Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod jendakrupka » úte lis 10, 2020 23:23

Tilak Ketil
https://obleceni.online-sport.cz/outdoor-bundy/panske/tilak-ketil-deep-lagoon/?v=488039
Montane Icarus
https://www.4camping.cz/p/panska-bunda-montane-icarus-jacket/
Haglofs Spire Mimic
https://www.aboutyou.cz/p/haglofs/outdoorova-bunda-spire-mimic-5088700

Jsou vzhledem k mým požadavkům vhodné? Udělám s některou z nich chybu? Se značkou Montane mám dobrou zkušenost, máme i pár věcí Haglöfs, a taky dobrý. Jen mají u té bundy nějakou svou izolaci. Tilak neznám, ale vím, že je to nejen tady hodně doporučovaná značka. Ta Haglöfs bunda je do zítřka se slevou 22%. Budu jich muset stejně zkusit víc, kdyby nějaká neseděla střihem.

Případně kdybych chtěl šetřit, tak ještě třeba tady tato, i když v popisu píšou větruodolnost 1/5 :-k
Značku Northfinder jsem viděl možná někde v nabídce, ale osobní zkušenost taky nemám.
https://northfinder.com/cs/3439-bu-3471pro-panska-bunda-primaloft-thermoplume-smrek.html
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte lis 10, 2020 23:44

jendakrupka píše:Případně kdybych chtěl šetřit, tak ještě třeba tady tato, i když v popisu píšou větruodolnost 1/5 :-k
Značku Northfinder jsem viděl možná někde v nabídce, ale osobní zkušenost taky nemám.
https://northfinder.com/cs/3439-bu-3471pro-panska-bunda-primaloft-thermoplume-smrek.html

Od nortfinder mam akurat turisticke nohavice a staru kilovu flisovu mikinu a teraz pwdry tricko, znacka ok, taky lepsi podpriemer, niekedy sa u nich da najst celkom dobry kusok, urcite by som od nich vsak nekupoval ziadnu bundu so zaterom.

Ten smrek som tiez pozeral, vyzera celkom zaujimavo, akurat je otazne kolko izolacie to ma, ci to nie je urcene skôr na jesen ako zimu a vypln nie je gold ale thermoplume, co je nieco ako syntetcika imitacia peria s vlastnostami primaloftu, podobne ako ten icarus od montane, takze vlastne by mohlo ist o podobne bundy, otazna je ta gramaz vyplne a to ze je to malo vetruodolne.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř lis 11, 2020 0:15

TVL, 3 ze 4 bund nemaji zadne info o mnozstvi izolace ](*,) Pritom je to zakladni udaj. Kde sakra ziskali marketoidi dojem, ze technicke udaje jsou spatne?

Sorry, takhle se k tomu neda nic rict. Tilak Ketil ma rozumny vnejsi material, ale malo izolace. Plus je to Tilak, takze asi nic moc strih (jedine vyzkouset).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod bonatius » stř lis 11, 2020 8:57

skus Atom od Arcteryxu
https://arcteryx.com/us/en/shop/mens/atom-lt-hoody
Arcteryx vyraba rozne varianty tejto bundy (AR, SV, LT), treba pozriet a vybrat si.
Ja mam Atom LT a mne vyhovuje. Nosim ju ked sa ochladi, v zime som s nou siel na Klak a cely cas mi bolo prijemne teplo. Ja chodim rychlo, takze si ju po par minutach na chvilu rozopnem a ked mi je zima opat zapnem.
Da sa kupit aj za polovicnu cenu, len treba hladat.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř lis 11, 2020 10:32

mike píše:Ted nejspis prijde apuka a zacne psat nesmysly. Kasli na to, ty vis, co chces, na co to chces a mas to spravne.
Jo, a mike nejlepe vi, co je "jedine spravne" :wink:

Ohledne P Alphy toho dost napsal ret255. Ja o ni tady pisu furt, ze je to skvely material, na aktivni pohyb (prodysnosti) je nekde jinde nez Primaloft Gold. Ale...

- Prodysnost bund z ni je limitovana vnejsim materialem, stejne jako o skoro jakekoliv synt. izolace a u Alphy ani Pertex Microlight mnohdy zdaleka nestaci. Potom se v chladu muze zacit srazet vlhkost na vnejsi latce mezi Alphou a to latkou. Nic prijemneho. Ale kdyby Ti nahodou navlhlo spodni obleceni pod Alphou, tak se Ti po ukonceni prilisneho poceni hodne rychle vysusi, Alpha z ni vlhkost vytahne. A vysusi se o hodne rychleji nez pod Primaloftovou bundou.

- Ten material je koncipovany opravdu na aktivni pohyb, nejlepe vystoupis z auta/ubytovani, aktivne se pohybujes, nedelas zadne velke pauzy a na konci aktivity hned zalezes do auta/ubytovani. Pokud stojis delsi chvili, kdyz uz prestanes hrat, bude Ti za chvili chaldno - Alpha nehreje, jen izoluje. Stejne jako jakykoliv synt. (i prirodna) izolace. I v Primaloftu Ti po delsim stani zacne byt zima, ale po trochu delsi dobe. Takze na beznou turistiku, kdy se chces venku naobedvat, posedet si, si musis pribalit jeste zateplovaci vrstvu.

- Alpha je prvotne koncipovana, aby si se neprehrival pri pohybu. Proto bude udrzovat tepelny komfort spise ke spodni hranici. Coz je zase skvele, kdys se hybes, horsi, kdyz stojis.

Takze shrnuto - Alpha je naprosto skvela, kdyz se setka Tvoje vyuziti s jejimi schopnostmi, budes z ni nadseny. Ale jinak je mene univerzalni jako jedina zimni bunda nez synt. zateplena bunda a pokud ji budes pouzivat mimo jeji optimum, nevystacis si pouze s ni nebo nebudes uplne spokojeny. Zase Alphu muzes klidne pouzit jako stredni vrstvu, takze zase v tomto smeru je univerzalnejsi. Co je lepsi pro Tebe, se musis rozhodnout sam - ja bych Ti ji ale jako jedinou univerzalni bundu na zimni turistiku nedoporucoval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř lis 11, 2020 13:00

Viacej ludi tu dospelo k zaveru ze najlepsia bunda bude od arcteryxu, bud ta Atom rada alebo Proton. Nova verzia atomu na rok 2020 by mala byt vraj o 2,5cm dlhsia, co som vytikal prave tej Arom AR, lebo mi prisla dost kratka. na aktivny pohyb teda mozes vyberat medzi Atom LT a Proton LT, tu je medzi nimi porovnanie a o cosi lepsie vysla proton LT/ dalo by sa povedat, ze je to kanadska alternativa k patagonia nano air.
Je tam aj teplotna tabulka, teplotne su atom lt a ptoton v zasade rovnake s rodzielom, ze proton pouzil lepsiu zvrchu latku ako aj izolaciu coreloft continuous, ktora je viacej priedusna oproti tej co ma atom lt, preto sa atom lt javi mozno trochu teplejsia lebo izolacna latka nie je tolko priedusna, ale chybu asi neurobis ani pri jednej. https://outdoorcrunch.com/proton-lt-vs-atom-lt/
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř lis 11, 2020 14:42

Jeste k tem izolacim...

PL Gold ma sice nejvyssi clo (tepelny odpor) ze vsech synt. izolaci, ale to jsou pouze laboratorni hodnoty, ktere uplne neodrazeji vsechny aspekty potreb pro zimni bundu. Navic je ted v mode jeji verze PL Gold Active, ktera je ale taky urcena spise na aktivni pohyb a jeji hodnota clo je pri stejne gramazi o hodne nizsi nez "klasicky" PL Gold, cca stejny jako PL Silver. PL Gold Active mas v te linkovane Northfinder bunde (i kdyz se jmenuje ThermoPlume, coz je jeste uplna jina izolace napodobujici chumace peri, proste zase vyrobce nevi, co vevnitr ma ](*,) ](*,).
Nektere dalsi izolace maji clo velice dobre priblizujici se PL Gold. Napriklad Climatex Apex nebo Coreloft (coz je cca pro Arcteryx prebrandovany C Apex).

Ale napr. C Apex ma pri mensi gramazi vetsi tloustku nez P Gold, tudiz zadrzi vetsi vzduchovou vrstvu a ve skutecnosti muze "hrat" i trochu vic. Samozrejme taky zavisi na dalsich faktorech.

Cim mas min prodysny vnejsi i vnitrni material, tim lepe zadrzi vzduch mezi materialem a samotnou izolaci - a ta vzduchova izolace vevnitr a venku muze pridat stejnou izolacni hodnotu jako samotna izolace. Ale mene prodysna vrstva Ti vevnitr necha vice vlhkosti, coz nakonec muze vest k pocitu vetsiho chladu
Kdyz mas prodysnejsi ty vrstvy, tak se vzduch is vlhkosti bude lip vymenovat, co znamena, ze budes mit vevnitr vetsi suchu - ale zase se zmensi celkova schopnost izolace.
Je na Tebe, co je pro Tebe dulezitejsi.

Neni z Tveho popisu taky vubec jasne, jak teplou tu bundu chces. Kdyz tam budes mit 133g gramaz izolace, bude Ti fajn pri -15, ale mozna se upeces pro -5-ti. Kdyz tam budes mit 60g, bude Ti mozna fajn i pri nule, ale mozna umrznes pri -10. Ty cisla ber pouze orientacne, zavisi na fungovani termoregulace Tveho tela - to taky nevime, jak snasis zimu a jak teplo, nakolik se potis, atd.

Taky neni jasne, jestli chces mit bundu abys ji mel furt na sobe nebo ji chces nosit o sbalenou (vetsina se da do vlastni kapsy nebo do vacku). Protoze ve stlacenem stavu PL Gold (s pouze kratkymi a tenkymi vlakny) docela rychle ztraci svuj puvodni loft, na to jsou vhodnejsi izolace s "nekonecnym" vlaknem nebo z kombinace kratkych a silnejsich delsich vlaken, napr. prave C Apex ale i PL Silver.

Kazdopadne, myslim si, univerzalni teplou zimni bundu urcite s kapuci, ale dobre sedici (pozor na kapuce "na prilbu"), rozhodne bez fleecovych bocnych panelu. Velkou otazkou je nova moda, kdy je v rukavu mene naplne nez na tele - nekomu to vyhovuje, mne moc ne, zima mi je i na loket, napriklad.

Nakonec par linku na zajimave bundy, rozdeleni na teplejsi a mene tepla je pouze relativni ke stejnemu druhu naplne:
Direct Alpine Yungau - teplejsi
Cumulus Climalight - mene tepla
Millet FUSION PUFFY HOODIE - teplejsi
Millet K Belay Hoody - mene tepla - k dostani i v Hudy
Arcteryx Proton AR - mene tepla nez Atom AR
Mammut Rime In nebo
Rime IN Flex Hooded Jacket
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř lis 11, 2020 17:03

apuka píše:Jo, a mike nejlepe vi, co je "jedine spravne"

Jo. Protoze jsem si poradne precetl puvodni dotaz :twisted:

apuka píše:PL Gold Active mas v te linkovane Northfinder bunde (i kdyz se jmenuje ThermoPlume...

Bud je to PL Gold nebo ThermoPlume, to jsou IMO dve uplne rozdilne izolace. Proste to tam maji napsane blbe, tipuju, ze PL Gold tam zustalo z predchozi verze bundy nebo tak nejak.

apuka píše:Ale napr. C Apex ma pri mensi gramazi vetsi tloustku nez P Gold, tudiz zadrzi vetsi vzduchovou vrstvu a ve skutecnosti muze "hrat" i trochu vic.

CLO se meri a pri tom mereni se projevi vsechny vlastnosti izolace vcetne sily vzduchove vrstvy. Neni tedy treba spekulovat, staci porovnat jedno cislo. A jo, Climatex taky muze byt, vetsi tloustka je trochu nevyhoda.

BTW, mel jsem lyzarskou bundu, kde byla izolace asi 4x silnejsi, nez PL1. Pocitove to vyslo nastejno, akorat v silnejsim vetru ta lyzarska dost profukovala. Kdyz nefoukalo, tak komfort noseni byl asi stejny, jen ta bunda byla naducanejsi, tudiz o neco horsi. Ovsem silny vitr byl zabijak, jednou jsem si pres ni musel dat membranovku, abych nezmrznul, a to bylo jen neco malo pod nulou. Aspon jsem si tenkrat overil, ze membrana na izolaci se chova naprosto tragicky (na konci zevnitr uplne mokra).

ret255 píše:Kde ako izolacia funguje ta alpha dobre je vysoka fyzicka aktivita

Tohle je spravne. Na rozdil od "aktivniho pohybu", coz je marketingova sracka. Protoze kazdy pohyb je aktivni. Z principu. Teda, nejsem si jisty, jestli to v anglictine nema aspon castecne smysl, ale v cestine je to proste kravina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod jendakrupka » stř lis 11, 2020 20:15

apuka píše:Neni z Tveho popisu taky vubec jasne, jak teplou tu bundu chces.
Ty cisla ber pouze orientacne, zavisi na fungovani termoregulace Tveho tela - to taky nevime, jak snasis zimu a jak teplo, nakolik se potis, atd.
Taky neni jasne, jestli chces mit bundu abys ji mel furt na sobe nebo ji chces nosit o sbalenou (vetsina se da do vlastni kapsy nebo do vacku).


Potím se hodně. Zimu celkem snesu, pokud nemám zmrzlé nohy, tak mi to až nevadí. Takže při pohybu jsem v pohodě.

Moje představa byla taková, že většinu času budu mít bundu na sobě - kromě situací, kdy jdu rychlejším tempem do kopce. To se často vysleču až do funkčního trika, pokud nefouká. Jinak bych ji chtěl mít na sobě. S tím, že ještě jednu rezervní vrstvu plus nepromok bundu nosím v batohu.

Jenže když vidím, jak je to složité, tak vůbec nevím, zda něco univerzálního seženu. :(

Jinak děkuji všem za odpovědi, i za upřesnění popisu Polartec Alpha. Já si to tak nějak myslel po přečtení recenzí. Láká mě ta prodyšnost a izolace, ale zase když jdu s přítelkyní tzv. kochací tůry :D tak bych asi umrzl, nebo musel vrstvit, nebo mít ty bundy dvě. Což taky možná nakonec tak dopadne, jen se tomu zatím bráním.

mike píše:TVL, 3 ze 4 bund nemaji zadne info o mnozstvi izolace ](*,) Pritom je to zakladni udaj. Kde sakra ziskali marketoidi dojem, ze technicke udaje jsou spatne?


To je právě to, co mě štve. Všude píšou skvělá izolace, skvělá prodyšnost, odolné větru, ale nic bližšího se člověk nedočte. A navíc, jak zjišťuju, i ty izolační materiály mají leckdy uvedeny špatně. To bych asi nedělal nic jiného, než objednával a zase vracel zpátky.

Bundy Arcteryx Proton v českých obchodech ve velikosti L nejsou.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Wasek12 » stř lis 11, 2020 20:36

Wasek12 píše:Zdravím, chci se zeptat zda tu máte nějaké zkušenosti s bundou Sir Joseph Shiprock II? Prohledával jsem vlákna a vše už staré příspěvky, tak to zkusím oživit... 8) Jak v tom dávate zimu při běžném nošení? Názory, atd, uvítám :)

Hledám bundu na né moc aktivní pohyb a i na běžné nošení...

Ještě je ve hře Tilak Svalbard s GTX...


Zkusím se znova zeptat 8) zima se blíží a já nemám co na sebe... ](*,)

Ve hře jsou tyto dvě bundy: Syntetika vs. Peří.. Co vy na tyto bundy, chci ji jen na běžné nošení.. otužilý jsem, ale dost se potím..
https://www.hanibal.cz/tilak-svalbard-2019_z23133/

https://www.hanibal.cz/sir-joseph-shiprock-man-iii_z30568/
Wasek12
nováček
nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv bře 31, 2016 17:54

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř lis 11, 2020 20:49

Wasek12 píše:na běžné nošení.. otužilý jsem, ale dost se potím
A to se rozhodujes mezi dvema membranovyma bundami, z toho jedna navic je perovka :-k :-k :-k ???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř lis 11, 2020 20:59

jendakrupka píše:Bundy Arcteryx Proton v českých obchodech ve velikosti L nejsou.
Mas jej na Slovensku.

A na blizkem "venkove" je toho jeste vice... Pokud se trochu pohleda, najdes is postovnim zdarma. Jen to poslani zpet je o neco drazsi.
Naposledy upravil mike dne stř lis 11, 2020 21:26, celkově upraveno 1
Důvod: zmrsene URL jako obvykle :-/
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Wasek12 » stř lis 11, 2020 21:43

apuka píše:A to se rozhodujes mezi dvema membranovyma bundami, z toho jedna navic je perovka :-k :-k :-k ???

No jsou to dva favoriti kvůli všestrannosti.. Ale s peřím nemám zatím žádnou zkušenost.. většina péřovek má ale "buřty" na vnější straně a to se mi absolutně nelíbí a další vrstvu už na to nechci :) syntetik je mraky možností, ale málo která tak všestranna..
Jinak zase tolik se nepotím.. při běžné chuzi max podpaží, když zvýším tempo, už se přidá komplet vršek..
Nevím jak to ta péřovka udýchá... proto se ptám, zda ji tu někdo nemá.. :)
Mám se peří radši vyhnout?
Wasek12
nováček
nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv bře 31, 2016 17:54

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 12, 2020 10:21

Wasek12 píše:Mám se peří radši vyhnout?
Moje podiveni bylo pouze kvuli tomu, zes psal, ze se dost potis. Membrana obecne ma pro potive lidi malou prodysnost a to same plati pro perovou napln. Oproti syntetice izolace do sebe nabere mnohem vice vlhkosti/potu a malo jej propousti ven. Peri se spise pouziva pro malo potive aktivity, napriklad pobihani kolem spani, nejake prestavky, na standy pri lezeni, atd. Malokdo (rozumny) ji ale nosi na beznou turistiku, kdy se poti vice. Taky se hur pere "samodoma", takze se rozumni snazi ji chranit pred zasmradnutim potem. Samozrejme, pisu o CR a pod. Nekde na severu napr. pod -30 je to o necem jinem.

Taky je otazne, do jake zimy potrebujes bundu - oba linkovane jsou vhodne spise dost pod nulu, kdy by uz preset moc nemelo a snezeni by vetsina vnejsich latek s DWR zvladnout mela. Kolem nuly Ti v nich - podle mne - muze byt i moc teplo. Ale toto je hodne individualni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Wasek12 » čtv lis 12, 2020 10:37

apuka píše:Taky je otazne, do jake zimy potrebujes bundu

Jen tady v ČR jako městskou bundu... říkal jsem si že do nuly bych právě nosil jen tričko a když vidím jaké počasí je teď, že neustále prší, tak jsem usoudil že teď na podzim už by se nosit dala.. škoda ýe tu není někdo kdo ji má nebo předchozí model.. :(
Wasek12
nováček
nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv bře 31, 2016 17:54

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv lis 12, 2020 14:37

Wasek12 píše:škoda ýe tu není někdo kdo ji má nebo předchozí model.. :(

Mám Tilak Svalbard, předchozí model s membránou Pertex Shield, sice krátce, ale už jsem stihl dost odzkoušet..
Nepotim se, su věčně zmrzlej, a na procházky styl okruh 15 - 25km za město s častým zastavováním a focením mi je v tom Tilaku /jen s Powerdry trikem pod tím/ komfortně při 6-9 stupních. Při svižnějším pohybu ala 50km za den je mi s tím stejným prádlem komfortně při teplotě lehoučce nad nulou.
Ve městě, jakmile vejdu do vytopený místnosti, musím to okamžitě sundat, jinak bych se upekl a pak mi byla zima..
Vodu to snáší o poznání líp, než klasická primaloftka bez membrány, to stejný vítr. Při mrholení nebo lehkým dešti ta bunda na těle schne.
Střih je ok, rukávy super, že se nevyrhnujou ani když zvednu ruce. Mohla by být jakožto opravdu zimní bunda o 10cm delší, bylo by to tak dokonalý, ale i tak je to vpoho, neni to vyloženě krátký. Ale mohla by být delší, nezlobil bych se.
Snad ti to pomůže...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 12, 2020 15:18

Tak na nošení do města je takové bundy "škoda". Zbytečně drahá a navíc je to sportovní bunda. Větší parádu a za menší peníze uděláš s nějakou městskou kvalitní bundou. TO je česká specialita být ve městě oblečený jako na expedici do Himaláje. :D Pokud chceš mermomocí něco sportovního do města, vykašlal bych se na bundu s membránou a vzal něco s klasickou látkou DWR bude stačit, kdyžtak se schováš nebo usušíš, použiješ deštník. Pokud nehodláš někde postávat, vzal bych umělou izolaci. Líp se udržuje a bude pravděpodobně levnější.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 12, 2020 15:25

K Arteryx Atom jen dodám, že svrchní látka bohužel není moc odolná a pod agresivnějším batohem docela trpí a žmolkuje. Mám Atom SL s látkou Tyono 20 a je to bohužel dost patrné. Atom AR má Tyono 30, nicméně může žmolkovat také.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod jendakrupka » čtv lis 12, 2020 15:43

Co si mám představit pod pojmem agresivnější batoh? Já s tím v zimě moc nemám zkušenosti. Když jdu v létě, tak mám triko nebo nějakou Powerstretch mikinu - ta pod batohem taky žmolkovatí, ale přejedu odžmolkovačem a je to ok. Teď takhle jednu oblíbenou nosím už minimálně tři čtyři roky, a pořád je použitelná. Batohy nosím většinou Deuter Speed Lite, nejčastěji 24.

Ještě než zkusím objednat tu Arcteryx ze zahraničí, nemáte někdo zkušenosti s touto bundou? Byla by vhodná? Je to zase český výrobek, což mi přijde fajn.
High Point Barier
https://obleceni.online-sport.cz/outdoor-bundy/panske/high-point-barier-jacket-black/?v=291057

A ještě jsem našel jednu, ale toho výrobce vůbec neznám. Potřebuju ale nějakou alternativu, kdyby mi ta od Arcteryxu nesedela. :(
https://www.insportline.cz/36698/panska-bunda-ferrino-viedma-jacket-man-new/black
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 12, 2020 16:41

Ferrino bunda vypada zajimave, ale bohuzel tam nepisou gramaz izolace, ale jeji celkovou hmotnost :roll: Pisou, ze je hodne tepla a 280 g izolace je fakt hodne, to by mohlo byt i 266 g/m^2 a to by bylo tak pod -10. Me zkusenosti s Ferrinem jsou takove, ze po pocatecnim mirnem nadseni se mi vsechno, co jsem od nich mel, rozpadlo. Batoh s dozivotni zarukou mi vymenili za novy a kdyz se rozpadl i ten, tak uz jsem ji znovu neuplatnil, protoze jsem dalsi od nich fakt nechtel. Zkusit to ale muzes ;-)

High Point Barier: vadilo by mi tohle:
-rukáv zakončen elastickou manžetou s okem pro palec
-elegantní dvoubarevný hlavní zip rozepínatelný i od spodu (s tim jsou jen problemy)
- Izolace tělo: CLIMASHIELD® Apex 133 g/m2 (to je az moc)
- Izolace rukávy: CLIMASHIELD® Apex 67 g/m2 (to je zas malo)
- material na fotce je hodne leskly, coz ze zkusenosti vzbuzuje pochyby o prodysnosti, ale to jedine zkusit.

Cela ta bunda mi prijde jako typicky cesky design, kdyz tam designer placne jakoukoliv blbost, co ho napadne a tim pouzitelnou bundu uplne znici. DA dela to same. Mene je nekdy vice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » čtv lis 12, 2020 17:16

Tu mas k tej ferrino viedma aj video recenziu.
https://youtu.be/xrJNdOxH9Xg?t=200
Chalana z videa som sa davnejsie pytal ci by bola vhodna na zimu turistiku a vraj je moc tepla, pouziva ju skôr ako zateplovaciu bundu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 12, 2020 17:17

mike píše:bohuzel tam nepisou gramaz izolace, ale jeji celkovou hmotnost
To vis - "PrimaLoft® Gold Insulation Luxe looks like down, feels like down and performs like down", tak se taky dava na vahu jako peri :wink: ](*,) . Proste dalsi "odnoz" PL Goldu s asi vyssim loftem (pri stejnym jako husi peri) ale zase s nevyhodou, ze se musi casteji zasivat, aby drzela pokope, takze se vyhrevnost castecne zmensi studenymi svy.

@jWasek12: Pokud tu bundu chces hlavne do mesta, tak se zkus podivat na novou bundu od Klimatexu. Ma to sice nejakou "bezejmennou" izolaci, ale ocekavam, ze bude vyhrevna cca stejne jako predtim meli bundu s PL Silver 100g/m2. Svrchni latka je se zaterem - tj. nebude prodysna, zato Ti v pohode zadrzi dest. Za tu cenu je to dobry kup, pokud budes mit stesti, jeste naraqzis na nejakou jejich slevovou akci. Ja jsem tu jejich starsi koupil za nejakych 1100 Kc pro vsechny tri z rodiny a doted jsem nenasel zadnou lepsi bundu prave na chozeni po meste a do prace - celou zimu. Ale na tury kvuli tomu zateru vhodna moc neni, i kdyz manzelka ji na to par let vyuzivala a to hodne intenzivne. Takove dva roky ten zater docela dobre drzi vodu, podobne jako membrana, potom uz to mas jako bundu bez membrany.
Protoze je to z hlediska pomeru cena/vykon moc dobry kup, tak napr. oproti Arcteryxu muzes usetrit tolik penez, ze muzes chvili pockat az se objevi nejaka dobra nabidka a koupis si druhou bundu na tury nebo do vetsim´ho ci mensiho chladu.

Stejne musis pocitat s tim, ze kdyz toto budes mit jako prvni "poradnou" bundu, tak pravdepodobne casem (rok-dva) stejne zjistis, v cem Ti ta, kterou vyberes uplne nevyhovuje a zacnes pokukovat po jine. A je rozdil jestli potom odlozis bundu za nejakych 1400 nebo 5000...
Naposledy upravil apuka dne pát lis 13, 2020 15:16, celkově upraveno 3
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 12, 2020 17:23

apuka píše:To vys - "PrimaLoft® Gold Insulation Luxe looks like down, feels like down and performs like down", tak se taky dava na vahu jako peri :wink: ](*,) .

Kde vys? Hmm, to by vysvetlovalo konstrukci bundy, ale maji tam k tomu video, kde to vypada jako normalni synteticka izolace tj. rouno. Zadne dalsi info jsem k tomu nenasel :?

apuka píše:@jendakrupka: Pokud tu bundu chces hlavne do mesta...

Nepsal, ze ji chce do mesta, naopak. Zas si pletes dva ruzne lidi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 12, 2020 23:03

Jo, omlouvam se jendovikrupkovi, fakt jsem dal dokopy dva lidi - to cteni vzdy jeden prispevek, potom prace, za delsi dobu dalsi prispevek nejak neni idealni :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř lis 18, 2020 21:00

Vcera jsem byli s manzelkou zase na Lyse, castecne prodiranim se lesem. Vzhledem k pocasi (nejdrive jsme vesli do inverze na prehradou Sance, tam pekne spadla teplota tak na 1-2 st., pote dobre slapani, tak jsme se zahrali, na vrcholu bylo v mraku 2,6-2,9 stupne, pofukoval vitr, ne silny ale citelny.
Manzelka mela na sobe prvnikrat bundu DA Freya v podobnem pocasi. Po vylete jsem se ji ptal, jaka je a dost me prekvapila jeji odpoved - starou Klimatexku to moc nenahradi. Bud je v ni zima, ze profukuje kdyz zafouka vitr a je trochu zpocena nebo je v ni horko. Nic mezitim, tepelny komfort je v uzkem intervalu. Nedrzi vytvorene klima, jak ta Klimatexka docela dobre dokazala.

"Stara Klimatexka" mela zaterovou vnejsi latku, ta neprofukovala, mela 100g/m2 PL Silver vsude. DA Freya ma Quantum Air venku i vevnitr, PL Gold Active 133g/m2 na tele a 60g/m2 v kapuci, na rukach a na bocich.

Ze to neni jen o tom, ze by zater zachytil vitr - ma taky DA Block 2 z MicroLightu, 100g/m2 PL Silver a bocni panely z Technostretchu, tj. urcite vice profukava i prodysna bunda. Ta ji pry funguje jako ta Klimatexka, nepoti se v ni a pritom pri primerene teplote ji v tom neni ani zima i kdyz trochu fouka. Jen kvuli bocnym panelum a hodne hustemu prositi je vhodna pouze do o dost teplejsiho pocasi nez Klimatex.

Jsem to sem dal, protoze ani z teto bundy ani z PL Gold Active moc zkusenosti neni. Ale zduraznuji, je to jen kratka zkusenost jednoho cloveka, u jineho muze fungovat jinak. Taky se uvidi, co bunda udela ve vetsi zime, kdo vi, mozna zafunguje lip.

BTW, jsem se zkousel podivat pres bundu do silneho svetla lampy - ten PL Gold Active ma takovou zvlastni strukturu. Jakoby v izolaci byla "nahodne" zadelana takova tocici se tlustejsi nit, spise uz tenkci provazek uprostred te bezne izolace. Rozhodne ta izolace neni moc tlusta, loft je pomerne maly i v mistech, kde je 133g. Ze by to huste dvojite prosivani?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř lis 18, 2020 21:41

Ta bunda je typicky otresny DA design :vom: Pejsek s kocickou sili bundu. Na tele je izolace moc, na bokach a rukavech malo, vubec se nedivim, ze to nefunguje. Plus spousta dalsich veci, proc to kupovala?

Taky je mozne, ze ta Active pitomost vic profoukava, to ma byt nakonec ucel, ne? Klasicky Primaloft je celkem vetruodolny sam o sobe. Prvnich asi 5 let a odpovidaji pocet prani, pak se to zmeni, to mi udelala ma superprodysna primaloftka. Ta malo prodysna ne nebo to aspon neni poznat, protoze vitr zadrzi vnejsi latka.

apuka píše:Nedrzi vytvorene klima, jak ta Klimatexka docela dobre dokazala. ... "Stara Klimatexka" mela zaterovou vnejsi latku, ta neprofukovala, mela 100g/m2 PL Silver vsude.

Tohle je neco za neco. Malo prodysna vnejsi latka opravdu drzi vnitrni klima lip, ale se v tom pri vyssi zatezi clovek zapari.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 19, 2020 11:07

mike píše:proc to kupovala?
Bo jsme se delsi dobu shaneli po nejake bunde misto te Klimatexky a nic moc jsme nenasli - jedine od Tilaku ji celkem sedela, jenze to ma nejakych 67g Climashieldu, coz je precejen na zimu malo. Navic to byl vyjimecny cenovy kup, nevyslo to moc draz nez ta Klimatexka v 50% sleve, tady byla sleva (za hranicemi) za posledni kus nejakych 75%. Sice byla bunda blbe usita, ale DA ji zdarma vymenila za dobry kus.
Ona zase neni az tak spatna, jen se nejdriv musi najit a upresnit, kdy a za jakych okolnosti se hodi.
mike píše:je mozne, ze ta Active pitomost vic profoukava, to ma byt nakonec ucel, ne?
Ne, ucel ma byt, ze "cim vice mas aktivity, tim vice se bude odvadet vlhkost zevnitr". Trochu tu vypada, ze se jim to uplne nepovedlo: "Cim vice se hybes, tim vice se potis - a tim min se odvadi vlhkost. Az se zastavis vydechnout, tak to z Tebe vitr vyfouka." :twisted:

Mne na tom vsem nejvice prekvapilo, jak rikala, ze kdyz se zastavi, tak to silne citi, jak "profukuje" a zacina ji byt zima - ale to muze byt dane prave tim, ze se zpoti, je vevnitr vyssi vlhkost a kdyz stoji, tak uz tak nehreje a rychlym odvodem vlhkosti se samozrejme odvadi rychle i teplo. Kazdopadne ten vnejsi Microlight je trochu zvlastni, uplne jiny nez ten vnitrni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » čtv lis 19, 2020 14:12

Ahoj, poradte prosím s pérovou bundou, cena do 6000 kč.

Pérova bunda by mala slúžiť na zateplenie pri treku - keď je pauza na jedlo a keď sa príde do cieľa tzn. k nejakému prístrešku, aby som zhodil nepremokavu bundu a dal pérovku aby mi nebola zima. Prípadne aby sa pérovka dala použiť za pekného počasia na 1-2 dňovú túru v mrazoch - české a slovenské hory (krásna zima, -10°C tak behnem niekde do Beskyd), prípadne by som ju chcel za zlého a velmi chladného počasia (krásna zima -10°C + sneženie) používať ako zateplovaiu vrstvu pod nepremokavú bundu. Rád by som bol aby sa aspoň trochu dala nastaviť kapuca, 2 kapsy na stranách, dobrá zbalitelnosť a rozumná váha (350 - 450g, husie perie, plnivosť minimálne 750+).

Zatial sa mi pozdávajú tieto bundy:

CRITERION ACTIVITY HYDRO ULTRALIGHT JACKET
https://www.nalehko.com/produkt/criteri ... ht-jacket/

RAB MICROLIGHT ALPINE JACKET
https://www.nalehko.com/produkt/rab_microlight_alpine/

Montane FlyLite down jacket
https://www.pod7kilo.cz/p/perova-bunda- ... rva-cerna/ (tu mi príde, že je málo náplne a teda by nehriala dostatočne dobre)

Pozrel som tých búnd strašne vela, vela búnd ma perie z kachny ktoré ja z neznámeho dovodu nechcem a neviem prečo :D a vela búnd ma plnivost 600-650 čo sa mi tiež nepozdáva (tie budny stoja zase okolo 3-4tisíc).

V skrate povedané, hladam pérovku na zimnú turistiku v českých a slovenských horách tak aby sa dala používaž "po cely rok" ako hrejivá bunda pri stání.

Moje skúsenosti s perovymi bundami sú žiadne :D , preto za všetky rady, komentáre alebo aj doplňujúce otázky od Vás budem vďačný.

Ďakujem
Naposledy upravil Croven dne čtv lis 19, 2020 15:08, celkově upraveno 1
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 19, 2020 14:31

Croven píše:Pérova bunda by mala slúžiť na zateplenie pri treku - keď je pauza na jedlo a keď sa príde do cieľa ... aby sa pérovka dala použiť za pekného počasia na 1-2 dňovú túru v mrazoch ... by som ju chcel za zlého a velmi chladného počasie ... používať ako zateplovaiu vrstvu pod nepremokavú bundu
Rekl bych, ze perova bunda bude OK na zelene oznacene a malo vhodna na cervene oznacne veci :wink:.

Ve zkratce, peri neni vhodne jako zateplovaci vrstva pri vyssi aktivite (neprodysne a budes se potit, nakonec si mozna i znicis peri) a uz vubec se nehodi jako zateplovaci vrstva pod nepromokavou bundu (stlacis peri, ztratis tim hodne z izolacnich schopnosti, navic nevim, jak to budes resit delsi dobu s batohem na zadech a ramenou). Navic mas vetsi pravdepodobnost srazeni vlhkosti v peri.
Naposledy upravil apuka dne čtv lis 19, 2020 15:32, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » čtv lis 19, 2020 14:43

Díky za odpoveď, to "červené" som napísal preto, lebo vela ludí stretávam na túrach s pérovou bundou. Dobre, tak sa zamerám na to zelené, to ma asi najviac zaujíma :D

Ktorá z tých búnd by bola pre mňa vhodná, prípadne, nejaké iné doporučenie?

Ďakujem

EDIT: ešte rozmýšlam nad touto https://travelight.cz/produkt/cumulus-i ... endurance/ ta bunda od cumulusu sa mi mega páči, má všetko, len neviem či by som ju vedel využiť - bude asi dosť zateplená.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení