Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » pon kvě 1, 2017 17:24

- já jsem bundu která má 10k z těžkým batohem při celodenním dešti nezkoušel, a asi ani nebudu, já jezdím aspoň na tři dny, a riskovat se mi tedy nechce, raději beru UL komplet HS
- já jsem zažil několikrát celodenní déšť na těžko, chvílemi to byl dost slušných lijáku, a třeba i dva dny po sobě, ale zcela durch jsem v komplet HS ještě tedy nebyl, jak mám na sobě HS, tak se snažím se moc nezpotit, samozřejmě že je HS zevnitř vždy navlhlý, nejvíc mokré mám konce rukávů a nohavic
- tady píše o Tilak Vega a Craft Weather
Naposledy upravil fps dne pon kvě 1, 2017 17:29, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slash1111 » pon kvě 1, 2017 17:26

to ja vcelku viem co si obliekat, len mozno by mi Vega poskytla nove moznosti :)
Ked uz mas to Trango (XL), nezmeral by si ho prosim? Nech vieme aky je rozdiel oproti tabulkam (pod pazuchami, spodny okraj a dlzku rukava od stredu krku)? Dakujem
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » pon kvě 1, 2017 17:28

@mike ponco nepromokne a stan nepromokne, latka a membrana nejsou tak namahane jako u bund.
Myslim ze vlakno ktere nema dostatecnou DWR upravu nacuce vodou a vyvine vetsi tlak na membranu. Protekla mi jednou bunda s 10000 nejakym zaterem. Prvni pocit mokra byl na klicnich kostech pod batohem nasledne curky vody az do bot.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » pon kvě 1, 2017 17:32

slash1111 píše:Ked uz mas to Trango (XL), nezmeral by si ho prosim? Nech vieme aky je rozdiel oproti tabulkam (pod pazuchami, spodny okraj a dlzku rukava od stredu krku)? Dakujem

jestli si vzpomenu, tak zítra až budu doma ji změřím, mám cca 195 cm a 90 kg, a sedí mi přesně, tipuji pro lidi 190 a 200 cm, 85 až 95 kg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 17:36

booze píše:Myslim ze vlakno ktere nema dostatecnou DWR upravu nacuce vodou a vyvine vetsi tlak na membranu.

Tomu nerozumim. Jak by se to stalo? Tlak vyviji dopadajici kapky vody a ty maji nejakou konecnou maximalni rychlost (danou odporem vzduchu). Odpovida to tem 2000 (nebo 3000?) mm vodniho sloupce.

booze píše:Protekla mi jednou bunda s 10000 nejakym zaterem. Prvni pocit mokra byl na klicnich kostech pod batohem nasledne curky vody az do bot.

OK, takhle vypada proteceni, ale sam pises, nejakym zaterem, kdo vi, jake mel parametry realne. U tech reportu, kde meli pocit, ze jim protekl NeoShell nebo AS, to takhle nepopisovali. Proto si myslim, ze spis slo o kondenzaci.

fps píše:jak mám na sobě HS, tak se snažím se moc nezpotit, samozřejmě že je HS zevnitř vždy navlhlý, nejvíc mokré mám konce rukávů a nohavic

Njn, jenze ja bych se musel sourat jako duchodce, abych se nezpotil. Jak jsem psal vys o te kondenzaci minuly tyden, tak to byla normalni chuze (asi 6 km/h) skoro po rovine a bez zateze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » pon kvě 1, 2017 17:49

dle mě jak se budeš moc pocti, tak ti v celodenním dešti nepomůže žádná bunda, buďto ti proteče protože bude mít nedostatečnou vodě odolnost, a nebo když bude mít dostatečnou vodě odolnost, tak se v ní budeš potit tolik, že budeš uvnitř taky mokrý
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 17:55

Bingo. Prave proto zvazuju, jestli nejit UL cestou. Co nejlehci bunda, ktera nebude mit nejlepsi membranu. Protoze mokry budu stejne, ale v vahu v batohu poznam. Pricemz ten Windstopper s podlepenymi svy vubec nevypada jako spatna varianta, protoze je proti NeoShellu vyrazne lehci. Docela by mne zajimalo realne srovnani.

BTW, neni vam podezrele, jak je tech 10000 krasne kulate cislo? ;-) To asi tezko vypadne z mereni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » pon kvě 1, 2017 18:40

Jaky windstoper?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 18:43

Ten, o kterem tu celou dobu mluvime, Mlho :twisted:

fps píše:tady píše o Tilak Vega a Craft Weather

Jo, nazve to test a pritom akorat prezvyka marketingove materialy vyrobcu ](*,) To je jak "recenze" na SO.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » pon kvě 1, 2017 20:09

Tech windstoperu je vic druhu a ma zkusenost je spatna.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 20:11

Bavime se o Tilak Vega a novem Windstopperu s podlepenymi svy, co by mel mit vodeodolnost 10k.

Jakym zpusobem spatna?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » pon kvě 1, 2017 20:20

Jjsem popisoval mou zkusenost v zateplenych bundach. 3/4 ma jiny windstoper nez ja u stejneho modelu.U ni je bunda na dotek uplne klasicky pertex ta moje igelit. Ja se v ni neprijemne parim a ona (vic potiva) je uplne v suchu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slezacekm » pon kvě 1, 2017 20:36

mike píše:BTW, po par dnech jsem si ve stejnych podminkach vzal vetrovku. V pulce trasy jasne vedla, na povrchu mokra, vevnitr jsem byl ale suchy a komfort uplne jinde. Po hodine byla promocena na ramenou a prsou a mokra na rukavech. Vevnitr byla ramena stejne mokra, jako pod membranovkou, rukavy vlhke, ale min. Za dalsi pul hodiny by se to asi srovnalo, ale i tak z toho vysla membranovka docela tragicky.

ted porovnavas bundu s Neoshell a DA Tornado? jak moc intenzivni dest to byl? do pulky trasy tedy fungoval DWR?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 20:46

NeoShell (jeste) nemam, porovnavam eVent s DA Tornado. Intenzita se tezko popisuje... zadna prutrz mracen, ale vytrvaly drobny dest tj. ani zadne mrholeni. Jak jsem psal, zeleny flek na meteoradaru :)

Myslim, ze to byla kombinace DWR a tepla zevnitr. Vetrovka byla uz v pulce mokra, ale vevnitr bylo jeste sucho. DWR jeste nejak funguje, ale uz neni v nejlepsim stavu, jelikoz peru vetrovku po kazdem vikendovem vyletu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2017 3:08

Nahodou jsem narazil na propagacni material Polartecu, kde popisuje NeoShell. Je tam par zajimavych veci, ktere tu myslim jeste nepadly:
Polartec píše:Waterproof: 10,000+ mm (5000+ mm after 20 wash/dry cycles or 24 hour wash)

Vodeodolnost se tedy snizuje pranim a po 20 cyklech spadne na polovinu tj. 5000 mm. Hmm...

K tomu ovsem dal pisou, ze 5000 porad staci, protoze podlepene svy maji bezne odolnost jen 2100 mm a to se porad bere jako vodeodolne:
Polartec píše:Waterproof: It is currently accepted in the WPB market that 10,000mm (ISO 811/AATCC 127) is waterproof. Yet some companies like to quote a number that is 1.5 or 2 times higher. It seems a curious claim, because if everyone knows you are dry at 10,000mm, you don’t get drier at 20,000mm. Dry is dry. There is no such thing as twice as dry. In fact in any garment, you’re only as dry as its seams. All leading shell brands considers 3 psi (2100mm) of water resistance at a garment’s seams to be adequate to guaranty waterproofness. Seams are generally considered the weakest link in a waterproof breathable garment.

No a tohle je taky celkem rozumny argument :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2017 3:47

Jeste jsem narazil na tenhle clanek. Doporucuju hlavne apukovi, protoze tam ma vysvetleno, ze neni vsechno difuze a proc je dulezite miti CFM. Kdyz to nebral ode mne, tak od nekoho jineho by treba mohl ;-)

Pro aktualni diskusi je ale dulezite tohle:
Consider:
• a 10,000mm hydrostatic water column rating equates to about 14psi
the hardest wind-driven rain only exerts about 2psi

Conclusion:
• you don’t need a 20,000mm membrane to stay dry.

Z toho vyplyva, ze nejhorsi dest hnany vetrem vyvine tlak maximalne 1400 mm vodniho sloupce, takze 1500 - 2000 mm uz je vodeodolne. Coz odpovida tomu poncu (a stanum), jak jsem psal na zacatku. Muze mi teda nekdo prosim vysvetlit, proc by nemelo 10000 mm bohate stacit? Do deste. Fakt jsem se snazil najit duvod a zadny nenasel.

BTW, je tam taky znovu popsana konstrukce Active Shellu i s detaily vyrobniho procesu. Kde to vzal nevim, ale vypada to pomerne informovane a konzistentne s tim, co jsem cetl driv. Samozrejme tam je ePTFE vrstva. Taky je tam popsano, jak ma fungovat novy GTX Pro, k cemu jsou ty tri vrstvy teflonu. Dava to smysl. Trochu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » úte kvě 2, 2017 8:20

Kazdemu normalnemu cloveku (az na apuku) musi byt jasne, ze CFM rolu u prodysnosti hra.

Predsa, ked si na seba obleciem nejaku sietku, ktora by nejakym zazrakom bola nepremokava, ale ma dost velke CFM, tak ma nemusi trapit vobec paropropustnost, pretoze sa okolo mna furt pohybuje vzduch a prejde cez tu sietku v pohode dovnitr a ven, vdaka comu potom ten material "dycha" lepsie ako igelit.

Membrana, ktora ma CFM 0, tak ta musi spoliehat len na paropropustnost. Ale membrana, ktora sa da profouknout, vetra aj vdaka paropropustnosti, ale zaroven dovoluje prudeniu vzduchu zvenku a pak zas ven, co tej prodysnosti pomaha. Jak moc, to uz zalezi na CFM.

Lenze to nejak apuka nevie pochopit, a tak furt opakuje, ze CFM nie je dolezite :)

No a s tymi 10000mm nepremokavosti tiez suhlasim. Je to podobna situacia ako u zahranicnych stanov a Jurkom. Kolko sme tu uz mali dotazov typu "Jurek ma 20000mm, MSR len 2000mm, bojim sa ze MSR promokne!"

Proste ludia maju radi u vsetkeho vyssie cisla, aj ked ich nepotrebuju, pretoze vyssie = lepsie :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6890
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slezacekm » úte kvě 2, 2017 8:36

mike píše:NeoShell (jeste) nemam, porovnavam eVent s DA Tornado. Intenzita se tezko popisuje... zadna prutrz mracen, ale vytrvaly drobny dest tj. ani zadne mrholeni. Jak jsem psal, zeleny flek na meteoradaru :)

Myslim, ze to byla kombinace DWR a tepla zevnitr. Vetrovka byla uz v pulce mokra, ale vevnitr bylo jeste sucho. DWR jeste nejak funguje, ale uz neni v nejlepsim stavu, jelikoz peru vetrovku po kazdem vikendovem vyletu.

Promin prepsal jsem se s NeoShellem. Toto je dobry priklad "suchy sussi nejsussi" a "mokry mokrejsi nejmokrejsi". Je celkem jedno jestli se voda bere zevnitr nebo zvenku. Problem bude v trvanlivosti DWR, dokazal bys aspon ramcove odhadnout kolikrat byla bunda Tornado prana. Predpokladam, ze jsi zatim nijak neobnovoval DWR?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod wawrik » úte kvě 2, 2017 9:08

grco píše:Kazdemu normalnemu cloveku (az na apuku) musi byt jasne, ze CFM rolu u prodysnosti hra.
Rolu hrá, to určite áno. Ale - podľa mňa - neplatí úmera viac CFM = menej potenia. Ak teda súhlasia tie údaje v tabuľke pre CFM, čo sa o nej debatovalo vo vlákne o vetrovkách. Už som sa tak obabral.

grco píše:No a s tymi 10000mm nepremokavosti tiez suhlasim. Je to podobna situacia ako u zahranicnych stanov a Jurkom. Kolko sme tu uz mali dotazov typu "Jurek ma 20000mm, MSR len 2000mm, bojim sa ze MSR promokne!"
Nemyslím, že je to rovnaká situácia. Na tropiko stanu nijako mechanicky netlačíš, na rozdiel od bundy. Na nete je kopec recenzií a testov, kde ľudia tvrdia, že im tie bundy s nižšími deklarovanými vodnými stĺpcami premokajú, pritom niektorí z nich sú skúsení užívatelia, ktorým verím, že rozoznajú premokanie od kondenzácie. Aj tu vo vlákne, keď sme o tom spolu debatovali, som pred časom linkoval na komentár k nejakému Neoshellu, čo premokol.

Plus mám skúsenosť s bajkovou bundou s 5000 mm vodného stĺpca. Nikdy mi nepremokla, ani rádovo po hodinách. Až raz som bral camelbak kamarátovi, ktorý sa zrúbal a mal trochu problémy. Keď začalo pršať, po pol hodine som mal pod tými úzkymi popruhmi mokré plecia. Ak by to bola kondenzácia, mal by som byť mokrý aj na chrbte, ale nebol som.

Takže verím tomu, že nižšia deklarovaná nepremokavosť môže viesť na miestach s vyšším merným tlakom k prienikom. Napríklad u ľudí s výraznými kľúčnymi kosťami či hrboľom nadplecku. Aj keď sa teda bavíme tak maximálne o nejakom mokrom fľaku na oblečení, nie že by tade prúdila voda ako pri vypúšťaní Oravskej priehrady... Čo by mi zasa nijako obzvlášť asi bežne nevadilo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Yopo » úte kvě 2, 2017 9:38

Rada pre outdoorforovych expertov na textil:

Skuste sa zapisat minimalne na jeden semester na textilku v Liberci alebo si prestudujte skripta suvisiace a textilnymi materialmi, fyziologickymi vlastnostami textilii a s vyrobou textilii (tkanie, pletenie, netkane textilie, laminovanie). Priedusnost a paropriepustnost sice spolu suvisia, ale nie je tam priama umera, tzn. ze textilia s vysokou priedusnostou nemusi prepustat viac pary (ako spravne poznamenal wawrik). Velky vplyv na paropriepustnost (breathability) ma napr. struktura textilie. A je podstatny rozdiel medzi jednoduchou tkaninou a sendvicovou textiliou.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte kvě 2, 2017 13:10

@Yopo: diky za pripominku.

mike píše:Marmot sam nevi, jak z toho zmateni pojmu a pokousi se zavadet novy pojem: NanoPro's™™superior microporous structure is dynamically air permeable
Nechci Te moc zklamat, ale "dynamic air permeability" je normalni meritelna velicina, rozhodne to nezavedl Marmot. Dokonce na to existuji hezke merici pristroje :wink:

grco píše:Kazdemu normalnemu cloveku (az na apuku) musi byt jasne, ze CFM rolu u prodysnosti hra.
Psal jsem ja nekde, ze nehraje roli??? Jsem se jen ptal mika, proc furt operuje CFM, kdyz ho zajima paropropustnost u membran. A nezlob se na mne, tam paropropustnost vyssi CFM vylepsuje, ale mnohem dulezitejsi je prave ta zakladni paropropustnost/prodysnost. Viz mikem tak doporucovany clanecek (diky miku, alespon ses cist i od nekoho jineho, ze PU membrany pracuji na zaklade difuze :-)).
Mimochodem, jsem psal o CFM a paropropustnosti presne jednou, pokud si dobre pamatuji, to je fakt furt :wink:.
Ne tak davno tady na foru jeden zaslouzily clen, moderator napsal o prodysnosti
Treba ten GTX AS ma CFM 0, ale pocitove je lepsi, nez eVent, ktery ma CFM > 0
A snad jedina "air permeable" membrana, ktara ma CFM ne uplne blizkou 0 je Neoshell, o kterem zase nekteri pisou, ze v pripade studeneho a velice silneho vetru uz je citit proudeni vzduchu. Ne, ze by umrzli, ale citit to a ochlazuje. No a o kolik tak asi muze vylepsit nejake CFM 0,1-0,5 paropropustnost i jinak slusne "dychajici" membrany?

Co se tyce vodeodolnosti 10000mm, ja si taky myslim, ze nekdy to nemusi stacit. Neco jineho je sila deste a napriklad neustale treni tezkeho batohu v desti a to jeste pri slozitem stopani a praci rukou. Ale jde tam i o to, jestli bude vevnitr vlhko nebo mokro, jestli jenom na nejnamahavejsich mistech a za jak dlouho se po ukonceni pobytu v desti vysusi. Kdyz Ti po celodennim pobytu v desti staci mit na sebe membranovku pod stanem/pristresim treba 10-20 minut a jsi suchy vcetne vnitrniho obleceni, tak to vadit vetsinou nebude - krome velkych mrazu. A kdo chodi jen na jednodenni vylety a/nebo ma se kde v noci poradne vysusit, tomu je to jedno. Stejne nebo i vice mokry bude i z kondenzace. Takze je to na kazdem, aby uvazil, jake jsou jeho priority.
Navic, s prominutim, uz jsem to spominal, nikdo nezna konkretni hodnoty vodeodolnosti jednotlivych GTX membran, protoze Gore to nezverejnuje. Znamy udaj >28000mm je hodne stary a - pokud dobre vim - vztahoval se na samotnou ePTFE membranu v jiste dobe. Jenze materialy jsou z ruzne tenkych/tlustych membran, takze se tam bude vodeodolnost lisit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » úte kvě 2, 2017 13:31

Yopo píše:Velky vplyv na paropriepustnost (breathability) ma napr. struktura textilie.

Takze to potvrdilo, co jsem psal o mem foukacim testu u SS (z venku nesla profouknou a zevnitr uplne normalne).
Dik yopo :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte kvě 2, 2017 13:54

grco píše:Ja by som sa na nejaky NanoPro vykaslal.

GoreTex sa specializuje na membrany uz X let. Takisto Polartec sa specializuje na materialy pre outdoor uz X let. Maju na to ludi, skusenosti, podmienky. Fakt neverim, ze nejaky Marmot si len tak pride a udela nieco lepsie jak oni. ...
To jak keby nejaky Dell teraz zrazu prisiel s lepsim procesorom jak Intel/AMD.

Netvrdim, ze je to nepouzitelne, ani ze nemozu nic vynajst aj ine firmy. Ale podla mna su tieto "ine" membrany skor orientovane na priaznivejsiu cenu a nie na top vlastnosti. Fakt si myslim, ze Gore Pro/Active a NeoShell su jednoznacne top volby na trhu, a vsetko ostatne su kompromisy.
Grciku, grciku, vis vubec, o cem mluvis???

1) Vis, ze Marmot byla prvni firma, ktera z membrany Gore nejake veci vyrobila, prakticky stejne i z nemembranoveho materialu a par ludi od nich a od Gore primo na sebe testovali stridave membranove a nemembranove vyrobky a srovnavali, v cem je to dobry a co je treba na membrane a vyrobcich zlepsit a na zaklade techto testu potom Gore vylepsovalo svoji membranu? A ze vubec je Marmot stale nejdele spolupracujici outdoorovou spolecnosti s Gore? Tudiz taky ma nejdelsi zkusenosti s pouzivanim membran.
2) Vis, kdy prisel Polartec s Neoshellem, resp. vubec se svoji prvni vodeodolnou membranou? A ze kdy prisel na trh Marmot se svoji prvni membranou? Myslim si, ze Tve srovnani Dellu s procesory Intel mnohem vice sedi na Polartec nez na Marmot.

Taky neni pravda, ze by zrovna Gore Pro a Active byly jednoznacne top volby na trhu. Jedine tak v propagande a marketingu. Jsou i lepsi membrany, ale nejsou tak marketingove podchycene ani tak rozsirene. Staci si obcas procist nejake testy a poznamky k tomu. Mimichodem, jsem uz psal, ze pred nejakou dobou delali test membran (ne obleceni, ale samotnych membran) a jako nejprodysnejsi jim nevysla zadna ePTFE ale porezni, myslim, ze PES, urcite ne PU.

Podivej, ja nedokazu osobne posoudit vlastnosti NanoPro Membrain, ani Neoshellu, GTX Pro nebo GTX Active - ani z jednoho nic nemam a ani v dohledne dobe neplanuji koupit. Jenze prave kvuli tomu se na to mohu podivat nezavisle, nepotrebuji hajit nic sveho ani proti nicemu. Proste srovnat srovnatelne. Budu rad, kdyz nekdo dokaze napsat srovnani na zaklade osobnich zkusenosti, ale do te doby nemam duvod nadrzovat nejake znacce vyrobce ani membrany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » úte kvě 2, 2017 14:44

Koupil jsem si Rab Firewall

Zatím jsem v testovací fázi.
Nicméně už teď musím říct, že kapuca je naprosto dokonalá! :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod wawrik » úte kvě 2, 2017 17:01

Konečne bunda, ktorá má podpažné zipsy potiahnuté smerom k zápästiu :smt023 Skoro akoby u Rabu používali hlavu :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2017 17:44

slezacekm píše:Toto je dobry priklad "suchy sussi nejsussi" a "mokry mokrejsi nejmokrejsi". Je celkem jedno jestli se voda bere zevnitr nebo zvenku.

Uplne jedno to neni. Voda zvenku je studena a ochlazuje te vic, nez ta zevnitr. Na ferovku je potreba rict, ze kdybych v tom desti pokracoval dal, tak odhadem behem pul hodiny se uz stav vyrovna a pak uz na tom bude vetrovka jen hur. Protoze studena voda zvenku potece dovnitr a bude mi zima. V membranovce se zaparim mnohem rychleji, ale pak uz se stav zhorsuje pomalu a nekde se zastavi v rovnovaznem bode (tj. uplne mokry jak zvenku, tak zevnitr ;-)). Zima mi bude min a asi nehrozi vylozene prochladnuti, u promocene vetrovky jo.

slezacekm píše:Problem bude v trvanlivosti DWR, dokazal bys aspon ramcove odhadnout kolikrat byla bunda Tornado prana. Predpokladam, ze jsi zatim nijak neobnovoval DWR?

Neobnovoval a ani to nehodlam delat. U vetrovky beru DWR jako neco navic, bez ceho se da zit (moje puvodni zadne nemela).

S pranim je to tezke, jak ted mam dve a ruzne je stridam, tak se to fakt tezko odhaduje... Urcite vic, nez 10 a min, nez 50. Kdybych si mel tipnout cislo, tak okolo 20, ale bez zaruky.

Nahodou jsem DWR vyzkousel v desti, kdyz byla uplne nova. Mensi dest drzela v pohode snad i hodinu, ale pak prisla bourka s mensi prutrzi a to promokla skrz skoro okamzite. Proto je bohuzel stale nutne membranovku mit...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2017 17:51

Yopo píše:Skuste sa zapisat minimalne na jeden semester na textilku v Liberci alebo si prestudujte skripta suvisiace a textilnymi materialmi, fyziologickymi vlastnostami textilii a s vyrobou textilii (tkanie, pletenie, netkane textilie, laminovanie).

Semestr v Liberci je asi nerealny, ale skripta si rad prectu. Mel bys nejaky konkretni tip? Idealne elektronicky, ale kdyby to bylo nutne, tak neni velky problem zajet do Liberce a koupit je na miste.

Yopo píše:Velky vplyv na paropriepustnost (breathability) ma napr. struktura textilie. A je podstatny rozdiel medzi jednoduchou tkaninou a sendvicovou textiliou.

To dava smysl, ale prodysnost (air permeability) obvykle resime u vetrovek, ktere jsou z jednoduche a tenke tkaniny.

Jestli mas k tematu co rict, tak do toho. Jak vidis, tak v tom docela tapeme a informace ruzne sesbirane po webu do toho moc svetla neprinaseji. V podstate jde hlavne o praktickou stranku veci: na zaklade ceho vybrat pouzitelnou vetrovku nebo membranovku, pricemz pouzitelnost zalezi na konkretni osobe (poceni, pocit komfortu, schopnost snaset diskomfort...), takze si to kazdy musi vyresit sam na zaklade zkusenosti s jinymi bundami. Je ale potreba vedet, co srovnavat a co jak ovlivnuje vysledny pocit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2017 18:15

wawrik píše:Na nete je kopec recenzií a testov, kde ľudia tvrdia, že im tie bundy s nižšími deklarovanými vodnými stĺpcami premokajú, pritom niektorí z nich sú skúsení užívatelia, ktorým verím, že rozoznajú premokanie od kondenzácie.

Neco konkretniho? Nerypu, vazne mne to zajima, protoze jsem celkem hledal a zadny opravdu verohodny report jsem nenasel. Krome tech, kde membrana selhala (delaminace, prodreni...) a ktere obvykle skoncily uspesnou reklamaci. Zajimaji mne membrany, ne zatery, tam bych cislum moc neveril.

wawrik píše:Aj tu vo vlákne, keď sme o tom spolu debatovali, som pred časom linkoval na komentár k nejakému Neoshellu, čo premokol.

Na par takovych jsem narazil, ale byl to ten pripad vyse. Obvykle grcuv Rab, kde membrana vylozene odesla. Nebo cela bunda. Vzdycky to ale bylo az po nejake dobe, psali, ze nova v pohode dest vydrzela, ale pak prestala a v podstate tekla jako reseto. To pak ale neni problem vodniho sloupce, ale konkretni (spatne) bundy nebo membrany. Nekteri to davali do souvislosti s tim, ze ta bunda od Rabu je strecova, coz namaha membranu vic, nez normalne. Nekdo v ni snad dokonce pri natazeni videl trhliny.

wawrik píše:Takže verím tomu, že nižšia deklarovaná nepremokavosť môže viesť na miestach s vyšším merným tlakom k prienikom. Napríklad u ľudí s výraznými kľúčnymi kosťami či hrboľom nadplecku. Aj keď sa teda bavíme tak maximálne o nejakom mokrom fľaku na oblečení, nie že by tade prúdila voda ako pri vypúšťaní Oravskej priehrady... Čo by mi zasa nijako obzvlášť asi bežne nevadilo.

Jo, tenke popruhy batohu asi vyssi tlak, nez tech 5000, lokalne udelat muzou. U sirsich polstrovanych tezko, ale i kdyby, tak mne osobne by to nevadilo, protoze pod popruhy batohu jsem mokry vzdycky. I kdyz mam na sobe superprodysnou vetrovku. I kdyz zadnou vetrovku nemam, tricko je tam proste mokre. Jestli se protlaci trochu vody zvenku, tak to nejspis ani nepoznam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2017 18:37

grco píše:Proste ludia maju radi u vsetkeho vyssie cisla, aj ked ich nepotrebuju, pretoze vyssie = lepsie :)

:smt023 cim vic metru vodniho sloupce, tim vic Adidas ;-)

apuka píše:Nechci Te moc zklamat, ale "dynamic air permeability" je normalni meritelna velicina, rozhodne to nezavedl Marmot. Dokonce na to existuji hezke merici pristroje

Meritelna velicina je air permeability. Marmot si tam pridal dynamic. Coz jsem i psal.

apuka píše:diky miku, alespon ses cist i od nekoho jineho, ze PU membrany pracuji na zaklade difuze

:roll: ja tady minimalne 5 let pisu, ze PU membrany jsou nahovno, protoze pracuji na zaklade difuze a najednou je fajn, ze si to prectu od nekoho jineho... Sorry jako, ale v posledni dobe mas nektere reakce cim dal mimoznejsi.

apuka píše:Ne tak davno tady na foru jeden zaslouzily clen, moderator napsal o prodysnosti "Treba ten GTX AS ma CFM 0, ale pocitove je lepsi, nez eVent, ktery ma CFM > 0"

Klidne muzes jmenovat, ano, to jsem psal a je to tak. eVent mne docela zklamal, sice je trochu lepsi, nez GTX XCR a Paclite, ale cekal jsem od neho vic. Po tech vsech superlativech, co jsem si o nem precetl. AS mi prisel lepsi jednoznacne, sice i v nem jsem mel mokro, ale vyrazne min. Na druhou stranu, eVent ma sice CFM > 0, ale ne o moc vetsi, nez nula. Viz vyse zminene dychaci testy, profouknout jde, ale hodne tezko. NeoShell mi v rychlem dychacim testu na prodejne prisel lepsi (rekneme 3x) a GTX Air Permeable na zdaraku je jina liga.

apuka píše:A snad jedina "air permeable" membrana, ktara ma CFM ne uplne blizkou 0 je Neoshell, o kterem zase nekteri pisou, ze v pripade studeneho a velice silneho vetru uz je citit proudeni vzduchu. Ne, ze by umrzli, ale citit to a ochlazuje.

Jo. Nic, co by clovek necekal. Osobne to vidim jako plus. Nechci byt zavreny ve skleniku, proudeni vzduchu je dobre. Porad to bude nic proti tomu, jak mi profukuje primaloftka v zime. To je sice obcas neprijemne, kdyz jsem mokry, ale zas diky tomu velmi rychle uschnu.

apuka píše:No a o kolik tak asi muze vylepsit nejake CFM 0,1-0,5 paropropustnost i jinak slusne "dychajici" membrany?

To je prave ta otazka, na kterou bych rad znal odpoved :)

V jednom z testu NeoShellu, co jsem cetl, to clovek, ktery bundy aktivne pouziva (bohuzel v zime) srovnaval s AS a GTX Pro a psal, ze mu prodysnost NeoShellu prijde tak o 20 - 30 % lepsi.

apuka píše:Neco jineho je sila deste a napriklad neustale treni tezkeho batohu v desti

A co teprve treni bricha o stehna :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » úte kvě 2, 2017 19:18

budo píše:Koupil jsem si Rab Firewall

Ta vychytávka s vytáhnutím rukou z rukávů a vlastně přetvoření bundy na vestu je geniální. Přesně tohle má moje stará Furtech Claw bunda a v podstatě to tak zhruba zdvojnásobuje rozsah teplot při kterých se dá nosit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3077
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení