Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2020 17:10

apuka píše:Ona zase neni az tak spatna, jen se nejdriv musi najit a upresnit, kdy a za jakych okolnosti se hodi.

:D pokud takove okolnosti existuji. Ja teda obvykle kupuju bundu na sve pouzivani.

apuka píše:Mne na tom vsem nejvice prekvapilo, jak rikala, ze kdyz se zastavi, tak to silne citi, jak "profukuje" a zacina ji byt zima - ale to muze byt dane prave tim, ze se zpoti, je vevnitr vyssi vlhkost a kdyz stoji, tak uz tak nehreje a rychlym odvodem vlhkosti se samozrejme odvadi rychle i teplo.

Takhle by se to chovat nemelo. Kdyz ma prodysna primaloftka ztratila vetruodolnost, tak jsem vitr vevnitr citil za pohybu vic, coz je pochopitelne, jelikoz se jednak vic potis a jednak se pohybem vytlacuje ven zahraty vzduch zevnitr. Naopak, pri zastavce je to trochu lepsi, protoze se vevnitr lip udrzi. Samozrejme, kdyz profoukava moc, tak ho vitr vytlaci a jsi furt mimo komfortni oblast. Coz muze byt problem tady.

apuka píše:Kazdopadne ten vnejsi Microlight je trochu zvlastni, uplne jiny nez ten vnitrni.

Tipuju, ze Microligh bude jen vne, ono to z popisu i vyplyva a je to normalni. Je to znackovy, tudiz drazsi materil a dovnitr se pouzije neco levnejsiho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2020 17:16

apuka píše:Ve zkratce, peri neni vhodne jako zateplovaci vrstva pri vyssi aktivite (neprodysne a budes se potit, nakonec si mozna i znicis peri)

Peri samo o sobe je prodysne skvele, ale perovky nebyvaji, jelikoz se na ne pouzivaji huste tkane materialy, aby pres ne peri nelezlo ven. Jsou ale i vyjimky, jako zminovany Rab Microlight. Ten je prodysny dost, aspon verze, co jsem mel v ruce. Na mne ma bohuzel moc uzke rukavy, jinak bych ji koupil.

apuka píše:uz vubec se nehodi jako zateplovaci vrstva pod nepromokavou bundu

To je pravda, navic nosit nepromokavou bundu na perovku nedava smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » čtv lis 19, 2020 17:36

Môže mi niekto skúsený prosím povedať aký je rozdiel medzi touto zateplenou bundou
https://www.zajo.net/cz/zateplene-bundy ... 56-13.html
a
https://travelight.cz/produkt/cumulus-i ... endurance/

Viem, že Zajo ma primaloft a perie, ale mňa zaujíma, prečo si niekto vyberie perovu bundu za 6000 tisic keď za polovicu ceny može mať bundu rovnakej kvality? Jako vždy som chcel perovú bundu, ale teraz ma zaujala aj táto od Zaja. Vie mi niekto prosím poradiť? Pretože sa v tom zamotávam celkom :D Diky
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2020 17:48

Protoze kdyz dva delaji totez, neni to totez. Dobrou perovku jen podle webu nevyberes, chce to zkouset a zkouset. Treba ta Rab Microlight mi prisla dobra, ale ty uzke rukavy mi fakt vadily a to z webu nepoznas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 19, 2020 17:57

mike píše:Tipuju, ze Microligh bude jen vne, ono to z popisu i vyplyva a je to normalni.
Chyba se vloudila - neni to, samozrejme, Microlight ane Quantum Air, to jsem i vyse psal...

Nevim, jestli je podsivka taky Pertex neco, dost mi pripomina puvodni Quantum, kazdopadne vypada nai tenci matros nez zvnejsku, ale tezko rict. Ale klidne to muze byt nejaky jiny Quantum Air - vsak Pertex uz zacina byt jako Polartec :twisted:.
mike píše:Takhle by se to chovat nemelo.
Jak jsem psal, mozna "profukovani" je jen pocit jak se rychle odvadi vlhkost ven. A tak by se aktivni izolace (teoreticky i PL Gold Active) mela chovat. Jen se to nema omezovat na stani ale spise na hybani se - takto se chova napr. i P Alpha. Asi soudruzi v PL nekde udelali chybu ve vypoctech.

No, alespon uz vis, ze je fakt rozdil v chovani normalniho PL a PL Active.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2020 18:09

apuka píše:Nevim, jestli je podsivka taky Pertex neco, dost mi pripomina puvodni Quantum, kazdopadne vypada nai tenci matros nez zvnejsku, ale tezko rict.

Ono jde hlavne o prodysnost, zkus dychaci test ;-) Malo prodysna podsivka a hodne prodysna vnejsi latka je asi nejhorsi kombinace, co si dokazu predstavit.

apuka píše:No, alespon uz vis, ze je fakt rozdil v chovani normalniho PL a PL Active.

Ani ne. Jednak info od tebe beru s velkou rezervou a jednak to klidne muze byt tema obalovyma materialama a hlavne celkove zprasenym designem bundy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » čtv lis 19, 2020 18:12

mike píše:Protoze kdyz dva delaji totez, neni to totez. Dobrou perovku jen podle webu nevyberes, chce to zkouset a zkouset. Treba ta Rab Microlight mi prisla dobra, ale ty uzke rukavy mi fakt vadily a to z webu nepoznas.

Ne, mňa zaujíma prečo veľa ludi preferuje pérovku pred primaloftom prípadne kombinácia primaloft+perie, ta Zajo poskytne rovnaký tepelný komfort (podla mňa) ako pérovka za 5-6 tisic a ja chcem vedieť prečo je lepšie investovať 2x viac peňazí do perovej bundy? Ta zajo má dobrú váhu a je dobre zbalitelná - 50g a 5-10 cm nehrá rolu. Pri spácakoch to je jasné - perový spacak váži 700g a zbališ ho do rozmerov 15x25cm ale syntetický spacak má 2x väčšie rozmery pri rovnakom tepelnom komforte.

Ja viem, že dobrú perovku podla webu nevyberiem, ale aspoň si pozriem aké perovky sú, nechám si poradiť a keď už budem vedieť ktoré modely by som chcel tak proste pojdem do obchodu (keď sa bude dať :D ) a vyberem si tu perovku ktora mi lepšie sedí :)
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2020 18:23

Fakt si myslis, ze 134 g te smesi, co je v Zajo bunde, bude mit stejny tepelny komfort jako 140 g 850 cuin peri u Cumulusu? Za mne ani nahodou, spis bych tipoval, ze to bude polovina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » čtv lis 19, 2020 18:28

Máš pravdu, to som si vôbec nevšimol.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 19, 2020 19:12

Croven píše:Viem, že Zajo ma primaloft a perie, ale mňa zaujíma, prečo si niekto vyberie perovu bundu za 6000 tisic keď za polovicu ceny može mať bundu rovnakej kvality?
No... Ta Zajo toho peri ma docela minimum (60% z max 134g, ale at je cely down blend jako 650 cuin). To se jednoduse s perovkou s jeste vyssi vahou 850 cuin srovnavat neda.

Potom 650 cuin a 850 cuin je nebetycny rozdil i v (pri)jemnosti. Plus vnejsi a vitrni material, zpracovani, atd. Kdyz srovnam vedle sebe pocitem synovu perovku Hannah se 600 nebo 650 cuin a manzelcinu Marmot s 850 cuin v nejjemnejsim Pertex Quantumu, tak je to nebe a dudy, i kdyz srovnam cenu - "porizovaci" cca 1:2,2, tak prodejni skoro 1:3 - tak mi prijde pomerem cena/prijemnost o konskou delku vepredu ta Marmot..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv lis 19, 2020 19:17

mike píše:Ono jde hlavne o prodysnost, zkus dychaci test
To jsem udelal jako prvni. Pocitove je to stejne (dvojita vrstva, jednu tam neudelam), udusil bych se za 3 minuty... Ale to same je s P Microlightem (dve bundy s/z ni jsou na vesaku vedle).

Jeste k tomu PL Gold Active - tam se taky musi udelat prosivani mnohem casteji nez bezny Gold, je to pozadavek vyrobce, aby se nerozesla izolace. Je tam nejakych co 10-12 cm. Coz znamena vice studenych svu (nebo chces-li, lepsi vetrani a prodysnost :-D).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2020 20:51

Tak potom je ta bunda spatne uplne cela. Poslal bych ji se srdecnym podekovanim zpatky vyrobci :twisted:

Castejsi prosivani zas tak velky rozdil neudela, bunda neni spacak. Mam na UL perovce X komory a ani silnejsi vitr pres svy necitim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pát lis 20, 2020 1:02

@apuka - tiez som pozeral tu DA Freya a sondoval som ci nemaju nieco aj pre opacne pohlavie a nist som nenasiel, mozno to bol nejaky starsi model, ale 133g bude uz asi moc na vypady do kopcov, tych 100g gold by bol asi ideal, ale len velmi malo zmaciek sije tuto gramaz a ked uz tak to zabalia nie do microlightu, ale niecoho uplne ineho.
Inac neskusal si kontaktovat DA co pouzili ako vrchnu latku a podsivku? Sa mi nechce verit ze by ten air bol az tak prefukavy a urcite nemohli pouzit sendvic z microlightu, to by moce nedavalo zmysel, ked je to drahe pomaly ako ta vypln.

Posledne som nasiel trollveggen od narrony splnalaa by vsetko, dokonca ma aj tu najnovsiu vypln s cross core aerogelom a 100g gold vyplne, no vrchny material pouzili nejaky robustny Oeko-Tex, co by kludne mohli dat na stany, mozno to aj tak pouzivaju.
https://www.norrona.com/en-GB/products/ ... color=7760
Tu je zhrnuta v recenzii
https://www.trailspace.com/gear/norrona ... -zip-hood/
Zatial to bolo najblizsie k idealu, no museli to sprasit vonkajsou latkou.

@Croven - nad tou zajo paperkou ani neuvazuj, ked uz tak nad perim, ak ma zajo nejake.
O zajovi som sa trochu obsirnejsie bavil s mawenzi, lebo aj ona sem tam nieco od nich kupi ako ja a ta spominala, ze ma zensku verziu tejto bundy a ze sa v tom dost pari, rozhodne to neodporuca na pohyb.
Celkom som u tych vyrobcov nepochopil preco vobec miesaju syntetiku s perim, ak to chceli na to aby nezlahla izolacia, tak ak navlhne perie, tak ako, bude chodit v polo splasnutej mokrej bunde? Jedine mi vychadza marketing, nieco nove co prilaka, a bude to aj lacnejsie.
To iste hydrofobne perie, cisty marketing, ziadne hydrofobne perie neexistuje.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Kennedy » pát lis 20, 2020 1:40

Croven: Dle použití péřovek souhlas s apuka.

Sám jsem se péřovkám dlouho bránil. Teď na ně nedám dopustit. Do podmínek co píšeš mám tohle:
https://rab.equipment/eu/electron-pro-jacket
Můžeš přes ní přehodit goráčovku a s těžkým báglem upalovat klidně do kopce. Když jsi zrovna v Antarktidě, je mínus 50 a vane stokilometrovej vítr. :finga:
Takže ne no. V jakýkoli péřovce můžeš samozřejmě chodit, ale jen do doby než se začneš potit. Peří a voda nejde opravdu dohromady. To platí taky třeba pro déšť :) Tenhle high tech Rab zázrak se sice chlubí hydrofobním peřím a pertexem a čarováním. Ale já to stejně všechno vnímám tak, že to možná pomůže trochu před vzdušnou kondenzací nebo když se otřu o vlhkou stěnu tarpu. Ale to je tak max. I když mrholí tak péřovku ihned sundávám nebo zalezu do tarpu. Pro tebe, když máš membránovku, je ale možnost obléct si jí přes péřovku. Záleží jakou membránovku. Úzká sportovní bunda kombinovat s pytlovitou péřovkou nepůjde. Ale třebas takovej Tilak Raptor toho pojme hodně. Pojmul by i tuhle péřovku. Expediční velký péřovky už ne, ale tam se už příliš nepočítá s deštěm :) Ty bundy co jsi postoval ty se vejdou pod ledacos - mají slim střih. Ale už se zase nic nevejde pod ně. Taky nejsou tak teplý. Ta moje je takovej kompromis, dala by se na ní dát goráčovka a zároveň se pod ní vejde i tenčí mikina - má volnější střih. Reálnej teplotní komfort je asi tak mínus 5 až mínus 8, když se nehejbu a mám na sobě termo triko s dlouhým rukávem. Kdybych měl ještě tenkou mikinu tak mínus deset úplně na pohodu, řekl bych, že i o něco míň. Obléknutí membránovky přes by teplotní komfort ještě zvýšilo (byť ani samotná péřovka neprofoukne). Takže jí používám obvykle třísezónně. Vysloveně na zimu beru jinou, teplejší, old school péřovku. Ale ber to velice orientačně, každý zimu snáší jinak. Bundy co jsi postoval mají cca. o 50 gramů peří méně, budou mít komfort posunutej dolů. Navíc je blbý, že pod slim střih už asi nedáš žádnou mikinu. Nebo hodně natěsno. Ale ty musíš vědět jak snášíš zimu a jak se v čem cítíš.
Péřovka na turistiku ale bohužel obvykle nejde používat zároveň jako vrstva na pohyb a na zateplení. Aby jsi se v ní mohl hýbat s těžším batohem na zádech, musela by být sakra hodně tenká a jak se zastavíš bude ti zima. Když bude adekvátně teplá na statiku tak se v ní zase při pohybu uvaříš.
Péřovka je prostě absolutní jistota na pauzy, na stavění tarpu/stanu, na vaření, na sezení ve stanu, na balení věcí atd. A i kdyby se počasí nepředvídatelně úplně posralo můžeš si jí vzít jako záchranu do spacáku a teplotní komfort doslova letí nahoru. Sice ti umrznou nohy, ale přežiješ. :D Dle toho do jakých jedeš teplotních podmínek, podle toho zvolíš adekvátně péřovku s příslušným teplotním komfortem. Z mého pohledu by jsi měl oddělit oblečení co máš na pohyb od oblečení co máš na pauzy. V péřovce se můžeš hýbat jen v případech když ti je zima a dokud se nezačneš potit. Můžeš v ní třeba ráno chvíli jít než se zahřeješ, ale jakmile ti začne být vedro musí dolů.
Jsou to ale jenom moje osobní názory, každý jsme originál a každý to řeší trochu jinak.
Alternativou k bundě co jsem uvedl může být třebas:
https://www.hanibal.cz/sir-joseph-ladak_z30559/#21466
Její předchůdce, tuším model Kelut, se ještě nedávno dal sehnat asi za 3500 korun. Je tam trochu rozdíl ve střihu. Jinak nepatrně víc peří než u mýho Rabu, ale menší plnivost. Takže papírově je Rab lepší, lehčí a měl by být o něco teplejší. Taky jinej svrchní materiál. Ale je papír a je realita. Takže bych Sir Joseph určitě nepodceňoval. Navíc si myslím, že co se týká odolnosti na tom softex bude líp než pertex a celkově ta bunda asi vydrží víc. Uvidíme jak dlouho vydrží loft. Čas ukáže.
Podobnejch bund najdeš ale hodně, mrkni hlavně na zahraniční fóra co se teď používá. Pro tebe je důležitý koukat na teplotní komfort - hmotnost peří a plnivost. V čem to je celý zabalený je taky důležitý a záleží na tom celková hmotnost a odolnost bundy. Ale jakoukoli péřovku stejně musíš chránit před vodou a starat se o ní.
Můžeš to ale taky vyřešit nejrůznější kombinací oblečení z umělých vláken. Když propotíš primaloft tak se hádám nic nestane, akorát počkáš než uschne.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » pát lis 20, 2020 7:50

Díky za odpoveď Kennedy, najvačši problém je, že sa tie bundy nedajú teraz nikdy skúsiť a tú Cumulus Incredilite Endurance predáva iba 1 predajca v ČR a to niekde pri Ostrave :D A potrebujem si to všetko poriadne preskúšať. Keby perovka z Decathlonu má nastavitelnú kapucu, tak by som si dáaavno už kupil tu a nič by som neriešil :D takto každý deň len čítam internety, pozerám eshopy a čakám kedy sa otvoria obchody. Myslím si, že by mi stačila perovka čo ma cca140g 650cuin perie a tie cenovo vychadzaju tak okolo 3-4 tisíc, lenže keď mám budget 6litrov tak chcem dostať z toho to najlepšie.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát lis 20, 2020 8:35

ret255 píše:som pozeral tu DA Freya a sondoval som ci nemaju nieco aj pre opacne pohlavie a nist som nenasiel
Direct Alpine Impulse 2.0, to je cca stejny vyrobek, sem-tam to jeste v nejakych veilkostech sezenes, napr. na SK tady. Vsak taky u DA vice.mene jen zkopirovali popisek z Impulsu k bunde Freya, proto tam najdes i vetu cca "Impulse je nejskvelejsi bunda" :lol:.

Jen Te musim znovu upozornit - tam neni PL Gold, ale PL Gold Active, coz je Gold upraveny jako "aktivni" izolace, tj. aby to bylo prodysnejsi pri pohybu. Co se tyce "vyhrevnosti", tak podle clo je na urovni PL Silver. A proto PL Gold Active 133g z hlediska clo je stejne jako PL Gold 100g. Mimochodem, verze 1.0 teto bundy pouzivala prave PL Silver ve stejnych gramazich, podle mne na normalni aktivity by to mohlo byt tak lepsi.
Bohuzel, jak jsem psal, mam dojem, ze se jim to s "aktivaci" izolace uplne nepovedlo a funguje (aspon u manzelky v teto bunde) presne opacne - kdyz se potis, tak moc nedycha, kdyz stojis a prestanes vyhrivat, tak vlhkost jde hrozne rychle ven - ale, samozrejme, vcetne "uchovaneho" tepla. Jak jsem psal, mne pri prestavkach podobne funguje i P Alpha, jenze ta jeste lip odvadi vlhkost i za pochodu, takze to zdaleka neni tak citit, bo nema az tak co odvadet.
Muj pocit (ale jen pocit, nemam to nijak exaktne podlozene) je, ze PL zamontoval do Goldu hodne silnejsi a delsi "zakryvena" vlakna nebo co a to by melo pri pohybu vzdy mirne "rozhrnovat" tenke a kratke vlakna a tim udelat "vetsi mezeru", kde by mohl vlhky vzduch lepe proudit ven. Ale az tak moc to nefunguje, naopak pri stoji tam nejake ty mezery zustanou a tehdy ten proud je lepsi. Proste neco, jak funguje P Alpha s tou svoji strukturou, na ktere jsou ty vlakna, ktere se pri Tvem pohybu taky pohybuji a tim doslova vhani vzduch pres tu mrizku struktury.

Ta svrchni latka je Quantum Air, alespon je to v popiskach, je to na ceduli, co je k bunde pripnuta. Osobne si myslim, ze i vnitrni material je Q Air. Ta bunda zase stoji (v zakladni cene) dost na to, aby tam mohl byt.

U te Norrony bacha na toto: "Breathability - 2/6". Ta bunda bude zateplovaci s durazem na izolaci a uchovani tepla, proto nebude nijak moc prodysna (vetsi prodysnost vzdy nutne znamena snizeni izolacni schopnosti).
ret255 píše:ziadne hydrofobne perie neexistuje
Tos asi moc nepochopil vyznam te hydrofobni upravy. Tomu se ale pri tech marketingovych kecech neda divit ](*,).
Ta hydrofobni uprava Ti zabezpeci radove, mozna o nekolik radu mensi ulpivani vlhkosti na strukture peri, na tech ultrajemnych vlaknech. Timpadem vlhky vzduch prejde lip pres to peri a ono neslehne. Normalne peri doslova "vytahuje" vlhkost ze vzduchu, ta se na tech jemnych vlaknech nejdrive srazi jako mikrokapecky - coz je jeste OK, ale kdyz uz je toho vic nez "kapacita", tak se mikrokapecky zvetsuji, spojuji a ty mikrovlakna peri zacno lepit k sobe. Cimz cele peri postupne slehne a uz nedrzi mezi ssbou skoro zadny vzduch - izolaci. (Prave toto vyvraci mikovo tvrzeni, ze samotne peri je prodysne - kdyz prodysnosti mysli odvod vlhkosti.)
Samozrejme, ta hydrofobie ma svoje hranice, toakove peri se taky muze natolik namocit, ze zustane slehnute - ale na to potrebujes radove vice "vody", samotna vlhkost ze vzduchu asi nestaci a taky se takove peri mnohem rychleji te vlhkosti dokazes zbavit. Proste to taky neni spasou sveta - jen posunutim hranic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát lis 20, 2020 8:51

Kennedy píše:Obléknutí membránovky přes by teplotní komfort ještě zvýšilo (byť ani samotná péřovka neprofoukne).
Bacha na toto - mike tady nekdy vysvetloval, proc, ale v takovem pripade musis pocitat s tim, ze se (v zime) bude vlhkost, ktera prejde pres tu perovku srazet zevnitr na membranovce. A vetsina z ni primo nekde v perovce, resp. v peri v ni. Tudiz se muze stat, ze se Ti teplotni komfort prave snizi.

Sam jsem na OF taky uvadel priklad manzelky a syna, jak v zateplene bunde promokli a poze si vybrali membranovku. Oblekli si ji pres mokrou bundu - a byla jim jeste vetsi zima. Tak manzelka nakonec prohodila bundy, zateplenou mela venku a membranovku pod ni - takto ji bylo hned citelne tepleji a se ji co nevidet vysusily mokre vrstvy pod membranovkou. Samozrejme, zateplena bunda venku zustala mokra, resp. jeste vice zvlhla. Synovi se to nezdalo, tak mrznul o neco dyl, az uz skoro od zimy nemohl a potom si dal rict - a taky si za chvili liboval.
Jo, oni meli primaloftky - ale ten pricip je stejny. Zateplenou bundou posunes jiste fyzikalni veliciny mimo membranu (ta potrebuje na difuzi hlavne velky rozdil telot venku a vevnitr) smerem dovnitr zateplene bundy.

Samozrejme, perovku bych za deste na membranovku uz neoblekal :-), ale tim jsem jen chtel rict, ze oblect membranovku na perovku muze mit kratkodoby ucinek (napr. necekany kratky slejvak), ale jako ochrana pri celodennim mrholeni fungovat nebude, spise situaci zhorsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pát lis 20, 2020 8:55

Croven píše:Keby perovka z Decathlonu má nastavitelnú kapucu, tak by som si dáaavno už kupil tu a nič by som neriešil :D takto každý deň len čítam internety, pozerám eshopy a čakám kedy sa otvoria obchody. Myslím si, že by mi stačila perovka čo ma cca140g 650cuin perie a tie cenovo vychadzaju tak okolo 3-4 tisíc, lenže keď mám budget 6litrov tak chcem dostať z toho to najlepšie.
Dufam, ze to z decathlonom bolo myslene ako vtip. No mozno sa kvalita u nich diametralne lisi kus od kusu, kto vie. Tiez pred par rokmi som od nich kupuil jednu s cuin udajne 650g a teplotne mohla byt, ale nedalo sa v tom chodit, lebo to dost prefukavalo, teraz pouzivam max v zime pri odhrabavani snehu.

Prvotne si pisal ze to chces na zastavenie, tam by ti pri lacnejsich stacila aj nejaka teplejsia, ani ta od zaja nevyzera zle, akurat to nie je cistokrvna perovka ale blend, co som vyssie neodporucal, na statie ako zateplovacka by ale mohla byt. https://www.zajo.net/sk/zateplene-bundy ... 34-25.html
Na chodenie potom nieco neprefukave napr ta rab microlight, ja mam napr. featherlite od montane, ta ma vraj nejakych 750 cuin, na statie ako zateplovacka nic moc, no ked primrzne pod -10/-15 a fuka, tak v nicom inom vonku ani nevydrzim pri chôdzi, tam je naopak dobra, lebo sa uz nepotim a naopak hreje.
Takze mi to vychadza ak tenka tak co najvyssie cuin, ak sa ma pouzivat ako zateplovacka na statie, pripadne nejaka s vecsim mnozstvom vyplne, na pohyb nieco medzi tym, pripadne aj ta tensia s vysokym cuin, ale to iba pri -10 a viac a na vrchu pertex alebo nieco obdobne, ako vravis treba to odskusat v obchode.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » pát lis 20, 2020 9:39

ret255 píše:Prvotne si pisal ze to chces na zastavenie, tam by ti pri lacnejsich stacila aj nejaka teplejsia, ani ta od zaja nevyzera zle, akurat to nie je cistokrvna perovka ale blend, co som vyssie neodporucal, na statie ako zateplovacka by ale mohla byt. https://www.zajo.net/sk/zateplene-bundy ... 34-25.html


Áno chcel by som pérovku ktorá ma zahraje keď sa stojí alebo keď sa už pride do "cielu" a už sa nebudeme hýbať, ale budeme niekde v stane alebo v pristrešku... V podstate som to pocítil až teraz, že by sa mi ta perova bunda zišla keď počas dňa bolo tak 7°C a večer bolo okolo 2-4°C a také hnusné mhlisté a vlhké počasie. Na toto by mi asi stačila perová budna čo má náplň 650 o gramaži 140g+- (myslím si), ale keď už kupujem tak nech ta perovka je taká, že ju možem použit aj v zime, teda povedzme že je vonku -10°C a ja vyleziem hore na kopec kde sa budem chcieť polhodinku zdržať, tak ju na seba nahodím nech tam nezmrznem (za predpokladu, že mám na sebe merino tričko a nejakú lahku polartecovu mikinu). A preto sa mi pači tá od cumulusu, pretože má peria 850c o gramáži 140g a hlavne čo mňa veľmi zaujíma je váha bundy a zbalitelnosť - váha 345g a zbalená ma rozmer 16x13cm. Tá čisto perova bunda od Zaja je super, len ta váha je cez pol kila a hmotnosť náplne je dosť velká a myslim si, že by som sa v nej uvaril pri teplote okolo 0°C+5°C. Samozrejme všetko to vo finále bude záležať od toho ako mi bunda bude sedieť pri skúšaní.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pát lis 20, 2020 9:43

apuka píše:Direct Alpine Impulse 2.0, to je cca stejny vyrobek, sem-tam to jeste v nejakych veilkostech sezenes, napr. na SK tady. Vsak taky u DA vice.mene jen zkopirovali popisek z Impulsu k bunde Freya, proto tam najdes i vetu cca "Impulse je nejskvelejsi bunda" :lol:.
mas pravdu, tu som davnejsie tiez pozeral a zdalo sa mi tych 133g uz moc, ta silver by este mohla byt, ale ako spominas tu vnutornu a vonkajsiu latku, tam to asi potentovali.
apuka píše:Bohuzel, jak jsem psal, mam dojem, ze se jim to s "aktivaci" izolace uplne nepovedlo a funguje (aspon u manzelky v teto bunde) presne opacne - kdyz se potis, tak moc nedycha, kdyz stojis a prestanes vyhrivat, tak vlhkost jde hrozne rychle ven - ale, samozrejme, vcetne "uchovaneho" tepla
Ta bunda ma podla mna moc izolacie na pohyb hore kopcom a pouzili prilis priedusny material, tak pri stati to mozno pefuka, ak to prefuka, tak okrem toho ze je prilis tepla ta vypln pre pohyb hore kopcom, tak este aj sa moze zrataz vlhkost niekde v bunde, ked sa pod tym prehrieva a este to aj prefukuje studeny vzduch.
apuka píše:Ta svrchni latka je Quantum Air, alespon je to v popiskach, je to na ceduli, co je k bunde pripnuta. Osobne si myslim, ze i vnitrni material je Q Air. Ta bunda zase stoji (v zakladni cene) dost na to, aby tam mohl byt.
to je ako mat na sebe termo, na to vetrovku z microlightu a na to este povedzme tu alpha direct, az ma strasie ta predstava.
apuka píše:U te Norrony bacha na toto: "Breathability - 2/6". Ta bunda bude zateplovaci s durazem na izolaci a uchovani tepla, proto nebude nijak moc prodysna (vetsi prodysnost vzdy nutne znamena snizeni izolacni schopnosti).
no z recenzii na ich stranke mi to moc neprislo, ta breathability 2/6 mi samozrejme hned padla do oci.

K tomu periu, no asi som si tu hydrofobnu upravu vysvetlil po svojom, pred tym som klasicku paperku nemal, prva bola uz s tym hydrofobnym perim, ak by to bolo tak ze klasicka paperka zlyhava a napije sa vodou v podstate okamžite, tak to potom ano. Pravda je, zeked som skusal cistikrvne paperky, bez hydrofobneho peria, tak tam mi prisla ta vyhrevnost lepsia, napr. paperky od warmpeace mi pri vyplni 650 cuin vysli ovela teplejsie ako moja montane.
Croven píše:Tá čisto perova bunda od Zaja je super, len ta váha je cez pol kila a hmotnosť náplne je dosť velká a myslim si, že by som sa v nej uvaril pri teplote okolo 0°C+5°C. Samozrejme všetko to vo finále bude záležať od toho ako mi bunda bude sedieť pri skúšaní.
ta cumulus je určite lepšia než ta zajo, hlavne čo sa tyka gramaže/zbalitelnosti a navyse je to cista perovka, pozeral som a zajo uz asi nevyraba ciste perovu bundu ale ako som psial blend, preto aj ta gramaz, pouzili az 5 vyplni co mi pride :((
Plnená s DOWNTEK 100% bielym husacím páperím 90/10 - 800 cuin s vodoodpudivou úpravou. Primaloft® Down Blend Silver. Primaloft® Silver Insulation Hi-loft. Primaloft® Silver Insulation a Primaloft® Insulation Eco Black.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Kennedy » pát lis 20, 2020 11:09

Croven: Jasně, v tom případě Cumulus, možná Rab Microlight apod. Určitě vyzkoušet zda se ti pod to vejde ta lehká polartec mikina. Já si myslím, že minimálně pod ten Rab by se vejít mohla. Podobný bundy dělá i North Face a pak různý firmy v USA. Jako:
https://featheredfriends.com/collection ... own-jacket
Ale tam je přes 900 cuin a přijde mi to přehnaný. A ta cena je taky přehnaná :)
U Cumulus či Rab se dostaneš na relativně normální peníze. Dobrá péřovka by ti navíc měla vydržet x let.

Nevím zda se to tady někdy řešilo, ale Sir Joseph u svých výrobků s plnivostí přes 800 cuin uvádí, že mají menší životnost než ty s plnivostí 650 cuin. Myslím, že na to existuje teorie, že peří s větší plnivostí rychleji ztrácí loft. Ale nevím. Mechanická odolnost potom záleží na materiálu, ale když se k tomu člověk nechová jako pračlověk z doby kamenný tak by měl pertex vydržet dost. Ten softex co jsem zmínil má větší gramáž a větší gramáž by měla znamenat větší mechanickou odolnost.

apuka: To je klidně možný. Já sám žádnou membránovku nemám takže nemůžu sloužit vlastní zkušeností. Měl jsem pouze půjčenou Tilak Evolution a používal jsem jí na pauzách , že jsem jí přehodil přes fleece mikinu. To fungovalo docela dobře. Ale fleece je umělina a ta moje byla naprosto prodyšná, takže tam šlo hlavně o to, že membránovka byla proti větru. U těch lehkejch péřovek se často uvádí, že se můžou používat jako zateplovací vrstva pod hardshell bundu. Tedy uvádí to výrobci. Moje teorie by byla taková, že membránovka přes péřovku vytvoří jakousi vzduchovou bublinu mezi péřovkou a sebou a tím pádem bude trochu tepleji :) Odpařování mě nenapadlo. Přes péřovku to ale kvůli zvýšení tepelnýho komfortu stejně nemá extra význam - péřovka obvykle neprofoukne. Takže tu možnost oblíct membránu vnímám jako dobrou věc hlavně v momentě když prší a člověk se zastaví na pauze a nebo staví stan. Za standardních okolností bych taky preferoval buď samotnou péřovku a nebo péřovku úplně navrch.
Mluvím čistě o neaktivitě. S pohybem v péřovce už nemám vůbec žádný zkušenosti.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát lis 20, 2020 17:02

Uplne z jineho soudku - nevite nekdo, co to muze byt za izolaci:
"Izolační náplň - 2D kuličky "

:-k :-k :-k :(( Nemelo tam byt napsano "kolecka"? :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pát lis 20, 2020 21:50

Pár nesouvislých postřehů k péřovkám, které vybírá Croven:

Rab Microlight Alpine Jacket - je dobrá, HF peří není špatné. Jen pozor na ono vylepšení - "Letošní přepracovaná verze konečně dobře sedí – je užší a delší než byl předchůdce", to užší může být problém. Máme doma jednu z předchozích verzí a naopak ta "dobře sedí". Prostě záleží na postavě, nutno odzkoušet. A to i s maximálním množstvím vrstev, které v té největší zimě chceš mít pod ní.

Cumulus Incredilite Endurance - též se mi líbila, ale používají Pertex Quantum Pro (tedy předchozí Endurance, jak je i v názvu), jež má celkem příšerné parametry prodyšnosti. Mě to odradilo, možná někdo přidá pozitivní či negativní zkušenost.

Za zmínku možná ještě stojí Koteka od SJ, novější modely jsou ale s Pertex Quantum Y, se kterým zkušenost nemám. Mám starší verzi Koteka II a je dobrá. Poměr váha/izolace je skvělý.

K péřovce při pohybu. Jak už bylo zmíněno výše. Ano, dá se a občas se i velmi hodí. Když promrzneš, je Ti fakt kosa, a dokud se nezačneš potit, pak musí zavčas dolů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » pon lis 23, 2020 10:37

sobb píše:Za zmínku možná ještě stojí Koteka od SJ, novější modely jsou ale s Pertex Quantum Y, se kterým zkušenost nemám. Mám starší verzi Koteka II a je dobrá. Poměr váha/izolace je skvělý.

Tiež som uvažoval nad modelom Koteka od SJ, ale všetky ostatné bundy majú HF perie a Koteka nemá, a asi by som išiel už do HF peria (Rab alebo Cumulus). Neviem ako sa perova bunda chová keď je vonku take hmlisté vlhké počasie čo býva takto na podzim. Ale asi stým není problém keď stym nemal problem ani moj perovy spacák z aliexpresu :D

btw aký máte názor na bundy s kachním perím? Napríklad Mountain Equipment robia pérovky z kachního peria, nemá kachna horšie vlastnosti/životnosť/menší loft s porovnaním s husou?
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon lis 23, 2020 13:04

Croven píše:aký máte názor na bundy s kachním perím? N... nemá kachna horšie vlastnosti/životnosť/menší loft s porovnaním s husou?
Odpoved Ti (uz predem) dal dudy :wink: Sice na spacak, ale co se tyce vlastnosti, je to +- stejne - si myslim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Croven » pon lis 23, 2020 16:33

Tak to by mi nakoniec mohla stačiť warmpeace vernom https://www.hanibal.cz/warmpeace-vernon_z19648/
Podla popisu je vhodná do - 10
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » pon lis 23, 2020 18:06

Nezdá se Ti, že se plácáš od extrému k extrému? :wink: Vernon nemá ani HF peří, ani stahování kapuce či spodního okraje bundy.
S nějakým teplotním určením bych byla opatrná, raději se dívej na množsví a kvalitu (cuin) náplně a porovnávej jednotlivé bundy. Warmpeace bohužel množství peří neudává. Stejnětak jsem na jejich stránkách nezahlídla teplotní určení, možná si to u Hanibalu vycucali z prstu.
Neříkám, že je to špatná bunda, ale je to spíš nízkonákladová varianta, o pár příspěvků výš jsi tvrdil, že chceš něco lepšího.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » pon lis 23, 2020 18:33

V rozmezi 3-4 tisic toho ted najdes vic zajimaveho. Ta warmpeace mi prijde jako takova "dostatecna" perovka, ale za male priplaceni muzes sehnat o dost lepsi bundy, napr:

Montane Featherlite - 3500,-, 375g, 140g peri 750 cuin. Ta mi prijde ve vsem lepsi nez ta Warmpeace
Sir Joseph Koteka - 4400,-, 400g, 155g peri 800 cuin. Ta je mozna uz zbytecne dobra a tepla (a jak uz bylo zmineno, tak bez HF peri)

Kdyz poradne nevis, co od perovky chces, tak mi ta Montane prijde asi jako dobry kompromis mezi cenou a kvalitou - proste takova prumerna kvalitni perovka.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Kennedy » pon lis 23, 2020 18:59

Ohledně hydrofobního peří tady Michal82 recenzoval tuším spacák Rab Neutrino 400. 180 nocí za dva roky v těžkých vlhkých podmínkách. A prý bez ztráty vlastností. 180 nocí je jak půlroční dlouhej trek. Navíc pokud mám vycházet z toho co píše tak ten spacák dostal mnohem větší záhul než jakej dostane na treku kde se spí i různě po motelech apod. No a když už to chválí někdo kdo chodí se čtyřkilovým Hillebergem, Kajkou a trhá goretexový bundy na cáry tak to asi nějakou výdrž mít bude. :)
Uvidím co ten můj Rab. Zatím jsem ho zkoušel jen na pár vandrech než mě stát zavřel do karantény... Speciálně jsem ho kupoval na běžný použití na českejch horách i když se asi brzy podívá i za hranice. Ale primárně na častý vandry na Šumavu apod. Hlavně do období září - prosinec, tedy měsíce kdy to je na tý Šumavě opravdu vlhkej hnus, mrholení, vlhko, pobyt na loukách u mokřadů, ranní rosa a jinovatka všude. Musím říct, že ta věc tedy vůbec neslehává. Když to srovnám se starou vestou od SJ kde po více dnech nějaký navlhnutí a propadnutí bylo poznat. Ale je to nová bunda, má vysokou plnivost a uvidím spíš tak po roce, po dvou.
Každá novinka je dobrá a každé i malé vylepšení, pokud se podaří, má smysl. Ale myslím, že se dá v pohodě existovat s peřím, které nemá HF úpravu. Ono to sice na fórech vypadá, že venku nonstop prší a fouká orkán, ale realita zase tak strašná není. Pomineme-li arktický expedice a další extrémní podmínky - pokud se budeme bavit třísezónně tak ve většině oblastí, i v těch drsnější někdy přijde na treku den kdy nebude pršet a vyleze slunce. V ten moment není nic snažšího než vybalit z batohu všechny (nejen péřové věci) a ten den věnovat sušení. Dělal jsem to tak vždycky. A dělám to občas i na krátkých vandrech třebas jen na hodinu, dvě, když v poledne vařím oběd. Mám málo věcí, není problém je vybalit. Jo, bere to trochu času, ale když má člověk čas... I spacák s hydrofobním peří, bundu je dobrý vysušit. Ale během doby kdy ta možnost vysušení není a pokud to trvá více dnů může docházet k tomu, že normální peří trochu ztrácí svoje vlastnosti. Tedy, že ti bude klesat teplotní komfort. Pokud by tohle dokázalo HF peří vyřešit, je to krok dobrým směrem.
Ale co jsem četl, fungovat by to mělo. Jinak by to snad už po tý době co je HF peří na trhu nikdo nekupoval. Ale i o HF peří by jsi se měl starat co nejvíc to jde. Jak jsem psal - péřovka jde dolů i když jenom mrholí (když máš membránovku tak přehodit přes). Stejně tak neexistuje, aby mrholilo nebo sněžilo na spacák (vyjma membránových teda).

SJ ovšem uvádí, že HF peří nepoužívá. Z důvodů nižší životnosti. Stejně tak uvádí, že peří s plnivostí 800 cuin má nižší životnost než to 650 cuin. Nevím zda to je či není pravda. Na zahraničních fórech se to moc neřeší. Dnes je taková doba, že lidé nakupují neustále nové věci a málokdo má jednu věc třebas deset let. Odejdeš půlroční trek a na další si koupíš půlku vybavení nový. Takže výdrž se až tolik neřeší, spíš hmotnost a sbalitelnost. Nevím. Tohle srovnávání je dost sporný a každý říká něco jiného. I tady se názory různí.

To stejný husa X kachna. V tomto případě jsem oběť marketingu a volím husu.

WP - 600 cuin. Hmotnost peří není uvedena, ale celková hmotnost bundy je necelých 400 gramů. To nemusím být Einstein, aby mi bylo jasný, že - 10 pro mě ani náhodou. Ve srovnání s Kotekou a jakoukoli bundou co jsi postoval bude tahle pěkně studená. Ale pokud pod ní dáš teplejší mikinu/svetr z nějakýho high tech materiálu tak to fungovat bude.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2020 19:15

Kennedy píše:Navíc pokud mám vycházet z toho co píše tak ten spacák dostal mnohem větší záhul než...

Vychazet z toho, co pise, je v tomhle pripade trochu problematicke. Trochu dost ;-)

Kennedy píše:Ono to sice na fórech vypadá, že venku nonstop prší a fouká orkán, ale realita zase tak strašná není.

:smt023 presne tak. Normalni clovek vyrazi na trek kdyz je trochu slusna predpoved. Extremni podminky sice jednou za cas zacit muze, ale jen kdyz ma fakt smulu. Furt rikam, ze je lepsi kupovat veci do beznych podminek, ve kterych clovek prezije i extrem, nez se trapit ve vecech do extremu v normalnich podminkach. Protoze vzdycky je neco za neco.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení