Softshell s kapucou

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Quido » stř dub 12, 2023 16:38

já to chápu, když člověk není čuně a nesedá si do bláta, proč to furt prát...? :mrgreen:

jinak k té šustivosti - mám tu bundu taky - proti bavlněné džísce pochopitelně trochu šustí, ale nijak zvlášť, to ale šustí téměř většina oděvů ze syntetiky, pokud nemají záměrně protišustivou úpravu pomocí směsi vlny, či bavlny atp., to má však význam pro myslivce/lovce (do toho počítám i lovce beze zbraní)...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » čtv dub 13, 2023 1:38

Porovnal jsem svuj Borealis s tim, co ma pritelkyne. Jeji je asi o rok novejsi a jisty rozdil v materialu tam je. Sustivy neni, ale je na omak trochu tuzsi a pocitove mozna tenci pri stejne gramazi. Proste jako by ta tkanina byla vic "utazena". Dychaci test vychazi plus minus nastejno. Takze to vypada, ze material se opravdu mezi jednotlivymi kolekcemi obcas meni...

(tri roky nevypere SS jen prase, pokud to teda nevisi celou dobu ve skrini ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Lipon » čtv dub 13, 2023 8:20

a proč jí pořád prát? možná, kdo jí propotí 3x za týden, a to bude při takovém nošení o to spíš už někde špinavá
já tu mou pral asi po 2 nebo 3 letech, když už byla špinavá na rukávech, nebyl důvod jí jinak cpát do pračky, to jí taky moc nesvědčí

DTTO SS kalhoty, peru jenom když jsou fest špinavé a už nepomůže bláto jen opucovat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod ntz » čtv dub 13, 2023 9:25

me se obcas stava, ze treba odnekud prijdu, sundam si softshellku a kalhoty a aniz bych cokoliv dalsiho delal, tak se objevi pozdeji vyprane ve skrini ... takze ja to prani ani nemuzu pokazdy ovlivnit ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 9:29

Budes si muset doma najit toho poradkumilneho "skritka" najit a poucit ho o Tvych pravech mit spinave obleceni :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Quido » čtv dub 13, 2023 9:50

mike píše:(tri roky nevypere SS jen prase, pokud to teda nevisi celou dobu ve skrini ;-))


...mam to podobne jako Lipon;
halt, my prasata nejsme tak cimprlich ani hipsteri - pereme, jen kdyz to umazeme
:wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 9:53

Ja bundy vesim (vetsinou) na vesak na chodbe. Peru to, kdyz po prichode domu (v jine bunde) me prasti do nosa muj vlastni upoceny smrad z povesenych bund :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 13:49

mike píše:Porovnal jsem svuj Borealis s tim, co ma pritelkyne. Jeji je asi o rok novejsi a jisty rozdil v materialu tam je. Sustivy neni, ale je na omak trochu tuzsi a pocitove mozna tenci pri stejne gramazi. Proste jako by ta tkanina byla vic "utazena". Dychaci test vychazi plus minus nastejno. Takze to vypada, ze material se opravdu mezi jednotlivymi kolekcemi obcas meni...
Ted jsem si dal vedle sebe stary Ventus, cca dva roky stary model Momentum (to je cca. vepredu Borealis Tour, vzadu Pulse, takova mrizkovana trickovina) a novy Borealis Tour. Ty materialy (vsechny SS Matrix, myslim, ze stejne gramaze) se na vsech lisi. Ventus je pocitove uplne jiny, jak jsem psal mekky, vubec nesustivy, prakticky bez odporu profouknutelny, proste skoro jako tricko. Momentum (ta predni cast) je citelne pevnejsi matros, uz trochu sustivy, ale ne moc, profouknout jde vyrazne hur nez Ventus. Borealis Tour ma jeste pevnejsi a vice sustivy (ale neni to az tak jak napriklad starsi Pertexy. Classic nebo Microlight) a profouknout jde mnohonasobne hur nez Momentum.

Neni to prime srovnani stejne bundy po medolovych letech, ale material pojmenovany stejne, Momentum a Borealis Tour maji oba uvedene "Matrix™:,DWR (C6) 80/20,10cfm,130 g/m²,90d/90d,85% nylon 6 15% elastane", Ventus ma "Matrix SWS 131g/m2, 86% polyester, 14% Elastan" (co jsem horko-tezko nasel").
Takze rozhodne je tam zmena materialu z PES na PAD/nylon. Coz by docela vysvetlilo, ze Ventus je mekci, ty nove materialy jsou uz spise podobne vetrovkovinam, jen ze silnejsiho vlakna.
A rozhodne je tam zmena i v tom novem Matrixu z nylonu z ruznych let.

Edit: Jeste nemohu vyloucit, ze v pozdejsi verzich Ventusu nez je moje taky nemohly zmenit material na nylon. Kde jsem ale nasel slozeni, vsude psaly PES+Elastan. Ale mnoho takovych stranek uz neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Quido » čtv dub 13, 2023 14:07

No, s tou šustivostí to bude asi hodně subjektivní...
když si vezmu starou bavlněnou bundu, anebo fleece mikinu, tak ty považuji za nešustivé, jakákoli jiná bunda ze syntetiky, jako SS, péřovka, hybridka či větrovka proti nim nějakým způsobem přecejen šustí, nejvíce mi šustí HS od HP, nejméně péřovka Marmot a pak taková prodyšná noname větrovka na kolo a příměsí bavlny. Nic z toho však nešustí tak, že by mne to nějak rušilo, či vadilo, to jen, když je o tom řeč...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 14:50

Vsak ja taky nikde nepisu, ze by tam bylo nejake susteni, co by necemu vadilo. Jen ze je latka trochu (nebo "trochu vice nez trochu") sustiva, proste jako vlastnost. Kvuli tomu se ale klidne da nosit a pouzivat.
Jinak mas pravdu, ze i u toho Ventusu by se dalo rict, ze ta latka vydava nejake susteni, rozhodne vice nez nejake Ba tricko, ale to ani "nestoji za rec", proto jsem psal, ze je to nesustive. Proste uz i oproti Momentu je to velice jemnounke.

Sdeleni meho prispevku o tech latkach melo byt, ze je fakt neprijemne (jemne receno), ze vyrobce pod stejnym nazvem prodava neco ze snad kazdym modelovym rokem trochu (no, nekdy hodne) odlisneho materialu. Tj. se ani v nejmensim se neda spolehat na to, ze kdyz jsem si koupil vyrobek X od vyrobce Y v roce Z, tak ze kdyz si koupim v roce napr. Z+1 stejne oznaceny a na prvni pohled stejne vypadajici vyrobek, nekdy i podle popisu ze stejneho materialu, tak budu mit to same.

No a Rab neni zdaleka jediny vyrobce v tom. Plati to skoro pro vsechny od Arcteryxu pres Mammut, Polartec a Primaloft az po Vaude. Nejhorsi na tom je, ze u vsech se da rict, ze cim je vyrobek uspesnejsi a (kvuli skvele funkcnosti) oblibenejsi, tim drive je treba udela inovaci, kterou s tou funkcnosti, oblibenosti a uspesnosti neco udelame. ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod DALE » čtv dub 13, 2023 16:01

Tak muj Ventus je 10/2017 a Borealis 03/2021 a extra odlisny mi ty materialy neprijdou, i kdyz... Ventus bych rek, ze je prijemnejsi no... Profouknout je muzu zkusit vecer :)
DALE
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv led 10, 2013 0:50

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » čtv dub 13, 2023 16:13

apuka píše:Peru to, kdyz po prichode domu (v jine bunde) me prasti do nosa muj vlastni upoceny smrad z povesenych bund :-).

Tak nejak, peru proto, ze to smrdi potem, viditelne spinava bunda vetsinou moc neni.

Lipon píše:nebyl důvod jí jinak cpát do pračky, to jí taky moc nesvědčí

Obcasne prani ji urcite svedci vic, nez soli z potu. No a zrovna u takovych materialu prani nevadi skoro vubec, moje prvni vetrovka mi vydrzela 17 let a prana byla urcite aspon 100x.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod ntz » čtv dub 13, 2023 16:45

Ja jsem svoje Torque a Borealis pral loni nekolikrat a neni tam patrna zadna degradace materialu spojena s prackou .. pripada mi, ze susicka veci nici vic, takze sportovni veci vubec nesusim v susicce (krom perovejch veci, ktere tam prozenu dlouho na ten nejlehci program)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 13, 2023 16:57

kdybych mela cekat az me to prasti do nosu, tak peru jednou za par let :D ale beru to tak, ze veci co jdou primo na telo se perou po kazde akci, pokud je to vandr na vikend a dyl, (a na tom vandru v tom fakt chodim cely 2-3dny), a pokud to mam na sobe obcas 2 hodinky, tak to proste necham par vyletu a pak bud peru kdyz to chci mit cisty na vicedenni akci nebo kdyz to chci schovat do skrine, nebo kdyz si nemuzu vzpomenout jak dlouho je to roznoseny...

pokud to neni primo na telo, tak to vetsinou nosim dyl, protoze se potim do mezivrstvy, kterou peru.

ventus asi byla materialove o fous prijemnejsi, nez ta ME echo hooded co mam, ale ty RAB damsky strihy vrsku sou fakt priserny. Su rada, ze moji prvni SS tenkou bundou byla ta ventus, byla super a mela sem ji rada, ale myslim, ze sem se ji stejne rada pak zbavila kdyz sem nasla nahradu :D a dost me mrzi, ze sem si tenkrat nekoupila tu panskou verzi, to me jeste nenapadlo si primarne kupovat pansky veci a brala sem jen kdyz damska varianta nebyla.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 20:08

DALE píše:Tak muj Ventus je 10/2017 a Borealis 03/2021 a extra odlisny mi ty materialy neprijdou
Zkus se podivat do Ventusu na slozeni, ale predpokladam, bude tam ten PES+ Elastan a na Borealisu Nylon+ Elastan.
Nevim, kdy by muj Ventus vyrobeny, na visackach to neni uvedene. Kupoval jsem na zacatku 2017 ve sleve, tak predpokladam ze nejspise model 2016, muj Borealis skoro jiste model 2022 a ten Momentum 2021 nebo 2020.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pát dub 14, 2023 0:14

ntz píše:Ja jsem svoje Torque a Borealis pral loni nekolikrat a neni tam patrna zadna degradace materialu spojena s prackou

Samozrejme, ze ne. Netusim, kde se tahle povera vzala, tipuju, ze je to jen vymluva, proc neprat :D Prani skodi leda DWR, ktera je tady stejne k nicemu, lepenym svum a membranovym laminatum, ale i tam je prani lepsi, nez pot. Mysleno normalni setrne prani, jestli to nekdo vypere na 90, tak tomu samozrejme moc nepomuze ;-)

apuka píše:Zkus se podivat do Ventusu na slozeni, ale predpokladam, bude tam ten PES+ Elastan a na Borealisu Nylon+ Elastan.

Kouknul jsem se na svuj Borealis a je tam 85 % PAD + 15 % Elastan.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Krysha » pát dub 14, 2023 6:29

Můj Ventus (kupovaný 2016) má 86% PES 14% Elastan, Borealis (kupovaný 2019) 85% PES 14% Elastan, materiál působí stejně na omak i z hlediska dýchacího testu (skoro 2x prodechnutelnější než HP větrovka, ale dýchat delší dobu bych přes to teda nemohl)
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » pát dub 14, 2023 7:29

Krysha píše:Ventus (kupovaný 2016) má 86% PES 14% Elastan, Borealis (kupovaný 2019) 85% PES 14% Elastan, materiál působí stejně na omak i z hlediska dýchacího testu
Puvodne byly Ventus a Borealis totozne bundy - jen Ventus s kapuci a Borealis bez. Tvuj Ventus bude nejspise stejny jako muj, tj. jeste uplne bez DWR. Pozdeji, ale netusim od ktereho roku pridal Rab DWR, ale myslim, zpocatku jeste na material stejneho slozeni. Potom (resp. mozna uz s tim DWR, to si uz opravdu nepamatuji) zahodil jmeno Ventus a vsechno nazyval Borealis, jen bez privlastku to je doted s kapuci a s privlastkem Tour bez kapuce. Kdy presli s PES na PAD/nylon 6 (technicka: na svych strankach pise Rab "nylon 6", na visackach "PAD"), to uz netusim
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Quido » pát dub 14, 2023 11:56

můj Borealis ma 85% PAD + 15% Elastan (PU)... žadný PES, ale nylon; kupovany je v 05/2021
Naposledy upravil Quido dne sob dub 15, 2023 9:08, celkově upraveno 2
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod aksam » pát dub 14, 2023 11:59

Ventus původní byl bez kapuce, pak byl Boreas s kapucí v provedení pull-on, pak byl Zephyr s kapucí a celým zipem až potom Ventus s kapucí a celým zipem.
Svůj Ventus pull on mám od cca 2015 a byla to sezóna 2014, taky je 86% polyester 14% elastan, kupovaný ještě v Příšovicích v mammut.cz ( climbing.cz.)
Momentum mám 2 roky tam je 85% polyamid 15% elastan a je určitě prodyšnější než původní Ventus..

tady mají review na původní...https://hiking.be/reviews/softshells/ra ... ll-review/
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » pát dub 14, 2023 12:38

Pro mne "puvodni" tady znamena to, co mam, tj. modelovy rok 2016.

Ale docela mne prekvapuje, ze Tobe je Momentum "urcite prodysnejsi nez puvodni Ventus". Jako bunda celkove mozna ano kvuli latce Motiv na zadech, ale plati to i pro latku predku bundy, co je stejny Matrix material jako mel tehdejsi Borealis? Pokud ano, tak nejspise i mezi 2014 a 2016 uz byla nejaka zmena materialu, i kdyz je slozeni stejne.

BTW, nema nekdo zajem o Momentum Pull-on, barva Ink ve velikosti L, stary asi rok a mozna neco, pouzity dvakrat na jednu turu cca 7,5 - 8 km (Lysa hora a zpet) a vzdy po pouziti hodne setrne vyprane, jinak jenom na policce? Bohuzel, moje posahane (asi) nervy na vrchu zad a ramenou nezvladaji ten rozdilny pocit chladu (nebo odvodu vlhkosti, nevim). Zkusil jsem jednou v chladnejsim a jednou v teplejsim pocasi a vzdy jsem docela hodne trpel, proste to v nem nedam. Pritom jak v samotnem Ventus, tak i v triku s dlouhym Pulse (ten samy matros jako zada Momentu) nosim v pohode a bez problemu, jen tu kombinaci nezvladam.
Pricemz je to docela fajn kus obleceni, kdo nema stejny problem jako ja (a ja jsem tam v tomto smeru hodne velky extrem) si to nejspise bude pochvalovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod pavproch » pát dub 14, 2023 15:43

Taky sem se chtěl podívat, co píšou (o složení materiálu) na mém (bezkapucovém) Borealisu (asi rok 2019) a ... prd, velebnosti, já sem z něj totiž (jako u všech svých bund a kalhot) ostříhal všechny ty zbytečné "visačky".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Quido » pát dub 14, 2023 17:10

taky to odstříhávám, zvláště poslední dobou, kdy tam našívají celé knihy, ale vždy jednu cedulku, nebo její část se symboly praní a popisem složení aspoň v jednom mne čitelných jazyků, nechávám...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Předchozí

Zpět na Oblečení