Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 16, 2022 17:43

apuka píše:Neboj, dockas se, i kdyz moc radosti z toho mit asi nebudes (ale urcite to ukecas).

Co kdyby sis odpustil ty plky a misto toho napsal, o co konkretne jde? Mne to opravdu zajima bez jakekoliv predjimani.

apuka píše:Ne, to tlacitko nepouzivam - kdyz se mi neco zda, ze by se o tom melo rozhodovat, tak to oznacim a napisu verejne, vcetne toho, proc mne se to nezda.

Oboji je v poradku. Proste nejakym zpusobem upozornit. Aktivnich moderatoru je nas malo a muzeme neco prehlednout. Nahlaseni je o neco lepsi, jelikoz to vidi vsichni moderatori uz v seznamu prispevku a obvykle to vyresi hned ten prvni, protoze je to otravne. Akce nemusi byt okamzite viditelna, nekdy si to musime prodiskutovat, coz muze trvat i nekolik dni, zvlast kdyz na to dojde v patek vecer (nedavny pripad).

apuka píše:Ze jsem to ted neudelal, ma sve duvody a hlavne jsem byl zvedav, jestli nejakemu moderatorovi ty prispevky prijdu nevhodne (ale neocekaval jsem to).

Jj, to je opravdu idealni pristup :roll:

Pro ostatni: nebudte jako apuka a kdyz mate pocit, ze je neco potreba resit, tak na to upozornete hned. Nektere veci po case ztraci vyznam, jelikoz skoda uz je napachana. Diky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 16, 2022 18:19

apuka píše:Tak takovou volovinu jako ta zvyraznena veta jsem uz davno necetl

Jj, ze po sobe sve prispevky nectes, je evidentni ;-) Myslim, ze jsem nikomu jinemu neopravoval tolik rozbitych citaci, URL apod. Chyby nechavam, to bych nic jineho nedelal, na to si zaplat korektorku ;-)

apuka píše:jen nesmis brat v uvahu mika, protoze on ma opravdu nenormalni zpusob termoregulace, on hreje jeste dlouho po zastaveni. Ty sice taky, ale na opacnim konci, takze o to hur pro Tebe, kdyz jeho zkusenosti vezmes za etalon.

Uz zase opakujes tu nicim nepodlozenou kravinu? A zvlast tady, kdyz jsem sam psal, ze v Climashieldu rychleji vychladam? Tj. pozoruju to same, co Etheric? Pricemz on je s Torridem spokojeny, akorat tohle mu vadi, takze zmena na P1 by byla naprosto logicka volba a nesouvisi s termoregulaci konkretniho cloveka.

apuka píše:jednoduse receno, kdyz si chces udrzet teplo delsi dobu, musis mit peri.

Nemusi, ale je to samozrejme lepsi. Bohuzel ale jen na zastavky.

apuka píše:Zkusenostem koho a s cim?

Treba mym s merino triky, kdyz uz jsi sem zatahnul bakalarku tykajici se tkanin :twisted: Vlna hreje min, nez umelina pri stejne gramazi. IB 150 se bere jako tenke tricko na leto a tak mi i funguje. Ve 150 g/m^2 umeliny bych se ve stejnych podminkach uvaril, v lete je i 112 od Zaja moc, idealni je tak okolo 100, tj. o tretinu min, nez vlna. Podobne v zime, driv jsem na treky bral IB 260 triko s dlouhym a nehralo vic, nez umelina okolo 190 (uz ho davno nenosim, tezke a nepohodlne). Jestli si z nejakych duvodu myslis, ze to pro Swisswool bude jinak, dodej podklady. Idealne hodnotu CLO (nenasel jsem).

Druha vec je odolnost. IB trika mam rad, ale vydrzi radove min, nez umelina. Opravdu je to 2 roky versus 20 let. Obvykle je prosoupu v podpazi, pripadne se delaji dirky kolem pasu. Nejaky duvod si myslet, ze to pro izolaci bude jine? Pokud ano, opet to necim podloz (ne marketingovymi kecy).

Treti vec je voda. Vlna saje vlhkost a spatne schne. O tom uz se tu diskutovalo hodne, vlna se proste nehodi na potive aktivity. S vyjimkou ponozek, tam je vlhko tak jako tak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř bře 16, 2022 18:54

mike píše:Pricemz on je s Torridem spokojeny, akorat tohle mu vadi

Zrovna tady nevadí, páč Torrida jsem kupoval pro použití do teplot, kde tohle nevadí, pro mě je to super "letní" bunda. Ale například na tý Yungay je při zastavení znát, že v tom vychladám podstatně rychleji, než v PL gold. A tu už to vadí, protože takovou bundu nosím v teplotách, kde už potřebuju teplo držet co nejvíc. Jinak při pohybu ten Climashield funguje skvěle, jen bohužel oproti PL gold rychleji při zastavení vychladneš.

@apuka a vlněná izolace: jen bych opakoval Mika v posledním postu. Sám jsem měl a mám různých vlněných věcí dost, ptž jsou věci a aktivity, kde to funguje nejlíp. Náhrada pořádný izolace v bundě mezi tyto věci však nepatří.
Že jsem použil termín "svetr všitej do větrovky".. Obrazně řečeno to tak je, primaloftka je taky, hrubě obrazně řečeno, lepší vatelín všitej do větrovky. Oba materiály jsou odlišný a já hledám právě ten lepší vatelín, protože pro aktivitu a použití, pro který to hledám, funguje líp, než vlna /ať už jačí, jehněčí, merino, shetland, alpaka, mohér,... /... A líp než cokoliv jiného... Chápeš? To zvýrazněný je podstatný.
Naposledy upravil Etheric dne stř bře 16, 2022 18:57, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 16, 2022 18:56

apuka píše:uvedl dvema vetami, kde mas popsane tri ruzne vyznamy

:roll: ktere maji vsechny spolecny podtlak. TVL, napsal jsi evidentni kravinu a stejne to budes furt dal rozpatlavat.

apuka píše:Zase musim napsat, ze bys nemel psat o necem, cemu moc nerozumis.

Co kdyby ses tim ridil ty? To bys ale musel prestat psat uplne, co? :twisted:

apuka píše:- ale v tomto pripade, kdyz tam vyznamna korelace neni a jeste ty data jsou jak je videt na grafu, tak tam (vyznamna!) zavislost nebude, i kdybys chtel pocitat cokoliv dalsiho.

Z grafu je prave spocitana ta korelace...

apuka píše:Jednalo se o to, zes psal cca o "izolaci samotne izolace po odebrani veskereho vzduchu"

Ted uz vylozene lzes a vkladas mi do ust, co jsem nenapsal. Ocituju se:
mike píše:Ta druha cast je totiz izolace samotne izolace ;-)

Jednak tam byl smajlik, coz znamena, ze to bylo mysleno spis obrazne. A jednak tam vubec nebylo po odebrani veskereho vzduchu. Myslel jsem tim vlastnosti izolace jako takove, tedy i schopnost zadrzovat vzduch, branit jeho proudeni a primemu vyzarovani tepla. Izolacni schopnost samostatneho materialu je jen cast z toho. Navic i uplne slehnuta izolace nebude to same, jako puvodni material. Vlakna slehnuta na sebe je neco jineho nez platcha z umeliny.

apuka píše:Mozna jsi chtel psat neco jineho, ale holt, ja jsem odpovedel na to, cos napsal a ne cos myslel.

Holt mas problem s chapanim vyznamu psaneho textu, predvadis ho neustale.

apuka píše:Jaksi Ti asi uslo, ze jsem sam primo psal, ze u Apexu je vzduch vazany jinak nez u PL Gold, cimz ma v koencnem dusledku nizsi izolacni schopnost (viz ma citace nize).

Ne, neuslo. Ukazuju na tom, jak si odporujes. Nejdriv napises tohle, s cimz se da i souhlasit a pak argumentujes bakalarkou, ktera se tyka tkanin a vychazi ji pravy opak. Proste, jak uz jsem psal, ty se nechces dobrat toho, jak se veci maji, ty se chces akorat hadat a dokazovat svoji pravdu, pricemz hledas libovolny argument bez ohledu na to, jeslti se da pouzit na to, o cem se bavime.

apuka píše:Plus je tady jeste jedna "malickost" a to, ze srovnavas tloustku ne samotne izolace ale bund. Pricemz do celkove izolace vyrazne promlouova i mnozstvi zachyceneho vzduchu mezi izolaci a vnejsi/vnitrni latkou

U bund podobne konstrukce je to podobne. Na prodysnosti samozrejme zalezi a proto porovnavam bundy s podobnou prodysnosti.

apuka píše:Kde se najednou ztratil Tvuj vytribeny smysl pro jazyk i cisla?

Krvaci pri cteni tvych slovnich prujmu... :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 16, 2022 19:08

@etheric: Abys nerikal...

Narazil jsem na zajimaveho vyrobce bund (i jinych veci) v Polsku. Maji tam pro Tebe mozna zajimave dve bundy - z PL One (!) 100g a PL Sport 133g. Tady jen upozornim, ze PL Sport je neco jineho nez soucasny PL Silver. Ma clo 0,79, tj. celkove clo (izolacni schopnost) ma vyssi nez ta 100g PL One. Navic je vyrazne odolnejsi na slehnuti.

Oplati se prekliknout na zakladni strance (jinde se neda) na polskou verzi stranek, u jednotlivych veci potom maji i technicke popisy, mj. i delky rukavu a jinych rozmeru pro jednotlive velikosti. Ale evidentne to neni spolecnost, co zije z prodeje pres eshop, maji spoustu chyb - napr. v polske verzi maji dvakrat bundu z PL Sport misto 1x z PL One, atd.

Ale to vypada na neco podobneho jako Malachovsky nebo Cumulus, asi to siji sami. Tak me napadlo, mozna stoji za to jim napsat, jestli by Ti neusili bundu z 2x100g PL One. Tim bys mohl uspokojit sve potreby. Skoda pro Tebe, ze do Noweho Targu k nim to mas trochu od ruky...

Navic delaji i flisky z Technostretch Pontetorto 400, coz je asi nejteplejsi Technostretch. Delaji s nebo bez kapuce s kapsami a s kapuci bez kapes.

BTW pro mika - maji tam i kalhoty z PL Sport 60g, jen s bocnymi zipy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 16, 2022 19:08

Etheric píše:Jinak při pohybu ten Climashield funguje skvěle, jen bohužel oproti PL gold rychleji při zastavení vychladneš.

Mne to prave uplne skvele neprijde. Nabeh teploty je rychlejsi, takze ji musim driv rozepinat a snizuje se komfortni rozsah. Pri rychle chuzi do kopce uz je to na hrane, primaloftka ma pri stejne intenzite pohybu rezervu. Bohuzel jsem se nedostal na sneznice, tam je zatez nejvetsi a nevim, jestli to zvladne (nebo ja ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 16, 2022 19:19

@mike, etheric: Znovu - mate jakekoliv zkusenosti s izolaci z vlny stejneho typu jako jsou synteticke??? Kdyz ne, jak muzete napsat takove voloviny, jak pisete?

Zajimave je, ze mike mne vycita, ze "srovnavam" PES syntetickou izolaci s jinym materialem z PES a ze pry to funguje uplne jinak (nechavam stranou, ze ja jsem delal neco jineho, nez na co to on obraci), kdyz ja upozornuji na to same, ze jina konstrukce izolacniho materialu ze stejne zakladni suroviny funguje naprosto odlisne, tak je to najednou jedno???
Navic stale pisete ty same "vycitky" vlne, ale zase se dostavame k zakladnimu problemu - izoluje hlavne vzduch a ne zakladni material, i kdyz v pripade vlny tan zakladni material bez vzduchu izuluje radove vice nez PES. Kdyz bude "vatelin" udelany z PES, tak ten vzduch zadrzeny v nem bude izolovat min nez ve "vatelinu" udelanem prakticky stejnym zpusobem z vlny?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř bře 16, 2022 19:26

apuka píše:Kdyz bude "vatelin" udelany z PES, tak ten vzduch zadrzeny v nem bude izolovat min nez ve "vatelinu" udelanem prakticky stejnym zpusobem z vlny?

Ne, ale bude pořád suchý, zatímco ten z vlny nabere vlhkost a co dělá mokrej hadr? Studí :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 16, 2022 19:50

apuka píše:i kdyz v pripade vlny tan zakladni material bez vzduchu izuluje radove vice nez PES.

Cos presne nepochopil na tom, ze vlnena tkanina izoluje min, nez tkanina z PES o stejne gramazi? To je zkusenost, ktera odporuje tomu, co pises.

Material bez vzduchu je red herring, neni rec o pytlich z PES. Kdyby byla, jak udelas odpovidajici pytel z vlny, abychom neporovnavali hrusky s jablkama? To bys musel material roztavit nebo jinak rozpustit a udelat z nej plachtu a to uz by nebyla vlna. Stejne jako tkanina neni PES folie, ac je material stejny.

Ani tkaniny nejsou bez vzduchu a vlastnosti zalezi i na jejich strukture (zpusobu tkani). Proc na stejnou izolaci potrebujes vic vlny nevim, ale takova je zkusenost a pokud pristoupim na tvou argumentaci, tak z toho vyjde, ze u izolaci to bude podobne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2022 2:49

Chtel jsem vyzkouset Torrid na sneznicich. Moc se mi to nepovedlo, bylo moc teplo. Teda, podle zaznamu CHMU max 5 stupnu, ale palilo slunce. Vyrazel jsem po 11, dole foukal studeny vitr, a tak jsem sel v Torridu. Vydrzel jsem to hodinu a 400 hm, jak jsem nasazoval sneznice, tak jsem se prevleknul do vetrovky, jinak bych se prehral. Uz tak jsem byl pekne zpoceny a Torrid byl zevnitr lehce navlhly, zvlast konce rukavu, latka se lepila. Zas ale musim rict, ze kdyz jsem si dal nahore pauzu a nasadil si ho, tak behem par minut uplne uschnul.

Pak jsem si ho dal az na sestup se zapadem slunce. Zpocatku to bylo na hrane, bylo furt moc teplo, ale smerem dolu bylo chladneji a pak uz to bylo dobry. Celodenni trasy v mrazu holt uz ted asi nevyzkousim. Na ceste domu jsem ho pak ocenil.

Bunda je fajn, ale ma dve vady. Climashield s uzsim komfortnim rozsahem, nez Primaloft a hlavne chybejici naprsni kapsa. Ta mi dneska fakt chybela a dost mne to s*re. Jak nekdo muze udelat takovou bundu bez naprsni kapsy? #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pon bře 21, 2022 8:45

Ja si teda mobil do naprsni kapsy davat nemuzu kdyz jsem na ture, pokud ho nechci vymacet. Navic by to ta jemna latka musela unest, cehoz bych se bal nejvic. Ktera z tech 7D nebo eventuelne 10D latek vypada nejmin sezvejkane pri noseni?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 21, 2022 11:54

calvana naprsni kapsu ma ale pro zmenu az na spodek bundy takze mi taky vadi 1) lovit mobil dole 2)muze vadit bederak

v kazdym pripade oboje je asi naprd.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 21, 2022 17:06

mike píše:hlavne chybejici naprsni kapsa
Uz jsi jak PP... Furt jsi narikal, ze se vyrobci nedokazou drzet principu KISS aby na vecech bylo jen to, co je nezbytne. A ted se opakovane stezujes, ze sis koupil takovou bundu :wink: Myslim si, ze naprsni kapsa neni to, co by se nedalo ozelet, hlavne kdyz mas ruksak... Je ji nekde mam, nekde ne, kdyz mam, vyuzivam, kdyz nemam, tak vyuzivam to, co mam. Proste
"Start where you are.
Use what you have.
Do what you can."
(Arthur Ashe)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2022 17:49

apuka píše:Furt jsi narikal, ze se vyrobci nedokazou drzet principu KISS aby na vecech bylo jen to, co je nezbytne.

KISS princip skvele vyjadril Albert Einstein, tenhle citat byl jako motto u jedne z kapitol v C++ od Stroustrupa. Nemam to doma, takze mozna necituju presne, ale smysl zustava: Keep it simple, as simple as possible, but not simpler., Ta posledni cast se prave vztahuje na naprsni kapsu (a obecne na stupid UL).

Vexo píše:Ja si teda mobil do naprsni kapsy davat nemuzu kdyz jsem na ture, pokud ho nechci vymacet.

Psal jsem snad neco o mobilu? ;-) Ten bych tam dal jen na chvili, kdyz mi prochladnul a chcipnul, jak jsem psal v jinem vlakne. Takhle jsem ho musel dat zahrat do kapsy u kalhot, coz bylo trochu neprijemne, prekazi.

Na ture nosim typicky v naprsni kapse Buff a bryle proti slunci. Ve meste respirator a obcas mobil. Proste to, co chces mit rychle po ruce, kdyz je potreba. Zrovna vcera by se mi nejvic hodila na ten respirator. Cesta s nekolika prestupy, na zadech batoh, v ruce sneznice, co s respiratorem? Naprsni kapsa je idealni misto, tam jen sahnes, tady jsem musel furt sundavat batoh.

Mawenzi píše:calvana naprsni kapsu ma ale pro zmenu az na spodek bundy

:shock: to jako ze je tam dvojita latka po cele vysce? Progrca proc?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 21, 2022 18:18

mike píše:Ta posledni cast se prave vztahuje na naprsni kapsu (a obecne na stupid UL)
Aha, takze plati, co jsem radeji nedopsal - ze "stupid UL" nebo presneji "stupid KISS" je ten KISS, ktery nema Tebou ocekavane veci.
Bych se s Tebou klidne vsadil, ze ze 100 tech, co si koupili Torrida a chteli KISS bundu, minimalne 85 nepotrebovalo naprsni kapsu, mozna kdyby tam byla, tak tu bundu pulka ani nekoupi. :wink:.
Naposledy upravil apuka dne pon bře 21, 2022 18:35, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2022 18:29

To bych se klidne vsadil, ale nevidim zpusob, jak tech 100 najit a zeptat se jich :P Naprsni kapsa tady znamena doslova par gramu navic vymenou za pomerne vysokou pridanou hodnotu. Byva i na vetrovkach, kde je pomer jeji proti celkove vaze horsi, ale uzitecnost prevazuje. Pricemz u zateplene bundy je uzitecnost vyssi, protoze ti umoznuje mit neco (treba ten mobil) v teple u tela. Je to proste neco "must to have" podobne jako stahovani dole. Bez nej sice trochu vahy usetris, ale znacne to snizuje uzitecnost bundy (kdyz nemas zadek jako Mawenzi ;-))

Torrid ma pomerne velke kapsy na ruce, ktere jsou z hlediska UL horsi a navic ne uplne skvele umistene. Klidne bych je za naprsni kapsu vymenil a bunda by byla lehci.

Jo a jeste dodam, zkraceni zbytecne dlouhych rukavu o 5 cm by usetrilo vic vahy, nez by padlo na tu kapsu...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 21, 2022 18:49

Miku, jenze prave o to jde - jak chces uspokojit pozadavky kazdeho, kdyz kazdy chce neco jineho?
Ja napr. stahovani bundy dole teda vetsinou nepouzivam - krome vetrovky, kde to mam nastavene, aby mi neplandala kolem zadku. Ale na zateplenych to nepotrebuji, hlavne ne, kdyz mam na zadech batoh s nasazenym bederakem.
Stejne tak pro Tebe je zbytecne mit tech 5 cm na rukavech, ale pro jine je to zase to, co potrebuji, bo jim prikryje cast dlane nebo maji delsi ruce. Velke kapsy Ti umozni do nich strcit rukavice - tluste zateplene, asi se ocekava, ze kdyz mas zateplenou bundu a jdes do zimy, budes mit take teple rukavice. Ja mam na tom PL svetru kapsy tak, ze jsou tam tri vrstvy Quantumu - jedna zakladni na izolaci, potom zasita na jedne strane a dalsi zasita na druhe strane. Tj. mam dve kapsy (bohuzel nezateplene, ale to je jina vec) po cele sirce bundy. Ano, pro mnoho lidi zbytecne a zbytecna vaha, mne se ale nekde hodi, ze tam mohu strcit vsechno, co jednou mam na sobe, jednou ne - napr. cepice (i kdyz mam zateplenou nebo obycejnou ksiltovku), rukavice, Buff, dokonce vyjimecne, kdy je to nekdy treba, tak i vetrovku (svetr nema kapuci a nekdy samotna cepice nestaci, na hrebeni/vrcholu hooodne fouka, ale jak zajedu do lesa, tak uz vetrovku neni treba), proste vsechno, kvuli cemu se mi nechce shazovat a nahazovat batoh. Nekdo tam nosi mapu, nekdo mobil (to bych se trochu bal, nejsou tam zipy). Ale stale je ten svetr brany od Rabu jako KISS. Atd., atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2022 18:49

Napadlo mne, ze doma mozna toho Stroustrupa mam a co myslite? Byl tam :twisted: Citat jsem nasel, byl vpravo nahore a pamatoval jsem si ho spravne (az na : misto ,)
kiss.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2022 18:52

Vexo píše:Ktera z tech 7D nebo eventuelne 10D latek vypada nejmin sezvejkane pri noseni?

Nevidim zadny zasadni rozdil, mozna ta 7D trochu min, protoze je mekci. Ani jedna nijak zvlast, rozhodne ne tak, ze bych se v tom stydel mezi lidi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2022 19:19

@apuka: ten citat v podstate rika, ze mas orezat vsechno nadbytecne, ale ne na ukor funkcnosti. Tak, aby vysledek porad splnoval svuj ucel a zamer.

Pokud je tvym zamerem udelal minimalistickou UL bundu, tak tam nedas zadne kapsy, stahovani dole vyresis kousky gumy a rukavy udelas tak akorat. Takhle vypada ma UL perovka, jen bez tech kousku gumy (coz je chyba). Pouzitelnost je celkem uzka, vylozene jako zateplovaci vrstva na taboreni a spani. Na to se hodi skvele, na bezne noseni ale moc neni.

Kdyz ji chces pouzitelnost rozsirit, tak tam nechas standardni funkcnost, ktera stoji minimum vahy navic. Tj. jak kapsy na ruce, tak naprsni kapsu, tak stahovani dole. Tim pokryjes bezne pozadavky vetsiny lidi a vaha vzroste mozna o 10 - 20 g. Naopak, kdyz z toho udelas plnohodnotnou zimni bundu, tak se dostanes na dvojnasobek vahy a prijdes jak o UL, tak o sbalitelnost.

BTW, k te perovce mam kompresni pytlicek ze 7D latky. Vazi i se stahovanim 6 g. Na kapsu by byla potreba ani ne polovina latky, zip by vazil asi jako to stahovani, takze by to cele vazilo 3, maximalne 5 g. Nemyslim si, ze by vaha byla duvod, proc tam neni, spis slozitejsi vyroba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 30, 2022 15:55

Tady (z fora BPL) je hodne zajimave "srovnani" par izlocanich bund. Prekvapivy je vysledek PL Gold s Cross Core, pry aktualne nejucinnejsi synt. izolace. Samotny clanek je treba vzit trochu s "nadhledem", stejne tak nektera cisla, zato ty fotky vypovidaji dost i beze slov... :((

Je to ale dobry napad, takto srovnat izolacni schopnost obleceni. Nema nekdo takovy "fotak"? Bylo by zajimave srovnat par zde pouzivanych a probiranych bund.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 17:17

Nemam takovy fotak, ale mam tu nekolik malych kamer, co umi IR (delali jsme pro to nejaky vyvoj). Dneska uz to neni u webkamer nic neobvykleho, umi to i nektere vestavene v laptoptech. Akorat tam IR kamera nemusi byt dostupna, jelikoz se pouziva interne na face recognition. To je v podstate duvod, v infracervene oblasti vypadaji fotky ksichtu dost jinak a daji se odhalit nektere pokusy o podvod (fotka, maska...). Lezou z toho obrazky ve stupnich sedi, ale neni problem je obarvit.

Jenze na domaci testovani bys potreboval taky nejaky pouzitelny zdroj tepla (clanek jsem jeste necetl, pozdeji).

Kdyby chtel nekdo delat experimenty, tak bacha, nektere kamery muzou byt nebezpecne. Maji IR osvetlovaci diody, ktere u zabezpecovacich kamer dokazou osvetlit siroke okoli. Pri pohledu z blizka to muze ublizit ocim. IR svetlo nevidi, takze se zornice neakomoduji. U rozumnych byva varovani, ale mel jsem tu nejaky modul k Arduinu, ktery se za chvili doslova rozzhavil a tam nic nebylo. Pricemz to IR svetlo bylo fakt silne (koukal jsem druhou IR kamerou).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 18:38

Trochu jsem nad tim venku premyslel a jestli se podari najit nejaky stabilni zdroj tepla (zarovka?), tak by to mohlo byt zajimave. Mohl bych porovnat vsechny bundy, co mam a navic i trochu efekt slehnuti, jelikoz stare primaloftky nejsou zvalene vsude stejne. Akorat si k tomu budu muset napsat nejaky software a na to ted nemam cas. Hori mi projekt a programovat neco jineho by mi bylo blbe. Takze nejspis az za par tydnu.

Porovnani muze byt relativne presne, jelikoz z kamer lezou obrazky ve 256 stupnich sedi a jelikoz s nima budu pracovat primo, budu mit presna cisla tj. nebude to od oka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 30, 2022 20:01

Jo, mas pravdu, ze problem muze byt stabilni a stale stejny zdroj tepla. Zarovka - no, nevim... Uplne bych neveril, ze bunda prezije, pokud do ni horkou zarovku obalim :-). A nechat tam nejakou vzduchovou mezeru ovlivni presnost a to hodne, stejne tak, kdybys to delal v nejake lampe nebo se zarovkou v krabici.

Pokud ale mas stabilne teplou studenou vodu ve vodovodu (pokud bys mereni delal ve stejnou dobu, melo by to stacit, kdyz vodu trochu vypustis), tak muzes vzdy pro kazdou bundu napustit vetsi zavareninovou sklenici, dat na ni tenky igelit a hned na to bundu, pripevnit ji gumou a nechat pred focenim par minut, vzdy stejnou dobu "prejit chladem". Nebudou to laboratorni podminky, ale rozdily budou pro nase vyvody asi zanedbatelne a predpokladam, ze rozdil mezi teplotou vody a vzduchu v mistnosti bude dostatecne velky. Pripadne muzes kazdou bundu odmerit trikrat v prehazenem poradi a zprumerovat vysledky. Ale nech vsechny bundy vedle sebe natemperovat nejakou delsi dobu, napr, hodinu.
Kdybys to same delal ale s varici vodou, byly by vysledky presnejsi, ale uz by to ovlivnil prenos pary - a asi bys mohl o par bund prijit :-).

Taky muzes koupit tolik neceho dobre zabalitelneho mrazeneho a nechat to v mrazaku vymrazit na stejnou teplotu, atd. Urcite si neco vymyslis.

Samozrejme, vyber zdoje hodne zavisi od rozsahu intervalu, ktery ta kamera rozlisuje. U beznych kamer by s tim problem byt nemel, nesmi mit prilis velkou rozlisovaci schopnost, na stupne by to naprosto stacilo, nejake desetiny nebo jeste mensi by uz nemuselo byt OK.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 21:09

apuka píše:JUplne bych neveril, ze bunda prezije, pokud do ni horkou zarovku obalim

To zcela jiste neprezije, myslel jsem dat ji do nejake vzdalenosti od bundy. Stale stejne, jde o relativni porovnani.

apuka píše:Pokud ale mas stabilne teplou studenou vodu ve vodovodu ... Ale nech vsechny bundy vedle sebe natemperovat nejakou delsi dobu, napr, hodinu.

To si jako myslis, ze by za hodinu udrzela voda stejnou teplotu? Navic si nemyslim, ze by tohle byl pouzitelny zpusob, potrebujes zdroj tepla. Voda z vodovodu ma nejakych 10 - 15 stupnu, rozdil proti teplote mistnosti maly, takze by nebylo skoro nic videt. Spis naopak, tepla voda, ta muze mit az 50, to by bunde jeste neublizilo a rozdil je vetsi. Idealni by byl hipstersky varic na sous vide, tam se da nastavit presna teplota, treba 60 stupnu by tady mohlo byt dobre. Ale kupovat ho kvuli tomu nebudu ;-)

apuka píše:Urcite si neco vymyslis.

Tohle bude spis chtit nejake pokusy. Napadlo mne si bundu proste oblect na hole telo, kdybych udelal mereni rychle za sebou, tak se teplota tela moc nezmeni. Pripadne radiator, ale nez se k tomu dostanu, tak mozna prestanou topit...

apuka píše:Samozrejme, vyber zdoje hodne zavisi od rozsahu intervalu, ktery ta kamera rozlisuje. U beznych kamer by s tim problem byt nemel, nesmi mit prilis velkou rozlisovaci schopnost, na stupne by to naprosto stacilo, nejake desetiny nebo jeste mensi by uz nemuselo byt OK.

Kamera nerozlisuje stupne. Funguje stejne jako normalni kamera, akorat v jinem vlnovem rozsahu. A tady je kamen urazu. Stejna teplota nemusi mit na ruznych fotkach stejnou barvu. Protoze kamera muze pouzit jinou expozici, je tam samozrejme nejaky firmware, ktery se snazi udelat nejlepsi fotku. Takze by musely byt uplne stejne podminky a jeste nejake referencni plochy, na ktere se to da nakalibrovat. Napada mne radiator a dat bundu pres nej tak, aby bylo videt i kus radiatoru a idealne jeste neco studeneho, aby byly dve referencni hodnoty. Ostatni bundy stejne a pak to prepocitat pres ty reference. No, nakonec nic moc jednoducheho...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 30, 2022 22:28

mike píše:To si jako myslis, ze by za hodinu udrzela voda stejnou teplotu?
Ne, myslel jsem temperovat bundy pri pokojove teplote PRED merenim.
mike píše:Kamera nerozlisuje stupne. Funguje stejne jako normalni kamera, akorat v jinem vlnovem rozsahu.
Ja jsem myslel spise , ze muze byt nakalibrovana jen na cast IR spektra. Napr. kamery, co meri primarne teplotu povrchu lidskeho tela a dokazou to zmerit na desetinu stupne, nekdy i jemneji, tam 256 "barev" by mohlo by t malo, to je max. 26 stupnu.

To "v nejake vzdalenosti od zarovky" je presne co pisu, ze nebude presne - musel bys zabezpecit, ze v te vzdalenosti bude pri kazdem mereni stejna teplota. Tj. musi se vzduch kolem ohrat stejne - a to TI ovlivni sebemensi zavan vzduchu kolem.

Ale jasne, neco se casem urcite vymysli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 22:56

apuka píše:Ne, myslel jsem temperovat bundy pri pokojove teplote PRED merenim.

Bundy mi visi doma na vesaku nebo ve skrini, takze je to automaticky.

apuka píše:Ja jsem myslel spise , ze muze byt nakalibrovana jen na cast IR spektra. Napr. kamery, co meri primarne teplotu povrchu lidskeho tela a dokazou to zmerit na desetinu stupne, nekdy i jemneji, tam 256 "barev" by mohlo by t malo, to je max. 26 stupnu.

Tohle jsou obecne kamery, ne meraky a jakou cast IR spektra berou vubec netusim a pochybuju, ze by se to vubec dalo zjistit. Kazdopadne dokazou rozlisit zarovku od lidskeho tela (tj. neni to jeden bily flek) a tam bude rozdil pomerne velky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2022 0:30

Tak se mi nakonec necekane podarilo Torrid otestovat pri celodenni akci na sneznicich. Duben, ale zimni podminky, na testovani skoro idealni. Mel jsem ho cely den na sobe a pod nim Zajo PowerDry s dlouhym. K tomu PWS rukavice a na hlave Buff, jelikoz foukalo a snezilo. Teplota se pohybovala nekde mezi -3 az -5, na zacatku v udoli spis kolem nuly.

Vysledek: Cernobyl. Not great, not terrible. Potvrdilo se, co se mi zdalo driv. Proti primaloftkam uzsi komfortni oblast, pri pohybu je mi driv horko a pri zastavkach rychleji vychladam. Sedel jsem na Jizere, tam mohlo byt tech -5, bunda uplne zapnuta a horko mi nebylo. V primaloftce by to bylo v pohode, sedaval jsem tam v nizsich teplotach.

Do kopcu jsem se trochu potil, on to byl docela zahul jako vzdy na sneznicich a navic jsem mel zpocatku docela drajv, takze jsem slapal rychle. Citil jsem se lehce navlhly a na koncich rukavu byly tmavsi fleky. Nebylo to ale nic vylozene neprijemneho. Proti vetru fungovala v pohode, snih taky zadny problem a to misty snezilo dost. Asi v pulce trasy jsem si vsimnul, ze mam na konci rukavu malou dirku (3 - 5 mm), netusim, jak se to stalo. Sel jsem lesem a obcas si delal cestu rukama, takze asi nejaka vetvicka. Tohle se mi ale s primaloftkou nikdy nestalo a ze jsem takovych cest prosel hodne. Tenacity paska to spravi, ale prekvapilo, ze je latka tam malo odolna (10D).

Na vlak jsem spechal, jak je mym spatnym zvykem, jelikoz jsem ztratil cas resuscitaci mobilu. Takze jsem se cestou dolu celkem zpotil. Ve vlaku byla bunda vevnitr lehce navlhla, konce rukavu vic. Na povrchu kupodivu nijak zvlast. U primaloftky to byva naopak, vevnitr uplne sucha, zatimco na povrchu mokry hadr. Holt je asi Torrid min prodysny, zvlast vnitrni latka by asi chtela vic. Opet, neni to zadna tragedie a ve vlaku to rychle uschlo, ale rozdil je znat.

Celkove je Torrid na sneznice (a jine potive aktivity) pouzitelny, ale ma stara primaloftka je lepsi ve vsem krome vetruodolnosti. Takze asi na sneznice zustanu u primaloftky a budu dal hledat nahradu. Torrid se hodi na jine veci, jako zateplena UL vetrovka. Spis na chladne jarni a podzimni vecery a rana, nez na zimu. Limit vidim tak okolo -10, prece jen je tam izolace min. Ovsem ve 100 g/m^2 Climashieldu se asi moc intenzivne pohybovat neda, tam nastoupi prehrivani. Holt to chce Primaloft.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pon dub 4, 2022 4:11

Tak až objevíš podobnou bundu s PL Gold /ne gold active, ne silver, ne eco black/, dej vědět. Nemůžu s tou izolací najít pro mě použitelnou bundu.. Hledám teda vyšší gramáž, Torrid je pro mě bunda na druhou půlku jara, chladnější letní dny a první půlku podzimu..
DA Yungay co mám je pocitově jen o kousek teplejší, než Torrid. PL gold na tom je líp. Jen to sehnat v nějaký použitelný bundě, tzn aby to mělo všude stejně izolace, dalo se to dole stáhnout a nevypadal v tom jako silničář..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pon dub 4, 2022 20:57

mike píše:Tak se mi nakonec necekane podarilo Torrid otestovat pri celodenni akci na sneznicich. (...) Holt to chce Primaloft.
Srovnavas podobne objemy izolace? Neprekvapilo by me, ze mensi izolace drive vychladne nebo tak nevysusi vnitrek. Otazka je, co prispiva k drivejsimu prehrivani, jestli absence casteho prosivani, prodysnost latek, typ izolace nebo vsechno dohromady?

Tady mate v cele bunde 280g goldu, neni to active :twisted:
A tu Sigma jacket - 100g PL gold
Norrona se 100g PL G aerogel
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení