Ponožky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ponožky

Příspěvekod Vexo » pát čer 4, 2021 21:05

Motorkari byli nedavno (max mesic), ale jestli meli v nabidce ponozky, jsem si nevsiml...
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Ponožky

Příspěvekod jansimek » sob čer 5, 2021 9:14

Tak po Vašem doporučení a pročtení vlákna jsem se rozhodl že si objednám a vyzkouším dražší i levnější ponožky. Kdyžtak pak dám info a nějakou recenzi :)

Třeba se někomu bude hodit můj seznam:

https://www.hudy.cz/all-season-trekker- ... ize=193591
https://www.hanibal.cz/bridgedale-explo ... ot_z22225/
https://www.hanibal.cz/bridgedale-hike- ... ot_z22213/
https://www.ursun.cz/ursun-sportovni-panske/
https://www.zajo.net/cz/ponozky/mountai ... 68-13.html
jansimek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 2, 2021 15:28

Re: Ponožky

Příspěvekod doki » pon črc 19, 2021 12:14

preferujete určité materiálové zloženie ponožiek /jar-jeseň/? alebo je to + - všetko rovnaké a ten rozdiel v % /merino, coolmax, polypropylén, polyamid, elastan/ aj tak nepoznám?
doki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 30, 2019 5:30

Re: Ponožky

Příspěvekod pavproch » pon črc 19, 2021 13:24

Já si celý rok (opravdu 365, ne jen jar-jeseň) na chození do/z prce (polemlesemloukou3) i na vycházky vystačím s jediným druhem fuseklí - Lorpen Midweight Hiker. Akoráth v zimě (mrazy/sních), kdy nosím o půlčísla větší botky, ty fusekle používám dvoje (quli předcházení "zimy na prstíky").

Upozorňuji ale, že ne každý můj názor se shoduje s názorem většiny (= čti: sem divný :twisted: )

EDIT: Aby bylo jasno píšu o fuseklích do "teniskek" LaS UR GTX resp. Akyra resp. Blizzard v zimě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » pon črc 19, 2021 17:55

Ja se taky nijak "nemenim" v prubehu roku. Stridam par ponozek, vnitrni stake stejne, momentalne nejake castecne Coolmaxove a Merinove (jen uz netusim, ktere jsou ktere :-)) a vnejsi Smartwool Heavy Fusion, Bridgedale Summit (jeste starou verzi) nebo Lorpen Heavy (?) Trekker. Jen ten Lorpen je tenci, takze ve velke zime spise pouzivam ty dalsi - ale kdyz jsou spinave, klidne vezmu i Lorpeny,
V lete je to skoro jedno, jen s Lorpenami mam o kousek vice mista v botech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » pon črc 19, 2021 20:09

Neni to uplne jedno, ale cim silnejsi ponozky, idealne dvoje, tim vic se rozdily stiraji. Do pohorek nosim celorocne vnitrni Coolmaxove a vnejsi vlnene. Do bezeckych bot cely rok merino, v lete tenci, v zime silnejsi.

Kazdy material ma svoje. Coolmax a podobne umeliny umi odvadet pot od nohy, ale muzou chladit. Vlna pot nasakava a umi ho odvadet z boty ven, ale na kuzi je vic vlhko. Proto ta moje kombinace, umelina odvede pod od kuze do vnejsi vlnene ponozky, ta pot vytahuje z umeliny a knotovym efektem nad pohorku, kde se odparuje. Jelikoz dohromady je to hodne materialu, neni mi v tom zima ani v zime, ale klidne by se dalo dat dovnitr merino.

Zalezi i na citlivosti kuze, vlna muze kousat a i merina jsou ruzne, z jednoho jsem mel po tydnu na treku vyrazku, coz mi umelina nikdy neudelala. Ovsem merina, co ted mam, nekousou a jsou velice jemne a zaroven odolne. Taky to neco stoji (Darn Tough). Cimz chci rict, ze nezalezi jen na materialu, ale i na vyrobci a ze neni ponozka jako ponozka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod fps » úte črc 20, 2021 11:48

doki píše:preferujete určité materiálové zloženie ponožiek /jar-jeseň/? alebo je to + - všetko rovnaké a ten rozdiel v % /merino, coolmax, polypropylén, polyamid, elastan/ aj tak nepoznám?

pro tyto roční období na turistiku do pohorek vnitřní coolmax, venkovní vlněné
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Ponožky

Příspěvekod Lipon » čtv črc 22, 2021 13:11

nevím, čím to je, ale pomalu každé nově koupené sportovní ponožky zpočátku strašně kloužou, jako by byly napuštěny silikonem či co
dělaly mi to všechny Lorpeny (různé mixy materiálů), teď čerstvě jsem kupoval troje cyklo (2x Silvini, 1x Gore) a nemlich to samé
jediné, co to nedělaly, byly 100% bavlněné do sálovek
nění to nějaká forma konzervace, aby vydržely ve skladu ležet i několik let?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ponožky

Příspěvekod pavproch » čtv črc 22, 2021 13:25

Mám stejný pocit - proto nové fusekle vždycky napřed vyperu a až pak používám.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » pát črc 23, 2021 23:42

To je snad samozrejme, ne? Nevis, kdo to mel na sobe a cim je to z vyroby napustene. Peru vsechno nove, nekdy jen na nejkratsi (20 nebo 30 min) program.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod jansimek » ned srp 8, 2021 21:29

Oni i výrobci sami doporučují je před nošením vyprat. Nijak se mi osvědčila kombinace bavlna a elasten :)
jansimek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 2, 2021 15:28

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » ned srp 8, 2021 21:35

Jo, ta kombinace je docela fajn. Do polobotek do mesta. Na pohorky prakticky nepouzitelna (duvod je na OF mnohokrat vysvetleny).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 15, 2021 9:02

schvalne zkusim Bridgedale MerinoFusion Hiker Junior (byly v akci) a mozna si budu muset koupit nejaky ponozky stredni primo na nohu.

nosim vetsinou tenkou a na to silnejsi, ale mam ted jedny boty, ktery nejsou tak siroky, jak bych si predstavovala a v teto kombinaci se do nich nevejdu, takze jen silnejsi vnejsi ponozku. a jak bylo trochu vlhko a obcas se do boty dostalo trochu rosy a celej den sem chodila v trochu navlhlejch ponozkach, tak mi to merino jak smirglem hoblovalo kuzi az to po 30km zacalo byt fakt bolestivy a nesnesitelny (sherpax, nodel nevim. v kombu dvou ponozek mi plne vyhovujou, ale.. asi to chce nejaky ponozky jen do techle konkretnich bot. maji tam 200 km zatim, takze s nima jeste chvili budu muset kamaradit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » ned srp 15, 2021 11:34

Nevim, co mas za boty, ale zkus si je parkrat, kdyz je odkladas (jeste lepe i pri suseni, klidne i mokrych) nacpat vepredu silou a natlacenim novinami a ty (v pripade mokrych az po vysuseni bot a zase suchych novin). Kupodivo toto mi zafungovalo jak pri kozenych, tak i z Cordury a i se silnou obsazkou. Dokonce lip nez drevenym rozsirovakem.

Neverim, ze bys vyvinula silu, ktera by boty roztrhla, takze bys jim timto nemela nijak ublizit, zato sobe si pomoci muzes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 15, 2021 14:01

apuka
tohle mi nikdy nepomohlo ani kdyz sem to na par dni narvala roztahovakem k tomu ucelu zakoupenym. boty mi s tensi ponozkou sedej dobre, ale potrebuju hebci, jemnejsi ponozku, ktera neni jak smirgl, kdyz trochu navlhne, aby mi nehoblovala tu horni vrstvu kuze.

protoze normalne nosim vnitrni tenkou - prijemnou - ponozku tak sem vlastne na tento problem jeste uplne nenarazila.

Botysem koupila hodne vyhodne tady na bazaru a kdyby byli o centak sirsi, sou dokonaly, takhle proste jsou kompromis na kratsi vylety a tak su s nima spokojena.

Ja zkousela roztahnout uz hodne bot a zkusenost pravi, ze kdyz potrebujes milimetr, tak to jde, ale jinak jen udelat diry... nebo odrezat kus odsazky a doufat... s obsazkou to nejde nikdy. Takze diky za tvoji radu, ale me by fakt stacilo mit proste jemnejsi ponozky, tak su zvedava, jestli ty detsky merina budou dobry (sou na 37 - 39 nohu, takze to je tak pro me ideal, damsky Mka 38 - 40 mi sou velky a Ska do 38 zas maly.) a pak mam v planu prubnout pripadne nejaky pansky S ponozky :D osobne jediny bridgedale co mam proste nerada nosim, ale dam jim jeste sanci
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » ned srp 15, 2021 15:32

No jo, centimetr to neroztahnes... Ja myslel, ze jde jen o ten milimetrik.

Pokud jinak jsou Ti ty boty "dokonaly", muzes jeste zkusit Wide verzi...

Ty Bridgedaly asi taky nebudou ideal za vlhka. Ja bych spise zkusil sehnat nejake hodne tenke linery, napriklad hedvabni. Nekdy jsem v Nemecku, kdyz jsem byl skolegou,mktery kupoval rifle, narazil na trojbaleni v nejake te prodejne typu New Yorker, a pod, uz si na jmeno nepamatuji. Za nejakych6-7 EUR. Ty jsou fakt tenky skoro jako dve puncochy a prijemne na kuzi. Ale netusim, kde se u nas da neco takoveho najit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 15, 2021 15:58

apuka
neklouzou pak ty linery moc ve druhe jine ponozce?

jinak fakt si nemyslim, ze ty boty maji nejakou wide verzi, kdyby nebyly za fakt zajimavou cenu tak do toho ani nejdu ale ono se hodi mit boty, co nestoji 4 i za tu cenu, ze jsou spis na jednodenni vylety...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » pon srp 16, 2021 7:58

Nevim, ja jsem takove ponozky zatim jako prvni nikdy nepouzil. Na druhe strane manzelka i syn jako prvni ponozky maji vzdy nejake klasicke, co nosi normalne, zadne sportovni a nikdy se nestezovali, ze by se jim ve druhe ponozce noha kouzala. Zato mne se nektere sportovni vnitrni, tlustejsi, merinove obcas klouzou - ale spise ony na noze nez noha s nima v druhe ponozce.

Ty XA Enduro asi meli Wide verzi, nejaky vyhledavac mi takove vyhodil, ale nezkoumal jsem to podrobne. Jen jsem videl, ze uz se nevyrabeji, takze se budou blbe shanet "napriste". Zato kdyz Ti jakz-takz sedi, tak se muzes nekdy, az pujdes kolem Salomon storu (byvaji ve velkych shopacich) zkusit nejake jine modely z rady XA, co se delaji i ve Wide verzi. Ja mam na chozeni do prace XA Pro (asi) 4D) Wide - ony jsou fakt v oblasti predku a prstu rozsirene skoro o centimetr. Mne jen vadi, ze za palcovym kloubem se rychle suzuji so stejne sirky jako bezna verze. Jen odhaduji, ze Pro budou mit na Tebe mozna tvrdsi podrazku. Ale tech ruznych verzi s ruznyma podrazkami existuje vice. No a nekdy se daji sehnat za opravdu sluzny peniz.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 16, 2021 18:05

apuka
to si radsi koupim na jistotu altry. jen sem mela moznost za slusny penize koupit a vypadaly, ze by to slo. Jde to. Altry si setrim na vandry a delsi akce, zato tyhle botky muzou v pohode obslouzit mensi vylety. Ale prosimte kdyz se ptam na ponozky, tak chapu, ze chces poradit a myslis to dobre s botama, ale proste i tak bych si predstavila radsi boty, ktery nemusi byt o 3 cisla vetsi nez moje noha, abych dala tu sirku...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » úte srp 17, 2021 10:05

Mawe, byla jsi nekdy zkouset nejake barefootove boty (ted nemyslim v Hudy a spol. ale specializovanou prodejnu)? Ty boty jsou z principu delane sirsi u prstu, aby ty mely prostor, byvaji taky delsi (vzhledem k cislu) a vyrabeji se i "trekove" na noseni do prirody. Jo, stoji asi jako bezne bezecke boty, jen mene casto byva na ne velka sleva (ale da se natrefit). Mozna prave pro Tebe by stalo za to si zajit do prodejny alespon vyzkouset neco. Jak rikas, alespon na kratsi vylety.

Problemem by mohlo byt zpocatku pro Tvoje kolena mozno mensi odpruzeni, ale toto se da taky resit vhodnou vlozkou, navic v techto botach muze byt uplne jine zatizeni kolen - ale posoudit to sam nedokazu.

Napriklad manzelka me uz druhe takove (jen puvodni a dvojku, ted je 3. verze), v tech prvnich chodila do prace a pomeste, nachodila v nich snad 2000+ km po asfaltu/betone/dlazbe, ani si to nechtela z nohy sundavat. Sice je ta tenka podrazka ochozena hodne, stale ale neni proderavela. Cimz chci jenom rict, ze ty podrazky neco vydrzi. Ma i "polobotky" kozene na zimu, k nim se davaji i odpruzene vlozky, ale nosi je bez nich - a oboje bot si hodne chvali, pry se s trekovymi nizkymi se nedaji ani srovnat, samozrejme v meste a lehke prirode. Samozrejme, Tobe by se hodil nejaky uplne jiny model.

Coz minim jen jako radu o moznosti, kdy za zkouseni nic nedas a v beznem barefootovem obchode se na Tebe (snad) nebudou koukat nastvane, kdyz si vyzkousis deset modelu v ruznych velikostech a nakonec reknes, ze si jeste rozmyslis.

Edit: O tech Salomonech, ze se muzes kouknout i po jinych modelech XA jsem myslel prave kvuli tomu, ze je dobre najit neco, co jakz-takz je pouzitelne a na co dokazes casto narazit na slevy. Navic, kdyz vis model a velikost (a jeste stale se prodava), tak si muzes objednat i ze zahranici, kde je to casto jeste levnejsi. Samozrejme, az odejdou stavajici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 17, 2021 11:05

apuka
barefoot jsem zkousela v nejakych barefoot prodejnach v brne a byly mi uzky a pemyslela sem o barefoot na miru ale dat za takovy boty 6ku s tim, ze bych v nich mohla chodit treba do 15km kvuli podrazce, to radsi koupim za 4 altry ve kterych muzu jit 40km. mozna vydrzi pulku ale kdyz se mi dari je mit kolrm 2800 tak se uz stora duvod na BF na miru ale tam by sla asi menit podrazka. aktualne ale nechci kupovat zadny boty mam tri prdele kompromisnich bot ktery napred musim spotrebovat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » úte srp 17, 2021 12:42

Jasne, byla to jen myslenka - a jen ke zkouseni. Pokud jsi to uz delala, je fajn. Ale stejne mi prijde diven, co to byly za BF boty, kdyz jsou Ti uzke a pritom nektere bezne ne. Jasne, mozna to byla i otazka napr. velikosti, asi v o tri cisla vetsich BF botach se bude chodit hur nez normalnich trekovych nebo bezeckych. Ja jen, ze ja mam problem se shanenim bot na sirku (i kdyz z uplne jinych pricin a jinde nez Ty) a teda kdyz jsem si zkusil BF boty, tak mi prislo, ze byly alespon o centimetr sirsi nez cokoliv, co jsem zkusil poseldnich pet let (a to je co rici...).
Kazdopadne kdybyc premyslel nad botami na miru, tak by to asi nebyly BF. Jen netusim, jestli nekdo to dela s dobre odpruzenym ale neco vydrzim spodkem.

Hlavne Ti preji hodne stesti, at se neco nekdy postesti najit a jeste lepe, kdyz to nebude stat majlant a budou to vyrabet take jeste par let pote.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 17, 2021 17:36

apuka
to ze jsou bf boty alespon o centimetr sirsi (coz v podstate nepopiram) prece neznamena, ze mi nejsou porad uzky... a zadny boty nemam za posledni roky na svoji velikost, vsechny sou vca 42 - 43 v tomto rozsahu... a mam 39 nohu. porad mi prijde asi lepsi varianta si za 2800 koupit altry ve velikosti 43 nez za 5000 koupit BF boty s BF podrazkou na mozna zvladnutelnych 15km na vandru... navic mam ted ty meindly... z vanoc. ty sou taky "jen" panska 42... i ty salomony sou sirkou na hrane, sou OK na jednodenni vylety, 3 dny bych v nich chodit nechtela. A nepotrebuju drahy boty s mizernou podrazkou, to uz budu radsi chodit v sandalech kde to pujde...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 18, 2021 19:11

ty XL junior BD ponoxkyna 38-39 nohu na 39 paradne sedi :) narozdil od tech damskych m...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ponožky

Příspěvekod doki » pon srp 23, 2021 8:00

pri použití len jednej ponožky v stredne vysokých topánkach, je lepšie mať z vnútornej strany ponožky froté uzlíky, alebo hladký úplet na zabránenie pľuzgierom zo zadnej strany päty?
doki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 30, 2019 5:30

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » pon srp 23, 2021 8:17

Promin, ale na toto neexistuje jednoznacna odpoved. Zavisi to na konkretni kombinaci boty-ponozky-nohy a k tomu do toho muze mluvit i teren, zpusob chuze, pocasi, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Vexo » pon srp 23, 2021 20:38

doki píše:...je lepšie mať z vnútornej strany ponožky froté uzlíky, alebo...

Drzel bych se toho, jak to vymyslel vyrobce :)
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » čtv zář 9, 2021 19:29

Hmm, tak jsem si vsimnul, ze me druhe Darn Tough Hiker Micro Crew ponozky maji diru. Maji neco pres 1100 km, coz je docela malo, prvni par vydrzel skoro 1700. Dira je prekvapive zespoda na pate, predtim a vsechny ostatni ponozky jsem proderavel ve spicce. Chodil jsem v nich skoro jen v Topo MTN Racerech, asi se tam soupou jinak. Zvlastni je, ze boty maji ojete hlavne spicky z vnejsi strany.

Njn, tak se holt pokusim poresit dozivotni zaruku s http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk. Netusite nekdo, jak to ted po Brexitu funguje s celnikama? Jelikoz je to nahrada, tak bych snad nemel nic platit, ne? A co kdybych chtel objednat dalsi?

A v cem ted sakra budu chodit? :-k #-o

BTW, silnejsi Hiker Boot uz maji pres 2400 km a furt jsou v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » čtv zář 9, 2021 19:41

Koukam na svuj order history, se jim tam neco rozjelo a vypada to, ze jsem koupil nejdrazsi ponozky na svete. Treba mi budou chtit vratit penize 8-[
order.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv zář 9, 2021 20:59

Jo, nebo Ti podle toho dodatecne douctuji clo a DPH :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení