Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte bře 2, 2021 9:14

@mawe: venku "na prochazce" nemusis mit respirator, jen chir. rousku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » pon bře 15, 2021 9:18

nad touhle primaloftkou od La Sportivy už nějakou dobu uvažuju

https://www.4camping.cz/p/panska-bunda-la-sportiva-krush-primaloft-jkt-m/#l-modra-zelena
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 15, 2021 9:35

Pozor na to, ze ten ThermoPlume je typ izolace "umele peri", neni to bezny Primaloft. Neznamena to, ze by to muselo byt horsi, ale jak vidis, je tam mnoh studenych spoju, navic je to izolace "chomacoveho" typu, plni se to jako peri. Otazkou je, co se s ni stane po delsi dobe noseni a nekolika prani.
Ja mam bundu s podobnou izolaci od Rabu, rad ji nosim, je prijemne v nem chodit po meste. Ale uz si vsimam, ze se tam delaji mensi "volna mista" bez izolace mezi latkami, uz po par desitek kratkych prochazek. Nanestesti je ta izolace soudrznejsi, lip se drzi pokope nez peri, coz ma za nasledek, ze je tezke jej prinutit znovu obsadit to uvolnene misto. Presneji receno, mam dojem, ze velkou snahou o to nadelam vice skody nez uzitku.
Manzelka ma od TNF bundu s Powerballem, coz je taky od Primaloftu, melo by to byt neco jako vlakna PL Goldu v malych chomaccich, aby to simulovalo peri. Po nekolika vypranich je alespon tretina puvodniho prostoru pro izolaci prazdna.

Jeste jedna vec je ,na co se stezuje vice lidi u tohoto typu izolace, at je to od kohokoliv - tim, ze tam mas tustsi vrstvy, "klobasy", tak je to min prodysne nez ze stejneho mnozstvi izolace rozdeleneho do rovnomerneho platu. Toto by potrebovalo overit primo u konkretni bundy.
Co nevim je, jak se to zachova pri castejsim pouzivani s batohem hlavne tezsim.

Ale mozna LS a Primaloft to majivymysleno lip, takze bundu neshazuji. Jen muj osobni nazor zacina byt, ze tento zpusob je trochu jako "kurvitko" na snizeni zivotnosti izolacnich bund. Bohuzel, prechazi na to mnozstvi vyrobcu, z bezneho PL, Climashieldu a pod. mas problem jeste neco rozumneho sehnat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » pon bře 15, 2021 14:18

zajímavé postřehy, díky

já tu bundu vyloženě nepotřebuju, bo mám velmi uspokojivě vyřešeno vrstvení od podzimu do jara, spíš to je taková rozežranost si vyzkoušet něco nového, ta cena mi přišla v pohodě na La Sprortivu, která je fajn značka a teď jak se nikam nemůže, tak nevím co s penězi :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 15, 2021 14:59

milarepa
tvl tak ten design je dost sila :D:D

ret255
jinak ta kilpi amisu je podle me idealni na tenkej dlouhej rukav (nesnesu to na holy telo) cca od -5 do +5, jak se trochu otepli (napr. slunicko) tak prestava byt pouzitelna. Tudiz tech 10st vidim jako horni hranici do zatazenyho dne.. urcite nebude (pro me) vhodna nad 10st na pohyb. V tech teplotach lehce nad nulou je presne akorat prijemna.

asi ta HH pujde z domu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 15, 2021 15:34

Mawenzi píše:ten design je dost sila
Pokud odhlednes od barevne kombinace, tak kdyz chces mit naprsni kapsu venku (coz LS tak casto ma a u zateplenych bund je to logicke, nechces si ji rozepnout - a prijit o teplo - kdyz chces vybrat napr. skipass nebo mobli), tak u teto izolace (a taky u peri) jinou moznost nemas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 15, 2021 15:54

apuka
nemluvim o kapse, mluvim o tom jak je to barevne docela divoky a jeste to designove presahuje ta zelena za zip, misto aby se to drzelo aspon u kapsy... ale tak co, casto sama rikam, ze na designu tak nezalezi, jako na funkcnosti takze mam hromadu veci co se mi nelibi, protoze jejich funkcnost presahuje vzhled, ale tohle je teda moc i na me :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 15, 2021 17:08

Zase alespon u teto bundy LS poskytuje moznost si z hlediska barev vybrat decentni, pavprochovske krasnemodre nebo trochu vystrednejsi provedeni.

Toto u kazdeho vyrobce a modelu nemas (ani u LS) :wink:.
Naposledy upravil mike dne pon bře 15, 2021 17:28, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon bře 15, 2021 17:42

Ale nekdo by to mohl koupit. Mne by zajimalo, jak se popral PL s Aerogelem v izolaci do bund. Protoze Aerogel nedycha, takze bych predpokladal, ze kombinace bude dychat min nez bez Aerogelu - ale vubec netusim, jak to maji udelane... Snad nenechali "zvysit vetrani" na prosivani bez izolace...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pon bře 15, 2021 23:11

V listopadu jsem ve slevě natrefil na bundu Dynafit FT Insulation s PL Gold Hi-Loft Ultra a Cross Core s Aerogel. První zmiňovaná je 120G a je na trupu, ramenou a pažích, v komorách podobně jako peří. CC 100G je potom v kapuci, po stranách, v spodním lemu bundy a od loktů dál-bez komor. Chtěl jsem se od výrobce dozvědět víc, proč to tak udělali, ale odpověď byla dost vágní: PL Gold použili pro větší izolaci a loft kolem trupu a CC pro jeho vynikající tepelnou účinnost. Na některých webech měli namísto highloft ještě uvedený pl silver thermoplume, ale s ním se bunda nedostala do fáze seriové výroby, protože izoloval nedostatečně a bunda měla víc studených míst. Přijde mi, že kdyby CC s Aerogelem nedýchal, tak ho nedají na boky a do podpaží. Vybral jsem si ji hlavně kvůli střihu, většinou jsou u mě problém krátké rukávy nebo okolo trupu moc vlají.

Celková zkušenost s bundou zatím docela dobrá, většinu zimy na horách (pěší turistika) stačilo pod to jen termo synt. triko - např. při předvánoční obchůzce+výstupu na Radhošť s lehkým batohem, kdy se teplota pohybovala okolo -10C. Akorát na hřebenu, kde foukalo a byla mlha, jsem nahodil fleecku. Triko bylo po většinu cesty suché. Okolo -3C mi začíná být horko nejdřív na zápěstí, popř. ruce, takže beru krátký rukáv. Bunda má totiž hodně elastické těsné delší manžety, což je ale ve většině případů super věc, schovají i celé haxny, když nejsou rukavice. Pochválit musím ještě skvěle zpracovanou kapuci-dobře tvarované stínítko,periferní vidění v pohodě, v zadu nastavitelná. Co bych bundě vytknul je použitý materiál okolo límce a pasu zevnitř bundy a u stahovacích šňůrek, leč příjemný na dotek, nepůsobí moc trvanlivě. A plastové zipy taky ne.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte bře 16, 2021 8:49

Diky. Prave ze na teto bunde je to spise v mistech, kde je to (minimalne i) kvuli lepsi prizpusobivosti telu/pohyblivosti a mozna i mensi vyhrevnosti (je to tenci nez v tech komorach).
Zajimave by bylo prime srovnani s podobnou bundou ale bez Aerogelu... Totiz je mi trochu zvlastni, ze u te CrossCore technologii s Aerogelem PL nikde nezminuje prodysnost, pricemz u normalnich izolaci na to malokdy zapomina.... Vsude je jen psani o vetsi vyhrevnosti na vahu, mensi tloustce na stejnou izolaci.
Taky Dynafit tuto bundu ma s prodysnosti 1/5, to moc neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » úte bře 16, 2021 22:29

Prodysnost 1/5 uvadi i u perovek a 3/5 uz maji bundy s Alphou. Zde je vyobrazeno, ze aerogel je uvnitr vlaken, tedy vzduch plyne okolo a nebude to (podle me) hrat takovou roli.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 17, 2021 10:21

Jo, Dynafit ma skalu prodysnosti trochu divnou (ma i perovku s 2/5).
Ten obrazek od PL jsem videl, ale popravde receno se mi tezko predstavuje, ze by odpovidal skutecnosti. PL Gold je z tech nejjemnejsich (nejtencich) vlaken, ktere dokazou vyrobit a jeste se daji pouzit na izolacni material (to je "tajemstvi" vetsiho clo i mekkosti/prijemnosti PL Goldu). Kdyz ted by melo kazde vlakno doslova neprodysne obalit ty kapsicky Aerogelu (to musi, protoze Aerogel je citlivy na vlhkost, nemel by se dostat do styku s vodou, znicil by se), to by znamenalo, ze vlastne nasli zpusob, jak udelat jeste jemnejsi a stejne odolne vlakno (Aerogel rozhodne neni na zpevneni materialu) a k tomu technologii, jak "dostat dovnitr" ty kapicky Aerogelu. Nerikam, ze se jim to nemohlo povest, ale v tom pripade by mohli udelat i neco jako PL Platinum nebo jak to nazvat, stejnou technologii jako Gold udelat izolaci z techto tencich vlaken. Bylo by tam vice zachycenych vzduchovych polstarku, tj. vetsi izolacni schopnost, vetsi clo.

Ale vsechno jsou to bud jen marketingove obrazky (PL a vyrobci) nebo moje teoretizovani. Fakt by to chtelo prakticky vyzkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » stř bře 17, 2021 13:09

Jedno vlakno z toho kdesi vylezlo, tak 6cm dlouhe a silnejsi nez vlas, samo se neohybalo, ale kdo vi jak to funguje...
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 17, 2021 13:45

Aha, tak to nebude uplne stejne jako PL Gold. Tam jsou vlakna tenci a hlavne kratka. To spise vypada, ze "zesilili" strukturu izolace delsimi a silnejsimi vlakny, kde by Aerogel mohl byt. To je bezna praxe, tim se zvysuje trvanlivost a odolnost, castecne muze i prodysnost (ale zase snizi clo) izolace. Je tak (samozrejme, bez Aerogelu) udelany PL Silver, PL Gold Active, Climashield Apex, ...

S tim Aerogelem by to mohlo dat smysl, ze mozna toto dokaze eliminovat snizeni, mozna v konecnem dusledku i zvysit CLO. V konecnem dusledku, pokud to udelaji zpusobem jako u PL Gold Active, by to mohlo zvysit i prodysnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » stř bře 17, 2021 21:58

Zni to logicky, ale jediny, kde zminujou nejakou unikatni konstrukci je u Hi-Loft Ultra. A pak buh vi, kde se to vlakno na te bunde vzalo. Nedalo mi to a jeste jsem napsal na Dynafit, abych si overil, jestli ten Hi-Loft taky nahodou neobsahuje Aerogel. Mozny je vse, rok meli na strankach, ze bunda vazi 608g (L) a kdyz jsem si doma prevazil mou 2XL, tak mela "pouhych" 575g. Produktovy manazer nasledne potvrdil, ze je to spravne a ze to na strankach opravi (trvalo to sice par tydnu, ale stalo se).

EDIT: Tak CC je pouzit jak u Hi-Loft Ultra, tak u Goldu. Dle zakaznicke podpory pouziti aerogelu nema vliv na prodysnost izolace.
Naposledy upravil Vexo dne sob bře 20, 2021 19:30, celkově upraveno 2
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv bře 18, 2021 7:04

Dost mě zaujala tato bunda https://www.outdoorline.sk/sk/oblecenie ... pex-jacket
Climashield apex 68g/m všude, minimalistickej design bez zbytečností, raglánový rukávy, látka nylon 10D, váha 220g.
Taky oceňuju, že výrobce uvádí reálný míry výrobku, žádný nic neříkající nesmysly typu "vhodné pro obvod hrudníku od do a výšku postavy od do"...
Zní to secsafra dobře, bohužel Peter nemá skladem Sko, tak snad bude možno objednat [-o<
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv bře 18, 2021 9:45

Podobnou bundu, jen trochu min minimalistickou dela i Cumulus, prodava ho napr. Aldo.. Mozna ma Tobe min vyhovujici kapucu. Ale u Alda mas uvedene opravdu skutecne rozmery.

U toho linkovaneho mi tak uplne nesedi vaha. Sice neni uvedene, na jakou velikost se to vztahuje, ale stejne mi vychazi, ze by tam musela byt super tenka a lehka vnejsi a vnitrni latka. Plus doplnky jako zip, snurky, cvocky.
Cumulus pouziva Quantum, tam mi vaha na L-ko vychazi jako mozna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv bře 18, 2021 11:08

apuka píše: stejne mi vychazi, ze by tam musela byt super tenka a lehka vnejsi a vnitrni latka.

Ohledně váhy sis odpověděl sám, proč by to mohlo být možný:
apuka píše:Podobnou bundu, jen trochu min minimalistickou

Cumulus pouziva Quantum

Já bych tomu i věřil, řešení bundy + 10D látka vs 29D můžou udělat markantní rozdíl. Kdyby měli Sko skladem, už je na cestě ke mně..
Jistě že to není bunda na prodírání se křovím, ale na chůzi s lehkým batohem by ta látka stačit měla, pevnostní nylony udělaly velkej pokrok.
Edit: skladem bude, tak ju prubnu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv bře 18, 2021 15:30

Etheric píše:řešení bundy + 10D látka vs 29D můžou udělat markantní rozdíl
No, spise jsou rozdily jinde. Podle vyrobce vaha zacina na 220g, tj. je to pro S-ko (vlastne o pul cisla vetsi, bo presne tak pisou, kvuli moznosti vrstveni maji velikosti o pul cisla posunute), Cumulus je pro L, coz je znacne vice materialu.
Mozna tam maji ne 10D (22 g/m2) ale 7D latku, coz je u nich 17g/m2 - vs. 29g/m2 u Quantumu. Ale u ni zase pisou, ze neni az tak moc "downproof", tj. obcas neni az tak moc pevne tkana a vyleze nejake peri, mozna u Apexu je to lepsi, mit tam PL Gold, bby to bylo horsi. A pro Tebe je ale taky zajimava informace, 7D ma CFM 35, takze uz to bude celkem profukave (10D ma CFM 10).
Na druhe strane ma zateplene kapsy, tj. dvojnasobna izolace. Jinak zadne vyrazne odlisnosti tam nejsou, snad krome vnitrni kapsy a dvoucestneho zipu u Cumulusu, to se ale "vynuluje" se zateplenim kapes (pokud to taky nema).

Ale jasne, zkus, alespon poreferujes :wink:. Pro mne vypada ta bunda az prilis malo do pasu, skoro nad pas.

BTW, Quantum neni 29D latka :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv bře 18, 2021 16:48

apuka píše:Podle vyrobce vaha zacina na 220g, tj. je to pro S-ko

Cumulus je pro L, coz je znacne vice materialu.

Proto ten rozdíl ;) a taky má Cumulus dle všeho větší kapucu, to též něco udělá.
apuka píše:7D ma CFM 35, takze uz to bude celkem profukave (10D ma CFM 10).

Jen dohady, ikdyby 7D, tak záleží na konstrukci tkaniny a případným zátěru, to není z čeho poznat jaký to bude, nezbejvá než to zkusit.
Do pasu? Délka zadního dílu 72cm ve vel S? Takovou postavu fakt nemám, aby mi to bylo do pasu... Tahle délka bude pro mě akorát.
Pardon, spletl jsem D s vahou na metr čtvercový, nevím kam jsem čuměl, dík za upozornění
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv bře 18, 2021 17:21

Etheric píše:en dohady, ikdyby 7D, tak záleží na konstrukci tkaniny a případným zátěru, to není z čeho poznat jaký to bude
Primo vyrobce to ma na svych strankach uvedene, coz je opravdu chvalyhodne - az na to, ze nema uvedene, z ktereho materialu ma vnejsi a vnitrni latku :-). Ze je tam 7D, musis zjistit z recenzi...

Delku zad soudim podle "produktoveho" videa a obrazku, proste, ja bych asi radeji kousicek delsi vzadu. To je ale, samozrejme individualni.

Zrovna Tobe by mohlo vyhovovat, co napr. mne uplne nesedi - mensi kapuce, jednosmerny zip. Navic pry je to hodne teple na vahu a kdyz nedelas s ni blbosti vydrzi dlouho (najdes i recenzi po 3000 milove ceste).
Co by jeste vadilo mne je, ze tam neni skoro zadne prositi, da se rict, vnejsi, vnitrni latka a izolace mezi nimi se pohybuji naprosto nezavisle, (pry) to obcas neni uplne idealni - jo, ja to nemam taky rad, za jistych okolnosti, kdyz si vnitrek mysli, ze pujde jinam nez vnejsek :-). Ale zit se s tim da a toto je taky dost individualni a zavisi, co pod tim nosis, co v ni delas, atd..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv bře 18, 2021 17:30

Právě ta jednoduchost a minimum švů se mi líbí. Jaký to bude v reálu těžko z videí a recenzí poznat, to se prostě musí vyzkoušet. Tahle bunda mě fakt zaujala, za 4,5k to rád prubnu, něco takovýho už dlouho hledám
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv bře 18, 2021 17:38

Tak at jsi spokojeny!

BTW, Pred par dny jsem narazil na tento clanecek. Prijde mi to hodne zajimave a presne do tohoto vlakna.
Samozrejme, je v tom hodne subjektivity, ale vzhledem k castym osobnim zkusenostem stejneho cloveka je ten prehled "teplotniho urceni" jednotlivych bund fak poucny. I kdyby nekdo jiny to seradil jinak.

Nejzajimavejsi mi na tom prijde, ze se tady pekne ukazuje, ze "teplotni urceni" zdaleka nezavisi jen na typu izolace a jeho tloustce (tj. ani CLO)...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 18, 2021 19:04

apuka píše:Ale u ni zase pisou, ze neni az tak moc "downproof", tj. obcas neni az tak moc pevne tkana a vyleze nejake peri, mozna u Apexu je to lepsi, mit tam PL Gold, bby to bylo horsi.

Ach jo. Proc furt opakujes ty nesmysly? PL Gold neni peri a skrz latku neleze :evil:

U jedne primaloftky se mi chytala latka do zipu, az se na par mistech roztrhla. Vylezajici Primaloft jsem pri oprave musel ostrihat, protoze se nedal ani utrhnout, jak drzel pri sobe. Zadna volna vlakna, ktera by mohla prolezat pres latku, tam nebyla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát bře 19, 2021 10:20

Ze Tobe to nedela, jeste neznamena, ze to jinde jinemu s jinou svrchni/spodni latkou nedela. Vsak to taky uz par lidi na OF potvrdilo.
A ze v PL nejsou zadne "volna vlakna, ktera by mohla prolezat pres latku" je fakt na smich. V peri take nemas zadna volna vlakna a prece to proleza. Ale hlavne PL Gold je shluk kratkych (tj. do 2cm) volnych vlaken, ktere nedrzi spolu zadnym lepidlem, tavenim nebo pod, jen fyzikalnymi silami vzniklymi pri nahodnem propletani pri nafoukani do formy. Takze tam - krome vzduchu - neni nic jineho nez volna vlakna.
To same plati pro jine podobne druhy izolaci pouze z jemnych kratkych vlaken, napr. nektere druhy Thinsulatu.

Ja jsem prave proto psal, ze ta "less downproof" latka umozni jednoduseji se vlaknum dostat ven, jsou mene huste tkana a ty jemne vlakna maji volnejsi cestu ven.
To asi moc neznas, mozna mas dobre "downproof" latku a nosis pod bundou jen tricko. Ani merino neni ten "nejlepsi" matros na vytahovani vlaken, ne to jeste bezne umelinove. Ale zkus si idealne oblect nektere flisky (nektere od Polartecu maji uzasnou schopnost vytahnout i vlakna/peri, ktere tam nejsou), na to bundu a potom si sednout do auta (aby ses celou dobu opiral o sedadlo), casto se pritom hybat. Opakuj to denno-denne alespon hodinu - a potom mi prijd rict do oci, ze z PL bundy nic neleze...
Je tam obrovsky rozdil v pouzitem vnejsim materialu, P Quantum drzi dobre (pokud neni blbe sity), ale nekteri vyrobci nektere modelaove roky ponekud "sahnou vedle".

Abys videl, jak to je, dam sem dve fotky, je to bunda DA Block Lady, s PL Silver 133g (tj. jsou tam i dlouha a silnejsi vlakna), tu jsem nasel venku, nechce se mi hrabat se ve skrini.
Na prvni fotce vidis, jak krasne vyleza PL v miste, kde se na zada opira batoh (Ortovox Peak 42S, ktery ma taky dobre "vlakna vytahujici" sitovy material). Ano, vidis tam vytahle cele chumace v siti - ale to jen z duvodu, ze ted se v te bunde s batohem nechodi, bunda se o nic neopira a starsi vytazena jednotliva kratka vlakna z materialu casem odpadnou, hlavne kdyz bundu trochu vytrepes. Proto kdyz chces videt, co z bundy leze, tak se nedivej na bundu ale na to co mas pod ni, resp. o co se opiras v ni.
PL1.JPG

Na druhe fotce je detail, abys videl dobre, ze v PL jsou i volna vlakna. Co nejlip vidis, jsou ty pevnejsi a delsi z PL Silver, ty jemnesi a kratsi tvori ty shluky. Bohuzel, tady vidis taky, jak je kvalitni vnejsi material pouzivany na tyto bundy DA :evil:. U svu se rozpadava - ale duvodem je z velke casti to, ze se ty jemnejsi, kratsi vlakna zacala vytahovat jeste pres neposkozeny matros, nejdrive jednotlive, ale zachytavali o ne vevnitr dalsi, takze se postupne vytvorilo vice malinkych shluku, ktere se tahaly pres diry siti ven, cimz latku v tech mistech hodne namahaly. Nakonec se na male shluky nabalovaly dalsi vlakna a vznikly vetsi, ktere se stale tahaly, az kym matros kolem siti totalne neznicily.
PL2.JPG


Vlakna mi obcas vyjdou i pres Quantum v mem PL Gold svetru, tam prakticky neni siti, takze mimo nej. Ne moc, ale taky jej posledni dobou skoro nepouzivam, vetsinou jen na kratko, takze to neni vhodne "na studium".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pát bře 19, 2021 12:40

To, co vidím na těch fotkách, mi přijde jako zničený používáním.
Prošoupat nebo jinak zničit látku bundy se mi povede vždycky, u některý dřív, u některý později. Pak z toho izolace čumí, logicky, když je tam díra. Ale u žádný bundy mi nikdy a nijak nelezly vlákna, jak popisuje Apuka. Ani náznakem.
Řešit, jak moc je látka "downproof" je úplně mimo, pokud jde o bundu s umělou izolací jako Climashield..
Izolace z ní poleze, až tu látku prošoupu nebo roztrhnu. Logicky počítám s nižší životností vzhledem ke gramáži, ale lezení Climashieldu ven přes tu látku se nebojím. Poleze ven až bundu mechanicky zničím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát bře 19, 2021 14:19

Etheric píše:Řešit, jak moc je látka "downproof" je úplně mimo, pokud jde o bundu s umělou izolací jako Climashield..
Izolace z ní poleze, až tu látku prošoupu nebo roztrhnu.
To jsem si myslel, kym jsem si nekoupil jednu syntetickou zateplenou bundu. Byl jsem v ni venku jednou jedinkrat a kdyz jsem si ji dal dolu, tak tmavemodra fliska pod ni byla bila jako snih - a to ani nijak neprehanim. Z ni lezla izolace jedna radost. Nastesti, nikdo v obchode pri reklamaci neprotestoval, taky by to bylo tezke, protoze i (cerna) bunda zevnitr byla poseta izolaci.
Trochu podobneho se mi taky stalo, jak jsem jezdil kazdy den skoro hodinu autem do prace a potom stejne zpet. Jsem si jednou vzal zateplenou bundu, uz si vubec nepamatuji, od koho to bylo. Tam jsem po vystoupeni mel totalne zaprasenou operku sedacky. Jak v praci tak i potom doma.

Posledni roky pouzivam zaterovou bundu od Warmpeacu nebo "lyzarskou", kde je membrana nebo v prirode poruzne neco jineho, s PL a pod izolaci jen tu spomenuty PL Gold svetr s Quentumem, tam to drzi. Ale uz i v obchode jsem videl pri zkouseni, ze i nektere znackove bundy "pousteji chlupy".

Climashield Apex by moc vlakna poustet nemel, jak jsem psal, je to delane jinou technologii. Taky zavisi na pouzivani, jsem pochopil, ze pro to Tve by nemelo proc poustet.
Etheric píše:mi přijde jako zničený používáním
Jo, da se to tak rict, ta bunda uz ma par let. Ale, jak jsem psal, se to zacalo vytahovat davne pred poskozenim. Jen se zacal pouzivat ruksak s jinym materialem na zadech.
Ale to urcite taky vidis, ze to neni znicene trenim, ale mechanickym zatizenim svu, resp. niti na latku. Samotny matros tam, kde se nejvice tre o ruksak je v pohode.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 19, 2021 14:25

dam pryc hh hybrid s lifaloftem a porizuju druhou kilpi adisa, do zasoby na par let. vyjimecne kilpi fakt palec hore. presne, co sem hledala.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pát bře 19, 2021 14:54

apuka píše:Taky zavisi na pouzivani, jsem pochopil, ze pro to Tve by nemelo proc poustet.

Ale to urcite taky vidis, ze to neni znicene trenim, ale mechanickym zatizenim svu, resp. niti na latku. Samotny matros tam, kde se nejvice tre o ruksak je v pohode.

Používání.. Chození v bundě s lehkým batohem, případně nesení bundy v batohu. Na práci, rybaření a podobně mám odolnější..

Vidím, že povolil šev, což mohlo klidně způsobit tření, šoupání batohu. Vidím tam i místo, který zanedlouho bude durch, konkrétně tohle je způsobeno ošoupáním materiálu. Úplně normální opotřebení, takhle dopadne časem každá bunda. Když nepovolí šití, povolí látka. Zub času je neúprosný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení