Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » čtv lis 2, 2023 16:19

apuka píše:Ja jsem v tom svem dotazu myslel nanovlakennou membranu od nanomebrane, o ktere sami pisou:
nanomembrane píše:Nanovlákenná membrána


Pozor, vůbec to není směrodatné. To je jen základní dělení membrán. Oni mají obrovské množství materiálů., takže klidně i ta první může být 2L.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » čtv lis 2, 2023 16:44

mike, apuka:

A co tedy neporézní membrány, třeba Gelanots (odstavec "Životnost"), a zejména novinka Gelanots Pro 3L?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv lis 2, 2023 17:05

Standa63 píše:To je jen základní dělení membrán. Oni mají obrovské množství materiálů., takže klidně i ta první může být 2L.
Jasne, nevidim do jejich membran v celku - ale docela si dovoluji tvrdit, ze "nanovlakenna" PU membrana (rozumej porezni PU, kde "diry" nejsou delane perforaci napr. laserem) 2L nebude. Bylo by to prilis "krehke" a asi by neodolala namahani/treni/znecisteni, atd. Vzdut i 2l PU bundy maji alespon sitovanou dalsi, nenalaminovanou "vrstvu", aby se chranila membrana zevnitr. A to jsou nasobne, mozna i radove odolnejsi.
Standa63 píše:A co tedy neporézní membrány
Neporeznich membran je obrovska hromada. U nich vylucne (u poreznych PU sice nevylucne ale v drtive vetsine) probiha odvod vlhkosti z potu chemickou difuzi. (Nektere) mohou mit klidne vetsi, i vyrazne vetsi odvod vlhkosti nez porezni PU. Na druhe strane v poreznich membranach dochazi i tim malym mnozstvim vniknuteho vzduchu k vetsimu odvodu tepla, neboli ochlazovani - tomu prave nekteri pripisuji pocit lepsi prodysnosti.

Toto vubec neni lehka otazka, protoze tam sehrava roli mnozstvi parametru a neda se jednoznacne rict, ze pro kazdeho bude za kazdych okolnosti lepsi membrana typu A nebo B a uz vubec ne konkretni membrana. Mluvim ted o prodysnosti.

Co se tyce zivotnosti neporeznich PU membran, tak se dockas po nekolika letech rozpadu. Tomu nezabranis, pokud bys bundu uchovavala ve skrini at se chrani, tak se rozpadne drive - nikdo nevi, proc, ale z praxe je zkusenost (nejenom moje a nejenom tady z OF ale pisou o tom i odbornici a vedci v oboru), ze pri castejsim pouzivani vydrzi PU bez rozpadu/hydrolyz delsi dobu. Plati to nejenom pro membrany, jeste vice zkusenosti je s mezipodesvemi na botach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv lis 2, 2023 21:23

Standa63 píše:A co tedy neporézní membrány, třeba Gelanots (odstavec "Životnost"), a zejména novinka Gelanots Pro 3L?

Za mne ne. Aby fungovaly, musi byt pod nima teplo a vlhko tj. presne to, co nechces. Naopak, za jistych podminek muzou natahovat vlhkost zvenku. Zazil jsem a nikdy vic. Jedina pofiderni vyhoda je 100 % vetruodolnost. Mne fungovaly porezni mebrany vzdycky lip a to i v pripade, ze te neporezni hmoty tam bylo velmi malo. GTX Active, to je porezni membrana s velmi tenkou PU vrstvou, tenci asi neexistuje. Kalhoty z ni uz mne udychaly, bunda ne, tam jsem se zaparil. V poreznim NeoShellu a PSA je to pocitove vyrazne lepsi. Tj. osobne chci uz jen dobre porezni membrany.

apuka píše:Na druhe strane v poreznich membranach dochazi i tim malym mnozstvim vniknuteho vzduchu k vetsimu odvodu tepla, neboli ochlazovani - tomu prave nekteri pripisuji pocit lepsi prodysnosti.

:roll: uz zas... To neni zadny pocit, ale realita. Teplo odchazi s vodni parou, ktera pres pory v membrane unika ven. Protoze ma vyrazne vyssi tepelnou kapacitu, nez suchy vzduch. Je to pozitivni jev, jelikoz clovek se obvykle poti, kdyz se prehriva a tudiz se chce zbavit jak prebytecne vlhkosti, tak tepla. Proto se taky normalni clovek v porezni membrane citi lip, nez v neporezni, pod kterou je jak ve skleniku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv lis 2, 2023 21:31

apuka píše:Takze pokud chces uvedene podlozit, tak si trochu zagoogli u jednotlivych membran

Chci to podlozit od tebe, protoze ty neco tvrdis a to IMO na zaklade velmi povrchnich informaci a tedy spis pocitu.

apuka píše:Ja jsem si to hledani udelal pred nejakou dobou a nemam cas, abych to udelal za Tebe znovu.

Jak za mne? Ty neco tvrdis, ty dokladas. Nikdo neni povinen furt overovat, jestli si jako obvykle nevymyslis. Ono to v zasade ani nejde, v protoze v generovani nesmyslu jsi velmi plodny. Uz jen proto je standardni postup opacny, doklada ten, kdo neco tvrdi.

Mimochodem "najdi si to" pripadne "neco si tom precti" jsou standardni odpovedi konspiracnich teoretiku a jineho masiblu :P

apuka píše:Myslel jsem si, ze Ty s to svoji "koumavosti" a zajmem o tak skvely material jako Neoshell (a spol.) tyto veci uz davno vis.

Praveze nevim, protoze moc informaci dostupnych neni. Jen takove povsechne, ze kterych se neda usuzovat to, co pises. Teda, ty to tak nejspis delas, proto se ptam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » čtv lis 2, 2023 21:33

Hmm....

Já vlastně nikdy neporézní membránovku neměl.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv lis 2, 2023 21:38

Mozna ji mas ted, ovsem zabitou tim igelitem vevnitr. Dobra membrana sama o sobe nestaci, dobry musi byt cely lamitat.

Pres dobrou membranu se da dychat. Velmi obtizne, ale da. Testuje se to nejlip pred zrcadlem, kdyz na nem pres latku dokazes udelat zamlzene kolecko, tak jsi ji prodychnul. Jak u NeoShellu, tak u PSA mi to jde. Namahave a na par cm, ale jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pát lis 3, 2023 9:28

mike píše:Pres dobrou membranu se da dychat. Velmi obtizne, ale da.


Také jsem to dříve u svých membránovek nebo zaslaných vzorcích zkoušel, jak zevnitř, tak zvenčí.
Včera večer jsem tedy zkusil Nanomembrane-Faramugo (3L) a Nanomembrane-Kvak (2L), a tu první jsem "prodýchl" - zevnitř, ale zvenku ne - tedy je OK. Tu druhou jsem "neprodýchl" ani z jedné strany.

Já mám (stejně jako Nanomembrane), ne pocit, ale jistotu, že na vině je ten vnitřní "igelitový" materiál, od Kvaku popisovaný jako "prodyšný".

Takže vážení, v případě membránových bund se zajímejte i o vnitřní materiál, protože ten může vlastnosti membránové bundy výrazně ovlivnit, až znehodnotit.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 9:41

Standa63 píše:jsem tedy zkusil Nanomembrane-Faramugo (3L) a Nanomembrane-Kvak (2L), a tu první jsem "prodýchl" - zevnitř, ale zvenku ne - tedy je OK. Tu druhou jsem "neprodýchl" ani z jedné strany.

Já mám ... ne pocit, ale jistotu, že na vině je ten vnitřní "igelitový" materiál, od Kvaku popisovaný jako "prodyšný".
Nechci TI brat iluze, ale pokud mas tu bundu z 2L membranoveho laminatu a na vnitrni strane nemas "igelitovou sitku" nelaminovanou k membrane, tak ten "igelit" je primo membrana :wink:. Kdyby to byl material laminovany na membranu, tak je to 3L laminat - to je z definice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pát lis 3, 2023 9:47

Standa63 píše:Takže vážení, v případě membránových bund se zajímejte i o vnitřní materiál, protože ten může vlastnosti membránové bundy výrazně ovlivnit, až znehodnotit.

To platí o všech bundách a všem oblečení ušitým z více vrstev, ať už má mezi vrstvami membránu, izolaci, nebo nic ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pát lis 3, 2023 9:49

apuka: je to přesně tak jak píši, a v tomto případě zapomeň na "definice".
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát lis 3, 2023 10:26

mike píše:Mne fungovaly porezni mebrany vzdycky lip a to i v pripade, ze te neporezni hmoty tam bylo velmi malo.

Zkus byt exaktnějšíi a objektivnější - tobě to fungovalo zajisté jako každému jinému, ale tvůj pocit byl nějaký...
Předpokládám, že jsi to neměl možnost změřit a porovnat, čili čistá "dojmovka"... apuka to to tentokráte napsal rozumně a srozumitelně - kdy konečně pochopíš, že tvůj dojem, byť je reálný, je pořád jen dojem, není to žádná objektivní realita

mike píše: Aby fungovaly, musi byt pod nima teplo a vlhko...
To je pravda. Tyto membrány jsou určeny především do chladných podmínek, na VHT a VH expedice, takže díky tomu, že v těchto podmínkách je téměř vždy splněno, že uvnitř je teplo a vlhko, tak fungují perfektně... a taky tam ta 100% větruodolnost není nějaká pofiderní výyhoda, ale podstatná výhoda...

Standa63 píše:Hmm....
Já vlastně nikdy neporézní membránovku neměl.

Jestli jsi měl BlocVent, jak jsi psal, tak jsi měl... a jestli se nepletu, tak zrovna BlocVent je principiálně totéž, co Gelanots...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 10:33

V tom pripade je chyba v tomto:
Standa63 píše:Nanomembrane-Kvak (2L)
, at uz je to jen Tvoje domenka nebo spatne uvedene od Kwaku. Podle "Vycerpavajiciho popisu produktu" na strankach Kwaku (pouzil jsem odkaz z Tveho minitestu) oni michaji dokopy vsechno mozne a nemozne, 2L/3L, svrchni latku, vnitrni latku, membranu, nanomembranu vs. nanotechnologie, .... Takze s pravdepodobnosti na hranici jistoty bych rekl, ze sami vlastne ani nevedi, co tam maji.

Neda se zapomenout na definici, protoze 2L ma proste jen jednu vrstvu - membranu a latku, na kterou je membrana nalaminovana, bud vnejsi u vetsiny nebo vnitrni u ShakeDry a OutDry, kde je membrana venku. Jak jsem psal, jakmile mas na te membrane (v tomto pripade zevnitr) nalaminovoanou dalsi vrstvu, tak to mas tri vrstvy - vnejsi latku++membranu+vnitrni latku, tj. presne 3L.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pát lis 3, 2023 11:09

apuka: ach jo... :roll: Už jsem ti to přeci vysvětloval v SZ...

Víš co? Prosím napiš do Nanomebrane, a zeptej se jich: "prosím je tato bunda z nanovlákenné memrány 3L nebo 2L"?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 11:19

mike píše:Chci to podlozit od tebe, protoze ty neco tvrdis a to IMO na zaklade velmi povrchnich informaci a tedy spis pocitu.
Miku,k ja furt mam dojem, ze jedine, co chces, je se chytat mych slov a snazit je obratit na neco uplne jineho, nez jsem rekl.

Co tady chces podlozit??? Znovu TI zopakuji - psal jsem pouze a vyhradne, ze ty vyjmenovane membrany jsou vsechny postavene na stejne technologii a pze predpokladam, ze tam "nanovlakenna membran" od Nanomembrane je na tom asi stejne. Protoze tyto membrany se delaji vsechny tou samou technologii. Toto neni zadne obchodni tajemstvi, vyrobci to (obcas) sami uvadeji. Krome Polartecu, ktery dlouho o technologii Neoshellu nic nechtel rikat, asi kvuli mozne konkurenci, ale vzhledem k tomu, ze po jiste dobe prodaval svoje stare vyrobni stroje (da se to taky pomerne lehce najit na webu - spekuluje se trochu, ze mozna je koupil OR na AscentShell) a taky podle laboratornich srovnani struktury vsichni berou za prokazane, ze se to vyrabelo tou samou technologii. Nakonec i z vedeni Polartecu uz zaznelo nekolikrat, ze je to vyrabene tim electrospinningem.
U ostatnich to bylo jasne prakticky od zacatku - pokud clovek nekoukal jenom na PR vychvalovani vyjimecnosti na strankach vyrobce.

A ja jsem nic jineho nepsal, netvrdil (vlastne ani jsem nic netvrdil, jen jsem vyslovil domnenku, ze asi je Nanomembrane asi stejna technologie), tak fakt netusim, co bys chcel ode mne podlozit, dokladovat.
mike píše:moc informaci dostupnych neni. Jen takove povsechne, ze kterych se neda usuzovat to, co pises.
Az na to,z e netusim, co myslis, ze "pisu", tak na nejjednodussi dotazovani vzdy na dve slova na Googli mi hned vyjdou clanky jako vyse o Neoshellu, o FutureLight nebo napriklad tento od Yamatomichi. Plus pokracovani pres odkaz na konci - ten Ti taky vrele doporucuji, testuji a srovnavaji tam P Shield, P Shiled Pro a P Shield Air. A zajimave, ze jejich zaver je, ze kazda z tech membran ma svoje prednosti a svoje misto.
Kdyz chces, najdes i vedecke clanky (a nemyslim ted baklalarky a diplomky na TUL) o te metode i o jeho aplikacich, vcetne membran. To se mi ale ted zkoumat fakt nechce.
mike píše:teplo odchazi s vodni parou, ktera pres pory v membrane unika ven. ... Je to pozitivni jev, jelikoz clovek se obvykle poti, kdyz se prehriva a tudiz se chce zbavit jak prebytecne vlhkosti, tak tepla. Proto se taky normalni clovek v porezni membrane citi lip, nez v neporezni, pod kterou je jak ve skleniku.
A zase a zase...
Pro Tebe existuje jedno jedine pouziti membranovek - jako plastenka pouzitelna mimo zimni obdobi (kdy podle Tebe neni treba). Vetsina lidi (prosim, nezadej me o "laboratorni dokazani" tohoto tvrzeni, radeji se koukni kolem sebe) ma pro ni ponekud vetsi okruh pouzivani. Pro ne jsou Tve zavery (nebo-li, jak Ti napsal i Quido, Tvuj dojem) jen hodne castecnou pravdou a berou do uvahy i uplne jine pohledy.

Taky by bylo vhodne, ze kdyz neco kategoricky vyhlasujes. tak bys mohl o tom nejprve alespon neco malo zjistit - teplo neodchazi pouze s vodni parou ven, ochlazeni povrchu tela chladnym vzduchem se taky nekona jen pres vodni paru. Velkou otazkou je, z kolika procent je odvod tepla zasluhou odchodu vodni pary a ostatnymi zpusoby.
Ani to neni pravda, ze clovek se poti hlavne kdyz "se prehriva" - potit se muzes i kdyz Ti bude zima (napr. ja minuly tyden v Rohacich, sice bez membranovky ale to je v teto souvislosti jedno). Praveze mnoho lidi od membranovku pozaduje, aby uchovavalo telesnou teplotu - a napr. GTX bundy toto dokazou docela dobre, mnohe neporezni PU zase ne moc, moc porezni PU nejspise vyslovene spatne, cim vetsi a chladnejsi bude vitr, tim hur - to je duvod, proc jsem tehda Ethericovi psal, ze mozna pro nej nebude Pertex Shield Air nejlepsi membrana na bundu.

Znovu musim tady napsat, ze u Tebe je uplne presne rceni syty hladovemi neveri. Ty jsi nadmerne potivy i hrejivy clovek, tak hledas vsechny cesty, jak omezit poceni a zvysit ochlazovani - a pritom si myslis, ze toto je tak obecne. Neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 11:25

@Standa63: Toto neni o vysvetlovani a ani to nijak nemyslim spatne vuci Tobe. Definice a presne pojmy ale neco znamenaji a nesmeji se pouzivat v jinem smyslu nebo svevolne a michat hrusky s jablky.

Kdyz napise nekdo, ze ma PAD svrchni latku, PAD vnitrni latku a membranu a vsechno je spojene (tj. nic neni volne), tak to jsou TRI vrstvy a neni se o cem bavit. Stejne tak, pokud Nanomembrane napise, ze problem je asi ve vnitrni latce, tak je tam vnitrni vrstva a je to 3L.
Kwak na svych strankach fakt micha pojmy a dojmy dohromady, sam sebe obcas protireci.

Ale nakonec je to uplne suma fuk. Myslim, ze Tvuj test udelal dostatecnou reklamu, aby si tu bundu v soucasnem stavu nikdo z OF nekoupil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 11:31

mike píše:Aby fungovaly, musi byt pod nima teplo a vlhko tj. presne to, co nechces. Naopak, za jistych podminek muzou natahovat vlhkost zvenku.
Toto taky opakujes dokola a vyhradne v souvislosti s PU neporeznimi membranami - a ja Ti musim furt dokola opakovat, ze vysvetlujes princip fungovani membrany, jakekoliv membrany. Kazda "natahuje" vlhkost z vice nasyceneho vzduchu do mene nasyceneho. Dokonce i PSA.
Ze jsi to Ty zazil v neporezni PU membrane (a to v docela specifickem pripade) a nezazil v porezni, jeste neznamena, ze by se to za vhodnych podminek nedelo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pát lis 3, 2023 11:49

Quido píše:Jestli jsi měl BlocVent, jak jsi psal, tak jsi měl... a jestli se nepletu, tak zrovna BlocVent je principiálně totéž, co Gelanots...

Aáá jo, vlastně. :D
No já ji ještě mám, ale skoro vůbec ji nenosím, protože se mě paropropustnost zdá horší.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát lis 3, 2023 13:46

horsi nez co...?
..ona ta Mania - mne pripomina byvaly Schwrtzkopf z devadesátek, je IMO jejich nejhorsi bunda, resp. se zastaralou koncepci - znam sice par lidi, co si ji vychvaluje, ale kazdopadne je dnes prekonana...
...av tech 19°C, jak ses zminil, se fakt pouzit neda... ;-)

Popravde, v lete pri nejake te bource a desti radeji zmoknu, nez bych daval membranu, jen batoh chranim; pri aktivite ve vhodnem obleceni, co rychle schne nemam moc pocit chladu ci zimy, a pak, jakmile se dostanu do pristresi a sucha, prevleknu do sucheho...

Moje HS s BlocVentem ma parametricky 20 000 mm vodni sloupec / 40 000 g/m2/24h, coz je slusne; ja ji teda pouzivam v desti vetsinou od 10°C nize, jinak je to dost peklo, hlavne ze zacatku.
1. v teplejsim pocasi ma clovek vetsinou kratky rukav a mit membranovku tohoto typu primo na telo neni moc prijemne, ale ani to nepomaha funkcnosti, naopak, dlouhy rukav funkcniho pradla je mnohem ucinnejsi;
2. v teplem pocasi, i kdyz prsi, je maly rozdil mezi teplotou uvnitr a vne bundy, proto ta "prodysnost" moc nefunguje, jakmile se rozdil teplot zvysi (realne se ale prehrivas), pak zacne dobre fungovat...

Jednou jsem ji zcela nechtene takto vyzkousel v celodennim desti pri cca 15°C a 1. hodinu to fakt bylo dost neprijemne, coolmax triko s dlouhym bylo komplet nacucane, ale jak jsem pokracoval v ceste, tak se pak odpar nasobne zlepsil a nez jsem dosel na misto bivaku, bylo triko vlhke jen pod popruhy na remenech a na bedrech, jinak uz sucho (nekde jsem o tom tady kdysi uz psal)

Hodne lidi tu testuje tyhle veci (a nejen tyhle), ze si vybehnou kopec a pak se divi, ze jsou zpoceni a mokri zevnitr... nicmene, treba rozlisovat, jestli brat HS, urceny na VHT, ci jiny turisticky funkcni odev, co je je urceny spise do hor a do nizich teplot, anebo veci na behani - to jsou zase jine metarialy a jine technologie... napr treba GTX Active, i kdyz to bude zase kompromis... na "pobihani" v nasich horach a tak asi vhodne, ale nejsem si jisty, jestli bych s tim sel na vicedenni akci natezko :-s
Naposledy upravil Quido dne pát lis 3, 2023 14:17, celkově upraveno 2
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 14:01

Quido píše:nicmene, treba rozlisovat, jestli brat HS, urceny na VHT, ci jiny turisticky funkcni odev, co je je urceny spise do hor a do nizich teplot, anebo veci na behani
Presne tak.

Viz jeden z tech linku v mem prispevku vyse - PSA je skvely na pohyb s velkou aktivitou (chcete-li, s vetsi aerobni aktivitou). Ale to vubec neznamena, ze bude stejne dobra na VHT na tezko, kdy se nikdo nikam hnat nebude a bude optimalizovat svoji chuzi, aby vydal co nejmene energie, co nejmene se potil a to i do kopce. Proste absolutne bez snahy o nejaky "vykon".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát lis 3, 2023 14:12

tak zase, u VHT je taky vykon, ne ze ne, ale jinak rozlozeny, neni narazovy a je dlouhodoby - a z toho pohledu je treba posuzovat odev, ne za hdinu rict, v tom jsem zplaveny... jak uz tu bylo receno, pri nahlem zvyseni vykonu se zpotim ve vsem, na to nemusim mit membranovku; a na druhou stranu zase si jasne rict, kdy ma smysl si memrenovku navlict ...

proste, jinak se asi vybavi - a tim padem se na vyber veci bude divat bezec, co trenuje na B7 ze vybehne nekolikrat za den Lysou, jinak zachranar, co ma 1/2 denni akci a pak se vrati na stanici, jinak horolezec na mesicni expedici, jinak turista na VHT na 5-6 dni a jinak turista na 1-2 denni vylet pres Javorniky... 8)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pát lis 3, 2023 14:28

Quido píše:horsi nez co...?
..ona ta Mania - mne pripomina byvaly Schwrtzkopf z devadesátek, je IMO jejich nejhorsi bunda, resp. se zastaralou koncepci - znam sice par lidi, co si ji vychvaluje, ale kazdopadne je dnes prekonana...
...av tech 19°C, jak ses zminil, se fakt pouzit neda... ;-)

Horší než ostatní membránovky co mám.

.."tech 19°C.." ach jo, tady zřejmě někteří neumí čít a pořád si vedou tu svou... Opakovaně jsem zdůraznil, že v takovýchto "vyšších" teplotách dělám zátěžový test, ne že ji tak běžně nosím... Ano, někdy, když třeba prší, tak si ji vezmu i při "vyšších" teplotách , rozepnu větrání naplno.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát lis 3, 2023 14:54

Standa63 píše:... někdy, když třeba prší, tak si ji vezmu i při "vyšších" teplotách...

nene! :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 15:53

Quido píše:u VHT je taky vykon, ne ze ne, ale jinak rozlozeny, neni narazovy a je dlouhodoby
Vsak presne tato jsem myslel to svoje 'bez snahy o nejaky "vykon" '. Vykon ve VHT samozrejme je, jen nejde o "vykon" - o srovnavani se s jinymi nebo sam se sebou, se svymi ocekavanimi, vzdalenostne, casem,... Ale na konci je mozna vydany celkovy vykon cca stejny - i kdyz mozna za jedenapulnasobny cas.

Proste ze nemusi byt ze sedla na kopci za 25 minut, protoze "prece by to byla hanba za tolik to nedat, kdyz to vsichni davaji" (vsichni z chaty nebo lanovky vzdalene 500m na lehko - ja ale uz slapu 5 hodin s plnym batohem a mam za sebou 1500m prevyseni).. Nebo abych dodrzel svoji "normu" na rychlost/stoupani/tepovou frekvenci/cojavimco. Ale rozlozit si sily rovnomerne a ne "vyfunet, zbehnout a mozna potom nekde si odpocinout - nebo taky ne".

(Ja jsem pomaly, do kopce (z kopce jeste vice/ me mnoho lidi predbehne, jde vyrazne rychleji. Jenze na kopci jsem nakonec drive nez vetsina ostatnych. Protoze oni jdou takovym (ja tomu tak rikam od doby vyslapu na horu sv. Kateriny s arabskym pruvodcen) "arabskym stylem". Rozbehnout se, rychle slapat - a az mi dojdou sily, tak se zastavit a oddechnout; potom znovu stejne. Ja naopak jdu klidne, pomaleji - ale relativne stalou rychlosti a nezastavuji se, protoze to nepotrebuji. Klidne tak slapu 2-3 hodiny i vice, pricemz ti ostatni se zastavuji ruzne - po 20-30-40-ti minutach a potom tam stoji klidne i pul hodiny.)
Krome toho, ze jsou nahore nakonec pozdeji, tak ja tam dojdu, pokocham se, dam si svacinu a jdu dal - jak jsem prisel, tak odejdu, max. pri sezeni si dam nejakou bundu pokud je chladneji nebo fouka. Vetsina lidi vyslape zpoceny, udychany a nahore se prevleka do sucheho. Naprosto jedno, co meli oblecene. Pro takove je mozna PSA bunda lepsi nez napr. GTX Pro, ale zpoceni budou i v nem. Ja se vetsinou nijak nezpotim a pokud trochu ano, za par minut jsem v pohode - i kdyz nemam super funkcni tricko a spodni vrstvu mam vzdy bavlnene tilko.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » pát lis 3, 2023 15:56

Nepamatuju, žeby tady u nás (ani v létě dyž je třicet+ a přijde bóřka) dyž ščije bylo víc než +19.

Jinak souhlas, (jakákoli) membrána na sobě dyž je těpleji než ca +15 je oprc. Já to řeším v létě tak, že i dyž chčije, du jen v třičku a křaťasech = nechávám se promočit, neoblíkám membránu. Je ale pravda, že potom doma mokré vysleču = nejsem ftom někde venku přes noc apod.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob lis 4, 2023 3:45

@apuka: takze nic, jen relativizace svych vlastnich slov :D A dezitrerpretace linku, na ktere sam odkazujes. Nema to smysl, to je jak ty sachy s holubem, jak tu kdysi kdosi napsal. Sranda ovsem je, ze davas linky, ktere vyvraceji to, co pises dal. Treba:

On the other hand, the breathability of Shield Air may have a negative effect in cold environments. Is Shield Air too cold because it’s too breathable? Well, I have walked on Mt. Yatsugatake in strong winds in winter with a NeoShell jacket, another type of nanofiber, without any problems, and I have realized that superior breathability does not mean inferior wind protection.

Z PSA ma podobny dojem, jako ja a taky nejak neodpovida tomu, co pises:

The Pertex Shield Air has made it possible to create an ultra-lightweight product that can be worn at all times, even during extremely strenuous activities, with the dexterity of a windshell and the weather resistance of rainwear. In other words, a literal “waterproof windshell” has finally been realized. This type of rain wear can be described as “All-weather Garments.

Pravda, s timhle to jeste tak optimisticky nevidim, ale uz se to blizi, viz dalsi post.

Co se mne tyce, vychazis z naprosto spatnych predpokladu:
apuka píše:Ty jsi nadmerne potivy i hrejivy clovek, tak hledas vsechny cesty, jak omezit poceni a zvysit ochlazovani

Tohle uz davno neplati. Zhubnul jsem za posledni roky pres 12 kilo a potim se znatelne min, nez driv. Ze bych nejak extra hral se taky neda rict. Mam ted prime srovnani s pritelkyni, jelikoz chodime stejne trasy stejnou rychlosti. Je pomerne bezne, ze ja mam cely den na sobe stejne obleceni, zatimco ona se nekolikrat prevleka, protoze pri pohybu se prehriva a pri zastavkach vychlada. Takze ja jdu v tricku a vetrovce a je mi trosku chladno, zatimco ona v tricku s kratkym a je ji horko. Pak zastavime, ja jsem furt stejne a ona se musi oblect, aby neprochladla. Ma spatnou termoregulaci, ale jeste jsme nedosli k tomu, jestli ja mam normalni nebo vyjimecne dobrou.

Poti se vyrazne vic, nez ja, prestoze je terminatorka a ma lepsi kondici, nez ja (taky je mladsi :)). Kdyby chtela, tak mi klidne utece (chodi tolik, co ja a navic jeste jednou tolik nabeha). Myslim opravdu vyrazne vic, na kopci ma tricko durch, zatimco ja lehce navlhle. Takze ne, ja fakt nejsem nadmerne potivy clovek :) Oba ovsem mame PSA od HP a obema nam funguje nejlip.

A kdybych byl nadmerne hrejivy, jak bych mohl nosit celou zimu zateplene bundy a kalhoty a neprehrat se? Nebo je to snad podle tebe cesta, jak zvysit ochlazovani? Proste pises nesmysly jako ostatne uplne o vsem. Mym cilem je komfort a kdyz neprsi, tak vetsinou existuje komfortnejsi obleceni, nez membranovka. To je ten duvod, proc je nosim jen kdyz prsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob lis 4, 2023 4:06

K tematu. Vcera odpoledne a vecer non-stop prselo, a tak jsme sli na vychazku v PSA od HP. Bundy Active 1.0 a 2.0 (ja) a kalhoty Cliff, ja na hole nohy. Asi dve hodiny, 11.5 km za staleho deste, teplota okolo 6 C. Misty trochu vic foukalo.

PSA to zvladnul naprosto bez problemu, vevnitr uplne sucho. Mel jsem dokonce suche vlasy pod kapuci, to je vyjimecne, kapuce nemam rad, protoze se mi pod nima poti hlava. Pod GTX jsem mival uplne mokro, pod NeoShellem lehce vlhko a vypada to, ze PSA je jeste lepsi. Kapuce na HP Active 2.0 je nakonec dobra, druha nejlepsi, co jsem mel a te od Jottnaru se blizi vic, nez jsem si puvodne myslel. Vlastne je akorat trochu hlucnejsi, kdyz se mi soupe o neoholene vousy (protoze je uzsi). Zato je lepsi reseni bundy u krku, mivam tam rozepnuty zip, kdyz to jen trochu jde. V NeoShellu jsem mival mokry flek na prsou, protoze mi tam naprselo, tady to nejak drzi lip u sebe a sucho. Jsem rad, ze jsem si nechal XL, ted uz je jasne lepsi. Delka rukavu i volnost pohybu.

Kalhoty naprosto v pohode i na hole kuzi, nejlepsi membranove, co jsem kdy mel. Vyrazne lepsi i proti predchozim GTX Active, ktere mi uz docela vyhovovaly.

Vlastne jsem si rikal, ze bych takhle mohl jit cely den a nijak zvlast by mi to nevadilo. To je na membrany obrovsky pokrok, i ten GTX Active jsem sundaval hned, jak to slo (obzvlast bundu). V NeoShellu uz se dalo prezit i chvili po desti, ale PSA jednak vypada jeste o neco prodysneji a jednak je lehci a poddajnejsi. Furt je to membrana, takze na komfortu ubira, ale proti stavu pred takovymi 15 lety je to uplne sci-fi. Kdyz si vzpomenu, co jsem se natrapil v GTX, nehlede na to, ze bunda vazila tolik, co tahle bunda a kalhoty dohromady... konecne :)

BTW, HP... bunda (Lko) odevzdana v sobotu v krame, takze sla az v pondeli, ve ctvrtek prisel mail s dobropisem s tim, ze penize vrati do 14 dnu, ale prisly jeste ten den. To vsechno zadarmo a pohodlne, protoze na Zasilkovne staci odevzdat balicek a nadiktovat kod. Super sluzba a fajn firma, ktera si umi vybrat skvele materialy :) (kdyby chtel nekdo cerne Lko, tak ho ted maji na eshopu ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » sob lis 4, 2023 7:13

mike: v čem je rozdíl u PSA mezi Active 1.0 a Active 2.0?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » sob lis 4, 2023 21:53

Standa63 píše:"prosím je tato bunda z nanovlákenné memrány 3L nebo 2L"?

Me teda zarazi, ze pisou, ze ma DWR C6, neni to uz zakazany?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » sob lis 4, 2023 22:09

mike píše:a kalhoty Cliff
Jak vnimas chlad kalhot v porovnani s bundou? A nosis nejakou mezivrstvu nebo jen silne triko?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení