Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Sonicx55 » sob pro 18, 2021 14:57

Vexo píše:v tyhle cene leda v akci, v listopadu byla napr. Black Yak Calvana Hoody HD v 50-60% sleve, tu a tam ji maji v akcich nebo jeji lehci variantu. delaji i damske. velikost je na asiaty, takze spis o cislo vetsi volit.


a v tych drahsich cenach ake odporucas ? :) nemam predstavu kolko stoji taka primaloft bunda pomer cena/vykon.

vdaka :)
Uživatelský avatar
Sonicx55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 28, 2014 15:47

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » sob pro 18, 2021 16:38

Myslim si, ze v tomto vlaknu bylo napsano posledni dobou prakicky o vsech bundach, ktere se daji v CR sehnat plus o vice, co v zahranici. Vice bund Ti tezko nekdo doporuci...

Ve vseobecne se nejak odklani od siti bund s normalni synt. izolaci, vsechno ted jede na modni vlne foukanych "klobasovych" izolacich... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » sob pro 18, 2021 17:58

Tak samozrejme nejvyhodnejsi ceny byvaji v dobe, kdy uz neni sezona, vyjimecne se neco objevi v akci v listopadu, ja tech bund moc nevystridal, ale PL gold active ma napr. Rab Xenair. Ze synt. Bund dale dynafit ft insulation, haglofs l.i.m. mimic, DA Yungay, arcteryx atom ar, atd. V teto dobe spis 150-200e. A pokud jde clovek vylozene po cene, tak v Decathlonu napr. Toto. 170g vyplne by mohlo stacit, byt bude podradnejsi nez PL gold.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon pro 20, 2021 12:40

Vexo píše:byt bude podradnejsi nez PL gold
Ehm... Netusim, co je v te bunde, ale to je trochu ujety pohled...

Doporucis neco s PL Gold Active - to je "podradnejsi" izolace nez PL Gold. Doporucujes Arteryc Atom AR a par dalsich, co nemaji PL Gold - vsechny maji taky "podradnejsi" izolaci naz PL Gold.

Otazkou je, z jakeho hlediska se ma brat "podradnejsi". Ja co jsem psal vyse, je podle hodnoty clo.

Pokud hledis na neco jineho - treba vydrz loftu, pomer cena/vykon -, tak dojdes k naprosto odlisnym srovnanim...

Jinak ale pro tazatele - stale plati, co jsem napsal. Ve vlakne najdes neco prakticky o vsech dostupnych bundach. O naplni, o ruzne gramazi v ruznych castech bund, atd. Vsechno jsou dulezite informace, i kdyz je jich pro laika zpocatku hodne a jsou pro nej matouci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pon pro 20, 2021 13:50

Zobecnil jsem to, samozrejme ze u tech znacek jsou taky rozdily, ale clo se da dohledat, u decathlonu pochybuju. Nakonec by stejne mel clovek vybrat hlavne to, kde mu sedi strih.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod malejkugi » pát pro 31, 2021 0:51

Ahoj,
Rozhodl jsem se pořídit bundu s co nejlepším komfortem váhy/objemu a izolačních schopností. Samozřejmě mě to hnedka začalo táhnout k peří. Po pročítání tohoto fóra ale zjišťuji, že se možná nebude jedna o ideální volbu.

Reálně hledám něco univerzálního (chápu, že nějaké kompromisy budou muset padnout) - něco, co můžu mě udrží v teple na noc venku (tady peří ideál), ale i něco, co kdyžtak v případě túry v mrazu mohu hodit pod membránovku a být vysmátej (a tady mi peří padá)... Hledám tak ideálně něco, co můžu používat jako prostřední i vrchní vrstvu se slušnými termoizolačními schopnostmi (řekněme tak do 0 až -5, pod to už chápu, že je třeba pořádně vrstvit), ale v čem se můžu i zapotit (a co mě stále udrží v teple).

Ideálně něco do 3-5k, ideálně stahovatelný pas i rukávy...

Mám ale lehce strach, že prostě hledám peří bez nevýhod peří. Existuje něco takového univerzálního, nebo je jediná nutnost reálně oddělovat oblečení na aktivní pohyb a oblečení na mírnou aktivitu? Snažil jsem se tady ty diskuse přečíst, ale je to pro mě dosti zmatečné.

Moc díky
malejkugi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 31, 2021 0:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pát pro 31, 2021 17:38

Nektere firmy jiz pouzivaji hydrofobni upravu peri..nejaky pot to zvladne, ale ne to nosit pod membranovkou nebo s tim dlouho funet do kopce..nebo arcteryx nema hydrofobni, ale zase dava tenkou vrstvu synteticke izolace na inkriminovana mista a az potom peri. Cenove uz to muze byt dost nad 5k, v zahranici v akci treba ne.. jinak ti tu mnozi namitnou, ze primaloftku muzes nosit i na membranovce a bude to fungovat z hlediska komfortu v desti lepe. U syntetiky volis mezi izolaci ulozenou v komorach (ala peri) nebo "sheet", kde to drzi pohromade. Toto video hezky shrnuje rozdily.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 4, 2022 15:41

Report z pouziti Direct Alpine Yungay (102g/m2 Cliamshield Apex) z Vysokych Tater.

Zkousel jsem DA Yungay s funkcnim trickem a dopadl jsem podobne jako na Lyse (jsem psal jindy). Bylo mi v nem cestou nahoru i skoro po rovine za chvili hodne horko. I kdyz jsem slapal (nijak rychle) ve vyrazne minusovych teplotach - jo, smerem na Hrebienok alespon na mne zezadu svitilo slunce, ale jak potom smerem na ZBojnicku cely den nezasviti, tam mohlo byt tak od -8 az po cca -13 kolem chaty. Predchozi dva dny byly pomerne extremni mrazy, uz ve Starem Smokovci bylo vecer po sedme -21, v horach jeste chladneji. Tj. vsechno poradne promrzle a od hor/skal/zeme/ples uplne salala zima.

Stejne jsem si musel Yungay po asi hodine a neco slapani (casove jako prumerny - letni - turista) v techto podminkach vymenit za Marmot Alpha s Polartec Alpha 120 - a konecne mi potom bylo fajn, tak akurat. Zase jsem se nepotil, pot odvadela bunda dobre, venku byla mirne mokra. Vevnitr jsem mel pocit silneho horka, az vlhkeho, ale vsechno bylo na mne uplne suche, vcetne kuze i bundy zevnitr. Proste pot odchazel, zato teplo zustalo. V tomto smeru Climashield (102 g/m2) teda zafungoval vyrazne lip nez Primaloft Gold, rekl bych az prilis dobre.

Yungay se potom hodil jako zateplovacka na tu PA bundu, kdyz jsme jedli venku pred chatou (tech cca -13, lehky vitr) a vetsi pulku me pomalsi cesty dolu smerem na Hrebienok.

Dalsi dny se oteplilo, bylo od cca -5 vys, takze uz na Yungay nedoslo, dal jsem chodil vsude v Alphe nebo jenom funkcni tricko a Polartec Classic Micro 100 flisce.
Asi tolik o (ne)vhodnosti "primaloftky" a jeji srovnani s ne uplne klasickym "vrstvenim", bo svrchni vrstvu jsem ani nemel, nepotreboval jsem ji.

Takze za mne je s Yungay problem - vypada, ze se hodi do teplot az pod -10 a to jeste ne pri namaze. Opakuji, ne kvuli poceni se pod ni, ale kvuli tomu, ze dela co ma - drzi teplo "zubama nechtama".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 16:15

Yungay je hlavně dost neprodyšná. Mně to nevadí. Ale rád bych zažil, aby mi v ní pod nulou bylo teplo. Jak je méně než +5, je mi v ní zima i při rychlý chůzi :?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 4, 2022 17:12

Etheric píše:Yungay je hlavně dost neprodyšná.
Je dost neprofuoknuitelna, ale odvod vodnich par kupodivu funguje docela dobre. Coz jsou dve ruzne veci, o kterych nejaky dychaci test fakt nic nerekne.
Minimalne trikrat jsem v nem byl tak jak jsem psal - bylo mi hrozne horko, alespon hodinu slapani, tj. dostatecne dlouho na to abych se v tom teplu zapotil. Ale ani jednou jsem nemel nic ani vlhkeho - ani kuzi, ani tricko ani vnitrni latku bundy -, i kdyz se mi zdalo, ze je mi "vlhci teplo". Nebyla to vsak pravda. Pouze zvnejsku byla bunda sem-tam vlhka az mokra. A mobil v naprsny kapse byl docela dost mokry :-) :twisted:, kdyz jsem jej tam zapomel. Coz jsou ale vsechno znamky toho, ze pary se odvadeji ven dobre.

Jasne, nejsem mike, co se tyce "poceni jak prase", ale rozhodne bych nerekl, ze se nepotim, hlavne kdyz jsem slapal do kopce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte led 4, 2022 18:52

S tym odvodom potu mozem potvrdit, yungay ho odvazda dobre, zalezi aj aku ma kto velkost, xl malo tej izolacie akoze hodne, co mam L-ko jej ma znatelne menej a ethericovo S ho bude mat este menej, mne to xl prislo o dost teplejsie ako L, mozno to bolo tym, ze bolo volnejsie a zohrial ma aj vzduch pod tym, no kedze vecise cislo mala aj viac izolacie.

Mne napr. vychadza teplotne tak do -5C, ak je menej tak uz pod to treba viac vrstiev, nosim pod to vtedy tu alphu 60 natelnik a to montane allez, ak by som pod tym mal len tenke tielko z pwdry pri 0 az -5, tak by mi v tom bola zima.

S tym odpovdom potu to mam az tak, ze bunda ho von odvaza tak dobre, ze mam spredu az mokre mapy, co aj trochu kazi esteticky dojem z budny, ale hlavne ze to odvadza von.
Naposledy upravil ret255 dne úte led 4, 2022 18:56, celkově upraveno 1
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 18:55

apuka píše:Vevnitr jsem mel pocit silneho horka, az vlhkeho, ale vsechno bylo na mne uplne suche, vcetne kuze i bundy zevnitr. Proste pot odchazel, zato teplo zustalo. V tomto smeru Climashield (102 g/m2) teda zafungoval vyrazne lip nez Primaloft Gold, rekl bych az prilis dobre.

Tohle dela malo prodysny obalovy material. Stejny rozdil mam mezi svyma dvema primaloftkama se stejnou izolaci. Ta malo prodysna drzi teplo podstatne lip. Navlhnu v ni, ale az casem. Zato v te prodysne jsem ted chodil pres Vanoce celou dobu a uplne v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 5, 2022 10:15

To si uplne nemyslim...

Muj Primaloft svetr (to je oficialni nazev :-)) ma vevnitr i venku taky Pertex Quantum, jeste tu puvodni verzi, ve vyssi gramazi, navic od hrudi az dole ma jeste dalsi dve vrstvy - kapsy pres celou sirku nezavisle z obou stran az na druhou stranu. Jo, je tam jen 80 g PL One, uz je asi dost "chcipla", ale stale jeste dobre hreje i pri -10 i niz. No a v te bunde klidne mohu chodit i pri +15, takovy pocit tepla v nem nemam. A kdyz slapu do kopce, tak se v nem spotim i pri -10.

Navic, jak pisu - vlhkost se (mne!) odvadi v Yungay dobre, nesrazi se nekde "vevnitr" na vnejsim matrosi. Co Ty popisujes za rozdil ve Tvych bundach, to je dano profouknutelnosti, ze se Ti vevnitr pres to vymeni vzduch vcetne tepla, ne prodysnosti ve smyslu samotneho odvodu vodnich par.

Kdyz to srovnam se svoji bundou Klimatex, kde je 100g PL Silver, jeste z casu, kdy to melo clo 0,79 (Climashield 0,82, takze cca srovnatelne) navic svrchni latka byla zaterova, tj. jakakoliv prodysnost vyrazne pod Pertex Quantumem, tak to je nebe a dudy. V Klimatexce mi takhle teplo pri podbnych teplotach nikdy nebylo ani kdyz byla nova a taky jsem byl v ni pri namaze spoceny v uplne stejnem spodnim obleceni, dokonce pravdepodobne i na stejne trase v podobnych podminkach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 5, 2022 19:06

apuka píše:Co Ty popisujes za rozdil ve Tvych bundach, to je dano profouknutelnosti, ze se Ti vevnitr pres to vymeni vzduch vcetne tepla

Presne tak.

apuka píše:ne prodysnosti ve smyslu samotneho odvodu vodnich par.

Protoze tohle tady vubec neresim.

Je klidne mozne, ze Climashield ma jiny prubeh krivky, na zaklade ktere vnimas teplo nebo zimu. Nedovedu to ted vyjadrit fyzikalne, jen pocitove, vnimam tenhle rozdil mezi Primaloftem a perim, tam je celkem zasadni. Myslim tim, ze CLO je jednorozmerna velicina, zatimco realne muze byt dynamicka a zaviset treba na mnozstvi tepla, ktere generujes (tedy i intenzite pohybu). Zatim to uplne nedokazu posoudit, ale zanedlouho by mi mela prijit Torrid bunda s Climashieldem a pak si to vyzkousim na vlastni kuzi.

No ale kdyby to tak bylo, tak je to spis nevyhoda pro Climashield...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř led 5, 2022 20:03

Nevýhoda, že izolace lépe izoluje, respektive je ti v ní víc teplo? To je snad výhoda ne?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 5, 2022 21:40

Nevyhoda, pokud s rostouci intenzitou pohybu drzi teplo lip tj. je ti v ni vic horko. Proto pisu o krivce. Je to ale velke POKUD, mozna nic takoveho neni a je jen CLO. U peri to pozoruju, ale to ma CLO vyrazne vetsi, nez Primaloft. Climashield ma o neco mensi, ale kdyby se projevoval takhle, tak je to blbe. Uvidim, az mi prijde bunda, tohle bych poznal rychle.

Spis si furt myslim, ze je to obalovou latkou. Mel jsem kdysi zateplenou bundu s membranou o vysoke prodysnosti asi 5000 g/m^2/24 hodin a to bylo naprosto priserne. Vylozene jsem se v tom varil, bylo mi nejdriv vedro a pak zima, protoze jsem se koupal v potu. Skvela membrana zadrzela vevnitr teplo a nepustila ven vodu, idealni pro masochisty :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv led 6, 2022 5:09

Pro mě výhoda, topim málo, tudíž potřebuju, aby izolace teplo držela. Taky... Pokud při velký námaze propouští moc tepla ven, jak se mám dofrasa zahřát pohybem? Samozřejmě že se zahřeju, ale budu dlouho drkotat zubama, než se tak stane. Tudíž pro mě je lepší, když izolace pořádně izoluje.

Taky si myslím, že u Yungay to bude obalovou látkou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv led 6, 2022 16:28

Etheric píše:Nevýhoda, že izolace lépe izoluje, respektive je ti v ní víc teplo? To je snad výhoda ne?
To vis, mike hodne casto sermuje hodnotou "clo", aby to bylo co nejvyssi, pricemz z jeho popisu, napr.
mike píše: CLO je jednorozmerna velicina, zatimco realne muze byt dynamicka a zaviset treba na mnozstvi tepla, ktere generujes (tedy i intenzite pohybu)
...
Nevyhoda, pokud s rostouci intenzitou pohybu drzi teplo lip tj. je ti v ni vic horko
velice silne vyplyva, ze pro nej by byla nejidealnejsi nejaka bunda na "aktivni pohyb" (jej, to mu budou zase stat zbytky vlasu na hlave :lol:), tj. s aktivni izolaci a s prodysnym (ve smyslu profouknutelnym) vnejsim i vnitrnim materialem. Tj. bunda takova, ktera funguje zpusobem, ze cim vice se hybes (tj. generujes teplo a pot), tim vice propousti teplo i vlhko ven, aby udrzovalo pomerne stejnomerny komfort.

Jenze tam je naprosto mimo se ridit nejakou hodnotou clo, prave kvuli tomu, co se mike snazi pochopit a popsat jako "krivku". clo je fakt staticka hodnota, vyjadrujici izolacni schopnost pri naprosto nemennych podminkach. Tj. docela uchazejici pro posouzeni izolacni schopnosti pri "statickem" pouziti bundy - stani, minimalni generovani tepla pohybem, atd. Nebo jak u Tebe, kdyz se nedokazes moc zahrat a potrebujes si uchovat maximum tepla.

Jo, samozrejme, je to dano i vnejsim materialem - profoukavy umozni vymenovat cast vzduchu a tim VZDY odchazi hodne tepla, tj. bunda nebude cloveka jako Ty tak hrat. Ono totiz dost silne zalezi i na tom, jestli vzduch mezi izolaci a vnejsim (ale i vnitrnim) materialem zustane "uvezneny" nebo ne. Pokud ano, tak je to dalsi izolacni vrstva (uvadi se, ze ty dve vrstvy na bezne bunde mohou pridat celkem az clo 1).
Dulezite vsak je aby jak izolace tak i latky dostatecne odvadely pryc vlhkost od tela, protoze prece jen se budes zvdy trochu hybat a vlhkost se generovat bude.

Apex je na rozdil od PL Gold docela "aktivni" izolace, z konstrukce umoznuje lepe prochazet vlhkosti, potom uz zalezi na vnejsim a vnitrnim materiali. PL Gold az tak dobre v tomto smeru nefunguje, takze pri opravdu statickem pouziti bude trvat vlhkosti delsi dobu "prejit". Na druhe strane pri pohybu to pujde rychleji, protoze se izolace stlaci/uvolnuje a zadrzene "bublinky" vzduchu (i s vlhkem) se vytlacuji. No a vzhledem k mensi tloustce PL Gold pri stejne vaze se to s vlhkosti pri pohybu muze srovnat, mozna i predbehnout Apex.

Uz nas tady bylo par, co jsme doporucili mikovi si sehnat nejakou tu "aktivni" zateplovaci bundu, podle mne zrovna jemu by byla nejvhodnejsi nejaka z Polartec Alphy, hlavne na jeho sneznice. On vsak furt trva na ne moc vhodne klasicke izolaci. Jesteze alespon Apex je "aktivnejsi" a mozna s "jeho" vnejsi a vnitrni latkou na nove bunde mu muze poslouzit lip, ze uz nebude muset delat tu "pseudoregulaci" zipama.

Ale tady jednym dechem pridavam - Tobe a podobnym "nehrejicim" takove aktivni bundy vhodne nejsou. Protoze jakmile se zastavis a prestanes generovat pohybem teplo, tak za chvili Te prestanou hrat. Je to jenom na kratke zastavky nebo na prihozeni perovky na sebe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 6, 2022 17:11

OMG, to je gulas jak od rippera :roll: Ty si nejspis ani neuvedomujes, jak si v ramci nekolika prispevku odporujes. Na jednu stranu tvrdis, ze je ti v Climashieldu vic horko a na druhou pry ma odvadet teplo lip, protoze je "aktivni", at uz to znamena cokoliv...

Dal se zdrzim komentare tvych nepodlozenych teorii, nevidim v tom zadny smysl. A pockam si, az mi prijde Torrid a udelam si porovnani s Primaloftem sam.

BTW, nechapu, proc mi furt vnucujes ty "aktivni" nesmysly, kdyz pisu, ze mi Primaloft funguje dobre a jsem s nim spokojen. PA si strc do rusutur, to je jako cokoliv od Applu, ani zadarmo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » čtv led 6, 2022 19:01

apuka píše: jakmile se zastavis a prestanes generovat pohybem teplo, tak za chvili Te prestanou hrat. Je to jenom na kratke zastavky nebo na prihozeni perovky na sebe.

Takže na prd. Climashield zvládá chůzi a zvládá i hřát na zastávce 20 minut. Nemusím vymejšlet blbosti jako valit v Aplhě a na zastávkách dávat peří. Proč, když mi vsechno zvládne jedna vrstva z Climashieldu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 6, 2022 20:21

Protoze apuka se chce akorat hadat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát led 7, 2022 11:36

mike píše:si v ramci nekolika prispevku odporujes. Na jednu stranu tvrdis, ze je ti v Climashieldu vic horko a na druhou pry ma odvadet teplo lip, protoze je "aktivni"
Nevim, kde bych si odporoval, to se asi hadad chces Ty :wink:. Pisu, ze odvadi lepe vlhkost a tim i teplo, ktere odchazi vlhkosti. Ale taky pisu, ze to taky hodne zavisi na latkach, ve kterych ta izolace je, jestli tu vrstvu vzduchu udrzi na miste nebo umozni jeho castecne "proudeni". Proto muze Apex dost odlisne fungovat podle meterialu, ve kterem je "uveznen". Vsak jsem proto psal, ze mozna Tvuj novy Torrid Ti muze poslouzit i jako bunda s izolaci fungujici jako "aktivni".

Ja jsem uz nekolikrat popisoval (a kupodivu se nasel i nekdo jiny, kdo to castecne popsal), jaky je rozdil mezi konstrukci PL Goldu a Apexu (resp tech typu izolaci) a jak to tam vevnitr funguje. Tys do toho furt jen navazel - vzdy bez jednoho jedineho faktu, nebo na necem zalozeneho vyvraceni konkretne napsaneho. Pricemz "mne to takto vyhovuje" opravdu neni zadny argument. Nikdy jsi to vsak ani nechtel pochopit a furt odmitas pripustit, ze nemusi byt PL Gold na vsechno to nejlepsi, hlavne ne na to, na co jej Ty casto pouzivas.

Taky proto jsem psal (i jini), ze Ty bys potreboval na svoje pouziti (hlavne na sneznicich) nejakou "aktivni" bundu a ne klasickou s PL Gold. To ale je jen konstatovani podle popisu Tvych ocekavani, zadne vnucovani - zase to, ze "Ti PL funguje a jses s nim spokojen" neni dukaz toho, ze je to to nejlepsi. Tady plati presne, co se parkrat napsalo (i Tys to psal) - ze neuveri, kym nevyzkousi.

Konec koncu, Ty "nikomu vubec nevnucujes" svuj dvouvrstvy system s primaloftkou (sam si to tak nekolikrat tvrdil). Oproti Tvemu "nevnucovani" je rozhodne moje "vnucovani" o rad(y) nizsi :wink:.
Etheric píše:Nemusím vymejšlet blbosti jako valit v Aplhě a na zastávkách dávat peří.
To neni "blbost", to je jenom skvele na uplne jine vyuziti. Mnohokrat jsme psal, ze ty aktivni veci (a P Alpha obzvlast) jsou urcene na hodne "aktivni" pohyb "od dveri ked dverim", kdy se nepocita se zastavkami mimo nutnych kratkych. Tam to ma velke opodstatneni a fakt funguje skvele.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pát led 7, 2022 13:30

apuka píše:hodne "aktivni" pohyb "od dveri ked dverim", kdy se nepocita se zastavkami mimo nutnych kratkych. Tam to ma velke opodstatneni a fakt funguje skvele.

Ale to např Torrid funguje taky skvěle pro tyto případy...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát led 7, 2022 14:07

Tobe. Vsak jsem psal, ze Apex patri z konstrukce taky mezi aktivn(ejs)i izolace, zavisi nejvice na vnejsim a vnitrnim materialu. Ale nekomu hodne potivemu uz stacit nemusi.

Alpha je uplne jiny level - jen zase, zavisi to od vnejsiho materialu (Alpha Directr nepotrebuje vnitrni), bohuzel ani Microlight jej pri delsi namaze uplne nezvlada, to spise potrebuje dobry lehky softshell.
Taky to je duvod, proc jsem psal, ze Toba Alpha neni vhodna (a to same jsem psal i Mawenzi, i kdyz tam i z mirne jinych duvodu). Mikovo sneznicovani je ale neco naprosto jineho, si myslim, ze tam by mohla PA ze vsech izolacnich materialu nejlepe fungovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 7, 2022 19:06

apuka píše:Nevim, kde bych si odporoval, to se asi hadad chces Ty :wink:. Pisu, ze odvadi lepe vlhkost a tim i teplo, ktere odchazi vlhkosti.

Treba tady:
apuka píše:bylo mi hrozne horko, alespon hodinu slapani, tj. dostatecne dlouho na to abych se v tom teplu zapotil. Ale ani jednou jsem nemel nic ani vlhkeho - ani kuzi, ani tricko ani vnitrni latku bundy

a v dalsich vecech taky, ale nebavi mne to rozebirat, stejne bychom nikam nedosli.

apuka píše:Nikdy jsi to vsak ani nechtel pochopit a furt odmitas pripustit, ze nemusi byt PL Gold na vsechno to nejlepsi, hlavne ne na to, na co jej Ty casto pouzivas.

Nikdy jsem netvrdil, ze je PL Gold nejlepsi, jen ze mi dobre funguje.

apuka píše:Mnohokrat jsme psal, ze ty aktivni veci (a P Alpha obzvlast) jsou urcene na hodne "aktivni" pohyb "od dveri ked dverim", kdy se nepocita se zastavkami mimo nutnych kratkych. Tam to ma velke opodstatneni a fakt funguje skvele.

Takze pro me pouziti, kde mi to vnucujes, naprosto nevhodny. Ja totiz mam ve zvyku na sneznicich par hodin slapat s vysokou intenzitou, pak dojdu nekam na vrchol, sednu a dam si treba pul hodiny pauzu. Primaloftku akorat zapnu a jsem v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Tomas » pát led 7, 2022 19:18

Já dnes prvně nasadil Rab Cirrus Flex 2.0 s Primaloft Silver Luxe, po tom co jsem rozedral tuhle péřovku. Šel jsem s ní teda jen do krámu a je to moje první zkušenost s PL, ale mile mě to překvapilo Tepelně je to prakticky stejný (možná krapet slabší než peří).

Nosím pod tím jen triko a bylo to v nule fajn. O víkendu tomu dám větší test, ale fleece se mi pod to dávat moc nechce, do kopce bych se v tom asi upekl.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 7, 2022 19:29

Hmm, to neni klasicky PL, ale simulace peri. Bunda je na mne moc prosivana a kvuli fleece panelum, co navic vypadaji jako teplakovka, bych ji nekoupil. Ale treba ti bude fungovat. Rozhodne pod ni nedavej fleece, zacni s trikem s dlouhym. Nejakym dobrym, co odvadi pot od tela a umi ho odparovat. Umelina, ne merino, to kdyz tak jako druha vrstva, kdyby ti bylo pres fleece panely zima.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 10, 2022 16:01

Jo, to je hodne daleko od PL Silveru, s trochou prehnani by se dlao rict (ale neni to plna pravda), ze s tim nema moc spolecneho.

Je tam foukana izolace, ktera ma vlastnosti dost odlisne od klasickeho Primaloftu, spise smerem k peri - se vsemi vyhadami i nevyhodami (krome problemu za mokra).

Nejvetsim problemem u nej je, ze je hodne svu, pres ktere "profukuje". To je duvod, proc ve videu nekde tady postovanem o tomto typu izolace rikali, ze je hodne prodysna - protoze samotna izolace v tech tunalych neni prodysnejsi nez peri a plati, cim vice jej tam je (tlustejsi vrstva), tim mene je prodysna. "Dycha" ale pres svy - cimz ale taky ztraci hodne z izolacnich schopnosti.

Ty flisove panely je dalsi duvod, proc se toto neda nazvat primaloftkou, ale hybridni bundou (priznavam se, moc jsem jich s foukanou izolaci nevidel).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 10, 2022 16:06

Miku, muzes my vysvetlit (teda precejen to rozebrat, v cem si odporuj Tebou oznacene casti zde, kdyz tvrdis, ze tady si odporuji? Mozna jsem natvrdly, ale ja tam nic takoveho nevidim.
apuka píše:bylo mi hrozne horko, alespon hodinu slapani, tj. dostatecne dlouho na to abych se v tom teplu zapotil. Ale ani jednou jsem nemel nic ani vlhkeho - ani kuzi, ani tricko ani vnitrni latku bundy
Jedine, ze by se Ti nezdalo, ze pisu "dostatecne dlouho abych se zapotil", co ale neznamena, ze bych musel mit neco mokreho - vlhkost se odvedla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 18:47

Vynechal jsi text oznaceny v citaci nad timhle. S tim si to odporuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení