Univerzální bunda? Mikina? Materiály? Podle čeho vybírat?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Univerzální bunda? Mikina? Materiály? Podle čeho vybírat?

Příspěvekod kykloop » úte bře 14, 2023 13:31

Snažil jsem si tady projít posledních pár stran témat a trochu se zorientovat, ale je toho všeho tolik, že vlastně nevim :D

Chci si pořídit nějaké trochu lepší sportovnější oblečení, které by ale nebylo vysloveně jednoúčelové. Tedy vhodné pro různé sporty (nejvíc asi běžky, kolo, turistika), ale klidně i na obyčejné výlety nebo chození po městě. Zas tak aktivně nesportuji, abych potřeboval mít pro každý účel něco extra.

Doposud jsem fungoval stylem první vrstvy - moira spodní prádlo (přiléhavé trička + spodky), ale pak už jsem na to dával běžné oblečení a skončil jsem při větších výkonech komplet propocený až do batohu :-D Takže to chci trochu zlepšit.

Hlavní cíl je asi bunda - ne větrovka, ne úplně zimní... Abych si pod ní vzal funkční prádlo a pak klidně jen tu bundu a mohl jít na běžky, kolo... Když by byla větší zima, tak třeba 2 funkční trika pod ní? Aby byla rozumně neprofukavá a vydržela alespoň menší déšť a hlavně byla prodyšná.
Potom nějaká funkční mikina by se taky hodila, postupně možná komplet výbava :-D

Kdysi jsem si koupil nějaké kalhoty mammut... měly být vodě odolné, ale to vydrželo snad jen do prvního praní (obyč prášek bez aviváže) a pak už promokly hned. Navíc myslím, že i před praním začaly promokat v kolenou, tedy v místech kde měly větší kontakt s tělem. Mířím tím tam, že bych rád nějaký materiál, jehož vlastnosti jsou trvalé, nemusí se impregnovat apod.

Značek jsou spousty, navíc jde asi spíš o značku a typ materiálnu, než o značku oblečení, co tak chápu...
Co jsem tady našel tak třeba doporučujete materiál Pertex Quantum Air, Alpha?, gore-tex - ten je ale asi nejdražší. Cenově se chci držet nějak rozumně třeba 2-3,5tis max za bundu?

Vím, že konkrétních produktů jsou stovky, ale jestli by šlo třeba naspat, z jakých materiálů má být vyrobeno, abych nešlápl vedle? Nicméně ani tipy na konkrétní kousky rozhodně neodmítnu. Nechce se mi mít někam do specializovaného krámu, kde mi doporučí to čeho budou mít nejvíc, navíc za obvykle doporučené ceny...

Díky!
kykloop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 29, 2015 17:15

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod Vexo » úte bře 14, 2023 22:28

bundy na kolo mivaji prodlouzena zada, ale jinak nevidim duvod neco takoveho nenajit. vetsina beznych i "funkcnich" bund se tvari buhvijak, ale nedychaji. chces material, pres ktery muzes nejakym zpusobem dychat, kdyz si ho natahnes pres pusu (darth vader test). V tomto ohledu jsou dobre jednovrstve softshell bundy (ss), tzn. bez podsivky, bez membrany. stejne tak nektere vetrovky (napr. HP Helium Pertex vetrovka z Pertex Quantum Air, ale i pod stejnym nazvem materialu se skryvaji ruzne funkcni vlastnosti u jinych bund. Ze SS napr. Rab Borealis dela se ve verzi s kapuci i bez. Na vetrovky i ss tu je samostatne vlakno.
Takovyto typ bund vyuzijes naprosto nejcasteji a vubec neres jestli jsou na zimu moc lehke, podle vykonu upravis zakladni/stredni vrstvu, ale mit svrchni vrstvu, ktera ti "nezabije" zbytek funkcniho obleceni je naprosto zasadni. Najdes samozrejme spoustu ekvivalentu a nejlepsi zvolit takovy, ktery ti bude sedet strihove (dobre a taky esteticky).
Tyto bundy nejsou nepromokave a o tom jak dlouho vydrzi nejaky destik zalezi ciste na jejich DWR uprave, ktera se drive ci pozdeji vypere nebo sleze, takze to je treba aktivne udrzovat, jako u bot.
Kdybys chtel nepromokavou budnu tak dobry kompromis je Pertex Shield Air v HP Active Jacket, ale proc nosit nepromokavou, kdyz vetsinu casu muzes pouzivat vetrovku/ss co lepe dychaji.
pokud chces bundu ktera se nemusi impregnovat tak hledej Goretex ShakeDry nebo Outdry Extreme materialy, ale prodysnost jde rapidne dolu, recenze na funkcnost jsou rozporuplne.
Stredni vrstva z ciste Polartec Alpha bez svrchni vrstvy je z mych zkusenosti to nejlepsi, co zatim na trhu je, existuji ale ruzne gramaze, obleceni byva ruzne nakombinovane/prekombinovane a najit idealni kousek neni lehke. DA Alpha T-Shirt, Rab Alpha Flash, Norrona Lyngen Alpha90, Macpac Nitro...
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod kykloop » čtv bře 16, 2023 11:26

díky moc za rozbor. Na ty bundy co píšeš jsem narazil, ale pořád si říkám, že to je prostě jen supertenká větrovka... a já bych přeci jen raději něco trochu teplejšího, ale tak ještě uvidím.
Co říkáte na materiál Gore-Tex Infinium™ Windstopper - konkrétně v téhle bundě od Salomonu za 3tis?

https://www.salomon.com/en-cz/shop-emea ... size=26079

Nemá kapucu, což je pro mne spíš výhoda a bude zřejmě lépe odolávat dešti. Otázka o kolik bude mít horší prodyšnost, ale skoro bych čekal, že i tak to pro mě bude z mých doposud nefunkčních bund velká změna k lepšímu.

No a pak mě zaujala ještě asi zde známější Direct Alpine ALPHA ACTIVE 3.0., která se dá kopit za 2,7tis.
kykloop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 29, 2015 17:15

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod Quido » pát bře 17, 2023 11:09

a jsme zase u principu vrstvení - supertenká větrovka má svůj význam proto, že netaháš zbytečnou váhu v batohu... proto hodně závisí na první vrstvě, která ti při správné volbě zajistí odpovídající tepelný komfort za normálních podmínek a při aktivitě, jakmile začne více foukat, anebo zastavíš, nastupuje ta druhá /byť tenká, ale lehká) 2. vrstva; v případně větší zimy lze na 1. vrstvu dát jako 2. izolační vrstvu, opět může být tenká lehká, a pak větrovku;
teplejší svrchní bunda bunda má omezení jen na chladné období, kdežto tenkou lze použít víceméně celoročně...

tady se sice neshodneme s mikem, který prosazuje na zimní sezonu jen 2 vrstvy, ale mně to přijde z pohledu přizpůsobení se možným změnám podmínek méně praktické, než vrstvení, co popisuju...
pokud chodíš jednodenky, tak na tom celkem nesejde, ale na více dní, či "drsnější" akce je dobré každý kus oblečení, který táhneš, dobře "zvážit" i zvážit :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod apuka » pát bře 17, 2023 12:10

kykloop píše:Co říkáte na materiál Gore-Tex Infinium™ Windstopper ... pak mě zaujala ještě asi zde známější Direct Alpine ALPHA ACTIVE 3.0.
Hlavne nezapomen, ze to jsou bundy hodne odlisneho typu. Navic DA Alpha je ponekud specificka a jsou docela vyrazne rozdily mezi nekteryma verzema, nektera verze ma Alphu po celem tele, nektera ma pasy bez izolace na bocich, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod kykloop » pát bře 17, 2023 23:04

rozumím, že větrovka bude asi univerzální ještě více, nicméně si myslím, že tu trochu teplejší bundu (Salomon nebo DA Alpha) bych přeci jen já využil častěji a nejen pro vysloveně fyzicky náročné aktivity. Přece jen to pořád není péřovka. O hmotnost/zbalitenost bundy mi až tak nejde, to bych využil spíš výjimečně.
Předpokládám, že ani jedna z těch bund nebude špatná?
kykloop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 29, 2015 17:15

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod apuka » sob bře 18, 2023 9:21

Ja zopakuji - ten Salomon a DA Aplha jsou dve hodne odlisne typy bund.

Salomon je z Infinia, membranova, je mirne (rekl bych "softshellovsky") zateplena. Nejspise na stani a za klidne chuze budes v ni v pohode v nejakem teplotnim rozsahu, jakem to je individualni. Ale odhaduji, ze pri trochu teplejsim jarnim/podzimnim pocasi a na slunci Ti v ni bude docela horko i vlhko (od potu). Podobne pri vysoke fyzicke aktivite. Ale nemam konkretne s ni zkusenosti, takze to odhaduji na zaklade materialu.

DA Alpha je z Polartec Alphy, tj. ciste izolacni. Nejlepe bude fungovat pri vyssich sportovnich aktivitach, klidne i pri rel. nizkych teplotach. Bude skvele odvadet pot, nebudes se v ni prehrivat a nebude Ti v ni zima - kym mas aktivitu. Ale az se zastavis, za chvili Ti zpod ni "ztrati" teplo a zacne Ti byt chladno, nejspise budes potrebovat dalsi vrstvu (napr. vetrovku). Na stani a mirny pohyb se taky da pouzit, ale pri opravdu vyrazne nizsich teplotach nez pro aktivni pohyb. Proste ten material je na maximalni odvadeni potu a udrzovani staleho teplotniho komfortu pri vysoke aktivite, ale neni dobry izolacni material pro "neaktivitu" nebo velice slabou aktivitu. Na jake teplotni rozsahy bude vyhovovat je zase hodne individualni.

Jinymi slovy bych rekl, ze by se ty dve bundy mohly docela dobre doplnovat - ale ani jedna nespolni Tve ocekavani univerzalni bundy.

Pro Tebe bych radil, pokud ses "zasekl" u techto bund, objednej si je obe a vyskousej chvili venku (samozrejme, ne se do nich zpotit). Sam zjistis rozdily a ze jak splnuji ocekavani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod Etheric » sob bře 18, 2023 10:56

Nic univerzálního neexistuje. Všechno je odlišný, v něčem diametrálně, každej typ bundy či mikiny se na něco hodí a na něco ne...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod kykloop » stř bře 22, 2023 10:53

Tak jsem si objednal zatím tu Salomonku, která už dorazila. První věc, že mi tedy rozhodně nepřijde jako zimní, resp. nějak zateplená, ikdyž taková asi je, ale jak jsem zvyklý na klasické oblečení, tak mi přijde spíš jako větrovka :-D

Co se ale chci zeptat... Nemalá část bundy má z vnitřku ještě šedivou vrstvu, přes kterou dark vader test moc nefunguje, narozdíl od černé vrstvy. Tipuju, že ta černá je čiště Gore Infinium a zbytek nějaké "vylepšení" od Salomonu, takže prodyšná jsou vlastně jen záda. I vnitřek rukávů je z té šedivé vrstvy. To asi není dobře že, když očekávám bundu prodyšnou?

foto bundy zde:
https://ibb.co/YP3xRtH

Možná tedy zkusím ještě Rab Borealis Tour, která se mi líbí tím, že nemá kapucu a není vysloveně sportovního designu.
kykloop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 29, 2015 17:15

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod apuka » stř bře 22, 2023 11:07

kykloop píše:Nemalá část bundy má z vnitřku ještě šedivou vrstvu, přes kterou dark vader test moc nefunguje, narozdíl od černé vrstvy. Tipuju, že ta černá je čiště Gore Infinium a zbytek nějaké "vylepšení" od Salomonu, takže prodyšná jsou vlastně jen záda. I vnitřek rukávů je z té šedivé vrstvy. To asi není dobře že, když očekávám bundu prodyšnou?
No... koupil ses bundu na "zimni behani a Nordic walking", takze je to nejspise resene klasicky. Predek neprofukavy, tj. tam je membrana GTX Infinium a zada nemembranova, jen mirne neprofuk aby to co nejlip dychalo. Bo se predpoklada, ze se chces chranit pred proudenim vzduchu pri zvem rychlem pohybu a ani ne tak moc pred samotnym vetrem - alespon ja vidim "smysl" takovych hybridnich bund v tomto. Plus kdyz si das na zada batuzek, tak ten Te ma chranit zezadu.

Otazkou je, ze kdyz "ocekavas bundu prodysnou", proc sis kupoval membranovou. Ta bude v drtive vetsine min prodysna nez nemembranova (z dobreho materialu). Na druhe strane Infinium se hodne pouziva na bezecke a cyklisticke veci a mnozi lide si hodne chvali, jak jsou prodysne, presneji, ze jak dobre odvadi pot ven. Protoze ten "dark vader test" nemeri odvod vlhkosti, ale propustnost vzduchu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod aksam » stř bře 22, 2023 14:06

kykloop ... salomonka bude fajn, ale využiješ ji hlavně v chladné části roku....na úvod jsi psal, že chceš vzít funkční triko na to bundu a jít na běžky a tahle bunda je na tohle ideální.
Když ji vezmeš dnes, kdy je cca 16 stupňů tak se v ní uvaříš...na tyhle podmínky se hodí rabka...zjistíš, že univerzální bunda na celý rok není a budeš jich mít více :)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: univerzální bunda? mikina? Materiály? Podle čeho vybírat

Příspěvekod mike » čtv bře 23, 2023 2:36

aksam píše:Když ji vezmeš dnes, kdy je cca 16 stupňů tak se v ní uvaříš...na tyhle podmínky se hodí rabka...

Nehodi, i v te by uz bylo horko. Hodi se na to vetrovka, dneska jsem ji mel na tricko s kratkym. A pritelkyne byla jen v tricku, vetrovku mela sbalenou v kapse a tvarila se vycitave, ze jsem ji presvedcil, at si ji vezme :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Oblečení