Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Stani » úte zář 12, 2017 13:52

AFAIK turistické bundy? Čo to je, prosím?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16


Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Stani » úte zář 12, 2017 14:23

Ach táák. Som si myslel, že čo zase za membrány vymysleli :D . Veď normálne napíš "pokiaľ viem" nie? Tri sekundy navyše v písaní nezabijú :).
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte zář 12, 2017 15:26

@tyrr:
jasně, to je rozumné... dost jsem toho vyzkoušel, než jsem si udělal jakýs-takýs obrázek o mých potřebách... dlouhodobě jsem měl vlastně jen dvě bundy a (kromě různých zápůjček a neuvážených nákupů) významně používal jen tyto - jednu s čistokrevným GTX (Salewu ale model si nevzpomenu), byla trochu těžší, ale držák, než jsem o ni přišel, a používal jsem ji vlastně hlavně na zimní akce, nebo do náročnějších podmínek, pak jsem měl HyVent DT od TNF (Diad) a to ještě donedávna, tu spíše jako záložní pláštěnku na léto a tady u nás, a do Karpat na běžné chození, kdyby se spustila nějaká slota... jinak raději SS nebo větrovku a raději v ní zmoknu, když není moc zima, nebo si pod ní dám nějaké merino, to mokré nechladí, a až mám možnost, usuším se, než se koupat ve vlastním potu...
:roll:
A protože aktuálně nemám HS a "musím" nějakou membránovku vybrat, zkoušel jsem teď 14 dní v Alpách a týden v Beskydech dvě, co jsem měl možnost k zapůjčení za podmínky, že si nějakou z nich vyberu - HP Star s BlockVent nebo Montura Magic G s GTX Active Shell (chtěl jsem původně zkusit Montane FurtherR Faster s NEOshellem, ale byla jen v eL-ku, a to je mi malé). No a přesvědčil jsem se, krom jiného, o tom, že v membránovce můžu žít opravdu jen za velmi obtížných podmínek a v poměrně chladném počasí, jinak raději lehce zmoknu v nějaké SS.
Sám jsem byl překvapen, jak minimální praktické rozdíly jsou v prodyšnosti membrán, přestože parametricky jsou dost rozdílné. Obě bundy jsem zkoušel prakticky za stejných podmínek, jelikož je letos dost deštivé počasí, nebyl to problém. Během stoupání v liavci při teplotách mezi cca 5 až 12 °C jsem byl do 2 km splavený naprosto stejně v obou bundách, ne sice tolik, jako bych zmokl, ale dost; na traverzu a při klesání mi pak v AS byla spíše zima (asi rychlejším odpařováním vlhkosti z vnitřku bundy na povrch), v BV mi bylo pocitově příjemněji. Bunda s BV sice zevnitř odvětrala vlhkost později, ale ve výsledku celá uschla o hodně dříve než AS. A ještě jeden postřeh - protože jsme měli s sebou malé dítě, otestoval jsem dítě i krosnu v horších podmínkách, pláštěnku na krosnu, oblečení pro dítě a tak, a sekundárním poznáním bylo, že při těžším nákladu (krosna s ditětem cca 12-13 kg) Montura s AS prosakovala v místech ramenních popruhů a v zatížených místech zad - a nebylo potem, jelikož tuto cestu jsem absolvoval prakticky po rovince kolem jezera, v půlce cesty jsem bundu převlékl a u HP s BV se tento jev nedostavil. Dlouho jsem měl k BV despekt a od HP jsem měl kdysi snad jen mikinu, jinak nic, tahle značka mi moc neříkala, nyní jsem poněkud změnil názor. O dalším pak rozhodly detaily střihu a materiálu spíše individuálního charakteru - HP má pro mne příjemnější materiál, Montura, tedy AS obecně, dělá "šílený kravál" (čti: hlasitě šustí), střihově mi také lépe sedne HP a mám raději, pokud kapuce není neintegrovaná, což se už dnes moc nevidí. Tudíž jsem vybral HP Star, byť je Montura s AS skoro o 1/4 kila lehčí. Ve výsledku je HP pro mne praktičtější a příjemnější.
Toto jsou mé individuální pocity a postřehy, dle nichž jsem udělal i své rozhodnutí a nerad bych, aby to tu zase někdo (nechci jmenovat apuka) prohlašoval za obecné tvrzení...
tož tak :t:t
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod tyrr » úte zář 12, 2017 16:29

@Quido
Díky za super referenci! Neintegrovaná kapuce se mi osobně zdá také lepší a třeba ten Tilak to nikde nemá. Například ale ten Arc'teryx Beta AR ano. Osobně se mi tahle bunda líbí asi nejvic z toho užšího výběru, uvidím, jestli se mi podaří ji získat za rozumné peníze.
tyrr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 5, 2017 12:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte zář 12, 2017 17:42

mike píše:
OK, s poverama se moc neda bojovat, tahle je proste zazrana. Ale i tak zopakuju: vetrovka. Material je tenci, bez libovolna membranovka a batoh mu nic neudela. Moje vydrzela 17 let a to jsem ji nosil mnohem vic, nez membranovky.


... ted zrovna pisu, ze jsem mel moznost to overit zcela neumyslne a v porovnani s BlockVentem, kteremu jsem dosud neveril - u AS byla bunda zevnitr vlhka v od batohu/krosny namahanych mistech, kdezto u BV vubec - tak cim to...?
:roll:
viz ob jedno vyse
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte zář 12, 2017 19:15

Rekl bych, ze kondenzaci potu. AS je tenky a co nemuze ven (pres popruhy), to zevnitr zkondenzuje a navic snadneji, protoze tenka bunda je "studenejsi". Pozoroval jsem to v prutrzi na ramenou, ochlazovani od ledove vody zvenku bylo znatelnejsi, nez se starsima membranovkama. Zes mel pocit, ze se nepotis, nic neznamena, mensi poceni clovek nevnima. Zvlast kdyz jsi sel s vetsi zatezi, to ses potil urcite.

Blocvent je PU membrana a PU vodu nasava, takze pocitove muze by zpocatku sussi.

Samozrejme jen hadam, ale AS bundu jsem mel a celkem to odpovida mym zkusenostem. Papirove parametry nejsou vsechno, pocity v bunde ovlivnuje vic veci. Z membranovek jsem se nejlip citil ve stare bunde z XCR a Paclite pod XCR castmi, prestoze papirove jsou prodysne nejmin. Asi ze to byl trivrstvy laminat, pricemz vnitrni vrstva nebyla "plechova" jako ty moderni, ale trochu nasakava a fungovalo to lip, nez Paclite casti, na kterych kondenzovala voda a stekala po nich. V bunde z DryQ Elite (kdyz jeste fungovala) to bylo nejhorsi, prestoze papirove i objektivne byla prodysnejsi. AS byla lepsi, ale stejne v ni bylo vlhko a byly tam ty efekty, co jsem psal vys.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » úte zář 12, 2017 19:24

wawrik píše:Oni AFAIK turistické bundy nikdy ani nerobili. Len bajkové a bežecké.

Mam dojem ze vloni meli na webu turisticke, ale asi si to pletu a byla to behaci s kapuci. Uvazuji ze bych ji poridil jen nevima jak s velikosti. Jsou dost na telo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » úte zář 12, 2017 19:37

Quido píše:Sám jsem byl překvapen, jak minimální praktické rozdíly jsou v prodyšnosti membrán, přestože parametricky jsou dost rozdílné.


se to tady už řešilo, když je membránová bunda z vrchu nasáta vodou, tak se stírají rozdíly v prodyšnosti jednotlivých membrán, ale když není vrchní část bundy nasátá vodou, tak pak jsou rozdíly v prodyšnosti jednotlivých membrán hodně veliké

Quido píše:HP má pro mne příjemnější materiál


nejenom pro tebe, i pro mě je BlocVent příjemnější na nošení než GoreTex
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod wawrik » úte zář 12, 2017 19:45

booze píše:Mam dojem ze vloni meli na webu turisticke, ale asi si to pletu a byla to behaci s kapuci. Uvazuji ze bych ji poridil jen nevima jak s velikosti. Jsou dost na telo.
Ako ktoré. Niektoré majú slim fit (napr. Element), niektoré voľnejší strih (Alp-X, Essentials). Na mňa sú slimfity M a sedia mi vynikajúco, tie voľnejšie sú S - ale veľmi mi nesedia.

Inak sú to výnimočne dobre a nápadito strihnuté bundy. Len pozor na bajkové vrecká na krížoch, niektoré bundy ich tam majú a mohli by zavadzať pod báglom.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte zář 12, 2017 20:55

fps píše:taky bych zkusil, ale nenacházím žádnou kterou bych si mohl u nás ozkoušet, výrobci se do Neoshellu moc nehrnou, spíš s ním končí...

Prave jsem objednal Jottnar Hymir.

Tihle s Neoshellem rozhodne nekonci, v rijnu bude novy model. Zmeny ale maji byt jen kosmeticke a navic zvedaji cenu na 350 Euro, a tak jsem objednal ted. Letosni uz maji skoro vyprodano, ale XL v modre jeste meli (jinak bych mozna vzal spis cervenou).

Jo a jinak jsem u nas par bund z Neoshellu pred par mesici zkousel, asi to chce lip hledat ;-) Na mne byly vsechny moc tezke a preplacane, tahle je lehka a vypada minimalisticky. Jsem na to fakt zvedav, snad sedne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte zář 12, 2017 21:29

fps píše:nejenom pro tebe, i pro mě je BlocVent příjemnější na nošení než GoreTex

takze ja jsem BV pro sebe teprve "objevil" 8)
a uz ji (HP Star) vlastnim a za prijatelnou cenu, tak uvidime - krome hmotnosti (na dnesni dobu) zatim sama pozitiva...
:supz:
uz jsem AS zkousel drive, ale v pomerne chladnejsim pocasi a tam se osvedcil, coby ochrana proti vode, ted v teplejsim pocasi jsem prekvapen - cekal jsem z nej lepsi pocit a vetsi rozdily proti BV... a ze mi docela dost hodne vadi ta tuhost a susteni, mu moc neprida :wink:
Naposledy upravil Quido dne stř zář 13, 2017 14:42, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » stř zář 13, 2017 8:07

mike: uz jsi od nich nekdy nejakou bundu mel? Nebo objednavas "nablind", podle velikostnich tabulek?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř zář 13, 2017 9:28

mike píše:Prave jsem objednal Jottnar Hymir.
Ty vole, miku, ted jsi mi vzal posledni (a dotedka jsem si myslel, ze nejpevnejsi) zivotni jistotu. Ty sis z vlastni vule koupil bundu s ciste PU membranou :cry: :cry: :cry: :((
mike píše:Uz jsem dnes psal, ze PU je zlo? :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř zář 13, 2017 17:55

@Lipon: jo, ciste podle tabulek. V nejhorsim mne to bude stat postovne zpatky do UK. Nevidim jinou moznost, nedivil bych se, kdybych byl prvni v CR, co ji bude mit. Nedelam to takhle poprve a zatim se mi stalo jen jednou, ze jsem vetrovku musel poslat zpatky. A tam bylo uz predem jasne, ze to bude na hrane.

@apuka: ve svem veku uz bys mel vedet, ze jistoty neexistuji :P PU je zlo, membranovky jsou zlo, ale bohuzel se bez nich neumim obejit. Zatim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » stř zář 13, 2017 19:39

mike píše:Prave jsem objednal Jottnar Hymir.

Tihle s Neoshellem rozhodne nekonci, v rijnu bude novy model. Zmeny ale maji byt jen kosmeticke a navic zvedaji cenu na 350 Euro, a tak jsem objednal ted. Letosni uz maji skoro vyprodano, ale XL v modre jeste meli (jinak bych mozna vzal spis cervenou).


anorak jsme kdysi měl, ale už bych ho nechtěl, XL je jejich největší velikost? to by mi byla asi XL malá když si jí objednal ty? bez skoušení bych do ní nešel, a ty svítící zipy, tak to bych fakt nechtěl, i Jottnar Asmund má u té modré taky svítící zipy, Jottnar Bergelmir už je celá modrá, ale ta váha je už vyšší, ty svítící zipů nechápu, co je to za šílenou modu tim takhle kazit oblečení, ale mě by se líbilo víc věcí, modré Jottnar Vanir LT, modrá Jottnar Alfar, modrá Jottnar Fenrir
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » stř zář 13, 2017 19:53

Quido píše:
fps píše:nejenom pro tebe, i pro mě je BlocVent příjemnější na nošení než GoreTex

takze ja jsem BV pro sebe teprve "objevil" 8)
a uz ji (HP Star) vlastnim a za prijatelnou cenu, tak uvidime - krome hmotnosti (na dnesni dobu) zatim sama pozitiva...
:supz:

tady je co mám já vše za BV, když je membránovka robustnější, tak déle vydrží, taky o tomhle si můžeš v tom tématu přečíst
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » stř zář 13, 2017 19:57

mike píše:membranovky jsou zlo, ale bohuzel se bez nich neumim obejit. Zatim.

no vidíš, moje řeč, akorát dle mě nic lepšího za našich živou asi nebude
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř zář 13, 2017 19:59

@fps: jake svitici zipy? Proste jina barva, mne se to celkem libi. Velmi podobne to ma modre DA Tornado.

Anorak uz jsme tu resili, mne vyhovuje. Mel jsem takovou vetrovku, ted mam dalsi. Membranovku nosim jen v desti a to nemam potrebu zip rozepinat az dolu, naopak. Takhle je to lehci a nejsou problemy s dementnim dvoucestnym zipem i kdyz koukam, ze ani Asmund ani Belgemir ho nema, rozumni navrhari.

Belgemir je jiny typ bundy, to uz neni UL, material ma skoro dvojnasobnou gramaz.

Jo, XL maji nejvetsi, ale koukni se na rozmerove tabulky. Beru XL hlavne proto, ze mam sirsi hrudnik. Nesnasim, kdyz mne nekde neco tahne a nemam rad upnute veci. Doufam, ze rukavy nebudou moc dlouhe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř zář 13, 2017 20:01

fps píše:no vidíš, moje řeč, akorát dle mě nic lepšího za našich živou asi nebude

Nebud takovy pesimista ;-) Ja si naopak myslim, ze bude a ze membrany jsou slepa vetev vyvoje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » stř zář 13, 2017 20:30

a co jiného než membrána? já nevím o ničem jiném?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř zář 13, 2017 20:38

DWR, ktera opravdu funguje? Vlakna, ktera odpuzuji vodu tak, ze normalni tkanina z nich utkana bude vodeodolna? Nebo neco uplne noveho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » čtv zář 14, 2017 6:48

Tyvek bunda strihla z kombinezy. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv zář 14, 2017 8:31

@fps: souhlas - ja to samozrejmne uz cetl, ale jedna vec je cist a jedna vec je vyzkouset na vlastni kozu... a pocit z jednotlivych materialu je dost vyrazne ruzny a myslim, ze pro pohodu a klid pri noseni je dobry pocit zaklad - nebudu se v lijavci porad osivat a mrmlat, jak je to tuhe, jen proto, ze ma matros o 1RET lepsi "vykon", kdyz si muzu lebedit v pomerne prijemnem materialu, takze to rozhodlo...
...vyhoda robustnosti je vykoupena zase vahou, je nutno najit rozumny kompromis a to si kazdy musi najit sam, u kazdeho soudruha to asi bude trochu jinak

@mike:
btw - za mne anorak nikdy ...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv zář 14, 2017 18:58

Mel jsi ho nekdy? Stridam ted dve vetrovky, celorozepinaci a anorak. Cim dal vic mi prijde, ze je anorak praktictejsi a kdyz to jde, davam mu prednost. Membranovku jsem takovou jeste nemel, uvidime.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » čtv zář 14, 2017 19:08

mike píše:DWR, ktera opravdu funguje? Vlakna, ktera odpuzuji vodu tak, ze normalni tkanina z nich utkana bude vodeodolna? Nebo neco uplne noveho.

tak tohle je spíš zbožné přaní, než to že by se to mohlo třeba do deseti let splnit
- DWR už tu máma hodně dlouho, ale od začátku je to stále stejně nedostatečná ochrana proti dešti jako tomu bylo vždy, takže pochybuji o tom že by se najednou tady objevilo DWR natolik vylepšené, že by odolávalo celodennímu dešti
- vlákna která odpuzují vodu tu ňáká už jsou roky, ale ani náznak toho že by se z toho mělo dělat oblečení do deště, mám za to že se to zkouší v chirurgii?
- jestli to bude něco úplně nového, tak toho aby to bylo použitelné v reálu se už asi nedožiji
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv zář 14, 2017 19:16

Samozrejme, holt jsem na rozdil od tebe optimista a verim v pokrok ;-) Napadlo by te treba pred 20 lety (1997), ze budes mit misto mapy, telefonu a pocitace malou krabicku v kapse? (mne jo ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát zář 15, 2017 9:45

mike píše:Mel jsi ho nekdy?


jiste, jinak bych se nevyjadroval...
jedna z prvnich poradnych bund na hory v mych poinoyrskych dobach skialpu a VHT - tehdy sustakovka z jakehosi prapredka ripstopu, sita podle nejake zahranicni bundy, membrany komercne neexistovaly anebo nebyly dostupne, zkusenosti velike a dlouhodobe, ale tehdy jsem si nemoh moc vybirat....
za sebe anorak uz nikdy vice, ani ss ani fleece, i dresy na kolo vyhledavam celorozepinaci, proste mi tahle koncepce, kdy musi jit bunda pres hlavu, nevyhovuje, tim samozrejmne nerikam, ze jsou obecna spatne, ale nevidim zde zadnou vyhodu
Naposledy upravil Quido dne ned zář 17, 2017 9:17, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » sob zář 16, 2017 10:47

mike píše:holt jsem na rozdil od tebe optimista a verim v pokrok ;-)

já jsem taky založením optimista, ale já se na to koukám realisticky, jestli je to vůbec možné po fyzikálních zákonech? 100% voděodolný a současně 100% prodyšný? mi to přijde že je to proti fyzikálním zákonů? a jestli ano? tak to pak nepomůže žádný pokrok
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob zář 16, 2017 22:42

Co je to 100 % prodysne? To neni asi sitka ;-) Uplne by mi stacila 100 % vodeodolnost materialu prodysnosti rozumne vetrovky (tj. 10 - 30 CFM).

Fyzikalne jsou jak DWR, tak mikroporezni membrany, zalozene na povrchovem napeti. U DWR je problem, ze neni dostatecne silne nebo jsou mezery moc velke a voda nakonec projde. Membrany maji zas moc male pory a tudiz mizernou prodysnost. Gore ovsem tvrdi, ze pory v teflonove membrane jsou tusim 20000x mensi, nez kapka vody, takze by snad mel byt slusny prostor ke zlepseni. Oba zpusoby maji zasadni problem se znecistenim, staci malo a povrchove napeti se vyrazne snizi a voda protece. Tohle vsechno by bylo potreba vyresit, snaha je. Nanopovrchy s vyssim povrchovym napetim, nove materialy... nerikam, ze se to povede, ale doufam v to.

Vem si elektromobily. Existuji uz asi 100 let, ale az donedavna byly pro beznou dopravu nepouzitelne. No a pak se do toho nekdo pustil, zacal vylepsovat a ted to vypada, ze se dozijeme toho, ze uplne vytlaci auta se spalovacimi motory. Pritom na principech se nic nezmenilo, jen se podarilo vylepsit jejich aplikaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení