Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř říj 12, 2022 22:00

Precetl jsem si apuka/ntz diskusi :roll: Dostanu nejakou cenu? Podle mne tam obcas padly nesmysly, ale nemam chut ani cas to resit (stejne by to k nicemu nevedlo...), a tak jen par poznamek.

apuka píše:Mike potrebuje bundu, kterou bude skoro cely rok nosit v ruksaku a oblece si ji pouze na minimum casu, kdyz mnozstvi vody z nebe prekroci jeho prah. Proto chce co nejlehci, ale hlavne co nejprodysnejsi bundu, protoze se hodne poti. Nepotrebuje moc odolnou, protoze nosi lehky ruksak a jen malokdy jej bude mit na bunde - zase ale musi byt dostatecne odolna, aby se neznicila za deset minut noseni pod ruksakem.

Prvni cast je pravdiva, druha ne. Kdyz uz si tu bundu oblecu, tak je obvykle pod batohem. Podle situace bud pod lehkym nebo tezkym. Naposled to bylo pres 3 hodiny pod tezkym. Pricemz tenhle pripad je pravdepodobnejsi, protoze lehky nosim na jednodennich turach, kde se dobre pocasi vybira snadnejsi. Tezky na delsich akcich a pocasi na tyden a vic se vybira tezko, takze na ni obcas dojde. Pricemz ten tezky batoh je tak v rozsahu 12 - 18 kilo. Presto trvam na tom, ze odolnost je velmi (mozna extremne) precenovana vlastnost.

apuka píše:Napr. pro mika uplne staci nejakych 13D, mozna i min vnejsi matros na laminatu, zato Ty bys to svym ruksakem nejspise za chvili znicil. Proto potrebujes silnejsi material. Toto ale negativne ovlivnuje prodysnost...

Pouzivam tenke vetrovky, ktere nosim podstatne casteji, nez membranovky, a neznici se. Vetrovky jsou vyrazne tenci, nez ma docela tenka membranovka, na hodiny je nosim mozna 100x vic a prezivaji bez uhony. Takze ne, nepotrebuje silnejsi material. Taky pochybuju o tom, ze silnejsi material ovlivnuje prodysnost. Proc by mel? Pory v membrane jsou o nekolik radu mensi, nez mezery mezi vlakny latky. Sila materialu ovlivnuje hodnotu Ret, ale to neni prodysnost, ac to Gore predstira.

ntz píše:ja proste skutecne potrebuju, chci, zadonim o to, aby mi nekdo poradil neco konkretniho

OK, kup si tu HP bundu z PSA, jestli se do ni vejdes. Aspon se ukaze, jak je to s tou zatezi pod batohem. Potrebujeme pokusneho kralika, v tomhle pripade spis pokusneho slona :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř říj 12, 2022 22:12

apuka píše:A ne, za toto rozhodne nemuze Gore, oni oficialne stale neuvadi zadny vodni sloupec, to prave naopak

Spatna pamet. S vodnimi sloupci prisel Gore uz v predminulem desitileti, mozna i minulem tisicileti. Ostatni se pridali a zacali se vsichni predhanet. V nesmyslu, pokud se v membranovce nechces potapet. Proti desti staci 2000 mm, mozna i 1500. A ne, nechybi mi tam nula.

apuka píše:Stale opakujes tuto svoji hloupost...

Tuhle hloupost tvrdi i Polartec. Dosel jsem k ni nezavisle po dukladnem prostudovani metody mereni Ret. Zkus to taky, vzdelani bys na to mit mel.

apuka píše:MVTR taky "nemeri prodysnost", taky to bylo urcene na neco uplne jineho

Tvrdim snad nekde, ze MVTR je spravne? Ciste jako porovnani membran by to neco rict mohlo, kdyz se ovsem pouzije stejna a stejne aplikovana metoda.

apuka píše:A Ret meri odolnost materialu vuci vodnim param.

Ret meri tepelne ztraty, kde je jako medium pouzita vodni para. Pro puvodni pouziti tj. hrube roztrideni obleceni podle toho, jak se v nich budes varit, to celkem staci, presna cisla ala Gore jsou smesna.

apuka píše:Proste pro paroppropustnost ani prodysnost neexistuje opravdu dobre vypovidajici standardizovany test.

Aspon v necem se shodneme.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » stř říj 12, 2022 22:45

@Apuka .. diky .. jasny, musim to vyzkouset ... libi se mi ten tilak storm a ma i kalhoty .. Presto mi ale pripada, ze to RET je tam nejaky strasne vysoky, jak kdyby to byla chyba

@mike - taky diky, trosku si ale protirecis .. jako testovaci slon ti budu k nicemu, neb to nemam s cim srovnat .. tu s PSA teda myslis ten Active 2.0 .. jo, vypada dobre, stoji ale strasnej ranec .. pokusim se k ni nekde dostat a vyzkouset ji .. budu se teda rozhodovat podle toho, jak se mi bude libit a podle pocitu mezi touhle a tim Stormem ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř říj 12, 2022 22:52

Nejde mi o srovnani, ale o to, jestli mechanicky odejde. Tj. jestli zacne protekat, prodre se a tak. Jak tu nekteri tvrdi.

A ano, tuhle myslim. Uplne levna neni, ale ten Storm je prece podstatne drazsi #-o A jednoznacne horsi, neni to GTX Pro, ale nejaky standardni GTX, tudiz neporezni a ne moc prodysny. Navic je tezka jako krava, tohle by bylo dobre tak pred 15 - 20 lety.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » stř říj 12, 2022 23:40

Jöttnar z NeoShellu snese i používání s těším batohem. Jak naloženou 75ku, tak i třeba plný foto batoh, který má kolem 10 kilo.
Na bundě žádné opotřebení poznat není.
Na jasný závěr je asi brzo, vyšší desítky dnů s tím nachozené nemám, ale jak říkám - opotřebení mechanického rázu vidět není. Nic jako žmolky, ostrý překlad apod.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř říj 12, 2022 23:54

Jj, na me taky neni nic videt a porad membranuje. Nedavno po 3+ hodinach v misty i silnem desti nikde neprotekla a vnejsi latka byla nasakla jen na par mistech, zbytek kulickoval. Kalhoty z GTX Active byly shora nasakle kompletne uz behem prvni pul hodiny, tam DWR z vetsi casti odesla, ale jinak furt fungovaly. NeoShell na se holou kuzi docela dal, kalhoty ne, to jsem si pak radej zase obleknul trekove, ktere jsem predtim sundal, protoze mi na dvoje prislo moc teplo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 13, 2022 4:55

mike
pokud proti desti staci 1500 (nerozporuju to), proc se teda u rab kinetic bundy, ktera ma 10 000 rika, ze neni dobra pod batoh, protoze protece?

neni tam nahodou ten problem s popruhama a vmackavanaim vody do latky?

nebo jen lidi veri marketingu a neni to na realnym zaklade, ze pod popruhama bunda protece?

- ja ji zatim nemela moc moznost ozkouset, na dovolene 2 dny trochu prselo, tak sem ji oblikla ale z hlediska testu to vubec nestalo za rec.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 13, 2022 5:58

K tomu ti muzu rict jen jedno. NeoShell ma taky 10000 a moje bunda pod batohem netece. Nikde, ani pod popruhama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 13, 2022 6:29

me teda taky nikdy zadna bunda neprotekla, ani kdyz sem mela kdysi igelit 5000/5000, ale zase sem nikdy nechodila v desti dele nez 3 dny :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » čtv říj 13, 2022 7:29

@ntz - konkretni tipy:
a) Pokud chces trochu experimentovat, tak bundy od HP z PSA vypadaji fakt dobre - mozna to muzou byt jedny z nejzajimavejsich kousku z hlediska funkcnost/cena co jsou ted na trhu. Jen ja jsem je nemel ani v ruce a jak vidis, nikdo tu nema dlouhodobou zkusenost. Kdybych mel nekomu doporucit membranovku za plnou cenu, dost pravdepodobne by ty od HP doporucil. Bud HP Active 2.0, ale koukal jsem, ze jde sehant i puvodni verze, i kdyz sleva neni moc velka. Pohledej, co vylepsili, material zustal stejny. Cena kolem 4,5k

b) Pokud nechces experimentovat a jit na jistotu, tak vem neco z GTX Actlve. Kdyz GTX Active prisel, tak se tu vsichni bali o odolnost. Pak se ukazalo, ze to i pod batohem vydrzi dobre. Ma tu tu nekdo zkusenost s GTX Active, ktery by mu uz odesel?
Pokud chces opravdu jistotu odolnosti, klidne muzes i do neceho jako Stinger Pro. Jen kdyz si ji vyzkousis v obchode, tka uvidis, ze to uz je kus bytelne bundy, ktera nebude tak mekka aprijemna jako PSA. Na zimu by mi to prislo v pohode, na leto bych ja chtel neco lehciho.

c) Kdyz vezmes Tilak Storm, tak to bude taky fungovat, ale GTX Active je proste lepsi a podle zkusenosti z fora vypada, ze ma i relativne dostatecnou odolnost. Pokud ti jde o cenu a odolnost, muzes vyzkouset Montane Ajax (https://www.sportsshoes.com/product/mon2595/montane-ajax-gore%7Etex-jacket/#sku-mon2595) - materialove myslim podobne jako Storm. Ale podle me chces spis varianty a) nebo b)

d) Kdybys chtel jit cestou Neoshellu a membran podobneho typu, ale nechtel bys jit do lehkych bund z PSA - koukni na Rab Kinetic Alpine 2.0 - taky jde z EU/UK najit za rozumnou cenu. Primo Neoshellove bundy jsou na tom s nabidkou a cenou vetsinou jeste hur.

Cena - chapu, ze nepromokave bundy jsou drahe, ale i jen z toho, o cem uvazujes, co ti nabizim v tomhle prispevku, tak ty od HP z PSA vlastne vychazeji skoro nejlevneji. Tak uplne nechapu tu logiku, kterou za tim mas. Mimochodem, puvodne jsi prisel s HP Minima - coz je velmi specializovana bunda za 4k. Takovy kousek, ktery je pekny, na urcite pouziti by se mi libil, ale nebyl bych ochotny za nej kvuli tem par pripadu pouziti ty penize dat. A pak rikas, ze strihove mnohem univerzalnejsi plnohodnotne bundy ze stejneho materialu za 4,5-5k jsou uz moc drahe. Asi mas kolem 4k nejakou psychologickou hranici, ale kdyz to takhle z venku napisu, tak mi to neprijde moc logicke.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod irem » čtv říj 13, 2022 8:31

@ntz Nakonec se stejne budes muset rozhodnout sam za sebe a i kdyz budes v obchode zkouset sebevic, az pri pouzivani zjistis, jak moc spatne sis vybral ;) . Chces jezdit do destivejsich zemi, ver tomu, ze i tam jde fungovat v ne zcela optimalni bunde :) budes proste mit jen vic prilezitosti zjistit, co vsechno Ti vyhovuje a nevyhovuje na tom, co mas a priste zvolis neco, co pro Tebe bude lepsi.

Moje zkusenost - mam ted tu starsi HP Active a pomer vykon/cena je az prekvpive dobry.
Ta bunda toho hodne udycha, vcetne dlouhodobe stredne intenzivni zateze pro dost potiveho cloveka. Dokonce pod ni pri snzeni intenzity pohybu usycha mokre triko. Na delsi pohyb ve vyssi intenzite (napr. narocnejsi beh) uz to idealni neni, pokud neni pod pet stupnu. Material je dost poddajny a neni neprijemny na kuzi, ale vypada, ze neco vydrzi - neni rozedreny od batohu (s tezkym batohem mam s touhle bundou zatim odchozeno malo, ale bezecke batohy mi bundy casto zvladaji nicit) a obcasne otreni o skalu nebo setkani s trny zatim preziva v pohode. Strih je za me skvely, navzdroy pocatecnim obavam ohledne kapuce bez stahovani. A neproteka.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 13, 2022 9:44

mike píše:Tezky na delsich akcich a pocasi na tyden a vic se vybira tezko, takze na ni obcas dojde. Pricemz ten tezky batoh je tak v rozsahu 12 - 18 kilo.
Hm, mne prijde, ze tyto vety jsou v dost velkem protikladu k mnohym Tvym jinym prispevkum na OF...
mike píše:Pouzivam tenke vetrovky, ktere nosim podstatne casteji, nez membranovky, a neznici se. Vetrovky jsou vyrazne tenci, nez ma docela tenka membranovka, na hodiny je nosim mozna 100x vic a prezivaji bez uhony. Takze ne, nepotrebuje silnejsi material.
Vidim zase uplne nepochopeni funkce vnejsi latky na membranovem laminatu. Ta latka je tam proto, aby chranila samotnou membranu od vnejsich vlivu, napr. popruhu batohu a uspineni (stejne jako 3. vrstva od vnitrnich vlivu). Tj. vubec tu nejde o to, jestli na te latce je videt nejake opotrebeni, ale o to, jestli je opotrebeni na membrane - to ale zjistis az to zacne protekat. Asi je kazdemu jasne, ze tenci latka ji bude proti popruhum a niceni chranit min.
mike píše:Taky pochybuju o tom, ze silnejsi material ovlivnuje prodysnost. Proc by mel? Pory v membrane jsou o nekolik radu mensi, nez mezery mezi vlakny latky. Sila materialu ovlivnuje hodnotu Ret, ale to neni prodysnost, ac to Gore predstira.
Ty pochybujes (nebo primo neveris) spouste vecem, kterym malo rozumis a nezapadaji do Tvych predstav :wink:.
Kdyz uz mas tak mimozni predstavy o vyznamu Ret, tak alespon test MVTR Te muze presvedcit. Viz napr. tento na BPL. Dostanes se ale jen k neplacene casti clanku, ale uz tam mas, co z testu plyne. Jinak si muzes zaplatit tech asi 24 nebo kolik USD a mas i s tabulkama. Docela poucne cteni :wink:. I v casti zdarma si vsimni teto casti:
Gore-Tex membranes are all adequately air impermeable and waterproof. The variation among the garments will be in denier and MVTR, as well as in the feature set. In general, (excluding Gore Shakedry) the Gore Active or Gore Pro membrane will provide the best MVTR performance. However, laminating a Gore Active or Gore Pro membrane to a high denier face fabric will substantially reduce the MVTR performance. As you will see, laminating a 100-denier face fabric to a Gore Pro membrane produced the second-worst MVTR performance amongst the garments tested.
Podobne to vyslo i pro Pertex Shield 2L s OR Helium (30D) a Rab Phantom Pull On (7D), Rabka mela skoro o tretinu vyssi MVTR.

BTW, v tom teste vysel Marmot Precip s tretim nejvyssim MVTR po ShakeDry a Ascentshell s celkem vyraznym odstupem pred Active s 14D matrosem a Pro (40D/80D).
mike píše:S vodnimi sloupci prisel Gore uz v predminulem desitileti, mozna i minulem tisicileti. Ostatni se pridali a zacali se vsichni predhanet.
Ted budu jako Ty - dukaz? Urcite mas nejaky link od Gore, kde toto uvadeji a jeste (marketingove) zduraznovali... (napoveda - na Waybackmachine web archivu ma Gore fakt dost ulozenych "snimku" svych webu).
Ja jsem v "predminulem desetileti" (i jeste predtim) na vodni sloupce narazil akurat u ne-GTX membran, napr. u Gelanotsu. Jsem si nikde nevsiml, ze by prodejci GTX veci vodni sloupec uvadeli. Misto toho maji ten svuj "Keep to dry promise" (nebo jak se jmenuje) zaruku nepromoceni za zadnych okolnosti.
mike píše:Proti desti staci 2000 mm, mozna i 1500. A ne, nechybi mi tam nula.
Ano, oficialne jako nepromokave se bere (podle ruznych zdroju) od 1000 nebo 1500mm. Ale... jako nezatizeny material ze je nepromokavy pri statickem desti a to jeste pri nejake intenzite. Kazda zmena podminek - vetsi intenzita, vitr, pohyb tuto hodnotu zvysuje. Mawe spravne pripomenula - zatizeni (stejne jako vitr) zvetsuje docela vyrazne. Napr. ten popruh batohu (podle vahy a samozrejme taky trochu podle materialu popruhu) nebo si kleknout na kolena do vody. Kdyz si ale vezmes plastenku na sebe i pres batoh, tak je tam poteba o rad nizsiho vodniho sloupce.

Najednou pises, ze ji nosis v destich i s batohem 12-18 kilo - muzes odhadnout, kolik hodin/celych dnu jsi ten batoh vazici 18 kil na sve bunde nosil v silnem desti a silnem vetru, ze tvrdis, ze nepromokava? Pricemz znovu opakuji, co uz jsem jinde psal - pro Tebe extremni vitr je uz kolem 70 km/h a beres za hodne silny dest uplne normalni, bezny a jeste ani takovy mockrat v Alpach nezazivas, protoze tvrdis, ze tam chodis jen kdyz se predpovida dobre pocasi (a v Cechach zase malokdy chodis "natezko na tyden"). Tady ocenuji Liponovu vetu - "na jasny zaver je asi brzo". S opakovanim, ze se nejedna o vnejsi opotrebeni, ale o membranu.

Nejde totiz o to, ze malo nosena bunda za kratkou dobu (i 3 hod je pomerne kratka doba) v beznem destiku nepromokne. Pro ntz je asi srovnavaci meta Skotsko, tj. celodenni opravdu silny dest stridany s jeste silnejsimi lijaky a to vsechno bicovane vichrici az orkanem. Pri trose smuly i tyden v kuse. To se opravdu neda srovnat s nejakymi obcasnymi tremi hodinami v lehkem destiku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 10:12

mitau píše:@ntz - konkretni tipy:


diky za input ... to s tou cenou je spis takove stezovani si .. sak jak vidis uvazuju, ze si radsi koupim bundu za 10k+ kdyz budu mit jistotu, ze bude fungovat ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 13, 2022 10:17

Mawenzi píše:proc se teda u rab kinetic bundy, ktera ma 10 000 rika, ze neni dobra pod batoh, protoze protece
U Kineticu je krome vodniho sloupce problem, ze membrana neni laminovana ale volne vlozena mezi dve vrstvy latky. Tudiz mechanicke zatizeni pod popruhami batohu je vyrazne vetsi.

Tady by me docela zajimalo, jestli v Kineticu pouzivaji u membrany podlepovani "svu"... Nejak mi to nejde dohromady s tim volnym vlozenim mezi latkami. 10000mm muze mit i bez podlepeni, jen nad touto hodnotou se musi svy podlepovat.

U Kinetiku pisou ve zkusenostech lidi (a o tomto jich pise vicero) jeste o jednom problemu - svrchni latka hodne nasava do sebe vodu a tudiz totalne odreze cestu vlhkosti ven z boty, tj. prestane dychat a vlhkost se vevnitr srazi. Otazkou je, kde, jestli primo na membrane nebo az na vnejsi latce na strane membrany.
Mawenzi píše:me teda taky nikdy zadna bunda neprotekla, ani kdyz sem mela kdysi igelit 5000/5000, ale zase sem nikdy nechodila v desti dele nez 3 dny
Myslim si, ze toto je docela osidne. Podle mne vetsina membran typu 5k/5k, hlavne PU v zivote testovaci zarizeni nevidela, je to jenom odhad. Pricemz cimz vyssi obe hodnoty jsou, tym byva membrana tenci, tudiz nachylnejsi. Toto se da jednoduse pochopit pri prodysnosti, tam musi molekula vody absolvovat kratsi cestu ven. Ale je to vice-mene stejny PU u tenke i tlustejsi membrany, takze logicky by ta tlustejsi mela mit vyssi vodni sloupec a melo by prakticky platit, ze cim tlustsi, tim odolnejsi vuci vode.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod irem » čtv říj 13, 2022 10:21

apuka píše:Pro ntz je asi srovnavaci meta Skotsko, tj. celodenni opravdu silny dest stridany s jeste silnejsimi lijaky a to vsechno bicovane vichrici az orkanem. Pri trose smuly i tyden v kuse.


Pro ntz je sice mozna srovnavaci meta Skotsko, ale pokud se tam vyskytne tyden v kuse trvajici orkan, bude mit a) spis stesti nez smulu, protoze bude svedkem neceho zcela ojedineleho b) uplne jine starosti, nez v tom ten tyden chodit venku a zkouset vlastnosti nepromokave bundy #-o
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 12:11

Tak po tyhle dlouhy diskusi mi to fakt zacalo vychazet na ten GTX .. asi ten Tilak Stinger .. a asi ten GTX Pro .. jdu tedka po obede do Hanibalu na Korunni kouknout se, co tam maji .. Pokud to dobre chapu, tak

GTX - oldschool nebral
GTX Pro - akceptovatelne, proste evoluce
GTX Paclite - nebrat, nekolik lidi tady vyse uvadi ze to dejcha jeste min nez tezkotonazni PRO
GTX Active - nevim, tilak sam pise ze to neni odolne https://www.tilak.cz/cs/stinger-active

takze mi z toho vychazi GTX Pro fakt asi nejlip .. co se tyce to HP Active kterej je z PSA, tak ja nevim ... pisou se tam Ret < 3.7 coz je o dost min nez GTX .. A je navic blbe dostupna
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 13, 2022 14:17

@ntz: nerid se tolik hodnotami Ret nebo MVTR mezi jednotlivymi membranami :wink:, nema to smysl a nic kloudneho to nerekne. Muzes napr. Ret pouzivat na srovnavani bund se stejnou membranou, napr. GTX Pro, pripadne u GTX alespon na srovnavani bund s ruznymi membranami ale stejne stlustou svchni latkou, v tomto pripade nejspise Active a Pro; teda pokud se dozvis, co za material tam je.
ntz píše:GTX Paclite - ... to dejcha jeste min nez tezkotonazni PRO
To tezkotonazni PRO je po Active nejprodysnejsi - a jedina opravdu porezni - nepromokava membrana GTX, co se tyce samotne membrany bez svrchni latky, tak ta je prodysnejsi nez Active.

Az pujdes zkouset (coz hodne kvituji), tak si vsimej taky, jak se v tech jednotlivych bundach citis - co se tyce materialu i strihu. Jak jsem psal, Tilak ma z tenciho laminatu PRO uzsi strih a se sirsim strihem ma zase pro Tebe nejspise prilis technicky resene bundy, kde vydas tisice za najake ficury, ktere Ti budou k nicemu. Proto si zkus i jine nez Tilak bundy, pokud budou mit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 14:29

Psal jsem si s Tilakem a rekli mi jednu zajimavou vec .. Na bunde Storm je pouzitej GTX Performance

https://www.gore-tex.com/technology/ori ... e-garments

kterej se snazi vylepsovat vlastnosti materialu pokud je mokra ta svrchni vrstva ... Ma s tim nekdo prosim nejake zkusenosti ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » čtv říj 13, 2022 14:32

Připomínám vzpomenout si na zkušenosti jiných s řešením vad na bundách Tilak a úspěšností reklamací, ať víš, co tě čeká, když se ti na tý bundě za majlant něco podělá :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 14:44

to nezni dobre .. chces rict, ze Tilak `made in Czechia' ma nejakej specialne spatnej servis ? Zruku davaj 4 roky
Naposledy upravil mike dne čtv říj 13, 2022 15:19, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 15:02

Tak vyber osekan a zbyvaji pouze dva kandidati ...

High Point Active 15000mm, RET < 3.7, 229g L
Tilak Stinger Pro 28000mm, RET < 5, 410g L

HP je takova docela lehka bundicka, v hanibalu stoji 4 tisice, HP na svejch strankach ale uvadi verzi 2.0 ktera ma uplne stejne parametry za 5590 .. Tilak stoji 12 litru ....

tezky pretezky rozhodovani ... videl jsem obe .. to HP je spis takovej sustakovej hadrik, Tilak budi dojem skutecne bundy ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 13, 2022 15:21

Ad servis Tilaku a GTX: Nezapominej, na GTX veci je krome Tilaku jeste stale platna "zaruka" Gore "Keep you dry" po celou dobu zivotnosti produktu (ehm, jakou ma mit zivotnost GTX Pro bunda, Gore nikde verejne neuvadi, ale nema to nic spolecneho se zarukou Tilaku). Ono tam jde totiz nejenom o samotny Tilak, ale i o Gore, protoze oni odsouhlasili vsechno s tou danou bundou - strih, pouzite materialy na dane ucely, kvalitu provedeni vseho pri vyrobe i schopnost vyrobce tyto veci vyrabet a opravovat. Takze kdyby na GTX bundu se Tilak tak snazil obkecat vady jako u bot a pod., tak bych se jednoduse obratil taky primo na Gore - a to muze mit na Tilak docela velky vliv, v pripade ze by Gore zjistil, ze nevyrabeji kvalitne, v nejhorsim muze Tilak dostat stopku vyroby GTX veci.

@Etheric: Nevim, jestli neco podobneho existuje i pro Infinium. Kdyby ano, tak jsi to mohl podobne pouzit, ajk tady pisu o te zaruce nepromokavosti. Ale mam dojem, ze tam nic takoveho neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 13, 2022 15:22

@ntz: co je to "skutecna bunda"? :roll: Jakoze musi byt tezka a nepohodlna nebo co? HP Active je plnohodnotna membranovka. Pomer cena/vykon vyrazne lepsi, nez ten Tilak a to ve vsech ohledech, ale zas v porovnani s tim, co mas, budou lepsi obe.

U Hanibalu je to posledni kus prvni verze a pochybuju, ze obleces XL. Verze 2.0 ma par vylepseni, treba konce rukavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 15:39

@mike .. meli tam Stinger Pro nejakou mensi ... mohl jsem obe srovnat, musim vyzkouset, jestli se do XL vejdu .. ty ze me ale fakt delas nejakyho strasnyho hrocha .. ja nejsem tak strasne tlustej, jsem spis takovej proporcionalne vetsi, kdybych shodil trochu tuku na pupiku ale byl porad ve forme, tak to na me kdybych byl oblecenej nebude videt .. mam proste nejakej obvod kolem ramen a hrudniku a to proste neshodim ..

abych se vratil k bunde .. Tilak vypada jako lehka bunda, HP active je proste na prvni pohled spis vetrovka
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 13, 2022 15:44

Halina Pawlowská není tlustá, ale jen prostorově významnější. :twisted:

XL od HP sedi mne, aktualne 180/84. Mam hrudnik a ramena a HP strih mi dost vyhovuje, jelikoz nesijou na vychrtliky, jak je dneska v mode. Ty budes rad, kdyz ti sedne XXL.

Jinak jsi zamrznul pred 20 lety, kdy mela moje prvni UL memranovka pul kila. Dneska je to tezka a silna bunda. Doba se zmenila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 13, 2022 17:32

mike píše:Pomer cena/vykon vyrazne lepsi, nez ten Tilak a to ve vsech ohledech
Jsi si jisty, ze by to same rekl i nejaky horolezec nebo ledolezec, ktery by tu bundu pouzival furt na skale/ledu??? :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » čtv říj 13, 2022 17:47

Já si taky myslím, že nízká hmotnost bundy (= tenká hadřička) je mínus, ne plus.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » čtv říj 13, 2022 17:55

Z mého okolí mají lidi se servisem Tilaku naopak pozitivní zkušenosti
Nutno dodat, že jsou to vesměs lidi, co racionálně umí posoudit, co si poškodili sami a co je vada výrobní / materiálu.
Pozitivum Tilaku je, že umí opravit bundu i s poškozením vlastní vinou.

Jeden kolega měl na Faerech letitou GTX bundu Tilak, 8-9 let, hodně často používanou, ale stále sloužící. Po té době už zvažoval koupi nové, z nové verze Paclite, starou nechá ještě na zahradu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv říj 13, 2022 18:24

Libi se mi obe a myslim, ze by obe mely vyuziti nezavisle na sobe (nejsem ale Rotschild takze si obe nekoupim) .. ten HP (Active) je ale fakt spise takova vode-odolna vetrovka bez odvetrani v podpazdi .. Tilak (Stinger) je odlehcena bunda, je na ni videt, ze to neni brneni jako jine bundy, ale zaroven to budi na prvni pohled duveryhodnej dojem ..

Na tom Stingeru je proste spousta detailu, ktere to posunujou o level vys nez ten Aktive - kterej ma mozna lepsi pomer cena/vykon kdyz stoji polovinu, nicmene kdyz je clovek na 6ti dennim trailu nekde ve Skotsku nebo v Norsku, tak je mu kdyz prsi nejakej cena/vykon ukradenej ..

Nejradsi bych vzal obe a musim uznat, ze bych asi urcite vic pouzival ten HP Active .. Minimalne 3-sezonne .. Je to tezky rozhodnuti .. Na dobrodruzstvi typu Skotsko a treba na zimu bych potreboval Tilak, na vse ostatni by byl v podstate lepsi ten HP .. Pujdu ale asi do Tilaku, nejsem fakt milionar, abych mel ty bundy obe
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » čtv říj 13, 2022 18:36

mít dvě membránovky je naprosto normální, jednu UL na jednodenní rychlé výlety nebo na trailrunning a druhou bytelnější na chození na těžko nebo do náročných podmínek.....

podle mě by pro tebe byla optimální HP Cliff
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni-high-point/panske-bundy-vesty/nepromokave-bundy/cliff-jacket.html

je to v podstatě odolnější HP Active s nějakým technickým rozšířením a s větší kapucí na helmu

především si musíš stanovit podmínky, ve kterých tu bundu budeš používat, a pak si najdi bundu, která ti vykryje 80% z nich, zbytek se už poddá....

servis Tilaku je v naprosté pohodě, spousta kamarádů má Tilak, a servis si každý pochvaluje......jeden kámoš ještě doted používá jejich více než 20 let starou bundu, z doby kdy byl u horské služby....a furt funguje.....jen se to tehdy jmenovalo Kamler sport
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení