Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zoul » úte úno 4, 2014 15:24

Pokud si například můžeš dovolit koupit jednu bundu a pak dlouho nic, rozhodně má smysl hledat kus s co nejširším záběrem.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » úte úno 4, 2014 15:26

Doteraz nejak ten clovek funguje s tym co ma, nie? Takze ja by som si vybral situaciu, v ktorej mi momentalna vybava najmenej vyhovuje a kupil si nieco nove prave do tej situacie, na ostatne vyuzival zatial to co mam... Univerzalne veci su univerzalne jedine v tom, ze su nahovno. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » úte úno 4, 2014 15:28

No, vzhľadom k tomu, že nejaké bundy už má (napríklad hardshell), tak by možno úplne stačilo kúpiť nejakú primaloftku strednej alebo vyššej gramáže.

Podstatný je úzky strih, aby bunda pri pohybe nefungovala ako vysávač. Hlavne u chudých ľudí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod cortez » úte úno 4, 2014 15:42

@Grco: Ne tak docela.. resp. vybírám univerzální bundu, která uvedené situace minimálně vylepší, i když v těch zbylých situacích by byla lepší už jiná (teplejší, nebo naopak.. peří, nebo vlákno).

Aktuálně mi z toho vychází, že prozatím by byla asi nejlepší lehčí nebo střední "primaloftka" typu Ketil, protože nebude tak náchylná na vlhkost a zahřeje víc než pár vrstev mikin. Když to zimní táboření apod. budu myslet vážně a hlavně budou nahoře mrazy jako v minulých týdnech, tak buď navleču s tou bundou víc vrstev, nebo budu šetřit na pořádnou péřovku, nebo do těch hor nepolezu.. asi v tomhle pořadí. V tomhle směru by lehká primaloftka mohla být využitelná i na to fungování u chladných večerů v průběhu roku i do města, takže bych si to nejen u sebe vnitřně nejlíp obhájil :-) Furt mi ale vrtá hlavou, jestli to nemít jako záložní a zkusit to peří radši s tím, že bych vynechal to chození v péřovce přes den natěžko nebo při něčem, kdy bych ji zpotil..

Prosím, nemáte někdo rozměry složeného (natěsno) Ketilu, aby bylo srovnání s něčím péřovým? Nebo tyhle rozměry nikdo nezná, protože nechce ty vlákna dobrovolně lámat?
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zoul » úte úno 4, 2014 15:53

Má přímo vestavěnou balicí kapsu. Tenhle balík jde ještě zmáčknout, není na krev.

P1080716.JPG


Jo, co se týká mrazů, byl jsem minulý víkend (pátek 24. a sobota) na Malé Fatře. Teploměr nevedu, ale zima byla. Měl jsem klasicky vlněné triko + PWS mikinu + Ketila a teplo mně bylo bohatě. (Dá rozum, že když člověk zastaví, je mu zima. Tam u mě pomáhá akorát spacák.)
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » úte úno 4, 2014 16:07

@cortez: Kup si primaloftku, ale PRIMALOFTKU, nie climashieldku :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod zoul » úte úno 4, 2014 16:08

Proč? Ten Climashield Apex (Ketil) mně po roce používání připadne výborný.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » úte úno 4, 2014 16:19

Nevim, nemam na to objektivny dovod, ale pripada mi to ako namiesto svieckovej si kupit sojove maso. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte úno 4, 2014 16:22

cortez píše:Aktuálně mi z toho vychází, že prozatím by byla asi nejlepší lehčí nebo střední "primaloftka" typu Ketil, protože nebude tak náchylná na vlhkost a zahřeje víc než pár vrstev mikin.

Ano, to je rozumny pristup. Mikiny, flisky a podobne zhuverilosti jsou prezitek ;-) Jen si nejsem jisty konkretne tim Ketilem. Co koukam, neni to Primaloft, ale Climashield, coz by sice vadit nemuselo, ale 67 g/m^2 mi prijde trochu malo. Nosim primaloftku (opravdovou), co ma 100 a je to akorat (133 by uz bylo moc). Navic ma ten Ketil nejaky divny strih, ale to je u Tilaku standard.

Par dalsich poznamek:

- idea s pouzitim bundy do spacaku nemusi fungovat. Kdyz budes mit bundu cely den na sobe, bude vecer na povrchu vlhka az mokra (kdyz bude mlha, lehce snezit nebo prset) a ve vetsich mrazech na ni muze byt vrstva namrazy, ktere se uplne nezbavis. Na tele to nijak nevadi, zevnitr je sucho, ale spacak by zvlhnul. Na tohle je lepsi mit superlehkou perovku (perovy svetr) v batohu.

- peri a vlhkost je problem, ale uz se dela i peri s hydrofobni upravou. Mam pocit, ze trafikant Jarilo takovou mel od Berghausu a ze si ji pochvaloval.

- primaloftka je do mesta vyuzitelna skvele, v nicem jinem uz nechodim. Akorat neni spatne, aby mela trochu civilnejsi vzhled. A taky neni spatne mit dve (mam), jelikoz ta na ven se propoti a nevoni. Prani po kazdem vikendu by ji asi moc neprospelo.

wawrik píše:Podstatný je úzky strih, aby bunda pri pohybe nefungovala ako vysávač. Hlavne u chudých ľudí.

Tady s wawrikem nesouhlasim. U mne naopak nejlip funguje volnejsi strih. Predpokladam, ze je to tim, ze vrstva vzduchu mezi telem (prvni vrstvou) a bundou vytvari optimalni mikroklima a vyrovnava tepelne vykyvy (jdes do kopce, vic se zahrejes). Diky tomu mi bunda funguje ve velkem rozsahu teplot a reguluju jen lehce hlavnim zipem. Dulezite je spravne nastavit stahovani dole, aby tudy teply vzduch pri pohybu nevyfukoval. Funguje to nejspis ale i proto, ze mam na tele jen jednu vrstvu (PowerDry), maximalne ve velke zime pridam druhou (tenke merino).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » úte úno 4, 2014 16:55

mike píše:
wawrik píše:Podstatný je úzky strih, aby bunda pri pohybe nefungovala ako vysávač. Hlavne u chudých ľudí.

Tady s wawrikem nesouhlasim. U mne naopak nejlip funguje volnejsi strih...

To celkom zodpovedá mojim pozorovaniam. Chudí (čo znamená hubený, nie chudobný :-)) majú celkom problém vyrobiť si teplo, silnejšie postavy zasa majú problémy s nadmerným potením. A aby ich vysoká vlhkosť neochladzovala, je pre nich lepšie odvysávať tú vlhkosť von, ako by sa mala dostať do oblečenia.

Teda, tak nejako si to vysvetľujem z pár článkov, čo som čítal, a z toho, ako sa obliekajú ľudia okolo mňa. Že je každý iný je jasné. Cortez písal, že je hubený, asi na neho bude skôr fungovať model A :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » úte úno 4, 2014 16:58

Teraz som z toho vobec nepochopil kto ma mat teda aku.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Trafikant » úte úno 4, 2014 17:06

Dle mého skromného názoru - pokud Primaloft, tak Primaloft ONE, pokud Climashield, tak Climashield XP - to jsou srovnatelné izolační materiály, prakticky stejné svíčkové :) ale je pravda, že někteří výrobci přešli na Climashield XP - Tilak a Prima třebas. Sir Joseph se drží Primaloftu (verze Sport). Navíc někteří výrobci používají své materiály, například Arcteryx a jeho Coreloft.

Probírat střih Tilaku je už taky taková ohraná písnička, je nutné to vyzkoušet, jako všude, komu sedne, tomu sedne, komu ne, musí hledat jinde.

Testoval jsem loňský model Ketilu a ten byl ve Vysokých Tatrách jako štandovací bunda při ca - 10 až -15 st. v pohodě. Nová verze je upravená, viděl bych to max. na ty zimní Vysoké Tatry a zimní turistiku, do Alp v zimě či na vyšší kopce bych volil něco teplejšího. Ale je to samozřejmě subjektivní.

Do severních stěn Tater či Alp ( :) ) je skvělá Svalbardka, to je robustnější Climashieldka s odolným svrchním materiálem a WS. Už to tím pádem bude méně dýchat než Ketil a další bundy, ale nikdy neprofoukne, nevadí jí sníh ani výrazně vyšší vnější vlhkost a je fakt hodně "teplá". Ale jak píši, je to spíše na lezení, specifický kus oblečení, pro který člověk musí mít využití.

Mike má pravdu, měl sem Berghaus Ilam, 305 g vážící bunda se 100 g hydro peří o plnivosti 850 cuin, zimní tatry v -15st. úplně v pohodě, malá a lehounká. Cena kolem 7-8 tisíc korun.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte úno 4, 2014 17:23

Trafikant píše:Dle mého skromného názoru - pokud Primaloft, tak Primaloft ONE, pokud Climashield, tak Climashield XP - to jsou srovnatelné izolační materiály, prakticky stejné svíčkové :)

Souhlasim (One, XP), akorat Climashield bude mit pri stejne vaze (a izolacnich vlastnostech) znatelne vetsi loft a horsi sbalitelnost, ne? Ne ze by to u bundy extra vadilo, ale uz jsem si zvykl na tenky Primaloft.

Trafikant píše:Do severních stěn Tater či Alp ( :) ) je skvělá Svalbardka, to je robustnější Climashieldka s odolným svrchním materiálem a WS. Už to tím pádem bude méně dýchat než Ketil a další bundy, ale nikdy neprofoukne, nevadí jí sníh ani výrazně vyšší vnější vlhkost a je fakt hodně "teplá". Ale jak píši, je to spíše na lezení, specifický kus oblečení, pro který člověk musí mít využití.

Dosel jsem k tomu, ze u zateplene bundy je prodysnost zasadni. I za cenu toho, ze trochu profoukne. Myslim u bundy, kterou ma clovek na sobe cely den pri pohybu, na zahrati na standu nebo pri zastavkach to asi neni podstatne. Ale pri pohybu je potreba, aby se vlhkost dostala pres bundu ven a aby nekondenzovala pod svrchni latkou na vnejsi strane izolace. Jinak navlhne vic, nez je zdravo a v mrazech se udela ledova vrstva pod svrchni latkou a odtud uz se do rozmrznuti nedostane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte úno 4, 2014 17:34

grco píše:Teraz som z toho vobec nepochopil kto ma mat teda aku.

Si presedni 8)

wawrik píše:To celkom zodpovedá mojim pozorovaniam. Chudí (čo znamená hubený, nie chudobný :-)) majú celkom problém vyrobiť si teplo, silnejšie postavy zasa majú problémy s nadmerným potením. A aby ich vysoká vlhkosť neochladzovala, je pre nich lepšie odvysávať tú vlhkosť von, ako by sa mala dostať do oblečenia.

Mozne to je. Nestacilo by ale, kdyby si hubeni poridili teplejsi bundu a pouzivali ji stejne? Neverim tomu, ze se pri pohybu taky nepoti a vlhkost zevnitr je dobre dostat ven vzdycky. Tomu mozna volnejsi strih pomuze (pohybem a "pumpovanim"?), ale jako zasadnejsi mi prijde zvyseni pouzitelneho teplotniho rozsahu. V upnute bunde je mi bud zima nebo horko, takze musim furt regulovat. Volnejsi se nejak reguluje sama a je mi prijemne v podstatne vetsim rozsahu teplot. Rekl bych, ze tohle by melo fungovat stejne bez ohledu na postavu, akorat ti hubenejsi budou potrebovat lepsi izolaci.

wawrik píše:Teda, tak nejako si to vysvetľujem z pár článkov, čo som čítal, a z toho, ako sa obliekajú ľudia okolo mňa. Že je každý iný je jasné. Cortez písal, že je hubený, asi na neho bude skôr fungovať model A :-)

Asi by to chtelo, aby nekdo hubeny vyzkousel obe moznosti.

P.S. Ze chudy neni chudy, ale hubeny, si jeste pamatuju ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » úte úno 4, 2014 18:12

grco: Túto teóriu som ešte nevypracoval do ucelenej formy, je príliš odvážna a novátorská na to, aby ju široké masy pochopili :-)

mike: Raz ku koncu treku sme sa v ubytovniach stretali celkom fajn partia a reč došla na oblečenie. Boli sme dvaja chudí, čo sa obliekali do obtiahnutých vecí, takže vyzerali ešte chudšie, a štyria trochu lepšie stavaní, čo sa zasa obliekali do voľnejších vecí, takže vyzerali ešte tlstejší. A rozmýšľali sme, prečo :-)

Jedna Izraelka tam bola vojenská lekárka, jej kolík zasa nejaký fyzik, tak sme to tak nejako dávali dokopy a nakoniec mi s pár výhradami dali za pravdu. Podotýkam, že alkohol sa nepil :-)

Ja som zrovna ten prípad, čo všeobecne rád nosí voľné veci, takže som sa tak obliekal aj v zime. Stále mi bola kosa. Zaručená terória to nie je, navyše je kopec individuálnych vecí, ktoré do toho vstupujú - materiál oblečenia, priedyšnosť atď., ale odkedy sa podľa nej obliekam, mám vyriešené aj aktivity typu lyžovanie v -20 °C. Zima mi už nebýva.

Akurát mi ostalo pol skrine voľných flísových a softšelových búnd... :((
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte úno 4, 2014 18:45

Dobra, takze uz jsi oboji vyzkousel a teorii overil. Smysl to dava, jen si porad uplne nedokazu predstavit, ze nekdo pri pohybu netopi jako kamna a moc se nepoti ;-) Ale jak pises, lidi jsou ruzni a ruzne funguji.

Na to zbytecne obleceni mame sekci Prodej ;-) Presne na tohle (ale taky mi ve skrini visi par zbytecnych veci...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » úte úno 4, 2014 19:05

Ja zasa neviem pochopiť, ako sa môže niekto potiť ako kôň už v miernom kopčeku :-) Toto práve riešili tí dvaja Izraelci, ale akonáhle prešli od bazálneho metabolizmu ku deltám T, Boltzmanovým konštantám, gradientom, prírastkom výkonu vo vzťahu k objemu (alebo povrchu?) tela, radiácii, kondukcii a neviemčomuešte, tak sme všetci iba múdro prikyvovali :-)

Aha, teraz som si spomenul, že ich výhrada bola, že lepšie by bolo rozdeliť tie typy ľudí na zimomravých a potivých, nie chudých a tučných :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte úno 4, 2014 19:23

To mohla byt docela zajimava debata, tema minimalne na disertacku :twisted:

Jj, to je presne i moje vyhrada. Na druhou stranu, korelace asi bude tak velka, ze se daji oba typy zamenit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mvaldo » úte úno 4, 2014 20:55

pridam "vhodny" teply material, Polartec® Alpha® a bundu Westcomb Tango Hoody

PS. aj ked som bol silnej postavy, vzdy som pouzival "obtiahnute" oblecenie, aj ked to vyzeralo vseliak ;)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » úte úno 4, 2014 21:12

Jako alternativa k Tilak Ketil by mohla být Cumulus Climalite. Stejná izolace (i stejně tlustá) a třeba by mohl být užší střih. Jen bude problém s dostupností.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » stř úno 5, 2014 10:50

cortez píše:Situace: v zimě mi je zima, nebo prostě nechci si dávat 4 vrstvy.. bral bych ideálně zateplenou bundu na trekování v horách i do města, ale můžu koupit jen jednu bundu (když se vyčasí jako v minulých týdnech, tak do max -20 stupňů

zkoušel jsem Tilak Ketil i Sir Joseph Apron, ale chodit se v nich nedá ani když je -20°C, jsou moc teplí a málo prodyšný, na stání, na vařeni, na práce okolo stanu, do spacáku, do města dobrý, já kombinuji podle teploty až do cca -20°C coolmax nátělník, coolmax triko s krátkým rukávem, coolmax triko s dlouhým rukávem, Polartec Power Stretch mikinu, a v budoucnu plánuji na chození jako vrchní vrstvu ozkoušet Polartec Alpha jak doporučuje mvaldo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » stř úno 5, 2014 10:53

grco píše:Univerzalne veci su univerzalne jedine v tom, ze su nahovno. :)

1+
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » stř úno 5, 2014 10:55

zoul píše:Dá rozum, že když člověk zastaví, je mu zima. Tam u mě pomáhá akorát spacák

stačí pořádná péřová bunda
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mvaldo » stř úno 5, 2014 11:22

fps píše: ... a v budoucnu plánuji na chození jako vrchní vrstvu ozkoušet Polartec Alpha jak doporučuje mvaldo

pozor na "divny" strih!
telo dobre, ale na rukach docela tesna ... :(
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » stř úno 5, 2014 11:27

mike píše:Ano, to je rozumny pristup. Mikiny, flisky a podobne zhuverilosti jsou prezitek

tak to si tedy vůbec nemyslím, ještě jsem nenašel bundu která by měla stejnou prodyšnost, a přitom byla stejně teplá jako PWS, v zimě je prodyšnost dost zásadní věc, když propotíš PWS, tak ho necháš vymrznout, oklepeš zmrazky, a PWS je připravena na použíti, kdežto když propotíš bundu která má několik vrstev, a udělají se mezi vrstvami zmrazky, tak si v háji, a jestli budeš někde na vícedenním vyletě, tak bundu usušíš až v teple, a tohle se mi stalo, takže to není žádné teoretizování, ale naštěstí se mi to stalo na jednodenním vyletě, bundu která měla mezi vrstvami zmrazky jsem pověsil ve vlaku, a po několika minutách z ní začala kapat voda, je až neuvěřitelné jak byla bunda mokra od potu, byt to na několika denním výletě na těžko, tak bundu nebudu moc použít třeba ani jako zálohu do spacáku, já zateplenou budu z několika vrstev používám jenom když mam pauzu na jídlo či odpočinek, na práce okolo stanu, jako zálohu do spacáku, a podobně, rozhodně ne na chození
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Chmeld4 » stř úno 5, 2014 12:26

Vím že pokrok nikdo nezastaví, ale vždycky když diskuze nad materiály dojde do určitého bodu vybaví se mi fotky starých horolezců v jejich ohozech a začnou mi cukat koutky ...
Přílohy
climb.jpg
climb.jpg (81.24 KiB) Zobrazeno 10569 krát
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod JrR » stř úno 5, 2014 14:56

Jo, nejlepší když je hodně vrstev. Jediné co je důležité, aby si byl v suchu - tělo si poradí s nějakým tím mínusem samo. A zkusil jsem sensor tři orig.vrstvy a když se zpotíš (běh a nebo tůra s batohem např.) tak je to úplně stejně na h... nic ven neodejde. A musíš se převléct do suchého.... marketingová bomba výrobců.
JrR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 5, 2014 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » stř úno 5, 2014 15:55

Chcelo by to aby uz vymysleli filtrsaty :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř úno 5, 2014 18:25

Chmeld4 píše:Vím že pokrok nikdo nezastaví, ale vždycky když diskuze nad materiály dojde do určitého bodu vybaví se mi fotky starých horolezců v jejich ohozech a začnou mi cukat koutky ...

Proc se ti nevybavi treba obrazky neandrtalcu v kozesinach? Mne je zas trochu smesne tohle vzyvani starych dobrych casu, kdy chlapi jeste byli chlapi a chodili v tezkych a neforemnych hadrech. Ono totiz nic lepsiho tenkrat nebylo a vsadim se, ze by po dnesnin vybaveni bez vahani skocili.

Srovnej si dalsi veci z te doby a ted. Auta, telefony, pocitace (!) atd. Vyvoj jde dopredu a videt je to nejvic v oborech, ktere jsou relativne mlade. Coz horolezectvi je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod dudy » stř úno 5, 2014 18:32

mike píše:.......Ono totiz nic lepsiho tenkrat nebylo a vsadim se, ze by po dnesnin vybaveni bez vahani skocili......


Kerý máš na mysli?
Celokožený boty bez membrány?
Vlněný prádlo?
Peří?
Ventile bavlnu?
Bambusový vlákno?

:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení