Ponožky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 16:48

Doma: vyndat z bot vlozky a dobre vysusit. Nasypat dovnitr zasyp (lzicku az lzici), poradne protrepat, aby se dostal vsude. Vysypat prebytek, kdyz tam neco navic zustane, nevadi. Na vlozky nasypat taky, pak je dat do bot a ty jsou normalne k pouziti. Opakovat nekolik dni po sobe, nez zmizi vetsina smradu.

Z bot to neni potreba dostavat, casem zmizi sam. Muze se dostat pres ponozky az na kuzi, ale to nicemu nevadi. Nakonec, na kuzi je urceny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Ponožky

Příspěvekod zonn » čtv bře 25, 2021 18:05

Neni jednodussi ty behaci tenisky vyprat?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv bře 25, 2021 18:10

mike píše:Z bot to neni potreba dostavat, casem zmizi sam.
Si si jisty, ze to tak bude dobre i v pripade GTXu vevnitr?

Jinak kdyby se nekomu nechtelo hrat si s detskym zasypem (napr. ze nema rad parfem v nem), muze to same udelat s jedlou sodou. To je takova "puvodni" verze tohoto procesu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 18:22

Nejsem, pisu o behacich teniskach, ve kterych membrana neni. Moc bych se toho ale nebal, vlastne skoro vubec.

Zasyp funguje lip, nez soda, vyzkouseno. Mozna proto, ze je jemnejsi a ze je v nem desinfekce.

@zonn: mne teda prijde jednodussi tohle. Na kolik bys je chtel prat? Sileny smrad zpusobuji bakterie a plisne, ktere prani na 40 v pohode prezijou, 60 mozna taky a 90 neprezijou tenisky. BTW, "prani" v ruce jsem zkousel a nezabralo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod sobb » čtv bře 25, 2021 19:22

Když už jsou ty boty stejně mokrý, a je to doma nebo jinde u zdroje teplé vody, tak mi též přijde lepší je vyprat. Není nutný zrovna v pračce, prostě mydlinková voda v lavoru, nechat to v ní dýl máčet, pak vymýt a je hotovo. Mi to funguje.

Ten zásyp mi přijde spíš použitelný přibalit třeba do auta jako nouzovku na cestách, pokud by člověk počítal s tím, že bude mít často totálně promočený a smradlavý boty. Anebo u kožených bot, když nejsou už tak mokrý a člověk je nechce znovu promáčet.
V batohu se s tím vláčet nemá smysl, to už je lepší přežít ten smrad :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 19:29

Vsak uz jsme se dohodli, zes opravdu zasmradle boty asi nemela ;-) Jak jsem psal, v takovem stavu uz to nefunguje. Po dalsi vychazce, klidne v suchu, smrdi jeste hur. Fakt jsem to zkousel, zasyp jsem doma nemel a shanel ho az kdyz nic jineho nezabralo.

Jasne, do auta, v baglu ho taky netaham, venku se to nejak prezije :twisted: A taky mi pohorky nikdy nezasmradly tak, jak ty behaci boty, to je proste jiny level. Opravdu jen behaci, co maji sitovinu, pres kterou pada dovnitr kdejaky bordel, nizke trekovky taky ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod sobb » čtv bře 25, 2021 19:53

Dost na to, aby se s něma nedalo žít v jednom uzavřeném prostoru :twisted:
Možná máš nějaký pro "brebery" chutnější pot anebo jsi nepral důkladně.

Mě kožený pohorky takhle děsivě zasmrádly na Islandu. Brody, déšt, pochod v durch mokrých botách několik dní po sobě. Humus.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ponožky

Příspěvekod zonn » čtv bře 25, 2021 21:09

Normalne je davam na 40, vetsinou dva pary, nekdy tri. Vzdycky se vyperou bez problemu, ale mozna je jen nemam poradne zasmradly :D Kdyz si vzpomenu, pridam desinfekci Sanytol na pradlo.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Ponožky

Příspěvekod Etheric » pát bře 26, 2021 8:53

Boty bez gtx mi smrdí víc a ponožky z nich pochopitelně taky. Právě kvůli tý vlhkosti. V gtx je sice vlhkost téměř stále, ale malá. Nikdy uvnitř není mokro ani nemám ponožky propocený. Zato u těch bez gtx stačí ranní mokrá tráva... Vono to sice uschne na nohách za chůze, ale ten smrad potom....
Pomohlo co poradil kolega v práci, do rozprašovače 80% etanol s peroxidem vodíku, toho dát 2%. Funguje to, a mnohem líp, než ty spreje do bot. Je nutný boty nejdřív nechat uschnout a pak tím vystříkat. Se to vypaří a většinu smradu veme s sebou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ponožky

Příspěvekod milarepa » pát bře 26, 2021 9:53

jednou v Rumunsku, když na mně vyjela smečka pasteveckých psů (což tam je denní chleba) nebylo tam moc prostoru na manévrování, tak jsem pamalu pozpátku před nimi ustupoval s napřaženým velkým klackem a odrážel je od sebe, bylo mokro a chcalo, a tu jsem si všiml, že stojím po kotníky v mokrých hovnech od dobytka, ustoupil jsem do rozmočeného kaliště plného hoven a než se objevil konečně bača a psy zpacifikoval, tak jsem se v těch hovnech nějakou dobu pohyboval.......ten smrad jsem pak už z těch bot nikdy úplně nedostal, a vždy když navhly, tak smrděly intenzívně po hnoji....:-).
Boty jsem před rokem poslal do Afriky na charitu, když v RockPointu měli akci, že když vrátíš staré boty, tak na nové máš fajn slevu. myslím, že černouškům ten puch přijde jako běžná vůně, kterou mají všude ve vesnici, takže win - win situace :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » pát bře 26, 2021 18:25

sobb píše:Možná máš nějaký pro "brebery" chutnější pot anebo jsi nepral důkladně.

Ono spis zalezi, co se tam uchyti. Do tech sitovinovych tenisek pada vsechno, cim projdes a je vetsi sance na nejakou odolnou mrchu.

Uplne nejhorsi to bylo nekdy zacatkem VS z tehdejsich botasek. To musela byt nejaka plisen ci co a chytlo se to na nohy. Nebylo na nich nic videt, ale smrdely i po dukladnem umyti. Spravilo se to az na chmelu, ktery mi padal do gumaku a jelikoz byl strikany proti plisnim, vyhubilo to i tyhle :)

Videl bych to jako dalsi plus pro silnejsi merinove ponozky. Ma merinu se mrcham nedari a je vetsi sance, ze zustanou v botach a neusidli se na nohach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod mmmmichal » pát bře 26, 2021 19:51

jaro leto jedu merino lasting (jsou fakt prijemny)
podzim zima prevazne voxx
:supz:
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Ponožky

Příspěvekod pavproch » ned kvě 9, 2021 11:28

pavproch 1. únorce píše:Lichožrout nenalezen, nezastřelen. A fusekle prostě nenisu. Nikde. Chjo no.
Objednán náhradní pár.


Ešče že sem tu neztracenou lichou fusekli nevyhodil. Neska sem tu ztracenou našel. Na místě (v krabici se zimním oblečením), kde sem ji už hledat snad 10x a nebyla tam. Tak neska tam už byla. Začínám věřit na teleportaci. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » ned kvě 9, 2021 18:57

"Dobry, segra, kdyz to udelame jeste dvakrat, odvezou fotra do blazince a budeme mit pokoj" :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Jaké ponožky do bot?

Příspěvekod jansimek » stř čer 2, 2021 15:44

Zdravím,
jaké nosíte ponožky do bot?
jansimek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 2, 2021 15:28

Re: Jaké ponožky do bot?

Příspěvekod mike » stř čer 2, 2021 16:03

Ruzne. Co je to za dotaz? Copak se na nej da rozumne odpovedet?

Na ponozky tu uz mame vlakna, takze upresni dotaz a nekam tohle sloucime. Jestli ma ma byt nahodou zaklad pro spam, tak to ani nezkousej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké ponožky do bot?

Příspěvekod jansimek » stř čer 2, 2021 19:44

Omlouvám neviděl jsem tu vlákno na ponožky. Jen mě napadlo že by jste mi mohli poslat tipy a jaké máte zkušenosti.
Začínám se toulat tak sonduju co a jak. Na netu je jich spousta a nechci jen testovat...

Prostě aby mě netlačily nohy ale za se ne moc tlusté abych po celém dni nepadnul když je sundám :D
jansimek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 2, 2021 15:28

Re: Jaké ponožky do bot?

Příspěvekod Vexo » stř čer 2, 2021 21:48

Mam dobrou zkusenost se spanelskou znackou Lorpen. Levnejsi vlnene ponozky vyrabi i cesky Lasting. Na dlouhe chuze je dobre kdyz i lehci ponozka ma zesilene chodidlo.

Do tepla napr.
Lorpen T3 Light Hiker Men (T3LM)
Lorpen LIGHT HIKER Men
Do zimy napr.
T3 Midweight Hiker Men (T3MMH)

A nebo za slusnou cenu Zaja, jsou podobne tluste jako T3MMH, ale nehrejou tolik a nejsou z vlny, takze castejsi prani.
Zajo Mountain Socks Midweight Neo
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » stř čer 2, 2021 22:23

OK, slouceno. Porad je ale ten dotaz vagni. Do jakych bot? Sam pouzivam ponozky aspon ctyr ruznych znacek a to nepocitam bezne na chozeni doma a po meste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod jansimek » stř čer 2, 2021 22:38

Děkuji.
Aktuálně mám tyto boty:
https://www.sportisimo.cz/columbia/trai ... mREALw_wcB

měli by být prodyšné ale když si vezmu tlusté ponožky tak mám nohu utěsněnou a když měkké tak mě tlačí. Proto hledám něco mezi...

https://www.zajo.net/cz/ponozky/mountai ... 68-13.html
Děkuji za doporučení i podle recenzí vypadají dobře.
jansimek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 2, 2021 15:28

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv čer 3, 2021 7:26

jansimek píše:když si vezmu tlusté ponožky tak mám nohu utěsněnou a když měkké tak mě tlačí
:(( :(( :(( Nebude spise problem ve velikosti (nebo vyberu) bot?

Bohuzel, pokud sis vybral velikost na tenke ponozky (zkousel jsi je s nima), tak tluste se vetsinou poradne nevlezou, to je s nima noha o pul cisla vetsi. Ale kdyz Te tlaci i s tenkyma ponozkama, tak bude asi problem s tim, ze Ti asi nesedi kopyto nebo velikost boty - musis to ale zkusit s nekolika beznyma tenkyma ponozkama, ktere Te v jinych botach netlaci. Pokud je to tento pripad, tak mas holt smulu, spatne sis vybral boty a v te velikosti Ti zmena ponozek asi nepomuze.

Jinak se vetsinou vybiraji boty tak, ze je zkousis s ponozkami (nebo alespon podobnym typem, min. co se tyce tloustky), se kterymi je budes chtit nosit. Pokud chces mit na tluste i tenke, tak si je musis zkouset s obema a s obema Ti musi sedet a nikde netlacit. Nikdy nepocitej s tim, ze kdyz se Ti boty libi, ale pri zkouseni s nejakyma ponozkama tlaci, tak ze s jinyma se to zlepsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Vexo » čtv čer 3, 2021 7:44

jansimek píše:https://www.zajo.net/cz/ponozky/mountai ... 68-13.html
Děkuji za doporučení i podle recenzí vypadají dobře.

Do tech bot co si postoval nejspis budou Zaja tluste. Jsou jako zimni ponozky. Doporucuju spis ty Lorpen Light nebo jine, ty maji jen zesilene nektere casti a lepe se s nimi vejdes.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv čer 3, 2021 7:59

Vexo promin, ale ty linkovane Zaja jsou 3-sezonni, rozhodne ne zimni. Jsou to stredne tluste, i proto se nazyvaji Midweight :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod malejjarda » čtv čer 3, 2021 8:47

Když jsem kupoval tenisky od Columbie, tak jsem musel brát větší číslo než u jiné značky. Jednou to bylo o číslo, podruhé dokonce o dvě. Nějak jim to číslování nesedí.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv čer 3, 2021 10:03

No, je to americka spolecnost, asi americke cislovani. Navic kdyz se koukam na tabulku velikosti (ale u linkovaneho Spportisima) pro Columbii, tak jsou ponekud vedle. Napr. EU 46 je podle nich UK 12, US 13 a CM (delka chodidla) 31. Tam nesedi skoro nic...
Samozrejme, nejsou to presne shody, ale vice-mene plati, ze je cca stejna velikost EU 47 1/3 - UK 12 - US 12,5, ten udaj CM je ponekud slozitejsi, to meri/udava kazdy vyrobce jinak. Ale i tak by tam melo byt pro UK 12 neco mezi 30,5 - 31 cm.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Vexo » čtv čer 3, 2021 13:38

apuka píše:Vexo promin, ale ty linkovane Zaja jsou 3-sezonni, rozhodne ne zimni. Jsou to stredne tluste, i proto se nazyvaji Midweight :wink:.
Z hlediska outdoor a VHT mas samozrejme pravdu, existuji i mnohem tlustsi. Ja si po vetsinu ceske zimy vystacim s midweight ponozkami. Tyto Zaja jsou ale tlustsi nez bezne outdoor ponozky napr. z Lidlu nebo Tchiba. Nehreji tolik jako Midweight Lorpeny s vlnou. Pokud v teniskach neni vule, tak je velike riziko, ze se do nich uz clovek nevejde a bylo by lepsi jit po ponozkach, ktere maji jen zesilene chodidlo nebo jen nektere namahane casti.

Edit: Pro srovnani Zaja jsou o 30% tezsi nez BD Midweight.
Naposledy upravil Vexo dne pát čer 4, 2021 2:48, celkově upraveno 1
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » čtv čer 3, 2021 19:52

Vexo píše:Tyto Zaja jsou ale tlustsi nez bezne outdoor ponozky napr. z Lidlu nebo Tchiba.

Bezne outdoor ponozky nejsou z Lidlu ani z Tchiba :twisted: To jsou treba Lorpen nebo Bridgedale.

Jinak mas asi pravdu, podle vahy budou stredni. Urcite ne zimni, moje stredni ponozky od Lorpenu jsou o trochu tezsi a na ne davam jeste silne od BD. V lete i v zime ;-) V podobnych ponozkach jsem chodil v lete v Alpach, nez jsem prisel na to, ze dvoje ponozky jsou lepsi.

Nejspis by byly dobre, ale tady asi bude problem s velikosti bot, jak uz bylo receno. Nejlepsi ponozky jsou (nejen) z tohodle hlediska Darn Tough, protoze jsou pri stejne gramazi vyrazne tenci, nez ostatni, ale nebudu doporucovat ponozky, ktere stoji polovinu toho, co zminene boty :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » pát čer 4, 2021 8:47

mike píše:Bezne outdoor ponozky nejsou z Lidlu ani z Tchiba
Nehan, co neznas...

Nejlepsi spodni, tenci (ale ne uplne tenke linery) ponozky do pohorek jsem mel z Tchiba, zadne jine te funkcnosti na mych nohou nedosahly. Bohuzel, v novych verzich maji vice elastanu, tak se to trochu v botach natahuje, ale stale jsou to druhe nejlepsi. A za cenu za dva pary jako za necelou jednu ponozku od Lorpenu nebo Bridgedalu.

Stejne tak jsou hodne fajn motorkarske Coolmaxove ponozky z Lidlu za 99 :-). Ne az tak jako z Tchiba, ale furt moc dobre. Bohuzel uz odchazeji a v novych akcich jsem je nevidel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Ponožky

Příspěvekod Lipon » pát čer 4, 2021 9:18

Asi jak které

Měl jsem jedny moto odtamtaď asi za 6 ojro a po pár použitích jsou zralé na vyhození.

Noha je v tom jak igel. pytlíku, tahají se z toho nitě sotva je vyndám ze šuplíku.
Jsou tak do třetiny lýtka.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » pát čer 4, 2021 9:58

Ano, to je problem - akce je kazdy rok, ale strida se, co tam maji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení