Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon zář 17, 2018 12:23

Chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s Pertex shield co se týče mechanické odolnosti? Na doporučení začínám uvažovat o Rab downpour a po zkušenostech, jaké měl FPS s High Point runner mám trochu obavy, aby to nebylo moc UL (nehoním vyloženě gramy) a nerozpadlo se to "samovolně" v batohu...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » úte zář 18, 2018 13:55

ptej se hlavně na životnost v čase, mně vydržel High Point Runner něco přes dva roky, Rab Downpour je o něco robustnější, takže vydrží déle, já bych to u něj viděl s životností něco přes tři roky, ale každá membránovka jednou doslouží, čím víc robustnější je, tím má delší životnost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod MartinKun » pát zář 21, 2018 14:41

Ahoj, vybírám nějakou nepromokavou bundu především na turistiku po horách. Mám ve výběru DA Guide a Rab Spark( případně Downpour).
Vybírám hlavně aby dobře seděla na tělo a měla dostatečně dlouhé rukávy, jsem dost vysoký a štíhlý,
Co mi můžete doporučit? A s kterou mate dobré zkušenosti?
Díky Martin
MartinKun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 16, 2018 15:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » pát zář 21, 2018 15:52

Zdar Martine...
Hned na úvod, s takto obecným dotazem tady pochodíš asi stejně jako Napoleon ve Francii :D
Zkus trochu více rozvést co chceš s bundou dělat, do jakých hor máš namířeno, jestli budeš mít batoh atd atd atd...

Z tvého výběru mě zaráží, že si vybíráš mezi bundama za 9k a pak za 3k. Zkus tady první trochu číst aspoň poslední stránky tohoto vlákna, kde se probírají ještě aktuální bundy, abys dostal možná i sám jakýs takýs obraz o tom, co vlastně chceš/nechceš, potřebuješ/nepotřebuješ koupit.

Na závěr, nikdo ti neporadí co si máš přesně koupit, ale jen tě nasměrují na správný segment trhu, ze kterého bys měl vybrat. :-)
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod MartinKun » pát zář 21, 2018 16:34

Do hor převážně u nás Slovensko, výjimečně Alpy, batoh tahák většinou kolem 10 kg, a bundu chci jakjsempsal na turistku. V zimě bezky a jarní lyžování třeba.
Bundu Guide jsem vybíral s tím ze má dobře hodnocení a mohla by dost a dlouho vydržet. A rab jsem doufal ze by mohlo být hodně muziky za málo peněz
MartinKun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 16, 2018 15:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát zář 21, 2018 16:55

Co te vede k myslence, ze membranovka se hodi na bezky? Nic horsiho si nedovedu predstavit. Na lyze taky ne, ale tam je to mensi katastrofa.

Nechces si tady nejdriv trochu pocist? Treba tohle vlakno od konce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod MartinKun » pát zář 21, 2018 17:22

Pokud je vhodná do špatných podmínek např na skiaply tak nevím proč by nemohla být i na bezky
MartinKun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 16, 2018 15:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » pát zář 21, 2018 18:42

Skiaply a běžkaření jsou dvě diametrálně odlišné disciplíny obvykle taky prováděny ve velmi rozdílných podmínkách. Za mě je na běžky lehká a velice prodyšná SS bunda nebo Větrovka + spodní vrstva. Sebelepší membrána nedokáže udýchat konstantní aerobní aktivitu typu běh/běžkaření... Možná tak GTX Active, ne-li shakedry... Tam se už ale dostáváme k tomu, že GTX active plecháč na sobě nechceš mít v momentě, kdy se brutálně pořád hýbeš a slyšíš ten magašustot :D

Osobně mám GTX hardshell a většinu času mi leží v batohu a používám na zimní aerobní aktivity mikinu z PWS jako druhou a hlavní vrstvu. Letos chci pořádně vyzkoušet zateplenou větrovku z Polartec Alpha, ale ta membrána je fakt dobrá leda do podmínek, když už tyto věci nestíhaj (silný vítr, déšť, kekel, kombinace všeho atd :D ) ale je to vyložene řešení když se něco posere. Musíš to mít u sebe, nemusíš to mít ale 100 % času na sobě :-)

Pokud chceš záložní membránu pro případ nouze a nechceš za to dát majlant, tak ti Pertex Shield poslouží dostatečně. Pokud chceš zainvestovat do něčeho co budeš využívat dlouho a neobejdeš se bez toho na delších trecích, kup nějaký rozumný HardShell typu GTX, Gelanots, BlockVent nebo Neoshell...

U Guidu pozor, protože se jim docela často delaminovaly ty dýchací otvory u starých modelů. Proto taky u nového zvolili na obličeji klasický pevnější Gelanots namísto Gelanots HB. Já DA miluju, ale 9k bych za tu bundu nedal...
Radši mrkni po zlevněných goráčích-
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod MartinKun » pát zář 21, 2018 19:11

A můžeš doporučit nějaké osvědčené značky?
MartinKun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 16, 2018 15:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » pát zář 21, 2018 19:55

Můžu ti doporučit pročíst si posledních 10-20 stránek konverzace abys taky pochopil kontext o čem ty membrány jsou a aplikoval ty informace na svou situaci (u investice za několik tisíc co ti má vydržet pár let se vyplatí o tom něco vědět). Nemůžu ti doporučit nic konkrétního protože nejsem vysoký a štíhlý firmy co šijou na mě (DA ve velikosti M, některé výrobky od Tilaku a třeba TNF) tak tobě můžou připadat naprosto nevhodné. Jednoduché doporučení na toto neexistuje ale vždy uděláš dobře, když se vyhneš značkám typu Alpine Pro, Hannah, Husky, Kilpi a jiným supermarketoým hnusům :D

Co se kvality týče, tak za mě určitě Direct Alpine, High Point, Rab, Tilak, Marmot, Bergans, Arc'teryx, Millet, La Sportiva, Summit Series od North Face a spousta dalších co najdeš v outdoorových speciálkách, výběr už je na tobě co ti nejvíc sedí nebo podle ceny.
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát zář 21, 2018 20:05

@Kiszoun: :smt023

Kiszoun píše:Sebelepší membrána nedokáže udýchat konstantní aerobní aktivitu typu běh/běžkaření... Možná tak GTX Active, ne-li shakedry...

GTX Active ne, ten neudycha ani rychlou chuzi do kopce (vyzkouseno). Se Shakedry budeme muset pockat, az ji oodoow vyzkousi ;-) Ale i tak o tom silne pochybuju, porad jsme o rad niz, nez u vetrovek. NeoShell dycha (za mne) lip, nez GTX Active, ale treba sneznice uz neudychal. Sice to nebyl vylozeny pruser, ale primaloftka nebo vetrovka je proste jinde.

MartinKun píše:Pokud je vhodná do špatných podmínek např na skiaply tak nevím proč by nemohla být i na bezky

Ona neni vhodna ani na skialpy, to je jen marketing. Jinak viz Kiszoun. Membranovky jsou vhodne akorat do deste, kdyz uz to bez nich nejde. Bezkujes v desti?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » pát zář 21, 2018 20:09

mike píše:...NeoShell dycha (za mne) lip, nez GTX Active...

Za mě obráceně...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát zář 21, 2018 20:15

On taky neni Neoshell jako Neoshell. GTX Active jsou vsechny skoro stejne, Neoshelly se velmi lisi, co jsem mel na sobe ruzne bundy. U mne jde o ten od Jottnaru, co tvrdi, ze je nejlehci na svete. 96 g/m^2 myslim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon zář 24, 2018 12:39

a jak je na tom ten pertex shield? také se liší co výrobce svou gramáží?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod aksam » pon zář 24, 2018 12:53

Mám nepromokavou bundu z pertexu shield + od Rabu tři roky a zatím ok, většinu času je v batohu, zatím nějaké problémy s ní nejsou, vše drží a membrána funguje.
Gramáž se lišit může, ale, co jsem měl v ruce Rab a Montane vypadalo podobně.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » pon zář 24, 2018 13:05

Ano, staci se podivat na nabidku libovolne firmy, ktera dela z Pertex Shieldu vic bund (Montane, Rab,...) a uvidis, ze jde o jine materialy. I u klasickeho 2.5 vrstveho Pertex Shieldu je treba Montane Minimus 777 ze 7 denierove latky, Montane Minimus Stretch z 20 dednierove pruzne latky atd. I jen podle hmotnosti vysledne bundy vidis, jak se material meni v zavislosti na pozadovane nizke hmotnosti/odolnosti. Vetsina vlastnosti ale bude u klasickych bund z cca. 20d latky podobna (moje OR Helium je na omak materialove velmi podobna Monaten Minimus)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kafac » čtv zář 27, 2018 11:53

Ahojte,
omlouvám se za možná zbytečný dotaz ohledně výběru bundy, ale čtení diskuze mi nepomohlo a já si nevím rady.

Využití bundy a požadavky:
- převážně klasické vícedenní letní (ale občas i jarní/podzimní) treky na těžko (Tatry, Fatra apod.) (cca 5x ročně)
- občasné zimní přechody/skialpy na těžko, či "vyšší hory" do 4000 m.n.m. (1-2x ročně)
- zimou netrpím, doposud vlastním bundu Tilak Mitre a v létě je z batohu venku jen pokud prší/fouká studený vítr - tzn. jde mi spíše o vítr a déšť, než o teplotní komfort

Rozpočet: do 10 000 Kč.

Budu rád, když mě nasměřujete.... alespoň na typ bundy, co by mi mohl vyhovovat.
Předem děkuji,
Kafáč
Kafac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 17, 2014 0:50

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » čtv zář 27, 2018 14:48

já bych vybíral mezi Tilak Stinger Pro, Tilak Attack, Tilak Stinger, High Point Protector, jde jen o to, zda chceš co nejslepější prodyšnost, to kup Tilak Attack nebo Tilak Stinger, když ti jde spíš o odolnost než o prodyšnost, tak kup Tilak Stinger Pro nebo High Point Protector
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kafac » pon říj 1, 2018 13:42

fps píše:já bych vybíral mezi Tilak Stinger Pro, Tilak Attack, Tilak Stinger, High Point Protector, jde jen o to, zda chceš co nejslepější prodyšnost, to kup Tilak Attack nebo Tilak Stinger, když ti jde spíš o odolnost než o prodyšnost, tak kup Tilak Stinger Pro nebo High Point Protector



Děkuji za odpověď, vzhledem k mým potřebám jsem měl dilema jestli pořizovat softshelku či nějakou Gore-tex bundu. Teď už jen ozkoušet, co padne ;) Snad ta gore-tex bunda vydrží aspoň jak ta softshelka
Kafac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 17, 2014 0:50

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » pon říj 1, 2018 14:25

Tak soft shell a hard shell (Gore Tex) je velký rozdíl. Hard shell hlavně proti dešti a pak proti silnému větru, případně jako další zateplení v nouzi. Soft shell do zimy, proti větru a to při pohybu. Záleží na co to chceš používat. Jelikož píšeš, že to chceš proti dešti, tak tedy vem první možnost. Pokud to chceš hodně pod batoh a nejsi gramař, tak bych vzal něco robustnějšího, tak 40d nylon. Jinak je důležitý si uvědomit, že membránovka je jedna z nejhorších investic asi :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon říj 1, 2018 14:47

Pierre111 píše:Pokud to chceš hodně pod batoh a nejsi gramař, tak bych vzal něco robustnějšího, tak 40d nylon.
No, pokud nosi opravdu tezky batoh (nevim, nepise), tak 40d rozhodne robustni material neni. To spise tak 70d - ale, samozrejme, prida se vaha a objem. A taky by se tim vyloucil GTX Active (vyrabi se pouze z materialu do 40d max).
Jenze to si musi tazatel sam rict, taky jen on vi, jak "slusne" nebo "prasacky" bude vyuzivat bundu. Tech 40d taky vydrzi hodne, na bezne pouzivani to naprosto staci.

GTX Pro taky dost hodne pomaha "do zimy", rozhodne to neni jen "zatepleni v nouzi". Jen neni moc vhodne si pod ni dat primaloftku, spise na ni, kdyz uz :wink:. Jak je to s Active, nevim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kafac » pon říj 1, 2018 15:06

apuka píše:
Pierre111 píše:Pokud to chceš hodně pod batoh a nejsi gramař, tak bych vzal něco robustnějšího, tak 40d nylon.
No, pokud nosi opravdu tezky batoh (nevim, nepise), tak 40d rozhodne robustni material neni.

Nejsem zastánce "minimalismu".... Na kratším (2-4 dny) treku jsem tak na 13-15 kg, na delším treku (pro mě 7- max 14 dní) už se dostávám k 20-23 kg. Jestli má bunda o 100g méně či více vůbec neřeším.
Kafac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 17, 2014 0:50

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon říj 1, 2018 15:16

V tom pripade, pokud chces, aby Ti bunda vydrzela dlouho, koukej se radeji na bundy z GTX Pro (ne z Active a uz vubec ne Paclite, mozna jeste 3L, ty budou ale mene prodysne), klidne na predtim spomenuty Tilak Stinger Pro nebo Raptor nebo Evolution taky od Tilaku. Neprohloupis ani s jinym vyrobcem - GTX Pro je u vsech nejvyssi vyrobni rada a Gore si kvalitu vyrobcu (vetsinou) kontroluje, taky povoluje svoji membranu pouzivat jenom overenym vyrobcum, nedava ji komukoliv (i proto to stoji ty penize).
Ale svoji praci dobre udela i ten HP Protector. Proste si vybirej takovou bundu, co Ti co nejlepe sedi - za ty prachy si fakt nerikej, ze si na tu a onu pri zkouseni "serouci malickost" casem zvyknes... Snad kdyz chces z Gtx Pro, tak jedine ten plechovy zvuk - ten je charakteristicky pro material. (Jedine, kde to neni, je Gore C-Knit, co ma jinou spodni vrstvu, ale tak by mela mit (teoreticky) pod tezkym batohem o neco mensi odolnost.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte říj 2, 2018 16:20

Pierre111 píše:Jinak je důležitý si uvědomit, že membránovka je jedna z nejhorších investic asi :D.

Mne to neda... Membranovka neni investice. Zadne obleceni neni investice, pokud teda nekupujes neco jako pouzite slipy zacinajiciho herce s tim, ze az bude slavny, tak je s velkym ziskem prodas ;-) Investice je neco, co se kupuje za ucelem budouciho zhodnoceni. Obleceni, veskere outdoorove vybaveni, mobily apod. nejsou investice, ale spotreba. V okamziku, kdy je koupis, ztraci hodnotu, coz zrovna nazorne predvedl pp s batohem ;-)

Jinak mas samozrejme pravdu v tom, ze membranovka jsou asi nejhur utracene penize z outdooroveho vybaveni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » stř říj 3, 2018 8:17

Mike nechytej mě za slovíčko ;). Myslel jsem to přesně tak, jak píšeš v poslední větě. Nikoho asi nenapadlo, že to má být výnosová investice a po třech letech bundu prodáš se ziskem jako nějaký cenný papíry :D. Myslel jsem to v přeneseném významu, když po tom co jdeš celý den v dešti, řekneš "asi zainvestuju a koupím si novou nepromokavou bundu" tedy investice do svého pohodlí. Kdyby jsme šli do podrobnosti, tak zjistíme, že investice nemá jen čistě ekonomický význam ;). Jde o to že utratíš 10tis za bundu, která pak cestuje většinu času ve tvém batohu, tobě nezbyly peníze na péřovku, tak klepeš kosu ve dvou flískách a termoprádle. :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř říj 3, 2018 14:53

Neber to osobne, nejsi sam, kdo to takhle pouziva a uz nejakou dobu jsem si rikal, ze bych k tomu mel neco napsat ;-)

Slova maji vyznam. V tomhle pripade spatne pouzite slovo uplne meni vyznam sdeleni a dela z obycejneho spotrebniho zbozi neco, co neni. Nefunguje to ani v prenesenem vyznamu. Nevim, jak to vzniklo, v lepsim pripade to pouzil nekdo jako vtip, v horsim chtel dodat na vaznosti necemu, co si to nezaslouzi. Ono zni tak nejak vzneseneji, kdyz si reknu, ze jsem zainvestoval 10k do bundy, nez ze jsem vyhodil 10k za neco, co ma hodne spatny pomer cena/vykon ;-)

Jde mi ale hlavne o to, ze clovek by mel vedet, co doopravdy dela a nemaskovat to slovy, ktera z toho delaji neco jineho. V tomhle pripade obycejne utraci penize.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod MartinKun » stř říj 3, 2018 16:25

Poprosim o radu na vyber bundy. Bundu mam predevsim na turistiku pres cely rok a tak bych chtel aby v zime trochu drzela teplo. Zkousel jsem od tilaku stinger pro a evolution. Obe dost kratke.( merim dva metry). Udajne bunda Asgard je delsi a uzsi strih. Jinak jsem jeste zkousel od DA bundu Revolt a ta mi sedela.
Co muzete doporucit jako ozkousene a spolehlive bundy? Muj vyber je tilak asgard, DA revolt a DA guide,
Diky za odpovedi
MartinKun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 16, 2018 15:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » čtv říj 4, 2018 7:29

Držela teplo ? Tak to si kup péřovku nebo primaloftku :D. Gore Pro se dá říct, že odráží teplo, ale membránovky jsou proti dešti ne jako zateplovací vrstva. Takže chtěj něco proti dešti ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod karitapepe » čtv říj 4, 2018 12:04

MartinKun - Osobně bych si terazky koupil Direct Alpine Guide a nebo High Point Master Jacket, jsou docela dost drahé. Asi stejně vezmeš takovou, která ti bude sedět a né, která se ti líbi. Mi sedí od DA Guidka, tak mám jasno.
Naposledy upravil karitapepe dne čtv říj 4, 2018 12:34, celkově upraveno 1
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod MartinKun » čtv říj 4, 2018 12:20

Karitapepe- me sedi ta revolt. Ale tech 10 tisic je dost no. Ta guide vypada strihove docela podobne tak mozna budu uvazovat o ni. Prece jen 3 tisice je dost velky rozdil
MartinKun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 16, 2018 15:01

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení