Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » úte lis 30, 2021 18:15

dudy: a všech těch 150 stran je relevantních a stále aktuálních?
K vláknu o svetru (které mi už nezajímá - tam je to ještě horší jak tady, změť blábolů) - to jako když konečně někdo dá nějaký konkrétní tip k tématu, tak se musí hned hluboce děkovat? Poklonit se až k zemi, jako k dědečkovi-hříbečkovi? :mrgreen: To je to tak výjimečné?... No, vlastně asi ano...

apuka píše:Budes se divit, ale zrovna z toho, co jsem psal ja za posledni tyden (poslednych par dnu jsem nepsal) ses mohl dozvedet - a zadne "..."
Jo jo, třeba o tom, jak jsi věděl (lépe než já) o kolik jsem přišel o poštovné...
Takhle si nabíhat na vidle, to se nevidí.
Ale opět to skklouzává někam jinam, a k tématu (jak je zde zřejmě zvykem), opět nic...
Howg...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte lis 30, 2021 18:27

Standa63 píše: když konečně někdo dá nějaký konkrétní tip, tak se musí hned hluboce děkovat?
Vubec ne, ale...

Kdyby sis precetl sve prispevky alespon za, rekneme posledni dva tydny a dokazal by ses na to podivat nezaujate, tak bys musel videt, ze snad vetsina z nich byla hodne utocna na nekoho (nebo na vsechny), proste typu "nedostal jsem na tacu presne tu odpoved, kterou jsem ocekaval, tak budu kopat do kazdeho, kdo ode mne chce, abych si jej hledal v tech ostatnych sam".

To se potom divis, ze "jak se do hory vola, tak se z hory ozyva"? Ja si myslim, ze na Tebe jsme vsichni byli mnohem, mnohem slusnejsi, nez Ty na nas vsechny. Nakonec jsi dostal prakticky na vsechno, co ses ptal odpoved - jen by ses tomu musel trochu sam venovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » úte lis 30, 2021 18:33

Standa63 píše:dudy: a všech těch 150 stran je relevantních a stále aktuálních?


Ne, není.
Ono se to musí?
Já nevěděl.
Hele, Stando, zkus si trochu povolit gumu u tepláků...
:wink:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 30, 2021 20:24

dudy píše:Hele, Stando, zkus si trochu povolit gumu u tepláků...

:D :smt023

Standa63 píše:tak se musí hned hluboce děkovat? Poklonit se až k zemi, jako k dědečkovi-hříbečkovi?

Stacilo by uplne normalne. Tak, jak se to mezi slusnyma lidma obvykle dela. Klidne vsem najednou, tech tipu tam bylo vic.

Standa63 píše:jak je zde zřejmě zvykem

Ano, je zde zvykem. OF neni placena poradna otazka/odpoved, ale diskusni forum, kde se lidi normalne bavi. K tematu a obcas i mimo tema. Na Netu je zvykem, ze kdyz nekam vlezu, tak se tam nejdriv trochu porozhlednu a prizpusobim se mistnim zvyklostem. Kdyz mi nevyhovuji, tak jdu jinam. Coz neznamena, ze nemuzu mit namitky nebo podnety ke zlepseni, dost ale zalezi na tom, jak to podam. Treba tohle rozhodne funkcni neni, slusnou zadost o presunuti prispevku mimo tema jinam bychom akceptovali a udelal bych to sam.

Je dobre si uvedomit, ze na druhe strane obrazovky sedi zivi lidi a chovat se k nim tak, jak by ses choval, kdybys s nima mluvit primo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod kremrolismus » ned pro 12, 2021 19:34

Tak jsem se po dlouhém kolečku vybírání a zkoušení membránovek nakonec oklikou vrátil zpět k membránovce High Point Active.

Dnes jsem jí vytáhl na test prodyšnosti na běh. Byl jsem vážně zvědavej, protože se jedná o novou membránu od Pertexu, kterou přirovnávají k membránám jako neoshell nebo futurelight. Zároveň když jsem v ní šaškoval v obchodě 15 minut celkem nabalenej, tak mi nepřišlo, že bych se nikterak pekl nebo pařil (oproti např. z nouze zkoušené Columbii nanolight).

Běžel jsem hodinu a půl při teplotě kolem 0 za polojasného počasí v tepovkách 120 - 175 tepů za minutu, což je přijemný až celkem svižný běh, kdy už se fakt hodně potím (když jdu s batohem svižně do kopce, mívám kolem 140) a musím říct, že jsem byl přijemně překvapen. Přišlo mi, že pod bundou se rychle vytvoří vlastní klima a pot se pak dostává ven. Při běhu v přijemném tempu jsem byl úplně v pohodě, to jsem měl jen lehce propocený záda, což mívám i když běžím jen v tričku. Ale ani při rychlém běhu, kdy už se fakt hodně potím a mám zpocené i ramena a ruce, jsem necítil, že bych se v bundě nějak pařil. Každopádně ten komfort oproti větrovce je úplně jinde. Ta membrána je za mě prostě taková "skořápka" a jakmile jsem hodně zpocený a mám na sobě nalepenou membránu, tak si připadám trochu nepatřičně :D Nicméně v komfortu se považuji za docela zhýčkaného, třeba by to někomu nevadilo. Každopádně prodyšnost mě mile překvapila, po doběhnutí byly na bundě zevnitř lehce navlhlý místa v oblasti zad a ramen a horních častí rukou. Rukávy byly v pohodě, což jsem měl problém třeba i s běžeckou membránovkou od Craftu. Než jsem se stihl osprchovat, tak už byla bunda zevnitř zas komplet suchá.

Jinak materiál je lehce strečovej, dost šustí, je to teda celkem šusťákovka narozdíl třeba od bundy gore r3 z gtx active, co jsem si zkoušel. Pohmatem se ale tváří, že by mohla něco málo vydržet. Hmotnost je 215g pro velikost M, takže udávané hodnoty nelžou. Je dost šíroká, což mi vyhovuje, kdyby čistě hypoteticky chtěl pod ní rvát i péřovku. Co se mi teda nelíbí a nechápu, je rozšířený a podšitý lem u krku. To mi přijde jak totální zhovadilost a člověk, co to navrhoval, je buď sadomasochista a nebo diletant. Výsledkem je totiž, že je na krku, pod bradou, tvrdá, neohebná věc a když člověk nemá krk jak žirafa, tak při pohybu hlavy dolů narazí horní část krku na nepříjemně tvrdou věc, což teda komfortu nepřidá. S tím jsem nejvíc bojoval, jestli bundu koupit. Když je bunda trochu rozeplá, tak to nevadí, případně se to dá zohybat směrem ven, ale i tak nechápu, jaký tadle "vychytávka" má mít smysl. Všiml jsem, že to má i více technická Cliff Jacket od HP. Jinak ale hodnotím bundu pozitivně. Tak a teď ještě nepromok kalhoty. Ty už ale asi mám vybraný...
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned pro 12, 2021 19:42

To zni dobre, vypada to, ze je tu dalsi pouzitelny material na UL membranovky. Podle tveho popisu je na tom s prodysnosti podobne, jako NeoShell. Zajimave by bylo, kdyby sis po behu dal jeste par km chuze, jestli bys pod bundou uschnul. Urcite napis, az budes mit dalsi zkusenosti.

Jedina vec je to susteni, ale to se da prezit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » pon pro 13, 2021 9:25

k tomu jemnému flisu za krkem jen podotknu, že to je i na Master Jacket, osobně mně to neruší, kdybys o tom nepsal, tak si toho ani nevšimnu :-), je to tam pro zvýšení odolnosti membrány proti neustálému propocení spojeného s třením na tomto exponovaném místě, takže tohle je funkce toho kousku flisu, smysl to tedy dává....Master mám na turistiku, tam to je v cajku, Cliff je jeho vylepšeným nástupcem, takže tam to též dává smysl, u Active Jacket, která je nástupcem Road Runner, netuším, běh je intenzívní záležitost, takže teoreticky by to někoho mohlo rušit, napiš o tom do HP, ať mají zpětnou vazbu, je s nimi velmi dobrá komunikace.
Naposledy upravil milarepa dne stř pro 15, 2021 9:01, celkově upraveno 1
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod kremrolismus » pon pro 13, 2021 11:24

mike: Jasně, to máš recht, že to bude ještě ultimátnější otestování prodyšnosti. V týdnu vyzkouším, vezmu pod ní polartekovej tilak, v kterém se v aktuálních teplotách potím teda extrémně :D Ale potom v ní běhat už asi úplně neplánuji. Zas tak často neprší, abych musel vyloženě běhat ve slejváku. Takže ji spíš plánuji jako záložní do batohu, ale jsem rád, že nejspíš bude "fungovat".

milarepa: Oukej, beru, že jako ochrana proti oděru a potu to asi smysl dává, ale přijde mi to poněkud extremistické řešení. Zároveň co jsem si zkoušel ostatních 10+ kusů membránovek, tak ani jedna z nich to takhle vyhrocené neměla, ale byly třeba jen zapošítý zeshora zpět dolů do vnitřní části bundy, aby tam nějaká ochrana také byla. Tady je to dost dobře vidět, že to ohebné úplně není: https://www.highpoint.cz/data/imgs/16507b.jpg . Ale nevím, možná mám jen tlustý krk a nebo jsem prostě zhýčkanej :D Každopádně vadí mi to furt natolik, že moji pozornost si to připoutá, v momentě kdy si bundu nasadím a hýbu s hlavou směrem dolu.

Jinak jak se tu někdo pídil po neoshell bundách, tak jsem při svém hledání narazil na bundu z tohoto matroše a to Sugoi RSX NeoShell, která je ale cyklistická, což by mi vadilo, protože má kapsy i na zádech a u zadku je prodloužená. Ale čet jsem na ni v recenzích samou chválu - hlavně teda na prodyšnost, má odepínací kapuci, což by se mi třeba taky líbilo v létě - to nosím nepromokavý klobouk i kvůli sluníčku a je dost hodně zlevněná - z údajných 11k na 3.6k.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod joko » pon pro 13, 2021 12:58

kremrolismus píše:Tak jsem se po dlouhém kolečku vybírání a zkoušení membránovek nakonec oklikou vrátil zpět k membránovce High Point Active.

Dnes jsem jí vytáhl na test prodyšnosti na běh. Byl jsem vážně zvědavej, protože se jedná o novou membránu od Pertexu, kterou přirovnávají k membránám jako neoshell nebo futurelight. Zároveň když jsem v ní šaškoval v obchodě 15 minut celkem nabalenej, tak mi nepřišlo, že bych se nikterak pekl nebo pařil (oproti např. z nouze zkoušené Columbii nanolight).

Mam Futurelight bundu a poviem ti ,ze kym niesom na hrebeni v minusovych teplotach tak tu bundu z ruksaku ani nevytahujem. Nikdy som nemal Gore-tex ale toto ziadna vyhra nie je. Kupil som ju za facku ako zaloznu bundu ale som sklamany, Premokne velmi rychlo, nedycha tak ako by som potreboval ( to je mozno moja chyba nie bundy), nema ani zipsy pod pazuchou a vrecka su z membrany takze vetras len zipsom hlavnym a to mne nestaci. Bunda je TNF Dryzzle.
Hlavne ale premoka rychlo, kupoval som to nove a nikde som nenasiel navod ako prat,osertrit tuto membranu tak som pisal priamo do TNF a vsetko som robil podla ich pokynov a najblizsie nebudem lakomy a kupim si Gore-tex Pro, lebo neverim ,ze by som niekedy povedal o membrane ,ze je priedusna, tak nech aspon nepremokne.
joko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 25, 2021 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » pon pro 13, 2021 13:12

@joko: Prodyšnost může být subjektivní záležitost, ale jestli promokne, tak to je na reklamaci, možná máš vadný kus.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » pon pro 13, 2021 19:11

kremrolismus - napiš mail do HP, ať mají zpětnou vazbu, to je nejlepší, co s tím můžeš udělat.

Na Masterovi to je velmi podobně vyřešeno, a všimnul jsem si toho až teď, když jsi tu o tom psal :-), je možné, že to při běhu nějak více překáží, při turistice o tom fakt nevíš :-)

Každopádně vždy je něco za něco, já mám na běhání nebo na rychlou turistiku Rab Phantom, vybral jsem si ho kvůli muší váze, velmi slušné prodyšnosti a super strečovosti, vleze se mi do běžecké ledvinky od Ultimate Direction, fakt super UL bunda, ale zase je to vykoupeno ne úplně optimální kapucí, kdyby tam byla vzadu stahovací gumička, nebo suchý zips, tak je to bunda naprosto bez výhrad, musím mít na hlavě pod kapucí běžeckou kšiltovku, aby mi dobře seděla, trochu mně to sere, uvažuju, že vzadu na kapuci nalepím malý suchý zips, anebo se smířím s tou čepicí pod ní...:-)

teď točím kilometry v objemovém tréninku, takže když to jde, tak z práce domů běhám 25 km silniční okruh přes hodně kopcovitý terén, abych to stihl než se setmí, dneska jsem to běžel ve Phantomu, vytrvale mrholilo, občas s přesahem do deště, lezavá studená zima, mokrá bílá mlhovina, a v otevřeném terénu, což je asi 90% trasy, dost fučelo, trochu jsem podcenil střední vrstvu, na tenký brubeck https://www.brubeck.cz/panska-tricka-dlouhy-rukav/brubeck-panske-tricko-dlouhy-rukav-3d-run-pro-athletic/ jsem dal jen lehké funkční triko s dlouhým od Saucony a zavřel jsem to membránovkou, dobře to celé fungovalo, jen jsem celou dobu byl na spodní hraně teplotního komfortu, ke konci, kdy začalo mrznout, už pod ní :-), ale na těle pocit naprostého sucha, brubeck propocený, Saucony jen na zádech, ale membránovka zevnitř úplně suchá, funguje jak má, až na tu kapucu, která nesedí, pokud nemáš vejčitou dlouhou hlavu, nebo nějak extrémně dlouhý krk.

Active od HP má zase kapucu perfektně pořešenou, byl jsem z ní nadšen, když jsem ji zkoušel, ale dal jsem přednost větší skladnosti od Rabu, tenhle faktor byl u výběru UL membránovky rozhodující, Active do malé běžecké ledvinky nenarvu...:-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon pro 13, 2021 21:17

kremrolismus píše:má odepínací kapuci, což by se mi třeba taky líbilo v létě - to nosím nepromokavý klobouk i kvůli sluníčku

Mne to teda prijde prastene. Jak nemam rad kapuce, tak na membranovce je to zaklad, protoze je do deste. Ale evidentne si to zakazniky najde :)

oodoow píše:jestli promokne, tak to je na reklamaci, možná máš vadný kus.

Jj, rozhodne reklamovat. Nepromokavost je zakladni vlastnost membranovky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod kremrolismus » úte pro 14, 2021 21:47

mike: Zkusil jsem dnes, jestli po behu pod bundou uschnu. Vzal jsem si coolmaxove triko s kratkym rukavem, polartek mikinu s dlouhym, na to bundu, na rukou jsem mel polartekove rukavice, na hlave funkcni zateplenou celenku. Rekl bych, ze s ohledem na planovanou aktivitu a teplotu vzduchu (cca 5 stupnu), byla mikina ponekud prehnanou volbou, avsak to zamerne, rikal jsem si at je potu dostatek :D Bezel jsem hodinu, postupne jsem zrychloval az v podstate po me nejrychlejsi tempo, v kterem jsem schopnej behat delsi useky. Posledni 3km (12 minut) uz ze me docela teklo, kdy jsem mel spoceny komplet zada, ramena, ruce, hrudnik a zvlhle rukavice v oblasti prstu. Chronologicky po dobehnuti:
16:18 dobehnuto, z vyklusu prechazim postupne v chuzi po rovine (5.5km/h), jsem ve stavu kdy vim, ze mi telo pocitove topi jeste tak 10-15 minut, takze tudle dobu se jeste nejspis budu potit.
16:30 usychaj mi rukavice zevnitr v oblasti prstu, pod bundou, resp. pod mikinou jsou stale vyrazne navlhle az mokre, telo uz nejspis netopi, citim ochlazeni a taky ze jsem docela brutal propocenej, ale zima mi furt neni
16:40 usycha mi celenka, mam furt dost zvlhly rukavy zevnitr, ale uvedomuju si, ze s toudle mikinou mam problem u rukavu i kdyz bezim v neadekvatnim pocasi jen v ni bez bundy. Zbytek tela mi prijde, ze asi malinko schne, ale pohmatem to jeste nema cenu zkouset.
16:50 Pocitove mi prijde, ze ramena uz jsou navlhly jen lehce, saham dovnitr a mikina je z vnejsi strany na ramenech sucha.
17:00 Ted uz i bricho a hrudnik
17:10 tilak (mikina) uz neni mokra ani na zadech, saham na coolmax triko a zada mam navlhly uz jen v oblasti beder, saham na vnitrni cast bundy a ta je zevnitr vlhka.
17:15 rovinka konci, jdu do kopce, zpomaluju, pripadam si uz docela suchej, ale zada v oblasti bedej jsou furt navlhly.
17:35 zada na triku jsou furt malinko navlhly v oblasti beder, asi se takhle lehce potim i pri chuzi v polarteku. Uz jsem u baraku, saham zevnitr na bundu. Je sucha.
17:40 Jdu dovnitr, zjistuju, ze na coolmaxu byly uz navlhly akorat zada. Jdu si dat sprchu, vylezu ze sprchy a jeste trochu jsou ty zada trika navlhly.

Kazdopadne z meho pohledu jsem uschul dostatecne, po pul hodine uz jsem se citil relativne komfortne. Po hodine jsem si myslel, ze jsem suchej, ale zada jsem mel furt vlhly v oblasti beder. Nevim jestli to je pomalu nebo rychle, ale na to jak jsem byl ze zacatku zpocenej a po 15ti minutach celkem skeptickej, me to nakonec docela prekvapilo, ze se to v jeden okamzik prehouplo a slo to rychle. Priste muzu zkusit za podobnejch podminek treba ve vetrovce, o kolik to bude jiny.

Jinak jasny, citim tam jistou analogii se zipy v podpazi :D, ale urcite kapuce je zaklad, nicmene jakmile jsem zacal nosit klobouk i v desti, tak ho mam radsi nez kapuci - neprsi mi na ramena :D

milarepa: Jo, asi jim napisu, ale musim rict, ze dneska uz jsem o tom teda taky nevedel :D Hold si clovek zvykne... Pri vyberu ale skoro prisli o zakaznika. Ta membranovka co mas zni dobre. Puvodne jsem neco takoveho zamyslel, ale resil jsem spis to, ze ji chci na tury a pod batoh. Mam tu vyhodu (nekdy nevyhodu, kdyz zacnu lenivet :)), ze si muzu zvolit dobu, kdy pujdu behat, tak spis volim cas, kdy neprsi. A kdyz prsi jen trochu, tak mi staci vetrovka na tu chvili, nez se zahreju a zvolim tempo, aby mi nevadilo trochu promoknout - to se stejne propotim a zaroven mam mokro v botech, protoze membranovy boty na beh nechci. Driv jsem behal v bezecky membranovce od craftu, ktera teda mela pruduchy na nekolika mistech bundy, takze v konecnem dusledku fungovala docela dobre. Jeji slabina byly rukavy, jelikoze po cele delce pazi zadne pruduchy nemela, takze kdyz jsem se hodne potil, tak tam kondenzoval pot a stekal dolu. Nicmene potom, co jsme zacal behat ve vetrovce, tak ten komfort je uplne nekde jinde. A k membranovce na behani, kdyz nebude jineho zbyti kvuli pocasi, se uz nejspis nevratim.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2021 22:17

Pekny test, diky za obetavost :smt023 Prijde mi, ze by PQA mohl byt v prodysnosti s NeoShellem srovnatelny nebo i lepsi. Nevsiml sis, jestli se v usychaci fazi z bundy kourilo?

kremrolismus píše:Priste muzu zkusit za podobnejch podminek treba ve vetrovce, o kolik to bude jiny.

Jj, to by bylo fajn.

kremrolismus píše:Jinak jasny, citim tam jistou analogii se zipy v podpazi

Mozna trochu, ale tohle mi prijde jeste zbytecnejsi ;-)

kremrolismus píše:muzu zvolit dobu, kdy pujdu behat, tak spis volim cas, kdy neprsi

Mam to uplne stejne (s vychazkama), proto membranovku temer nepouzivam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » úte pro 14, 2021 22:32

Sorry, ale tady (celkově na foru) je nějaká sekta... bláznů..
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2021 22:34

Jj, jenom ty jsi letadlo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » úte pro 14, 2021 22:39

:D hlavně že je o čem psát, že? :mrgreen: ](*,)

Aneb je tu jen pár lidí, kterým jde o fakta, realitu, nějaký přínos.

V životě by mě nenapadlo, že tu někdo bude "škemrat" o poděkování, a pár souvěrců bude ostatní přesvědčovat, že to je normální, dokonce "slušnost". :(

Dal jsem tady ve foru nějaké tipy, a v životě by mě nenapadlo žádat o poděkování (!). Většina příspěvků je o "maštění" vlastního ega, nic více. žádná realita, žádná pokora ke konkrétním výsledkům a zjištěním!
Mě je jen o to, se podělit s konkrétními výsledky a názory. Ni víc, nic měně. Jen pár lidí z praxe a bushkraftu (AHOJ, staří psi :) ), to pochopí...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » stř pro 15, 2021 8:46

kremrolismus - zajímavý experiment, ale musel to být totální masochismus :D

včera jsem v identickém počasí vyběhl opět jen v tenkém brubecku a lehkém triku s dlouhým od Saucony, v ledvince jsme měl tatranku a složenýl Rab Phantom, obecně platí zásada oblékat se na běh tak, jako by bylo o 10 stupńů více, aby ti při rozběhu byla mírná zima, rychle se pak zahřeješ. Důležité je mít nohy, ruce a hlavu v teple - na to jsou ideální thermo ponožky od inovejtu, je v nich i nějaké merino, takže když máš v dešti durch mokré boty, tak nohy jsou v pohodě, k tomu samozřejmě funkční čepice a lehké rukavice (vše inovejt rulezzz)

Jen co jsem zaběhl trochu za město, tak začala padat mlha a výrazně se ochladilo, nemohl jsem se zahřát, tak jsem asi na 5 km nahodil membránovku jako izolační vrstvu a drtil to v ní, po 2 hodinách začalo drobně pršet, takže získala i své primární využití. Dobře se mi běželo, tak jsem to trochu protáhl a dal nějakých 30 km, doběhl jsem až za hluboké tmy, obě spodní vrstvy totálně propocené, a membránovka v naprosté pohodě, zespodu jen mírně orosená. Nebýt té nepadnoucí kapuce, tak je to geniální kousek.

ten Active Jacket vypadá, že perfektně funguje, dobře jsi koupil, byl jsem též rozhodnutý do něj jít, perfektně mi seděl, super střih a provedení, padnoucí kapuca, měl jsem z něj ty nejlepší pocity, ale když jsem jej zkoušel tréninkově sbalit, tak z toho byl pro mé účely velký balík....na UL. Potřebuju mít ul membránovku neustále při sobě, běhám daleko a za každého počasí, no a když začne v půlce trasy pršet, tak to za chladných podmínek smrdí průserem, vestu se mi na dlouhé výběhy za město tahat nechce, tu beru jen na hory, kdy potřebuješ mít s sebou více věcí, no a do běžecké ledvinky se vleze právě ten Rab Phantom, tudíž to v tom velkém nákupním finále vyhrál :-). Je ale třeba s ním zacházet s velmi slušně, ten materiál je hodně tenký, jen 7 D......když si takovou bundu pořizuješ, tak musíš vědět co děláš, pokud mi vydrží 5 sezón, tak budu velmi spokojen :-)

Active jacket bych jako záložní bundu na hory pod batoh používal velmi obezřetně, pod lehký jednodenní batoh asi v pohodě, ale pod nějaký těžší batoh bych se o něj bál, na to je právě super jeho větší brácha Cliff Jacket - stejné parametry, ale z odolnějšího materiálu, a váha 320 g je též cajk

co se týče běhacích větrovek, tak jsem hodně spokojený s Helium pertex od High Point, z Pertex Quantum Air, ale už nějakou dobu pokukuju po Montane Featherlite, a tu od HP si pak nechám jen na turistiku
https://montane-obleceni.cz/produkt/MFTJAFLAM5
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 10:26

Ahoj,
po letech zvažuju novou membránovou bundu a nějak se mi nedaří najít, co hledám, tak to zkusím tady.
Teď mám Tilak Alpamayo - to je delší bunda s GTX Paclite membránou a síťovou podšívkou se spoustou kapes (dvě velké v pase, dvě náprsní vnější, jedna náprsní vnitřní, kapsa na permici na předloktí), protisněhový pás, kapuca sbalitelná do límce, jednodotekové stahování rukávů atd. Tu bundu používám přes zimu úplně na všechno - všemožná turistika, sjezdovky.
Chtěl bych něco podobného a ono nikde nic. Samé ultralehké sbalitelné bundy skoro bez kapes. Nevadil by mi kratší střih (to Alpamayo už je skoro moc dlouhé), jinak potřebuju:
- fungující membránu (GTX nebo něco osvědčeného)
- kapsy v pase, kam se něco vejde (čepice, lehké rukavice apod., lyžuju bez batohu a i na výletě nechci pro každou blbost sundavat batoh)
- kapsu na permici
- aspoň dvě další kapsy, jedno jestli vnější nebo vnitřní na peněženku/mobil.
- sněhový pás by byl fajn, ale není podmínkou
- bez zateplení nebo max s vyndavatelnou vložkou
- kapucu ideálně sbalitelnou nebo odepínací

Co nepotřebuju jsou různé horolezecké vychytávky jako kapsy dostupné přes sedák nebo kapuca kompatibilní s přilbou.

Budu rád za každý tip. Prošel jsem kde co a nenašel jsem nic, co by aspoň vzdálně připomínalo výše uvedené.
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » úte led 4, 2022 13:09

milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Tomas » úte led 4, 2022 13:30

Míval jsem, kapes a prostoru na věci má mraky, kapuca sbalitelná ale neodepínací, klasický sněhový pás není, jen stahování. Jinak to zadání splňuje.

Je to relativně těžká a objemná bunda, ale to byl ten Tilak asi taky. Je to taková klasika.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 13:34

Díky za tip. Mrknu na ní, ale přijde mi trochu moc dlouhá. To je asi jediná věc, co mi u Alpamaya vadí. A osobně mám teda s HighPointem dost špatnou zkušenost, takže mě jejich produkce moc neláká.

Narazil jsem na Kilpi Hyder-M. Víte o ní někdo něco? Je teda zateplená, což jsem nechtěl, ale vzhledem k tomu, že jí používám v podstatě jen v zimě, tak bych si možná zvykl. Jinak má všechno a vypadá pěkně. Ale nevím, co si o té značce myslet. Moc recenzí nikde není.
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 13:47

johny_r píše:Víte o ní někdo něco?

S jistotou vím, že pokud používáš klasické vrstvení, toto ti bude úplně na h, respektive bys musel vrstvení opustit, což je super nápad, ale pak bych hledal něco kvalitnějšího, co bude opravdu komfortní
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 13:51

No, tak teď nosím termotriko, tenkou mikinu, fleece a GTX bundu, takže takhle bych ubral tu fleecku, ne? Ale chápu správně, že Kilpi není kvalitní značka? Cenově to není zas nějak damaticky levnější.
Naposledy upravil johny_r dne úte led 4, 2022 14:02, celkově upraveno 1
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 14:02

Nosíš běžně gtx, když neprší, nesněží? Každému vyhovuje něco jiné, bylo by fajn napsat, k čemu a jak tu bundu používáš.
Kilpi je lowcost podobně jako Husky, Hannah, Northfinder, Loap,.. Rádoby outdoor značky Tesco kvality za násobky ceny..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 14:15

OK, díky za info.
GTX nosím v zimě do přírody a na lyže (i když neprší a nesněží). Původně jsem si myslel, že jí budu nosit i v létě na hory, ale zjistil jsem, že taková situace moc často nenastane. Když má lejt, upravím plány a když mě nějakej slejvák chytí na vejletě, tak se mi osvědčil membránovej nepromok, co mám na kolo. Jinak v létě vlastně HS bundu nepotřebuju (a kdybych jel někam do studenejch krajů, tak si vezmu tu zimní), případně bych si koupil nějakou lehkou, sbalitelnou membránovku. To, co sháním, vytáhnu prakticky jen v zimě, když klesnou teploty pod možnosti neprofukový softshellky a potřebuju pod to hodit ještě fleece.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 15:00

johny_r píše:GTX nosím v zimě do přírody a na lyže (i když neprší a nesněží).

Gratuluji, vybral sis tu nejvíce nekomfortní variantu oblékání, která může být :)
GTX když neprší k čemu? Aby na tebe nefoukalo a byls izolovaný od okolí? Od toho existují Primaloftky. Vrstvení je peklo samo o sobě, takhle to ještě pozvedneš o level výš.
Co třeba zkusit kombinaci power dry funkční triko + kvalitní zateplená bunda, např s Primaloft či Climashield izolací? Nebudeš se muset trápit ve vrstvách, funkčnost bude nesrovnatelně lepší, a když bude pršet, dáš na to pláštěnku a jsi po ten čas na "komfortu", který máš teď, když neprší.
johny_r píše:To, co sháním, vytáhnu prakticky jen v zimě, když klesnou teploty pod možnosti neprofukový softshellky a potřebuju pod to hodit ještě fleece.

Soudě dle toho hledáš oblečení do zimy. A to je zateplená bunda. V roce 2022 není fakt zapotřebí mít 3 vrstvy a na to čtvrtou ve formě GTX, aby ty 3 spodní neprofoukly. Opravdu, toto je nejhorší možný řešení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » úte led 4, 2022 15:11

na lyže není důvod Kilpi vyřazovat z výběru, ale jinak nesplňuje ostatní johnyho podmínky
je zateplená, má nějakou obyč. membránu, která ale na druhou stranu není jak igelit (je potřeba hodně vybírat, drtivá většina bund a kalhot je na úrovni Husky apod.), sněžný pás má, kapsu na permici taky, kapucu nesbalitelnou, ale odepínací, větrání v podpaží
dokud je mírně pod nulou, stačí pod ní 2 funkční trika
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 15:14

Tak nekomfortní, když myslíš. Mně je v tom teplo, nejsem zpocenej, když zaprší, tak jsem v suchu, neprofoukne to a když se udělá teplo, tak vyndám některou vrstvu. Jako přiznám, že jsem to možná 10 let neřešil, takže technologie asi pokročila, ale rozhodně s sebou nebudu tahat na lyže nějakou nepromokavou vrstvu v báglu, kdyby náhodou začalo něco padat. Jezdím bez zavazadel.
Stejně bych se mohl zeptat k čemu GTX, když prší, protože kvůli vlhkýmu vzduchu zevnitř v ten moment žádná pára neuniká a člověk se v tom zpotí. GTW dýchá v suchu v mokru drží vodu venku, nikdy oboje. Je to kompromis, kterej přijatelně funguje v obou situacích, ale...

Jinými slovy, Tvůj návrh je zajímavej až do momentu, kdy začne pršet, protože pláštěnky obecně nesnáším a už vůbec nechci něco takovýho tahat v báglu jen pro případ. Pro můj tepelnej komfort je naprosto zásadní neprofuk. Nepotřebuju moc izolace, ale potřebuju, aby to neprofouklo. Na motorce jezdím i pod nulou jen v triku (přinejhorším nebo dvou přes sebe) a membránový bundě bez nějaký izolační vrstvy. Je to sice něco jinýho, ale chci na tom demonstrovat účinnost neprofuku.

Takže jinými slovy, co bys doporučil na zimní turistiku a lyže, aby to teda fungovalo podle Tebe dobře? Z mého pohledu je zásadní, aby to neprofouklo. Nechci a nemůžu s sebou nosit nepromovavou vrstvu, kdyby náhodou začalo něco padat, což se v zimě může stát prakticky kdykoli. Byl bych rád za konkrétní tipy, abych aspoň viděl, o čem vlastně mluvíš. Když si najdu primaloft, tak jsou takový všelijaký jakobypéřovky, který vypadaj jako všechno, jen ne technická bunda na lyže a do hor.
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte led 4, 2022 15:42

@Etheric: Uz jsi uplne presel do mikovho extremu :wink:. Bohuzel, stejne jako on ani Ty asi nikdy neuznas, ze kazdemu a uz vubec ne vzdy to funguje jako jemu.
Jsem si ted ve Vysokych Tatrach zase v praxi vyzkousel, ze mne TED (!) fungovalo neco jineho vyyyrazne lip nez "primaloftka"... (Viz popis ve vlakne o zateplenych bundach.)

@johny_r: Nenech se zmast, pokud mas sam dobre zkusenosti se svym (!) vrstvenim a vyhovuje Ti to, tak u nej klidne zustan. Jo, pokud mas moznost si nekde vyzkouset i kombo funkcni tricko+primaloftka, tak to klidne udelej, mozna Ti nekdy zafunguje, i to je mozne, ze na vrstveni zanevres, ale kym jsi se stavajicim stavem spokojeny, tak nemas duvod menit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení