Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » ned říj 16, 2022 12:21

Mně, teda mou firmu, stály nové zimní taky 16 (mám dvourozměr 225/40+255/35 R18) ale taky nevím k čemu je tahle in(g)formace dobrá ref nepropo bunda. :twisted:
K té bundě ntz: naspáno tady bylo strašně moc (rozvláčného) textu, ja budu stručnější - vybíral bych nějaký GTX Active.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned říj 16, 2022 12:41

pavproch píše:vybíral bych nějaký GTX Active.


bylo tady fakt napsano strasne moc .. treba ze ten GTX Active nema mechanickou odolnost vhodnou na chozeni s batohem a ja chodim s batohem porad .. kdybych chodil na jednodenni vylety tak prosim, moje vylety ven do prirody byvaji ale s fototechnikou, ktera je proste tezka .. I kdyz jdeme na rodinnej jednodenni vylet na sumavu, tak mam bagl kterej ma treba 10kg (veci na foceni + veci pro deti) ..

ted navic budu chodit celej pristi rok s nositkovym baglem pro mimino (cca 20kg i s miminem ;))
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » ned říj 16, 2022 12:58

Co sem (neúspěšně) fčíl hledal nějakou bundu z Active s hrbem pro batoh, taxem těch bund z Active našel strašně moc (i tady na CZ webu) a mezi nima byla spousta z látky s vyšším dernierem = IMHO vhodná i pro nošení batohu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 16, 2022 13:57

jestli to zas nejsou predsudky vuci tem bundam, podle me gtx active je v pohode, ja tu bundu par let mela a batoh pod 10kg snad nemam ani na jednodenni vylet :D ted ji ma ke svoji spokojenosti kamoska (tilak stinger), ja si koupila lehci a skladnejsi z pertex shield a dosla sem k nazoru, ze radsi bundu nekde natrzenou vymenim po 5 letech kdyz se proste zadari ji nekde prorvat, odrit, odrbat, nez si koupit 2x drazsi ktera vetsinou ale 2x dyl nevydrzi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned říj 16, 2022 14:27

JJ, uz jsem o tom premyslel, ten Stinger co je GTX Ative vychazi stejne draze jako HP a ma lepsi parametry ;)

Tilak Stinger s GTX Active == 20 000mm voda, Ret < 2
HP Cliff Jacket == 15 000mm voda, Ret < 3.7

cena i vaha prakticky stejna u obou .. akorat ja si myslim, ze odvetrani v podpazdi se hodi ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » ned říj 16, 2022 14:31

Moje zkušenost s bundou Gore Active bez větracích zipsů (potím se hodně) - nejsou třeba.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 16, 2022 15:49

ntz
hodi... docela bych je taky brala. ten stinger mozna byl nejlepsi bunda, co sem mela, ale nakonec sem dosla k nazoru, ze pri volbe mezi "nic moc" a "lepsi nic moc" si nema smysl priplacet :D protoze nakonec zadna z tech bund neni tak prodysna, aby me nejak udychala do kopce a mezi byt durch a byt durch o 10 minut pozdeji nakonec neni rozdil...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 17:03

ntz píše:bylo tady fakt napsano strasne moc .. treba ze ten GTX Active nema mechanickou odolnost vhodnou na chozeni s batohem

:roll: napsano bylo toho:
mitau píše:Kdyz GTX Active prisel, tak se tu vsichni bali o odolnost. Pak se ukazalo, ze to i pod batohem vydrzi dobre.


pavproch píše:potím se hodně

To je relativni. Co ty povazujes za poceni by mozna ntz ani nezaznamenal ;-) Vem si, ze mas BMI 15 a on asi tak 50 :twisted:

Mam z GTX Active kalhoty a mel jsem bundu. Kalhoty dobry, stihaji, uschnou mi pod nima namokle trekove. Bunda nestihala, horni cast tela se holt poti vic. Byla lepsi, nez vsechny predchozi bundy, ale NeoShell ji hrave strci do kapsy. A PSA by na tom mel byt podobne. Dneska uz bych o GTX Active na bundu ani neuvazoval.

ntz píše:ten Stinger co je GTX Ative vychazi stejne draze jako HP a ma lepsi parametry

:roll: obet propagandy Gore. Ve skutecnosti je ten Stinger nejspis nejmin prodysny z tveho vyberu, jelikoz i GTX Pro je lepsi membrana, o PSA ani nemluve.

Neco pro uvahu: Membrána Gore-Tex Active ve verzi Shakedry vykazuje fantastické parametry prodyšnosti (RET<1,9) při zachování nepromokavosti (vodní sloupec: 20 000 mm). Pricemz pp ze zkusenosti tvrdi, ze ShakeDry je hur prodycna, nez Active s hodnotou RET vetsi.

A jeste jedna vec. V zime nosim zateplene bundy bez membrany. Ret je nekde okolo 50 (slovy padesat). Realne jsou vyrazne prodysnejsi, nez libovolna membranovka. Vcetne NeoShellu, to jsem schvalne zkousel prevlekat behem sneznicove tury a v NeoShellu jsem navlhal znatelne rychleji. GTX (zadny) bych takhle vubec nezkousel, to bych nemusel prezit. Uz jsem psal, ze Ret neni meritko prodysnosti? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » ned říj 16, 2022 17:16

Jen pro pořádek (mě to nezajímá, nikdy sem se o BMI nestaral) - našel sem na webu nějakou kalkulačku BMI a ta na mě vyplivla 23,9 :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 17:29

To byla trochu nadsazka (v obou pripadech), ale myslel jsem, ze jsi hubenejsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » ned říj 16, 2022 19:28

mike píše:A jeste jedna vec. V zime nosim zateplene bundy bez membrany.

Kde je shanis...? :roll:

BTW:
BMI je tycovina, zejmena ty kalkulacky...
Kdyz jem mel tzv. idelani vahu (BMI 22), vsichni mi rikali, ze jesem jak opuchla nit, at vic jim, pozdeji jsem se prozral do pro mne nejoptimalnejsi vahy, kdy jsem se citil nejlip a nikdo nic nerikal (BMI 26), a ted, po dvou urazech a covidu mam BMI 29 a pritom se potim porad stejne - hodne...
:rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned říj 16, 2022 20:16

mike píše:Co ty povazujes za poceni by mozna ntz ani nezaznamenal ;-) Vem si, ze mas BMI 15 a on asi tak 50 :twisted:


voe, podle kalkulacky mam BMI 28.4 == (lehka) nadvaha :D .. @miku, ty jsi fakt kkt (nadsazka) a delas ze me hrocha !!!!

ps. je pravda, ze jsem dal brachovi ke 40-tinam seskop padakem ze 6000m, bracha mi to chtel chtel dat zpet (aby se mi pomstil) ale zjistil, ze v podminkach seskoku je max vaha asi 105kg :D - tak jsem navrhoval, jestli bych nemohl dostat takovej ten let pod vrtulnikem v takove te siti, jako napr. kdyz vysazujou hrocha ze zajeti nekde do prirody ..
Naposledy upravil ntz dne ned říj 16, 2022 20:30, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned říj 16, 2022 20:30

mike píše:A jeste jedna vec. V zime nosim zateplene bundy bez membrany. Ret je nekde okolo 50 (slovy padesat). Realne jsou vyrazne prodysnejsi, nez libovolna membranovka.


@miku, sorry jako, kdyz ale napises takovouhle ptakovinu, tak jak te muzu brat vazne ? ;) bud tomu vubec nerozumis (a jsi tezkej teoretik) a nebo proste jsi tezce biased .. ja bych rekl od obou trochu ve svetle poslednich dni .. proste nesnasis gorac, nosis alasky, a mas nejakou podivnou klasifikaci, ze ktery nekteri lide vychazeji jako dinosauri .. njn, kazdej si nese svuj kriz ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 21:35

Quido píše:Kde je shanis...? :roll:

He? Vzdyt tu na ne mame extra dlouhe vlakno. Treba tady, pricemz netusim, jestli ma Torrid Ret 30, 50 nebo 70, protoze to asi nikdo nemel potrebu merit, ale pro ucely tehle diskuse je to nepodstatne.

Quido píše:BMI je tycovina, zejmena ty kalkulacky...

Jasne, je to jen velmi orientacni hodnota, ktera zvlast u sportovnich lidi moc nefunguje, ale mne slo o neco jineho, coz snad bylo pochopitelne ;-)

ntz píše:voe, podle kalkulacky mam BMI 28.4 == (lehka) nadvaha

Sorry, netusil jsem, ze meris tri metry :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » ned říj 16, 2022 21:43

O vikendu 2h vychazka po Praze v lehkem desti ve 13C, lidl termotriko s dl.ruk.+HP Active 2.0 a na nohou DA Cyclone, ktere maji MVTR 67k (Gelanots UL), ale neporezni membranu. Termotriko byl overkill, presto jsem se nezapotil a jinak mi prislo, ze se tyto dva kousky dobre doplnuji - na nohou zadny pocit igelitoveho pytle, drzely krok. Bunde bych vytkl dva drobne detaily: 1) sundana kapuce nema "svoje misto", clovek ji musi cilene rovnat. 2) bunde by slusel hrudni knoflik (jako ma napr. Incendo vetrovka od arcteryxu), je koneckoncu delana pro aktivni pohyb. Jinak ale velika spokojenost, nedokazu si predstavit ze dosahnu takoveho komfortu pri teplotach nad 5°, natoz nad 10°C.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 21:47

ntz píše:bud tomu vubec nerozumis (a jsi tezkej teoretik)

Pak je tu jeste druha moznost. Ze tomu nerozumis ty. Precti si tohle, odkaz na citovany clanek jeste funguje. Zateplena bunda od Gore, ktera ma Ret 43, z cehoz je laminat s membranou 1.9 a zbytek dela izolace. Hodnoty Ret se totiz daji merit pro kazdou vrstvu zvlast (prekvapeni) a scitaji se (prekvapeni). Z cehoz je jasne, proc maji bundy se stejnou membranou a silnejsi svrchni latkou vyssi Ret. Membrana ma stejny a silnejsi latka vyssi, protoze vic izoluje. Vubec to ale neznamena, ze zhorsuje prodysnost.

Prave ten clanek mne primel k zjistovani, co vlastne Ret rika a dosel jsem k tomu, ze neco uplne jineho, nez tvrdi Gore a jeho prodejci. Zkus to taky, jestli ti na to staci vzdelani, a pak se muzes omluvit.

Teoretik? Uplne naopak, zajima mne praxe. Mam prakticky vyzkouseno, ze NeoShell, ktery ma zcela jiste vetsi Ret, nez GTX Active (odhadem 4 - 5), je prakticky vyrazne prodysnejsi.

ntz píše:a nebo proste jsi tezce biased .. ja bych rekl od obou trochu ve svetle poslednich dni .. proste nesnasis gorac

Jj, proto jsem z nej mel dve membranovky a dvoje kalhoty, z nich jedny jeste funguji a pochvaluju si je :D

Co mi vadi je propaganda Gore, kde se tvari, ze jejich membrany jsou nejlepsi na svete, coz uz davno neni pravda, a mateni pojmu, cehoz vysledky vidime zrovna na tobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 22:13

Vexo píše:Jinak ale velika spokojenost, nedokazu si predstavit ze dosahnu takoveho komfortu pri teplotach nad 5°, natoz nad 10°C.

:smt023 neni nad praktickou zkusenost.

My jsme byli pred 14 dny v Luzickych horach, teplota byla tak 5 - 10 C, zpocatku vyssi, prselo, chvilema dost. Ja NeoShell, druha polovina vypravy prave HP Active. Prudsi stoupani natezko bylo trochu na hrane, ale bundy celkem stihaly, na sestupu v pohode. Jak se ochladilo, tak uz to bylo dobry a kombinace triko s dlouhym plus bunda mi prijde lepsi, kdyz to jde, nelepi se, nestudi a lip odchazi vlhkost. U kalhot z GTX Active to bylo vyraznejsi, ty jsem mel nejdriv na hole telo, protoze do kopce mi ve dvou bylo horko, ale pak jsem pod ne dal radej trekove a bylo to vyrazne lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned říj 16, 2022 22:44

mike píše:
ntz píše:voe, podle kalkulacky mam BMI 28.4 == (lehka) nadvaha

Sorry, netusil jsem, ze meris tri metry :twisted:


vsechny kalkulacky na celem svete ukazujou cislo kolem 28.4 ... mam 195cm a 108kg .. a je mi 42
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon říj 17, 2022 21:41

ntz píše:@miku, sorry jako, kdyz ale napises takovouhle ptakovinu, tak jak te muzu brat vazne ? ;) bud tomu vubec nerozumis (a jsi tezkej teoretik) a nebo proste jsi tezce biased ... proste nesnasis gorac,... kazdej si nese svuj kriz ..

tak ted jsi tomu dal korunu !!
:smt082
... a zkus mi jeste vytykat, ze se te nekdy dotknu - dyt si nevidis na klavesnici
:roll:

ntz píše:vsechny kalkulacky na celem svete ukazujou cislo kolem 28.4 ... mam 195cm a 108kg .. a je mi 42

Ze by vsechny pouzivaly stejny vzorec...?
jak mazané!
:mrgreen:

mike píše:He? Vzdyt tu na ne mame extra dlouhe vlakno. Treba tady...


Ale jo - vim, tim Torridem si nejsem uplne jisty (to uz mozna radsi tuto, ale i k tomu tu uz nekde diskuze je)... jenze ja myslel na lyzovani :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon říj 17, 2022 21:56

Nech ho, takove veci jdou mimo mne, beru to jako emo vykriky. Podstatna je vecna stranka, ktera ovsem obcas trochu chybi ;-)

Lyzovani jsem nemyslel, na to by se Torrid nehodil, asi by moc sustil a pri poradnem padu na zmrzlem snehu bych si na nej nevsadil. Na chozeni a na sneznice je ale v pohode, uz jsem ho v zime vyzkousel. V odkazovanem vlakne se diskutoval celkem dost. Na tebe by ale fungovat nemusel, pokud jsi ledni medved, jak to vypada ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon říj 17, 2022 22:10

mike píše:Podstatna je vecna stranka, ktera ovsem obcas trochu chybi ;-)

no prave... a ty okamzite soudy
[-o<
ja se pokusim...
:oops:

mike píše:Na tebe by ale fungovat nemusel, pokud jsi ledni medved, jak to vypada ;-)

ani nejsem (komfort doma mam mezi 20-21°C a podle lidi kolem mne normalka prumer, jen je u mne velky rozdil v pohybu, anebo v klidu (na to mam perovku)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon říj 17, 2022 22:20

Ja mam pri sezeni u PC komfort 23 - 24 8-[

Zrovna Torrid rozdily mezi pohybem a klidem nezvlada tak dobre, jako me stare primaloftky. Jina izolace a jina krivka prubehu teploty, strmejsi. Takze se pri pohybu rychleji zahrejes a v klidu rychleji vychladas. Porad to jde, ale rozdil jsem pozoroval. To uz ale patri to druheho vlakna :)

(jestli se to tu rozjede, tak to tam pozdeji presunu)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon říj 17, 2022 22:30

mike píše:Ja mam pri sezeni u PC komfort 23 - 24 8-[
(jestli se to tu rozjede, tak to tam pozdeji presunu)

to ale neni bezne...ne bo je?
....se za chvili nedoplatis
#-o
Presun, mas recht...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon říj 17, 2022 22:36

Mame slusne zatepleny barak, takze spotreba neni velka. Kdyz uplne vypnu topeni, tak tu furt bude pres 20. V loznici netopim a mam tam tak 21 - 22. Pred spanim poradne vyvetram.

Jestli je to bezne nebo ne netusim. Zadny vyzkum jsem nedelal ani mezi sousedy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon říj 17, 2022 22:37

mike píše:Pak je tu jeste druha moznost. Ze tomu nerozumis ty. Precti si tohle, odkaz na citovany clanek jeste funguje. Zateplena bunda od Gore, ktera ma Ret 43, z cehoz je laminat s membranou 1.9 a zbytek dela izolace. Hodnoty Ret se totiz daji merit pro kazdou vrstvu zvlast (prekvapeni) a scitaji se (prekvapeni).

Prave ten clanek mne primel k zjistovani, co vlastne Ret rika a dosel jsem k tomu, ze neco uplne jineho, nez tvrdi Gore a jeho prodejci. Zkus to taky, jestli ti na to staci vzdelani, a pak se muzes omluvit.
... a taky to pekne ilustruje, zes nepochopil z toho testu vubec nic, hlavne ne, co to vlastne meri :wink: Ale to se zase opakuji... (Ze ten "clanek" od Gore-tex.com vlastne neuvadi (primo) zadny test, jen jeho vysledky, ale uz ne, jak se merilo, ale Tys z toho udelal dalekosahle zavery radeji ani nebudu spominat.) Asi bys mel zkusit fakticky neco o mereni Ret zjistit (a taky jej odlisit od mereni Rct) a to bez predsudku.

Tim nerikam, ze je to skvely test pro mereni paropropustnosti (ne prodysnosti!). Ne, je to stejne o necem jinem jako testy MVTR - pouze ze misto MVTR se da Ret rozumne pouzivat napric materialum. Je na to jedina metodika (na MVTR 6 s mezi sebou naprosto nezamenitelnymi vysledky) a neznevyhodnuje zadny druh membrany/materialu pri (minimalne) nekterych testech.
mike píše:Z cehoz je jasne, proc maji bundy se stejnou membranou a silnejsi svrchni latkou vyssi Ret. Membrana ma stejny a silnejsi latka vyssi, protoze vic izoluje. Vubec to ale neznamena, ze zhorsuje prodysnost.
Zajimave je, ze ten muj link trochu vyse potvrzuje, ze ano - silnejsi latka vyrazne ovlivnuje prodysnost laminatu. Ze je to placeny clanek (stejne jako jiny test MVTR ruznych membranovych bund), za to ja nemohu - muzes zkusit nejaky podobny test najit neplaceny. Nebo si na BPL najit prislusnou diskusi, i k tomu clanku. Nebo si zaplatit na rok pristup - dozvedet by ses mohl spoustu veci a asi bus taky musel nektere sve zaryte predstavy zmenit (nebo spise bys vymyslel ruzne duvody, proc jsou testy spatne :-)). Nebo jako sikovny a inteligentni informatik nasel jine reseni, jak se k obsahu dostat. Ale napsat, ze je k nicemu, protoze je placeny je - mirne receno - docela odvazne tvrzeni :wink:.
Mimochodem:
mike píše:Vidim tam jen tabulku 1 a ta potvrzuje, co jsem psal vyse.
TO by me docela zajimalo, jak jsi k tomuto zjisteni dospel. Tam jsou jenom zmerene zakladni vlastnosti bund - jeste bez jakehokoliv vysledku testu. Musis byt jasnovidec, aby to potvrzovalo cokoliv, cos napsal :wink: :-)
mike píše:V zime nosim zateplene bundy bez membrany. Ret je nekde okolo 50 (slovy padesat).
Tuto hodnotu mas urcite nekde verohodne potvrzenou, ze jo?
mike píše:pp ze zkusenosti tvrdi, ze ShakeDry je hur prodycna, nez Active s hodnotou RET vetsi
Nejak jsi zapomel zminit, ze toto tvrdi pouze pp, pricemz jsem podobne tvrzeni nikde jinde necetl, zato presny opak toho (ze ShakeDry je nejprodysnejsi Gore membrana) naopak podle svych zkusenosti tvrdi kde-kdo, vcetne tady na OF.

Mimochodem PP: Nechtel bys zkusit pod ten ShakeDry nejakou jinou zakladni vrstvu, idealne z uplne jineho materialu nez Tvoje LS triko? Jen pro zjisteni, jestli neni nejaky problem ve spolupraci teto vrstvy se ShakeDry.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon říj 17, 2022 23:15

apuka píše:... a taky to pekne ilustruje, zes nepochopil z toho testu vubec nic, hlavne ne, co to vlastne meri :wink: Ale to se zase opakuji... (Ze ten "clanek" od Gore-tex.com vlastne neuvadi (primo) zadny test, jen jeho vysledky, ale uz ne, jak se merilo, ale Tys z toho udelal dalekosahle zavery radeji ani nebudu spominat.) Asi bys mel zkusit fakticky neco o mereni Ret zjistit (a taky jej odlisit od mereni Rct) a to bez predsudku.

Blablabla... tohle uz jsem prave vsechno udelal, ty akorat blabolis. Test samozrejme povazuju za standardni mereni Ret, nejaky duvod, proc by nemel byt? Nebo je to zas neco, co se ti nelibi, a tak to proste prohlasis za neduveryhodne?

apuka píše:neznevyhodnuje zadny druh membrany/materialu pri (minimalne) nekterych testech.

Tohle nejspis taky neni pravda a tipuju to na duvod, proc Polartec tenhle test odmitnul. Sveho casu tu byly odkazy na texty, kde to vysvetlovali. Tenkrat jsem to bral spis jako vymluvu, ale pozdeji jsem dosel k tomu, ze meli pravdu. Odhaduju, ze duvodem by mohla byt jina tloustka membrany. Natahovany teflon bude tenky, hromada PU nanovlaken nejspis silnejsi. Silnejsi bude vic izolovat a tudiz bude mit horsi Ret i kdyz je podstatne prodysnejsi. Tohle je jen spekulace, ale ze jim vysly hodnoty Ret hur je skoro jiste, jinak by se tak nebranili. Vlastne je to videt i na PSA, coz je stejna technologie, tenka HP Active bunda ma Ret 3.7, tedy jako GTX bunda podstatne tezsi.

apuka píše:Zajimave je, ze ten muj link trochu vyse potvrzuje, ze ano - silnejsi latka vyrazne ovlivnuje prodysnost laminatu.

Muze maximalne potvrzovat, ze u merenych latek se takovy efekt projevil, ale rozhodne ne obecne.


apuka píše:TO by me docela zajimalo, jak jsi k tomuto zjisteni dospel. Tam jsou jenom zmerene zakladni vlastnosti bund - jeste bez jakehokoliv vysledku testu. Musis byt jasnovidec, aby to potvrzovalo cokoliv, cos napsal :wink: :-)

Ono by stacilo nebyt trubka a precist si, co jsem opravdu napsal :roll: Potvrzuje tohle:
mike píše:Jj, napriklad si nemyslim, ze mereni MVTR je nejak extra vypovidajici pro realnou zkusenost s bundou. Neodkaze moc odlisit opravdu prodysne mikroporezni membrany od tenkych PU neprodysnych membran a rozdil pri pouziti je zasadni.


apuka píše:Tuto hodnotu mas urcite nekde verohodne potvrzenou, ze jo?

Tuto hodnotu odhaduju na zaklade vysledku mereni zateplene bundy vyse, viz odkaz na Gore web.

apuka píše:Nejak jsi zapomel zminit, ze toto tvrdi pouze pp, pricemz jsem podobne tvrzeni nikde jinde necetl, zato presny opak toho (ze ShakeDry je nejprodysnejsi Gore membrana) naopak podle svych zkusenosti tvrdi kde-kdo, vcetne tady na OF.

Tvrzeni pp je celkem prekvapive, ale nemam duvod mu neverit. Na rozdil od jinych primo porovnava s GTX Active, ostatni nejspis pouzivaji jen ShakeDry. Spouste lidi muze pripadat ShakeDry dost dobry, ale Active by pro ne mohl byt lepsi.

O porovnani a vypovidaci hodnote Ret je celou dobu rec a mam osobne vyzkouseno, ze o prodysnosti (dostatecne) nevypovida. GTX Active versus NeoShell, oba jsem mel (mam) a NeoShell je vyrazne lepsi, ac ma Ret aspon dvojnasobny. O PSA nejspis plati to same, i kdyz tady mam zkusenost zatim jen zprostredkovanou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 7:54

mike píše:Jestli je to bezne nebo ne netusim. Zadny vyzkum jsem nedelal ani mezi sousedy ;-)


Topeni jsem tento podzim jeste nezapnul, jen o 2 vikendech jsem rano zatopil v krbu, kvuli vnucce, aby bylo aspon tech 21... v loznici mi nesmi teplota prelezt pres 18°C, nekdy v lete dost trpim, klimatizaci nemaje; ke dvema sousedum chodim na navstevu s obavami a v tricku - mivaji vzdy pres 22°C, a to je peklo, notabene kdyz si pritukneme :partyman:
ostatni ale maji podobne, jako ja, kolem 20...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 8:25

vy dva se stále přete o totéž...
přitom třeba tady je to celkem jednoduše, lapidárně a srozumitelně popsáno, a pochybuji, že to v různých materiálech bude zásadně jinak...
Určitě je nejcennější údaj měřený na konkrétním výrobku, resp. konkrétním materiálu, ve stejné laboratoři, i tak ale nelze zaručit, že zkušenosti se stejnými výrobky budou mít různí uživatelé stejné - to nebude mít ani jeden uživatel, pokud nebude mít několik zkušeností v naprosto stejných podmínkách, což se reálně asi nestane...
Tudíž lze jak měřené údaje, tak informace ze zkušeností brát jen orientačně a především s velkým nadhledem...

Každý totiž má svůj komfortní stav poněkud jinak - viz třeba naše diskuze s mike o zimomřivosti, otužilosti či potivosti atp., anebo nedávno se ukázavší různé zkušenosti se stejným spacákem...

Polemizovat, hloubat a analyzovat je v pořádku, ale nelze brát všechny tyto věci (názory, znalosti a zkušenosti) za bernou minci za všech okolností a do puntíku...
Kormě toho se mnohdy tady nepochopíme, třeba jen se zmatením pojmů, či jinému vyjadřovacímu stylu...
(tím teď nemyslím notorické blábolisty typu ntz, Michal82 aj. - ale zase pobaví, dokud se nezačnou vztekat)
Naposledy upravil Quido dne úte říj 18, 2022 11:45, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte říj 18, 2022 10:18

todle hadani se je fakt pro kocku .. myslim ale, ze @mike tomu nepomaha, protoze je tezce biased proti GTX (Active, Passive, Defensive, Offensive, Pro - a vsechny dalsi soucasne i budouci typy) a vede tady svoji svatou valku ..

Ja za sebe rikam - skvele jste mi poradili, ja svoji informaci dostal .. precetl jsem si o tom mnozstvi clanku a jsem vam vdecnej .. v soucasne chvili se rozhoduju mezi trema bundama

Tilak Stinger Pro (GTX Pro, 28 000mm, Ret < 5)
Tilak Stinger (GTX Active, 20000mm, Ret < 2)
High Point Cliff (PSA, 15 000mm, Ret < 3.7, 59 000 g/m2/24hod == to bych ale rekl, ze by po vsem co jsem nacetl melo odpovidat mensimu Ret)

a bundu vyberu v zavislosti na tom, jak mi v prvni rade sedne, jak se mi bude libit (moda predevsim !!!) a v neposledni rade, jestli ji budou mit k dispozici ..

asi nejvic me to tihle ke Stingrovi s GTX Active, na druhem miste shodne oba dalsi kandidati .. Tak jako tak, myslim si, ze vsichni 3 kandidati jsou dobre a kvalitni bundy a ze proste nemuzu slapnout vedle ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 11:53

ntz píše:todle hadani se je fakt pro kocku .. myslim ale, ze @mike tomu nepomaha, protoze je tezce biased proti GTX (Active, Passive, Defensive, Offensive, Pro - a vsechny dalsi soucasne i budouci typy) a vede tady svoji svatou valku ..

(takova pitomost) nectes pozorne
:-s

ntz píše:t
High Point Cliff (PSA, 15 000mm, Ret < 3.7, 59 000 g/m2/24hod == to bych ale rekl, ze by po vsem co jsem nacetl melo odpovidat mensimu Ret)

zase nectes pozorne
#-o

ntz píše:a bundu vyberu v zavislosti na tom, jak mi v prvni rade sedne, jak se mi bude libit (moda predevsim !!!) a v neposledni rade, jestli ji budou mit k dispozici ...
...Tak jako tak, myslim si, ze vsichni 3 kandidati jsou dobre a kvalitni bundy a ze proste nemuzu slapnout vedle ...


rozumna rec - konecne!
:smt023
PS: slapnout vedle muzes vzdycky - blbou barvou ...
:twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení