Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Machal » pát led 8, 2016 0:05

díky za všemožné podněty, na některé věci se zajdu kouknout..

zrovna snad včera jsem se pousmíval nad diskuzí ohledně dvojcestných zipů a teď snad zavedu jako hodnotící kritérium 2zip z důvodu kdy člověk trajdá s úvazkem a obávám se, že by se to s bundou pralo při oblékání. Snad si to po návratu z práce doma vyzkouším :oops:

@mike: nad UL peřím jsem přemýšlel. Ale nevím kde je hranice materiálu bundy, která "něco" vydrží a nemusím se o ní bát při pohledu. Za to mi gramaření zase nestojí. Potřebuji materiál, na který případně uložím batoh a když se někde otřu o skálu/kleč/něco ve winterraumu, nebude to životní problém. Konkrétně nevím co UL peří a občasný sestup z vrcholu s batohem? Nechci bundu mít dodrbanou po roce používání více, než je potřeba :(

Jinak co od léta koukám na sousedy v Rakousku, tam si všímám snad jen prima/core loftových bund
Machal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 30, 2015 13:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » pát led 8, 2016 0:07

Preco si chces ukladat batoh na bundu?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát led 8, 2016 8:04

Machal píše:Jinak co od léta koukám na sousedy v Rakousku, tam si všímám snad jen prima/core loftových bund

Podle mych zkusenosti - bez ohledu na velikost a vahu - je primaloftka fajn na chozeni, vhdnejsi jako perovka, ale mene vhodna jako zatepleni pri stani. Na to je fakt vhodnejsi perovka, v primaloftce - alespon mne - je za chvili chladneji az zima, kdyz se prestanes hybat a vyrabet "zbytkove" teplo, perovka Te zahreje. A myslim si, ze noseni batohu kratsi dobu nebude vadit ani jednomu, kdybys ale chtel nosit cele dny, tak asi radeji primaloftku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » pát led 8, 2016 9:05

Machal píše:nad UL peřím jsem přemýšlel. Ale nevím kde je hranice materiálu bundy, která "něco" vydrží a nemusím se o ní bát při pohledu. Za to mi gramaření zase nestojí.
Prečo to musí byť zrovna UL perie? Každá páperovka je teplejšia ako akákoľvek umelina s porovnateľnou hmotnosťou. Vrchný materiál si dnes môžeš vyberať do aleluja, nič ti nebráni vybrať si rovnaký, ako majú primaloftky. A pomer zbalený objem/hrejivosť je násobne priaznivejší, čo je pre tvoje účely dosť podstatný parameter, myslím.

Ak nie si potivý typ, môžeš páperovku bežne nosiť aj pod bágel. Osobne sa vyhýbam superkvalitnému periu a radšej vyberám to s vyšším podielom pierok - podľa mňa vydrží viac mechanického namáhania a prasáckeho správania sa.

Btw, dvojcestný zips je skvelá vec :twisted:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod komin » pát led 8, 2016 15:07

Wawrik: so vsetkym viac menej suhlasim len co to je dnes UL perovka nedavno to bolo kolo 300g a teraz?
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » pát led 8, 2016 15:27

Pre mňa je UL okolo 200 g. Tie 300-gramové už - podľa mňa - majú celkom slušné tkaniny. A u 400-gramových si môžeš vybrať, či chceš mať robustný zvršok, alebo veľa peria. Pol-(a viac-)kilové sú naozaj dostatočne oteruvzdorné aj na predieranie sa cez kroviny či skaly.

Môj UL sveter má 180 g, hrubý bundosveter 400 g - ale je to taký veľmi vyhovujúci kompromis medzi odolnosťou a teplom. Menej odolnosti a viac tepla - na moje nenáročné a nelezecké treky akurát.

Ale niekomu nie je dosť odolný ani GTX Pro, tak to je ťažké... :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 8, 2016 17:07

Jj, 200 a niz. Plasma 1000 od Montbellu ma 135 g.

S pozadavkem na odolnost se to IMO strasne prehani. Moje primaloftka ma na povrchu docela jemny material, ktery vypada min odolne, nez ten 7D nylon. Ma za sebou uz 8 sezon, nosim ji celou zimu skoro kazdy vikend, nijak ji nesetrim a jedine pozkozeni je dirka na rukavu, kterou jsem si udelal gripem sneznic a to by neustala asi zadna bunda. Prelepil jsem Tenacity paskou a nevim o tom. Dokud clovek neleze po ostrych skalach, tak nevidim duvod se o odolnost bat. Neco jineho jsou kalhoty, ty se likviduji mackama a obcas kdyz si clovek sedne na ostre sutry. Resit poskozeni bundy pod 15 kilovym batohem je proste smesne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát led 8, 2016 17:49

Souhlas s mikem, zadnou UL vec jsem nikdy neprodrel batohem, vetvickou, kleci...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » ned led 10, 2016 19:23

vonkreuz píše:Kdyby ses zeptal, tak bych ti to řekl hned, že BroadPeak na tohle trpí.
pelichají i novější modely Mammut Broad Peak? Trošku jsem hledala na zahraničních fórech a zdá se, že asi spíš jo :(( Někdo nějaká zkušenost?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod axi12 » čtv led 14, 2016 12:08

Hele je lepší na lyžování péřovka nebo primaloftka?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod grco » čtv led 14, 2016 12:13

Pre mna primaloftka, pretoze na lyzich (bavime sa o sjezdovkach s lanovkami dufam) neriesim vahu. Takze mi je fuk, ci ma bunda 300g alebo 500g, a tym padom primaloftka bude levnejsi, zbytocne kupovat drahu perovku...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv led 14, 2016 12:49

Primaloftka.
Ve srackach plus GTX
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod axi12 » čtv led 14, 2016 12:58

Nebudu kupovat, rozhodl jsem se, že pojedu na lyže, tyjo, to zas bude vypadat po peti letech, a tak se ptám, co bude lepší. Ok, primaloftka. A sračky nebudou a basta :twisted:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » sob led 16, 2016 11:47

Kdo máte zkušenosti s Apronem od SJ, jak je na tom s prodyšností?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » sob led 16, 2016 20:06

Hm tak zacinam byt lehce zklaman s Haglofs barrier.
Klasika, dneska na sneznicich - uz pres den a na konci dne, pri zmacknuti slysim lehce praskani ledu. Nic katastrofalniho, zadny ledovy krunyr, ale verim ze i tak to izolacni schopnosti v prubehu lehce ztrarti a hlavne jakmile je clovek na chvilku v teple (v mem pripade nepodstatne odlozeni bundy v aute cestou domu), bunda je za chvili an omak vlhka, opet zadny extrem, ale i tak.
Lepsi nez predchozi bunda, ta mela jednou ten ledovy krunyr a ve vlaku z ni kapala voda a to nebylo na sneznicich ale obycejna tura.
Ono bylo dost hnusne, pulka dne v mraku, -8 az -5°C a misty ledovy vitr do 10 m/s, poletoval trochu snih a dole pak i lehce snezilo, takze na me i neco roztalo, takze nad tim jeste nelamu hul.
Az na to v ne o moc jine pocasi a pri stejne ci podbne ture na sneznicich tohle moje chlupatice a vetrovka zvladala zcela bez problemu.
Nuz jeste uvidim.
Jinak je to skvela bunda, nemam k ni jinou pripominku, skvely strih, skvele zakonceni rukavu, prijemny a neleskly pertex. Vyborna kapuce, dneska jsme ji mel na hlave skoro cely den, mozna prvni kapuce, ktera mi vyrazne nevadi/neprekazi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ita » sob led 16, 2016 20:39

sobb: Já ho mám, ale používám ho teda téměř výhradně na přestávky, sestup a ještě v něm jakožto velká zmrzlina spávám no a to se teda nějak moc nepotím :-) Ale jo ať nekecám, tak párkrát jsem v ní i šla, např. naposled teď na MF to bylo asi -12 a děsně fičelo a už jsem byla fakt promrzlá na kost, takže taky žádné výrazné pocení. Ale není to žádná igelitka.
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » sob led 16, 2016 21:22

Machal píše:Co mám vyzkoušené (190cm/87kg): Sir Joseph - Kanamo man - hroznej pytel, nesedí mi.

to je divné, mam XL Sir Joseph Kanamo, a na cca 195 cm a 90 kg sedí perfektně, užší střih, stejně jako u ostatních bund Sir Joseph co mam, nebo jsem měl
Machal píše:Co mi dobře sedí je Montura SkiSky vel. XL

když ti sedí, tak si jí kup, a pak až ji víc ozkoušíš, ta sem o ni něco napiš
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » sob led 16, 2016 22:00

ita: děkuju. Igelitku bych úplně nečekala, ale přece jen jsem četla, že prodyšnost některých věcí od SJ není zrovna ideální a nevím, jestli se jednalo zrovna i o tenhle materiál.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:10

Nerikej, ze v ni chces i chodit ;-) Jestli je to jen na zastavky, tak to neni kriticke, moje perovka zrovna moc prodysna neni a potit bych se v ni nechtel, ale na taboreni je skvela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » sob led 16, 2016 22:16

jako případnou nouzovku, v trmě vrmě nebo na sestup - ano
Ale i při zastavení - hodím na sebe sice teplou bundu, ale ještě se nějakou chvíli "dopocuju" a v tom případě chci, aby to prošlo a nezůstalo zbytečně v peří. Předchozí péřovka byla prodyšná skvěle, tak si nechci moc pohoršit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:23

Tak to si ji radej predem osahej a zkus dychaci test ;-) Ty jejich Softexy fakt moc prodysne nejsou a zvlast peri by mohlo navlhnout. Ja takhle perovku nepouzivam, nejdriv se prevlecu do sucheho.

Myslim, ze najdes lepsi perovku z lepsich materialu. Treba Rab dela z Pertexu Microlight a myslim maji i hydrofobni peri. Vloni jsem ji zkousel, libila se mi, akorat na mne mela moc uzke rukavy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ita » sob led 16, 2016 22:30

Některé jo, ale tahle ani není úplně primárně určená jako svrchní vrstva, je to spíš péřovej svetr, takže bych se tolik nebála.
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:31

@scinkk: led byl zvenku nebo zevnitr? Zvenku nevadi, jen to chce obcas oklepat, zevnitr to neni dobre. Znamenalo by to, ze klasicky Pertex neni dost prodysny, toho jsem se bal. Asi by to chtelo spis Microlight. Jestli to bude delat bezne, tak to chce aspon obcas rozlamat. Nejvetsi problem neni snizeni izolacnich schopnosti, ale dalsi snizeni prodysnosti. V podstate kladna zpetna vazna a vis k cemu takove vedou... V tomhle pripade k ledovemu krunyri a mokre bunde vevnitr.

Zvenku mokra bunda nevadi, to je spis docela bezne, aspon u mne a ani na to nemusim do tepla. Nevadi to, na tele usycha rychle a pred Primaloft se to dovnitr nedostane. Nenech se tim vydesit, jde jen o zvyk :) Mnohem horsi je, kdyz je neco zvenku suche a mokre zevnitr (me pitome kalhoty...).

Cos mel na sobe pod ni? Stacila ti regulace zipem nebo ses musel prevlekat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:34

@ita: problem muzou byt ty zastavky, kdyz je clovek zpoceny a bundu na sebe hodi. Protoze je rozehraty, bunda tomu jeste pomuze, takze se pot rychle odparuje a vsechno jde pres bundu. Kdyz je malo prodysna, zustane to vevnitr a peri by mohlo navlhnout. Toho potu je fakt hodne, ja kdyz se ve vetsim mrazu na kopci zastavim, tak se z primaloftky normalne kouri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » sob led 16, 2016 22:47

mike: právě proto se ptám majitelů, zkušenost přece jen řekne ještě o něco víc než jen funění v obchodě :)

Lepší péřovku třeba najdu, jen musí sedět. Apron je prostě jedna z možností a tímto zjišťuji dopředu, zda ji nechat ve výběru nebo vyřadit.
Na Rab jsem se už koukala, ale krom toho, že si chci tu bundu před koupí vyzkoušet, tak v Climbing.cz mají celkem omezený výběr velikostí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:54

Jasne a spravne, akorat to poceni se strasne spatne porovnava. Kazdy si mysli, ze se poti dost a realne jsou velke rozdily.

V Climbing.cz toho nekdy maji vic, nez na webu a velikost muzes odzkouset i na necem jinem a pak objednat pres Net odjinud. S vetrovkou jsem to tak udelal a dopadlo to dobre. Vlastne se dvema :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ita » sob led 16, 2016 22:59

mike: Jo, já chápu, jak to myslíš. I sobb to psala, tak jsem se nad tím zamýšlela a ne, neměla jsem ji nikdy navlhlou ani v tomto případě. Ale nemůžu vyloučit, že se někdo nemůže potit o hodně víc, než já. Já se nějak extra nepotím, alespoň v porovnání s chlapama :lol:

Tak a doufám, že už se ten příspěvek zobrazí, nějak mi to blbne :shock:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod sobb » sob led 16, 2016 23:06

ita: ještě jednou děkuji :) Apron tedy prozatím nezavrhuji, uvidím, zda se ozve ještě někdo s dalšími poznatky
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Zdéňa » ned led 17, 2016 8:42

Včera jsem byl na sněžnicích v bundě SirJoseph Fjord. Bohužel došlo k tomu, co jsem tu již před tím četl. Vnější látka není dost prodyšná a po celodenním chození jsem měl na vnitřní straně vnější látce kusy ledu :( Na jednodenní túry to ještě jde, ale při vícedenních túrách je to na nic :? Večer jsem ji dal usušit a ještě dneska má mokré rukávy.

Takže uvažuji, že si ji nechám do města a na outdoor si pořídím něco lepšího. Problém je, že se toho nedá moc sehnat. Líbí se mi něco od Rabu, ale nejsem si jistý velikostí, mám od nich větrovku, ale zateplená bunda je přeci jen něco jiného.

Ale na chození daleko lepší kombinace než softshell nebo membránové bundy, cítil jsem se úplně super :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » ned led 17, 2016 10:59

Led byl uvnitr, ale opravdu jen lehce, pokud bych tohle chovani neocekaval, respketive ho netestoval, asi bych na to neprisel. Proste kdyz jsem prsty zmacknul rukav, bylo slyset drobne praskani, proste se v izolaci udelaly ledove krystalky. Kdyz jsem chodil v mraku, tak byla lehka namraza lehonce i pod vnejsi latkou rukavu, opet jen lehce. A uz nahore byla bunda mozna lehce navlhla, ale spis to mohlo i klamat tim ze byla na povrchu studena.
Po sundani bundy u auta byla vnitrni strana zcela sucha, to jsem si radsi overil (mikina taky zcela sucha a i merino cestou dolu asi dost uschlo, pac jsem pak v pohode sedl do auta bez bundy, aniz by mi byla zima nez zacalo topit). Pak v aute vnejsi latka zvlhla, nic dramatickeho, po hodine uz to enbylo moc znat. Ale ona zvlhla lehce i minule kdy jsme chodil za mnohem lepsiho pocasi, vcetne chvilky na slunicku a teplotou okolo nuly ci nad. Takze cast vlhkosti je podle me jen kondenzace vody na rozhrani studeneho vzduchu v izolaci a tepleho vzduchu v aute.
Kolem a kolem na funkci bundy to, aspon zatim, nemelo vliv. Jen jsem proste trochhu doufal, ze se to dit nebude, pac minule kombo fungovalo. Asi to budu ted stridat a porovnam. Porad je ten pertex podle me vyhra, mozna by microlight byl lepsi, ale nerekl bych ze by v tom byl tak zasadni rozdil.

Jinak mel jsem pod tim IB 150 kratky rukav a patagonia R1 (200g/m2). Bylo to pro me tak akorat. Kdyz nefoukalo, tak jsem bundu i mikinu mel kousek rozepnutou od krku, pak kdyz uz foukalo, tak jsem mel zapnuto i s nasazenou kapuci a musel jsem si jeste na krk dat buff, abych si ho mohl pretahnout pres bradu a tvare. Na Vysokem kole to fucelo hodne neprijemne a tesil jsem se az odtamtud vypadnu :) Dneska je na hrebeni moc pekne, to celkem nastve. Ale ty predpovedi pocasi na vikend byly dost k nicemu.

U SJ podle me jeste nikdo nepochopil, ze by u obleceni mel byt ten vrchni material prodysny, takze me to neprekvapuje, zadny obleceni od nich nemam, ale zkousel jsem prodychnout to Kanamo a okamzite porizeni zavrhl.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení