Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte pro 7, 2021 10:05

Apuka, snad každýmu je jasný, že když prší, jakože fakt prší, má vytáhnout pláštěnku, goretexku, pončo, zamotat se do Tyveku,.....Ale když prší zlehka, primaloftka to zvládne úplně skvěle a netřeba se trápit s rain gearem. Prostě každá situace vyžaduje svoje a od toho nosíme přeci ty batohy a v nich ty věci... A taky je každýmu snad jasný, že když má strávit ještě noc, dvě venku, přemýšlí jinak, než když má dojít 20km k autu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 11:06

Jo, jen nevim, proc to adresujes mne. Ne ja jsem ten, kdo na OF tvrdi, ze pod nulou nepotrebujes membranovku, ze primaloftka zvlada libovolne snezeni, i mokry snih v jakemkoliv mnozstvi, ze pod nulou neprsi, atd... A taky se podle toho (pry, podle jeho vlastnich vyjadreni) chova a proti desti nic pod nulou sebou nenosi. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 7, 2021 11:24

ja proti desti pod 0 taky nic nenosim... kolem 0 jo, dle predpovedi - ale treba na -5 ne. ale vandru dam v zime jen par, 2-3 max 2 noci venku jinak 1fenni a jeste se mi nestalo po cr aby mi destova vrstva chybela
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte pro 7, 2021 12:06

apuka píše:Jo, jen nevim, proc to adresujes mne.

Protože tu píšeš příspěvky přes půl stránky o tom, co je jasný jako facka i začínajícím turistům
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 13:43

Zacinajicim mozna jo, takovemu mikovi ale asi ne. Ten prispevek byl predne pro nej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 17:23

Jak jsem jen mohl poslednich 50+ let, co se v zime vyskytuju venku, bez apukovych skvelych rad prezit? :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 18:23

apuka píše:Miku, skoro vsechno cos ted naspal je spatne

Jo, jsem posledni dobou nejaky ospaly a potreboval bych naspat vic :twisted:

apuka píše:Verit mi, samozrejme, nemusis, ale alespon bys nemel povazovat svoje "zazitky" z beznych situaci za extremni

O extremnich zazitcich jsem nic nepsal. Do extremu zenes vsechno jen ty ;-)

apuka píše:Izolace a vlakna izolace jsou dve rucne veci

Tohle mi nedelej. Vraci se mi pak nocni mury z mladi. Dialektika a jednota protikladu nebo jak to bylo :twisted:

apuka píše:Psal jsi, ze v zime membranovku nenosis, protoze neni treba

Spravne. Nenosim ji, kdyz neni treba a nosim ji, kdyz by potreba byt mohla ;-) Takze kdyz je predpoved na cely den -5 a niz i v nizinach, tak treba neni, kdyz je dole okolo nuly, tak ji mam.

apuka píše:Kdyz mas svrchni latku promocenou,. stekava po ni voda, mas promocenou i izolaci a "pory" mezi vlakny izolace obsahuji, kdyz uz neco tak vodu a ne vzduch, tak tam nedochazi k zadnemu proudeni.

Jo, ale o tom rec nebyla, ze? Motas dve veci dohromady. Tady byla rec o prodysnosti bundy z Pertex Quantum a to samozrejme v suchem stavu.

apuka píše:Cimz jsem jen chtel rict, ze neni dobre naprosto idealizovat i sebelepsi zateplenou bundu, ze vydrzi vse a ze v pripade nutnosti v pohode ochrani cloveka i bez membranovky/plastenky/destnika.

Nic takoveho jsem nepsal. Pres naproste extremy jsi tu ty.

Abych to shrnul, zas reagujes na neco, co jsem vubec nepsal, silene prehanis a pak z toho vyvozujes nesmysly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » ned pro 12, 2021 19:36

Rab vypustil do světa svou novinku RAB ZERO G - péřovku s extrémní plnivostí 1000 cuin

https://www.nalehko.com/produkt/rab-zero-g/
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned pro 12, 2021 19:53

Zajimava, skoda tech svu do X (aspon teda tak vypadaji). Furt bych radej bral Plasmu od Montbellu, ac ma o neco min peri, ale zas je lehci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » ned pro 12, 2021 20:03

ta Plasma má i stahovaní u kapuce, což je super bonus.....pak už si jen vybrat podle podmínek, kam bude která bunda určena......obě jsou fajn, ale desítku by se mi za péřovku nechtělo moc dávat
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned pro 12, 2021 20:16

Jj, levne to neni, 1000 cuin je holt exkluzivni a cena odpovida. Mam od Montbellu starsi perovku s 900 cuin a stejnym materialem, na telo je velmi prijemny. Naprosto skvela, beru ji do Alp i v lete, uz po prvni akci jsem nechapal, jak jsem bez ni mohl driv zit :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » ned pro 12, 2021 23:01

Navíc čím vyšší cuin, tim menší trvanlivost peří (držet loft), kdyby to aspoň byla trvalá investice...
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned pro 12, 2021 23:17

Zalezi, jak se k ni chovas. Tu svou mam uz pres 10 let a je furt v pohode. Visi ve skrini na raminku a sbalena je jen, kdyz nekam jedu a i tam ji obvykle kazdy vecer vybaluju. Rychle hledani mi naslo i tehdejsi cenu, $165 a byly to opravdu skvele utracene penize, zvlast kdyz porovnam s jinyma kouskama vybavy. Kdybych ji nemel, tak si tu Plasmu koupim, ale asi lehci verzi bez kapuce, ma jen 135 g :)

BTW, perovka neni investice, je to (spotrebni) zbozi jako jakakoliv jina soucast vybavy. Investice by to byla jen kdybys ji kupoval s tim, ze ji po nejake dobe prodas za vic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » pon pro 13, 2021 9:31

Vexo píše:Navíc čím vyšší cuin, tim menší trvanlivost peří (držet loft), kdyby to aspoň byla trvalá investice...


jo, proto Rab to své super peří plní do relativně větších komor, aby se neztrácel loft, oni ti návrháři nejsou hloupí, a co víme my, oni vědí také...:-)

já zase mám Rab Proton, též jsem ji koupil za velmi slušné peníze, je tam 130 g husího peří, 800 cuin, hydrofobní úprava skvěle funguje, jediné, co mi vadí je, že nemá stahování kapuce, což by se občas při stavění bivaku při studeném vichru hodilo
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod apuka » pon pro 13, 2021 15:10

mike píše:Jsem zvedav, kolik let ti bude trvat, nez prijdes na to, ze tohle vsechno nahradis jednou zateplenou bundou. Pak zjistis, ze je to prijemnejsi, funguje lip, prestanou ti mrznout ruce a ze ses celou dobu trapil uplne zbytecne
@PP: Opravdu se vykasli na mika s tim jeho vnucovanim se toho jedineho spravneho systemu se zateplenou bundou. Vsak vis, ze on je tim posedly. Ano, (ethericuv) "cesnek" je fajn - ale jen do te doby, kym se clovek svoji aktivitou a vnejsimi podminkami trefi do komfortniho teplotniho rozsahu.
Jinymi slovy kdyz to vyhrejes akurat, tak je Ti v nem fajn, kdyz vyhrejes prilis, tak se prehrejes (a pokud jeste Ti to nestiha odvest pot, tak i dobre zpotis a z toho duvodu Ti muze byt za nejakou dobu i zima - takovy skvely pocit, kdyz je Ti zaroven horko i zima) a kdyz nevyhrejes dostatecne, tak Ti bude zima. Budiz dobrym prikladem me posledni dve tury v Beskydech, kdy jsem si musel vymenit zateplenou bundu za Polartec Alpha, protoze jsem se i pri jeste uplne mirne namaze uz hodne prehrival (ale nepotil).

Nebo musis mit na ten "cesnek" nekolik druhu spodnich trik a nekolik ruzne teplych zateplenych bund. Teda mikuv system regulace rozepnutym zipem az pod hrudnik a cca. "je fajn, ze kdyz se zpotim, tak mokro v bunde cestou dolu rychle vyschne" do uvahy neberu, protoze to je "mikuv system", ktery je pro mnohe nepouzitelny. No a kdyz mas mit jedno obleceni na rozsah rekneme 0 az -15, tak mas smulu, prevlekat se budes.

Jinak se nepamatuji, ze bych se kdy potil v cibuli jinak nez ze mi zvlhlo bavlene tilko/tricko, kdyz jsem chodil jeste v typicke cibuli - spodni vrstva (u mne byla bavlnena), Polartec Classic 200 a membranovka Pinguin Parker, resp. pred ni Milo s polovicnimi parametry. Fliska ani membranovka nebyla nikdy mokra/vlhka, co proslo pres spodni vrstvu, to vyslo i ven. Kdyz jsem se pod tezkym ruksakem zapotil do kopce, casom i spodni vrstva vyschla - ale chlad jsem pod fliskou kvuli vlhku nikdy necitil. Pravda, tehdy jsem se nijak moc nepotil. (Mit tehdy sofshellku misto membranovky, fungovalo by to asi jeste lip.)
Ale stejne tak se mi obcas zapoti a navlhne spodni vrstva i pod Primaloftkou bez flisky - a nijak jsem nepozoroval, ze by vyschla rychleji nez v cibuli, spise naopak. Takovou schopnost ma (z meho obleceni) jen Polartec Alpha, ktera dokaze pomerne rychle doslova vysat vlhkost i z bavlneneho tilka.

Dalsi nepravdivou veci, co o tom mike hlasa je, ze v "cesneku" je clovek uprostred tepelniho komfortu a v "cibuli" na dolni hrane. Ja jsem se v "cibuli" vzdy citil komfortne - a uprostred komfortu. Nekdy jsem mel tendenci se prehrat - ale v tomto systemu vzdy zustala moznost si otevrit zip, jenze jen na jedne vrstve; pod ni (na flisce, prip. spodni vrstve se zipem) nebo nad ni (bunda). Timpadem hrud i krk zustaly dal chranene, alespon jednou vrstvou, coz u "cesneku" moc nejde.
Uplne stejne jsem se ocitl vicekrat na nebo az pod spodni hranici tepleneho komfortu s primaloftkou a to i tak, ze mnozi by se tady na OF potili uz jen z pomysleni, ze by meli byt na takovou teplotu tak obleceni. Prave z tohoto duvodu jsem hodne zvedavy na ethericovo hodnoceni "cesneku" az zkusi chodit na vylety v zime, nekde pod -10, mozna i -20 a ne kolem nuly.

Takze si klidne dal pouzivej Tobe osvedcenou metodu - Tve ruce nemaji problem z metody, nanejvys jen pokud se dobrovolne drzis na spodni hrane tepelneho komfortu. To ale nezavisle na metode.
Toto pisu jako ten, kdo pouziva stridave obe metody podle chute.

BTW, pockej si na tu Gamu a zkus ji, jak TI bude vyhovovat a rozhodni se podle toho. Tady mas velkou vyhodu, ze se pod ni muzes prioblect (nebo svlect) podle teploty, na rozdil od "cesneku" :wink:.
Kdyby nevyhovovala, staci Ti resit "nahradu" az potom.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » pon pro 13, 2021 21:56

OK, ozval se Rupert Murdoch, lidove receno - neni to uplne levne. Verim, ze ta bunda porad funguje, jen bude kvalitativne degradovat rychleji a pak je otazka, komu to stoji za tu premiovou cenu. Napr. zminovana perovka od Rabu se v akci pred rokem tusim dala poridit okolo 3k?
Velke komory nejsou vzdy vyhra, alespon co se designu tyce.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2021 3:27

:lol: ten by mohl jit na maskarni za Drakulu.

Cenu si musi kazdy zvazit sam. Mne by ta Plasma za to stala, mam ovsem tu puvodni a rozdil neni az takovy. Leda kdybych zacal prespavat venku v zime, pak bych vzal tu s kapuci a vic perim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Paleccc » úte pro 14, 2021 10:12

Ahojte, vedel by niekto poradit? Zena si kupila v sekaci bundu fjallraven nuuk. V predu na vrecku nema to klasické logo lisky z koze, ale latkove... tak ma napadlo ci to bude starsi model, alebo fejk? Vedel by niekto povedat? Bunda vyzera presne takto len bordova: https://www.ebay.com/itm/353470858312?h ... cvip-panel

Popripade viem neskor dolozit podrobnejsie foto...
Uživatelský avatar
Paleccc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: čtv úno 6, 2014 19:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Sonicx55 » úte pro 14, 2021 14:21

Ahojte,

uvažoval som najskôr o páperovej bunde ale zistil som že bude pre mna lepsie synteticka bunda ktora je vhodnejsia na vlhkost a lepsiu udrzbu, poradte mi prosim vas nejaku dobru primaloftovu pánsku aj dámsku bundu :)

Budeme ju využívať na horskú turistiku, lyžovanie. Je niečo schopné v cenách okolo 100€ až 150€ ?

dakujem krasne za rady, tipy :partyman:
Uživatelský avatar
Sonicx55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 28, 2014 15:47

Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod apuka » úte pro 14, 2021 14:30

Etheric píše:I s cibulí se musíš trefit do danýho komfortního rozsahu. Ten je však oproti česneku značně menší. A kolik vrstev musíš mít, aby ti to pokrylo stejnej komfortní rozsah, jako dvě trika a dvě primaloftky rozdílný gramáže? Bude to násobně víc kusů oblečení.
Hm... Najdes tady vicekrat spomenute ode mne, ze jsem dlouha leta chodil v predchozim prispevku popisovane kombinaci (tj. Polartec Classic 200+ membranovka Pinguin Parker) v zime, na podzim, na jare a v lete ve vysokych horach. Pokrylo mi to v pohode tepelny komfort (a ne na spodni hrane) minimalne +10 az -20, ale na horach klidne i od +20 bez vyraznejsiho poceni (krome slapani do poradneho kopce).

Ale nechci kecat o tom, ze soucasne materialy davaji to same. Ja na PTC Classic 200 nedam dopustit, pro mne to byl nejlepsi fleece material. Mozna jeste Thermal Pro v tech samych casech na tom bylo podobne, ale z toho mela veci jen manzelka. Bohuzel, potom prisli ty ECO tlaky a ted uz nevim, jestli je ten matros stejny, navic se ani moc neda sehnat. Co jsem mel WindPro, taky skvele, ale tam byl komfort pri nizsich teplotach, to bylo hlavne vetruodolne, odvod vlhkosti kvuli tomu slabsi.
PowerStretch podle mne taky neni uplne ono - je to husteji tkane a ja mam s nim problem, ze mi az prilis odvadi vlhkost (a je mi z toho chladno i v teple) a na druhe strane nehreje zdaleka jako Classic 200.
Etheric píše:Přes ty všechny vrstvy vlhkost blbě odchází. Pokud se nechcu potit, musím být oblečen vyloženě na spodní hranici komfortu, což je na prd, páč je mi zima. Když se obleču, aby mi zima nebyla, zas se potim => je mi zima.
Rekl bych, ze spatna volba materialu. VIz vyse, ja jsem se v tech casech potil znacne min nez ted (taky jsem vazil skoro o 20 kg min), ale urcite vice nez podle Tvych popisu Ty. A potil jsem se jen pri slapani do kopce, to nezavisle na teplote. V neustalem prijemnem teploucku.

Ale pokud Tobe "cesnek" funguje, to je fajn a drz se toho. To ja rikam tady furt - kazdemu funguje neco jineho, kazdy jsme jiny. Jen je volovina neustale nekoho pleskovat za to, ze pouziva neco jineho, co jemu funguje. A psat, ze jedine spraven je to moje. Viz mne - ja nekdy pujdu tak, nekdy onak.
Proto jsem psal PP, at si uzije jemu fungujici system a na mika a pod se vykasle.

Ale jeste mi nikdo z "cesnekaru" nevysvetlil, jak resi napr. situaci, kdyz rano zacne v udoli ve vysi nejakych 600-800 m v prazicim slunci, uz tehdy je kolem 30-ti, dojde nebo se doveze k lanovce, vyveze se do, rekneme 2200 m, tak je kolem 15-20 stupnu a potom slape pul dne nahoru nad 3000 m, casto v severnych svazich, kam slunce nedosviti, nad ledovcama ze kterych tahne pekna kosa a je tam nekdy i kolem nuly. Na druhe strane, kdyz prejdes na jizni stranu, prazi slunko a klinde je na nem 10+ stupnu. Pokud se jede v horsim/chladnejsim pocasi nebo na podzim/na jare, tak se teploty posouvaji nize. A to nepocitam ani s moznosti snehove boure nahore ani s vlivemsilneho vetru ve vyskach a prislusne pocitove teplote silne pod bodem mrazu. Jeste kdybys chtel nekde na vrcholu se i naobedvat a pokochat, sedet tam hodinu na snehovem poli. Synteticka izolace Ti moc dlouho bez pohybu teplo neudrzi (o tom jsem uz taky parkrat psal), fliska pod membranovkou vetsinou udrzi znacne dele...
Tj. mas mit obleceni na teplotni rozsah 25 - 30 stupnu, na jeden den. Jak to vyresis s "cesnekem"? S cibuli naprosto v pohode. Zase zopakuji - mikuv system regulace s rozepinanim zipu na primaloftce ne!

BTW, docela by me zajimalo, jaky teplotni rozsah jsi Ty konkretne s tou bundou osahal? Ale myslim celodenni vylet, ne kratka prochazka po meste nebo okoli. Kdyz pises, ze v zime moc ven ani nechodis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod Etheric » úte pro 14, 2021 14:48

Lanovkou jsem jel jednou, jako dítě na Petřín :twisted:
Jak bych to řešil? Slabou primaloftku na dlouhej ostrej výstup, silnější do batohu, střídat dle potřeby.
Ve více vrstvách se necítím dobře, nefunguje mi to, zato dvouvrstvý systém, to je jiná. Jasně že když jdeš na víc dní, musíš brát vpotaz výkyvy počasí. Proto píšu mít dvě bundy různý gramáže, jednu na sobě, jednu v batohu. Lepší než cibule.

Dosáhl jsem komfortu v rozsahu, kdy ráno bylo lehce nad nulou, tak rychlo zabalit a jít. Odpoledne bylo +15, já byl v tom stejným, a jak mi bylo krásně... S cibulí nepředstavitelné..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Vexo » úte pro 14, 2021 16:30

v tyhle cene leda v akci, v listopadu byla napr. Black Yak Calvana Hoody HD v 50-60% sleve, tu a tam ji maji v akcich nebo jeji lehci variantu. delaji i damske. velikost je na asiaty, takze spis o cislo vetsi volit.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod milarepa » úte pro 14, 2021 17:51

Ethericu, tyhle podmínky mi v naprosté pohodě pokryje softshell, lehká funkční flíska a větrovka, ty máš specifické vnímání teploty, ale pro běžně fungujícího turistu je tohle pohodová kombinace. Když je ráno kolem 0, tak funkční flíska a softshell to jistí pod kopec, tam podle podmínek sundáš jednu z těch vrstev, vylezeš v teplotním komfortu na kopec a dále pak pokračuješ po hřebeni v jedné nebo obou vrstvách, když se odpoledne udělá hezky, tak to všechno sundáš a jdeš jen ve větrovce, a když začnou padat trakaře, tak to zavřeš hardshellem......a večer při sestupu přidáš flísku......není to nic otravného nebo nekomfortního, na pohodu takhle lidé fungují......nedokážu si představit, že bych se neustále vařil v jedné vrstvě a pak si užíval těch pár chvilek, kdy z ní pot a teplo odejde a cítím se komfortně.....jaký je rozdíl mít v batohu dvě primaloftky, anebo sotfshell, tenkou flísku a větrovku?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2021 18:14

Bezne fungujici turista nosi primaloftky v zime a ne kdyz je rano 0 a odpoledne treba +15. Zato kdyz tech 15 stupnu odectes, tak je to na primaloftku idealni. A ten rozdil ma asi prave Etheric. Nosit v batohu dve primaloftky by snad nikoho nenapadlo.

Prakticky, kdyz jsem byl v prosinci v Dolomitech. Rano a vecer slusne mrzlo, tak -10 mohlo byt, to jsem mel tricko s dlouhym a primaloftku. Pres den se udelalo krasne, teplo, urcite aspon +15, to jsem mel na jiznich svazich tricko s kratkym a na severnich ve stinu jsem pridal vetrovku. Kdyz zapadalo slunce a zacalo se ochlazovat, tak jsem si vzal primaloftku. Zadny SS ani flisku jsem s sebou nemel, na co? Vystacil jsem si s dvema tricky, vetrovkou a primaloftkou a z toho jsem mel jednu nebo dve veci na sobe. Podle teploty, ale podstatne je maximalne dve vrstvy.

apuka píše:rano zacne v udoli ve vysi nejakych 600-800 m v prazicim slunci, uz tehdy je kolem 30-ti, dojde nebo se doveze k lanovce, vyveze se do, rekneme 2200 m, tak je kolem 15-20 stupnu a potom slape pul dne nahoru nad 3000 m, casto v severnych svazich, kam slunce nedosviti, nad ledovcama ze kterych tahne pekna kosa a je tam nekdy i kolem nuly. Na druhe strane, kdyz prejdes na jizni stranu, prazi slunko a klinde je na nem 10+ stupnu.

To jsou bezne podminky v letnich Alpach, kdyz chodim nalehko z udoli. Akorat teda nejezdim lanovkou, poctive si to do 3000+ vyslapu. Vetsinu doby mam na sobe PowerDry s kratkym, nahore pridam vetrovku a kdyz je fakt kosa, vymenim tricko za silnesi PowerDry s dlouhym. Tot vse, nechapu, v cem vidis problem, mam takovych vyslapu za sebou stovky. Jeste teda mam v batohu PWS rukavice, abych nedrzel cepin v holych rukach, to neni dobry napad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod Etheric » úte pro 14, 2021 18:19

Mám vnímání teploty posunutý, ale vrstvení mi prostě nefunguje. Mít v batohu cibuli nebo česnek vyjde úplně nastejno, ale když v jednom dokážu fungovat a být v suchu, zatímco v druhým se trápím, co volit?
Mám primaloftky, řekněme třeba tu Torrid do +15. Od +15 do +25 mikinu LaS z toho čtverečkovýho flísu. Nad +25 jen samotný triko Power dry a nad +30 už se začínám potit.
Mám to stejně jako mnoho jiných, jen mám ten komfort o nějakých plus minus 15 stupňů posunutej.

Dvě primaloftky - často nosím, z toho jednu v batohu. Však proč ne, když to váží ještě míň než kdejaká mikina a místa mám v báglu vždycky dost. Aspoň nevypadá tak trapně prázdnej a lehkej :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2021 18:29

No dobre, je pravda, ze v horach mam k primaloftce jeste perovku. Protoze pri taboreni funguje lip a taky se da pouzit na spani. Jestli mi bude fungovat Torrid, tak to navic cele bude UL, na primaloftce usetrim nejakych 200 g vahy :)

Etheric píše:když v jednom dokážu fungovat a být v suchu, zatímco v druhým se trápím, co volit?

Bingo, jde prave o tohle. Co je komfortnejsi. Cibule samozrejme nejak funguje a v lete ji v Alpach pouzivam i kdyz je kosa, protoze primaloftku s sebou nemam. Na preziti to je, do komfortu to ma daleko.

Coz mi pripomina, jak jsem jednou v listopadu zazil ctyrsezonni pocasi na Hochtoru. Nahore leto, tricko s kratkym, a dole ke konci sestupu mrzlo az prastelo. Mel jsem na sobe uplne vsechno, co jsem mel s sebou, asi 3 vrstvy plus membranovku a byla mi dost slusna kosa. Pak jsem konecne vylezl na silnici, stopnul prvni auto a chudak ridic musel zapnout vetrani, protoze se mu mlzily skla, jak se ze mne kourilo. Ty vrstvy byly propocene, ac jsem sel z kopce a byla mi fakt kosa. Tohle mi proste nefunguje, v primaloftce bych byl v pohode a suchy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod apuka » úte pro 14, 2021 21:41

mike píše:nechapu, v cem vidis problem, mam takovych vyslapu za sebou stovky.
V tom, ze stale predpokladas, ze vsichni topi jako kotel, tj. jako Ty... Ja bych kolem nuly a hlavne stridani jizni a severni strany (prazici slunce vs. celodenni stin nad ledovcem) bych v tricku s dlouhym a vetrovkou dal mozna 10 minut, ale ne nekolik hodin. Navic ja jsem popisoval takove prumerne podminky, casto rano jeste vyrazim z udoli za mrazu, tak do -5 (ale nekde i min), slapu na SZ strane v hlubokem udoli (zpocatku hodne vlhkem, same potucky a "mocaly", i kdyz rano casto jeste zamrzle) resp. svahem nahoru, mezi snehovymi poli a prvni slunce obcas uvidim nekdy az pred polednem na prvnim sedle nad 3000 (nebo kousek pod nim podle data a sveho tempa), potom pokracuji pres "sneholedovec" (plochy bez trhlin) k chate, pokud nejdu jeste na kopec vedle a po druhem udoli dolu. Posledni hodinku a pul slapu ve svahu s ridkym borovicovym porostem prakticky bez stinu a suchou az sluncem spalenou travou na kterou tak od 9-ti hod prazi sluce a teplota (vzduchu) tam stoupa az k 30-ti stupnim, ale svah je uz vyhraty i na vic. To je napr. okruh na Hochstubaihutte na rozhrani Otztalskych a Stubaiskych Alp (doporucuji). Protoze nahoru i dolu jedu busikem (neco jako na Johannishutte pod Venedigerem), tak dolu musim trochu spechat, nechce se mi dalsi 2-2,5 hodiny a 700 vyskovych metru slapat po nezazivne spevnene ceste.

Kdybych toto mel absolvovat pouze s dvema trickama a vetrovkou, tak bych to urcite nedal, ten cca 35 stupnovy rozdil v teplotach taky ne. Hlavne ne jeste s obedem u chaty uprostred snehoveho pole a tesne nad ledovce, i kdyz na ni sviti slunce.
Jo, tuto cestu uz jsme absolvovali i tak, ze jsme vsichni meli na sobe vsechno celou dobu, bo zadne slunce nesvitilo, a to nerikam o tom, ze velkou cast cesty stridave prselo nebo snezilo nebo padaly kroupy jak nahoru, tak i dolu. V takovem pocasi zacinas po tom vlhkem svahu ve 100% vlhkosti a se Ti vsechno snazi co nejvice promocit jeste pred destem.

Kupodivu, ja dokazu toto jit s cibuli a to tak, ze mam napr. 3 kusy obleceni, ktere prostridavam - triko s dlouhym, flisku nebo P Alpha bundu (s ni podotykam, ze dalsi vrstvu, skoro vzdy s ni mam jen vetrovku, potrebuji jenom kdyz fuci - nema kapuci, fouka mi za krk a na hlavu - nebo kdyz se nekde zastavim na delsi dobu) a na tom vetrovku nebo sofsthellku nebo Rab Vapor Rise, podle toho, co si zrovna vezmu. Ale v ruksaku mam svuj Primaloft svetr (a samozrejme i membranovku, tu jako vzdy) pro pripad nouze - jak jsem parkrat psal, nejcasteji ji pouziju az pri cekani na bus dole v te nejteplejsi oblasti, bo mi telo uplne vypne "topeni". Nedokazu si sam sebe predstavit, ze bych to dal ne s vetrovkou ale misto ni s primaloftkou, i kdyby tenci. Praveze pro mne ma PL s trickem mensi pouzitelny rozsah teplot bez poceni nez cibule. Jen, jak jsem psal, neni jedno, co mas za flisku.

Navic se mi k tomu vsemu nejak zda, ze Tys prave odsuzoval cibuli, ze se Ti stale prevlekat nechce a ted tady popisujes, jak se prevlekavas podle potreby. Tak jak to vlastne ma byt.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2021 21:58

Njn, v tom tvem vesmiru jsou i extremni teplotni vykyvy, nezavidim :twisted: V nasem je to nastesti vetsinou celkem na pohodu a docela casto vyjdu rano v tricku a za cely den si nemusim vzit ani vetrovku, ac jsem odpoledne o 2000 m vys. Cervenec, srpen, nekdy i zari. V naproste vetsine pripadu si vystacim s jednim trickem a vetrovkou, no a pak je par nepodstatnych vyjimek.

apuka píše:Navic se mi k tomu vsemu nejak zda, ze Tys prave odsuzoval cibuli, ze se Ti stale prevlekat nechce a ted tady popisujes, jak se prevlekavas podle potreby.

To jsou porad ty tve problemy s chapanim vyznamu psaneho textu, extremisticky cernobilym videnim sveta a hledanim konfliktu tam, kde nejsou. Vzdyt zrovna o kus vys pisu, ze cibule nejak funguje, ale davam prednost dvema vrstvam, protoze je to vyrazne komfortnejsi a funguje ve vetsim rozsahu. Vetsi ale neznamena veskery a kdyz je denni rozsah -10 az +20 stupnu, jako v tech prosincovych Dolomitech, tak holt dojde na prevlekani. V lete si zas primaloftku neberu vubec, protoze je moc tezka a neni pravdepodobne, ze bych ji potreboval. No a kdyz jsou nahodou vyjimecne podminky, kdy by se hodila, tak holt pouziju to, co mam, a dojde i na vic, nez dve vrstvy. Diky tomu to mam vyzkousene a muzu porovnat. Neco za neco, clovek obcas musi udelat kompromis a mne se proste nechce tahat vsechno, co by se mozna mohlo hodit. Tj. v prosinci si primaloftku vezmu, v cervenci ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod apuka » úte pro 14, 2021 23:03

mike píše:To jsou porad ty tve problemy s chapanim vyznamu psaneho textu, extremisticky cernobilym videnim sveta a hledanim konfliktu tam, kde nejsou.
Hele miku, nechtel by ses pomalinku naucit taky chapat vyznam napsaneho slova a ne se jen ohanet tim, ze nekdo jiny to nechape??? Kde v tom mem napsanem textu vidis "extremisticky cernobile viden sveta a hledani konfliktu tam, kde nejsou"???

Se Ti jen napsal, zes na OF si sam psal (a ne jednekrat) o cibuli, ze by Te stvalo to prevlekani a ze to s dvema vrstvami s PL bundou nemusis. Dokonce jsi psal neco i v tom smyslu, ze Tvoje bezne dvouvrstve obleceni funguje vzdy v tak velkem rozsahu teplot, ze se prevlekat nemusis (to melo platit vseobecne, nejenom na primaloftku), ze si dokazes regulovat teplotu pouze zipem. Samozrejme mimo horka, kdyz mas jenom jednu vrstvu. Proto jsem se ponekud divil, ze ted pises,z e i Tobe se stava, ze se prevlekas, dokonce s tim i pocitas. Tot vse - a nic z Tveho "extremniho cernobileho videni sveta", bo ted si se Ty projevil jako ten, kdo chape napsane extremisticky :wink:.

Taky nevim, proc by tyto teplotni vykyvy meli byt v mem vesmiru? Ty jsou v rakouskych Alpach v lete docela bezne. Jsem uz psal, ze jsem v lete zazil na teplomeri spravne furt ve stinu 27 stupnu na Venagthutte ve vysce 2755 m (a neni to tam poslednych 15-20 let, jak se roztopily okolite ledovce asi zadna vyjimecna udalost :-(). Ale stale plati, ze kdybys presel pres hreben na severni svah NAD Vernagtferner do stejne vyse, v mistech kam nesviti slunce cely rok, tak klidne tam budes mit tesne nad nulou, mozna i pod a to ve stejnem case. Podobne podminky jsou na mnoha mistech.

Mimochodem, uz se parkrat hodne dobre osvedcily primaloftky uprostred leta. Byly jsem fakt radi, ze jsem si je pribalili. Na ruznych mistech. Napriklad takovy Obertauern na zacatku cervence - jakmile jsme zasli trochu do hor, tak jsme vetsinu casu slunce nevidely, stezky byly jeste pod snehem, zamrzle - a to bylo ve vysce kolem 2000m, snezilo a bylo rano pod nulou i primo v Obertauernu. Zato na dalsi den, par km nize bylo tam 25 stupnu i na Weissenecku, na Treberlingspitze a rozpalenem udoli pod Grubachsharte mohlo byt i nad 30. Ale na hlavnim hrebeni na Zapad od Obertauernu stale bylo stejne pocasi jako predtim. Kupodivu, v tom mem svete se tam tehdy objevil i nekdo jiny z OF, par, ktery nam jeden den proslapaval stopy na strmych firnovych polich.

Mozna zase je to neco, co Ty tak uplne nezazivas, bo si vybiras pocasi, kdy a kam jet. My si vybirame dlouho dopredu jak misto tak i cas, protoze mame planovanou dovolenou, kterou si nemuzeme vzit kdykoliv a nechodime se stanem, nespime na chatach ale mame zabezpecene ubytovani. Tj. musime byt pripraveny na ponekud vetsi rozmachy pocasi. Taky pravda, ze jdeme autem, takze uneseme vice nez v jednom ruksaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nemembránová SS bunda bez kapucy

Příspěvekod mike » stř pro 15, 2021 5:13

apuka píše:Kde v tom mem napsanem textu vidis "extremisticky cernobile viden sveta a hledani konfliktu tam, kde nejsou"???

Vidim to skoro v kazdem tvem prispevku. Je to tvuj zpusob mysleni, ktery nejspis ani nevnimas a proto ti prijde v poradku. Neni. Je to i v tomhle na ktery reaguju. Treba vzdy v tak velkem rozsahu teplot, ze se prevlekat nemusis (to melo platit vseobecne, nejenom na primaloftku). To jsem nikdy nepsal, psal jsem, ze to casto plati pro primaloftku a je to jeden z duvodu, proc ji nosim.

Ja to teda upresnim. Snazim se oblekat tak, abych a) byl v tepelnem komfortu a ne na jeho okraji a b) abych minimalizoval nutnost prevlekani. Oboji v mezich mozneho. Spravne zvolene max dve vrstvy to umoznuji v docela sirokem rozsahu teplot, ale vsechno ma samozrejme sve meze. Vetsinou to funguje, ale obcas si neco oblect, sundat nebo dokonce vymenit musim. Vidim ovsem jako zasadni rozdil, jestli to musim udelat jednou dvakrat za den nebo pri kazde pauze. Priklady vyse, co jsem psal, byly priklady, kdy to bylo nutne, ale rozhodne to neni typicka situace. To jsou treba v zime sneznice, kdy jsem opravdu cely den v jednom triku a primaloftce. Nebo naopak v lete v Alpach, kdy mam cely den triko s kratkym. To je mimochodem diky PowerDry, protoze zvlada velky rozsah teplot. Problem nastava mezi temito oblastmi tj. pri teplotach rekneme 0 - 7 C, protoze tam konci primaloftka zespoda a vetrovka shora. Pak muze dojit na zmeny, pokryla by to nejspis lehka primaloftka s tak 40 g/m^2, ale tu (zatim) nemam.

apuka píše:Mimochodem, uz se parkrat hodne dobre osvedcily primaloftky uprostred leta. Byly jsem fakt radi, ze jsem si je pribalili.

Ja bych byl taky nekdy velmi rad, kdybych ji mel s sebou. Jenze nemam a pak nastava to, co jsem psal vyse. Nahradni reseni pomoci vrstev a mensi nebo vetsi diskomfort. Nemam ji protoze:
apuka píše:Taky pravda, ze jdeme autem, takze uneseme vice nez v jednom ruksaku.

to mam jinak. Priletim letadlem nebo prijedu vlakem a mam celou dobu vsechno na zadech. Takze musim delat kompromisy, abych netahnul batoh tezky jako krava, protoze pak bych z toho nic nemel. No a primaloftka vazi skoro pul kila, to uz je fakt rozdil, a taky zabere dost mista. Mozna se to zmeni s Torridem, ktery bude mit tak 250 g a mozna by mohl nahradit i perovku.

apuka píše:Mozna zase je to neco, co Ty tak uplne nezazivas, bo si vybiras pocasi, kdy a kam jet.

To samozrejme svou roli hraje, ale ne vzdy se zadari. Na podzim to docela funguje, ale v cervenci je predpoved nejista a nekdy proste pocasi neni, a tak jedu, kdyz to vypada aspon trochu pouzitelne. A pak to nekdy skonci cerstvym snehem a lavinami, jak jsem odkazoval nekde vys. Nebo kdyz mne jednou chytla bourka pokazde v nejvyssim bode trasy. Bylo jich aspon 5, vsechny nad 3000 a vetsina i s kroupama. Jako podle jizdniho radu :) Zas musim uznat, ze v predpovedi byly, ale az v te aktualni, kdyz jsem byl na miste. Bourky od 15, v 15:00 jsem dorazil do sedla a v tom okamziku spadly prvni kapky :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení