Jaké vybrat funkční prádlo?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » sob čer 16, 2018 23:59

Ja teda rozdil mezi merinem 150 a 200 poznam. Prvni merino triko jsem mel prave IB 190 a byvalo mi v nem horko. Pak jsem presel na IB 140 (pozdeji to zmenili na 200 a 150) a bylo to lepsi. Ovsem jak je merino mokre, tak je vsechno spatne. V tom je prave vyhoda umeliny, ze uschne rychleji a to vyrazne rychleji.

Dneska jsem mel zas to HighPoint triko, naruby, jinak uz ho nenosim. Vylezl jsem si od Vltavy nahoru po skalach, nahore byl zpoceny jak zvire, tricko bylo mokre. Uschlo doslova za par minut, merino by v takovem stavu neuschlo ani za hodinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 17, 2018 10:22

me teda je vedro nebo je vedro :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » ned čer 17, 2018 18:49

přesně tak, když mi je vedro, tak mi je prostě vedro, a je jedno zda mám na sobě triko které je ušito ze 100 g/m2 a nebo ze 200 g/m2, ale v čem je velký rozdíl, tak v odvodu potu od těla a pocitu sucha na těle, mě ňákých 100 g/m2 nestačí, já potřebuji aspoň 200 g/m2, tohle píši o umělotině a o použíti na turistiku v létě, já se v létě na turistice vařím i v jen 100 g/m2 vlněném triku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » ned čer 17, 2018 19:29

Rekl bych, ze kecas, vlnene triko se 100 g/m^2 jsem jeste nevidel. Hned bych ho bral, samozrejme ne na turistiku, ale na cestovani v horku.

Odvod potu u umeliny nezalezi ani tak na gramazi, jako na tkani. Moje stara PowerDry trika, co maji 104 g/m^2, odvadeji pot skvele, jsou mokre akorat na povrchu, ale kuze je v suchu. Ona neni umelina jako umelina. Plati ale, ze cim vetsi gramaz, tim vetsi vedro, protoze to vic izoluje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » pon čer 18, 2018 9:36

mike píše:Odvod potu u umeliny nezalezi ani tak na gramazi, jako na tkani. ... Plati ale, ze cim vetsi gramaz, tim vetsi vedro, protoze to vic izoluje.
Miku, nejak si sam protirecis, ale potvrzujes, co jsem chtel napsat: Vase handrkovani ohledne gramazi ruznorodych materialu jsou naprosto ujete, protoze na gramazi (v rozumne mire) nezalezi.
A zrovna u Polartecu nezalezi ani na oznaceni materialu :twisted:. Vsak uz jsem psal, ze oni klidne udelaji napriklad Power Dry v gramazi 120g, ktery bude skvele hrat v zime pod stredni vrstvou ale v lete jako vrchni vrstva bude nepouzitelna, protoze sama nedokaze vne dostatecne odparovat vlhkost (asi i to Tve HP tricko). A dokazou udelat tricko s gramazi 200g (i vice), ve ktere Ti bude v zime chladno, protoze je urcene jako vnejsi vrstva na odvadeni vlhkosti a okamzite odpareni na vzduchu pomoci vlastnich vlaken, ale bude blbe fungovat pod dalsi vrstvou. Ale jako jedina vrstva bude fungovat naprosto skvele i pri +35.
A stejne to muze byt napr. i u Coolmaxu (co asi fps pouziva).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pon čer 18, 2018 16:57

Rozlisoval bych dve veci. Odvod potu a izolacni vlastnosti materialu. To prvni zalezi na tkani, tvaru vlaken apod, to druhe na gramazi. Muzes mit latku, ktera skvele odvadi pot, ale kdyz bude mit moc velkou gramaz, tak se v ni prehrejes. Vyzkouseno prakticky na stejnych latkach. PowerDry od stejneho vyrobce o ruznych gramazich, merino IB 150 versus 200 atd.

Neda se primo porovnavat gramaz ruznych materialu, ale stejnych jo. Merino s merinem, PES s PES.

Jo a rec neni o vrstveni, ale o tricku na telo. Je horko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mitau » úte črc 17, 2018 22:21

Nevyzkousel nekdo ten Poalrtec Delta? Docela me laka Salewa Pedroc Delta.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 20, 2018 20:10

tak musim rict, ze experimentalne vyzkouseny pradlo od klimatexu je super, nezarezava se a drzi kde by melo (kalhotky Firen a Kelsa), cimz sem udelala vetsi nakup na pristi petiletku a ta jejich umelina mi nejak na telo neva.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Miuan » pon srp 20, 2018 22:27

Nevite nekdo o kosili z cisteho merina? Vim jen o Montbellu, a ti maji asian fit, a ten uz mam vyzkouseny ze mi je tesny pres ramena a ruce takze bohuzel.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » úte srp 21, 2018 8:26

Icebreaker. Trochu kdyz pohledas, najdes. Napriklad v HUDY tady a s kratkym nabizeli tady.
Ja mam trochu jiny s dlouhym rukavem, svetly s cernym kostkovanim. Bacha - maji cisla posunute, ja normalne kupuji veci XL a kosili mam M a je mi citelne vetsi nez je nutne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Miuan » úte srp 21, 2018 10:37

47% Merino
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod aksam » úte srp 21, 2018 10:42

Podívej se na webovky Icebreakeru dělají i ze 100%merina.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » úte srp 21, 2018 11:19

Ano, ta moje je pravdepodobne tato a je ze 100% merina.
Ale od te kosile necekej zazraky, docela se v tom potim i bez pohybu - a v podpazi to zasmradne rychleji nez bavlnena, i kdyz tam ma sitovou merino latku. Proste ten material je jiny nez na tricka, husteji pleteny a nejak to poceni tak nezvlada. A to ja nejsem nijak extremne potici se clovek a tu kosili nosim do prace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Miuan » čtv srp 23, 2018 6:04

Tak dekuju za vysvetleni. Slo mi o tu variabilitu, vyhrnout rukavy, zvednout limec, rozepnout knofliky atd, neco co u tricka lze obtizne nebo nejde vubec, ale pokud merino kosile funguje jak rikas, tak to nema cenu.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Kiszoun » stř dub 3, 2019 10:33

Pro Mika... Vypadá to, že Millet začal používat PWD správně (aspoň podle obrázků) :D
https://www.hudy.cz/outdoor_obleceni_pa ... flash.html
A tady v detailu:
https://www.millet-mountain.com/alpi-su ... lue-1.html
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř dub 3, 2019 19:51

Jj, vypada to spravne ;-) Skoda, ze tam nepisou gramaz materialu, ale podle vahy by mohla byt dostatecne nizka. Akorat... podle fotek to nema ploche svy :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 4, 2019 7:49

já mám tu starší verzi ze série Trilogy a to má ty čtverečky taky zvenku. Gramáž mě přijde spíš nižší. Nicméně odolnost takového trika například proti suchému zipu je fakt mizerná.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2019 18:24

A co ty svy? Nevadi to? Ja mam vsechny PowerDry trika s plochymi a myslel jsem, ze je to standard.

Co se odolnosti tyce, tak mam dve ted uz pres 20 let stara trika z puvodniho PowerDry, ktery byl jeste "chlupatejsi". Vydrzely neskutecne hodne, ale je pravda, ze suchyma zipama jsem odolnost netestoval, proc bych to delal? ;-) Ve srovnani treba s merino triky je vydrz minimalne 10x vetsi, spis vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Pierre111 » pát dub 5, 2019 7:59

Na švy se budu muset kouknout, ale při nošení jsem si ničeho negativního nevšimnul. Spíš mi pocitově vadil velký natištěný znak Trilogy na přední straně. Tou odolností nemyslím, že by se triko rozpadalo, ale spíš jeho vzhled, kdy se ti z něho vytahují jednotlivá vlákna. Bál jsem se je zastříhnout, že se potom udělá do trika díra. Nakonec jsem to zkusil a žádná díra tam není. Mám rukavice od BD, co mají agresivní zip a na ten se mi triko chytlo. Není to špatný triko, ale lépe hodnotím Arcteryx Phasic.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát dub 5, 2019 18:59

Proc ti vadi natisteny znak? Na ten Phasic se budu muset nekdy kouknout :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Pierre111 » úte dub 9, 2019 9:11

No je takový igelitový, jedná se o nějakou folii a ta nedýchá a trochu se lepí na tělo když se zapotíš. Prostě to není příjemné. Jo na Phasic se koukni. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fadp » pát čer 14, 2019 11:38

Zdravím,

poptávám nějaké funkční prádlo.

Triko s krátkým a dlouhým rukávem na nějaké spodky. Turistika, lehčí běh v terénu. Strašně moc se při jakékoliv aktivitě potím, merino nechci, trika ź vlny všeobecně mohu vždy ždímat. Zaujal mě power dry, ale nemohu sehnat nějakého vhodného výrobce. Našel jsem něco u Highpoint, ale "mike" se údajně neosvědčilo. Nevíte, kde funkční prádlo, první vrstva zakoupit?

Existuje nějaká alternativa Power Dry? Díky moc.

Popřípadě nemohli byste mi rovnou doporučit nějaké oblečení na turistiku, dříve jsem to neřešil, ale také jsem nechodil na noc, nyní, když jsem se v tom našel, bych chtěl koupit něco kvalitnějšího, abych nemusel sebou tahat tolik náhradního oblečení. Zatím české hory, Rakousko, Slovensko, spaní ve stanu.

Nemohl by mě někdo navést? Nějaký základ co byste si koupili, kdybyste odměňovali šatník. Jak byste to vrstvili. Díky.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod aksam » pát čer 14, 2019 12:10

Podívej se po tričkách z power dry od Mammuta modely Sertig, gramáž je srovnatelná s triky od Zaja, která už nejsou. Prodávají se v Hudysportech nebo v Brně v mammuťácké prodejně v M-paláci.

Výborné je i Brynje super thermo nebo na léto super micro, ale ta jsou ze síťoviny a je lepší je nosit jako spodní a na ně ještě něco.

Fajn jsou i trička určená přímo na běh, na odvod potu fungují dobře a rychle schnou.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Lipon » pát čer 14, 2019 12:21

případně si jedno triko z PowerDry od High Pointu kup na zkoušku - osobní zkušenost je jednoduše nepřenositelná. Já jsem v nich zatím negativa žádná neshledal.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 14, 2019 13:19

Power Dry můžeš taky koupi it od Millet, prodávají též v Hudy. Z mé zkušenosti je ale lepší materiál Phasic od Arcteryx, ten schne podle mě ještě rychleji a navíc se mi zdá víc odolný než Power Dry.
https://arcteryx.com/cz/en/shop/mens/ph ... k-shirt-ss
Dělají z toho trika s krátkým i dlouhým rukávem a dokonce mají myslím dvě gramáže.

Co se týče komplet oblečení, tak to je na delší povídání a stejně si to budeš muset vyzkoušet.
Obecně to chce kalhoty (já používám lehký nezateplený softshell například Montura nebo Arcteryx)
-místo mikiny bych volil lehce zateplenou bundu primaloftem nebo jiným vláknem
-do mrazů bych koupil péřovku Arcteryx, Mammut, Sir Jpseph, super jsou Mounht equipment
-nepromokavou bundu, já preferuju Gore Tex ale použít lze i jiný membrány
-proti vyloženě dešti je dobré doplnit bundu nepromokavýma kalhotama, tam je dobré mít celorozepínací kalhoty nebo aspon 3/4 zip z důvodu dobrého oblékání. Zde není asi nutné mít tu nejlepší membránu jelikož je nebudeš mít tak hodně na sobě.
Tebou požadované spodky bych bral spíš na spaní, na pohyb já používám zateplené hratasy, kde si je nasadím jen v případě velké zimy a můžu regulovat teplotu zipem.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod oodoow » pát čer 14, 2019 13:22

Pokud se při pohybu hodně zahříváš, tak je síťovina nejlepší, buď brynje, jak psal aksam anebo levnější alternativa Cool Mesh Superlight od Craftu. Mám ten Craft a na nynější vedra je to super. (nosím sólo, žádná další vrstva pod nebo přes) Je to lehké a prodyšné jako pavoučí síť.
Power dry trička tu inzeruje hlavně mike, žádný nemám, ale pochybuju, že by existovalo ještě něco prodyšnějšího než síťovina.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 14, 2019 13:25

Ta síťovina má jednu nevýhodu podle mě a to, že nechrání proti slunci. To může být v horách docela problém. Já se třeba nerad mažu krémem všude možně. Jinak to bude asi větrat super.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod oodoow » pát čer 14, 2019 13:37

Nevím jak brynje, ale ten craft určo chrání, můžu potvrdit na vlastní spálenou kůži v místech, kam síťovina už nedosáhla. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 14, 2019 13:43

Tak nějakou ochranu to mít bude ale těžko 50UPF. Já měl jednou triko s dlouhým co bylo děrované aby lépe dýchalo a spálil jsme si přes to rameno co bylo vystavené slunci. Pokud se budeš pohybovat ve výškách a na slunci, je lepší být krytý. Jakou ochranu ti to dává ale netuším. Já na ledovci nosím vždy triko s dlouhým rukávem.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod oodoow » pát čer 14, 2019 16:38

To jsi měl možná to brynje, ne? Hlavní nevýhodu považuji spíš to, že na horách se může rychle ochladit a pak v tom budeš dost zmrzat a že nevydrží, když to budeš nosit pod těžkým batohem. Ochrana proti slunci fakt není problém, běžel jsem v tom 100km závod v Thajsku, bylo tak 40C ve stínu a kde jsem měl triko, tak tam pohoda. (zbytek dopadl hůř)
Těch 50 upf to je spíš marketing ne? Všude to uvádějí, ale má to snad každá látka. Brynje má větší díry, takže tam by ses teoreticky mohl spálit. Btw. to spálení přes síťovinu, to jsi měl jako pak červeně tečkovaný rameno? :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení