Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv pro 8, 2022 0:33

mike píše:Samozrejme, ze to jde. Mozna to nejde tobe, ale ty jsi rozbity a nefungujes
Jo, ja jsem dost rozbity, ale Ty - v opacnem smeru - jeste vice. Hlavne ve srovnani s "normalem".

Dvema konkretnimi vrstvami (tj. ze vrstvy nebudes v prubehu tury menit) 15 stupnovy rozptyl (pripadne jeste s vetsim vetrem, tj. alespon 20 stupnu) resit nejde. V kontextu pozadavku tazatele a zdravi bezpecnym zpusobem, tj. zadne rozepinani hlavniho zipu na hrudi do pulky. Mysli jako "normalni" clovek, ne jako mike. Ja jsem takovy byl, vim jak to fungovalo - Ty podle svych slov jsi ten druhy extrem cely zivot.

Nezapomen, do toho kontextu patri bezny pohodovy turista, zadne 6-8 km/h tempo, s delsimi prestavkami, kdy "normalni" clovek za par minut prestava topit. No a taky jsem jeste nepocital s pripadem, ze slapes do poradneho kopce zrovna v nejteplejsi casti dne (ale pokud je to v nejchladnejsim, taky to neni vyhra).

Ale ookud mas reseni vyhovujici uvedenemu kontextu, tak semms nim!
mike píše:Varis z vody a placas nesmysly. Proti vetru v pohode staci i ten "normalni" PQA, co pouziva HP a tenhle je podstatne min prodysny a vic vetruodolny. Ja jsem Xenair na sobe mel a schvalne jsem v nem vylezl ven na vitr. Mel jsem na sobe jen triko s kratkym a tu nejlehci verzi Xenairu se 40 g/m^2 izolace a na rukach jsem necitil ani naznak vetru.
No jo, ja varim z vetru, zato Ty mas vsechno tvrde podlozene foukanim do latky, zkousenim pet minut v obchode a mozna dve minutky venku v nem "na vetru"... Predpokladam, ze podle Tveho odhadu silnejsiho, tj. (soudic podle jinych Tvych odhadu sily vetra) tak do 10 m/s a nejspise v teplotach nad nulou nebo tesne pod a dobre zahraty.
Odhad vlastnosti hodne presny, asi jako u Polartec Alpha taky na zaklade petiminutoveho zkouseni v obchode ](*,)

Ja svuj odhad zakladam na primych zkusenostech manzelky - ano, ma bundu s asi jinou verzi PQA, ale PL Gold Active je v ni na tele v gramazi 133g/m2, nosi pod ni i flisku a stejne ji to profoukne i jen cerstvy vitr a pouzitelne je toi takto jen kolem nuly. Pricemz ona je rozhodne min citliva na chlad nez "normal"...
Takze neni problen jen v profouknutelnosti PQA ale i izolace. Navic ji nehreje ani pri normalni chuzi, ne to jeste pri delsich zastavkach. Takze si fakt nemyslim, ze pro "normalniho" cloveka bude Xenair Alpine dostatecne na delsich zastavkach pri -15 a pripadnem vetru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv pro 8, 2022 3:32

apuka píše:Dvema konkretnimi vrstvami (tj. ze vrstvy nebudes v prubehu tury menit) 15 stupnovy rozptyl (pripadne jeste s vetsim vetrem, tj. alespon 20 stupnu) resit nejde. V kontextu pozadavku tazatele a zdravi bezpecnym zpusobem, tj. zadne rozepinani hlavniho zipu na hrudi do pulky. Mysli jako "normalni" clovek, ne jako mike.

Ty vis o tazateli neco blizsiho? Ja si myslim, ze chlap s normalni termoregulaci to da a nemyslim si, ze bych mel nejakou vyjimecnou. To je jen tvuj nicim nepodlozeny dojem.

apuka píše:No jo, ja varim z vetru

Z vody! Varit z vetru nedava zadny smysl. Aspon bezna uslovi bys nemusel prznit, zvlast kdyz primo reagujes na spravnou verzi #-o

apuka píše:Ty mas vsechno tvrde podlozene foukanim do latky, zkousenim pet minut v obchode a mozna dve minutky venku v nem "na vetru"

Tohle mam podlozene mj. diskusi s Kryshou, ktery Xenair ma. Sam odhadl, ze PQA, co pouziva HP, je aspon 4x vic prodysny. A PQA HP jsem zas zkousel a videl v akci hodnekrat, jelikoz pritelkyne z nej ma vetrovku i zateplenou bundu. Vetruodolny je dostatecne a Xenair je aspon 4x vic. A ano, dychani do latky to taky (!) potvrzuje.

BTW, do te diskuse jsi taky neco psal, ale nic si nepamatujes. Nebo pamatujes blbe a podle toho pak diskuse s tebou vypadaji...

apuka píše:Ja svuj odhad zakladam na primych zkusenostech manzelky - ano, ma bundu s asi jinou verzi PQA, ale PL Gold Active je v ni na tele v gramazi 133g/m2, nosi pod ni i flisku a stejne ji to profoukne i jen cerstvy vitr

V tom pripade ma PQA podstatne min vetruodolny, nez HP, takze asi tak radove horsi, nez Xenair. Tj. v zasade uplne jiny material (podekuj Pertexu) a srovnavat s nim nemuzes.

apuka píše:Takze neni problen jen v profouknutelnosti PQA ale i izolace.

U Xenairu ne, jelikoz tam PQA neprofoukne a tudiz nemuze ani izolace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » čtv pro 8, 2022 13:50

mike píše:Ty vis o tazateli neco blizsiho? Ja si myslim, ze chlap s normalni termoregulaci to da a nemyslim si, ze bych mel nejakou vyjimecnou.
Tazatel psal, ze potrebuje na pomalejsi turistiku, coz trochu vylucuje vysokou aktivitu. Navic ja jsem ve svem prispevku primo psal o tom "zdravi bezpecnem zpusobu", takze kontext je jasny. No a nevim, bavime se tady o bunde do minusovych (i dost minusovych) teplot - a to, ze pred ucinkem studeneho vetru, resp. mraziveho vzduchu vubec se obecne ma chranit krk a hrudni cast je znama vec, rekne Ti to kazdy doktor. Fakt neni nic lepsiho nez v mrazu "funet do kopce" s mokrym trickem a rozepnutou bundou na hrudi. Kdyz nekdo neni "ohrivac" jako Ty, tak toto je cesta k nemoci. Uz jsme se o tom tady bavili a kupodivu vice lidi napsalo, ze to teda rozumne neni.
A ano, Ty jsi hodne mimo "normal" se svoji termoregulaci. Potvrzujes to svymi prispevkami, kde o ni se jen trochu zminujes, ze jak fungujes v chlade. Bo "normalni" neni to same jako "moje".
mike píše:Tohle mam podlozene mj. diskusi s Kryshou, ktery Xenair ma.
Jenze ta diskuze nebyla o dvou vrstvach, ale o "prodysnosti" Xenair Light, tj. navic jine bundy nez se bavime. A profouknutelnost PQA od HO tady nema co delat. Samotnou prodysnost Krysha srovnaval s Torridem, coz je zase uplne jiny material i izolace. Takze zase irelevantni diskuse.
Mimochodem, Xenair Insulated (bez "Alpine"), letosni verzi na Outdoorgearlab na prodysnost hodne vychvaluji: "Pros:  Wind resistant, excellent breathability". Dostala tam osmicku, lepsi byly jenom Patagonia Nano Air a Arcteryx Atom LT. Je ale pravda, ze oni ty bundy hodnoti podle skutecne "prace", ne podle dychani... Protoze vedi, ze vlhkost se muze dobre odvadet i jinak. Stejne i jine testy ji berou jako hodne prodysnou.
K tomu jeste posledni vec - zkousel jsem profouknout PQA na manzelcine bunde. Jedna vrstva jde, i kdyz pomerne tezko, dve uz jen s velkymi obtizemi. Takze asi bude jeste mezi HP a Rab verzemi - i kdyz Rab verzi jsem nezkousel.

Cela moje poznamka byla ale o tom, ze Ty hodne rychle dokazes vyvodit obecne, jak bunda bude fungovat na zaklade rychleho zkoouseni v obchode (nebo v tomto pripade jine bundy chvili venku). Toto jsi delal minimalne druhykrat - ale toto nemuze byt zakladem nejakeho doporuceni, ze dotycna bunda bude fungovat skvele nebo nebude fungovat dobre.
mike píše:V tom pripade ma PQA podstatne min vetruodolny, nez HP, takze asi tak radove horsi, nez Xenair....
U Xenairu ne, jelikoz tam PQA neprofoukne a tudiz nemuze ani izolace.
Zase, hodnotis jen podle zkusenosti s necim jinym - a ani Krysha nic nepsal o realne profouknutelnosti (tj. ne dychacim testem, to neni vypovidajici) bundy. Navic jak jsem psal vyse, PQA na manzelcine bunde nejspise bude spise blizko Rabu nez HP - a jen tak mimochodem, DA Freya ma i vevnitr PQA, tj. jsou tam dve vrstvy, Rab ma venvitr jiny material (nevim, jestli prodysnejsi nebo ne).

Stale taky opomijis, ze PL Gold Active je taky profouknutelnejsi (asi docela vyrazne) nez normalni PL Gold, takze hraje roli o toto.

Nakonec jedno dalsi opomenuti, nejenom Tebe a tady - PL Gold Active ma CLO 0,81, tj. cca stejne jako Apex. Jenze tady je jedno velke ALE - CLo se meri v ciste statickych podminkach, prakticky bez moznosti pohybu a porudeni vzduchu. No a aktivni izolace se chovaji vyrazne (rozhodne o hodne vyrazneji nez ne-aktivni izolace) jinak v uzavretem statickem prostredi a pri pohybu. Staci i jen maly pohyb a vzduch pres ne zacne proudit vice, stejne tak kvuli profouknutelnejsim obalovym materialum sebemensi vitr zpusobi proudeni vzduchu (spolu s teplem). Cim vetsi bude pohyb vzduchu, tim vice tepla bude odchazet, tj. izolace bude tim min ucinna.
Takze se "izolace" v praxi napr. PL Gold Active a obycejneho PL Gold prakticky neda vubec srovnavat na zaklade hodnot CLO.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv pro 8, 2022 19:45

apuka píše:Tazatel psal, ze potrebuje na pomalejsi turistiku

Jenze pak napsal, co si pod tim predstavuje a jde o normalni turistiku.

apuka píše:Jenze ta diskuze nebyla o dvou vrstvach, ale o "prodysnosti" Xenair Light, tj. navic jine bundy nez se bavime. A profouknutelnost PQA od HO tady nema co delat.

:roll: a o cem se asi tak bavime? Prave o prodysnosti PQA, ktery je na Xenairu. Profouknutelnost HP tady samozrejme co delat ma, jelikoz ho pouzivame jako referenci.

apuka píše:Samotnou prodysnost Krysha srovnaval s Torridem

Diskuse s nekym, kdo neumi cist a ma potize a chapanim i jednoduchych veci je fakt tezka...
Krysha píše:PQA od HP je min. 4x prodyšnější. Přes jednu vrstvu PQA od Rabu se fakt dýchat nedá - skoro jsem si musel vzít na pomoc zrcadlo, abych ověřil, že přes to opravdu něco projde...

Ano, dal jsem link na zacatek diskuse a tohle je kousek pod nim.

apuka píše:Mimochodem, Xenair Insulated (bez "Alpine"), letosni verzi na Outdoorgearlab na prodysnost hodne vychvaluji: "Pros:  Wind resistant, excellent breathability".

Link mi zas nefunguje, ovsem letosni verze Insulated neexistuje. To byla lonska, letos vubec neni. Misto ni je Light s trochou vic izolace a kapuci. Pricemz letos myslim to, co je v prodeji ted na dalsi sezonu tj. co se da koupit. Insulated bohuzel uz ne, chtel jsem ji do mesta, ale mam smulu.

Dodavam, ze lonske verze Light i Insulated byly ze stejneho materialu, mel jsem v ruce obe. Alpine skoro jiste taky, ale ten jsem v ruce nemel. Z ceho jsou letosni nevim, to jsem psal uz na zacatku, ze je potreba vyzkouset.

apuka píše:Dostala tam osmicku, lepsi byly jenom Patagonia Nano Air a Arcteryx Atom LT. Je ale pravda, ze oni ty bundy hodnoti podle skutecne "prace", ne podle dychani... Protoze vedi, ze vlhkost se muze dobre odvadet i jinak. Stejne i jine testy ji berou jako hodne prodysnou.

Spis to svedci o tom, ze bundy poradne netestujou a opisuji marketingove materialy vyrobcu. Viz Krysha vyse a bavil jsem se o tom i s lidma z Nalehko, kteri Xenairy zkouseli a rikali, ze prodysnost teda nic moc. Marketing Pertexu tvrdi o PQA presne tohle, ale realita je ve verzi Xenairu bohuzel jinde.

apuka píše:Cela moje poznamka byla ale o tom, ze Ty hodne rychle dokazes vyvodit obecne, jak bunda bude fungovat na zaklade rychleho zkoouseni v obchode (nebo v tomto pripade jine bundy chvili venku).

Ano, dokazu. U Torridu jsem se trefil, u vetrovek, co mam a mel jsem, taky. Zkusenost s HP Epic taky odpovida tomu, co jsem odhadnul v obchode. On ten dychaci test docela funguje :P

apuka píše:Navic jak jsem psal vyse, PQA na manzelcine bunde nejspise bude spise blizko Rabu nez HP

Kdyby to tak bylo, tak si manzelka nestezuje. PQA od HP je dostatecne vetruodolny i na vetrovku.

apuka píše:Stale taky opomijis, ze PL Gold Active je taky profouknutelnejsi (asi docela vyrazne) nez normalni PL Gold, takze hraje roli o toto.

OMG, vzdyt jsem psal, ze PQA na Xenairu je tak vetruodolny, ze je uplne jedno, jak je na tom izolace. Navic mam takovy matny pocit, ze tu s oblibou pises, ze PL Gold vetruodolny neni :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát pro 9, 2022 13:10

Ach... bavit se s Tebou je horsi jako mluvit s plysovou opici...
mike píše:a jde o normalni turistiku
Ano, ale ta neni stejna jako Tvoje turistika oproti ktere to je "pomala turistika". Navic psal o delsich prestavkach.
mike píše:
apuka píše:Samotnou prodysnost Krysha srovnaval s Torridem
Diskuse s nekym, kdo neumi cist a ma potize a chapanim i jednoduchych veci je fakt tezka...
Hm, Krysha ale prodysnost srovnaval s Torridem a potom prodychnutelnost s HP PQA. Ty (a mnoho dalsich) si to stale pletete dohromady.
Navic ani srovnani prodysnosti s Torridem neni uplne smerodatne, vzdyt Krysha sam psal, ze tu Xenair jeste ani poradne nevyzkousel.
mike píše:lletosni verze Insulated neexistuje. To byla lonska, letos vubec neni.
Ano, to je pravda, ale Insulated a Insulated Light byly ze stejneho PQA (20D a 47g/m2) jako "letosni" verze vsech Xenairu, takze bych ocekaval stejne vlastnosti - PQA ma vice verzi, ale ty se lisi jak denierem tak gramazi, jeste jsem si nevsiml, ze by dve ruzne verze meli stejny denier a gramaz. Insulated se vyrabi stale ale uz jen jako vesta.
Ze outdoorgearlabs nefunguje z ceskych adres je jejich velka ostuda, a jeste vetsi, ze pro tyto adresy klamou, kdyz napisou, ze probiha udrzba systemu ](*,). Mne z firemnich IP (i proxy) geologicky patricich PL, RO, AT, DE, CH to funguje..
mike píše:Spis to svedci o tom, ze bundy poradne netestujou a opisuji marketingove materialy vyrobcu.
Tak to je hodne silne a bicim nepodlozene tvrzeni :wink:
Spise naopak - oni ty veci testuji teda poradne delsi dobu pri ruznych cinnostech a dela to s danym kusem oblecenim vzdy nekolik testeru, kteri taky testuji vice ruznych testovanych veci, aby je mohli i subjektivne mezi sebou srovnavat. Mozna to bude dane spise jinymi (ale stale konstantnymi) kriteriemi, mozna pouzivaji jiny zpusob oblekani nez Ty. To bylo videt pekne kdyz na vetrovku Ortovox Windbreaker jsem na OF postnul cast tykajici se prodysnosti a napsali tam, ze fungovalo to presne, jak merino funguje. Tys z toho usoudil neco naprosto odlisneho (rekl bych primo opacneho) nez oni, protoze oni pri jejich zpusobu pouzivani maji jine zkusenosti nez Ty pri tom svem :wink:.
mike píše:Ano, dokazu. U Torridu jsem se trefil, u vetrovek, co mam a mel jsem, taky. Zkusenost s HP Epic taky odpovida tomu, co jsem odhadnul v obchode.
Hm... U PA jsi se rozhodne netrefil a s Epicem je zatim na OF malo zkusenosti a to jeste pri stejnym zpusobem pouzivani na podobne fungujicich telech, jako mas/jsi Ty. To ale neni obecne platne - a prave to Ti pisu, ze Ty delas obecne zavery na zaklade toho, jak odhadujes, ze to bude fungovat pro Tebe a na Tebe. Coz je docela daleko od toho "obecneho fungovani".
Napr. Tys kolikrat sepsul Pertex Quantum, ze je to skoro igelit, neprodysne, protoze se neda profouknout usty. Kupodivu, nejsem na OF sam, ktery psal sve zkusenosti, ze DA Yungay s dvema vrstvami PQ a Climashieldem APEX dokazal hodne dobre odvadet vlhkost i pri delsim stoupani do kopce. Coz ukazuje jednak, ze ten test profouknutelnosti neni nijak vypovidajici a jednak to, ze se da vlhkost dobre odvadet i jinak nez vymenou vzduchu pres material.
mike píše:Kdyby to tak bylo, tak si manzelka nestezuje.
Jenze to pokud Vas dychaci test ma byt vypovidajici, tak to tak je, protoze pres jeji bundu se ve dvou vrstvach "dychat" neda, rozhodne (a doslova) citelne min nez pres jednu vrstvu PQ na mem Rab Xenonu, v jedne vrstve je to trochu (!) lepsi ale nijak vyrazne. No a manzelka se stezuje stale, pricemz se na DA Block s PQ (a 133g PL Gold) se stezovala pouze na to, ze profukuje a je studeno pres bocni flisove panely, ale vpredu a vzadu nikdy neprofouklo.
Ze je neco "dostatecne vetruodolni i na vetrovku" pro Tebe opravdu neznamena, ze bude dostatecne vetruodolne pro kazdeho, ani ze pro vetsinu lidi.
mike píše:mam takovy matny pocit, ze tu s oblibou pises, ze PL Gold vetruodolny neni
Ano, psal jsem - ale to nevylucuje, ze PL Gold Active je vyrazne min vetruodolny, resp. presneji ze PL Gold Active bude propoustet vyrazne vice vzduchu nez PL Gold.

Proste a jednoduse - jde tady o to, ze Ty se snazis presvedcit tazatele, ze nejaka bunda urcena na neco uplne jine pouziti je vhodna i pro jeho pouziti. Pritom ignorujes fakta, resp. je odpalkujes s tim, ze podle Tebe by to melo byt dobre.
Bunda urcena na vysoce aktivni pohyb (je jedno, jestli bude podle Tebe dost prodysna nebo ne) je sestavena na pouziti "od domu k domu" bez vetsich prestavek a jeji komponenty nejsou vhodne pro klidnou turistiku "normalniho cloveka" s delsimi prestavkami. Potvrzuje to hodne zkusenosti z celeho sveta napric vsem znackam bund.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob pro 10, 2022 2:05

apuka píše:Hm, Krysha ale prodysnost srovnaval s Torridem a potom prodychnutelnost s HP PQA. Ty (a mnoho dalsich) si to stale pletete dohromady.

Jj, jenom ty jsi letadlo :twisted: Pleteme to dohromady, protoze vime, ze pro tenhle druh latek je to v zasade to same. Teda, neprima umera. Cim vyssi prodysnost, tim nizsi vetruodolnost a naopak. Proto je potreba najit rozumny kompromis a PQA, co pouziva HP, je mu blizko. 10D latka na Torridu taky.

apuka píše:Ze outdoorgearlabs nefunguje z ceskych adres je jejich velka ostuda, a jeste vetsi, ze pro tyto adresy klamou, kdyz napisou, ze probiha udrzba systemu ](*,). Mne z firemnich IP (i proxy) geologicky patricich PL, RO, AT, DE, CH to funguje..

Mne to obcas funguje. Zrovna tu pasaz o Xenairu jsem pred casem cetl, kdyz jsem Xenair hledal. A usoudil, ze tu bundu zrejme nezkouseli a opsali marketingove materialy, temer doslova. Ted to samozrejme nejde, a tak to neoverim.

apuka píše:Tak to je hodne silne a bicim nepodlozene tvrzeni :wink:
Spise naopak - oni ty veci testuji teda poradne delsi dobu pri ruznych cinnostech...

No dobra, kdyz jim tak veris, tak bys jim mel verit i "Pros:  Wind resistant, excellent breathability" a mame vyreseno, ne? :twisted:

apuka píše:U PA jsi se rozhodne netrefil

Jak to, ze ne? Naopak, podle toho, co tu pisete, plati presne, co jsem tenkrat odhadnul. Podradny material, ktery bych nechtel ani zadarmo :twisted: V zateplene bunde, trika neresim. Jak to nedrzi teplo pri zastavkach, tak je to pro mne k nicemu. Chapu, ze pro nekoho zvykleho na klasicke vrstveni to muze byt plus, ale proc zustavat na pulce cesty?

apuka píše:a s Epicem je zatim na OF malo zkusenosti a to jeste pri stejnym zpusobem pouzivani na podobne fungujicich telech, jako mas/jsi Ty.

Houby. Epic ma pritelkyne, ktera ma proti mne podstatne hur fungujici termoregulaci. Driv se prehriva a rychleji vychlada, takze dochazi k paradoxnim situacim, kdy ja jdu v Torridu a je mi trochu chladno a ona jde v tricku, protoze je ji vedro. Je s nim spokojena. Dneska jsem se schvalne ptal na vetruodolnost a je naprosto dostatecna, vitr vevnitr neciti. Ma z tohodle materialu i vetrovku a ta ji taky funguje slusne. Zaver: PQA od HP je dostatecne vetruodolny i na zenskou a ten na Xenairu je jeste 4x vetruodolnejsi tj. zvladne i tve bezne orkany :P

Kdyz uz jsme u Epicu, je to neco jako odolnejsi a tezsi Torrid. Koupil bych ho na sneznice, ale vadily mi uzke rukavy. Zajimava vec je PQA i uvnitr, takze pocitove je to jako mit na sobe vetrovku. Prijemnejsi, nez typicka podsivka, i ta 7D u Torridu. Klidne bych ji puvodnimu tazateli doporucil, ale jemu se zda 67 g/m^2 Climashieldu malo. Kdyby tam v HP dali 100 g/m^2 Primaloftu a rozsirili rukavy, tak to bude idealni bunda na celou zimu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » sob pro 10, 2022 16:50

Vzal jsem dnes Xenair Light Insulated Jacket (pod ní Craft Active triko s dlouhým rukávem) otestovat na krátkou svižnou procházku v kopcích.
9km za 1:29 (9:43/km / 6,2km/h), nastoupáno 475m (vesměs během prvních 45min/~4km), tepovka 152/185 bpm (průměr/max). Teplota dole 0 °C, nahoře -2 °C.
Cca po 15min stoupání jsem se zahřál natolik, že jsem vytáhl palce z rukávů a trochu rozepnul zips pod krkem (dále mi během stoupání i klesání (místy běh) bylo trochu teplo, ale vesměs příjemně). Po cca hodině jsem si zase natáhl rukávy a dopnul zips, na posledních 15 min už jsem si natáhl i rukavice.
V cíli mi bylo pořád celkem příjemně - vlhkost jsem trochu cítil, ale teplotně to bylo v pohodě. Po přejezdu domů (20min) jsem byl překvapen, jak je bunda nacucaná (působila jak kus mokrého hadru) a v exponovaných místech jsou vidět kapky potu na podšívce, která je doslova mokrá. Nejsem si jistý, jestli bych se v ní cítil komfortně i na delší tůře...
Fotky od auta:
ObrázekObrázek
A fotky podšívky po návratu domů:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » sob pro 10, 2022 18:33

Tak tohle vypadá na slušnej fail. Zřejmě tato konkrétní bunda nefunguje, jak by měla. Tohle by mi taky příjemný nebylo ani náhodou..
Ale podstatná je i vynechaná část testu - jak by se to chovalo, kdybys šel furt dál. To by mě zajímalo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » sob pro 10, 2022 18:41

soyer21
pokud ses ochotnej nosit i mikinu (flisku) tak si myslim, ze v teplotach -5 - 15 by mohlo asi stacit i neco kolem 68g climashieldu + bys prihodil flisku, pokud ne. Za predpokladu ze mas nejakou prumernou chlapskou termoregulaci a nejses hozenej do extremu zmrzlika nebo horkokrevce.

me 68g climashiledu (BY calvana) staci na postavani a pomalou chuzi v teplotach kolem 0°C - tak do 2h postavani OK, dyl uz ne, na chuzi vyletni (coz je u me cca 3kmh, teda taky zadna hruza) je na me jeste kolem 0 moc tepla a jeji komforni rozsah si predstavuju mezi -5 - -10 v pohode, pak pripadne s mikinou. Nemam ji zatim ozkousenou ve vetsi zime.

Nejakou zastavku do 20 minut taky dam, delsi zas uplne nedelam a na bivak jeste prioblikam, tam mi to urcite nestaci vecer.

Ta HP epic vypada dobre a klido bych ji prubla, skoda jen te kapuce.

mike
tak to ma tvoje pritelkyne trochu jako ja, rychlej nastup tepla pri rozhybani a rychlej uprk pri zastaveni...

kde nosi moji kamosi bundy, ja mam triko at se neprehrivam, a kde nosi kamosi po zastaveni porad stejny bundy, ja mam triko, mikinu a bundu :D zavidim jim.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Ferd » sob pro 10, 2022 18:42

Krysha píše:v exponovaných místech jsou vidět kapky potu na podšívce, která je doslova mokrá

Je otázka jestli to je propocené nebo tam ta vlhkost zkondenzovala když bylo kolem 0°C.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » sob pro 10, 2022 19:15

@Fred: kondenzace na vnitřní straně zateplené bundy? Nicméně i vzhledem k tomu, že jsem psal, jak je "bunda nacucaná (působila jak kus mokrého hadru)" se tahle možnost může myslím bez problému vyloučit...
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned pro 11, 2022 4:10

Tohle je pruser, ale neprekvapuje, odpovida mym dojmum. Proto jsem ji nevzal. Bunda do mesta. Tim mame taky vyresenu kvalitu "testovani" outdoorgearlabs a jejich excellent breathability.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » ned pro 11, 2022 8:20

Co mě trochu překvapilo, je rozdíl v hmotnosti po vyschnutí bundy - (jen) cca 60g
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon pro 12, 2022 10:10

Hm, zase jednou dalekosahle zavery z jednoho testu (ale diky za to, Krysho), kde chybi nekolik veledulezitych neuvedenych faktoru, ktere mohou vyzneni uplne prevratit naruby... (To se pritom priznavam, ze nemam zadne iluze o odvodu vlhkosti tim vnitrnim Rab materialem, "rabovske" vlastni matrose, co by mely podle nich skvele odvadet vlhkost /jak tricka/mikiny, tak i zateplene bundy/ zase tak dobre neodvadeji - alespon, co mam s nima zkusenosti. Proto ja radeji, kdyz je napr. Qunatum i vevnitr zateplene bundy, ten alespon funguje dobre).

Takze se Kryshu ptam, aby se z vysledku testu mohly udelat trochu mene unahlene zavery:
1) Co znamena "20 min prejezd domu" z hlediska bundy? Kde jsi ji mel? Na sobe, pohozenou na sedadle v aute (v tom pripade predpokladam az po vyhrati), v kufru (tj. nevyhratem miste).
2) Kde jsi zjistil tu "kapicky potu na podsivce v exponovanych mistech" - az doma nebo pri vyndani bundy z auta.
3) Kde presne byly ty kapicky? Nebyly nahodou pod "exponovanym mistem" pod popruhami, co mas na prvni fotce pres cely predek, resp. batohu pokud jsi jej mel?

Jinak podle mne ty prvni dve fotky dokazuji, ze ta bunda odvadi zevnitr vlhkost velice dobre. Ze se neodpari pod popruhem, to se docela da cekat a to znamena jenom to, ze PL Gold Active resp. cela bunda nedokaze vlhkost rozvest i "do boku" do vetsiho prostoru. Ale ve vseobecnosti, ty bundy na "aktivni" pohyb s "aktivni" izolaci by presne takto mely zvenci po aktivite vypadat. Zevnitr by ale melo byt idealne sucho nebo max mirne vlhko, zadne kapecky by tam nemely byt. Ale mluvim o stavu v prubehu aktivity, resp. tesne po jeho ukonceni. Ne o stavu po pripadnem "valeni" se delsi dobu nekde jinde.

BTW, mikuv obrovsky odpor vuci testum outdoorgearlabs, kde jin vychazi jine vysledky, nez on ocekava a chytani se kazdeho stebla, kterym ty vysledky muze (zdanlive) spochybnit je jen tresnickou na dortu :wink:. No, vetsinou se ukaze, je ve skutecnosti jsou ty spravne ty jejich vysledky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » pon pro 12, 2022 10:26

apuka píše:Ale ve vseobecnosti, ty bundy na "aktivni" pohyb s "aktivni" izolaci by presne takto mely zvenci po aktivite vypadat.

Ano, ale zevnitř by mělo být sucho jako v ..... Ani nemůžu napsat kde :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon pro 12, 2022 10:55

Prave proto se ptam Kryshu, jak a kde "prevazel" tu bundu a kdy a kde zjistil ty kapky. Protoze napr. moje PA bunda je pri svleceni zevnitr sucha, ale kdyz ji v chladu svlecu a dam pod viko ruksaku, vysrazi se na nem vlhkost vsude, i na PA - nejspise vlhkost ze 100% vlhkeho vzduchu, ktera je mezi PA a Microlightem, ale po rychlem vychladnuti bundy (a taky toho vzduchu) uz ten vzduch tolik vlhkosti v sobe neudrzi, takze se cast musi vysrazet, navic jeste pred tim se cast dostane pres PA (kvuli vysoke propustnosti vzduchu) a vysrazi se na chladnem vzduchu na ni.

No a kdyz si hodis bundu do nejake chladne casti auta, napr. kufru, tak se jednak stane, co jsem popsal, jednak se bunda ochladi a jakmile ji vezmes do tepla (domu), tak se na studenem povrchu vysrazi vlhkost ze vzduchu.

Obema zpusoby se dost podobne, jen v mensi mire se chova i primaloftka a venku to delal i Yungay - ten jsem ale v aute v kufru nikdy nevezl. Stejne tak pohorky a vnejsi tluste ponozky v nich v kufru auta. Nejvice vlhkosti naberou, kdyz je vezmu domu a dam susit - to se vevnitr i venku srazi vlhkost jedna radost. Samozrejme toto vidis vice zretelne v zime, kdyz jdes celou cestu napr. pri -10 a doma mas 22 a 60-70% vlhkost, ale staci na to i teploty i mirne nad nulou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » pon pro 12, 2022 11:50

apuka píše:1) Co znamena "20 min prejezd domu" z hlediska bundy? Kde jsi ji mel? Na sobe, pohozenou na sedadle v aute (v tom pripade predpokladam az po vyhrati), v kufru (tj. nevyhratem miste).
2) Kde jsi zjistil tu "kapicky potu na podsivce v exponovanych mistech" - az doma nebo pri vyndani bundy z auta.
3) Kde presne byly ty kapicky? Nebyly nahodou pod "exponovanym mistem" pod popruhami, co mas na prvni fotce pres cely predek, resp. batohu pokud jsi jej mel?

1) celou dobu byla bunda na mě, z těch 20 minut byla doba v autě jen cca 10 min, zbytek v garáži a přechod domů
2) mokré podšívky jsem si všiml hned u auta, focení vnitřku jsem nechal na doma
3) nejhorší místa s viditelnými kapičkami byly rukávy, v oblasti paže (ale oblast předloktí jsem nezkoumal). Batoh jsem schválně nebral, jen brašnu od které je z vrchu vidět diagonální mokrý pruh
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon pro 12, 2022 12:05

Diky moc. Jeste jak dlouho jsi byl vice-mene v klidu kolem auta, kdyz jsi si vsiml ty kapky?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » pon pro 12, 2022 12:54

původně jsem časy odhadoval, teď teda podle časů z fotek přesně(ji):
hned jak jsem došel k autu (dobře, ještě jsem odemkl a poslal psy dovnitř, takže dejme tomu 1 minuta) jsem 1 minutu fotil bundu z venku, než jsem ji rozepnul a zjistil, že je zevnitř mokrá - cvakl jsem jednu fotku, ale bez sundání bundy to moc nešlo a nechtělo se mi šaškovat u cesty, tak jsem nastoupil a přejel ke garáži (10 min)
Po dalších 7 minutách jsem byl doma, bundu sundal a nafotil podšívku.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon pro 12, 2022 16:17

apuka píše:Hm, zase jednou dalekosahle zavery z jednoho testu

Dalekosahle zavery: 69 words 421 characters
Apukablabol: 329 words 1,967 characters

Popirat realitu je holt pracne :twisted:

apuka píše:kde chybi nekolik veledulezitych neuvedenych faktoru, ktere mohou vyzneni uplne prevratit naruby...

Nesmysl. Krysha napsal vsechno podstatne uz v prvnim reportu. V dalsich to jen potvrdil. Tohle proste prodysna bunda neudela. Zato spatne prodysna udela presne tohle.

Moje mnohokrat opakovana zkusenost: na vystupu se potim jak zvire, triko propocene, bunda na povrchu mokra, podsivka sucha nebo lehce navhla v exponovanych castech jako podpazi nebo zada pod batohem. Po kratke pauze nebo na sestupu tricko usycha, podsivka je uplne sucha a bunda na povrchu mokra.

Kdyz ji pak sundam ve vlaku, tak povrch postupne usycha a vnitrek nikdy (!) nenavlhne. Kdyz je ve vlaku kosa a nesundam si ji, tak uschne jeste rychleji.

Takhle se chovaly a chovaji vsechny rozumne prodysne zateplene bundy, co jsem mel. Zato malo prodysna primaloftka do mesta dela presne tohle, podsivka navlha, pri vyssi zatezi se na ni objevi kapky vody a bunda pusobi jak mokry hadr. Da se v ni jit rozumnym tempem bez zateze tak hodinu az dve, ale neda se v ni chodit po kopcich a uz vubec ne celodenni tura s batohem.

apuka píše:BTW, mikuv obrovsky odpor vuci testum outdoorgearlabs, kde jin vychazi jine vysledky, nez on ocekava a chytani se kazdeho stebla, kterym ty vysledky muze (zdanlive) spochybnit je jen tresnickou na dortu :wink:.

Coze?! Jaky obrovsky odpor? Napsal jsem, ze bundu evidentne netestovali a opsali marketingove materialy vyrobce. Coz se potvrdilo.

apuka píše:No, vetsinou se ukaze, je ve skutecnosti jsou ty spravne ty jejich vysledky.

Vubec nemam tuseni, o cem to zvanis. Ja ten web temer neznam, jelikoz prevazne nefunguje. Muzu tedy maximalne polemizovat s tvyma intepretacema, ktere ovsem s puvodnimi texty nemivaji moc spolecneho. Coz nejspis bude i tenhle pripad, kdy sis vymyslel, jak bundu skvele testovali. Druha moznost je, ze lzou oni, ale ta prvni tj. tvuj vymysl, mi po zkusenostech prijde mnohem pravdepodobnejsi :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon pro 12, 2022 16:34

Krysha píše:Co mě trochu překvapilo, je rozdíl v hmotnosti po vyschnutí bundy - (jen) cca 60g

To neni moc, ale vzledem k vaze bundy ani malo. Nekde jsem tu psal, jak jsem vazil primaloftku po zmoknuti, kdyz taky pusobila jako mokry hadr, ale vevnitr bylo jeste v zasade sucho, tak byla tezsi tusim tak o neco pres 100 g a to ma podstatne vic izolace (100 g/m^2 proti tvym 40). Vem si, ze ty umeliny v podstate vubec nenasakaji, takze voda je vne a tohle uz je dost.

(nekde jsem tu sva cisla psal, ale ted to nejak nemuzu dohledat... snad si to pamatuju spravne)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Krysha » pon pro 12, 2022 19:09

@mike: to je fakt - už jsem přemýšlel, že tak malé množství izolace možná potřebuje prodyšnější obalový materiál, aby stíhalo pot odvádět rychleji, než se izolace vlhkostí "nasytí" a že u silnější izolace by stejný PQA materiál mohl fungovat lépe.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon pro 12, 2022 19:21

Mozna jo, ale v tomhle pripade si myslim, ze by i 100 g/m^2 izolace dopadlo stejne. Mozna by to trvalo o neco dyl. Spis nez o "nasyceni" izolace pujde o prubeh teploty v ni, v tenke bude zmena rychlejsi a mozna bude na podsivce o neco chladneji. Kdyby slo jen o vlhkost, tak by se dalo uvazovat, ze je vrstva moc tenka, ale tys mel kapky vody zevnitr, coz je kondenzace, protoze para nestihla pres bundu odchazet.

BTW, uz jsem nasel svou bundu po zmoknuti: viewtopic.php?p=551046#p551046. 190 g to bylo, v zasade extrem, pri poceni mi tak nikdy nenasakla. Kdyz to prepocitam na tvou izolaci, tak vyjde 76 g a to uz neni moc daleko od tvych 60. Tj. bylo to fakt spatne a ta bunda je na intenzivni pohyb nepouzitelna. Do mesta a na prochazky proc ne, ale to zas mozna nebude dost tepla. Skoda, kdyby tam dali PQA, co pouziva HP, tak to mohla byt skvela bunda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Marcopolo » pon pro 12, 2022 23:02

Zdravím chalani,
už dlhšie hľadám nejakú bundu na aktívny pohyb v zime (pozn. počas výstupu sa dokážem neskutočnne spotiť). Jedná sa o klasické niekoľkodňové treky v snehu s 15kg batohom v lokalitách ako Javorníky, Beskydy, Malá Fatra, Jesenníky, Slovenský raj a pod... Uvedomujem si, že kombináciu ideálnej priedušnosti, perfektnej izolácie a 100% regulácie teploty človek nedosiahne v žiadnej bunde, preto sa uspokojím aj s nejakým rozumným kompromisom.

Aktuálne ma zaujala TOTAL ALPHA 2.0 JACKET od HighPoint-u (https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni-high-point/panske-bundy-vesty/zateplene-bundy/total-alpha-2-0-jacket.html)

Parametre:
- predný a zadný diel 136g Polartec® Alpha Direct + Pertex® Quantum Air,
- boky a vnútorná časť rukávov Tecnowool Merino (67% Polyester, 26% Merino wool, 7% elastan).

Chcel som sa opýtať, či s ňou máte niekto nejaké skúsenosti (poprípade s parametrovo podobnou bundou) a či ste spokojní? Privítam, samozrejme, aj názory ostatných, ktorí ste ju nemali ešte na sebe, no máte bohaté skúseností a viete aj podľa popisu približne odhadnúť jej silné/slabé stránky :). Šli by ste do nej? Prípadne, viete mi doporučiť nejakú lepšiu alternatívu?

Na chvíle počas státia, prípadne okolo stanu mám pérovku - klasiku od Rab-u: Electron Pro, prípadne do chladnejšieho počasia sa mi podarilo zohnať za dobrú cenu NEOLITE ENDURANCE od Cumulusu. To kombinujem s hardshellkou Mountain Equipment - Shivling Jacket.

Ďakujem za skorú odpoveď :)
Marcopolo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned dub 25, 2021 4:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon pro 12, 2022 23:27

Jestli chces Polartec Alpha, tak jsi ve spatnem vlakne, ten patri sem: viewtopic.php?f=9&t=21367. Muzu to tam presunout, jestli chces. Tohle vlakno je na opravdove izolace ;-)

Pokud chces dobrou zimni bundu od HighPointu, tak koukni na HP Epic. Vcera ji pri slusne celodenni ture po kopeckach otestovala pritelkyne, ktera se snadno prehriva a pak hodne poti a dobry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon pro 12, 2022 23:58

A kdyz uz jsem u toho. Vcera jsme konecne otestovali v zimnich podminkach Torrid a HP Epic. Ceske Stredohori, 39 km a 1800 vyskovych metru. Teploty tak -5 az -9 C, to bylo v 17 hodin na Milesovce. Sli jsme celkem svizne po zasnezenych stezkach a volnym terenem, 8:50 cisteho casu a prestavky jsme moc nedelali, jelikoz byla kosa.

V Torridu jsem sel celou dobu, pritelkyne na zacatku vyslapala na Lovos ve vetrovce, na te ji nahore zmrznul propoceny flek pod batohem, a od te doby sla v Epicu. Obe bundy obstaly jak prodysnosti, tak vetruodolnosti, snezeni ani neresim, to zvladaji levou zadni. Schvalne jsem na vrcholech zkoumal, jestli jsou zevnitr mokre. Nebyly, maximalne lehce navlhle v podpazi, coz po zastaveni rychle usychalo. A na zadech pod batohem, ale to je normalni, tam se nema pot kam odparovat. Na povrchu obcas vlhkost byla, spis na Torridu, na Epicu neni moc videt. Silnejsi vitr jsem pres Torrid obcas lehce citil, kdyz jsem mel zpocene tricko, pres Epic citit nebyl, coz podporuje pozorovani, ze je vetruodolnejsi.

Teplotu pri stoupani jsem odreguloval zipem vetsinou v horni tretine, obcas do pulky. Pritelkyne rozepinala Epic vic, pri vetsim stoupani uplne. Navzdory castemu vetrani na hrudniku neumrela a ani neni nemocna. Pritom ji moc nefunguje termoregulace resp. dosli jsme k zaveru, ze zenska termoregulace je oxymoron ;-) S Epicem je spokojena a nezavisle na mne dosla k tomu (jeste nez jsme se potkali), ze cim min vrstev, tim lip a v zime jsou idealni dve.

Proti primaloftkam jsem zaznamenal, ze Climashield je trochu horsi. Jednak prudsi reakce na teplotu, to uz jsem psal driv, clovek se v nem rychleji zahreje i vychladne. Vcera jsem si ale vsimnul, ze tam, kde je stlaceny, hur izoluje, citil jsem to nahore na zadech, kde ho stlacuji popruhy batohu. Kdyz jsem byl pri stoupani zpoceny a vitr foukal zezadu. Zadna katastrofa, ale Primaloft v tomhle funguje lip, tam to citit neni. Nejpis je to tim, ze Climashield izoluje vic loftem, zatimco Primaloft funguje i stlaceny.

Nebyli jsme idealne obleceni, jelikoz zlocinci z CHMU nepredpovidali takovou kosu, podle nich melo byt pres den tak -2. Nevzal jsem si tedy zateplene kalhoty, ale trisezonni, s tim, ze to jeste pujde. Slo, ale nohy byly na spodni hranici tepelneho komfortu, mozna obcas pod ni, coz se prenasi do celeho tela. Nebylo mi tedy nijak horko, ale i tak to v Torridu slo. Akorat se nedaly delat delsi prestavky. Dneska byla v Praze kosa vetsi (-10), sli jsme pomaleji, ale to uz jsem si zateplene kalhoty vzal a komfort byl vyrazne vetsi. Telo holt funguje jako celek. Pod bundou samozrejme jen PowerDry s dlouhym, Zajo, tedy stredni gramaz.

Zaver: na aktualni podminky by bylo idealni 100 g/m^2 Primaloftu Gold, ale Climashield Apex 67 g/m^2 to taky zvlada. Oboji musi byt zabalene v dobre prodysnych a slusne vetruodolnych materialech. Odhadem 10 - 15 CFM.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte pro 13, 2022 12:16

Chápete někdo, co tím básník chtěl říct?
"Jakákoliv i prodyšná bunda vás totiž uzavře a vlhkost nemá šanci z oblečení odcházet."
:-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » úte pro 13, 2022 12:38

básník tím chtěl zřejmě říci, že nakupuje ve sportisimu....:-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte pro 13, 2022 12:41

Nebo dotyčný jen mele hovna, podobně jako v tý jeho reakci na test filtrů Sawyer :lol:
Případně je vysvětlení jednodušší - to oblečení, které on zkoušel a propaguje prostě nefunguje, ačkoliv je třeba výrobcem označeno jako prodyšný. Pak mohl nabýt dojmu, že prodyšná bunda tě uzavře. Z fyzikálního hlediska je to nesmysl - prodyšná bunda tě uzavřít nemůže..
Rád se na něj koukám, vždy spolehlivě pobaví..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte pro 13, 2022 18:37

Etheric píše:Chápete někdo, co tím básník chtěl říct?

Jaky basnik? Kdyz neco citujes, tak by to chtelo i zdroj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení