Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 10, 2023 7:33

ja mela powerd dry a torrid v batohu a vetsinu dne jsem.sla v da alpha a ss tilak trango ale pak prisla pomala chuze polobazinou a holej kopecek mezi poli jde fucelo jao svina (minulou sobotu byl ten silnej vitr). ze 17km sem memela tilak trango tak 2, takze sem zkusila jaky to je s tou alphou v tyhle.kombinaci schvalne.

na kopcu byl zas les takxe torrid sla dolu, bych se jinak uvarila kolem ty 0.

kdybych mela jit v tom vetru dyl nez chvilu, prevlecu se

nicmene pisu to prave proto, ze pod 7d torridku ta alpha prace nebude idealni kvuli tomuto a neco "nederavyho" proste bude mnohem univerzalnejsi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9377
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát úno 10, 2023 8:46

mozna trochu OT, ale valstne ani ne... treba by bylo dobre zalozit vlakno na soucasne synteticke izolace... pomalu se zacinam ztracet - to mate:
Climashield APEX
Primaloft Gold - a někoolik verzi
Polartec Alpha
G-Loft Supreme
FullRange
Heatseeker
Thermore
Coreloft
atd....
...pak se do toho motá kromě pěří tzv. přírodní MerinoLoft, nebo alpská vlna (SJ)...
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát úno 10, 2023 11:07

Quido píše:by bylo dobre zalozit vlakno na soucasne synteticke izolace... pomalu se zacinam ztracet - to mate...
Nemate radi dlouhe prispevky, takze by se vyjmenovat ani ty zakladni nedaly - neveslo by se to na jednu obrazovku, nejspise ani kdyby byla nastojato :wink:.

Jen k tomu uvedenemu, abych zustal pouze u ciste syntetickych...

Climashield ma i jine nez Apex
Primaloft ma i jine nez Gold (a jeste kazda ma hromadu "podverzi")
Polartec ma i normalni izolaci - Powerfill
G-Loft ma taky vice izolaci nez jen Supreme
Coreloftu je taky nekolik


Zapomel jsi mimo spoustu jinych min rozsirenych na dalsi obrovskou skupinu a to je 3M Thinsulate, ktery ma asi 19 ruznych druhu a poddruhu #-o , ani netusim, kolik z nich se pouziva v bundach.

Plus desitky "foukanych" izolaci.

Myslim si, ze pokud se do nich ponoris, radeji si sezen funkcni lokator aby Te nasli, az se ztratis nacisto :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát úno 10, 2023 11:16

mike píše:Kdyz si ji koupim a nebude to pravda, odkoupis ji ode mne za stejne penize?
Neodkoupim, bo Tvoje velkost mi nebude urcite sedet, navic mne PA - stejne jako prakticky vsechny umeliny - nedela dobre na pokozku trupu, takze bych to jako zakladni vrstvu nenosil.
Ale pokud takove ciste PA tricko z PA 60g/m2 najdes, myslim, ze tady bude dost lidi, kteri po nem asi rychle skoci.

Jen simusis davat bacha na to, co Mawenzi psala - je to opravdu prodysne v tom Tvem ponimani, tj. propousti vzduch. Tudiz s (zase ve Tvem ponimani) prodysne bunde pocitis vzduch primo na tele. (Na druhe strane bundu, ktera propousti hodne vzduchu za vetru je nesmysl pouzivat jako izolacni.)
mike píše:Rec byla konkretne o Torridu.
Jenze Tys zacal srovnavat clo izolace a ne konkretni bundu :wink:. Jasne ze toto nema zadny smysl, vzdyt ja tady davno pisu, ze celkova izolace hodne zavisi od dalsich pouzitych materialu a zpusobu siti, nekdy dokonce vice nez od samotne izolace.
Quido píše:Takze stare primaloftky jsou univerzalnejsi, nez ty nove...? cim to?
Mikem :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát úno 10, 2023 13:00

apuka píše:Nemate radi dlouhe prispevky, takze by se vyjmenovat ani ty zakladni nedaly - neveslo by se to na jednu obrazovku, nejspise ani kdyby byla nastojato :wink:.

nemame radi dlouhe, zacyklene, a o nicem... abych to upresnil

apuka píše:Myslim si, ze pokud se do nich ponoris, radeji si sezen funkcni lokator aby Te nasli, az se ztratis nacisto :wink:

opet jsi nepochopil, asi jsem to mel napsat vice polopate...
za 1. mne neslo o vycet ci histricky prehled vsech syntetickych izolaci (ze bychom zacali od skelne vaty?) :-D
za 2. vypsal jsem ty osucasne nejvice nabizene a takove, ktere si do jiste miry mohou konkurovat, takze mi ani neslo o to, abys ty, ci kdokoli jiny encyklopedicky seznam doplnoval ci rozvijel nejakym dalsim vyctem (tudiz jsem ani nic nezapomnel, ani 3M Thinsulate aj.)

Slo mi spise o to nejak zprehlednit ty soucasne kvalitnejsi, pouzivajici se v pouzitelnych odevech pro outdoor ( ale ne ty v modnich odevech typu Hannah ci Loap aj., kteri si stejne jakoukoli vatu nazvou svym nazvem a propaguji jako svuj vyvoj...), proste vypichnout jejich klady, zapory, proste to nejak zjednodusene pororvnat... jiste, za par "tydnu" to nebude aktualni, tak po case zase muzeme oprasit a aktualizovat...

ale jestli je to blbost, tak nic...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát úno 10, 2023 15:03

Mne taky neslo o nejaky "historicky vycet", ale o prehled aktualne pouzivanych a taky mimo ty "Hannah-/"Kilpi-/"Husky-/...-loft" izolace ale i ty, ktere najdes u tech rozumnych vyrobcich. Ale i tech je teda prehrsel, nasobne vice, nez jsme zatim vyjmenovali.

Ne, nemyslim si, ze je to blbost - jen je to hodne tezke nejak vzajemne srovnavat, resp. hodnotit alespon na stejnem zaklade. Malokdo ma "skoro aktualni" zkusenosti s vice nez dvema-trema a hodnoceni jednotlivych lidi se bude diametralne lisit, vzdyt to vidis v tomto vlakne. Navic jde i o to, o cem jsme psali mike a ja - vlastnosti nezavisi pouze na izolaci, ale i na dalsich pouzitych materialech, strihu, siti. Kdyz beru hodnoceni ciste technicke a nezanesu do nej subjektivni cast.
No a u toho technickeho hodnoceni - co, jake parametry hodnotit a kde skutecne objektivni hodnoty (bund, ne izolaci!) sehnat? CLO, MVTR (ehm, tady podle ktere nromy/metodiky?), CFM, ...???

Bez techto hodnot bude asi prehled jen vycet. S nima to taky nebude pro vetsinu lidi nic vice - malokdo vi, jakou kombinaci jakych hodnot vyzaduje jeho bena aktivita. Nekdo (zimomrivy, nepotivy) bude potrebovat vysoke clo bez ohledu na MVTR a CFM, nekdo (vysoce aktivni pohyb) mizive clo, zato vysoke MVTR a CFM, jiny zase k tomu jeste i (na toto urceni) vysoke CFM - a vetsina z nas neco mezi.

Aby to nebylo jen plane tlachani, tady jsem ulozil clanek z BPL o "aktivne izolacnich" bundach, trochu i jak najit tu spravnou. Navic je tam dost otestovanych hodnot, podle kterych se tam nekolik (i pomerne znamych) bund hodnoti. (Doufam, ze odkaz je spravny.)
Musim ale pripomenout, ze cele je to zamerene na bundu pro "aktivni pohyb", tj. pro lidi, co se pohybuji intenzivne a hledi hlavne na odvod potu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát úno 10, 2023 15:21

OK, jisteze nebudeme porovnavat vsechny, ale treba jen ty nejproflaknutesi, anebo ty nejlepsi (ale ty nam US Army a NASA stejne neposkytne)
:wink:
mel jsem na mysli hodnoceni, ci lepe, srovnavani vlastnosti ciste izolacnich materialu - tedy ne, jak to dela mike, prestoze ma pravdu v tom, ze samotna izolace bundu nedela, ale je treba brat v potaz i latky kolem a nakonec i samotne dizajnovani i usiti bundy... jenze to pak neni o materialu, ale o konstrukci a vyrobci.

Napr. aktualni je honicka za hmotnosti, pruznosti a prodysnosti... ale jaka je ve finale skutecnost?
Primarne by mne mne zajimalo, jak se vyvrbi vicemene objektivni srovnani vlastnosti toho ktereho materialu, kdyz se vedle sebe postavi a vypichnou se zakladni + a -

Hodnoceni v praxi u samotnych materialu neni mozne, protoze, ja jsem se zminil vyse, uz je vse ovlivneno dalsimi materialy a kaonstrukci... a v nepsoledni rade, jak sam uvadis, ruznymi individualnimi pozadavky a postoji, kazdy jsme jiny...

Taky bychom analogicky mohli udelat i srovnani svrchnich materialu a podsivek...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 15:36

Osobne si nemyslim, ze by to bylo ucelne. Vyber pouzitelnych (!) bund je furt maly, takze musis vybirat z toho, co je a pak je lepsi hodnotit kompletni bundy, coz uz delame. Nemuzes si rict, ze chces tuhle izolaci a tyhle obalove materialy. Teda muzes, ale je ti to plat prtny ;-)

Mam ted porovnani Primaloft Gold a Climashield Apex, coz by mely byt jedny z nejlepsich izolaci. Izolacni schopnosti jsou podobne, zasadni rozdil je v loftu, pri stejne gramazi je PG vyrazne tenci, coz je plus. Dalsi vec je prubeh pocitove teploty. V CA se clovek pri pohybu rychleji zahreje, ale pri zastavce rychleji vychlada. Coz je minus, jelikoz se tim zuzuje komfortni oblast. Za mne tedy PG jednoznacne vede, ale CA je porad rozumne pouzitelny. Bez privlastku "active", s tim zadnou zkusenost nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 16:03

apuka píše:Neodkoupim, bo Tvoje velkost mi nebude urcite sedet, navic mne PA - stejne jako prakticky vsechny umeliny - nedela dobre na pokozku trupu, takze bych to jako zakladni vrstvu nenosil.

Co s nim udelas je zcela na tobe, klidne to muzes prodat dal. Mne slo o to, jak si stojis za svymi silnymi slovy. Vysledek podle ocekavani :D

apuka píše:Jen simusis davat bacha na to, co Mawenzi psala - je to opravdu prodysne v tom Tvem ponimani, tj. propousti vzduch.

Ano, navic jsem si nasel obrazek, to je vylozene smesne. Pro mne nepouzitelne. Vetram zipem a potrebuju tricko, ktere neprofoukne az na kuzi.

apuka píše:Na druhe strane bundu, ktera propousti hodne vzduchu za vetru je nesmysl pouzivat jako izolacni.

Ze necemu nerozumis neznamena, ze je to nesmysl (to by byl nesmysl skoro vsechno ;-)). Moje prodysna primaloftka docela slusne profoukne a uspesne ji v tomhle stavu pouzivam pres 10 let. Zrovna jsem ji nastrikal Permanent Water Guardem, pujde do susicky a vysledkem bude doufam vetruodolnost o neco vetsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 16:20

apuka píše:Musim ale pripomenout, ze cele je to zamerene na bundu pro "aktivni pohyb", tj. pro lidi, co se pohybuji intenzivne a hledi hlavne na odvod potu.

Chtel bych videt toho kkta, co prvni napsal slovni spojeni "aktivni pohyb". Neznas ho nahodou? :twisted: To je proste priserne, otrocky preklad, ktery neni cesky. Protoze v anglictine je to activity, do cestiny prejate jako aktivita, to je samo o sobe blbe, ale ne tak strasne. Aktivni pohyb je ovsem ohavnost a pleonasmus. Neni zadny duvod to pouzivat, kdyz mame pekny intenzivni pohyb, coz presne vyjadruje to, co chceme, tj. ze se pri nem vic potime. Ty to mas navic v jedne vete a ani to te netrkne? No, tebe s tvym nulovym citem pro jazyk asi ne...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát úno 10, 2023 19:30

mike píše: Nemuzes si rict, ze chces tuhle izolaci a tyhle obalove materialy. Teda muzes, ale je ti to plat prtny ;-)

Nemusi to byt "prd platny"....
Muzes to zadat nejake firme, co sije sportovni hadry - a i u nas jsou, sice dnes uz pmalu, ne jako v 90kach, ale jsou...
Anebo si ji muzes usit sam, k obrazu svemu... :mrgreen:
Jednoduse - prani je otcem myslenky :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát úno 10, 2023 19:39

mike píše:co prvni napsal slovni spojeni "aktivni pohyb". Neznas ho nahodou? To je proste priserne, otrocky preklad, ktery neni cesky.
Neznam toho, kdo to vymyslel, ale Ty jsi zase tak trochu mimo...

Ne kazdy pohyb je aktivni (mel bys to znat z fyziky :wink:). Ale ve vyznamu, jak se to tady (ne mnou, holt, je to zazity termin, i kdyz se Ti to nelibi) znamena aktivni pohyb, kdy se ta aktivita vytvarejici pohyb se dela s vysokou intenzitou. Ale zase ne kazdy intenzivni pohyb je aktivni :wink:.
Tj. "aktivni pohyb" je neco jineho nez "intenzivni pohyb".

To bys Ty se svojim skvelym citem pro jazyk (i znalostmi z fyziky) mohl docela dobre chapat. A neodvolavej se na nejaky kontext, neni zadny, ktery by Tvoje chapani podporil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát úno 10, 2023 19:54

mike píše:Mne slo o to, jak si stojis za svymi silnymi slovy. Vysledek podle ocekavani
Boze, Ty si fakt jako ten "skoroprezident", ktery je nesmirne pysny, ze ve druhem kole dosahl uzasne uspech druhy mistem s nejvetsim odstupem v historii...
Zkusse konecne jednou zamyslet, co napsal jiny, jak to interpretujes a co z toho vyvozujes. Protoze je to fakt hrozne...
mike píše:Moje prodysna primaloftka docela slusne profoukne a uspesne ji v tomhle stavu pouzivam pres 10 let.
To, ze Ty neco pouzivas 10 let je dukazem toho, ze ja necemu nerozum? :((
Ty tu bundu moc nepouzivas jako izolacni, spise tak, jak to rozebiraji v tom clanku, comjsem tady linkoval - tj. jako bundu s "aktivni izolaci". Na tom nic nemeni to, ze si myslis neco jineho. Zase by ses mel trochu dat dohromady, jake jsou Tve pozadavky, jaky je Tvuj pohyb, jak se potis, jak (blbe) funguje Tvoje termoregulace, atd., a nemuze Ti z toho vyjit nic jineho.
Ze pouzivas PL Gold bundu takto fakt neznamena, ze ta bunda je na toto nejlepsi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 21:17

Quido píše:Muzes to zadat nejake firme, co sije sportovni hadry - a i u nas jsou, sice dnes uz pmalu, ne jako v 90kach, ale jsou...

Vis o nejake konkretni, ktera by zvladla tohle? Zrovna bunda s izolaci mi prijde pomerne narocna, ale jestli o nekom vis, tak bych do toho sel. Teda hlavne zateplene kalhoty bych potreboval usit, ty se koupit v podstate nedaji.

Quido píše:Anebo si ji muzes usit sam, k obrazu svemu...

Siti nepatri k mym superschopnostem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 21:26

apuka píše:Ale ve vyznamu, jak se to tady ... znamena aktivni pohyb, kdy se ta aktivita vytvarejici pohyb se dela s vysokou intenzitou. Ale zase ne kazdy intenzivni pohyb je aktivni

Kazdy pohyb v tomhle vyznamu je aktivni, proto je to pleonasmus. Naopak, jen nektery pohyb je intenzivni.

apuka píše:To bys Ty se svojim skvelym citem pro jazyk (i znalostmi z fyziky) mohl docela dobre chapat. A neodvolavej se na nejaky kontext, neni zadny, ktery by Tvoje chapani podporil.

Kontext je samozrejme ten vyse. Outdoorovy, kdy nerozlizujeme pasivni (to je treba kdyz sedis ve vlaku) a aktivni pohyb, ale proste se pokazde pohybujeme aktivne vlastni silou. S ruznou intenzitou.

Ale to je jako vysvetlovat slepci rozdil mezi cervenou a fialovou...

apuka píše:Zkusse konecne jednou zamyslet, co napsal jiny, jak to interpretujes a co z toho vyvozujes. Protoze je to fakt hrozne...

Jj, je to hrozne. Protoze tohle jsem puvodne napsal ja naprosto jasne a tys na to reagoval. Tj. jedina spatna interpretace mohla byt na tve strane.

apuka píše:Ty tu bundu moc nepouzivas jako izolacni

Ne? A co se teda deje, kdyz v ni pul hodiny sedim v mraze na kopci a svacim? :P

apuka píše:jak (blbe) funguje Tvoje termoregulace

Moje termoregulace funguje tak blbe, ze mi ji pritelkyne zavidi :P Zvladam v pohode velky rozsah teplot. Normalni clovek by rekl, ze mi funguje skvele, ale v apukavesmiru je vsechno naopak :twisted:

apuka píše:Ze pouzivas PL Gold bundu takto fakt neznamena, ze ta bunda je na toto nejlepsi...

To samozrejme znamena, protoze jen to nejlepsi je pro mne dost dobre :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon úno 13, 2023 17:04

mike píše:Kazdy pohyb v tomhle vyznamu je aktivni...Kontext je samozrejme ten vyse. Outdoorovy, kdy nerozlizujeme pasivni
O "tomhle" vyznamu jsi psal ted Ty prvnikrat, takze ten kontext je zase trochu mimo :evil:. Vyrobce dela "outdoorove" bundy na "outdoorove pouziti" - a tam opravdu ne vsechno je "aktivni pohyb". Je tam i "ne-pohyb" a stejne tak i pasivni pohyb, nejenom vlak/bus/auto, ale napr. logictejsi lanovka. Takze jako ten tzv. "outdoorovy" kontext nemuzes brat jen to, co si pod tim predstavujes Ty ale ponekud vseobecne, jak to chapou vyrobci outdoorovych veci.
Bundy pro "aktivni pohyb" jsou urcene opravdu jen na ten dostatecne intenzivni a opravdu aktivni pohyb, typicky "od dveri ke dverim" a bez vetsich prestavek - proto ten pojem ma docela silne opodstatneni a slouzi taky na odliseni techto vyrobku od tech urcenych na "vsobecny outdoor" (viz predchozi odstavec).
"Ale to je jako vysvetlovat slepci rozdil mezi cervenou a fialovou..." ](*,)
mike píše:Tj. jedina spatna interpretace mohla byt na tve strane.
Jo, ja vim - Ty spatne interpretovat nic nemuzes.
mike píše:Ne? A co se teda deje, kdyz v ni pul hodiny sedim v mraze na kopci a svacim?
Zase jsi vynechal tu dulezitou druhou cast meho sdeleni, cimz jsi zase prevracis, co jsem napsal :twisted:
mike píše:Moje termoregulace funguje tak blbe, ze mi ji pritelkyne zavidi :P Zvladam v pohode velky rozsah teplot. Normalni clovek by rekl, ze mi funguje skvele, ale v apukavesmiru je vsechno naopak :twisted:
Vim, ze je to tezke, ale pouzij kontext (!) a zamysli se, jak by mela termoregulace organizmu fungovat pri pohybu (a taky zastaveni pohybu). Potom si tu svoji ohodnot, jestli tak funguje nebo ne. To neni o zvladani velkeho rozsahu teplot ale o zpusobu reakce organizmu na zmeny teploty krve.

Hodne zjednodusene si vezmi "outddorovy" kontext, tj. jak a kdy by se telo melo vyrovnavat se zvysenim produkce tepla dusledkem zvysene svalove namahy. Neber do uvahy zakladni produkci tepla, ktera je mene vazana na svaly, tj. napr. bazalnim metabolizmem. Jen kdy, jak a kde ma reagovat na zvetseni namahy svalu - a taky na jejich navrat do bezne "klidove" polohy. Funguje Tvuj organizmus tak, jak by "normalni" (tj. stred normalniho rozdeleni) mel? Ja si myslim z Tvych popisu, ze rozhodne ne, hlavne ne, co se tyce pokracovani generovani tepla jeste pomerne dlouho po ukonceni zateze.

Mimochodem, doporucuji Ti se zamyslet i nad tim, jestli Tvoje zateplene kalhoty taky neprispivaji k Tvemu vetsimu poceni v horni casti tela. Pres Ty zateplene kalhoty se podle mne krev v nohou moc nemuze ochlazovat, coz je ale jeden ze zakladnich obrannych mechanizmu organizmu proti prehrivani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon úno 13, 2023 22:42

apuka píše:Vyrobce dela "outdoorove" bundy na "outdoorove pouziti" - a tam opravdu ne vsechno je "aktivni pohyb". Je tam i "ne-pohyb" a stejne tak i pasivni pohyb, nejenom vlak/bus/auto, ale napr. logictejsi lanovka. Takze jako ten tzv. "outdoorovy" kontext nemuzes brat jen to, co si pod tim predstavujes Ty ale ponekud vseobecne, jak to chapou vyrobci outdoorovych veci.

:roll: zas to tve vymysleni si neexistujicich duvodu jako uz mnohokat. Ve skutecnosti to nejspis bylo tak, ze nejaky debil blbe prelozil active pursuits a ostatni to po nem opakuji. Protoze v anglickych originalech ten pitomy "aktivni pohyb" nenajdes.

apuka píše:"Ale to je jako vysvetlovat slepci rozdil mezi cervenou a fialovou..." ](*,)

Copak, male decko uz ani neopakuje, jen tupe kopiruje, co mu kdo rekl? :roll:

apuka píše:Jo, ja vim - Ty spatne interpretovat nic nemuzes.

A navrch ta nejblbejsi zenska "argumentace". Reagoval jsem na konkretni vec, kdy jsem napsal podminky ja a tva odpoved byla mimo misu.

apuka píše:Jen kdy, jak a kde ma reagovat na zvetseni namahy svalu - a taky na jejich navrat do bezne "klidove" polohy. Funguje Tvuj organizmus tak, jak by "normalni" (tj. stred normalniho rozdeleni) mel?

Rec nebyla o stredu normalniho rozdeleni, o tom ani jeden nevime, kde je. Rec nebyla ani o tom, jestli funguje normalne nebo ne, rec byla o tom, jestli funguje podle tvych slov "blbe". Tohle:
apuka píše:Ja si myslim z Tvych popisu, ze rozhodne ne, hlavne ne, co se tyce pokracovani generovani tepla jeste pomerne dlouho po ukonceni zateze.

je popis toho, ze funguje. Protoze ukolem termoregulace je udrzet stalou telesnou teplotu a kdyz me telo dokaze generovat dostatek tepla dlouho po ukonceni zateze, znamena to, ze funguje, jak ma. Tedy dobre az skvele a nikoliv blbe, to je jedna z nejstupidnejsich veci, co jsi zatim napsal a ze je konkurence docela velka.

Ja samozrejme nevim, jestli ma termoregulace funguje jen dobre nebo nadprumerne dobre, ale vim, ze kdyz ve se ve stejnych podminkach a velmi podobnem obleceni prehrivam pozdeji a vychladam pozdeji, nez pritelkyne, tak mi funguje lip. Ona to vi taky a proto mi ji zavidi. Na rozdil od tebe ma totiz funkcni mozek.

apuka píše:Mimochodem, doporucuji Ti se zamyslet i nad tim, jestli Tvoje zateplene kalhoty taky neprispivaji k Tvemu vetsimu poceni v horni casti tela. Pres Ty zateplene kalhoty se podle mne krev v nohou moc nemuze ochlazovat, coz je ale jeden ze zakladnich obrannych mechanizmu organizmu proti prehrivani.

Zateplene kalhoty mi pomahaji udrzet tepelny komfort. Ja s prehrivanim problem nemam, kdyz je mi horko, rozepnu si bundu. Zato s vychladajicima nohama v tenkych kalhotach neudelam nic a je to neprijemne. Diky sve fungujici termoregulaci mi teple kalhoty nevadi ani v buse nebo ve vlaku, kde je teplo. No a poceni je prave zpusob, jak se telo vyrovnava s teplotou pri namaze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 14, 2023 5:49

nez sem mela komplikovakej zapal plic, tak sem.mela super termoregulaci, v lete v zime ve flanelce, se mi zacali spolizaci skat ze su mamut, jako ve velkych mrazech sem.zimni bundu nosila...

pak se to totalne rozhodilo... ted sice relativne dobre zustavam snaset zimu ale relativme spatne snasim teplo.

zajimavy je, ze 30 stupnu na vandru je mi prijemnejsi nez 25 v kanclu...sice chcipam vic ale ze su zpocena az na prdeli neni tolik obtezujici
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9377
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » úte úno 14, 2023 10:53

mike píše:Vis o nejake konkretni, ktera by zvladla tohle? Zrovna bunda s izolaci mi prijde pomerne narocna, ale jestli o nekom vis, tak bych do toho sel.

Treba v NALEHKO by to asi zvladli, a asi i u Alpine Pro, Loap aj. - ten duvod, proc opustili ortodoxni outdoor veci a vrhli se na outdoor modu je patrny, teba uz z nize uvedeneho...
(Sveho casu jsem pracoval pro firmu, ktera sila sportovni hadry, neco malo o tom vim, ale taky se uz mnohe zmenilo.)
mike píše:
Quido píše:Anebo si ji muzes usit sam, k obrazu svemu...

Siti nepatri k mym superschopnostem ;-)

Normalni sustakove kate bych asi jeste zmaknul, i jednoduchou vetrovku, ale dnesni outdorové hadry, to je vyssi divci: v prve rade je broblem s dnes uz beznymi strecovymi materialy, na to potrebujes "overlock", bezny sici stroj to zprzni; samotne nastaveni stroje, byt uz dnes velmi sofistikovaneho, je maturita a musi se neoklik metru svu vyzkouset na tom danem materialu... dale nastupuje problem s porizenim toho materialu, vc. izolacniho - to se neprodava po par metrech, ale stovkach metru, resp. kilometrech; pak musis usit aspon tak 3-4 kousky, mozna i vice kusu zkusební bundy/ kati, nez vse odladis, a tady je dalsi kamen urazu - za jeden kus bundy bys ve finale musel zaplatit nesmysl :-k
Cena dnesnich outdoor hader neni vysoka jen kvuli cene materialu, ale kvuli vyvoji... a sotva udelas serii jednoho, uz abys vyvijel neco dalsiho...

:-k
Mne slo spise o to, jak presvedcit vyrobce / velkovyrobce, aby sili podle nasich zjisteni,anebo proc vlastne nesiji tak, aby to vsechno hralo... bud proto, ze ten vyvoj flinkaji, nebo ze maji spousty materialu z predeslych serii a potrebuji je udat, anebo je v tom neco jineho - treba ze 99 lidem to tak, jak vyrobek je, vyhovuje, a najde se jeden clovek ze sta - ty nebo ja - kterym to uplne nesedi...
:-s
Naposledy upravil mike dne úte úno 14, 2023 16:47, celkově upraveno 1
Důvod: vymazan duplicitni odstavec
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2023 16:56

Quido píše:Treba v NALEHKO by to asi zvladli, a asi i u Alpine Pro, Loap aj.

Mne slo spis o to, kdo by to byl ochoten udelat tj. kdo takove veci na zakazku sije.

Quido píše:dale nastupuje problem s porizenim toho materialu, vc. izolacniho - to se neprodava po par metrech, ale stovkach metru, resp. kilometrech

Tohle asi problem neni, obcas tu probehl link na eshopy, kde se daji koupit i metry.

Quido píše:za jeden kus bundy bys ve finale musel zaplatit nesmysl

No prave. Ja bych teda byl ochoten zaplatit i nesmysl, kdyby bundu nekdo usil presne podle mych predstav.

Quido píše:anebo je v tom neco jineho

Jejich cilem neni, aby to fungovalo co nejlip, ale aby toho co nejvic prodali. Dobry priklad jsou membrany v lyzarskych bundach. Funkci nijak nevylepsuji, presne naopak, jsou vylozene kontraproduktivni. Jenze kdyz prijde do kramu bezny zakaznik a vedle sebe budou viset dve stejne bundy za stejnou cenu, ale jedna bude nepromokava, kterou si asi koupi? Protoze proc ne nepromokavou, vzhledem k membranove propagande vubec netusi, jak moc se za tu nepromokavost plati tj. jak zhorsuje vlastnosti bundy. Z toho IMO neni cesty ven.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » stř úno 15, 2023 8:09

mike píše:
Mne slo spis o to, kdo by to byl ochoten udelat tj. kdo takove veci na zakazku sije.


mike píše: Tohle asi problem neni, obcas tu probehl link na eshopy, kde se daji koupit i metry.


Pokud bys sehnal ten spravny material v primerenem mnozstvi, a nebudes chtit strecovou bundu / kate, pak si myslim, ze trochu sikovna svadlena / krejci by to dokazali... jen by se jim muselo umet vysvetlit ty outdorové ficurky (jak to prosit - neprosit, jake kapsy, jake stahovaci lemy rukavu, jake stahovani spodniho lemu, jak kapuce ci nekapuce atd.), tady si myslim by nemusel byt az takovy problem... a pokud bys do toho sel, jdu s tebou (osobne mam primarne zajem o bundu), a muzeme udelat pruzkum, kdo jeste by se pridal, tim by se to mohlo mirne zlevnit...

TO JE VYZVA! Muzeme zjistit,, jestli se teorie potvrdi v praxi kdyz se poohlednes po materialech, ja se poohledu po usiti - co ty na to?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř úno 15, 2023 14:03

Já bych tu mike bundu zkusil..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř úno 15, 2023 15:32

@Etheric: Obavam se, ze bys ponekud ostrouhal. Mas uplne jine pozadavky na zateplenou bundu nez mike a Quido. Jsi typicky priklad toho, co jsem spominal. Ty vyzadujes co nejvyssi teplenou izolaci, oni dva zase co nejvetsi prodysnost, at uz ten pojem chapou v jakemkoliv z dvou vyznamu. Ty dve veci jdou proti sobe a kompromis pro jednoho bude spatny pro druheho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř úno 15, 2023 15:49

OMG... muzes konecne prestat psat nesmysly a vnucovat ostatnim sve ujete predstavy? Etheric by mel problem jen ve strihu, jelikoz je hubeny a ja naopak preferuju sirsi bundy s dostatecnym prostorem okolo tela.

Material, ktery splnuje oboji, existuje. PQA, co pouziva HP na Epicu a vetrovce. Je dostatecne prodysny i vetruodolny. Lepsi, nez material na Torridu a s tim mam pocit, ze je Etheric spokojen. Co se izolace tyce, chci 100 g/m^2 Primaloftu Gold. Zvednout to treba na 133 by nemel byt problem beze zmeny strihu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř úno 15, 2023 15:51

Quido píše:TO JE VYZVA! Muzeme zjistit,, jestli se teorie potvrdi v praxi kdyz se poohlednes po materialech, ja se poohledu po usiti - co ty na to?

OK, muzeme to zkusit. Nebude to hned, mam ted jinou praci, ale na tuhle sezonu by se to stejne nestihlo, takze casu je dost. Izolace by problem byt nemel, s obalovym materialem to bude horsi, ale treba by neco prodali z HP :-k

Jsem teda celkove docela skepticky, ale treba se neco povede...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » stř úno 15, 2023 17:02

@apuka:
Etheric psal, že by ji zkusil, ne že ji bude nosit...

@mike:
jak jsem psal prve - přání je otcem myšlenky - myšlenka už byla vyslovena, takže do toho...! :wink:
Jistěže se to na letošní sezonu nestihne, budeme rádi, když na příští... ano, taky mám obavu, že obalový materiál bude problém větší, než izolace, i šicí kapacity, sestavení střihu a tak, ale to vše se teprve ukáže a nebude to otázka dní, ale spíše měsíců, i cena materiálů a služeb to nakonec může rozhodnout.... nicméně, předem bych to nevzdával; nejprve se musíme dohodnout my
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř úno 15, 2023 17:05

Vsak ja to nevzdavam, jen premyslim, jak do toho. Asi si jeste zamailuju s HP, materialy maji, zkusenosti taky a treba by byli ochotni do toho jit :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř úno 15, 2023 17:15

mike píše:s obalovym materialem to bude horsi
Pertex Quantum Air
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv úno 16, 2023 3:43

Diky, ale tady bohuzel vubec neni jiste, jestli je to ten spravny PQA. Varianty s ruznou prodysnosti existuji minimalne dve, pricemz jedna je pro nase ucely nepouzitelna. A bojim se, ze nebudou jen dve...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » čtv úno 16, 2023 7:55

Zrovna jsem to chtel napsat - svrchni material bude orisek... a hlavne podsivka... kdyz uz to ma byt "pecka"
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení