Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte dub 18, 2023 6:23

Netuším, co bych s tím drysackem mohl dělat špatně...... Nosím ho v boční kapse, společně s opravnou sadou. Nic dalšího tam není, nic není hrubý, není to nacpaný,.... Několikrát do roka to rozroluju, něco vezmu, zaroluju a vrátím. Copak asi dělám špatně :-k Spíš ty drysacky stojí za vyliž. Tady to odlehčení zrovna je na úkor výdrže a to dost. Ale co, tak to jednou za rok vyměním.... Tady po ČR je mi to fuk, tuplem na jednodenní akce, ale nikam, kde bych se měl na nepromokavost spolehnout, bych si Ultra sil drysack nebral ani omylem. I tu lékárničku bych přeskládal do plnotučnýho sacku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2023 8:15

Etheric píše:Nosím ho v boční kapse ... Několikrát do roka to rozroluju, něco vezmu, zaroluju a vrátím. Copak asi dělám špatně
Tak prvne to neni na to, abys to cely rok mel zarolovane - ja jsem uz u nepromokavych vecech mnohokrat psal, ze membranam/zaterum, hlavne z PU nejvice vadi stale stejne zatizeni a byt ohnuty. Tj. skladat to stale stejne a mit takto poskladane ve skrini/batohu - no a to zarolovani je to same jako skladani. Matros (a hlavne membrana) se ohebem namaha a Ty to tak nechas az na par rozrolovani do roku stale stejne. Ty drysacky jsou spise na to, abys do toho dal neco, co maji chranit na treku a potom doma je roroloval a tak skladoval.

Za druhe, ale to je hypoteticke - nevim, co myslis tou "bocni kapsou". Pokud sitovanou kapsu, kde na to (pres tu sitku) sviti slunicko, zahriva to, tak v tom pripade dlouhodobe UV zareni a horko tomu nehybnemu materialu taky nedelaji dobre. Spolu s tim zaterem vevnitr - hlavne v pripade NanoSil, ktere je docela tenky matros - se toto dokopy s predchozim bodem muze projevit degradaci zateru, tj. poskozenim nepromokavosti. Kazdopadne to nebude vlastnost jenom StS matrosu, podle mne by se za podobnych podminek choval stejne kazdy padobny material ze stejnych komponent (30D Cordura s PU zaterem).

Ale toto je jen moje prakticka zkusenost s podobnymi materialy. Konkretne u Tvych drysacku by to potrebovalo trochu zjistit vice. Mel bys je reklamovat s tim, ze to oteviras a obsah vymenujes jen nekolikrat do roka.

Ted kdyz si koupis novy, muzes vyuzit sveho prava podle novych pravidel reklamaci - az do jednoho roku je na prodejci dokazat, ze zavadu jsi zpusobil Ty a neni to vyrobni vada.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte dub 18, 2023 8:37

To UV a teploty mě napadlo jako možná příčina. Je to 15D materiál... V kombinaci s tím věčným zarolováním asi máme příčinu problému. Jenže on protéká i vespod, kde se nic neroluje..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 8:53

@Etheric - A nebo taky je StS takovej americkej tucnak uz dneska ... kdyz bych si koupil drysack, kterej by se mi znicil, pak jeste jeden na overeni, tak neni duvod kupovat 3ti od stejne znacky .. proste uz bych si od nich dalsi nekoupil ..

Nevim jak velkej potrebujes, zkus ale tenhle (hledal jsem pres heureku - posledni eshop co to ma, ty mensi uz vubec nejsou)

https://www.gamisport.cz/p/14880-lodni- ... -45-l-red/

trosku se bojim, jestli to neni ten jejich "dotisk" z jineho matrose, pouzivam ale Trimm a nikdy mi neprotekl a je dobrej .. A hlavne uz se nedela, takze to jsou posledni kousky k dispozici .. takze doporucuju koupit dokud je
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2023 9:08

Jo, mozna silikonovy zater misto PU by to mohlo zachranit - ale jednak ve velikosti, co Eth. potrebuje se dost tezko shani a jednak on jde dost po vaze.

Etheric píše:Je to 15D materiál
Zvlastni, schvalne jsem se kouknul na stranky StS a nevsiml jsem si, ze je to jen UltraSil. Ale jsem si je presel a z UltraSil Nano ani UltraSil 15D uz zadne drysacky nedelaji, nejlehci jen ten 30D UltraSil. Nejspise sami prisli na to, ze to neni OK. O duvod vice, abys to mohl zkusit reklamovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte dub 18, 2023 9:13

Nemám účtenku, smůla. Je to ještě 15D, tím jsem si jist.
Potřebuju velikost 1l, je to jen jako obal lékárničky..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 18, 2023 11:11

mike píše:Co presne ti vadi na strihu?...Mozna trochu uzsi pas, kdybych za posledni roky neshodil 10 kilo, tak by mi tam byly jejich bundy mozna trochu tesnejsi.

Podle fotografií, právě ten zúžený pas vypadá divně. Co jsem si tak zkoušel na prodejnách, tak mi střihy dobře sedí nejlépe vždy Tilak. Ale o něj nemám moc zájem, když jsem si tu přečetl, jak přistupují k reklamacím. Ty ukázky komunikace se zákazníky od HP vypadají mnohem seriózněji. Ještě jedna věc. Jaká se kupuje velikost? Aby to bylo na těle nebo trochu volnější? Já původně myslel, že bych vrstvil, tak bych vzal asi o něco větší velikost, aby se mi pod to vlezla třeba lehčí mikina, ale jak jsem tu četl, tak mě zaujalo to, že třeba v zimě máte teplou zimní bundu a pod tím jen tričko. Tak na chladnější podnebí nebo brzy z jara by to šlo u tohoto řešit termotrikem.

mike píše:Kdo to psal? Moc bych na to nespolehal a to mam celkem slusnou "vyhrevnost". Funguje to spis za pohybu, ale predtim musi prestat prset a je dobre, kdyz trochu fouka. Dokud po tobe zvenku tece voda, tak nic nevysusis. Pred bivakovanim bych to nedelal, to se naopak prevlecu do sucheho, jinak by se do mne pustila zima. Ono to dobre funguje se zateplenyma vecma, jelikoz se v nich zahrejes i bez pohybu, ale v membranovce ne.

Už nevím, kdo to tu psal, je to delší dobu, co jsem četl. Ale právě v tom komentáři bylo uvedeno, že se to dělá za pohybu, když ještě jdeš a víš, že třeba za tři hodiny budeš bivakovat, tak si nasadíš tu membránkovku. A ano, bylo to myšleno k tomu, když neprší, ale je třeba hodně vlhko a jsi provlhlý a propocený. Třeba při podzimním počasí na Šumavě.

mike píše: Tím jsem ovsem nemyslel, ze nebudes mokry ;-) Jen ze na tom nebudes hur, nez v plastence, mozna o neco lip. Ale jak uz bylo psano vyse, v celodennim desti suchy nebudes v nicem. V lepsim pripade budes navlhly, v horsim uplne mokry. Znovu, dokud po tobe zvenku tece studena voda, tak ti ani nejlepsi membrana nepomuze, kondenzaci nezabrani.

Ok, díky za vysvětlení a co od toho mohu čekat.

Etheric: Já si ty UL nepromok vaky prohlížel v Hanibalu a nepřipadalo mi, že by byly nějak extra náchylné na zničení. Jako váha mi naroste, ale zase je pro mě asi lepší mít to v batohu roztříděné podle barevných sáčků a nepřehrabovat se a furt hledat, kde co mám. Mít sáček na prádlo, na elektroniku, různé doplňky atd. Ještě mě napadla varianta koupit jeden velký nepromok pytel na obsah batohu a do něj si to dát roztříděné v sáčcích na odpadky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte dub 18, 2023 12:54

Dromedaro píše:Tak na chladnější podnebí nebo brzy z jara by to šlo u tohoto řešit termotrikem.

koupit jeden velký nepromok pytel na obsah batohu a do něj si to dát roztříděné v sáčcích na odpadky.

No nevim.....

Věci v sáčcích balit ještě do sáčku? To nedává smysl. Když už, kup si ten liner od Gossamer Gear například, to je pevný a lehčí, než drysack.. A nemusíš dál sáčkovat. Ty zbytečný sáčky, pouzdra a obaly váží dokupy hodně
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2023 14:29

Dromedaro píše:Už nevím, kdo to tu psal, je to delší dobu, co jsem četl. Ale právě v tom komentáři bylo uvedeno, že se to dělá za pohybu, když ještě jdeš a víš, že třeba za tři hodiny budeš bivakovat, tak si nasadíš tu membránkovku. A ano, bylo to myšleno k tomu, když neprší, ale je třeba hodně vlhko a jsi provlhlý a propocený.
Sice jsem to nejspise nepsal predtim ja, ale jsem si ted spomenul na manzelku, jak rikala predminuly tyden, ze svoji membranovku (Tilak Raptor z GTX Pro) tolik nepouzivala celou dobu jak tehdy posledne dva vikendy, resp, dve skialpove tury - v Rohacich a V. Tatrach - a ze je to nejpotrebnejsi kus obleceni na skialpech (v tom obdobi a pocasi), bez ni by byla naprosto znicena.

Napr. v Rohacich ji mela na sobe skoro cely den - mrholilo, prselo, lilo, snezilo, silny vitr, v nem rozvireny letajici snih; podle nadmorske vysky a mista. No a ona ted rikala prave, ze ji pod memranovkou spodni mikina (Ortovox fleece light, pod tim Smartwool merino tricko) ji do kopce trochu vice navlhla, jak slapala (a hlavne jeste predtim mokla v mrholeni jen v te mikine, kym se nerozhodla, ze si da memranovku), ale potom smerem dolu kym sjela k autu pod membranovkou naprosto uschla a v aute uz sedela v suchem.
Co jsem predtim psal bylo, ze ji v Allgau, kdyz jednou koncem zimy byli se synem na jednom kopci, mela na sobe primaloftku (Klimatexku s uz nefunkcnim zaterem), tak smerem dolu je chytil dest, ktery vypadal, ze za chvili prstane, tak se neprevlekali, ale potom naopak zesilil a zacalo lit - jenze to se nemohli zastavit ve svahu, protoze to byl hodne nebezpecny teren, jak technicky, tak i lavinove a nebylo rozumne se tam zastavovat. Tak se promocili oba az na kost. Pod svahem, za staleho deste si uz mohli dat membranovku (ona ten Raptor), ale kdyz to mela na primaloftce, tak ji byla hrozna kosa z toho vseho mokreho. Tak si to prohodila - dala si membranovku na mikinu (tehdy normalni flisku od Mammutu, nejspise Aconcagua Light) a durch promocenou primaloftku az na ni. Kupodivu za malou chvili ji zacalo byt vyrazne tepleji - a za ty 2-2,5 hod, co jeste slapali k autu ji vsechny veci na sobe pod membranovkou uschly, takze zase v aute uz mela suche tricko a mikinu. Jen, samozrejme, ta primaloftka byla jeste na desti jeste vice promocena - ale na te membranovce i tak konecne trochu hrala a membranovka prerusila ten tepelny most, ktery mela v primaloftce pod membranovkou.
Syn si dal rict az o neco pozdeji, on mel jako "membranovku" Marmot Precip bundu - ale jemu to taky docela dobre zafungovalo a taky se mu veci pod ni skoro uplne ususily.

Ale priznam se, netusim, jak by se v takovem pripade zachovala neporezni membrana.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 18, 2023 14:36

Díky moc, na tohle jsem se právě ptal. Když třeba člověk navlhne v takovým počasí, kdy je mlha a mrholení, ale déšt to není nebo třeba když přímo zmokne, tak jestli to jde tímhle způsobem usušit tou membránovkou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2023 14:51

@Dromedaro: Zase si musis sam odzkouset, jak to zafunguje s Tvym konkretnim oblecenim. Nemusi dobre fungovat kazda kombinace, navic to muze byt zavisle i na cloveku, jak to dokaze, rekneme tomu, vyhrat zevnitr. No a v neposledni rade zavisi na konkretnich podminkach - mike spravne psal, ze kdyz Ti bude tect voda po membranovce, tak se ven zadna vlhkost zpod ni nedostane, tudiz si nic neususis. Ze manzelce a synovi tehdy i za pomerne silneho deste pod membranovkou veci ususily, bylo dane nejspise tim, ze na ni meli tu primaloftku a voda zvenku stekala po ni, ne primo po membranovce. Timpadem se pres membranovku mohlo odparovat minimalne do primaloftky, kde kdyz se to srazilo, nebylo to primo na latku membranovky.
Navic tehdy byly teploty tesne nad nulou. Pri +20-25-ti stupnich a letnim teplem desti to muze fungovat uplne jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 15:15

Dromedaro píše:Podle fotografií, právě ten zúžený pas vypadá divně.

Tohle chce vyzkouset. Je trochu uzsi, nez u jinych znacek stejne velikosti, zpocatku jsem si toho vsimnul, ale brzo jsem to prestal vnimat a po dni noseni uz mi to vubec neprijde. Proste kdyz te tam nejak netahne, tak to neni problem. Mam ted v pase asi 92 cm a XL je v pohode.

Dromedaro píše:Jaká se kupuje velikost? Aby to bylo na těle nebo trochu volnější?

Tohle je vec nazoru, ja jsem pro volnejsi. U HP ale beres velikost, ktera ti sedne a to bude jen jedna. Mensi ti bude prekazet v pohybu a vetsi ti bude silene velka. Prijde mi, ze maji vetsi skoky mezi velikostma, nez jini.

Dromedaro píše:Ale právě v tom komentáři bylo uvedeno, že se to dělá za pohybu, když ještě jdeš a víš, že třeba za tři hodiny budeš bivakovat, tak si nasadíš tu membránkovku. A ano, bylo to myšleno k tomu, když neprší, ale je třeba hodně vlhko a jsi provlhlý a propocený.

Fajn, mne to prijde trochu jako masochismus, sam bych si vzal vetrovku, ale nekomu to fungovat muze. Tohle chces zkusit a taky zalezi na okolnostech.

Dromedaro píše:Ok, díky za vysvětlení a co od toho mohu čekat.

Necekej nic a muzes byt jen prijemne prekvapen ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 15:25

Quido píše:ergo, maji strihy ruzne a ne vzdy povedene...

Mozne to je, zas tolik jsem jich nezkousel. Mam od nich dve trika (Code 1.0 a 2.0) a vetrovku, to vsechno sedi. Zkousel jsem Epic, az na uzke rukavy sedel, novy Trail sedel a myslim, ze i ta membranovku. Zas je ale pravda, ze tohle vsechno mi sedi XL a u kalhot mam L, XL bylo moc velke. Tam to ale beru, ze jsou myslene jako prevlecne a mozna kvuli tomu vetsi.

Kazdopadne to chce vzdycky vyzkouset.

Quido píše:Nicmene uroven zpracovani a materialy vynikajici, horsi je to s jejich nabidkou barev ci barevnymi kombinacemi...

S tim souhlasim, trochu konzervativnejsi pristup by neskodil. U te me vetrovky mi asymetricka barevnost trochu vadi, kdyby ji udelali jednobarevnou, bylo by to lepsi. Damske verze tak jsou a vypadaji lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » úte dub 18, 2023 15:28

mike píše:
pavproch píše:Mám odlišný názor. IMHO je i 20tis málo, mj. i proto mám fčíl GTX Active který má 28tis.

Ten nazor je zalozen na cem krome marketingu Gore?

Moje praxe - dyž na sobě mám (nějakou obyčejnější - 20tis) membránu (protože chčije) jaxe pohybuju (typicky ohýbání rukávu v lokti), tak v těch ohybech po nějaké době pustí vodu dovnitř. Active mi (28tis) tohle nedělá.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 15:30

To bude spis konkretni membranou. Mne to NeoShell s 10k nikdy neudelal. Nebo jejim stavem, menil jsem ted GTX Active kalhoty, protoze tekly plosne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » úte dub 18, 2023 15:43

Dělal mi to nějaký precip (myslím, že 15tis) od Marmotu i "obyčejný" GTX na bundě VauDe (20tis).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 15:55

No, ja kdyz jsem si jupoval membranovku a zkousek jsem Cliff Jacket Vs Stinger tak ten Cliff byl ve stejne velikosti (XL) znatelne uzsi jak dole kolem bricha, tak kolem ramenou ... dokonce i na pazourach byl uzsi (pres bicak a predlokti) ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 15:58

Vsak na mamuty je XXL :twisted: Tilak byval na orangutany, jak je ted nevim, uz dlouho jsem od nich nic nezkousel, nic zajimaveho pro mne nemaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 18, 2023 16:10

Etheric píše:[Věci v sáčcích balit ještě do sáčku? To nedává smysl. Když už, kup si ten liner od Gossamer Gear například, to je pevný a lehčí, než drysack.. A nemusíš dál sáčkovat. Ty zbytečný sáčky, pouzdra a obaly váží dokupy hodně

Myslel jsem jeden velký vak a do něj věci do sáčků kvůli organizaci věcí, ne nepromoknutí.

Dík za ten tip na liner od GG. To vypadá dobře. I se mi líbí, že je to průhledné, tak bych viděl, kde co je a nemusel se přehrabovat a asi bych nepotřeboval ty sáčky. Nevím. Ta organizace věcí do jednotlivých pytlů ušetří čas a balení věcí zpět do batohu a je to pro mě přehlednější. To už jsem tady taky pochytil a originální obaly dávám pryč a dávám to do UL sáčků od sea to summit, které jsou lehčí.

Jen ten liner není teď k dostání, ale zatím jsem jen projel první výsledky v googlu. Leda napsat do nalehko, kdy bude naskladněn.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte dub 18, 2023 16:20

Organizace věcí.... Drobnosti máš ve víku a jinde v kapsách, uvnitř toho není tolik, aby to bylo potřeba organizovat. Jídlo je fajn mít v pytli, spíše z hygienických důvodů, ale proč kvůli organizaci pytlovat všechno, nechápu. Taky jsem to dělal, že jsem to tak viděl a četl, ale zjistil jsem, že je to volovina všechno balit zvlášť...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 19:30

@Dromedaro - ja mam organizaci rozdelenou na 3-4 drysacky ... mam

*45L drysack na spacak, karimatku, zalozni obleceni (80g)
* igelitovou tasku/pytel s jidlem - nepouzivam drysack, spis nejakej igelitovej pytel (15g)
* igelitovou tasku/pytel s varenim - (neni nic horsiho nez veci nacuchle od jidla, vareni musi bejt zvlast) (15g)
*20L drysack na insert na foceni (40g)
*20L drysack na vsechno ostatni, aka triko a mikina na prevleceni, celovka, lekarna a dalsi veci (40g)

na spodu v baglu mam mimo drysack zvlast stan, tycky davam zvenku na bagl .. nahore v baglu jeste mivam mimo pytle membranovku a nepromokave kalhoty a pytlik s odpadkama davam zespodu do vika, pokud je odpadku moc, nechavam vetsi pytel naspodu pod stanem

nikdy jsem to nevazil, ale bude to podle me cca 250g vsechny pytle, ktere pouzivam, takze to neni tak strasny ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 18, 2023 19:49

Díky. Na druhou stranu těch 250g taky není úplně zanedbatelných...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 20:40

250 g je nesmyslne moc. Pouzivam ziplocy, funkce je stejna nebo lepsi, jelikoz je do nich videt, a dohromady nedaji ani polovinu. Akorat spacak davam do pytle na odpadky, ten se do ziplocu nevejde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 22:17

@mike - 45L drysack znamena ctyricet-pet-litru :) .. muj UL drysack nema ani 100g na tech 45L .. co bys chtel vic .. do nej se mi vejde spacak, karimatka, pyzamo, polstarek, zalozni obleceni a jeste zbejva hodne mista navic .. nepotrebuju do nej videt, protoze kdyz postavim stan a vlezu do nej, tak obsah drysacku typicky muzu celej vysypat pac potrebuju vsechny veci .. do tohodle drysacku pred den nepotrebuju lezt, takze v baglu s hornim vstupem je dole hned nad stanem, kterej je uplne vespodu .. Jedinej dalsi drysack je opet UL tentokrat malej cca 10L, kde mam vsechny ostatni veci ..

nepouzivam plastenku na batoh, ta ma pres 100g, takze vahove mi to vychazi dobre .. ty ziplocy pouzivam taky, ale samozrejme na male veci a nebo pro kuchyn (eg mam cajovo-kafovej ziploc, mam korenici ziploc, mam vetsi ziploc s denacifikovanejma cinskejma polivkama) a nebo hygienu, lekarnu apod .. dohromady ale tech ziplocu tolik nemam, myslim, ze jich mam cca 3 v kuchyni, pak 1x hygienu, pak 1x lekarnu a pak jeden nahradni ..

kdyz balim bagl, tak v nem je vlastne asi 5 balicku (v poradi odspodu)

* stan
* hlavni drysack
* kuchyne a jidlo v igelitu
* mensi "daily drysack" kde je vlastne vse od celovky, lekarny a hygieny po nahradni ponozky, tricko, mikina
* insert s vecma na foceni, vetsinou bez drysacku, kterej je slozenej v horni kapse a pouziju ho jen kdyz je treba
++ navrchu je jeste po ruce mimo drysack bunda a kalhoty do deste

pouzivam tenhle bagl, kterej je sam o sobe castecne nepromokavej, akorat nema podlepene svy a napr. ten spodni dil nema zater (mozna asi aby to dejchalo), takze na nej vubec nepouzivam plastenku, coz je super a v kombinaci s mym systemem drysacku mi vse funguje skvele
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 22:40

Chtel bych, aby obaly nevazily vic, nez 100 g :P Taky mam temer nepromokavy batoh a taky mi ziplocy funguji, unika mi ovsem, na co bych potreboval 45 litrovy drysack. Jediny vetsi predmet je spacak, na ktery mam pytel na odpadky, ktery snad nema ani 5 g.

Proste kdyz setrim vahu a kupuju kvuli tomu (nekdy vyrazne) drazsi UL vybaveni, tak mi prijde jako nesmysl vyplacat 250 g na obaly.

Plastenku na batoh samozrejme taky uz davno nepouzivam, neni to funkcni reseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 22:55

to jsou ale vsechny obaly dohromady .. diky temto obalum treba nepouzivam nejake jine obaly .. kdyz to vezmu ciste matematicky, tak muj system mi umoznuje chodit s naprosto klidnou mysli bez plastenky na bagl, ktera (jsem nevazil, takze dle vyrobce) vazi neco jako 100g, takze se vyplati .. ty drysacky mi proste davaji ultimatni jistotu, ze co je vevnitr zustane suche, i kdybych se vymachal uplne celej vc. batohu treba pri prechodu nejake ricky ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 23:00

Ach jo. Pisu, ze taky nosim batoh bez plastenky a me obaly, diky kterym vsechno vevnitr taky zustane suche, se vejdou do tech 100 g.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř dub 19, 2023 8:11

Jedna hodne velka novinka u Gore. Je nova GoreTex membrana "GORE-TEX ePE", Gore vidi (svoji) budoucnost uz ne v ePTFE, ale v ePE - expandovanem polyethylenu. S PFC-free DWR (viz moje poznamka z dneska ve vlaknu o vetrovkach :twisted:).

Takze pokud se nekdo chcete spolehat na soucasne GTX membrany, at je to ShakeDry, Active, Pro, Infinium nebo cokoliv jineho, pospeste si. Za par let je mozne, ze to uz nebude z teflonu zadna, i kdyby zustaly stara jmena...

(Pripominam, ze o skutecne funkcnosti te nove membrany netusim vubec nic, jen jsem to sem dal jako zajimavost a mozna docela dulezitou vec do budoucna. Obleceni se z toho uz da koupit - ja jsem to objevil v mailu od Mammuta, ze maji novou bundu "s budoucnosti Goretexu", takze se nekdo muze udelat pokusneho kralika. :wink: )
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2023 1:18

Tipuju, ze ty nove membrany budou mit vyrazne nizsi vodni sloupec, nez puvodni teflonove, a Gore marketing zacne tvrdit, ze desitky metru vodniho sloupce nejsou nijak podstatne a nejakych 10 m uplne staci :twisted:

Jinak je to cele smutne. Pokud vim, tak PFC samy o sobe skodlive nejsou, naopak, jsou velmi stabilni. Skodlive jsou chemikalie potrebne k jejich vyrobe (PFOA). Jenze je jednodussi zakazat PFC, nez tlacit na to, aby vyroba byla udelana tak, ze z ni nic neunika (o coz se pokud vim Gore snazil). Ono by to ani tak nevadilo, kdyby existovala odpovidajici nahrada, jenze neexistuje. Vsechny ty eko-varianty jsou horsi, nektere temer nefunkcni, viz diskuse o vetrovkach a DWR.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv dub 20, 2023 8:37

mike píše:Tipuju, ze ty nove membrany budou mit vyrazne nizsi vodni sloupec, nez puvodni teflonove, a Gore marketing zacne tvrdit, ze desitky metru vodniho sloupce nejsou nijak podstatne a nejakych 10 m uplne staci :twisted:


a to je pravda - 10 000mm uplne staci, pokud je to poctive mereno na usitem odevu a plati pro vsechna mista odevu, vcetne svu a dynamicky namahanych mist...staci si ten sloupec vody predstavit...
problem byva, ze nekteri vyrobci (vyrobci odevu, nikoli materialu) uvadeji parametry zakladniho materialu, prevzate od vyrobce latky, aniz by merili smotny odev...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení