáku a větru takovém, že jsem otevřeným terénem musel jít po kolenou a plazit se po zemi jak hmyz aby mně to nesfouklo dolů z těch kilometrových srázů....a aby těch hoven nebylo málo, tak jsem v té době ještě neměl membránovku, ale jen pončo....a mobil bez GPS, jen papírovou mapu.....byl to fajný zážitek, ne úplně nejdrsnější, ale do svého TOP 10 bych ho asi zařadil :-)......tahle zkušenost mně donutila si na další větší výlet konečně pořídit membránovku :-)

o té nové větrovce má smysl něco více napsat až ji pořádně prověřím, uvdíme jestli nás v létě někam pustí, vloni jsem se těšil na Kavkaz, měl ho už od jara nějak naplánovaný, po změně podmínek jsem vzal zavděk přechod celého Fagaraše na srpen, když i z toho sešlo, tak jsem si říkal, aspoň se pořádně potahám po Slovensku, a výsledek byly procházky kolem Lužnice a lezení po skalách kolem Děčína, a líbilo se mi to :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod amundsen » pát dub 16, 2021 9:46

Diky Vexo. Koukal jsem, ze atomu jsou vlastne tri verze (jestli se nepletu) AR, LT a SL. Lt a sl se predpkladam lisi mnozstvim izolace. A je to ar (all round?) oznacemi teda pro tu starou verzi?
Vexo píše:
amundsen píše:jaky ma byt vlastne rozdil mezi atom a proton?

v zakladu atom je vic vetruodolny zatimco proton dycha lepe... u obou bund jeste koluji stare a nove LT verze...
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát dub 16, 2021 10:24

@amundsen: AR, LT, FL byly puvodne jak u Atomu, tak i Protonu. Vlastnosti tech privlastku jsou cca stejne:
AR - Allround, vseobecna, univerzalni bunda, nejvice tepla
LT - Lite, min zateplena, teoreticky ostatne vlastnosti by mohly byt podobne jako u AR; urcena spise do vyssich teplot nez AR
Fl - Fast an Light, nejmin zateplena, nejvice prodysna, bocne nezateplene panely; urcena vyslovene na ten styl Fast and Lite, tj. neustale v pohybu, pri zastaveni Te nijak moc v teple neudrzi

U Protonu uz AR nedelaji, vse ostatni (alespon pred nedavnem jeste) ano

Atom by mela byt rada odolnejsi, takova "vetsi jistota", z jisteho pohledu "vyssi" rada, z lepsich matrosu.
Proton byl spise zamereny na pohyb, timpadem prodysnost a uz mene na odolnost.

Ale toto neznamena, ze Proton nic nevydrzi, ani ze ten "lepsi" material bude lepsi i pro Tebe.
Toto jsou moje postrehy podle toho, jak jsem info o tech bundach hledal, jak jsem je mel v ruko ua na sobe jen v obchode, nikdy jsem ani jednu zatim nevastnil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát dub 16, 2021 11:06

@milarepa: Ono to v obchode - i v outdooru - funguje mnoho veci uplne jinak nez si clovek predstavuje. Vetsina z nas do tech (nejdulezitejsich) podrobnosti nevidi... A po zkusenostech s obchodnimi praktikami nekterych vyrobcu matrosu, napr. Polartecem nebo Gore (ktery byl dokonce kvuli tomu i soudem donucen svoje podminky zmenit) si o teto oblasti nemyslim nic pekneho...

Vem taky do uvahy, ze napr. mas dobry material, nakoupis ho, ale nikdo Ti nezaruci, ze za rok-dva si jej taky muzes koupit ze (ta mala) spolecnost to neprestane vyrabet. Nebo ze Ti bude schopna dodat v dostatecnem mnozstvi a hlavne stale kvalite. S Pertexem takove problemy resit nemusis. Tam spise muze byt problemem - pokud i oni maji, jak Polartec - s odberem minimalniho mnozstvi.

Kvalita materialu: Vem, ze napriklad (netvrdim nic, vse uvadim pouze jako moznost) Pertex Quantum Air muze byt v nekterych ohledech mirne horsi, nez material XXX a YYY, napr. XXX je prijemnejsi na telo, YYY lepe dycha. Ale mas spoustu dalsich vlastnosti, kde muze byt zase lepsi P Q Air - napriklad je odolnejsi, ma lepsi DWR, ktere vydrzi mnohem dele a po vice pranich ...
(Zrovna oblast DWR byla jedna z trumfu Pertexu - oni to maji /resp. alespon meli/ osetrene na urovni vlakna, ne hotove tkaniny. Timpadem se to tak rychlo nesedre, vydrzi mnoho prani - se chvalili tim 80/20, ze po 20-ti pranich je stale ucinna DWR z 80-ti procent; hodnotit skutecnost ted nechci. To jsou veci, ktere zdrazuji vyrobu a hlavne i vyvoj neco stoji.)

No a ted je na konkretnim cloveku, aby si zvazil, ktere vlastnosti jsou pro nej dulezitejsi a ktere min. A na radu prichazi jeden z problemu, nejenom Tebe - nemuze se hodnotit ve vseobecnosti pouze podle svych osobnich preferenci. Co je naprosto skvele pro mne, pro Tebe muze byt klidne nepouzitelne - a naopak. (Sam jsi parkrat psal, ze pro Tebe snaseni zimy neni zadny problem - takze mas naprosto jine vnimani prilisne profukavosti nez nekdo, kdo se zimou problem ma.)

Kdyz potom hodnotis nejaky novy vyrobek, tak u Pertexu mas alespon celkem velkou jistotu, ze nektere vlastnosti dokazes odhadnout (vlastni zkusenosti, testy, recenze, ...). Jakou mas ale sanci na to same u latek XXX a YYY, ktere sice maji mozne uzsne visacky, ale o kterych "nikdo nic neslysel". Nebo mozna neco najdes, ale na Cinskych, japonskych a pod. webech.

Takze jako bezny zakaznik, alespon s malym predbeznym zajmem o vec si spise vybere Pertex.
A u tech, co nic netusi, jen prijdou do obchodu, kouknou a koupi zase prece jen zavazi i to, ze kdyz uvidis pet podobnych bund od znamych znacek, u ctyr je visacka Pertex, vedle mas jine typy bund, taky z vetsiny z nich trci visacka Pertex a na te jedne je XXX a druhe YYY, tak co vetsina vybere?

Jeste konkretne k P Quantum Airu:
Existuje minimalne ve dvou gramazich, mozna i v ruznych provedenych, tak jako to bylo u Microlightu. To ale primo znamena, ze neni Q Air jako Q Air a nemuzes rict, ze Q Air je naprosto skvely, protoze Tvoje bunda z ni je skvela. Mozna jina verze by se Ti zdaleka tak nelibila.
Mame doma par veci s Microlightem - ruznyma verzemi - a rozdily mezi nimi jsou nekdy fakt velke. Z Q Air ma jen manzelka jednu budnu, takze tam nemam prime srovnani. Ale ta jeji verze (budna od DA) je fakt prodysnejsi nez vetsina z Microlightu u nas dome.

No a nemusi byt dostatecne na kazdou izolaci. Prave proto jsem psal o aktivnich izolacich, tech, co pri pohybu se snazi propustit smerem ven co nejvice tepla/vzduchu, napr. Polartec Alpha nebo PL Gold Active. U me Marmot bundy (ale s Microlightem) je bunda fajn v bezvetri, docela ujde i v minrem vetru, ale jakmile zacen poradne foukat, tak je to v prdeli, protoze profoukne az na telo - ta izolace proud vzduchu nezachyti (a ani podsivku nema). Manzelcina bunda (Q Air) a PL Gold Active je na tom o dost lip, ale taky ji za silneho vetra nemuze nosit bez flisky vevnitr, bo ji to profoukne.
Jo, mozna Tobe by to bylo OK, ale pro mnoho lidi (nechci se hadat o procenta) to OK neni.

BTW: Cumulus Q Air na spacaky nepouziva, alespon si jej nemuzes vybrat pri konfiguraci :wink:. Jako hodne prodysnou latku maji Artastic (je prodysnejsi nez Q Air), ale do tech nejteplejsich uz ne, tam by to mohlo byt hodne kontraproduktivni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pát dub 16, 2021 15:07

amundsen píše:...atomu jsou vlastne tri verze AR, LT a SL. Lt a sl se predpkladam lisi mnozstvim izolace. A je to ar (all round?) oznacemi teda pro tu starou verzi?...

Ano a ne, AR je prevazne na zimni obdobi, strih je regular fit, dejme tomu o cislo vetsi oproti trim fit (u LT a SL). Trim fit je vystihleny strih, aby se to dalo snaze vrstvit. Taky US velikosti jsou vetsi (US XL=EU XXL). Stare a nove verze se rozlisuji hure, jednak podle Model number nebo vahy, pripadne na outletu je napsane z jakeho roku je design bundy. Z popisku se potom da vycist co je na bunde noveho (obcas) a nebo z nejakych srovnavacich recenzi na netu (vetsinou v AJ). SL je spis urcene na chladnejsi obdobi v lete a je nejskladnejsi. Rozdil u Atomu LT stara/nova verze je hlavne ten, ze nova verze ma tensi izolaci pri zachovani stejnych tepelnych podminek a ma pruzne flisove bocni panely, zatimco stara verze ma boky zateplene jak zbytek bundy. Obecne pro LT by se asi naslo nejvic pouziti behem roku.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod amundsen » pát dub 16, 2021 19:38

Vexo píše: Rozdil u Atomu LT stara/nova verze je hlavne ten, ze nova verze ma tensi izolaci pri zachovani stejnych tepelnych podminek a ma pruzne flisove bocni panely, zatimco stara verze ma boky zateplene jak zbytek bundy.

Jezkovy, novy atom ma taky bocni flisove panely? To je hrozna vec... Jsou u Protonu taky? Kdyz jsem na webu arcteryxu zadal filtrovani produktu podle zpusobu pouziti, tak na lyzovani/skitour tam je jen proton (atom ne), tak mozna v tom ma byt ten rozdil? (Pokud proton ty flisove panely nema, tak mi na skialp prijde vhodnejsi)
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » pát dub 16, 2021 21:53

debatu o materiálech bych uzavřel konstatováním, že je strašně fajn, že tenhle problém vůbec můžeme řešit, bo jak jsme kdysi začínali chodit na hory, tak nic nebylo a chodilo se v čem se dalo, a když nebylo zrovna hezky, tak to bylo v těch hadrech utrpení......to co máme dneska je velký luxus a díky tomu si můžeme ty hory užít v každém počasí a za jakýchkoliv podmínek, buďme za tyhle možnosti rádi a užívejme si to :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » sob dub 17, 2021 3:11

amundsen píše:Jezkovy, novy atom ma taky bocni flisove panely? To je hrozna vec... Jsou u Protonu taky? Kdyz jsem na webu arcteryxu zadal filtrovani produktu podle zpusobu pouziti, tak na lyzovani/skitour tam je jen proton (atom ne), tak mozna v tom ma byt ten rozdil? (Pokud proton ty flisove panely nema, tak mi na skialp prijde vhodnejsi)
atom ar a proton lt je nemaj. atom lt je ma schovane pod stejnou svrchni latkou, tak by to nemelo profouknout. atom ma univerzalni pouziti, u protonu cokoliv kde generujes hodne tepla, takze bezky, skialp jo. stary proton ma 20 CFM prodysnost latku a novy 40 CFM. Atom bude nekde okolo 1 CFM. Izolacne Atom AR ma od 120 do 60g, LT 60g, proton lt 80g. Srovnani LT je tu:
https://outdoorcrunch.com/proton-lt-vs-atom-lt/
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » sob dub 17, 2021 9:01

amundsen píše:novy atom ma ...Jsou u Protonu taky?
Precti si jeste jednou muj prispevek o AR, LT, FL.

Mam dojem, ze si trochu pletes pojmy. Atom a Proton jsou dve rady bund, vsechny puvodne mely modely AR, LT a FL.
Takze byvavalo celkem 6 ruznych bund, bohuzel soucasna nabidka se docela zuzila. :twisted: A ted vidim jeste i Atom SL (Superlight) :roll:

Jeste se koukni na Nuclei (bez privlastku), jak jsem psal, mne prijde jako nejlpesi nahrada Blocku na skialpy. Jen nevim, jestli jej taky nejak nezmrsilim jsem tam videl jen nejaky Nuclei FL, ale podle fotek to nevypada na bocne panely, no kdo vi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod amundsen » sob dub 17, 2021 15:47

Vsak ja vim, ze to jsou dve ruzne rady bund, ktere maji kazda ruzne verze. Atom a Proton jsou dve ruzna slova, a z toho usuzuji ze to jsou ruzne produkty :-) a prave proto ze jsou ruzne, jsem se ptal na ty bocni flisove panely, zda jsou u obou... Ale sam musis uznat, ze obe rady jsou si dost podobne, jak ostatne pisou i v tom clanku co odkazoval vexo (diky za odkaz), ze duvod ke vzniku protona byl spis marketingovy... a ted k tomu jeste nuclei :-) kdo se v tom ma vyznat... Nuclei vypada taky pekne no. Ty jsi apuko rikal, ze to ma tvoje zena ze jo? diky za tip jako nahradu blocku nucleiem, nekde to vyzkousim vsechno v obchode
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod amundsen » sob dub 17, 2021 15:48

milarepa píše:debatu o materiálech bych uzavřel...

no s timhle pristupem tak 90% obsahu tohodle fora nedava smysl :-) protoze se tu predevsim debatuje o materialech...
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » sob dub 17, 2021 21:29

najdes tam i porovnani Nuclei FL a Proton LT
https://outdoorcrunch.com/nuclei-vs-proton/
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » ned dub 18, 2021 10:37

uvažuju o pořízení tohohle péřového svetru od Cumuluse
https://cumulus.equipment/eu_en/men-down-jacket-primelite.html

parametry vypadají velmi zajímavě
vnější lehoučký materiál Toray® Airtastic, který je zároveň pevný a prodyšný
nápln 85 g kvalitního polského peří s 850 cuin
celková váha výrobku 180 g
záruka 5 let

pro mé použití je to ideální zateplovací vrstva na trhu

vrátím se ještě k diskusi o těch větrovkách
co tahle od Cumuluse?
https://cumulus.equipment/eu_en/men-jacket-windy-wendy.html

mike by si ji mohl pořídit a pak poreferovat :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » pon dub 19, 2021 11:33

tak jsem se chytnul na cenu a objednal Sir Joseph Atol Man za 2 700,-
https://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/005SJO00040/bunda-sir-joseph-atol

je fajn, že si bundu můžu osobně vyzvednout, vyzkoušet a až pak zaplatit, když mi na ni něco nebude sedět, tak se pak rozhodnu mezi Criterionem s hydrofobním peřím a ultralehkým svetrem od Cumuluse
https://www.nalehko.com/produkt/criterion-activity-hydro-ultralight-jacket/
https://cumulus.equipment/eu_en/men-down-jacket-primelite.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod dkay » čtv dub 22, 2021 20:33

Wasek12 píše:Ve hře jsou tyto dvě bundy: Syntetika vs. Peří.. Co vy na tyto bundy, chci ji jen na běžné nošení.. otužilý jsem, ale dost se potím..
https://www.hanibal.cz/tilak-svalbard-2019_z23133/

https://www.hanibal.cz/sir-joseph-shiprock-man-iii_z30568/

Sice značně pozdní reakce, ale Svalbard Infinium mám, tak se podělím o zkušenosti, pokud by to někdo opět řešil. V první řadě - ta bunda podle mě vůbec není na běžné nošení. Je obrovská, střih je velmi velkorysý a evidentně se počítá s několika vrstvami pod tím. I kapuce je obrovská, a obrovsky zateplená. Pokud si ji nasadíte, můžete se nafotošopovat na K2 a lidi vám to uvěří. Když byl jednou trochu maras a vedl jsem v ní syna do školky s kapucí na hlavě, řidiči se za mnou otáčeli :) Je prostě trochu neohrabaná. Zadruhé, je fakt hodně teplá. Pro běžné nošení, kdy člověk je vystaven elementům krátce při cestách do práce, mezi prací a autem, MHD atp. je to nepoužitelně teplé pokud není dejme tomu -5 a méně. Nebo to můžete vzít jen na triko a jít, ale jak říkám - pak jste jak horkovzdušný balón.

Taky jsem si původně myslel, že to bude zimní allrounder, ale nakonec jsem na civilní nošení do mrazů pořídil ve výprodeji Barier od High Pointu. Nemá tak odolný svršek jako GTX Infinium, ale má mnohem praktičtější střih a hlavně zatepluje rukávy pouze 66kou Climashieldem a trup 133kou. Svalbard používá 100 na celou bundu.

K čemu je teda dobrá? Jako všehoschopná horská zateplovačka, u které nemusíte řešit povětrnostní podmínky, vnitřní klima a odolnost vnějšího materiálu tak jako u nemembránové péřovky. Samozřejmě, že když Svalbard sbalíte do té vnitřní kapsy k tomu určené, bude větší a těžší než izolačně ekvivalentní péřovka. Mě osobně tohle nevadí, pro mě je zásadní že vím že ji můžu mít do v podstatě jakéhokoliv zimního počasí a nemusím špekulovat jestli je to ten správný materiál a jestli jsem se v něm náhodou moc nezpotil a jestli nevadí když přes něj dám hardshellku (prostě nemusím) a bude to pak dýchat...? Yadayadayada.
Naposledy upravil mike dne čtv dub 22, 2021 21:14, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena citace, vnorena zrusena
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv dub 22, 2021 21:26

Nebylo by teda lepsi si koupit o cislo nebo dve mensi velikost? Mne 100 g/m^2 Climashieldu neprijde jako nejak extra zateplene, naopak, odpovidajici primaloftky nosim celou zimu. Bez GTX, samozrejme. A na tricko s kratkym nebo dlouhym, vrstvit pod takovou bundu mi prijde nesmyslne.

Zkousel jsi ji pri nejake namahavejsi cinnosti? Sneznice, skialpy nebo aspon chuze s batohem do vetsiho kopce. Zajimalo by mne, jak se GTX Infinium chova. Prodysnost, jak moc je vevnitr vlhko. Ve meste se to nepozna.

Technicka: zkracuj prosim vic ty citace. Viz ma uprava vyse, tohle naprosto staci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod dkay » čtv dub 22, 2021 21:51

mike píše:Nebylo by teda lepsi si koupit o cislo nebo dve mensi velikost?

Ona má ale rukávy a délku do boků akorát, takže menší velikost by byla zase problematická v tomhle ohledu - to jsem v původním komentáři nezmínil, sorry. Proto si myslím, že to Tilak koncipoval jako krizovou vrstvu navrch.

mike píše:Zkousel jsi ji pri nejake namahavejsi cinnosti? Sneznice, skialpy nebo aspon chuze s batohem do vetsiho kopce.

Mám ji teprv od podzima a taková situace abych uvažoval o tom že ji budu mít na sobě při výstupu mě tuhle zimu nepotkala... Příští rok.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení