Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » ned lis 5, 2023 15:01

Mike ten (tu?) PSA chválí až moc, ne že bych nevěřil (věřím - není ale tak trochu přání otcem myšlenky?), ale.... neska vycházka: kaťata i kunda Active (LaS Zagros+Gore), 3 hodiny v dešti, plus 8-10 a co sem se proti kopci zpotil, tak z kopce uschlo = nemám sebemenší důvod uvažovat o PSA. A kalhoty taky na holé tělo (teda sport-slipy jo) a taky OK, krom jednoho mokrého fleku na stehně (patrně dírka od trnu ostružiny nebo něco tak).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » ned lis 5, 2023 16:22

Minirecenze bundy Polartec NeoShell.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » ned lis 5, 2023 17:52

bundy od High Pointu Active V1 a Active V2 se od sebe liší jen technickými detaily, materiál je stejný, střih asi také, u V2 je propracovanější kapuce a stahování rukávů

no a ta Mania sice vypadá dost "zastarale", ale dle slov majitele je to velmi žádaná bunda - pořizují si ji chalupáři na houby nebo na procházky se psem, případně jim stačí i pro takovou tu základní turistiku, oblíbená je též mezi kynology a rybáři..........nezdá se to, ale každé zboží má svého kupce, jinak by ji nevyráběli :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » ned lis 5, 2023 18:03

milarepa píše:no a ta Mania sice vypadá dost "zastarale", ale dle slov majitele je to velmi žádaná bunda - pořizují si ji chalupáři na houby nebo na procházky se psem, případně jim stačí i pro takovou tu základní turistiku, oblíbená je též mezi kynology a rybáři..........nezdá se to, ale každé zboží má svého kupce, jinak by ji nevyráběli :-)


Přesně tak. Ne všichni (pro někoho možná "kupodivu" :D ) chodí na horské treky a hledají jen co nejlehčí bundu. :wink:
Mě třeba naopak váha vůbec nezajímá.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 6, 2023 0:10

Standa63 píše:mike: v čem je rozdíl u PSA mezi Active 1.0 a Active 2.0?

U PSA snad zadny, to je membrana, Active 1.0 a 2.0 jsou bundy od HP. Rozdily uz popsal milarepa, v zasade malickosti, ale docela meni celkovy dojem a uzitecnost k lepsimu u 2.0. Zrovna rukavy mi pritelkyne, ktera ma 1.0, zavidi, protoze ji mrznou ruce a delsi rukavy se stahovanim je ve studenem desti chrani lip, nez "vetrovkove" s gumickou u 1.0.

Standa63 píše:Minirecenze bundy Polartec NeoShell.

Jestli ti realna prodysnost u NeoShellu vadi, tak PSA je na tom stejne. Uz tu o tom byla rec vyse, ano, je to trochu znat. Za mne je to plus, dokonce velke plus, ale pocit je to jiny, nez ve starsich membranach (za mne vyrazne lepsi). Je to krok smerem k nepromokave vetrovce a vetrovky nejsou 100 % vetruodolne. Je to zvyk, rekl bych, ze je to jedna z veci, ktere si vetsina lidi vsimne a bude ji pripadat nezvykla, ale za chvili si zvykne a kdyz pak z nejakych duvodu oblece starsi membranu, tak nebude chapat, jak v tom mohli existovat :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 6, 2023 0:27

Vexo píše:Jak vnimas chlad kalhot v porovnani s bundou? A nosis nejakou mezivrstvu nebo jen silne triko?

Kalhoty jsou primarne prevlecne, takze je to dalsi vrstva a teplo pridaji (trochu). Na hole telo pusobi chladneji, nez trekove, protoze jsou tenci. Kdyz bylo 6 C, tak mi zpocatku na nohy bylo chladno, ale behem tak ctvrt hodiny uz jsem to nevnimal a pak uplne v pohode. Na holou kuzi je PSA v pohode, dokonce v ramci moznosti (laminat a zipy) prijemny. Jak u kalhot, tak u bundy. Tohle je treba rozdil proti kalhotam z GTX Active, ktere mi jako prevlecne fungovaly, ale na holou kuzi mi prijemne nebyly, takze jsem je tak nenosil. U PSA nemam problem.

Bundu nosim na triko s kratkym nebo silnejsi s dlouhym. Na mezivrstvu jeste nedoslo a mozna ani nedojde, drzim se zasady maximalne dvou vrstev ;-) (rezervni merino s dlouhym v batohu nosim a kdyby mi byla kosa, tak si ho samozrejme obleknu, ale uz se to X let nestalo)

pavproch píše:Mike ten (tu?) PSA

Pertex Shield Air, takze ten :)

pavproch píše:věřím - není ale tak trochu přání otcem myšlenky?

Neni, nemam to ve zvyku a spis byvam prehnane kriticky. Zatim se mi to ale fakt jevi jako nejlepsi membranove obleceni, ktere jsem kdy mel. Uz NeoShell byl za hranici, kdy mne takove obleceni nebetycne sr*lo, PSA je jeste o kousek dal. Furt je to tak, ze bych se bez toho radej obesel, ale realne to nejde, takze jsem rad za tohle. GTX Active byl prave na te hranici, kalhoty uz sly, ale bunda ne.

pavproch píše:nemám sebemenší důvod uvažovat o PSA

Nekdo se holt spokoji s malem ;-) U mne byl teda duvod prechodu na PSA ten, ze mi predchozi veci prestaly membranovat. Kalhoty z GTX Active po 8 letech a bunda z NeoShellu po 6. No a kdyz uz musim kupovat nove, tak chci to nejlepsi, co je k dispozici a mam doufam na dalsich 6+ let vystarano. Membrany bohuzel odchazeji vekem, rozpad PU nezastavis. Jedine, co mi drzi, je zdarak z GTX Air Permeable, kde zrejme zadny PU neni. Ten musi mit tak 20 let, jelikoz jsem ho kupoval tak pred 18 - 19 ve vyprodeji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Marty09 » pon lis 6, 2023 15:57

Ahoj, mohli byste mi prosím poradit? Dostala se ke mě možnost koupit starou nenošenou (ještě originálně zabalenou) nepromokavou bundu od Alpisportu z materialu Entrant HB, údajně 20tis voděodolnost / paropropustnost. Na internetu jsem k ní nikde nic nenašel, asi je to už dlouhá doba co se neprodává. Jak moc tento materiál může i při nepoužívání časem degradovat? Nebo nezáleží tolik na používání / nepoužívání, ale prostě membrána se po x letech ztrácí a tedy kupovat starou bundu nemá smysl? Chápu, že otázka je poměrně široce položena a nelze na ní jednoduše odpovědět, ale budu rád za jakýkoliv názor.
Marty09
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 6, 2023 15:35

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2023 16:34

ja bych do toho nesla, pokud je dobra cena vic nez 100kc:D

u bundy tak 5 let stare uz muzes mit prvni znamky rozpadu. obecne. kdyz budes mit stesti tak treba 8 a kdyz smulu tak 3...

takze tezko rict, jedine snad mit moznost bundu nekde ve vane otestovat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » pon lis 6, 2023 17:00

Moje (oboje) Active hadry mají teprve 2-3 roky, moc je nepoužívám, taxem zvjedaff jak dlouho budou membránovat = kdy mi membrána řekne pápá. Potom se taky budu dívat po tom "top".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 7, 2023 4:40

Marty09 píše:z materialu Entrant HB, údajně 20tis voděodolnost / paropropustnost. Na internetu jsem k ní nikde nic nenašel, asi je to už dlouhá doba co se neprodává. Jak moc tento materiál může i při nepoužívání časem degradovat?

Toray Entrant HB is a four layer waterproof, windproof, and breathable fabric system including a Hydrophobic and Hydrophilic layers...

Ta posledni vrstva je nejspis z PU, ktery degraduje behem 7 - 10 let, pri nepouzivani paradoxne spis rychleji. Takze zalezi na tom, jak je membrana doopravdy stara, coz znamena od jeji vyroby.

Marty09 píše:Nebo nezáleží tolik na používání / nepoužívání, ale prostě membrána se po x letech ztrácí a tedy kupovat starou bundu nemá smysl?

V zasade tak. Za mne nema smysl kupovat membranovku starsi nez dva roky. Tj. bezny vyprodej po sezone jo, lezaky ne. Pokud teda neni fakt levna tj. par stovek. Pak je to sazka do loterie, bud vyhrajes a jeste par let vydrzi nebo se rozpadne pri prvnim desti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » úte lis 7, 2023 9:54

poslední dobou jsem si všiml nového nešvaru, kterým teď firmy zaplavují trh - zateplená membrána.

Zkusil jsem se nad tím poctivě zamyslet, v jakých podmínkách by mi to dávalo smysl, snad jen někde ve VHT, ale jinak je to totální zabití vlastností vnitřního materiálu, dát na aktivní izolaci - primaloft gold, alpha direct atd., určenou na intenzívnější aktivity, nějakou málo prodyšnou membránu od Gelantosu nebo eVentu (max do 30 000, ale většinou je to od 10 - 20 000)) je totální zabití té izolace a drastickému snížení rozsahu použití.........

třeba takový Direct Alpine šel klasicky do extrému a svůj aktuální zimní hit Narvik, kromě umrtvení membránou, ještě do úplného bezvědomí dokopal tím příčným šíleným zipsem....to jen tak pro pobavení, fakt by mě zajímalo na čem ti jejich návrháři jedou
https://www.hudy.cz/narvik?variant=126868&size=498942
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » stř lis 8, 2023 11:30

milarepa píše:poslední dobou jsem si všiml nového nešvaru, kterým teď firmy zaplavují trh - zateplená membrána.

....proč by to měl být nešvar? Ano, zrovna na VHT, anebo obecně pobyt ve vysokých horách;
když může mít SJ péřovku s membránou... :-s
milarepa píše:fakt by mě zajímalo na čem ti jejich návrháři jedou
https://www.hudy.cz/narvik?variant=126868&size=498942

jedou na tom, že, narozdíl od tebe, v těch hadrech chodí, a když ne zrovna oni, tak jim to říkají ti, co na hory chodí a lozí a pobývají a zkouší, co by jak mělo fungovat, vědí mnohem lépe, co by jak mělo být a co by mohlo fungovat...
EDIT - opravy
Naposledy upravil Quido dne pát lis 10, 2023 13:48, celkově upraveno 3
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 11:50

Quido píše:....proč by to měl být nešvar? Ano, zrovna na VHT, anebo obecně pobyt ve vysokých horách;
Protoze nekteri zdejsi uzivatel maji utkvelou predstavu, ze v zime (pod nulou) neprsi a ze snezeni v pohode vydrzi DWR a izolace, zadna membrana (na bunde nebo membranovka vubec) neni treba. Neboli jinymi slovy - jeste se nikdy nedostali do krizove situace v zime. Tem, kdo ano neveri.

Ale milarepa ma pravdu v jednom - nema to sebemensi smysl pri tech aktivnich izolacich jako P Alpha, PL Gold Active (pro milarepu: to je uplne jina izolace nez PL Gold), ... Ty jsou fakt urcene na intenzivni aktivity s vysokou tvorbou potu a jejich prvotni funkci neni co nejlepsi izolace, ale udrzeni nejakeho tepelneho komfortu kym ta intenzivni cinnost trva. U tech membrana opravdu zabije jejich hlavni funkci - a tu vedlejsi, izolaci, by zase dosahli mnohem lepe mensim mnozstvim "neaktivni" izolace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » stř lis 8, 2023 12:49

...potom teda nevím, co myslí tím "zateplená membrána"?
:-k
Gelanots není vysoce neprodyšný, jen ke své plné funkci potřebuje větší rozdíl (teploty a vlhkosti, neboli nasycenosti vodní parou) mezi vnitřním a vnějším prostředí, jak se zde již opakovaně psalo, takže naopak, v chladném prostředí jeho účinnost izolace Primaloft gold Active umocní, a ne že ne...
Zrovna takovou bych si představoval třeba lyžařskou bundu.

Nebudu zde polemizovat o tom, že když je mi při intenzivním pohybu horko, tak svleču vrstvu, která příliš izoluje anebo brání větrání/odparu; až intenzita pomine, nebo se zásadně sníží, zase si něco (nejlépe izolaci) obleču - nechápu, že ten mnoha roky osvědčený princip někdo nechce přijmout. To se týká chladného prostředí. Ale chápu ten pár dní předtím diskutovaný problém o membráně při vyšších teplotách (řekněme nad 10 či 15 °C), ale to zase nepotřebuji izolaci - to je něco jiného...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 14:18

Quido, ted budu volne citovat mika - a ja s tim plne souhlasim, vlastne pises to same.
Ano, membrana potrebuje pro dobrou funkci vetsi rozdil v teplote a vlhkosti na jedne a druhe strane. Pri izolaci mezi telem a membranou je problemem to, ze vetsinu "vnitrniho" tepla zachytava izolace, tj. na obou stranach membrany bude velice podobna teplota. Vlhkost sice bude vyssi, ale potom uz funkcnost hodne zavisi na suchosti vnejsiho vzduchu. Tj. pri velkych mrazech a hodne nizke vlhkosti (ve vyssich horach pomerne casta kombinace) to funguje, ale pravidlem vsude a vzdy to vubec neni. Navic se muze stat, ze pres izolaci projde vlhkost a ta bude kondenzovat (a kvuli podobne teplote jako venku nasledne primrzavat) zevnitr - nebo za urcitych okolnosti zvenci. Coz uz uplne zabije funkcnost, nemluve o skvelem pocitu mit na sobe ledove brneni. "Postastnilo" se mi to jednou na zateplenych kalhotach na Morkem oko v polskych Tatrach - udelat v tom jen par kroku bylo za velky trest. Az potom se to zacalo doslova rozbijet - a ja jsem trnul, jestli se led rozpadne NA latce nebo se roztrhne latka s ledem dokopy.

Ale jinak ano - napr. na bezne sjezdove lyzovani to neni spatna volba - ale s normalni izolaci, ne aktivni. Jako skutecna izolace (ano, membrana to muze umocnit), ale ne na potivejsi aktivity. Napr. na skialpy ale vyhradne na sjezd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » stř lis 8, 2023 14:26

Quido píše:adrech chodí, a když ne zrovna oni, tak jim to říkají ti, co na hory chodí a lozí a pobývají a zkouší, co by jak mělo fungovat, vědí mnohem lépe, co by jak mělo být a co by
mohlo fungovat...
EDIT - opravy


Tak to si nemyslim.
Nektere hadry jsou nepouzitelne pro aktivni pohyb. Na lyze (Dolomity, Alpy) nosim merino kr rukav, Arcteryx Primaloftku a na to Outdoor Research GTX. Kuklu Moira, nakrcnik Buff, tenke hedvabne rukavice Decathlon a rukavice palcaky s prstem Dainese. Na nohy tluste spodky Direct Alpine a na to GTX gate Tilak. Nikdy mi nebylo zima ani vedro.

ALE mam bundu Montane, ktera je zateplena a neprofoukne ani Ň tzn neco jako zateplena membrana. Bud je mi v tom zima a nebo vedro. To same o s moji novou uzasnou naho.no Alphou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 14:43

@Booze: na jake lyze nosis, cos napsal? Na sjezdovani?

BTW1, Jakou primaloftku mas od Arcteryxu??? Ten uz hodne let plni svoje zateplene veci ruznymi verzemi Coreloftu, Primaloft nepouziva - teda pokud vim.

BTW2, P Alpha je skvela na aktivni pohyb, v podstate asi nejlepsi. Ale a) pouze na pohyb, na stani vubec ne b) kdyz uz to obalis neci, musi to byt na to vhodny matros, ani Pertex Microlight na to plne nestaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » stř lis 8, 2023 15:19

Ano na sjezdove lyzovani. Na bezky a skialpy bych v tom asi zdech to jsou veci vetsinu casu v batohu a mam na sobe jen vestu.

Bunda je Arcteryx Atom a ano je v tom ted Coreloft driv Primaloft.

Alpha se da na stani kombinovat s GTX pripadne se zateplenou bundou. Abys nevychladl.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 15:56

Marty09 píše:Dostala se ke mě možnost koupit starou nenošenou (ještě originálně zabalenou) nepromokavou bundu od Alpisportu z materialu Entrant HB, údajně 20tis voděodolnost / paropropustnost.
Obecne Ti k tomu uz neco psali, ja ted trochu jeste neco jineho.

Alpisport uz nekolik let neexistuje, jeho nastupcem je Alpitrek (a ted koukam, ze i jejich prodejna v Pribore je ted prodejna Outdoorkwak, tak nevim, jestli jsou nejak spojeni). Pod puvodni znackou uz davno nic nesijou a uz pred nekolika lety jen doprodavali stare kolekce, resp. pokud meli zustatky materialu, sili i na zakazku.
Takze bych predpokladal, ze ta bunda bude nejspise starsi nez 5-6 let. Tezko takto rict, jaky bude stav te Entrant HB membrany. Najdes o tom hodne docela odlisnych popisu. Dokonce oznaceni od 2L az po 4L - melo by to ale byt neco uplne jineho. Na zakladni material je naneseny specialni porezni nater, ktery castecne "prosakne" az do poru nosneho materialu. Na to se nanese dalsi vrstva - a tady uz se lisi popisy. Co je ale nejdulezitejsi je, ze jednou se pise o hydrofobni+hydrofilni PU vrstvach, jinde ale o PES vrstve/-ach. Coz je nebetycny rozdil co se tyce rozpadu. Na druhe strane se ale pouzivaji pasky na svy, ktere maji dve spodni vrstvy z PU, takze alespon ty se rozpadnou...

Kazdopadne ja bych si tu bundu koupil pouze kdyby se mi libil styl a vnejsi material a necekal bych vodeodolnost. Proste tak na zahradu nebo jen do sucheho pocasi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2023 16:27

booze píše:Alpha se da na stani kombinovat s GTX pripadne se zateplenou bundou. Abys nevychladl.
Ano, kombinovat muzes - ale zdaleka nebude tak hrat jako stejna vrstva normalni izolace (teda se zateplenou bundou ano, ale tam hreje ta zateplena :-)). Vydrzis v ni nejakou kratsi prestavku, ale sednout si v ni v zime na obed, to teda nevim... Lepsi jako nic, ale... Pokud teda nejsi hrejivy clovek jako mike (i kdyz tvrdi, ze uz neni), ktery jeste dlouho po vykonu hreje dal.
GTX Ti pomuze dost, to je taky pravda - uz jsem nekolikrat psal, ze pomaha hodne zabranovat ztrate tepla, asi jej odrazi zpet - na rozdil od PU membran.
booze píše:Bunda je Arcteryx Atom a ano je v tom ted Coreloft driv Primaloft.
Je to OT, takze mi klidne muzes odpovedet v SZ. Mne to ale docela zajima, i kdyz je to historicky udaj.
Kdy naposled pouzival Arcteryx na Atom (nebo jinou bundu) Primaloft? Ja co znam tuto znacku, vzdy pouzivala svoji vlastni izolaci, Coreloft. Urcite minimalne uz v zimni kolekci 2014/15, uz jsem ansel, ze i v r. 2012. Jak ted koukam na webovem archivu, v r. 2005 jeste Atom neexistoval a meli zateplene bundy jedine z GTX, to tam meli PL Sport. Prohledavani tam je ale priserne pomale, tak se mi nechce proklikavat
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » stř lis 8, 2023 17:19

Ad Direct Alpine: taky mi jejich hadry přijdou, jako by to někdo za stolem vymýšlel přes noc nad flaškou rumu.
Jako když Pejsek a Kočička dělali dort. Dali do něj všechno, co měli rádi a co bylo podle nich nejlepší, jen už vůbec nebrali vpotaz, že jednotlivý ingredience dohromady fakt nepasujou a dokážou pokupě udělat pěknou neplechu....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv lis 9, 2023 3:40

booze píše:ALE mam bundu Montane, ktera je zateplena a neprofoukne ani Ň tzn neco jako zateplena membrana.

Jj, takovou bundu jsem mel, snad uz nekdy v minulem tisicileti, kdyz jsem o materialech nic nevedel. Neco jako Zahorovo loze, bylo mi silene vedro a zaroven mi po zadech tekl ledovy pot.

Etheric píše:Jako když Pejsek a Kočička dělali dort.

DA se obcas povede udelat neco dobreho, ale nejspis omylem, ktery v dalsi verzi napravi. Uz takhle znicili nekolik pouzitelnych veci. Nastesti jsou i firmy s pricetnymi designery, co chapou principy KISS a don't fix what ain't broken.

milarepa píše:poslední dobou jsem si všiml nového nešvaru, kterým teď firmy zaplavují trh - zateplená membrána.

To neni novy nesvar, viz vyse, mel jsem takovou bundu uz pred vic, nez 20 lety. Lyzarske veci uz se v podstate nedaji koupit bez membrany aspon 10 let. Nefunguje to a fungovat nemuze, ale stejne to budou delat, protoze bezny zakaznik slysi na to, ze veci jsou nepromokave a netusi, za jakou je to cenu. Takze se toho zacinaji chytat i outdoorove firmy, protoze lidi, co se zajimaji, je malo a oni cili spis na masu. No a zas pro lidi, co chodi v outdoorovych vecech akorat po meste, to vlastne uplne spatne nebude :) Podobne jako svatecni lyzari, ti se pri jizde nezapoti, a tak jim to vlastne muze fungovat. Holt nejsme cilova skupina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv lis 9, 2023 9:10

booze píše:
Quido píše:adrech chodí, a když ne zrovna oni, tak jim to říkají ti, co na hory chodí a lozí a pobývají a zkouší, co by jak mělo fungovat, vědí mnohem lépe, co by jak mělo být a co by
mohlo fungovat...
EDIT - opravy


Tak to si nemyslim.
Nektere hadry jsou nepouzitelne pro aktivni pohyb.


Já si to myslím....a s tím, jak přistupují ke konstrukci, tak podobně to dělají v HP atp., DA a HP, vč. Tilak jsou jedny z nej CZ firem, co vyrábí outdoor hadry, nezadají s mnohými slovutnými zahraničními firmami.... a jestli tu někdo napíše, že jsou to nýmandi nebo něco v tom smyslu, vždy se ohradím - ono každý sem tam udělá něco hůře, nebo špatně, nic nepokazí jen ten, co nedělá nic...
...a zobecňovat, že hadry od DA jsou špatné, je hloupost; anebo, obecně říct, že některé hadry "jsou nepouzitelne pro aktivni pohyb" je sice pravdivé, ale informace IMO o ničem, sry...

@apuka:
ty si přenos tepla a vlhkosti v oblečení v reálu asi představuješ jako někde v laboratoři, ale tak, jak to popisuješ to u oblečeného člověka nefunguje, resp. jen částečně - materiály na oblečení nejsou oddělené izolované soustavy... a mimochodem - co jiného je vrstvení, když si třeba pod membránvku vezmeš 2. izolační vrstvu?

@mike:
ano, o absenci zimních/ lyžařských bund bez membrány se tu psalo už mockrát...
Pokud na zateplenou bundu dám membránu s parametry 10k / 10k, či 15k / 15 k, tak to je o ničem, obecně, s izolací, nebo bez, je-li ale na prodyšnou izolaci uplatněna poněkud kvalitnější membrána, třeba 20k / 30k či více, což současný Gelanots splňuje (pokročilejší je v tom třeba BlocVent), pak to zrovna na lyžování, snowboard, freeride atp. může docela dobře fungovat... právě ten příklad s DA bundou hovoří o jasném posunu v uvažování...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » čtv lis 9, 2023 9:33

Quido píše:Gelanots není vysoce neprodyšný, jen ke své plné funkci potřebuje větší rozdíl (teploty a vlhkosti, neboli nasycenosti vodní parou) mezi vnitřním a vnějším prostředí

Aneb jak si odporovat v jedné větě. :roll:
Právě tohle je pro mě definice vysoké neprodyšnosti.
Celá ta prodyšnost začne fungovat až v momentě, kdy jsi zlitej v potu a je ti to už jedno, jenom přemýšlíš, kde tu bundu vyhodíš do koše.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv lis 9, 2023 9:36

booze píše: To same o s moji novou uzasnou naho.no Alphou.


....muzes pls rozvest?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv lis 9, 2023 10:28

oodoow:
kolik takových bund jsi na sobě měl...?
v chladných podmínkách a VHT IMO funguje lépe než GTX, GTX paclite či GTX Pro
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv lis 9, 2023 15:08

@Quido: z oodoowe poznamky si nic nedelej. Presne popsal, ze pro nej jsou "z definice vysoce neprodysne" naprosto vsechny membrany :wink: Protoze Tys presne napsal na zaklade mohu fungovat - a funguji vsechny membrany z hlediska odvodu vodnich par. Vcetne vsech poreznych - i PSA.
Jeste jinymi slovy . oodoow asi "premysli, kdy vyhodi do kose" uplne vsechny membranove veci. :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » čtv lis 9, 2023 15:18

@quido: Měl jsem HP Road Runner a předtím nějakej DryQ Active. Teď mám Shakedry a je to veliký rozdíl.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » čtv lis 9, 2023 15:27

Já jsem s GTX ShakeDry (na vycházky/turistiku) udělal špatnou zkušenost - nedostatečně to "větralo", potil jsem pod tím jak kráva a nestíhalo to na mně uschnout/zůstával jsem mokrý. GTX Active je mnohem lepší (míň se potím a stíhá to uschnout). ShakeDry fčíl vozím jako "nouzovku" na bajku (dyž začne scát, v ToolCage = ShakeDry bunda má malý objem), že se pod tím potím nevadí, protože sem stejně na celém zbytku těla mokrý od deště.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv lis 9, 2023 15:28

Quido píše:ty si přenos tepla a vlhkosti v oblečení v reálu asi představuješ jako někde v laboratoři, ale tak, jak to popisuješ to u oblečeného člověka nefunguje, resp. jen částečně - materiály na oblečení nejsou oddělené izolované soustavy... a mimochodem - co jiného je vrstvení, když si třeba pod membránvku vezmeš 2. izolační vrstvu?
Ne, takto to funguje i v realu - a uz jen kvuli zakladnim principum fyziky (myslim, ze je to v konecnem dusledku podle jednoho z termodynamickych zakonu) to jinak fungovat nemuze.
Kdyz mas vrstveni, tak mas mezi "izolaci" a membranou dalsi vrstvu vzduchu, ktera asi pri pohybu dost cirkuluje (hlavne vevnitr vnejsi bundy), coz trochu brani kondenzaci. Kazdopadne je ale pozmeneny proces cesty vlhkosti z potu az po membranu ale presny duvod neznam.

Mne to taky tak funguje/fungovalo i v praxi - kdyz jsem chodil ve flisce a membranove bunde (Pinguin Parker - Gelanots), nemel jsem problemy s pocenim pri beznem pohybu. Stejne tak ale ani v Klimatexi primaloftce se zaterem (nebo lyzarske zateplene bunde Killtec s membranou 5K), jak bez flisky tak i s fliskou. Ale jakmile jsem zvysil namahu a zacal vice potit (napr. rychlejsi slapani do kopce), tak jsem byl pod Klimatexkou vzdy vice zpoceny nez pod membranovkou, i kdyz "izolacny koeficient" vseho obleceni dokopy byl cca stejny. O svych zkusenostech jsem na OF psal uz mnohokrat. Stejnou zkusenost popisovalo hodne lidi (ne kazdy na OF), takze v tom nejsem sam.

Takze znovu: ta membrana na zateplene bunde je fajn, ale ne pri delsi vetsi aktivite doprovazene vetsim pocenim. Tj. nejspise nic pro "vykonare", ale pro sjezdove lyzare to ma svuj smysl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení