Ponožky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv lis 5, 2015 7:58

wawrik píše:Veľa vlny nepobrali, takže rýchlo smrdia aj starnú.

Michal82 píše:Ano podle slozeni - merino 39%, alpaca 15%, nylon 19%, acryl 25%, lycra 2%
Alpaca je taky vlna - z lamy Alpaca, takze vlny je tam celkem 54%, coz je o 7% vice jak v Bridgedale Summit, ktere teda nejak rychle nesmradnou a ani urcite rychle nestarnou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 5, 2015 11:16

Jj no sem si říkal přes 50% by mohlo stačit zvlášť když je chci nosit jako druhé s těmi tenkými co mají pres 70% a pak bych chtěl ještě jedny do spacáku - ale hádat sem se nechtěl nevím kolik % potřebují aby nesmrděli :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod wawrik » čtv lis 5, 2015 11:30

apuka: Že je alpaka vlna je jasné, ale stále jej tam je len okolo 50 %... Rýchlo smrdeli, po dvoch mesiacoch zľahli, oproti merinovým (okolo 80 %) ponožkám boli na prvý pohľad tenšie a tuhšie. Po trištvrte roku som ich prestal nosiť.

Že sú lepšie ako Bridgedale Summit by som teda poprosil, však to sú úplne každé ponožky :twisted: Vyskúšal som ich raz, potom som im dal ešte druhú šancu a nemám tú drzosť ich ani venovať nejakému Nepálcovi vysoko v horách, to by som mu neurobil. To bolo 20 € vyhodených von oknom.

Najhoršie je, že do vlaku so snižovaním podielu merina v ponožkách nastúpil aj Smartwool. Nedávno som chcel dokúpiť PhD Outdoor Ultra Light, čo mám na bežné nosenie, a zrazu je tam 53 % merina namiesto pôvodných 72... Rovnaký názov, žiadne upozornenie. Chvíľu dokonca mali oba modely s rovnakým názvom aj na webe vedľa seba, človek musel pátrať, v čom je rozdiel... Detto Smartwool Trekker Heavy Cushion, ktoré mi plne vyhovovali - a tí tatrdi aj u nich potichu znížili podiel merina z 80 cez 78 a 71 na súčasných 70 % ](*,)

Tak teraz skúšam Teko (80 % merina), ale ani to tak dobré ako staré Smartwool nebude.

Edit: linky a preklepy.
Naposledy upravil wawrik dne čtv lis 5, 2015 14:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 5, 2015 11:49

to nestras, ty samy smartwooly mam ke svoji spokojenosti troje a chtela sem si akorat koupit vyssi na zimu, tak se asi mrknu po jinych...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod koflík » čtv lis 19, 2015 9:40

Brko píše: Na školení v LOWA nám říkali, že merinová ponožka do bot prostě nepatří.


Nebyl jste někdo v poslední době na školení v LOWA? Zahlédl jsem Lowa ponožky s příměsí vlny, tak by mě zajímalo, jak to vysvětlují?

EDIT
Tak už jsem vysvětlení našel...
Brko píše:To že má někdo v ponožce 20% Merina neznamená, že má Merinovou ponožku. O Merinu se bavme v souvislosti s ponožkama kde je obsah Merina okolo 80%.
koflík
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: ned úno 13, 2011 19:59

Re: Ponožky

Příspěvekod Hroch » pát lis 27, 2015 15:33

Hledám ponožky na převážně letní delší treky (kolem 50km denně) do běžeckých bot. Většinou tak 20% běh, 80% chůze. Trochu jsem pročetl téma a vybral pár doporučovaných modelů:

Bridgedale WoolFusion Trail (40% Enduro vlna, 24% Endurofil, 35% Nylon, 1% Lycra)
Bridgedale WoolFusion Trail Light (38% Enduro vlna, 19% Endurofil, 42% Nylon, 1% Lycra)
High Point Trek Merino Socks (Vlna Merino 70%, Polyamid 28%, Elastan 2%)
Lasting WKS 900 (70% Merino vlna, 15% Siltex, 10% Polyamid, 5% Lycra)
Smartwool PhD Outdoor Light Mini Socks (65% Merino vlna, 33% Nylon, 2% Elastan)

Plánuju vyzkoušet více výrobců a časem uvidím, které mi nejvíc sednou. Ale zajímalo by mě, jestli třeba některé mám rovnou vyřadit nebo naopak nějaké přidat do výběru.

Díky :)
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: Ponožky

Příspěvekod mitau » pát lis 27, 2015 17:32

Na letní turistiku v běžeckých botách bych netrval na tak velkém množství vlny a takové výšce ponožky. High Point Trek Merino neznám, ale jestli jsou tloušťkou podobné normálním HP Trekům, tak mi to přijde do běžeckých bot přehnané. Záleží ale na tom, jak máš vlastně ty běžecké boty velké - tlustší ponožky klidně zvětší nohu o půl čísla.

Z Bridgedalů bych bral třeba Bridgedale CoolFusion Run Speed Trail (55% polyamid (nylon), 22% merino vlna, 21% Coolmax, 2% Lycra®/elastan). Jako lacinější alternativu (třeba na úrovni těch Lastingů) bych vzážil Vavrys Trek Coolmax (40% cool-max, 37% vlna, 21% polyamid, 2% elastan)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Ponožky

Příspěvekod oodoow » pát lis 27, 2015 19:40

Ty merino bych na léto fakt nebral, osobně používám už jenom Injinji trail 2.0, odkaz se mi z mobilu nechce dávat :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Ponožky

Příspěvekod scinkk » pát lis 27, 2015 20:49

Koukam ze mi nejak zmizel prispevek.
Dlouho jsem nosil nejtenci coolmax injinji ale letos jsem si celkem oblibil asolo nanosox, takove ani tenke, ani silne.
Na rozdil do plastovych injinji z nich nevznika po navratu chemicka zbran hromadneho niceni :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Ponožky

Příspěvekod booze » pát lis 27, 2015 20:57

Mas ho v bankovnim vlakne :lol:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ponožky

Příspěvekod Hroch » sob lis 28, 2015 9:23

Momentálně jsou moje nejoblíbenější ponožky Hilly Monoskin Marathon Fresh (30% Merino, 57% Nylon, 3% Lycra) a ta merino vlna mi dost vyhovuje. Běhal jsem s nima přes léto a bez problémů, navíc v nich není zima, ani když navlhnou. Boty na delší chození/běhání mám Innov8 Race Ultra 290 a rezerva půl čísla tam určitě je.

Je fakt, že ty BD WoolFusion, popř. HP už asi budou zbytečně tlusté, ale nedokážu moc posoudit, jedině podle obrázku :)

Injinji - těch se trochu bojím, přece jenom zkoušet prstový ponožky a zrovna za 450, navíc mi přijdou dost nízký, bojím se, aby měly rezervu nad botu.

Vypadá to, že teda vezmu nějaký coolmax/vlna (jak píšete BD, Vavrys nebo Asolo) a asi i tenčí jenom s vlnou, abych to porovnal, když budou teplý, vynosím je podzim/zima :) Třeba Andrew Skurka udělal pěkný video, co za boty a ponožky vyhovuje jemu a používá tenký s 60% vlny.

Díky za rady a tipy
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: Ponožky

Příspěvekod wawrik » ned lis 29, 2015 6:23

Hroch píše:Smartwool PhD Outdoor Light Mini Socks (65% Merino vlna, 33% Nylon, 2% Elastan)
Tieto som si kúpil na bežné nosenie ako náhradu za Smarwool Men's PhD Outdoor Ultra Light Mini, ktorým postupom času záhadne klesol podiel merina na 53 % [-( Light sú na bežné nosenie trochu teplejšie. Ale na treky si aj do tých istých "bežeckých" topánok (Salomon XA Pro Mid) dávam ponožku čo nahrubšiu (Teko Merino Trekking Heavy Crew, 80 % merina) - teplo pri intenzívnej chôdzi je v nich úplne rovnako, ale pot odvádzajú oveľa lepšie. Noha je takmer suchá. V SW Ultra light je noha v záťaži výrazne vlhká, SW light je tak na polceste. Mne proste tenké (o plastových ani nehovoriac) ponožky nefungujú.

Tie Lastingy mám tiež, ale vôbec ich nenosím. Potím sa v nich aj pri sedení, a už na druhý deň sú tuhé. Ani trochu mi nesedia, ako aj všetky ostatné Lastingy, čo som kedy skúšal. Noha je v nich vlhká skoro neustále, oveľa viac ako v ktorýchkoľvek Smartwooloch.

Pre mňa je podiel merina naprosto zásadný parameter. Bez neho mi odvod potu vôbec nefunguje. Ak má ponožka menej ako zhruba dvojtretinový podiel merina, vôbec o nej neuvažujem. Pre akékoľvek účely.

Mimochodom, aj keď som bol k nim spočiatku skeptický, tie hrubé Teko úplne bez problémov nahradili pôvodné Smartwool Trekking Heavy Crew, ktoré kedysi mávali 80 % merina (a už nemajú, samozrejme, ako je to tak v tomto okrese zvykom...).
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Ponožky

Příspěvekod Tecumseh » ned lis 29, 2015 9:42

Tie Teko ponožky sa dajú kúpiť aj niekde v našich končinách, nikde ich neviem nájsť :(
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54


Re: Ponožky

Příspěvekod Tecumseh » ned lis 29, 2015 18:51

No myslel som skôr eshop, v BA som nebol minimálne 10 rokov :mrgreen: mám to trochen od ruky a kôli ponožkám sa tam asi trepať nebudem, ale aj tak dík.Inak ešte by ma zaujímalo ako sú na tom velkostne, lebo keď som si bol posledne kúpil ti Smartwooly čo si spomínal tak veľkosť čo kupujem mi je veľká, takže ich môžem nosiť akurát doma :cry:
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Ponožky

Příspěvekod wawrik » pon lis 30, 2015 8:33

Aha, som myslel, že si ich potrebuješ naživo ohmatať... Že sa BA vyhýbaš plne chápem :D

Veľkosťou sú na tom rovnako ako Smartwool, takže na moju nohu 42 kupujem tak o číslo menšie - M.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Ponožky

Příspěvekod Tecumseh » pon lis 30, 2015 19:32

Hmm, ja nosím veľkosť 44 a Smartwool L-ko mi je veľké jak hovado tak to by teda asi chcelo tiež M-ko, neviem podľa čoho to číslujú ](*,)
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 14, 2016 19:41

nekdo si stezoval, ze se mu vytahali hrozne lastingy.. mohla sem platit bud asi kilo postovny nevo su vzit neco tak za 130 kc tak sem vzala nejaky merino lastingy asi za 250 vysoky na zimu o cislo mensi. vypadali v pohode, na cca 10km vychazce bez problemu tak sem je vzala na sneznice. asi nejakej blbej pohyb nohou, po hodine sem mela ponozky vytahany tak o dva centaky a desny puchejre na obou patach... sotva me to zacalo palit, uz bylo pozde. nasadila sem teda nizky smartwooly phd mid, co sem mela zalozni a dneska v pohode asi 5h chuze tak 50% sneznice a sice se mi tak o centacek sesunuly, ze sem je v hospode trochu povytahla ale ty lastingy me nastvaly mega moc
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Příspěvekod zonn » ned úno 14, 2016 21:33

Jaky Lastingy? Mam wsm a whi a nic takoveho nepozoruju.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 15, 2016 7:38

Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 17, 2016 6:02

tak mam ty twa doma dvoje a i uplne novy vyndany z obalu sou v kotniku volnejsi. jak to nema ani ten elastickej pruh, coz je asi duvod, proc se tak shrnuly..
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod booze » pát úno 19, 2016 11:14

V te ponozkarne v Brne na Josefske pry maji nejaky brutalni vyprodej. Nejake info?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ponožky

Příspěvekod fps » pon úno 29, 2016 16:34

na používání do města jsem zakoupil ponožky Lasting TXC 900 a Lasting TXC 620, ale bohužel nic moc, na noze úplně perfektně nesedí, ale hlavně po már měsících nevypadají moc dobře, z nápisu na stranách chodidla lezou nitě, a po prvním vyprání se na nich udělaly žmolky, ve srovnání s 3 až 4 roky starými Bridgedale, a 4 až 5 let starými High Point vypadají, a taky jsou o dost horší
Naposledy upravil fps dne úte bře 1, 2016 10:36, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 29, 2016 17:43

sakra, dneska sem kolem ni sla a niceho sem si nevsimla. zitra do mesta musim zas, tak cihnu ale nejakyho infa na vyloze vyrqznyho sem si nevsimla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 1, 2016 19:32

na dverich maj letak sezonnich slev az 60% do termopradla vedle ale na vyloze, dverich ci v prodejne neni znamka. prodavacek sem se neptala. pokud myslis ponozkarnu v josefince. o jiny tam ani nevim
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod booze » úte bře 1, 2016 20:00

jo diky tu myslim. Sherpax Bonete maji jednu drobnou vadu. Sedi porad perfektne, ale gumicka nad kotnikem je vytahana moc rychle. Porad jsou v lepsim stavu, nez BD
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ponožky

Příspěvekod scinkk » úte bře 1, 2016 20:20

V Praze nemeli bonete v me velikosti, jinak bych je koupil. Vzal jsme tedy aspon denali do bezeckych kecek. Jelikoz jsem mel oba pary Trekkeru ve spine, tak jsem je zkusil vzit na sneznice, ac jsou do mych bot tenci (tedy nez Trekkery), tak poslouzily dobre. Asi zkusim ty Bonete objednat.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Ponožky

Příspěvekod aksam » úte bře 1, 2016 21:04

Bonete špatný ponožky nejsou, letos jsem po třech sezónách prodřel jeden pár na patě, druhý pár si myslím, že už taky dlouho nevydrží, ale ve srovnání s lastingy jsou mnohem lepší.
Jinak na Josefské mají Bonete za 180kč, Elgon Lv za cca 150Kč a Juncal taky za cca 150kč, brutální slevy to nejsou, ale dlouhodobě mají nižší ceny než u výrobce, když nemá akci.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 2, 2016 6:09

taky mam bonete a sou fajn, jak pise aksam, lepsi nez lastingy ( ty me fakt vzhledem k cene dost zklamaly.

jinak taky se mi zda, ze cena je v ponozkarne taky o par kc lepsi, nez na webu.

ja bych chtela zkusit nejaky bd, nemam ted poradny vyssi fusky az na ty jedny, ale zda se mi, ze vetsinou mi sou moje vyssi fusky v kotniku volnejsi i pres pruznou cast a zpusobuje to trochu v bote nepohodli a milimettovy stahovani fusky, ze musim treba 2x-5x za den povytahnout lem, coz je opruz.

obecne nejlepsi moje fusky sou smartwool a damsky hp, ale co mam zas pohorky, tak konci s botou a to mi uplne nevyhovuje
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 6, 2016 16:42

mam na ty fusakle fakt pech, bd trekker velikost S (37-39) na moji nohu 39, musela sem je v bote dneska 2x popotahnout za par kilaku, protoze se mi trochu zdalo, ze hur drzi kolem kotniku a mirne se "sesouvaji". Su nestastna ](*,)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení