Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod Srna » stř úno 6, 2019 14:01

Zdravím!
Keďže sa práve učím šiť a mojím cieľom je postupne si vytvoriť aspoň časť výbavy na turistiku podľa môjho gusta a potrieb, chcela som sa poradiť so skúsenými.
Na bundy si zatiaľ vôbec netrúfam, ani nič podobné, ale povedala som si, že začnem nohavicami. Kým všetko vychytám, budem experimentovať len na sebe :D

Chcela by som obsiahnuť nejak rozumne turistiku v horách ako Nízke Tatry, v lete, na jeseň, jar... Otázka je, či by ako kombinovateľné trio fungovali voľnejšie nohavice z nohavicového softshellu (parametre 15/18), pod to legíny z merino vlny, keď je zima, respektíve keď mrzne a nehýbem sa moc, tak ešte medzi legíny a gate "tepláky" z tenkého fleecu.
Myslíte, že by to mohlo fungovať? Eventuelne máte tipy, ako inak kombinovať vrstvy?

Vďaka pekne za odpovede :)
Srna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 6, 2019 13:35

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 6, 2019 14:15

jak se potis? v tech kalhotech v lete chcipnes...

to chce nememranovej ss a pak by to mohlo fungovat v poho ale 2 vrstvy pod kalhoty to je nic moc na pohodli pri noseni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod Srna » stř úno 6, 2019 14:48

Díky za odpoveď!
Popravde som zimomrivá, ale skôr som to myslela, ako kombo na hory - cez deň, keď je teplo a stúpam - kraťasy. Hore, keď fúka, softshellky. Keď je zima a hýbem sa - softshellky a pod to legíny, a keď som večer na chate a sedíme vonku, je trebárs len pár stupňov, tak legíny, tenké flísky a softshellky. Na spanie si nechať napr. len fleecove gate.

Ale možno je to zbytočné kombinovanie - práve na to sa pýtam. Zimomrivá síce som, ale neznášam potenie, takže dobre, že vravíš :D
Naposledy upravil mike dne stř úno 6, 2019 16:59, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Srna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 6, 2019 13:35

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod pavproch » stř úno 6, 2019 15:01

univerzál = kompromisy

kompromisy to sú krysy, ako spieva J.Ráž

nedělat
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod Srna » stř úno 6, 2019 15:20

Tak ako poriešiť kombinovateľnosť a zároveň netrepať príliš veľa vecí?
Naposledy upravil mike dne stř úno 6, 2019 16:59, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Srna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 6, 2019 13:35

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod apuka » stř úno 6, 2019 16:07

Srna píše:kombo na hory - cez deň, keď je teplo a stúpam - kraťasy. Hore, keď fúka, softshellky. Keď je zima a hýbem sa - softshellky a pod to legíny, a keď som večer na chate a sedíme vonku, je trebárs len pár stupňov, tak legíny, tenké flísky a softshellky.
:(( Teda nevim, i kdyz stoupas, bude teplo, ale "pofukuje vetricek", muze Ti byt zima na kolena v kratasech. Jak uz doporucovala mawenzi, vykasli se na membranovy SS a sezen nemembranovy, dostatecne prodysny.
Ja TI mohu rict, ze ja (na kolena na zimu haklivy a za beznych okolnosti spise zimomrivy) chodim cele rok v dlouhych kalhotech. Od jara do podzimu ve velice tenkych ne-SS Mammutech, co jsou fakt hodne tenke a neni v nich teplo ani pri +30 - ale klidne se daji pouzivat i kolem nuly, resp. rekneme do nuly bez nejakych legin anebo podvlikacek. Pokud neprofouknou, tak dostatecne zahreji. A softshell by mel jeste lepe, protoze bude vice neprofukavy. No a s tenkymi (120g/m2) polomerinovymi spodkami jsem v nich klidne pochodil i v Tatrach do -10, vcetne posezeni/obedu nekde u chaty bez pohybu (nemel jsem zrovna jine kalhoty). Legina, fliska a SS pri "trebars len par stupnoch" je overkill.

Takze si myslim, ze jeste navic "tenkou flisku" je do -10 uplna blbost, to bys musela byt od rovniku... Radeji fakt sezen ne uplne nejtenci nemebranovy softshell a pod to radeji mirne tlustsi merino spodky - a budes mit pokryto od, rekneme, +25 slunicko az do -15, zatazeno (bez vichrice). Ty fleece spodky tak max pod -15, lepsi by bylo pod merino nez na a to jeste stejne nebude ono, protoze se TI bude blbe pohybovat, budes se asi potiti a nebude to nijak prijemne. Navic si myslim, ze kvuli temto neprijemnostem Ti pridaji max. 5 stupnu teplotniho komfortu. A to bys jeste musela mit hodne dobre fleece material, zadny neprodysny z nasich beznych prodejen nebo co se prodavaji z toho veci v levnejsich obchodech.
Hlavne bych se zameril jeste na dobrou vodeodpudivou vrstvu na tom softshellu (DWR), at nezacnou kalhoty propoustet vodu pri sebemensim mrholueni nebo snezeni. Potom TI totiz ani fliska ani merino za chvili moc nepomuze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod mike » stř úno 6, 2019 17:11

@Srna: souhlas s predrecnikama. Na to, co pises, ti v pohode budou stacit jednoduche kalhoty z PAD nebo nemembranoveho SS, kdyz uz to musi byt SS. Membranovy SS je v tvem pripade nesmysl, nepromokave to nebude, protoze podlepene svy doma neudelas a pak uz ma membrana jen same minusy, zvlast s takovymi parametry.

Technicka: necituj prosim zbytecne. Prispevky vyse jsem opravil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod dudy » čtv úno 7, 2019 16:22

Srna píše:...Keďže sa práve učím šiť...
Na bundy si zatiaľ vôbec netrúfam, ani nič podobné, ale povedala som si, že začnem nohavicami...


Mě přijde mnohem jednodušší ušít bundu, než kalhoty...
Dobře to střihnout přes prdel a v rozkroku tak, aby to nikde netáhlo a hlavně nedřelo a že v mezinoží se to při turistice šouchá fest, je docela kumšt...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod GreyMouse » pát úno 8, 2019 11:34

Mně teda přijdou kalhoty na učení lepší. Dá se začít s něčím jednodušším jako jsou tepláky nebo kraťasy s gumou v pase. Na tom se dá (kromě tréninku samotného šití) otestovat jak daný střih konkrétnímu člověku sedí; volnější kraťasy jsem občas stříhala podle jiných, pokud něco nevyšlo přesně (jakože často nevyšlo), tak to šlo na koncích zastřihnout a dorovnat. Bundu bych si takhle stříhat netroufla, špatně ustřižené rukávy, které by nešly vsadit, by se napravovaly hůř (a i kdyby se mi to nakonec nějak povedlo, tak by byl nejspíš každý rukáv trochu jinak). A taky je bunda víc na očích; pokud mám u kalhot něco o 1/2 cm jinak než by mělo být, tak si toho pravděpodobně nikdo nevšimne, podobná chyba na bundě u krku je hrozně vidět. Člověk přišpendlí odspodu oba díly zipu a nahoře zjistí, že je každý konec jinde :roll:. Přešpendluje to, dokud se konce nesrovnají a pak se to stejně "rozjede" při šití #-o

Minulou zimu jsem měnila zip u pracovní sofshelky. Šlo čistě o funkčnost, ale stejně jsem byla otrávená z toho, jak blbě výsledek vypadal. V místě, kde je přišitý stojáček a všívá se zip, je přes sebe několik (8? :-k) vrstev látky (+ zip). Můj stroj nemá problém tu bouli prošít, ale já nezvládám navést látku do stroje tak, aby zůstala ve stejné vzdálenosti od kraje zipu a šev nebyl klikatý. Tady už by se hodil nějaký profistroj a know-how a dovednosti profišvadleny. Pro začínajícího amatéra mi prostě přijde šití kalhot jako lehčí disciplína i v případě, že přejde od gumy v pase ke vsazení do pásku a zapínání na zip.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod dudy » pát úno 8, 2019 11:43

Problém je, že jeden centimetr blbého švu v rozkroku ti po pár kilometrech rozedře stehno do krve.
Křivej šev u límce je sice hnusnej, ale...
Bund jsem šil několik (větrovka, bonekanka, flíska, péřovka, anorak...) a i s dobrým výsledkem, kalhoty asi troje a výsledek vždycky stál za vyližkapsu.
Jediný co šlo byly fukeráky, ale to sou v podstatě ty tepláky...
Na technický turistický kalhoty, tak aby to dávalo smysl, bych si netroufl.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod GreyMouse » pát úno 8, 2019 14:18

Já šila hlavně v době, kdy doma šitý bylo lepší než to nic, co se dalo sehnat v krámě a pozdějc na děti když byly malý a měly malý nároky, ale velkou spotřebu (a já měla víc času než peněz). Dnes už hadry jen vyjímečně (spíš jen opravy/úpravy), protože to co se dá koupit vypadá mnohem líp než co bych byla schopná stvořit já a kdybych chtěla něco ze spešl materiálu, tak bych stejně měla problém ten materiál sehnat. Ale pokud má srna chuť se do nějaký tvorby pustit, tak jí fandím. Pokud by byla šikovná a zvládla ušít cokoli na přání, našlo by se i dost zájemců; nespokojenců s obchodní nabídkou je tady dost :D. Pro začátek to ale chce něco nenáročnýho, u čeho je šance, že to bude použitelný a bude to vypadat aspoň tak dobře, aby to povzbudilo tvůrce k další činnosti :)

Jestli ty to nepřeháníš v posilovně a nemáš moc silný stehna, která se ti pak při námořnické chůzi třou o sebe :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 16:11

dudy píše:Problém je, že jeden centimetr blbého švu v rozkroku ti po pár kilometrech rozedře stehno do krve.

Nevim, jestli sis toho vsimnul, ale zensky to maji v rozkroku trochu jinak :twisted: Nic jim tam neprekazi a svy jim tolik vadit nemusi.

(moje byvala chodila obcas po horach v leginach naostro, to kdybych si oblik ja, tak jsem jeste zavrenej ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod dudy » pát úno 8, 2019 17:09

Píšu "rozedře stehno", ne koule...
:wink:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod dudy » pát úno 8, 2019 17:11

GreyMouse píše:...Jestli ty to nepřeháníš v posilovně a nemáš moc silný stehna, která se ti pak při námořnické chůzi třou o sebe :mrgreen:


Z tý mý posilovny mám roztomilý pivní pupíček...
8)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 17:25

Mne obvykle rozedre stehno latka nebo sev shrnuty mezi stehnem a koulema ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod dudy » pát úno 8, 2019 17:36

Na mém výroku, že v rámci pokroku, blbej šev v rozkroku, horší švu u krku, to kuwa nic nemění...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod Srna » pon úno 11, 2019 12:03

Vďaka pekne za podnetné príspevky :D
Dám vám potom vedieť, ako to dopadlo - prinajhoršom gate budem nosiť na záhradu, prinajlepšom si otvorím obchod a budete u mňa všetci nakupovať :D

*
Srna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 6, 2019 13:35

Re: Nohavice na turistiku - univerzálny DIY

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 11, 2019 12:14

hlasuju pro druhou moznost, su desne nekonfekcni :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37


Zpět na Oblečení