Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » pát lis 18, 2016 14:52

Dotaz v SZ:
"chtěl bych se ještě zeptat s tím zátěžákem ve sprše: jak dlouho by měl bunda vydržet než proteče? ( např má na vyzkoušení Gelantos. 20000mm)"

Odpověď:
"Myslím si, že nějaký "zátěžák ve sprše" není nic směrodatného a nemá to pevný pravidla. Holt jsou lidi, kteří lezou v bundě do sprchy a mají pocit, že tím něco vyzkoušej. Já myslím, že nevyzkoušej nic. Protože dvě nebo pět minut pod sprchou jsou jedna věc a pochod do kopce s báglem na zádech v totální průtrži mračen, která trvá 3h v kuse, je věc úplně jiná."

https://goo.gl/photos/bFipPTxKQEG19BEw7
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát lis 18, 2016 18:08

Asi tak. Ve sprse se otestuje akorat jestli bunda nekde neni derava. Na neposkozenou membranu je takovy test uplne k nicemu. Uz jen kvuli tomu, ze proud vody ze sprchy nema zdaleka takovou energii, jako kapky deste padajici z nekolika kilometru.

Jinymi slovy, bunda ve sprse nesmi protect po zadnem case.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slezacekm » pát lis 18, 2016 19:34

vcera jsem si napustil cca 8 cm vody ve vane a v membranovkach jsem tam sedel a cistil si zuby. pak jsem tam chvili klecel. no neprotekly, ale jak bylo receno, to by asi nemely zadne
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » pát lis 18, 2016 19:57

TO musel bejt pohled! Některý testy by se měly pro pobavení širokého publika povinně fotit nebo natáčet! :mrgreen:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát lis 18, 2016 20:03

:smt023 jak nemam rad videa, tak tohle by mohlo byt zabavne :twisted: Na druhou stranu, kleknout si na mokry hadr nebo houbu neco otestuje, podobne veci obcas udelas venku a je to na membranu nejvetsi zatez, nejakych 15 m vodniho sloupce to dat muze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Keomatepo » čtv lis 24, 2016 23:43

ahojte ludia :)

mate niekto skusenost s membranou Vertigo 3, je kvalitna tak ako ju propaguju?

http://www.zajo.net/sk/nepremokave-bund ... 080-1.html

Dakujem :)
Keomatepo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned lis 13, 2016 21:13

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2016 1:32

Jestli je kvalitni tak, jak ji propaguji, tak to teda neni nic moc ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod karitapepe » pát lis 25, 2016 15:58

Keomatepo - za dvě stě eček koupiš daleko lepší mebránovku , třeba z osvědčeného goráče.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Rob71 » sob lis 26, 2016 0:07

@karitapepe - když už sem takto píšeš, proč rovnou nedáš i tip? Tento typ odpovědí je pro toto fórum k ničemu.

@Keomatepo - nemám sice tento typ, mám Alpamayou a znám pár dalších lidí, co věci Zajo nosí a všichni spokojenost. Alpamayou mám otestovanou jak v mrazivém a větrném počasí, tak v celodenním dešti a vždy bez problémů a fungovala tak jak má. Poslední mokrý test byl minulou sobotu v Krkonoších, kdy celý den pršelo a vše O.K.
Rob71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát srp 19, 2016 16:07

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 26, 2016 8:23

rob71 cely den OK znamena neprotekla a solidne dychala, takze si nebyl durch od potu? jak se normalne bezne potis, ses zpocenej "aj kdyz sedis" nebo naopak se spis moc nepotis a i v parnym lete pri pohybu propotis triko vyrazne min nez kamaradi?

jinak souhlasim s tim, ze zajo ma dost casto super veci, ja je mam rada protoze narozdil od nekterych znacek, ktery sijou v cr vi, jakej tvar postavy ma prumerna evropanka :D

spis mi prijde zajimavy, ze u toho sympatexu pisou prodysnost 35000 coz je docela hodne ale mela sem za to ze sympatex neni tak dobra membrana jako treba gtx ohledne prodysnost
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob lis 26, 2016 14:26

mela sem za to ze sympatex neni tak dobra membrana jako treba gtx ohledne prodysnost
Teda nevim, jak ted, ale pred nekolika lety v testech vychazel Sympatex prave dost prodysnejsi nez GTX (tehdy, myslim delali na odev jen Paclite a GTX bez oznaceni), zato ponekud mene vodeodolny (a trvanlivy).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod karitapepe » sob lis 26, 2016 16:15

Rob71 píše:@karitapepe - když už sem takto píšeš, proč rovnou nedáš i tip? Tento typ odpovědí je pro toto fórum k ničemu.

No chtěl jsem říci, že skoro za šest tisíc si můžeš koupit daleko lepší bundy, než je tato bunda.
prostě je zbytečně drahá, ale jestli se ti líbí, tak proč ne.
Jinak proti Zaju nic nemám, mám pár triček a mikinu od nich.
Třeba já mám membránovku od Marmotu minimalist s Gore-Tex Pac-Lite a koupil jsem ji ve výprodeji za tři litry, mám ji už tak 5 roků.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Tecumseh » sob lis 26, 2016 18:18

apuka píše:Teda nevim, jak ted, ale pred nekolika lety v testech vychazel Sympatex prave dost prodysnejsi nez GTX (tehdy, myslim delali na odev jen Paclite a GTX bez oznaceni), zato ponekud mene vodeodolny (a trvanlivy).

Mám síce Sympatex len v topánkach, ale podľa mňa je fakt priedušnejší ako GTX, vodeodolnosť čuduj sa svete je na tom tiež lepšie, lebo Sympatex mi ešte nepremokol, ale GTX hej :-k
Naposledy upravil mike dne sob lis 26, 2016 22:30, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna vnorena citace
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob lis 26, 2016 22:32

:roll: jestli GTX protece, tak proto, ze je v nem dira. Ta se v botach prodre snadno. Prodysnost v botach nepoznas, to bys musel mit dvoje uplne stejne, jen s jinou membranou. Protoze mnohem vic zalezi na bote nez na membrane. No a taky neni jeden GTX, ze...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Tecumseh » ned lis 27, 2016 9:26

No neviem, keď premoknú štvorie topánky od rôznych výrobcov (Scarpa 2x, Asolo,Salomon) z rôznych materiálov nubuk, hadráky, kombinované, Perwanger, po pár dňoch nosenia tak asi sa niekde stala chýba :-k , čo sa týka priedušnosti máš pravdu, ale handráky s Gtx by mali byť teoreticky priedušnejšie ako Perwanger so Sympatexom, ale subjektívne mi príde, že nie sú...
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod wawrik » ned lis 27, 2016 9:54

Myslím, že „priedušnosť“ u topánok závisí od úplne iných vecí ako od membrány... Špeciálne u kožených. Však to je ako hodnotiť priedušnosť kováčskej zástery :D

Ja som mal sympatexové nohavice asi rok, potom som ich vyhodil - doslova. Čistý igelit, pritom to v ploche premokalo ako divé. Zrejme nejaký nepodarok alebo zle skladovaný kus, lebo neverím, že by tento istý materiál mohol niekto vôbec predávať ako nepremokavý, nieto chváliť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2016 0:15

@Tecumseh: jo, urcite se nekde stala chyba, ale urcite nebyla ve vodeodolnosti membrany. GTX proste protect nemuze, dokud neni poskozeny. V botach se ale poskodi snadno, zvlast v mekkych. Staci mit spatnou velikost, nejaky zahyb podsivky...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon lis 28, 2016 8:03

miku, zase neglorifikuj GTX. GTX protect muze, obzvlast, kdyz clovek natrefi na ne vyrobek z uplne povedene serie (viz napr. Tilak bunda resena jinde). Vubec nemusi jit o poskozeni v bote. Manzelce jeji prvni Alasky taky protekly na druhe ture - pri reklamaci test nic neprokazal, ani nikdy pozdeji neprotekly, ale tehdy a tam pri tech podminkach (neptej se me, jake, bylo to pred 20-ti lety) ano. A nejednalo se o navhlnuti zevnitr, a taky pozdeji chodila ve stejnych ponozkach a mistech.

Zase aby nedoslo k omylu - protect mohou uplne vsechny membrany, stejne tak nepovedena serie muze byt u vsech, takze timto nechci GTX hanit. Jen neni pravda , ze "GTX proste protect nemuze, dokud neni poskozeny".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » pon lis 28, 2016 20:15

Rob71 píše:když už sem takto píšeš, proč rovnou nedáš i tip? Tento typ odpovědí je pro toto fórum k ničemu.

třeba Tilak Attack
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon lis 28, 2016 21:10

wawrik píše:Myslím, že „priedušnosť“ u topánok závisí od úplne iných vecí ako od membrány... Špeciálne u kožených.
Ehm, mohl bys naznacit, od ceho zavisi prodysnost u membranovych kozenych bot? Samozrejme odhlednouc od lidi, kteri si tu prodysnost znici voskovanim nebo jinym nevhodnym osetrujicicm prostredkem...
Pokud ja dobre vim, kazda spravne osetrovana kuze bude dychat lip nez samotna membrana.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2016 21:55

apuka píše:miku, zase neglorifikuj GTX. GTX protect muze, obzvlast, kdyz clovek natrefi na ne vyrobek z uplne povedene serie

:roll: dobre, nemuze protect, dokud neni poskozeny nebo vadny. Ta membrana je proste vodeodolna tak, ze pres ni vodu neprotlacis. Kdyz je v poradku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Rob71 » pon lis 28, 2016 23:11

@Mawenzi: možná i díky postavě 178/70 se potím spíše lehce podprůměrně, ale že bych se nepotil vůbec, to rozhodně ne. V ten popisovaný den v dešti jsme vyšli v 9h a zpět na chatu se vrátili po 16h a celý den pršelo. Hoďku jsme strávili na polévce v hospodě, ale za celý den bunda prostě neprotekla a nebyl jsem ani zpocený. Bágl na zádech jsem měl také.
Mám s ní jen ty nejlepší zkušenosti, mám ji druhý rok a jak to vypadá, tak ji asi ještě dlouho mít budu. Z mé strany prostě se Zajo Alpamyao ze sympatexu naprostá spokojenost a nemám důvod měnit. Byla mi i doporučená klukem, co leze a je v horách imrvére a má i GTX věci.

Ještě jedna perlička, holčina měla bundu z Decathlonu Free 900 (je vedená jako lyžařská a v ceně 5.990czk jsou dvě bundy, péřovka a vrchní nepromokavá a prodyšná bunda) a světe div se, i ta byla spokojená a nezpocená a nepromoklá. Tím chci je říci, že v dnešní době zahleděnost jen do GTX už, dle mého, není na místě, těch fungujících materiálů je v dnešní době více. Ale GTX je určitě super a nic proti němu.
Rob71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát srp 19, 2016 16:07

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2016 23:22

Syty hladovemu neveri ;-) Diky sve postave se nejspis nepotis lehce podprumerne, ale silne podprumerne. On ma totiz skoro kazdy pocit, ze se hodne poti, ale teprve az pribude 20 kilo a mozna 20 let, tak poznas, co je to se opravdu potit ;-) Zatim bud rad, mas vetsi vyber.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte lis 29, 2016 7:59

mike píše:Ta membrana je proste vodeodolna tak, ze pres ni vodu neprotlacis. Kdyz je v poradku.
Vcera jsem prave cetl jednu "recenzi" na jedny pohorky. Z textilie (tj. max.mirne vodoodpudiva) s GTX. Kluci ji nosili v zime v Tatrach, courali se v mokrem snehu. Boty vydrzely nepromokave asi jeden a pul dne toho courani, pote uz zacaly protekat. Po prvnim dny asi bylo vevnitr vlhko z potu a v noci se to nepovedlo vysusit, druhy den zpocatku OK, jen ta vlhkost z vysrazeneho potu a najednou ne vlhkost, ale mokro, ktere se hodne zvetsovalo. Po konci treku v Tatrach, kdyz se boty povedlo doma poradne vysusily, v prubehu dalsiho pouziti (jednodnovky) i v podobnych podminkach uz zadny problem nebyl, tj. da se vyloucit poskozeni membrany, jinak by zatekala furt.
To je ten samy pripad, jak jsem psal ja s manzelcinyma staryma Alaskama. A taky zkusenost vice lidi.
Neni to sice o obleceni, ale ta samotna membrana je +- stejna, takze to ukazuje, ze i GTX muze i pri beznem noseni protect.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 29, 2016 17:39

apuka píše:v prubehu dalsiho pouziti (jednodnovky) i v podobnych podminkach uz zadny problem nebyl, tj. da se vyloucit poskozeni membrany, jinak by zatekala furt.

Vubec ne. V mych, ted uz vyrazenych, Alaskach bylo v membrane nekolik der. Na patach prodreha skrz, ve spicce v ohybech. Presto az na vyjimecne pripady neprotekaly. Jen kdyz se mezi kuzi a membranu dostala tekuta voda a zatekla az do mista, kde byla dira. Voda se tam dostala bud poskozenym sitim jazyka a po oprave uz to nedelalo nebo pozdeji kdyz popraskala kuze v ohybu blizko diry a byla vystavena delsimu pusobeni vody.

V popsanem pripade to ani nemusi byt dira v membrane, klidne vadna kostrukce. Membrana nekde prosita skrz a kdyz se voda dostane do toho mista a v bote je navic vlhko, tak protece (vzlinani).

Jinak teda posuzovat prodysnost a kvalitu membran podle zkusenosti s botama je dost mimo, horsi zpusob by se tezko hledal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod S4TYR » úte lis 29, 2016 18:06

Prijde vam tahle RAB Flashpoint jako dostatecne nepropro bunda?!?
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Chmeld4 » stř lis 30, 2016 10:09

Za mě ano.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod S4TYR » stř lis 30, 2016 10:29

Dekuji za reakci.. poseckam jeste na dalsi reakce gram-honicu a uvidim. Flashpoint mi prijde jako slusna volba do deste i chumelenice, ale vaham kvuli nedostatku referenci na zivotnost :) Pri baleni do toho minisacku se muze zacit casem lamat nebo nevim co a to uz by mohl byt kua pruser za tu cenu.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod aksam » stř lis 30, 2016 10:46

S životností zase tak velké zkušenosti nebudou, když jde o novinku. Sám mám bundu z pertexu shield+, ale 2,5 layer už dvě sezóny, byla praná několikrát, balím ji do jedné z kapes a zatím je ok, psal jsem tu o ní. Uživatel deu má přímo postovanou bundu, napiš mu.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 30, 2016 11:52

S4TYR píše:Pri baleni do toho minisacku se muze zacit casem lamat nebo nevim co a to uz by mohl byt kua pruser za tu cenu.
Ja si myslim, ze pokud ji budes balit "neusporadane" a kazdy krat bude prohybana jinak, bude hrozit mnohem mensi pravdepodobnost lamani nez kdybys ji mel slozenou stale stejne (tj. stejne ohyby, kde se to potom zacne lamat) ve skrini...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení