Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř říj 23, 2019 22:14

@FK: kapuce - to je individualni. Nekdo si neumi predstavit bez nej, nekdo s ni... Ma svoje vyhody ale i nevyhody. Hodne taky zavisi, na co ji chces a jestli mas jine vybaveni, co Ti zahreje hlavu (cepici a/nebo jinou bundu s kapuci).

Ted jsem se koukal na 4campingu, kde maji [url=https://www.4camping.cz/c/obleceni/panske-obleceni/bundy/#ps[]=codebook_239_4405]ve vyprodeji perovky[/url] i pod a kolem 2000 - Husky, Hannah, Adidas, ... Ani jedno bundu neznam osobne, tak nehodnotim. Za nakouknuti to ale stoji, pokud nekdo neco shani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv říj 24, 2019 15:59

apuka píše:kapuce - to je individualni. Nekdo si neumi predstavit bez nej, nekdo s ni... Ma svoje vyhody ale i nevyhody. Hodne taky zavisi, na co ji chces a jestli mas jine vybaveni, co Ti zahreje hlavu (cepici a/nebo jinou bundu s kapuci).
Nez H. a Adidasy, to uz myslim radeji tu Simondku, to je aspon "znacka" ;)
Kapuci - jasne, vsak to nerikam uplne plosne, ale kdyz si nekdo porizuje jedinou perovku "na vsechno" (jak OP tak trochu psal), tak bych bez kapuce proste nebral. V lete vetsinou cepici netahas, max treba buff satek a lehka perovka s cca 100-120g peri a kapuci se nejen na horach hodi vzdycky. Treba i do zblaznene klimosky ve vlaku - nerikej, ze jsi se jeste nikdy v parnem lete ve vlaku s pitome nastavenou klimatizaci nemusel zachumlavat treba do spacaku :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv říj 24, 2019 16:31

Tohle je na kazdem, ja jsem s perovkou bez kapuce spokojen a stejne tak mam bez kapuce primaloftky na zimu. Kapuce nemam rad a v podstate je pouzivam jen na membranovkach, v desti to holt jinak nejde. Proti zime staci Buff satek, pripadne dva. Stalo se mi jen nekolikrat v zivote, ze to nestacilo, treba na hrebeni MF v -10 nebo niz za velmi silneho vetru. Na tohle zas pomuze kukla.

Kapuce mi vadi jednak kvuli omezenemu vyhledu a jednak proto, ze deformuji bundu. Termoregulaci resim hlavnim zipem, u krku ho mam obvykle rozepnuty a kapuce s tim koliduje. Cimz chci rict, ze kapuce neni jen neco, co clovek muze a nemusi pouzit, ale ze muze i prekazet. Nemluve o tom, ze do ni v zime pada snih, kdyz ji clovek nema na hlave ;-) Uznavam, ze na ciste zateplovaci perovku bych ji mozna i zvazil, tam uz duvody proti tak silne nejsou.

FrantaKrajta píše:nerikej, ze jsi se jeste nikdy v parnem lete ve vlaku s pitome nastavenou klimatizaci nemusel zachumlavat treba do spacaku

Hmm... ne. Parkrat jsem si ale musel oblect tricko s dlouhym rukavem ;-) Horsi jsou zaoceanske lety, ale tam zas davaji deky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv říj 24, 2019 17:50

Hmm, zajimavy, ja bych bez kapuce nedal ani ranu, zvlast u jednoduchy zateplovacky "pro sichr" :)
Ale kazdemu jak vyhovuje... Jen zrovna u univerzalni bundy bych ji asi spis bral nez pak litoval, buff je fajn, ale treba v zakrytu vetru kdy jdes do prudkeho kopce jen v triku bez satku a nahore fici jak blazen a delate pauzu na fotky jidlo a pod. tak radeji proste oblecu bundu s kapuci a neresim :)

Ad vlak - jo, venku bylo asi 30st., ve vlaku (celodenni jizda odnekud z Balkanu) hrozna zima a nesly otevrit okenka ani s tim nic delat - krome zalezeni do spacaku... Opacny problem (nastesti v zime, kdy jsem uz v perovce rovnou prisel) jednou s CD na jedne VIP predvadeci jizde nejakym novym vlakem - ktery jim zkratoval celou soustavu vagonu a vyplo komplet topeni, celou cestu v perovce a jak jsem za ni byl rad :D

Jeste trochu teoreticky ke kapucim u zimnich bund vs satek/capka a kukla (kterou nekdy taky nosim, kdyz je fakt zima) - kdyz se podivas na Inuity, maji na kapucich tu rosomaci nebo vlci kozesinu, ta ma (stejne jak kapuce) docela podstatny ucel, pri opravdu velkych mrazech a vetru ti v podstate vytvari pred oblicejem takove teplejsi mikroklima bez vetru, diky turbulentnimu proudeni (jsou na to i studie :D). Tohle ti samotna cepice a kukla neudelaji. Ale to trochu odbocuji :)

Plus (jak jsi sam i zminil) u ciste zateplovaci perovky necekas, ze v ni budes chodit cely den v padajicim snehu a resit nejakou termoregulaci a padani snehu do kapuce, proste ji obleces akorat na zastavce nebo vecer nebo na bivak...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv říj 24, 2019 18:02

Holt to mame jinak :) Myslim, ze je vetsi problem sehnat bundu bez kapuce nez naopak. Blbe je, ze na kapuci se toho da hodne zkazit. Mam treba dve vetrovky DA Tornado, pricemz 1.0 nosim nerad prave kvuli zmrsene kapuci, ac ji nepouzivam, tak vadi. U 2.0 ji taky nepouzivam, ale celkem nevadi. Verzi bez kapuce bohuzel nedelali, hned bych ji koupil.

FrantaKrajta píše:Plus (jak jsi sam i zminil) u ciste zateplovaci perovky necekas, ze v ni budes chodit cely den v padajicim snehu a resit nejakou termoregulaci a padani snehu do kapuce, proste ji obleces akorat na zastavce nebo vecer nebo na bivak...

Jo, ale je to vaha navic a kdyz bude zmrsena, bude mi vadit i kdyz ji nebudu pouzivat. Proto mam zateplovaci perovku bez kapuce a zatim mi fakt nikdy nechybela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv říj 24, 2019 19:01

Tak jasne, zmrsit se da vsecko, i kapuce :D

Ale ten efekt (u dostatecne precuhujici, podobne jak ty polarnicke kozesinove, to Tornado ma myslim spis tenouckou kapuci pod helmu, ne?) kapuce blokujici vitr pred oblicejem diky zmene proudeni vzduchu je i u nekozesinove kapuce celkem poznat... Zvlast pro vousace, co maj rymu a delaji se jim rampouchy ve vousech :D

Zrovna ty levnejsi lehke Wampeace perovky maji dost jednoduchou kapuci, co spis ve vetru akorat ulitava, zato 600g drtic mrazu od Josepha (ale to uz je jina kategorie) nebo treba i nektere Montanky nebo ta podivna polonepromokava Paramo vetrovka maj uplne skvele kapuce, co funguji vyborne s helmou i bez ni. Direct Alpine ma u zateplovacek i vetrovek spis kapuce pod helmu (ktery osobne tolik nemusim, ac mam jinak treba tu DA Alpha docela rad). Ty prave nemaj skoro zadny efekt rozbijeni vetru, a namrza pak vic nos i oblicej.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv říj 24, 2019 21:01

Mam pocit, ze kapuce se da zmrsit nejlip ;-) V podstate mam jen jednu opravdu dobrou kapuci, na membranovce od Jottnaru. Ta sedi, neprekazi, nesesouva se a chrani. Diky dobremu tvaru a stahovani. Vsechny ostatni byly bud jakz takz pouzitelne nebo spatne. A to i u bund, co jsem zkousel v kramech.

Tornado 1.0 ma spis na helmu a se snurkama, takze je na vetrovku predimenzovana, proto vadi. Na 2.0 ji spravili, tam je mensi pod helmu a bez pitomych snurek.

Nijak nezpochybnuju ty efekty, co pises, jen je proste malokdy potrebuju. Spis skoro vubec. Muj ksich a hlava neco vydrzi ;-) I rukavice nasazuju driv, nez Buff na hlavu. Navic mam nazor, ze veci by mely fungovat dobre a byt komfortni v obvyklych pripadech i za cenu toho, ze v extemnich to nebude az tak slavne. Jsou lidi, co to maji naopak, chteji mit poresene extremni pripady i za cenu snizeni pohodli v beznych podminkach (viz treba voskovani bot).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pát říj 25, 2019 21:03

Tak po roku opäť hladám bundu na zimu, má niekto nejaké typy? V lete som si v hudy skúšal proton AR posledný kus a veru by som ju aj vzal, len keby mi v XL nebola velká, plus všimol som si, že ju už nevyrábajú, kto vie prečo, asi bola príliš dobrá?, tie LT verzie majú iba 60g coreloftu a to bude už skôr na jeseň ako zimu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » ned říj 27, 2019 21:30

Na zimu jedine Proton AR [-X
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 29, 2019 10:23

Proton je bunda určená na aktivní pohyb, verze AR mohla být moc teplá na pohyb, možná proto již není. Další možnost je, že se připravuje nová verze. Ted jsou v nabídce dvě verze a to LT a FL. LT má myslím nějakou jinou izolaci Octaloft a verze Lt má 80g Coreloft compact, v kapuci pak 60g.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 29, 2019 10:53

Pierre111 píše:Proton je bunda určená na aktivní pohyb, verze AR mohla být moc teplá na pohyb
:-k
Technicka: Proton je modelova rada a urceni je dane konkretnim modelem: AR = All-Round, tj. je to vsestranna bunda, LT = Lite, odlehcena, FL = Fast and Light, minimalisticka na rychly presun, tj. na aktivni pohyb.

Edit: Proc vlastne pisete, ze se uz nevyrabi, vzdyt Arcteryx to ma normalne v nabidce? Jedine, ze by predtim byla i verze bez kapuce, ale na takovou si nevzpominam (coz ale nic neznamena) Co jsem tady napsal neni pravda, jsem si nevsiml sve chyby pri vyhledavani.
Naposledy upravil apuka dne úte říj 29, 2019 12:21, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 29, 2019 11:56

Na stránkách Arcetryx jí v nabídce nevidím, sehnat se ale bude dát.
Proton je na aktivní pohyb určen kvůli látce, má být víc prodyšná a pružná. Taky a téhle bundě uvažuju, svrchní látka se zdá odolnější než na Atomu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 29, 2019 12:16

Aha, omlouvam se, hledal jsem na jejich strankach Proton AR a ono mi vedle Protonu LT a FL nabidlo Atom AR, co jsem si nevsiml... :toimonster:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř říj 30, 2019 20:36

Nic sa nestalo, proton, atom, kto to má poznať. Proton AR som si skúšal uprostred leta a aj vtedy mi to prišlo ok, že by to bolo dobré na pohyb, a aj strihovo bol proton lepší, lebo je dlhší a asi aj užší ako atom, ktorý vraj podla recenzii nie je moc na aktívny pohyb, vrchný materiál trochu taký drsnejší, ale pevný, trochu možno krčivý.

Teraz však majú len tie lahšie verzie a pôvodný proton AR sa už asi nevyrába(zatial), skúšal som hladať, no max nejaké M-ko.

Kedze som taký priaznivec zaja, tak uvažujem ešte nad arth jacket, ale tá má tie bočné paneli iba z technostretchu, takže to by bol zase nejaký ten kompromis medzi niečím.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod george81 » ned lis 3, 2019 9:37

Chtěl bych vás poprosit o radu. Jsem fotograf a potřebuji teplou zimní bundu. Často budu někde v zimě stát a čekat na vhodné podmínky.

Rozmýšlím se nad těmito dvěma péřovkami:
SJ Kelut http://www.sirjoseph.cz/cz/produkty/obleceni/i100-bunda-kelut-man-843.htm nebo
Marmot Hype Down Hoody https://www.marmot.com/mens-hype-down-hoody-74490.html?dwvar_74490_color=9144&dwvar_74490_size=000025L&cgid=men_jackets_insulated-and-down

Na Marmot mohu mít slevu, takže mě možná vyjde levněji.
Nemám však zkušenosti ani s jednou značkou, dá se říci která bude lepší?
U Sira mě zaujala ta možnost servisu, čištění atd... Přeci jen budu radši, když se o bundu postará někdo kdo to umí.

Díky moc
george81
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 3, 2019 9:30

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Bertik V. » ned lis 3, 2019 13:48

Se Sir Joseph jsem spokojený. Akorát ze začátku pouštěla hodně peří a to se během pár použití snížilo. Jinak spokojenost.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » ned lis 3, 2019 14:45

Marmot ma 135.2 g 800 cuin peria, SJ 200g 650 cuinm takze teplotne to bude +- stejne. Marmot vazi 405g (asi L?, mozna M), SJ 640g (L).
Ohledne prani je otazne, na kolik to vyjde o SJ vcetne postovneho tam i zpet. Hudy nabizi prani libovolne perovky s odevzdanim a vyzvednutim na pobocce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod george81 » ned lis 3, 2019 19:16

Díky za rady, ještě jsem přidal do výběru Terag od SR
https://www.hanibal.cz/sir-joseph-bunda-terag-id20873
Má svrchní nepromokavou membránu, což se taky může hodit.

Co myslíte?
george81
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 3, 2019 9:30

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned lis 3, 2019 20:29

apuka píše:Marmot ma 135.2 g 800 cuin peria, SJ 200g 650 cuinm takze teplotne to bude +- stejne.

Nebude, SJ ma asi o 20 % vic objemu peri, takze bude teplejsi. Pokud mas to cislo u Marmotu spravne, ja ho tam nikde nevidim :?

Mne se Marmot libi vic, ale ma zasadni problem, chybi stahovani dole. Zalezi, jak je bunda siroka, ale jestli tam bude mezera, tak to muze teplotni komfort hodne srazit.

george81 píše:Má svrchní nepromokavou membránu, což se taky může hodit.

Spatna uvaha. Membrana se hodi akorat do deste, jinak je to minus a nekdy dost zasadni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » ned lis 3, 2019 21:58

booze píše:Jeste 10x se vyspim a bude doma nejlepsi zateplena bunda OR Havoc * jinak bude v sekci prodam :twisted: a stary compressor bude jen do spolecnosti 8-[

MHW compressor dostal novy zip, ale latka je jiz tak krehka, ze se bunda zacala rozpadat uplne vsude. Nejvic uvnitr kapes. Vetsina drzi diky padakovym zaplatam. :smt022
Tak je mi lito ji vyhodit. [-o<
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 3, 2019 21:59

Nebo si kup štandovací zimní lezeckou primaloftku s 200g/m2 náplně :)

Ale mrknul bych na ty bundy na štand (i péřovky) - většinou mají vevnitř ještě velké síťované kapsy na náhradní rukavice, láhev s vodou a pro tebe třeba na objektiv nebo náhradní baterie v teple. SJ u spousty bund tyhle vnitřní kapsy nemá (a tohle mi docela chybí).

Z tebou zmiňovaných bych spíš bral ten SJ - budeš to (na focení) nosit asi s těžkým báglem, a víc 650 cuin peří bude nejspíš o fous odolnější na výdrž (slehnutí v ramenou a zádech pod batohem) než míň 800 cuin. Váhu stejně tolik neřešíš.

Na tvoje použití (tedy nevím jak a co fotíš, samozřejmě) mi membrána u peří nepřijde až tak špatná, pokud se v tom nebudeš až tak moc hýbat, tak bych ji úplně nezatracoval. A někdy se hodí, když je kousek pod nulou a mrznoucí déšť. Třeba když to máš na akce do města a podobně, kde v bundě nenachodíš x km a stejně pod ní nemáš megafunkční prodyšné prádlo ale slušnou košili :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned lis 3, 2019 22:23

booze píše:Tak je mi lito ji vyhodit. [-o<

Naprosto ti rozumim... puvodni verzi bych koupil klidne za dvojnasobek. Aktualni ani zadarmo. Pitomi marketoidi, porad se kvuli nim musi neco vylepsovat, az to skonci naprostou nepouzitelnosti #-o

FrantaKrajta píše:Na tvoje použití (tedy nevím jak a co fotíš, samozřejmě) mi membrána u peří nepřijde až tak špatná, pokud se v tom nebudeš až tak moc hýbat, tak bych ji úplně nezatracoval. A někdy se hodí, když je kousek pod nulou a mrznoucí déšť. Třeba když to máš na akce do města a podobně, kde v bundě nenachodíš x km a stejně pod ní nemáš megafunkční prodyšné prádlo ale slušnou košili

Souhlasim. Slo mi spis o tu uvahu "membrana se muze hodit", ktera implicitne predpoklada, ze membrana bundu vylepsuje a nicemu nevadi. Skutecnost je ale presne opacna :) Ve vetsine situaci membrana bundu zhorsi a a pomuze jen v nekterych. V tomhle pripade ale ty minusy nejsou az tak velke.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod george81 » pon lis 4, 2019 9:35

Díky moc za rady.

Určitě budu nosit těžký batoh na zádech. Tzn. potřebuji něco co vydrží a neslehne se.
Předpokládám, že s membránou bude bunda méně dýchat a bohužel se člověk více zapotí.

Co se týče použití. Bude to na horách či různých kopcích typu České Středohoří, Děčínský Sněžník apod.
Většinou někam na ten kopec přijdu, a tam pak budu třeba 2 hodiny stát, bez velkého pohybu. Proto potřebuji něco teplého. Zároveň tam také hodně fouká.

Ta membrána mě zajíma kvůli sněžení. Často fotím když sněží, nebo je mlha a vlhko.
To jsou samozřejmě jiné teploty, ale zase se mi nechce pořizovat 2 bundy. Aktuálně mám nějakou starou péřovku Warmpeace a ta je hned mokrá. Řeším to tedy přehozením gorotexty ale to fakt nedýchá :)

Pak je ještě otázka co ten kopec, když na něj polezu. To se v té membráně taky může hodně zpotit. Případně ji ale mohu do kopce sundat.
george81
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 3, 2019 9:30

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 4, 2019 9:36

Marmot je myslím americká značka, tam se musí dát pozor na to, jakou metodou se cuin měří. Není 800 cuin jako 800 cuin bohužel :D. Jinak teplější podle mě bude ten SJ. Pokud chceš něco fakt teplého podívej se na bundy od Mountain Equipment třeba Vega. Případně péřovky od Montane jsou taky teplé a dají se sehnat za dobrou cenu. Podle mě na nějaké postávání v zimě s foťákem bych se koukal na bundy, které mají 200g+ peří.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 4, 2019 9:43

Taková péřovka není vhodná na to aby jsi v ní v teplotě -5 lezl na Kralický sněžník. Na to jsou takové bundy moc teplé. Na sobě budeš mít nějakou lehčí bundu z umělé izolace a teplou péřovku oblékneš až na vrcholu, když začne být zima.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon lis 4, 2019 10:23

george81 píše:Určitě budu nosit těžký batoh na zádech. Tzn. potřebuji něco co vydrží a neslehne se.
...
george81 píše:Pak je ještě otázka co ten kopec, když na něj polezu. To se v té membráně taky může hodně zpotit.
Ted bez ohledu na perovku, kterou si vyberes.
Kdyz budes s tezkym batohem lezt na kopec, je uplne jedno, jestli perovka ma nebo nema membranovku, muzes se "hodne zpotit" v kazdem pripade - samotne peri neni moc na potive aktivity, peri to neudycha.
Takze pokud se nechces do kopce moc zpotit a na zastavce dlouho byt v teplu, tak jedine rozumne reseni je mit dve bundy - jednu umelinovou dobre dychajici (zdaleka nemusi byt extra tepla, 100, max. 120 g/m2 PL /i silver/ by stacit mel) na slapani na kopec a druhou teplou perovku na postavani a foceni.
Taky bych rekl, ze v obou bundach Ti muze byt pri dlouhem stani (hodiny) chladno uz i pri -10, i kdyz SJ ma napsano do -15. Nezapomen, ze pri stani pres. Dve bundy by Ti vyresily i problem, kdyby bylo najednou nekde chladneji - obleces si oboje (pozor!, na toto perovku potrebujes o trochu vetsi). A stejne tak, kdyby nekde nahore byla inverze a o hodne tepleji nez jsi cekal si muzes oblect jen tu umelinovou a perovku jen, kdyz uz nebude stacit.
Na to postavani z tech vybranych bych ja koupil ten membranovy Terag, ktery ma nejvice peri, hreje nejvic a na to postavani v snezeni/mrholeni membrana bude lepsi. Jinak bys membranu (na postavani!) klidne muzes nahradit nejobycejnejsi levnou plastenkou.

Jo - nezapomen ani na zatepleni nohou!!! Jak boty, tak i kalhoty. A samozrejme ruce.

Edit: Premyslel jsi i o Marmot Guides Down Hoody? Ten je teplejsi nez ta Marmotka, co jsi linkoval a ma i stahovani vespod, jen "schovane" v kapse. Navic ma hydrofobni peri, co Ti do jiste miry nahradi membranu (na Tvoje ucely).
Naposledy upravil apuka dne pon lis 4, 2019 10:44, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon lis 4, 2019 10:38

mike píše:Nebude, SJ ma asi o 20 % vic objemu peri, takze bude teplejsi. Pokud mas to cislo u Marmotu spravne, ja ho tam nikde nevidim
Marmot na strankach to nema uvedene, musis hledat jinde :wink: (ale je to bez zaruky).
Odkud beres "20% vic objemu peri"? Ja jsem to bral tak, ze 800 cuin peri ma CLO 1.68, 625 cuin 0,92 (tj. 650 neco kolem 1), takze spolu s pomerem vahy by to mohlo byt priblizne stejne teple.

Ale co nevime u Marmotu, je jestli je to 90/10, 80/20, ...; jestli je podle EU nebo US normy (spise to druhe), takze se potom bundy blbe srovnavaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon lis 4, 2019 15:22

Jednoduse si to spocitam ;-) cuin je v podstate inverzni objemova hustota a kdyz ji vynasobim vahou, dostanu objem. Sice v nejakych pseudojednotkach, ale to je fuk, jelikoz jde o pomer a jednotky se vyrusi. Takze:

(200 x 650) / (135 x 800) = 1.20 tj. SJ peri ma o 20 % vic objemu. Navic ma nejspis pravdu Pierre, takze rozdil bude jeste vetsi.

(kdybych chtel, tak si ten objem muzu prepocitat na SI jednotky, ale proc bych to delal)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon lis 4, 2019 15:35

apuka píše:Takze pokud se nechces do kopce moc zpotit a na zastavce dlouho byt v teplu, tak jedine rozumne reseni je mit dve bundy - jednu umelinovou dobre dychajici (zdaleka nemusi byt extra tepla, 100, max. 120 g/m2 PL /i silver/ by stacit mel) na slapani na kopec a druhou teplou perovku na postavani a foceni.

Tyy jo, ja souhlasim s apukou ;-) Jak jsem nepritelem prevlekani a prosazuju zpusob jedna bunda na vsechno, tak v tomhle pripade je rozdil mezi rezimy tak velky, ze jedna bunda by byl moc velky kompromis a znamenalo by to bud se do kopce nechutne prehrivat nebo na kopci mrznout. Pripadne oboji.

george81 píše:Bude to na horách či různých kopcích typu České Středohoří, Děčínský Sněžník apod.

Zrovna na techto kopcich jsem byl v zime mnohokrat (Pierre: Decinsky a Kralicky Sneznik jsou uplne jine discipliny ;-)) a vzdycky mi stacila primaloftka na zimni triko s dlouhym rukavem. Pri pohybu a kratsi zastavce nahore. Urcite jsem tam zazil aspon -15, mam pocit, ze i -20, ovsem bezne zimni teploty jsou tam kolem nuly.

Jeste bys mohl zvazit kompromis. Primaloftku na pohyb, jak pise apuka, a pod ni perovku nebo dokonce jen perovou vestu na delsi zastavku. Perovka by mohla byt vyrazne lehci/mensi/levnejsi.

george81 píše:Předpokládám, že s membránou bude bunda méně dýchat a bohužel se člověk více zapotí.

To predpokladas spravne.

george81 píše:Ta membrána mě zajíma kvůli sněžení. Často fotím když sněží, nebo je mlha a vlhko.
To jsou samozřejmě jiné teploty, ale zase se mi nechce pořizovat 2 bundy. Aktuálně mám nějakou starou péřovku Warmpeace a ta je hned mokrá. Řeším to tedy přehozením gorotexty ale to fakt nedýchá

Takze zkusenost mas. Perovka s membranou lip dychat nebude. Snih muze vadit, jen kdyz je vylozene mokry tj. teplota spis lehce nad nulou. Na to perovku nepotrebujes resp. by ses v ni uvaril i pri stani. Primaloftce mokry snih nevadi a zadnou membranu nepotrebuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » pon lis 4, 2019 16:01

mike píše:Takze zkusenost mas. Perovka s membranou lip dychat nebude..


To mi neni jasne. Mam pocit, ze z debat o perovych spacacich s membranou vychazelo, ze zatimco perovy spacak s membranou se da (fps ma zkusenost?), tak spacak ve zdaraku ma vetsi problem s udychanim poceni. Osobni zkusenost nemam, tohle pisu opravdu jen po pameti na zaklade debaty tady na OF.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron