Jaké vybrat funkční prádlo?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod matobng » čtv říj 15, 2015 10:11

...inak -40 je celkom extrem, ale zalezi aku aktivitu a v akej intenzite budes vykonavat. Tiez si myslim, ze toto si budes musiet poskusat sam, niekomu super funguje meraklon Brynje na telo a na to merino, napr. Devold.

Ale je tu este aj ina skupina ludi, ktori na telo davaju ako prvu nepriedusnu vrstvu, ktora vytvori barieru tepla rovno pri tele, casto sa takto ludia obliekaju na arkticke aktivity, s tym, ze pot sa netransportuje do dalsich teplych vrstiev a tie ostavaju suche.
matobng
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: úte lis 18, 2014 19:21

Příspěvekod Michal82 » čtv říj 15, 2015 15:47

Tak sem vzal další Devold Expedition triko a kalhoty - ty kalhoty mam první je tam taky posunutý číslo? Normálně mám L od Devoldu M.
K tomu sem vzal
http://www.hudy.cz/bundy_panske/millet- ... html?&fb=8
A ještě
http://www.hudy.cz/bundy_panske/millet- ... rouge.html
A na vrch mam SS bundu nebo GTX tak doufám že už mi bude teplo :D
Obe fleesky najednou s Devoldem a SS snad nebudu muset tahat :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod matobng » čtv říj 15, 2015 15:54

ak sa v tom pri tych -40 budes aktivne hybat, mozno bude stacit (i ked ja by som zamrzol v takejto kombinacii, to viem urcite), akonahle sa ale zastavis, bude ti zima. Na vacsie zateplenie uz treba Primaloft/Perie
matobng
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: úte lis 18, 2014 19:21

Příspěvekod Michal82 » čtv říj 15, 2015 16:33

Matobng - to asi nebylo na mně vid. Na -40 se nechystám :D To bych musel mít skafandr :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod UNQ » čtv říj 15, 2015 18:43

matobng píše:...inak -40 je celkom extrem, ale zalezi aku aktivitu a v akej intenzite budes vykonavat. Tiez si myslim, ze toto si budes musiet poskusat sam, niekomu super funguje meraklon Brynje na telo a na to merino, napr. Devold.

Ale je tu este aj ina skupina ludi, ktori na telo davaju ako prvu nepriedusnu vrstvu, ktora vytvori barieru tepla rovno pri tele, casto sa takto ludia obliekaju na arkticke aktivity, s tym, ze pot sa netransportuje do dalsich teplych vrstiev a tie ostavaju suche.


O tom počujem prvý krát. Tie nepriedušné základné vrstvy sú teplejšie ako bežné zimné termoprádlo, napr. Devold Expedition? Mohol by si dať na ne nejaké typy, odkazy atď?...
UNQ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon srp 31, 2015 17:11

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2015 18:49

Hledej vapor barrier. Z Google vypadlo treba tohle: http://andrewskurka.com/2011/vapor-barr ... plication/

Cetl jsem na to tema clanek i v cestine, uz nevim kde, ale zakladni podminka byla, ze je nutne se s tim naucit spravne pracovat a ze to neni pro kazdeho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod wawrik » čtv říj 15, 2015 18:51

Tým sa radšej nezaoberaj, to je celá veda. Rozhodne to nemôžeš prevádzkovať bez dobrej prípravy, aby si poznal, ako reaguješ na zmeny teplotných podmienok a záťaže.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2015 18:56

Tys to nahodou nezkousel? Prijde mi, ze zrovna tobe by to fungovat mohlo.

BTW, vsimni si, ze Skurka pouziva slovo mikroklima 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod šíp » čtv říj 15, 2015 19:01

mike píše:Cetl jsem na to tema clanek i v cestine, uz nevim kde, ale zakladni podminka byla, ze je nutne se s tim naucit spravne pracovat a ze to neni pro kazdeho.

Co tady?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2015 19:04

Bingo :smt023

Koukam, ze si to pamatuju docela presne ;-)
VB systém není pro každého a je nutné se s ním naucit pracovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » čtv říj 15, 2015 19:05

jojo, VB je složitá věc, za pár dni se nedá naučit jeho správné používání, ale má to něco do sebe, obzvlášť při dlouhodobém pobytu na těžko při hodně nízkých teplotách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod wawrik » čtv říj 15, 2015 19:13

mike píše:Tys to nahodou nezkousel? Prijde mi, ze zrovna tobe by to fungovat mohlo.
Rozmýšľal som nad tým, ale nakoniec som zistil, že tým nič nezískam. A hlavne to obnáša dosť servisu okolo, typu obliekanie/vyzliekanie.

mike píše:BTW, vsimni si, ze Skurka pouziva slovo mikroklima 8)
Jo, pod nepriedušnou vrstvou. Tam je to OK. Ty sa ho snažíš používať v súvislosti s priedušnou vrstvou :-) Ale aby som predišiel ďalšej zbytočnej debate, je mi jedno, či si dobrovoľne pestuješ „zmes vzduchu a vodných pár“ :-) , hlavne, že ti to funguje.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2015 19:17

Jj, navic bych rekl, ze ti v tom musi byt porad trochu zima, aby ses nepotil.

Neprodysna vrstva je limitni pripad vrstvy prodysne [-( :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod wawrik » čtv říj 15, 2015 19:23

No jo, programátor :roll:

mike píše:Jj, navic bych rekl, ze ti v tom musi byt porad trochu zima, aby ses nepotil.
To mi práve nevadí, vlastne preto som sa o VBL zaujímal. Mierny pocit zimy (resp. chladu) mám rád, veľmi rád. Ale zasa som lenivý, takže obliekanie/vyzliekanie som ochotný absolvovať tak dva- trikrát za deň, viac nie. Pri VBL by som musel cvičiť v podstate pred každým kopcom, alebo keď vyjdem z údolia na slnko atď. Môj terajší systém je v tomto dosť flexibilnejší, spracuje aj krátkodobé stredne silné potenie (alebo dlhodobé mierne potenie).
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2015 19:29

Programator je limitni pripad cloveka :P :twisted:

No vsak, prave proto jsem myslel, ze by ti to mohlo fungovat. Ale rozumim, taky by mi vadilo s tim neustale laborovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » pát říj 16, 2015 7:32

mike píše:Jj, navic bych rekl, ze ti v tom musi byt porad trochu zima, aby ses nepotil.
Podle mne zase vubec nemusi byt v tom "trochu zima". Jo, vytvoris si tam nejake mikroklima, mozna tam budes mit i vlhko a mozna se Tvoje pokozka nebude citit uplne idealne. Ale to je vymyslene do relativne extremnich podminek, kde za kazdou cenu potebujes udrzet telesnou teplotu na prijatelne urovni pri hodne nizkych teplotach. A asi je tu kazdemu jasne, ze jakakoliv izolacni vrstva ztraci dost ze sve izolacni schopnosti pri navlhnuti (a vlhkost se pri propustne prvni vrsvtve postupne siri dal do ostatnich vrstev). Navic pri extremnich mrazech ta vlhkost velice rychle zmrzne a to obcas i vevnitr (viz mikuv pripad s membranovymi kalhotami, jen tady se to muze stat i bez membrany kdekoliv) hlavne pri zastaveni.
Jina vec je, ze pri tech "teplotach" se pravdepodobne nebudes az tak potit, i Tvuj veskery pohyb bude pomalejsi.
Je to neco za neco - asi to neni moc vhodne na opravdu dlouhodobe pouziti bez moznosti delsich prestavek v (rel.) teplu, kde si kuze muze oddechnout, muze se osetrit, namazat, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16606
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod UNQ » pát říj 16, 2015 18:35

matobng píše:...inak -40 je celkom extrem, ale zalezi aku aktivitu a v akej intenzite budes vykonavat. Tiez si myslim, ze toto si budes musiet poskusat sam, niekomu super funguje meraklon Brynje na telo a na to merino, napr. Devold.


Aké máte niekto skúsenosti s vrstvou meraklon Brynje?
Tuto to stojí cca 1 400 KČ:
http://www.grube.sk/katalog/action/prod ... o%93.xhtml
Oplatí sa do toho investovať? Skutočne cítiť teplotný rozdiel v kombinácií Devoldom Expedition - v porovnaní len samého Devoldu Exp.??

Ak budem mať na sebe tieto vrstvy: Meraklon Brynje, Devold Exp., Pulover s PPS materiálu a na to tenšia flísovaná bunda v hodnote cca 3 000 KČ, ktorú ešte domyslím.. bude to stačiť do podmienok aké som predtým uviedol?? Do akých teplot by to asi stačilo??...
PS: Aktivita bude fyzicky nenáročná...
UNQ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon srp 31, 2015 17:11

Příspěvekod Michal82 » pát říj 16, 2015 21:14

:) jestli chodíš v české zimě v kraťasech s tričkem s krátkým a není ti zima tak asi jo.
Jestli bude nenáročná aktivita ses na tom jako já - dlouhodobej pobyt a nenarocna aktivita - budeš ve stanu? No a já sem ve Skotsku cca 10 stupňů průměr když je hezky 15 a v noci 5 - nad nulou - mám Devold Expedition a Soft Shell silnější gramáže a mrznu. Na další akci na 2-3 měsíce s teplotama 10 až -10 max beru komplet
Devold Expedition
Great Alps Jacket Men
Technostretch Pullover Men
A vrchní vrstva SS/GTX dle počasí.

Ta síť tě rozhodně nezahřeje a Devold je síťovanej dost.

Chceš jit do teplot o cca 30-50 stupňů nižších v tom samém? Neřeknu kdybys tam byl kratkodobe na aktivni pohyb ale takhle?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát říj 16, 2015 21:20

@UNQ: nejdriv napis, jakou budes mit perovku, jinak ta diskuse nema moc smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Michal82 » pát říj 16, 2015 21:36

Mike a nebylo by to fakt uz na péřovou kombinézku? Úniky kolem pasu a tak, myslím že kombinézka na -40 asi Dobrá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát říj 16, 2015 21:47

S takovyma teplotama tu maji zkusenosti snad jen sipovic, ale kdybych se zblaznil a do -40 planoval, tak bych o tom urcite uvazoval. Co treba tohle http://www.sirjoseph.cz/cz/produkty/obl ... ii-843.htm 620 gramu peri, to je takovy spacak s nozickama ;-)

Mas samozrejme pravdu v tom, ze je potreba resit i kalhoty, tohle nejaky softshell a spodky nezvladnou. Taky boty a rukavice, proste kompletni vybavu, to uz nejsou podminky pro zivot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Michal82 » sob říj 17, 2015 10:57

Jj ta je hezká v tom by mi ted bylo teplicko - uz ta fotka hřeje :D
Pred casem sem cetl článek o expedici na prechod Bajkalu - česká vyprava - jejich oblečení bylo hřejivější než co uvazuje kolega a to táhly sáňky (což zahřeje asi dost) a teploty tuším 0 az -20 ?
Nepamatuju si to přesně ale dohledat to půjde - jako inspirace a odrazovej můstek s tím ze potřebuješ daleko víc než oni.
Tu kombinézu určitě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod UNQ » sob říj 17, 2015 16:12

No jo, asi som tie materiály precenil.. Každopádne -40 °C je nejnižšia možná teplota, ktorú by som mohol očakávať, optimálne teploty budú o niečo vyššie... Kombinéza ma nenapadla, díky za link, vypadá to, že sa po značke Sir Jospeh porozhliadam.
Takže tú kombinézu mi doporučujete na základe toho, že budem mať na sebe ešte aj spomínané materiály?
Ak ju budem nosiť pri -20 °C, budem sa v tom variť?
Naposledy upravil UNQ dne sob říj 17, 2015 16:34, celkově upraveno 1
UNQ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon srp 31, 2015 17:11

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod wawrik » sob říj 17, 2015 16:21

:shock: Nie, to ti doporučujú na základe toho, že bez páperovej kombinézy (alebo minimálne páperového oblečenia ako takého) lezie do -40 °C iba samovrah. Zvláštne, že sa pýtaš na spodné prádlo, ale nemáš premyslený vrch.

S teplotami -40 °C tu, mimochodom, má skúseností málokto. Pri týchto teplotách ťa aj najmenší vetrík ochladí tak, že si to laik nevie predstaviť. Páperie je absolútny základ.

Mimochodom, veľa vrstiev znižuje pohyblivosť, ktorú už tak v hrubom páperí nebudeš mať bohvieakú. Plus to bráni dobrému krvnému obehu. A kritické je zateplenie periférií - nôh, rúk a hlavy. To tiež ešte premyslené nemáš? Asi by bolo najlepšie, keby si sa rozpísal, kam to vlastne ideš, aby sa dalo rozumne radiť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Michal82 » sob říj 17, 2015 16:27

Ja hlavně nechápu jednu věc.
Do takových teplot - bud nekde hodne vysoko, nebo Sibiř, pól.... by asi nemel chodit žádný amatér - a to mi je jako amatérovi jasný. A takhle to vypadá, že nemáš vůbec tušení co od toho vlastně čekat, co vlastně cca na sebe a td.....
Buď je to nějaký vtip, nebo sebevražda.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » sob říj 17, 2015 16:46

UNQ@

jestli nemáš osobní zkušenost s pohybem v přírodě na těžko aspoň při -20°C, což u nás není problém zažít, a jak tak čtu, tak asi ne? tak při -40°C opravdu hodně riskuješ, ono stačí i těch -20°C, v takhle nízkých teplotách potřebuješ mít už vše předem perfektně ozkoušeno, a vychytáno do poslední drobnosti, sebe teplejší spodní prádlo tě neochrání před omrzlinami, nebo dokonce ještě před něčím horším

P.S.
tohle téma o pohybu na těžko v přírodě při nízkých teplotách by si zasloužilo na OF samostatné téma
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod UNQ » sob říj 17, 2015 17:10

Nemám skúsenosti s pobytom v prírode ani pri -20°C. Primerné teploty kde chcem ísť očakávam tak -20 / -30 °C. Preto som si zvolil kritérium -40°C. Nie som debil a viem do čoho idem - s prepáčením... :)
UNQ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon srp 31, 2015 17:11


Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » sob říj 17, 2015 17:32

UNQ@

já tedy mam nachozeno na těžko v přírodě i v cca -25°C docela dost, a zažít ještě nižší teploty mě celkem láká, ale i pro mě by byl náročný pobyt v přírodě na těžko při -40°C, takže bych ti nejdříve doporučil načerpat osobní zkušenosti při pobytu v přírodě na těžko při cca -10°C, možná se ti to zdá málo, ale i při téhle teplotě můžeš dopadnou hodně špatně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod booze » sob říj 17, 2015 18:59

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 7:37, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení