prstové ponožky zateplené

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » pon úno 8, 2021 18:44

Ahoj, prosím o rady jaké (a hlavně kde) pořídit prstové zateplené ponožky (funkční)?
Myslím, že by to mohlo být řešení pro moje věčně zmrzlé nohy. (použití jak na treking tak do tretrů). děkuji všem za tipy. Zdeněk
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod apuka » pon úno 8, 2021 19:56

Ne uplne chapu, co myslis tim "prstové zateplené ponožky (funkční)"...

Prstove ponozky z teplejsich materialu muzes sehnat, vlnene (resp. merino), pomerne silne Coolmaxove - ale asi tezko stejne teple jako hodne silne neprstove. Proste by se latka nevesla mazi prsty.
Kdyz jsi to myslel takto, tak radeji premyslej nad Coolmaxovyma Injinji (mam je a daji se dobre pouzivat) jako vnitrni ponozky a na to silne spise vlnene - Smartwooly, Bridgedaly, ... (je tech vyrobcu par). Kdyz chces aby Ti zustaly prsty suche a trochu teplejsi, tak Ti pomohou uz i tenci prstove - jen se vyvaruj nejakych s bavlnou, nejlepsi z umeliny, idealne s tim Coolmaxem, pripadne i v kombinaci s merinem, ale radeji at ji tam neni moc.

Bohuzel, jak jsem si vloni vsiml, u nas se hodne zuzil vyber tech Injinji ponozek... Takze mozna Ti zustane si objednat ze zahranici - ale neobavej se, pokud nebudes shanet nejake pofiderni cinske dodavatele, tak je koupis v pohode.
Jeste do pohorek si davej pozor na vysku ponozek, radeji vyssi, nad kotniky, at muze fungovat kominovy efekt. Taky bohuzel (pro pohorkare), u nas spise sezenes ty kotnikove, coz se do phorek moc nehodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod oodoow » pon úno 8, 2021 20:01

Prstové ponožky jsou obecně mnohem chladnější. Je to logické, pro větší teplotní komfort je mnohem lepší mít prsty u sebe. Stejně jako prstové rukavice vs palčáky.
Pokud potřebuješ do zimy na turistiku mít stejně prsty od sebe např kvůli puchýřům, tak to můžeš řešit jako já dvěma vrstvami ponožek. Do spod tenoučké injinji a na to silné teplé nejlíp nepromokavé bridgedale nebo dexshell.
Ty vnitřní bych ti stejně jako apuka doporučil dostatečně vysoké, protože nízké ti můžou dělat různou neplechu (sjíždět, tlačit koncem kde nechceš).
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » pon úno 8, 2021 20:41

apuka píše:radeji premyslej nad Coolmaxovyma Injinji (mam je a daji se dobre pouzivat) jako vnitrni ponozky a na to silne spise vlnene - Smartwooly, Bridgedaly, ...

Ahoj, díky za odpověď. Takže něco jako první vrstvu ty Injiny a jaké?
toto? : https://www.prstove-boty.cz/553-trail-m ... 7-velikost

a druha vrstva tlusté (s Merino - ty totiž mám a nemusel bych kupovat)? případně jaké z těch značek co jsi jmenoval
Je toho tolik že se v tom už nevyznám a nechce se mi více experimentovat, proto si nechám poradit.
díky za upřesnění.
Naposledy upravil sobb dne pon úno 8, 2021 20:55, celkově upraveno 1
Důvod: zkrácena citace
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » pon úno 8, 2021 20:45

oodoow píše:Prstové ponožky jsou obecně mnohem chladnější
Ahoj a díky za odpověď. No já si právě říkal že když mi to každý prst bude obepínat, bude to lepší....:/

oodoow píše:Do spod tenoučké injinji a na to silné teplé nejlíp nepromokavé bridgedale nebo dexshell.
druhá vrstva nepromokavé ponožky? wow to jsem ještě neslyšel, to potom nepotřebuješ žádné boty s tou slavnou membránou (která stejně taky proteče) :)
Naposledy upravil sobb dne pon úno 8, 2021 20:59, celkově upraveno 1
Důvod: zkrácena citace
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod sobb » pon úno 8, 2021 22:23

zdenekj: Vítej na fóru.
Nejprve moderátorská poznámka - necituj prosím zbytečně celé příspěvky. Použij buď část, na kterou reaguješ, nebo v případě, kdy je zcela zřejmé, na co reaguješ (příspěvek přímo nad Tvým a podobně), je možné citaci zcela vypustit, či použít nějakou formu oslovení.


K ponožkám: jak už Tě upozornili výše, v prstových ponožkách Ti tepleji nebude. Používají se z jiných důvodů, nejčastěji jako prevence vzniku puchýřů a otlaků.

K hledání informací o ponožkách doporučuji k pročtení posledních pár (desítek :wink: ) příspěvků tohoto vlákna: viewtopic.php?f=9&t=7774

Membránové ponožky (ano, i nepromokavé ponožky jsou membránové :wink: ), jsou trochu jiná kategorie, i o nich se zde na fóru dočteš. Možná je něco i v odkazovaném ponožkovém vlákně, určitě se řešily někde na posledních stranách vlákna o běžeckých botech: viewtopic.php?f=99&t=14390
Více asi pomůže funkce Hledat (vpravo nahoře)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » pon úno 8, 2021 23:00

Ahoj Sobbe, díky za přijetí. Tak víš co, raději toto vlákínko smaž, ať to někoho neirituje.
Dobrou noc.
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod sobb » pon úno 8, 2021 23:05

Nemažeme, ani nebýváme iritováni, snažíme se poradit :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod apuka » úte úno 9, 2021 8:16

zdenekj píše:
oodoow píše:Prstové ponožky jsou obecně mnohem chladnější

Ahoj a díky za odpověď. No já si právě říkal že když mi to každý prst bude obepínat, bude to lepší
Vubec nejdes spatnym smerem... Ano, samotne prstove ponozky vetsinou budou chladnejsi, ale kdys si das dobre ovadejici vlhkost, tak budes mit prsty (a celou predni cast nohy) sussi, tudiz - minimalne pocitove - Ti bude na nohy a hlavne prsty tepleji.
oodoow ma pravdu v tom, ze samotne teplo se lip udrzi v "palcacich na nohu", ale uplne nejlepsi teplo dosahnes, kdyz si das ty prstove a potom normalni. Stejne jako na rukou, staci si dat do palcaku jen tenke (napr. hedvabni) prstove rukavice a tepelni komfort se zvysi citelne.
Na nohou to funguje stejne. Jen nedoporucuji nejake v prstove casti stahujici silnejsi ponozky, lepsi jsou takove "akurat" - ani stahujici, ani volne.

Co se tyce membranovych, asi budou teplejsi jako normalni ponozky, zase az zacnes delat aktivnejsi pohyb a generovat vice tepla a potu na nohou, tak nemusi stihat odvadet pot (princip fungovani membrany je v ponozce omezenejsi kvuli mensim tepelnym rozdilum vevnitr a vne ponozky nez u boty samotne nebo obleceni). No a to povede ke zvyseni vlhkosti, co ma za primy nasledek vetsi teplene ztraty, jinymi slovy drive budes citit chladno. Takze tyto ponozky maji svuj velky smysl, ale za urcitych okolnosti.
Osobne si myslim, ze si zkus kupit nejake ty Injinji a zkus se svyma stavajicima merino ponozkama. No a potom uvidis, jak se osvedci. Myslim si, ze v nejhorsim ty Injinji bezne ponosis (na noseni do prace, doma a tak jsou naprosto skvele), ale pokud das jeste vice za membranove ponozky a zjistis, ze Ti nevyhovuji, nemas je moc kde vynosit. A holt, ty stoji peknou palku (ted jsem je manzelce objednaval, i se slevou je to teda dost).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod mike » úte úno 9, 2021 17:55

Ad membranove ponozky: hodi se spis do lehcich bot bez membrany, treba v bezeckych botach v mokru nebo snehu. Do tretru ano, do pohorek ne. Pri pohybu se v nich noha zahreje i kdyz jsou zvenku mokre, pri delsich zastavkach zacina byt chladno. Aktualni suchy snih je lepsi, nez mokro nad nulou.

Jako druhe ponozky se ale IMO moc nehodi, protoze jsou relativne uzke a tuhe a navic tuhnou s kazdym pranim. Mel jsem BD, kde to bylo od zacatku a ke konci se natahovaly jako holinky. Ted mam DexShell, ktere byly na zacatku vyrazne mekci, ale ted uz zacinaji pripominat BD na zacatku. Nevim, jestli bych do nich dostal nohu s dalsi ponozkou. Navic by to neprospelo funkcnosti, membrana uz by se dostala dal od tela a rozdil mezi vnitrni a vnejsi teplotou na ni, ktery je zasadni pro funkci, by se zmensil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » úte úno 9, 2021 22:17

Kluci apuka a mike, díky moc za rozsáhlé odpovědi. Půjdu cestou prstových tenčích ponožek a druhá vrstva použiji co mám tlustčí (merino apod).
Injiny jsem ve verzi vyšších kotníkových nedohledal, pak tedy které z těchto dvou zvolit? (s merino nebo bez) : (případně jiné? tenké prstové doporučíte?)
1.https://www.ponozkozrout.cz/1632-wool-l ... oetoe.html
2.https://www.ponozkozrout.cz/143-behani- ... oesox.html

PS: dnes jsem v opět v zimních botech a ´´funkčních´´ ponožkách pociťoval mezi prsty studený pot, věřím že prstové ponožky jsou řešením, uvidíme...
díky MOC!
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod mike » stř úno 10, 2021 0:16

Zkus oboje ;-) Asi bych zacal tema s merinem, mely by byt teplejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod apuka » stř úno 10, 2021 8:39

Mozna to zni blbe, ale taky bych doporucil si koupit oboje :wink:. Z duvodu, aby se dalo zkusit jak bude noha reagovat na umelinu a vlnu jako zakladni vrstvu. Pokud se prsty vice poti, muze vlna nestihat odvadet pot ven - sice budes na tom stale lip nez s normalnima ponozkama a potem mezi prstama, ale nebude to uplne ono. Umelina by mohla odvadet pot lip - ale ty ponozky neznam, netusim, jak dobre funguji.
Zase, jak mike pise, ty vlnene jsou teplejsi a rozhodne je nebudes mit problem vynosit, hoc jako samostatne.

O Injinji jsem psal, ze se u nas ted tezko shaneji vyssi, mam dojem, ze prodejci to zaradili jako "bezecke" a k tomu jeste pridali nesmyslnou myslenku, ze na behani se maji pouzivat jen co nejnizsi ponozky :twisted: ... Ony jsou taky drazsi, ale u nich ja osobne alespon vim, ze docela hodne vydrzi. Ale snad tyto by taky nemusely byt spatne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod oodoow » stř úno 10, 2021 9:12

zdenekj píše:Injiny jsem ve verzi vyšších kotníkových nedohledal

Co tyhle? liner-lightweight-crew
Dokonce mají v názvu liner, takže jsou ideální jako vnitřní vložka. Výška do půlky lýtka by měla být v pohodě.
Injinji má slušnou výdrž, ToeToe neznám, tak je to trochu risk.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod apuka » stř úno 10, 2021 10:58

Koukam, ze dokonce i v Decathlonu maji jedny asi vyhovujici a za slusne penize. Umelinove, mozna by to nemuselo byt marne.

A taky koukam, ze se asi trochu doplnily zasoby v CR...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » stř úno 10, 2021 18:47

Ahoj, jo diky za tip, tak když mi tady pořád předhazujete ty ´´indžiny´´ tak je zkusím objednat...
mají tam ještě jedny, ale ty vypadají tluštčí, no...
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » stř úno 10, 2021 18:47

apuka píše:Koukam, ze dokonce i v Decathlonu maji jedny asi vyhovujici a za slusne penize. Umelinove, mozna by to nemuselo byt marne.


Jo na ty jsem už koukal, vypadají hodně prodyšně, ale za tu cenu ok
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

prstové ponožky zateplené

Příspěvekod davyd » stř úno 10, 2021 19:11

Ahoj, můj tip je Injinji Trail Midweight Mini-Crew. Mám vyzkoušeno, že mi stačí do -8 °C, pokud jdu. To v Inov-8 Roclite 282 GTX.
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » stř úno 10, 2021 21:53

Ahoj, díky za tip no ja už objednal LINER Wool Lightweight
Naposledy upravil mike dne stř úno 10, 2021 22:01, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace predchoziho prispevku
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod zdenekj » pát úno 12, 2021 17:19

Ahoj, tak HLÁSÍM, že mi dnes přišly ty Injiny a hned jsem je vyzkoušel na 10km treku:
1.vrstva ´´LINER Wool Lightweight´´
2.vrstva ´´Funkční ponožky z ovčí vlny Merino BENET´´
3.boty Kilimanjaro plus (nezateplené)
Po několika set metrech byly nohy jako v peřince :D Není lepší pocit než cítit teplo od nohou. Teplota kolem -5
Takže spokojenost (uvidím ještě jak budou fungovat na kole v tretrách - zatím jsem neměl odvahu v těchto mrazech vyrazit)
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod booze » pon dub 24, 2023 20:49

Minulý týden jsem si po dvou dnech v jílovém blátě, kterého jsem měl plné boty, sedrel kůži mezi prsty a dost dostaly zabrat i nehtová lůžka. Pomůžou prstové ponožky nebo nepomůžou? Nikdy jsem se s tak abrazivnim blatem nesetkal. A ano byl jsem líný si nasadit nepromokavé ponožky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod oodoow » pon dub 24, 2023 21:56

@booze: Do něčeho takového bych si prvně namazal nohy nějakým krémem i mezi prsty. Potom bych si vzal tenoučké prstové ponožky a na to ty nepromokavé.
Kombinace tenká prstová + silnější vnější mi funguje lépe než jedna silná zateplená prstová ponožka.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod booze » úte dub 25, 2023 5:54

Mazu si Sportique Century Riding Cream i na nohy, ale toto byl extrem. Pri delsi chuzi se ponozka "nezakousne" do te vrchni? Nemas otlaky od svu na prstech?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: prstové ponožky zateplené

Příspěvekod apuka » úte dub 25, 2023 8:08

Mohu mluvit jen za svoje Injinji - tam zadne svy netlaci. Uz jen proto, ze tam zadny sev nemam. Resp. "neco pripominajiciho sev" je jen na konci prstu, ale to spise je strojove/pletene ukonceni pleteni. Rozhodne to neni sesiti a zvnejska to ani neni videt, ani mezi prsty tam necitis vubec nic.
Ja to obcas pouzivam do pohorek podobne jako oodoow - toto jako spodni a na tom silna vnejsi obycejna ponozka. S nejakym"zakousnutim" tam taky nemam problem. Stejne tak o nicem nemluvili manzelka ani syn, oni maji merinove Injinji, ja Coolmaxove.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Oblečení