Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » ned úno 17, 2019 23:47

oodoow píše:Ok, takže pokud kupovat nějakou nepromokavou bundu za těžký prachy, tak žádnou membránu s PU, ale gtx, no to je dobrý vědět.
Předpokládám tam sice ironii, ale stejně - když už se nerozpadne membrána, tak se zas rozlepí švy. Asi to bude lepené PU lepidlem. Sice možná lepší, než tekoucí membrána, ale zas až potom člověku dojde, kolik je na bundě pitomejch švů. Zvlášt těch za krkem :mrgreen:

Ale je fakt, že moje milovaná Marmotka (mi trvalo rok, než jsem si konečně vybrala :) ), je věku víceméně neurčitého, ale dvouciferného jistě. Vydržela hodně dlouho, ale nezlobila bych se, kdyby vydržela ještě dýl, vyhovuje mi. Nesnáším nakupování bund :?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon úno 18, 2019 9:59

mike píše:PU nema s PU membranou nic spolecneho
Ty ses fakt vul...a mistr v prevraceni napsaneho. PU lepidlo a PU membrana jsou dve veci, kdyz toto nechapes, tak radeji o tom mlc protooze si ze seba delas fakt cim dal vetsiho saska.
mike píše:Daval jsem sem fotky, daval jsem sem vyjadreni vyrobce. Precti si to znovu, o zadne "ztekuteni" lepidla neslo. Klicove slovo je hydrolyza.
Jo, daval jsi :wink: :
mike píše:Pro anglicky nectouci: svy jsou spojene PU lepidlem. Kdyz se ponori do vody dostatecne teple na dostatecne dlouhou dobu, tak se lepidlo rozpusti a sev se rozpadne.
Kde tam vidis "klicove slovo hydrolyza"? (Myslim krome sve vlastni hlavy.) Ja (a vsichni ostatni na OF krome Tebe) tam vidim to, co jsem Ti psal 8) - a podobne jsem psal hned v reakci na tu odpoved.
Musim ale priznat, ze Tvoje tehdejsi vysvetleni na moji reakci mi pomohlo pochopit, ze ta tepla voda za delsiho pusobeni opravdu "dokona dilo".
mike píše:
apuka píše:Omyl. PU nedegraduje - PU se rozpadava. Coz je neco uplne jineho nez snizovani vodniho sloupce.

Coz mas jiste podlozene i necim jinym, nez zboznym pranim.
Jo mam. Napr. vlastnimi bundami. Dlouhe roky i po mnoha (desitkach) prani neprotekaly ani nahodou. Kdyz zacaly, tak jsem zjistil, ze se tam, kde tekly, jednoduse se rozpadla membrana. Ale o tom se na OF psalo uz dost a nejenom ja.
mike píše:A taky si kup slovnik, jednim z vyznamu slova degradace je rozpad
Mam - Akademicky slovnik cizich slov. A podle nej:
degradace
1. snížení, pokles, znehodnocení
2. zbavení hodnosti, funkce
3. rozklad makromolekulárních látek na nízkomolekulární
Tys urcite mel pod "rozpadem" na mysli ten treti vyznam, "rozklad", ze jo? :wink:

Dam Ti dobro radu miku - uz to dal radeji prani sveho batohu ani otazku PU nerozebirej, fakt kazdym prispevkem si delas ze seba jen vetsiho saska.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16589
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 18, 2019 11:14

Wau tady se to rozjelo ;)

Už jsi se byl kouknout v tom Decathlonu na ty levný bundičky? Jak se ti to pozdávalo a jaké modely jsi zkouknul?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 16:18

Ještě ne, plánuju to teď na víkend, hned vedle je Tesco, tak pokoupim rovnou věci, co u nás v zapadákově nemaj, ať to vezmu zajedno ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 17:47

apuka píše:Kde tam vidis "klicove slovo hydrolyza"? (Myslim krome sve vlastni hlavy.)

Tady. Hydrolysis is the primary mechanism that can lead to welds failing... Psal jsem, at si prectes znovu vyjadreni vyrobce, nikoliv moje velmi strucne shrnuti prvni odpovedi, nez jsem se zacal vyptavat podrobneji.

Svou dobrou radu si vem k srdci sam. Precti si vyse odkazovane nekolikrat, dokud to doopravdy nepochopis. Nebo ti to snad mam prelozit? Se svym SJW bojem za neposkvrneny PU jsi uz fakt smesny ;-)

apuka píše:Jo mam. Napr. vlastnimi bundami. Dlouhe roky i po mnoha (desitkach) prani neprotekaly ani nahodou.

A to neco rika o tom, jestli se menila nebo nemenila vyska vodniho sloupce? Rozdil mezi 20 k a 10 k nemas sanci doma poznat.

apuka píše:Tys urcite mel pod "rozpadem" na mysli ten treti vyznam, "rozklad", ze jo?

Hydrolyza ~ degradace ~ rozklad => rozpad.

Hydrolyza probiha v PU od zacatku. Material postupne pomalu degraduje a v nejakem okamziku, kdyz namahani prekroci lokalne mez pevnosti, se spusti neco jako "retezova reakce" a rozpadne se to cele najednou. Protoze material uz je zdegradovany nejspis v celkem objemu. No a ty sis snad myslis, ze do tenhle chvile se nijak nemeni jeho vlastnosti? Na to bych si nevsadil ani petnik.

Snizuje hydrolyza postupne vodni sloupec PU membran? Nevim, ale vubec by mne to neprekvapilo. Vyrobci to obvykle neuvadeji, ale proc by to delali? Bezne priznaji jen to, co opravdu musi. I rozpad pozdrazek priznali az se zpozdenim a tam jim nic jineho nezbylo, protoze se to deje masove, je to videt na prvni pohled a pro zakazniky je to necekane. A stejne se o tom dozvis, az kdyz po tom patras, zadne varovani predem. U bund zatim nic takoveho nepriznali, proc taky, dokazat se to moc neda a kdyz zacne nekomu po 10 letech protekat bunda, tak mu na tom neprijde nic divneho. No a vodni sloupec uz vubec ne, ten se doma overit neda a kdo by si kvuli tomu shanel a platil mereni na pristroji, kterych bude treba u nas jen par?

Takze o tom nevime nic krome toho, ze to dva vyrobci priznali. Polartec u NeoShellu a jelikoz to, co napise Polartec obvykle beres jako slovo bozi, mel bys tomu verit. A ted Decathlon. Proc by to psali, kdyby to nebyla pravda? Nikdo je k tomu nenutil. Mne z toho vyplyva, ze to muze byt obecna vlastnost PU membran. Muzes to overit (ale ne vyvratit ;-)). Kup si novou bundu s PU mebranou, nech u ni zmerit vodni sloupec, 10x ji vyper a nech ji zmerit znovu. Klidne si vsadim na to, ze vodni sloupec se zmensi. Sam to ale delat nebudu, protoze vodni sloupec je podle mne nejvic precenovana vlastnost membran.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 18:13

Boha jeho, vždyť tohle přece znáte z PU zátěrů u batohů, kde se to začne projevovat dřív, logicky, když jsou víc a častěji namáhaný, než ty bundy... Ten PU funguje u bundy stejně, jak u toho batohu....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 18, 2019 18:19

Etheric - PU u batohu mám, ale je na něj 12 let záruka tak si nemyslím, že by to bylo udělaný nějak tak aby se to poničilo.
Co sem koukal na recenze nikdo to nezmínil ani u nejstarších kousků, takže asi bude ,,zátěr” a bude ,,Zátěr” ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 18:22

Že když dva dělají totéž, není to totéž netřeba zmiňovat.
Jen jsem chtěl poukázat na to, že zrovna u těch batohů je perfektně vidět, jak PU nahlodává zub času. U bundy to díky vrstvení nepoznáš
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 18:22

@Etheric: samozrejme, ze to zname. Ale apuka se holt rozhodl, ze musi bojovat za cest PU, kteremu obzvlaste ja furt ublizuju, a tohle je vysledek :roll: #-o

@Michal82: ano, neni PU zater jako PU zater, ale nakonec se rozpadne kazdy. U meho Ferrina uz za 3 roky, u Deuteru za 10. Az se ti to stane, tak dej vedet, jak jsi uplatnoval zaruku ;-) Ono se to neponici. Rozpada se to samo, to je vlastnost PU.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 18:41

Přesně. Některej PU odejde za tři roky /i dřív/, jinej až za deset let, pokud ho budeš šetřit, třeba i za dýl, ale odejde každej. Tak jisto i ty termoplasty, jen jim to trvá dýl.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 18:44

Setreni nepomaha, zrovna u bot se tvrdi, ze u nepouzivanych se podrazky rozpadnou driv, akorat nikdo nevi proc :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 18, 2019 18:57

mike já klidně dám vědět, jen nevím.... budeš ještě živej....?

12let záruka mi stačí. Ostatně jak sem psal ani u starých batohů se to nikomu neloupe. Taky budou různé druhy a td.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » pon úno 18, 2019 20:25

mike píše:A jestli ti prijde nejakych 5 kKc jako tezky prachy, tak si membranovku nekupuj, je to spotrebni zbozi a tak je treba ji brat.

To jsem si myslel taky, že to je spotřební zboží, ale vypadá to, že to klidně může vydržet 15 let a nemusí na ní být vůbec nic znát. V dešti moc nechodím a tak vlastně ani nevím, jak bych ji mohl do deseti let spotřebovat. Spotřebovávat spotřební zboží nošením v batohu mi přijde dost hloupý. :wink: Ta High Point Road Runner mě dost zklamala, takže další chci víc bytelnou.

sobb píše:nerozpadne membrána, tak se zas rozlepí švy. Asi to bude lepené PU lepidlem.

No, právěže to vypadá, že ten kámoš, co si tu bundu šetřil, tak mu i ty švy vydržely, takže to asi není PU, bo o tom se tu hlásá, že je jedno, jestli to používáš nebo ne a po nějaké době se to stejně rozlepí.

Zatím to vidím taky na Decathlon bundu za dvě kilča. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 21:22

Ohledně textilního lepidla nevim, to se u nás nepoužívá, ale k PU- toho je moc druhů. Máme tu PU primárně určenej aby vzdoroval slaný vodě, PU flexibilní aby vydržel tah a namáhání, PU vysoce nepropustnej,.... Každej se aplikuje jiným způsobem a s tou či onou látkou se to pak chová tak či onak... Je to celkem alchymie... Občas si nějakej pablb nechá vyrobit něco, co je evidentně úplně na....a i přes veškerý upozornění na objednávce trvá. Takže zcela záměrně vznikne něco, co je k prdu, ale co si kdo objedná, to mu vyrobíme, jak jinak...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 21:37

@oodoow: on ten rozpad obvykle potrebuje nejaky impuls. Kdy tu bundu naposled pral? Klidne se muze stat, ze ji da to pracky a vytahne po kusech ;-) Nebo zmokne a totez.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon úno 18, 2019 21:38

Mistr prevraceni slov se ozval, no... :twisted:
mike píše:Tady. Hydrolysis is the primary mechanism that can lead to welds failing... Psal jsem, at si prectes znovu vyjadreni vyrobce, nikoliv moje velmi strucne shrnuti prvni odpovedi, nez jsem se zacal vyptavat podrobneji.
A cetl jsi, o cem byla rec? O prani Tveho batohu a jeho rozpadnuti se. A na to odpovedel vyrobce, co jsi ve zkratce shrnul a co jsem linkoval. Cos linkoval Ty ted, je, Tvymi slovy "odpoved na otazky ohledne technologie svarovani batohu a jejich limitu", coz neni otazka na pricinu rozpadu pri prani. Co, kdyz jsi videl slovo hydrolyza, jsi hned v sobe prevratil na duvod rozpadnuti se - ale ten duvod vyrobce uvedl predtim.
mike píše:Rozdil mezi 20 k a 10 k nemas sanci doma poznat.
Mas pravdu. Doma bunda visi na vesaku, tam rozdil nepoznam :wink: :D. Zato pod tezkym batohem v delsim prutrzi mracen vem na to jed, ze to poznam, minimalne pod popruhami a bederakem. Nejde o konkretni vodni sloupec, ale o degradaci na pulku, resp. podle poctu prani tak na osminu, desetinu puvodni urovne vodeodolnosti.
mike píše:Hydrolyza ~ degradace ~ rozklad => rozpad.

Hydrolyza probiha v PU od zacatku. Material postupne pomalu degraduje a v nejakem okamziku, kdyz namahani prekroci lokalne mez pevnosti, se spusti neco jako "retezova reakce" a rozpadne se to cele najednou. Protoze material uz je zdegradovany nejspis v celkem objemu. No a ty sis snad myslis, ze do tenhle chvile se nijak nemeni jeho vlastnosti? Na to bych si nevsadil ani petnik.
Jo, rozklad makromolekulárních látek na nízkomolekulární, ze jo :-D?
Z Tebe se stal nejaky odbornik na hydroyzu PU :-). O te "retezove reakci" nevim, odkud mas. Ze u podrazek se to tak jevi, nic neznamena, protoze Ty se o tom dozvis v okamihu, kdyz se nekde rozpadne kraj a porusi se "soudrznost". Jenze rozpad mohl klidne probihat roky stejnomerne, jen Ty to vidis najednou vsude. Kdyby se "rozpadlo to cele najednou", nenachazel bys celou podesev (i s Pu mezipodesvi) v kuse jen na vrchu rozpadle, ale alespon ten PU by mel byt cely uz prach. Jenze ta nerozpadla cast Ti klidne jeste min. mesice zustane cela...
Mimochodem, kdyby to bylo, jak pises, tak by se membrana v bunde rozpadla za kratkou dobu na prach. Kupodivu, na mem Pinguinu se stale na vetsi casti drzi, dokonce tam ani nepropousti. Jednoduse se zacala roztrhavat na mensi kusy na nejnamahanejsich mistech a postupne se ty "bezmembranove" mista zvetsovaly utrhnutim dalsich a dalsich malych kousku.
mike píše:apuka se holt rozhodl, ze musi bojovat za cest PU, kteremu obzvlaste ja furt ublizuju, a tohle je vysledek
Ne, apuka nechrani cest PU - apuka jen ukazuje, ze Ty jsi zaslepeny vuci PU a pises jednu nepravdu za druhou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16589
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon úno 18, 2019 21:48

@mike: Jinak Tvoje instantni dedukce, menene z chvilky na chvilku jsou taky usmevne:
mike píše:PTFE je teflon, ten nedegraduje.
vs.
mike píše:Mne treba bunda s eVentem z teflonu zdegradovala dokonale za 4 roky.

Ja bych si na Tvem miste vubec nebyl tak jisty, ze teflonova membrana vydrzi funkcni nejak dlouho. Vem to tak, eVent a GTX (samotna PTFE membrana, ne laminaty) je ten stejny teflon, jen eVent si jej chrani napustenim nejake olejo- a spinofobni latkou. Gore si GTX chrani pred tim samym bud PU membranou nebo dalsi tenci vrstvou teflonu (tj. GTX).
eVent "degraduje" uspinenim, tj. kdyz se znici ochranna vrstva - membrana se zasvini a to zrusi jak vodeodolnost, tak i prodysnost. Navic pokud se podivas na nekolikalety casto noseny eVent zblizka, tak vidis, ze se docela "opotrebovava" a "ztraci" (je to pekne videt na navlecich), jsou v ni "diry" a vydrene kusy bez membrany.
Co si myslis, ze se s GTX stane, az odejde ochranna vrstva - PU nebo tenky GTX (ktery by na tom mel byt nanejvys stejne jako eVent, jen Gore asi nevyuziva zadnou ochrannou vrstvu) - a na membranu se dostane spina a olej (z lidske kuze, ze vzduchu, z obleceni, ...)? Uplne to same jako s eVentem...
Proto jsem opravdu zvedavy, jak dlouho vydrzi ty GTX Pro veci...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16589
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 21:56

apuka píše:Cos linkoval Ty ted, je, Tvymi slovy "odpoved na otazky ohledne technologie svarovani batohu a jejich limitu", coz neni otazka na pricinu rozpadu pri prani.

:shock: body 4 a 5 primo resi pricinu rozpadu pri prani a samozrejme se to cele tykalo rozpadu meho batohu. Slo o pokracovani puvodni diskuse, akorat to par tydnu trvalo, jelikoz byl na cestach. Nezbyva nez zopakovat: Precti si vyse odkazovane nekolikrat, dokud to doopravdy nepochopis.

apuka píše:Zato pod tezkym batohem v delsim prutrzi mracen vem na to jed, ze to poznam, minimalne pod popruhami a bederakem.

Leda hovno. Sorry ;-)

apuka píše:Nejde o konkretni vodni sloupec, ale o degradaci na pulku, resp. podle poctu prani tak na osminu, desetinu puvodni urovne vodeodolnosti.

Nikdo netvrdil, ze pokles je linearni. I Polartec u NeoShellu pise, ze se zastavi na polovine.

apuka píše:Jo, rozklad makromolekulárních látek na nízkomolekulární, ze jo

Napriklad. Hydrolyza stepi dlouhe retezce a tipuju, ze na jejich prumerne delce muze zaviset odolnost proti tlaku u PU.

apuka píše:O te "retezove reakci" nevim, odkud mas.

To je muj popis toho, co se stane. U podrazek. V podstate pises to same.

apuka píše:Mimochodem, kdyby to bylo, jak pises, tak by se membrana v bunde rozpadla za kratkou dobu na prach. Kupodivu, na mem Pinguinu se stale na vetsi casti drzi, dokonce tam ani nepropousti. Jednoduse se zacala roztrhavat na mensi kusy na nejnamahanejsich mistech a postupne se ty "bezmembranove" mista zvetsovaly utrhnutim dalsich a dalsich malych kousku.

A? Nikde jsem netvrdil, ze to bude u membrany vypadat presne stejne. I ten zater z batohu se zacne loupat na nejnamahanejsich mistech.

apuka píše:apuka jen ukazuje, ze Ty jsi zaslepeny vuci PU a pises jednu nepravdu za druhou...

Akorat jsi jeste zadnou nenasel ;-) Ze nerozumis vyznamu psaneho textu neznamena, ze pisu nepravdy.

A jeste, nez jsem to stihnul odeslat mi to potvrzujes :roll:
apuka píše:Jinak Tvoje instantni dedukce, menene z chvilky na chvilku jsou taky usmevne

Bunda z eVentu se mi rozlaminovala. Coz zrejme znamena, ze odeslo PU lepidlo. Membrana zustala minimalne cela v kuse. Jeste jsem nevidel report, ze by se nekomu PTFE membrana rozpadla, PU to delaji, nakonec to sam pises.

Takze, teflon nedegraduje, aspon ne tak, jako PU. Coz ale neznamena, ze bunda s teflonovou membranou nezdegraduje jako celek. Nebo ze membrana neprestane fungovat. Dokazes pochopit ten rozdil? Material versus vyrobek. Hydrolyza PU je problem materialu, proste univerzalni kurvitko. To o teflonu neplati, aspon o tom nevim.

No a ten muj komentar mel znamenat, ze i kdyz si oodoow koupi bundu s PTFE membranou, tak to nutne neznamena, ze mu bunda (nejak) nezdegraduje. Vyhnout se PU je podminka nutna, nikoliv vsak dostacujici ;-) Nauc se cist v kontextu a snaz se chapat vyznam toho, co kdo pise a proc to pise, jinak ty diskuse nemaji smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » pon úno 18, 2019 22:01

mike píše:on ten rozpad obvykle potrebuje nejaky impuls. Kdy tu bundu naposled pral? Klidne se muze stat, ze ji da to pracky a vytahne po kusech ;-) Nebo zmokne a totez.

Kdy ji pral, to netuším, ale psal jsem že v ní zmokl fest a byl pod ní suchý. Tak leda by ten impuls dávala pračka. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 22:04

Pracka da impuls vetsi. Predvedc ho, at ji vypere, ale nerikej mu, proc ;-)

Mne se teda podlepene svy u kalhot od Tilaku oloupaly. Postupne, uz nevim, jak dlouho to trvalo, odhadem okolo 10 let. Pak uz byly tak derave (macky...), ze jsem je vyradil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » pon úno 18, 2019 22:31

Pračka netřeba, ono to půjde samo :mrgreen: Moje bunda v ní nikdy nebyla. A asi ani žádný jiný kousek, u kterého se nám odlepily podlepené švy. U té zmiňované Marmotky to bylo docela zajímavé. Začalo to na kapuci, kde jsou švy docela namáhané třením o čepici (nosím v dešti kšiltovku). Pak celkem dlouho nic, a pak celkem rychle a najednou šla do háje víc jak půlka podlepovacích pásků. Ani nevím, jestli tam ten zbytek ještě drží, asi bych se měla kouknout dřív, než při balení těsně před odjezdem na vejlet :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 22:44

Mám jednu lehčí zateplenou bundu, kterou používám jak po venku tak po městě na jaře a na podzim. Výrobce uvádí 5000 sloupec a 5000 prodyšnost a podlepený švy. Je to PU zátěr. Čísla nečísla, jelikož je to bunda, kterou nosím na jaro a podzim skoro furt, zmokl jsem v ní mockrát. Kolikrát tak, že byla celá mokrá, ale dovnitř se nedostala ani kapka, a to ani při pořádným lijáku, hodinu cesty domů. Mám jí čtvrtým rokem, praná byla 8x nebo 9x a můžu říct, že když jsem v ní nedávno zmokl, bunda byla těžká, "nasáklá", ale vevnitř sucho. Nebylo to jako dřív, že byla "celá suchá". Nasákla, ztěžkla, ale dovnitř nenateklo nikudy, ani pod popruhama batohu, ve kterým byl nákup na tejden... Švy pořád drží. Práno dle instrukcí, nikterak nešetřeno
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » pon úno 18, 2019 22:53

Etheric píše:Nebylo to jako dřív, že byla "celá suchá". Nasákla, ztěžkla, ...
Odešel DWR, zvlášť pokud jsi jej při praní neobnovoval.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pon úno 18, 2019 23:05

Pak se to kua má jmenovat WR, to slovo "Durable" bych vypustil :twisted: Ale fakt, upřímně, neobnovoval, nic, jen pral v prostředku podporující voděodolnost a nechal vysychat pozvolna, daleko od radiátoru - tady se to nejspíš zku.ví ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte úno 19, 2019 2:07

DWR je technicus terminus a pro marketoida bude durable vsechno, co prezije aspon jedno prani ;-) Technologie se postupne vyviji a zlepsuje, ale od bundy s takovymi parametry nemuzes cekat nic extra a muzes byt rad, ze to vydrzelo aspon tolik.

Co je to prostredek podporujici vodeodolnost? Obnove DWR naopak teplo pomaha, u nekterych je to dokonce podminka nutna. Jestli mas k dispozici susicku, muzes DWR obnovit pomoci Atsko Permanent Water Guard, ale bez susicky to v podstate nema vyznam. Se susickou jsou vysledky pouzitelne. Viz diskuse ve vlakne o DWR.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte úno 19, 2019 8:02

Sušičku oblečení fakt nemám. Prostředek podporující voděodolnost je prací gel, kterej podporuje voděodolnost. Jak, to netuším. Schválně jsem v tom jednou vypral ručník a von pak potvora nechtěl sát, prostě se ta voda znatelně pomalejc vsakovala
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte úno 19, 2019 16:17

Psal jsem mit k dispozici, ne doma ;-) Kamaradka se susickou, jako mam ja.

Ktery konkretne gel myslis? Tohle muze s rucnikem udelat i (blba) avivaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte úno 19, 2019 17:21

Myslím, že neznám nikoho, kdo by měl sušičku prádla.. Vlastně jo, veřejná prádelna ji zcela jistě mít bude :)

Mám doma nějakej od Feldten, ten má přímo obnovovat voděodolnost. Pak jeden od Nikwax, ten ji má zachovat.

Aviváž je sviňa, ucpává vlákna. Tenhle sajrajt má vstup do mojí koupelny přísně zakázán. Nejhorší je, že ji obsahuje spousta prostředků, často skrytě. Na to se musí dávat pozor.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte úno 19, 2019 18:20

Etheric píše:Pak jeden od Nikwax, ten ji má zachovat.

To je nejspis jen tekute mydlo + marketing.

Etheric píše:Aviváž je sviňa, ucpává vlákna. Tenhle sajrajt má vstup do mojí koupelny přísně zakázán.

Zas je dobre nebyt fundamentalista. Treba na normalni denne nosene bavlnene ponozky je avivaz fajn, bez ni tvrdnou. Na funkcni pradlo samozrejme ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » úte úno 19, 2019 18:27

Zdá se vám vaše kočička málo hebká?
Použijte aviváž a ona vám zhebne.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení