Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » ned dub 16, 2023 17:43

oodoow píše:Dromedaro si může přečíst rozsáthlou recenzi.

:smt023
to je super - ano, tam je vše pro i proti poměrně přesně popsáno...


Etheric píše:Přestávku dělám tam, kde na mě neprší.

Pro tento případ je to asi dobrá alternativa... Dromedaro si musí zvážit sám, jaké podmínky ho mohou potkat, podle typu akce...

Etheric píše:Není úkryt? Jdu dál, bude později..

Tvůj typ cesty/akce to třeba umožňuje, jiný typ takové podmínky umožňovat nemusí...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » ned dub 16, 2023 22:19

Nevzal bych si to ani náhodou.
Osvědčila se mi nepropro bunda a pláštěnka/ pončo s hrbem na batoh.
Už třeba kvůli tomu sundávání batohu, když je nevlídno. Sundám batoh, abychom si dal tyčinku, napil se, chvíli odfrkl. Pončo je na batohu, můžu to položit kamkoliv, nezaprasím batoh. Nemívám pončo na sobě, ale jen na batohu jako pláštěnku. V předsíni stanu to použiju jako plachtu, kam vybalím třeba kus věcí nebo aby batoh neležel v mokru.

Pokud jsem někde, kde stromy nerostou, nejsou přístřešky apod., nemám moc na výběr, jak se schovat. Max. závětří za pár šutrama a to pak bundu sundávat nechceš.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon dub 17, 2023 4:11

Není problém ve větru, když máš jen přehozený pončo přes batoh? Nebo jak to tam dáváš, aby to nevlálo a neulítlo?
Lipon píše:Pokud jsem někde, kde stromy nerostou, nejsou přístřešky apod

To nevim, kolik je míst, kde bych nepotkal od rána do večera aspoň jeden úkryt na pauzu...
Možná tak někde na Islandu, ledových pláních atd
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon dub 17, 2023 5:46

Etheric píše:To nevim, kolik je míst, kde bych nepotkal od rána do večera aspoň jeden úkryt na pauzu...
Možná tak někde na Islandu, ledových pláních atd


nevíš, protožes na mnoha místech nebyl...
Při pobíhání po našich lesích na jeden den, nepotřebuju ani nepropo bundu, ani přístřešek, nejsem z cukru a malé promočení nevadí, chvilka odpočinku pod velkým stromem mnohdy stačí, a večer se doma usuším...
:t:t
A pokud chci ale jít svobodně na několik dní, kam mne nohy zanesou, tuto variantu ochrany před deštěm bych nevolil...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon dub 17, 2023 6:16

Já to volil k plné spokojenosti i v době, kdy jsem ještě chodil na vícedenní akce ;)
Mawe s tím taky v pohodě dala ten svůj dlouhej zimno jarní trek na Šumavě, kdy vychytala fakt extra hnusný počasí. Taky s tím byla spokojená.

Na mnoha místech jsem nebyl, proto by mě zajímalo, kolik je míst, kde ani jednou během dne nepotkám úkryt, ať už přírodní, či člověkem vytvořený.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pon dub 17, 2023 9:16

stačí vyšší nadmořská výška v našich zeměpisných šířkách nebo severněji položené lokality (jižněji na jižní polokouli, abych byl přesný) a nemáš les se vzrostlými stromy, max. kleč nebo křoví

nemám procestovány desítky zemí, tak moc příkladů nedám, ale třeba již zmíněný Island, Faerské ostrovy, v Irsku místy, kde byly lesy vykáceny
podle fotek, co tu někdo dával (tušímže sobb nebo šíp), tak i třeba Grónsko v létě¨

@Etheric - mám pončo přivázané k batohu, k hornímu madlu a aspoň jednomu dalšímu popruhu - když už ho vítr strhne z báglu, ať neuletí úplně - a osvědčilo se
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon dub 17, 2023 9:16

ja pouzival drive (a stale pouzivam) poncha a byl jsem s nima vzdy spokojenej, protoze poncho proste ultimatne funguje pokud mas dobrou velikost .. ani mi nepripada, ze bych se pod poncem nejak vic potil .. jedina nevyhoda je, ze kdyz pouzivas hulky, tak mas mokre rukavy od predlokti dolu .. kdyz hulky nemas a mas ruce zastrcene, tak nic mokreho nemas .. svuj upgrade vybaveni na gtx set (bunda + kalhoty) jsem udelal po lonskem Skotsku, protoze s Ponchem se hure leze ve vichru po hrebenech a kopcich .. mozna teda jeste lze doporucit s ponchem navleky

moje hlavni poncho bez baglu je original french army ... a poncho od jurka (xxl na mejch 195cm) s hrbem kdyz jdu s baglem
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon dub 17, 2023 9:42

Lipon píše:mám pončo přivázané k batohu, k hornímu madlu...

Jo, tohle si dokážu představit udělat tak, aby byly krytý i popruhy. Sundáš jako celek, ty jsi chráněn, batoh je chráněn. Jo, tohle mi smysl dává a kdybych letěl někdy na Island a podobně, udělám to nejspíš tak nějak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon dub 17, 2023 11:03

Miles píše:nepromokavé oblečení Rab Downpour Plus 2.0, bundu a kalhoty. ... Velké zklamání, bohužel. Včera jsem to testoval v dešti. 2 hodiny chůze ve slabém dešti a oblečení promoklo. Čekal jsem od toho víc. Podle recenzí prý: "Osvědčený Pertex Shield nás ještě v horách nezradil", to jo...
...
Odolnost proti větru taky dobrý, tak při 50-60 km/h v pohodě.
Pisu to uz druhykrat :twisted: ...

Neni mi z Tvych prispevku jasne, jak dlouhu to obleceni mas, jak casto a jakym zpusobem jej pouzivas. Plus by bylo dobre vedet, jak to nosis, jak skladujes, kdyz nepouzivas/nemas na sobe.

Kazdopadne ale plati, co uz psali - kdyz nepromokave obleceni proteka (a je v zaruce a pouzivas jej jak mas), je to na reklamaci.

Jedna technicka: Ma to neporezni PU membranu, tj. "igelit". To nesmi propustit zadny vitr, jakkoliv silny, je to "absolutne neprofukave/vetruodolne". Samozrejme jen kym ten vitr svoji silo neroztrne material.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon dub 17, 2023 11:18

add ntz:
presne, jak pises... taky jsem kdysi pouzival poncho (jeste ho nekde mam), ale pouzival jsem to spise na nouzvy pristresek, nez na noseni... na sobe - duvody:
- ta "sakra" nevyhoda s hulkama
- ve vetru naprosto silene komplikace
- pri pouziti na ture v celodennim desti jsem to mel zevnitr stejne mokre, jako zvenku

Jinak, kdyz uz, tak bych na urcite, specificke akce, kam se to hodi, pouzival radeji to ponccho, nez packa-jacket... u poncha je daleko snazsi manipulace s batohem, kdyz bych ho chtel v desti sundat... u te bundy to musi byt docela "peklo"...

add pristresky a boudy:
jisteze se da v urcitych oblastech naplanovat trek od boudy k boude, ci od pristresku k pristresku, jak v Alpach, tak i v Pyreneich... ale treba na Kvakaze s to uz nepovede, na Islandu se velmi obtizne putuje celou dobu pesky; Skotsko je dobry priklad - pomerene stale vetrne a ne moc vlidne pocasi, severeske zeme, jak kde, vetsinou problem (velke vzdalenosti); v tropickych oblastech vubec nema cenu chranit sebe pred destem, je treba chranit jen batoh...
A treba takova Patagonie je z tohot pohledu zajimava - na cca 2/3 treku by se treba poncho i hodilo, ale na 1/3 vubec ne, a nechces tahnout 10-14 dni jak poncho, tak nepromok bundu...
Naposledy upravil Quido dne pon dub 17, 2023 12:32, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » pon dub 17, 2023 11:25

Jsem si vzpomněl na tuhle fotku. Takhle to vypadá, když lezete po naštěstí lehoučké ferratě v naštěstí malém dešti a větru v pláštěnce. :)
Do takových terénů jedině bundu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » pon dub 17, 2023 11:29

Třeba někdo bude mít nějaký nápad: Dyž musím chodit venku a ščije, mám LaS Revel Jckt (a sem s ním spokojen, jen:...) Dyž je bezvětří, tak fpoho (kapuca na hlavě, hlavní zips bundy zapnutý jen tak napůl, aby to větralo). Dyž ale fouká, neustále mito tu kapucu shazuje z hlavy - jak ji to podfoukne - pomůže jedině zapnutí hlavního zipsu až úplně nahoru (= téměř až k obličeji, pak se ta kapuca sice nafukuje, ale drží na hlavě = v tu chvíli (zvlášť dyž je těplo a chčije) namám pocit dostatečného větrání. Má to nějaké řešení?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon dub 17, 2023 12:41

Quido píše:pri pouziti na ture v celodennim desti jsem to mel zevnitr stejne mokre, jako zvenku
Ja Ti nevim, ale nase rodina prosla mimo jine i cely Berliner Hohenweg v Zillertalu, kdy z 9-ti dnu prselo 9 dnu, z toho nekolik prakticky od rana do vecera, ostatne dny nekolikrat denne a hlavne nekolik hodin v kuse odpoledne az vecer az k chate.

Skoro cela trasa vede mimo les, neni moc mist, kde se da pred destem schovat. Dobre si pamatuji, jak jsme v nejakych 2800 m na bocnim hrebeni chytli (v celodennim "normalnim" silnejsim desti) poradnoudelsi bourku, kdy to bouchalo kolem nas hodne blizko (prakticky okamzite, max. 1 vterina od zablesku), nastesti nejspise do hlavniho hrebene. Vsude tekly proudy vody, na zemi tak 5-10 cm potoky, z vrchu skoro souvisly proud. Jsme jen drepeli na zemi pod plastenkama/poncem, at jsem co nejniz, mezi nohama potok vody, batohy na zemi na mirne vycnivajicich skalach (aby nebyly v proudu vody). Hulky hozene vedle nas mimo plastenky, jen mezi skalky aby je neodplavila voda.
Kupodivu, my i batohy jsme zustaly v suchu, teda krome kalhot cca od kolen dolu, kde to plastenky/ponco uz a navleky jeste nekryly. Plus trochu boty, kdyz do nich neco nateklo vrchem pod navlekama pres kalhody. Ponco (tj. bez rukavu) jsem mel ja a darilo se mi v nem chodit s hulkama bez toho, abych byl na rukavech mokry - ale se me uz neptejte, jak jsem to delal.

Cely ten trek nas ty plastenky a ponco chranilo velice dobre a kupodivu ani zevnitr se vlhkost nesrazela. Pravda, nechodili jsem nijak rychle, ale spise si myslim, ze tomu prispelo vic, ze plastenky nebyly nijak prilehave, spise o cislo vetsi, byly prehozene cez batoh, tj. bylo tam dost vzduchu, ktery se pres spodek dobre vymenoval.
Taky jsme nemely problem si batoh shodit dole "pod plastenkou" bez toho aby byl na desti. Dokonce si clovek mohl "zatahnout" hlavu dovnitr a mohl si neco z batohu vybrat pod plastenkou/poncem a potom nahodit batoh zpet.

Resili jsme i problem s vetrem - vyrazne pomohlo si "opasat" zvenku plastenku nejakym provazkem, potom se uz nestalo, co na fotce oodoowa. Jedine dve veci, co se nepovedlo vyresit byly problemy na skalach a skalnych "schodech", kdy bylo treba udelat vetsi krok do vysky a hrozilo (a parkrat se i stalo), ze si clovek prislapne roh plastenky. Druhou veci bylo - hlavne v mistech predchoziho bodu -, kdyz necekane zafouknul silny naraz vetru "zespodu" a dokazal volnym cipem plastenky dat poradnou facku. TO bylo docela nebezecne a mohlo to jit i do oka. Proste musel se dat opravdu dobry pozor - a proto si do vyssich hor, resp. do podminek, kde to neni vhodne zasadne nenosim plastenku.

Na druhe strane je treba taky otevrene rict, ze z silneho dlouheho deste opravdu neni velka sance byt uplne suchy. Ja jsem to tehdy nekolikrat jsem psal, jak jsem jedno dopoledne sedel na chate, venku dobry destik od rana, silny vitr, takze casto vodorovny dest a lidi se trousili zdola na chatu - cesta trvala 3,5-4 hod v tom desti bez nejake sance se schovavat. Na chate se vsichni svlekli z mokrych veci a ja jsem si proto mohl dobre vsimat, jaky byl rozdil mezi ruznymi typy odchrany pred destem. Bylo naprosto jedno, jestli nekdo mel nejlepsi GTX, Gelanots, membranu od Jack Wolfskin nebo neco "bezejmenne" znackoveho - vsichni mely durch promocenou spodni vrstvu a hodne vlhkou az mokrou stredni. Jedine tech par odvazlivci, co melo jen plastenky (ale v tomto pripade ty levne igelitove do kapsy) meli durch promocenou i tu stredni vrstvu. Takze to bylo prast jak uhod.
Kupodivu ale tam nebyl nikdo v "tezke trekove" plastence/ponchu jako jsme meli my, takze jejich funkcnost na stejne trase jsem nemel podchycene. Ale my jsme meli trochu stesti, ze malokdy jsem meli ten vodorovny dest a kdyz uz jo, tak jen kratce nebo jsem drepeli v bouri schovani v plastence, coz je ale nesrovnatelna situace.

A na treti strane je taky pravda, ze kdyz jsme byly nekdy 92/93 v Norsku a jsme slapaly cely den vice-mene v desti, meli jsme jen plastenky (ty igelitove), tak jsem zjistil, ze nakonec mam nejmensi problem s destem, kdyz se svlecu do pul pasu (to se jen otru rucnikem a jsem suchy, veci ale zustanou suche).

Takze bych rekl, ze proti vode neexistuje zadne univerzalni reseni a je to vzdy o kompromisech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon dub 17, 2023 12:52

ja osobne furt poncho pouzivam a to hlavne v lete (v cesku napr) kdyz je vedro (teplo) radsi nez nepromokavou bundu .. na sve dobrodruznejsi vypravy (na sever) jsem upgradnul na Stinger od Tilaku (ktery v Cesku beru jeste kdyz je chladno, takze jaro/podzim) .. v letnich mesicich ale bude porad poncho moje hlavni ochrana pred destem, 1000x proverena ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 17, 2023 17:58

Díky za příspěvky a odkaz na recenzi. A mikovi za dobré zprávy ohledně mých dotazů k bundě. Co mi na ní na první pohled ale vadí, je ten střih, ale třeba to v reálu nebude tak hrozné. Barvy na výběr naopak dobré. Celkově mi ty dnešní střihy u oblečení vadí. Celou zimu jsem nosil outdoorové kalhoty, protože jsem obešel několik obchodů a normální civilní kalhoty jsem nesehnal. Všude fit slim atd střihy. A objednávat naslepo oblečení z eshopů , na to už nemám nervy. K tomu co zde zaznělo:

Teď aktuálně mám pláštěnku s hrbem pro batoh Tatonka v největší velikosti. Dnes jsem ji ještě vážil a má 445g. Sbalit jde také do malého balíčku. Je to dobrá a odolná pláštěnka. Její hlavní přednost je, že jde pod rozkrokem sepnout a tak ve větru nevlaje a moc se nevyhrnuje. Potíž s ní ( i jinými pláštěnkami a ponchy) je ten, že při delší chůzi v ní, je úplně jedno, jestli mám pláštěnku nebo bych šel bez ní v dešti. Protože jak se v tom zapařím, tak jsem promočený od vlhkosti zevnitř. Další potíž je v tom, že pokud je batoh větší nebo je z venku ověšený věcmi, do toho hrbu se s ním nasoukám jen ztěžka, pláštěnka je pak posazená výše a sepnout si to pod nohama je porod, je li to vůbec možně. Ale předpokládám, že s odlehčením by se toto dít nemuselo, protože už tak velký batoh nemám. Ale další nevýhoda je ta, že když chci do batohu, musím sundat pláštěnku a mezitím zmoknu. I proto se mi do bundy s hrbem nechce. Navíc, když mi ochranu batohu zajišťuje hrb na pláštěnce nebo bundě, tak když si chci postavit stan a rozbalit bivak, tak mi ten batoh mezitím promokne i s věcmi, pokud nechci promoknout já a mám na sobě tu pláštěnku. Tohle chci řešit tím, že si pořídím ty UL nepromokavé vaky, jednak jako ochranu proti navlhnutí, ale i jako organizace v batohu. Nemusím pak mít pláštěnku na batoh, což vyrovná ten nárust váhy díky UL vakům. Že mi promokne samotný batoh mi nějak nevadí, ale napadá mě, že díky tomu vzroste váha batohu, jestli mi ve vlhkém prostředí, kde bude špatně schnout, nasákne vodou. Mám teda batohy Gregory a ty mají sami od sebe jistou, ale né úplnou nepromokavost. Taky mají dobrou konstrukci, že nevidím problém v tom, když mi bude voda od deště téct po zádech. Na té nepromokavé bundě mě ještě zaujala jedna možnost, co s tím lze dělat. Dočetl jsem se tu, že ve vlhkém prostředí lze vlhké věci na sobě usušit způsobem, že si člověk nějakou dobu před bivakováním obleče nepromok bundu a tím na sobě ty věci usuší, když je ta bunda dobře prodyšná. S tou pláštěnkou jsem musel nosit třeba na podzim plno náhradního oblečení, protože navlhlé se mi to přes noc neusušilo a oheň nešel kvůli dešťům rozdělat nebo byl v oblasti zakázaný.

Já si zase nemohu dovolit kupovat do každé destinace speciální bundu. Mě to táhne na východ. Slovensko, Rumunsko, Ukrajina, atd.

Jinak mě teda trochu překvapilo mikovo tvrzení, že ta bunda nahradí pláštěnku i při celodenních deštích. Četl jsem na webu zkušenosti nějakého Čecha, který prošel Karpatský oblouk a ten doporučuje konkrétně do Karpat na delší pochody pláštěnku místo bundy s goretexem, protože kvůli častým vytrvalým dešťům v Rumunsku, byl často promočený na svém prvním přechodu, protože ta voda se přes tu bundu po čase dostane. Pravda, je to už asi nějakou dobu, tak ten goretex může být už úplně jinde a taky nepsal co to bylo za bundu a s jakým goretexem. Nicméně i ntz zde psal, že ve Skotsku potkával jiné turisty, kteří měli goretex bundy a byli úplně durch, narozdíl od nich s pláštěnkami. Ale asi i zde záleží, co to bylo za bundy a s jakým goretexem.

Jinak teda spoléhat se na to, že se někde schovám, abych si mohl sundat batoh a posedět a plánovat podle toho cestu, by se mi nechtělo. Třeba na Ukrajině na poloninách jsou to holé vrcholy. Nebo výše položená mista, jak tu někdo psal. A že je to jediné místo široko daleko, kde se lze schovat, zvyšuje pravděpodobnost, že už tam někdo bude.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » pon dub 17, 2023 18:27

není dobré věřit každé hovadině, co je na netu........rumunské Karpaty jsem šel i v ponču a byl to těžký opruz, nahoře pořádně fouká, často těžký terén, v ponču to byla jen vyložená nouzovka, a fakt mě to tam v tom vichru sralo, na hřebenech se není kde schovat, naštěstí tehdy chcalo jen asi 2-3 dny z nějakých 12. Dobrý nepromokavý set je úplně někde jinde, tady není nad čím přemýšlet.....pončo je fajn v létě, jako záloha tady po našich kopcích, ale do těžšího terénu, nebo když je chladněji, tak jedině membrány

pončo, co váží skoro půl kila mi přijde jako nesmysl, mám UL od Jurka, to má tak polovinu.........do batohu nemusíš mít set ul packů, stačí lehký pytel na odpadky, do kterého zabalíš všechno oblečení a věci na spaní, plus nepromokavý vak na spacák.......

Na Ukrajinu se ještě dlouho nedostaneš......
Naposledy upravil milarepa dne pon dub 17, 2023 18:36, celkově upraveno 1
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon dub 17, 2023 18:33

Dromedaro píše:když si chci postavit stan a rozbalit bivak, tak mi ten batoh mezitím promokne i s věcmi

Pak něco děláš špatně. Jde to udělat tak, aby nepromokl a věci zůstaly v suchu. Typicky mám Tyvek v boční kapse nebo tak někde. Batoh jde ze zad hned na Tyvek, do kterýho se schová. Vybalíš si tak stan a postavíš ho, aniž by batoh včetně obsahu zmoknul.
Beru vpotaz běžný podmínky, ne stavění stanu v monzunovým dešti doprovázeným větrem o síle orkánu....

Jinak ty drysacky.... Nemysli si, že když bude batoh totálně durch, že UL drysacky uvnitř 100% ochrání věci. Neochrání. Stlačuje se to vzájemně, voda se tam dostane. Plus ta manipulace s tím, to je k svini, nemluvě o debilním balení, kdy z několika skladných věcí máš neskladnej válec....
Mít nacucanej batoh je na hovno ve všech ohledech. Nejlepší je vymyslet to tak, aby prostě nenamoknul
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon dub 17, 2023 19:45

Etheric píše:Jinak ty drysacky.... Nemysli si, že když bude batoh totálně durch, že UL drysacky uvnitř 100% ochrání věci. Neochrání. Stlačuje se to vzájemně, voda se tam dostane..


nedostane o.O .. kdyz mas normalni drysack, tak ho muzes nafouknout a sednout si na nej ... drysack ochrani vnitrek baglu naprosto 100% ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon dub 17, 2023 20:01

Dromedaro píše:Nicméně i ntz zde psal, že ve Skotsku potkával jiné turisty, kteří měli goretex bundy a byli úplně durch, narozdíl od nich s pláštěnkami. Ale asi i zde záleží, co to bylo za bundy a s jakým goretexem.


Jestli jsem napsal "gtx bundy", tak se omlouvam, chtel jsem napsat "membranovky", protoze jsem nezkoumal, jestli lidi, co si susej bundu maj gtx a nebo pertex .. nicmene muzu potvrdit .. zazili jsme ve Skotsku absolutni Mordor a ackoliv bylo poncho docela opruz co se tyce pohybu a celkove ergonomie, tak proste telo, zada, batoh a ramena zustaly naprosto suche .. nohy byly po celodennim desti mokre mozna lehce nad kolena, kalhoty byly v okoli stehen a rozkroku suche .. ja jsem s pocenim a kondenzaci zevnitr nemel zadnej problem, poncho jsem daval na softshellku (Borealis) ..

co se tyce vahy, tak poncho od Jurka (to tezsi) ma 630 g (nevazil jsem) .. Bunda Stinger Pro + kalhoty Rab Cohort vazi 460+280g, takze s vahou jsem na tom stejne ... (a to ani neresim cenu)

Ja osobne si na zaklade vlastni zkusenosti myslim, ze kdyz je velke teplo (treba v letnich mesicich), tak je lepsi poncho a kdyz je zima (napriklad jaro a podzim), tak bych asi preferoval nepromokave obleceni ... Nemam ale dostatecne velke zkusenosti s tim Stingerem, kterej mam teprve od lonskeho podzimu ... Driv jsem nosil "levne membranovky ala styl igelit" (slova @mika - ackoliv ted me napada, ze @mike by mel dodat, ze igelit mam i tedka, akorat drahej :D)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 20:27

pavproch píše:Mám odlišný názor. IMHO je i 20tis málo, mj. i proto mám fčíl GTX Active který má 28tis.

Ten nazor je zalozen na cem krome marketingu Gore? Ktery se ohani nesmyslne vysokyma hodnotama vodniho sloupce, protoze jim to pro teflonove membrany nahodou vychazi nejlip a tudiz z toho delaji prednost?

Muj je zalozen na vede ;-) V rychlosti jsem nasel treba bakalarku z textilni fakulty z Liberci, kde se pise:

Waterproof: vodotěsné a vysoce nepromokavé materiály, které odolávají tlakuvodního sloupce nad 1,3 m. [2]

Pricemz [2] je Růžičková, D.: Oděvní materiály, 1.vyd. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2003, ISBN 80-7083-682-2
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon dub 17, 2023 20:29

@ntz: normální drysack, ne StS Ultra sil, ty vydrží velký hovno. Používám to jako obal na lékárničku a rok co rok kupuju novej. Námaha nula, jen to nosím v batohu a za rok je po něm...
Klasický drysacky jsou zas těžký.. Nejsu holt fanda sáčkování. Naopak, všechno obalů zbavuju. To jsem dělal jako začátečník, že jsem pytlíčkoval... Nikdy více...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 20:44

oodoow píše:Jsem si vzpomněl na tuhle fotku. Takhle to vypadá, když lezete po naštěstí lehoučké ferratě v naštěstí malém dešti a větru v pláštěnce. :)
Do takových terénů jedině bundu.

Asi tak. Ponco jsem mel na sobe naposled nekdy v minulem tisicileti a od te doby jsem po nem ani nevzdechnul. Zazil jsem vsechny jeho vyse zminene nevyhody a nevidim duvod se necim takovym vubec zabyvat.

Co se tyce batohu, nejlepsi je nepromokavy nebo aspon z vetsiny nepromokavy. Takovy mam, veci vevnitr v ziplocich, ktere funguji zaroven jako organizer a ani v bource jsem nemel nic mokreho. Maly jednodenni batoh nepromokavy neni, tam to resi ziplocy. Naprosto spolehlive.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 20:55

Dromedaro píše:Co mi na ní na první pohled ale vadí, je ten střih, ale třeba to v reálu nebude tak hrozné.

Co presne ti vadi na strihu? HighPoint ma strihy dobre, na klasickou chlapskou postavu typu Y, ne na kureci hrudnicky jako spousta ostatnich. Mozna trochu uzsi pas, kdybych za posledni roky neshodil 10 kilo, tak by mi tam byly jejich bundy mozna trochu tesnejsi.

Dromedaro píše:Na té nepromokavé bundě mě ještě zaujala jedna možnost, co s tím lze dělat. Dočetl jsem se tu, že ve vlhkém prostředí lze vlhké věci na sobě usušit způsobem, že si člověk nějakou dobu před bivakováním obleče nepromok bundu a tím na sobě ty věci usuší, když je ta bunda dobře prodyšná.

Kdo to psal? Moc bych na to nespolehal a to mam celkem slusnou "vyhrevnost". Funguje to spis za pohybu, ale predtim musi prestat prset a je dobre, kdyz trochu fouka. Dokud po tobe zvenku tece voda, tak nic nevysusis. Pred bivakovanim bych to nedelal, to se naopak prevlecu do sucheho, jinak by se do mne pustila zima. Ono to dobre funguje se zateplenyma vecma, jelikoz se v nich zahrejes i bez pohybu, ale v membranovce ne.

Dromedaro píše:Jinak mě teda trochu překvapilo mikovo tvrzení, že ta bunda nahradí pláštěnku i při celodenních deštích.

Cimz jsem ovsem nemyslel, ze nebudes mokry ;-) Jen ze na tom nebudes hur, nez v plastence, mozna o neco lip. Ale jak uz bylo psano vyse, v celodennim desti suchy nebudes v nicem. V lepsim pripade budes navlhly, v horsim uplne mokry. Znovu, dokud po tobe zvenku tece studena voda, tak ti ani nejlepsi membrana nepomuze, kondenzaci nezabrani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon dub 17, 2023 21:03

mike píše:Ten nazor je zalozen na cem krome marketingu Gore?
...
Muj je zalozen na vede.
Ale houby mas svuj nazor zalozeny na vede - to neni veda, ale (neurcita a ponekud promenliva) definice vlastnosti :wink:.

Ano, u materialu se bere, ze je vodeodolny, kdyz ma vodni sloupec 800 (osmset) - 2000 mm podle zdroje. Jenze to je jenom o nehybnem materialu za statickych okolnosti bez interakce s cimkoliv jinym nez vodnim sloupcem. Proto takovy material je naprosto dostacujici na plastenku pri chuzi, i kdyz pod ni mas batoh. Ale uz pri silnem vetru muzes mit problem - pokud nezafunguje DWR.

Ale pri pouziti v outdooru to takto neni. Kdyz mas na zadech batoh, popruhy a vsechny stycne body pri pohybu velice vyrazne zvetsuji tlak vody, tj. z tlaku bezneho silneho deste, rekneme 500mm muze uz vitr udelat o dost vice nez 2000mm, ty popruhy pri pohybu udelaji 10000+ mm, i podle vahy batohu, materialu batohu i rychlosti a zpusobu pohybu. Kdyz v kalhotech si kleknes na kolena do vody/mokreho snehu, to je uz 20000+mm, atd. Proste kazda sila ucinkujici na mokrou latku prida k tlaku vodniho sloupce ten svuj vytvoreny tlak - a potom je opravdu otazkou jen to, kdy ten vodni sloupec prestane stacit. Toto plati prto plastenku, pro Nbundu z Neoshellu, ale i pro obleceni s GTX Pro. Je to uplne obycejna fyzika.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 21:20

Ano, je to obycejna fyzika. Kdyz si odpustime prehaneni. Kdysi jsem to pocital a vyslo mi, ze v extremnim pripade, kdyz budes celou vahou klecet na jednom koleni na tvrdem podkladu, tak vyvines tlak maximalne 15 m vodniho sloupce. Popruhy batohu neudelaji ani tretinu.

Realne mam vyzkouseno, ze NeoShell, ktery ma novy 10 m, ktere maji postupne klesat az na 5 m, naprosto staci i v nejvetsim slejvaku. Zatim mi nikdy neprotekl a to uz zazil bourku s krupobitim v 3000 m. Ve vetru, ktery bys ty zrejme nazval orkanem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pon dub 17, 2023 22:44

Ethericu, a které drysacky konkrétně ti protekly?

Mám vyzkoušené dva od STS a neprotekl ani jeden i když plavaly na vodě; měli jsme je na seakajakách, v nich doklady, peníze, telefony, přidělané mezi nohama, kde se ti dostává voda.

A jak píše ntz, když z něj při zavírání nevytlačíš vzduch, je to jak plovák
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon dub 17, 2023 23:07

@Etheric - mam tyhle asi 4 a dokonce protoze jsou koupeny v prubehy asi 7mi let tak jsou i ze trech ruznejch matrosu a ani ten nejslabsi nikdy neprotekl a malej (myslim, ze to je 10L) dokonce beru 10 let na vodu a ruzne soupu po dne kanoe apod a ani takhle se mi neprosoupal .. skoda, ze uz je nedelaj

ze ti protece drysack se mi nezda ...

@Dromedaro - jj, sak kdyz jedes vltavu a nemas barel, tak si pred Lyrou je zahodno zkontrolovat, jestli nemas drysack vyfouklej :)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte dub 18, 2023 4:40

StS Ultra sil nano. A to se celej rok nese v batohu, v boční kapse a stejně je za rok po něm. Nechápu to. Vizuálně nevypadá poškozen, ale pouští vodu. Stačí ho nafouknout, pevně zarolovat a jde stlačit... Rok co rok kupuju novej
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte dub 18, 2023 6:02

mike píše: HighPoint ma strihy dobre, na klasickou chlapskou postavu typu Y, ne na kureci hrudnicky jako spousta ostatnich. Mozna trochu uzsi pas, kdybych za posledni roky neshodil 10 kilo, tak by mi tam byly jejich bundy mozna trochu tesnejsi.

Nelze zcela souhlasit, a to jsem priznivec teto znacky... Nekde jsem to uz psal - moje postava se za 10 let nezmenila a pritom jejich strihy mi vzdy nesednou, nejsou jednotne, nemaji stejne "kopyto". Mne sedi vetsina jejich bund do roku 2017. Pozdejsi modely jen nektere, a nektere stredni vrstvy, nesedi mi zadna ss ani zateplena bunda - ergo, maji strihy ruzne a ne vzdy povedene... Nicmene uroven zpracovani a materialy vynikajici, horsi je to s jejich nabidkou barev ci barevnymi kombinacemi...
Naposledy upravil Quido dne úte dub 18, 2023 15:31, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte dub 18, 2023 6:14

Etheric píše:@ntz: normální drysack, ne StS Ultra sil, ty vydrží velký hovno. Používám to jako obal na lékárničku a rok co rok kupuju novej. Námaha nula, jen to nosím v batohu a za rok je po něm...

Odpověď je v tvém vlastním vyjádření... (dále viz příspěvky ostatních)
Etheric píše:Pak něco děláš špatně.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení