Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 19:30

Tak to jo, diky. V me slehle jeste -10 dam :) Samozrejme se silnejsim trikem s dlouhym.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 2, 2017 20:24

@ tvuj dotaz. Kdyz ji propotim, tak uschne driv naz MHW. Vzdusne jsou obe stejne, az na to ukonceni rukavu. Pokud na povrchu promokne a promrzne, tak je v ni porad prijemne a zas plus pro rukavy Atomu, u ni necitim chlad na zapesti, kdyz promoknou konce rukavu. Vetsinou citim chlad na hodinkach.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 20:29

Fajn. Jak je na tom s navlhanim povrchu zevnitr a zvenku? U Compressoru je celkem normalni, ze mam bundu zvenku vlhkou az mokrou (a zevnitr suchou).

A co namrzani pod svrchni latkou? Stalo se ti to nekdy?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 2, 2017 20:38

Uvnitr jsem zatim pozoroval jen nepatrne. Zvenku je latka vlhka.
Namrzani jsem zatim u Atomu nezazil u MHW rukavy
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » čtv bře 2, 2017 21:05

Mike: a opravdu zvladnes to nerovnomerne plneni? :) aby nezacal den drobnou nervozitou a neskoncilo to zimnim amok besnenim v Jizerkach :)
AR jsem mel na sobe jen v obchode, pekna bunda, ale uplne me tenkrat nepresvedcila, mozna mi taky nesedla nejlepe a hlavne jsem jeste chtel hledat. Tu haglofs jsem nakonec vzal na slepo a za cenu, za kterou mi nevadilo to risknout :)
Jinak o LT jsem taky kdysy dost uvazoval, jako zatepleni na flisku a tusim, ze mi vubec nesedela a nebo mela hroznou kapuci.
Jinak proti tem kombinacim matrosu nic nemam, naopak, treba takovy prodysny ss panel bez izolace v podpazi, mi prijde chytry :)

Jinak ja kapucu na zimni bunde nasazuji jen vyjimecne, vadi mi predevsim omezeni rozhledu a susteni do usi :) Sice nosim tenkou capku (a i tu obcas sundam) ale jsou chvilky, kdy jsem za kapucu rad, hlavne na tvare a bradu. Sic by to resil buff na krk, ale kapuce je tak nejak rychlejsi a preci jen teplejsi. Ale kdybych tak mel chodit vetsinu dne, radsi si dam kolem krku a pres bradu buff (v podstate si vyrobim z cepice a buffu kuklu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 21:19

To nevim, muselo by se to zkusit. Nastesti byvam ke konci dne v Jizerkach tak vyrizeny, ze bych bundu nejspis roztrhal az druhy den doma. Po minule nedeli citim nohy jeste dneska :)

Nejspis je to ale akademicka debata, zrovna jsem koukal a Atom AR bez kapuce nikde rozumne nemaji. V Hudy maji akorat tu cernou s kapuci a to jsou dva minusy najednou. Kapuci jsem mel na stare zimni bunde, co jsem nosil jeste pred primaloftkou, a za nejakych 15 let jsem ji pouzil asi jen jednou.

Nosim s sebou tri Buffy. Jeden pouzivam celkem rutinne a dva jako zalohu, na kterou malokdy dojde. Tenkrat na MF jsem to mel jak pises, jeden na hlave a druhy pres bradu a nestacilo to. Ale zas to byl na nase pomery celkem extrem, -15 a vitr silny tak, ze mne obcas malem slozil. Kdyz hrozi neco takoveho, tak uz si beru PWS kuklu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv bře 2, 2017 22:20

Mike: Atom ma strih Trim a Koda ma strih regular. U Atomu se taky uvazuje jeho obcasne pouziti pod membranovku. Koda je jasna vrchni bunda. Velikosti se ale samozrejme mohou casem menit, pripadne je mozne, ze bude i rozdil podle toho, kde je bunda usita. Jinak v hudy meli myslim AR bez kapuce v tmave zelene, na echopu uz ho ale nevidim. Naposledy jsem ho videl na Perstyne a v Havlickove.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 22:31

Zkus si tu Kodu, jestli ji nekde potkas a uvidis sam. Neco jako stan ;-)

Byl jsem v Havlickove i na Perstyne a nic jineho uz tam nemaji. K pouziti zateplene bundy s membranovkou pred casem vyjadril Simi, ktery dava prednost cibuli:
Simi píše:Samozřejmě dát si membránovku na zateplenou bundu považuju za naprostou šílenost, kterou můžeš aspoň trochu smysluplně využít jen ve zlomku situací.

Presne to si myslim taky a navic jsem to parkrat zkousel. Nefunguje a nemuze fungovat (leda snad na chvili pri pauze).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » čtv bře 2, 2017 22:35

Uvidim az to sam vyzkousim. :) Ono taky bude dost zaleze co je to za bundy. Navic ja rikam, jak je to myslene, ne ze je to dobre ;). Kdyz se ale kouknu na fotky, tak dost lidi pouziva Atom hlavne asi Lt a na to membranu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 23:13

LT je tenci a napul fliska, takze by to nemuselo byt az tak spatne. Porad nahouby, ale ne uplna katastrofa. Cim vic izolace pod membranou, tim hur, to mas jak spacak ve zdaraku, kdyby ses v tom spacaku potil, jak za chuze :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 2, 2017 23:25

mike píše:K pouziti zateplene bundy s membranovkou pred casem vyjadril Simi, ktery dava prednost cibuli:
Simi píše:Samozřejmě dát si membránovku na zateplenou bundu považuju za naprostou šílenost, kterou můžeš aspoň trochu smysluplně využít jen ve zlomku situací.

Presne to si myslim taky a navic jsem to parkrat zkousel. Nefunguje a nemuze fungovat (leda snad na chvili pri pauze).


Ja som v zime na Wildspitze mal na sebe merino s dlhym rukavom, softshellku arcteryx gamma lt, primaloftku arcteryx atom sv, membranovku rab stretch neo a citil som sa prijemne :P

Obrázek
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 23:32

Ale to sis oblekl az nahore, kdyz jsi sedel, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 2, 2017 23:34

Ne, sice som si to oblekl az skoro pod vrcholom, ked sme vypinali lyze a nasadzovali macky (presne doba na tej fotke), ale potom som v tom normalne aj siel na vrchol.

Sa posralo pocasie a bola zima :)

Ako jo, normalne by som v tom samozrejme neslapal dlhodobo, lenze ked mi bola zima uz aj v tych 3 vrstvach, tak som velmi rad obliekal este aj tu membranovku na to, a bolo mi potom teplejsie, ta membranovka v tom momente dost drzi to teplo celkom...

Da sa to povazovat za extremny pripad, ale tak zas ked mi nie je zima v primaloftke, tak je logicke, ze si na to nedam membranovku, ale ked mi je zima v primaloftke, tak sa vtedy tak moc nepotim a membranovka pomoze udrzat teplo...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 23:38

Takze ses ani nestihl zapotit. O to jde, pot kondenzuje zevnitr na membranovce, protoze je pod ni skoro stejne zima, jako venku.

Kdybys nemel ty stupidni strecove panely, tak to das jen v primaloftce a membranovku nepotrebujes :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 2, 2017 23:41

Mne skor ide o to, ze hlaska "obliekat membranovku na primaloftku je silenost" je dost divna. To znie, ako ze ked mam primaloftku a membranovku a je mi zima, tak si mam primaloftku vyzliect a dat len membranovku? Inak som sileny? :P

Ked mi nie je zima, tak si membranovku nedavam ani na merino, ani na primaloftku :)

Ale ked je mi zima, tak si ju dam na hocico, chapes :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv bře 2, 2017 23:49

Jo a este mam druhy use case.

V irsku, kedze som si zabudol zabalit zimnu bundu, tak som chodil do prace v perovke. Ale ked chcalo, tak som mal perovku a na tom membranovku :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 23:53

Ne, to bys opravdu sileny byl, ale pri zatezi ti membranovka tepelny komfort nakonec zhorsi, protoze navlhnes. Neni to hned, ale tak za hodinu uz na tom pri zatezi budes hur, nez kdyby sis nechal jen primaloftku. Vyzkousel jsem si to, moje stara bunda totiz dost profukovala a kdyz hodne foukalo, byla mi v ni kosa a hodil jsem na ni membranovku (GTX). Po par hodinach jsem byl uplne mokry, sice uz jsem necitil vitr, ale zima mi byla. Membranovka byla zevnitr uplne mokra a zateplena bunda zas shora a vevnitr samozrejme bylo vlhko.

Jasne, ze kdyz stojis nekde na vrcholu a je ti kosa, tak si pres sebe hodis vsechno, co mas. Ale na chuzi je lepsi membranovku shodit a zahrat se pohybem. Dalsi duvod je, ze synteticka izolace potrebuje prostor a membranovka ji stlaci, takze izoluje hur. Proste same minusy ;-)

BTW, ja si fakt myslim, ze ty strecove panely muzou udelat dost zasadni rozdil. Prave v takove situaci.

grco píše:Ale ked chcalo, tak som mal perovku a na tom membranovku

To je jeden z mala use case, ktery dava smysl :P Kolik jsi to mel do prace? 10 minut? 20? To je porad v pohode, ale po par hodinach bys mel misto perovky mokry hadr se zbytky slepeneho peri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » pát bře 3, 2017 0:02

Jasne, bolo to 10 minut a po rovine a bez batohu a tak :) To som napisal len tak :)

Inak ja vlastne suhlasim, ale toto sa tyka podla mna membranovky celkovo, bezohladu na to, na co ju obliekas, nie len na primaloftku.

Proste ked sa zastavis a je ti zima, tak si tu membranovku oblecies, ak uz nemas nic ine. Ked ale zacnes kracat, zahrejes sa, a zacnes citit, ze sa zacinas potit, tak si ju vyzlecies, a nie az ked uz si cely mokry durch. Ja citim hned, ked sa uz zacinam potit, je to proste specificky pocit, som si isty, ze to kazdy zna :) Vtedy vyzliekam zbytocne vrstvy (napriklad membranovku), alebo samozrejme rozopinam bundu...

Proste je silenost slapat v membranovke, ked sa pod nou potim, celkovo. Nie len ked mam pod nou primaloftku, tak by som to rekl. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát bře 3, 2017 1:08

Souhlasim, ale s tim, ze s primaloftkou je to jeste horsi, nez normalne. Kvuli tomu, jak funguji membrany. Potrebuji, aby byl co nejvetsi rozdil teplot vevnitr a vne membrany, vlastne svym telesnym teplem protlacujes vodni pary ven. No a kdyz je vetsina tepla chycena pod primaloftkou, tak to nefunguje a para, misto aby membranou prochazela, na ni zevnitr kondenzuje.

Mozna to neni u NeoShellu tak strasne, jelikoz je to porezni membrana. Porad ma ale CFM mensi, nez treba Pertex Quantum a i na tom se kondenzace projevuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » pát bře 3, 2017 7:45

Jo presne, NeoShell nepotrebuje ziadne divne teploty vevnitr a venku jak Gore :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Trnky » sob bře 4, 2017 23:15

scinkk píše:Haglofs Barrier ... Napada me jedine minus, nema poutko na vesak (ale to bych stejnak nevyuzil) :)

moja putko ma, len nie je z dnu, ale na vonkajsej strane
este to raz kukni :)
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Příspěvekod scinkk » ned bře 5, 2017 14:36

Hehe máš pravdu, je tam ☺
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ONDRA » pon bře 6, 2017 21:35

grco píše:Jo presne, NeoShell nepotrebuje ziadne divne teploty vevnitr a venku jak Gore :P


Nechci Ti (vám) brát iluze, ale to potřebuje každá membrána (až na nějaké extrémní řešení).
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte bře 7, 2017 11:39

ONDRA píše:Nechci Ti (vám) brát iluze, ale to potřebuje každá membrána
Nechci Ti (Vam) iluze, ale to potrebuje kazda (i nemembranova) latka :wink:

Jen spravneji by bylo nemluvit o teplotach ale o parcialnim tlaku vodnich par, resp. o rozdilech vlhkosti vzduchu venvitr a venku (je to trochu slozitejsi)...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ONDRA » úte bře 7, 2017 17:12

To já celkem dobře vím, řekl bych. Ale babrat se v tom nechci, jen upozornit.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2017 1:54

Sice mate pravdu, kdyz bude venku 37 stupnu a 100 % vlhkost, tak bude vevnitr to same, ale v normalnich podminkach to funguje a proti neporezni membrane je rozdil v kvalite. Protoze difuze v plynech je radove rychlejsi, nez v pevnych latkach a zvlast pri malych rozdilech tlaku par. No a taky u poreznich membran/latek funguji i mechanicke faktory, treba vitr a pohyb tela, kdy se vlhky s teply vzduch pres latku vytlaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » stř bře 8, 2017 11:28

Vzdy kdyz sem pise mike, tak ocekavam, ze uz koupil Atoma. :P
....a zas ty "doktorske pindy" :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř bře 8, 2017 12:20

Vzdy kdyz sem pise mike, tak ocekavam, ze uz koupil Atoma.


Nj jenze s tema bundama je to tak slozite, ...nebo spis s mikem? :D tezko rici :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř bře 8, 2017 18:04

mike píše:proti neporezni membrane je rozdil v kvalite. Protoze difuze v plynech je radove rychlejsi, nez v pevnych latkach a zvlast pri malych rozdilech tlaku par. No a taky u poreznich membran/latek funguji i mechanicke faktory, treba vitr a pohyb tela, kdy se vlhky s teply vzduch pres latku vytlaci.
By me zajimalo, proc Ty musis vsude mozne i nemozne a za kazdych moznych okolnosti vytahnout svuj ztraceny boj proti neporeznim (prakticky proti PU) membranam :(( :-k :roll:
Bez ohledu k (ne)pravdivosti Tvych vyroku jsi byl Ty jediny, kdo tady po popise blbeho pouziti (libovolne) membrany zacal uplne mimo misu spominat neporezni membrany a vyhody poreznich membrany oproti neporeznim...

A ohledne (ne)pravdivosti Tvych vyroku ja nedokazu ohodnotit, jestli je difuze v plynech az radove rychlejsi, nez v pevnych latkach a zvlaste pri malych rozdilech tlaku par. Nejsem fyzik, zadne pokusy jsem nedelal.
Ale ohledne vlivu vitru a pohybu tela na rychlost difuze pres membranu bych hodne pochyboval. Podle mne je ten vliv naprosto zanedbatelny oproti tomu, kolik vzduchu zpod obleceni vymenis pohybem pres rukavy, krk, spodek bundy a jine otvory.

Jinak k tem grafum, cos nekam nedavno dal k rozdilum v "prodysnosti" jednotlivych membran - ty grafy jsou dost nezajimave, max. ukazuji, ze limitne se asi vsechny membrany +- setkavaji. Ale s prominutim, koho zajima, jak funguje membrana pri napr. 40%-ni vlhkosti vzduchu pod bundou? Z toho se jeste pot srazet vlastne nebude (pokud bude konstantni vlhkost i daleú. Stejne tak pri 80%-ni. Zajimave to srovnani by mohlo byt az nekde nad 80-85%, idealne 95-100%, jak se to hodne blizi nasycenosti a dalsi vlhkost se uz musi srazit.
Stejne tak by me mnohem vice zajimaly grafy, jak se meni ta "prodysnost" pri ruznych pomerech vnejsi a vnitrni vhĺhkosti, resp. rozdilu tlaku ar vevnitr a venku. Idealne udelane i pri ruznych vnejsich teplotach. Takove srovnani uz by mohlo byt dost vypovidajici. Je az zarazejici, ze takovy graf jsem jeste nikde nevidel, jakoby to nikoho nezajimalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2017 1:19

:shock: ja? Vzdyt jsem jen reagoval na to, co jste napsali. Tema jste sem zatahli vy.

apuka píše:Ale ohledne vlivu vitru a pohybu tela na rychlost difuze pres membranu bych hodne pochyboval. Podle mne je ten vliv naprosto zanedbatelny oproti tomu, kolik vzduchu zpod obleceni vymenis pohybem pres rukavy, krk, spodek bundy a jine otvory.

He? Kde jsem psal neco o difuzi? Psal jsem, ze pohyb a vitr pres porezni membranu pary mechanicky vytlaci. To neni difuze, ale normalni pruchod vzduchu pres diry/pory v latce nebo membrane. Ten, co se meri v CFM.

apuka píše:Ale s prominutim, koho zajima, jak funguje membrana pri napr. 40%-ni vlhkosti vzduchu pod bundou?

Mozna si jeste jednou projdi legendu k tem grafum, asi ukazuji neco jineho, nez si myslis ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron