Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 15:48

Tak jasně, jsem sice v zásadě spokojen, ale nechci se bránit vývoji. Upřímně, ty 4 vrstvy, jak jsem psal, si beru spíš výjimečně - když třeba postávám někde na mrazu. V zásadě bych se asi nebránil zateplený bundě s tím, že bych si pod ní vzal buď jen triko nebo triko a mikinu podle situace. Ale jak říkám, ať koukám, jak koukám, tak většina těch zateplenejch bund nevypadá zrovna jako bunda na hory/lyže. Jsou to samý prošívaný ála péřovky, což nechci.

EDIT: Tak rovnou ještě konkrétní dotaz. Našel jsem třeba Tilak Svalbard Infinium. Něco takovýho bych si uměl na lyže/hory představit. Cena taky není nějak strašná. Co si o tom mám myslet? Je to cesta nebo jsem špatně?
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 16:09

Až se ti na Tilak bundě cokoliv pokazí, bude to tvoje vina, reklamace nebude uznána, zato ti bude přátelsky nabídnuta oprava za náklady...
Zateplený bundy s membránou se chovají zas úplně jinak, než vrstvení a než bundy bez membrány. Holt nutno vyzkoušet.
apuka píše: kym jsi se stavajicim stavem spokojeny, tak nemas duvod menit.

Dlouhá léta zpět jsem byl "spokojený" s bavlněnými maskáči z army shopu. Tedy jsem si myslel, že su spokojený, do chvíle, než jsem poznal, že to jde kua jinak a lépe ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod johny_r » úte led 4, 2022 16:13

Tak jestli si Tilak zachoval bývalou kvalitu, tak se problémů moc nebojím. Mám od nich dvě bundy a ani s jednou nebyl sebemenší problém ještě dlouho po záruce. Naproti tomu u Highpointu mi odešly suchý zipy prakticky hned.

Jinak chápu správně, že Gore-Tex infinium je nějakej novej fancy název pro bývalej Windstopper? Tedy že ta bunda neprofoukne, ale promokne? Resp. jak moc a jak rychle promokne?
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte led 4, 2022 17:05

johny_r píše:chápu správně, že Gore-Tex infinium je nějakej novej fancy název pro bývalej Windstopper? Tedy že ta bunda neprofoukne, ale promokne? Resp. jak moc a jak rychle promokne?
Chapes castecne spravne. Infinium nahrazuje i Windstopper, je vsak jeste vice prodysny.

I Windstopper uz byl nepromokavy - samotna membrana byla a v Infiniu je stejna jako u jinych GTX, tj. i stejne nepromokava. Jen je trochu tenci, nepouziva se v ni polyuretan. Windstopper mel "polooficialne" nepromokavost 10000 mm a to proto, ze se u nej nepodlepovaly svy a pres svy se to mirne promoci. Veci z Infinia uz byvaji i s podlepenymi svy, tudiz maji vyssi nepromokavost.

Jinak ja napr. pouzivam bundu z Windstopperu od Arcteryxu jako mestskou bundu i do deste a jsem s tim spokojeny - ale pravda, ze do hor bych si to jako nepromok nebral.

Infinium je na zimni snezeni naprosto dostacujici, ale vhodnost na lyze zavisi spise od svrchni latky membranoveho laminatu. Lehky a tenky material toho tolik nevydrzi, silnejsi vydrzi vice - tudiz zalezi na Tvych potrebach, kolik a jak padas a pod. :wink:

Tady bych prave videl nevhodnost ethericem spominanych (a nim mysleno i lehkych) nemembranovych primaloftek na lyzovani - v drtive vetsine pouzivaji pomerne jemnou svrchni latku, napr. ruzne Pertexy. Ty vydrzi pri bezne turistice opravdu hodne, ale "valet se" v nich na ledove sjezdovce asi moc nebudes chtit, to dlouho nevydrzi, hranu lyze je taky rychleji rozriznes. Vsak i proto maji normalni lyzarske bundy poradny svrchni material.
Ten material, hlavne Pertex Quantum (bez privlastku Air!!!) bude naprosto dostatecne vetruodolny, toho by ses obavat nemusel. Teda pokud nebudes chtit cele dny chodit ve vetsim vetru nez orkan :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » úte led 4, 2022 18:37

Zásadní NESOUHLAS s apukou - tohle sem tu naspal na jaře 2021:
pavproch píše:Mám infinium rukavice = zkoušel (přímo v dešti) a je to naprd = pustily vodu dovnitř prakticky hned. Nehledě nato, že je to na ruce pocitově jak prezervativ ("gumový feeling" zevnitř.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte led 4, 2022 19:36

apuka píše:v drtive vetsine pouzivaji pomerne jemnou svrchni latku, napr. ruzne Pertexy. Ty vydrzi pri bezne turistice opravdu hodne, ale "valet se" v nich na ledove sjezdovce asi moc nebudes chtit, to dlouho nevydrzi, hranu lyze je taky rychleji rozriznes.

Moje prvni poradna lyzarska bunda (jeste za sociku sita pro lyzarskou reprezentaci) mela nejjemnejsi a nejmin odolnou svrchni latku ze vsech, co jsem kdy mel. Vydrzela mi pres 15 let, nakonec se prosoupala na koncich rukavu. Lyzoval jsem v te dobe opravdu hodne a mel jsem za sebu pady, kdy jsem se tocil po zadech na sjezdovce pres 100 m, prisel jsem o lyze a nedalo se to zastavit. Bunde se pri tom nic nestalo. Ani zadne jine, co jsem mel. Odolnost neni treba resit.

No a samozrejme taky nemela zadnou membranu. Nikdy mi nechybela.

apuka píše:@Etheric: Uz jsi uplne presel do mikovho extremu

Jestli to nebude tim, ze to funguje :P

johny_r píše:rozhodně s sebou nebudu tahat na lyže nějakou nepromokavou vrstvu v báglu, kdyby náhodou začalo něco padat.

Kdyz zacne padat snih, tak nic nepotrebujes. Kdyz voda, tak v tom snad nikdo pricetny nelyzuje. Membrany jsou ciste proti desti, na snezeni nejsou potreba. Opet vyzkouseno ted pres Vanoce, jeden den snezilo fakt slusne a snih to byl dost mokry. Musel jsem si dokonce vzit na hlavu Buff, coz pri teplotach okolo nuly normalne nedelam.

johny_r píše:Stejně bych se mohl zeptat k čemu GTX, když prší, protože kvůli vlhkýmu vzduchu zevnitř v ten moment žádná pára neuniká a člověk se v tom zpotí.

Jo, ale min, nez v igelitu. Jediny duvod pro GTX je, abys nepromokl a neprochladnul. Na cokoliv jineho existuji lepsi zpusoby.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte led 4, 2022 19:49

mike píše:Jediny duvod pro GTX je, abys nepromokl a neprochladnul. Na cokoliv jineho existuji lepsi zpusoby.

Přesně tak.
Ačkoliv zrovna zateplená bunda s membránou je fajn pro zimomřivý lidi, ale nesmíš se v tom zapotit. Pak to naopak vlhkost drží a je ti kosa. Pro nepotivý zmrzlý jedince ideální volba, ale obávám se, že pro většinu populace zateplená bunda s membránou bude k ničemu, páč se budou potit.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod vanhouten » stř led 12, 2022 12:49

Ahoj,

asi po 20 letech se mi rozpadla bunda od Wolfgangu (resp. membrána), proto vybírám novou. Využití Evropské hory, lesy, louky. Občas nějaká ferata, většinou krosna na zádech. Limit cca 5-6k.

Jelikož jsem fakt neměl potřebu to dlouhou dobu řešit, tak se moc nevyznám. Do teď jsem měl opravdu 20 let bundu od Wolfgangu, která mě mockrát podržela a k tomu kdysi na airsoft jsem měl českou ECWCS, která byla taky perfektní co se týče voděodolnosti.

Lehký průzkum internetu mi nabídl dvě co se mi zamlouvají jak parametry, tak provedením, jen nevím jak to je kvalitou:

High Point Revol 2.0 - žena má první generaci, tam mi trochu vadí tvar kapuce, který je trochu "kondom" pod který nevleze helma na feraty, jinak při deštích ji taky podržela a nepropustila. Trochu mě odrazuje ten materiál, že to je takový tenký neodolný "šusťák". Moje stará bunda měla tu vrchní vrstvu docela dost hrubší a odolnější (ale zase o dost těžší) a od ECWCS trilaminátu ani nemluvím. Nicméně parametry 20/25 (někde píšou 20/20) jsou pro mě asi dostačující (Wolfgang měl 18/20). Blocvent netuším jak na tom je s odolností a výdrží.

Hannah Triag - z minulosti si pamatuju (cca 15 let zpět), že Hannah byla spíše taková komerční značka, nicméně jsem četl nějaké recencze na tuhle bundu a docela ji chválili. Mám od Hannahu docela průměrný stan, který se mnou zažil taky dost (třeba monstrozní bouři na otevřeném kopci v Gruzii) a přežil. U téhle bundy se mi líbí ten vysoký límec a provedení kapuce. Parametry 20/20 jsou trochu horší, ale pořád o kapku lepší než u staré bundy. Membrána Climatic Pro mi taky nic neříká :-)

Obě bundy mají podlepené švy, YKK zipy, High Point asi trochu lepší parametry, Hannah zase lepší kapuci a límec.

Popř. doporučíte něco další v téhle cenové relaci? Opravdu více nehodlám investovat, takže bych se držel daného rozpočtu.

High Point Revol 2.0 - https://www.hanibal.cz/high-point-revol ... et_z31395/
Hannah Triag - https://shop.hannahoutdoor.cz/bunda-hannah-triag

Díky
vanhouten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 11, 2018 13:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod AlexBeck » stř led 12, 2022 14:09

Já po pozitivní zkušenosti s Simond Alpinism Light objednal i jeho nového plnotučného brášku
Alpinism EVO
https://www.decathlon.cz/p/panska-alpinisticka-nepromokava-bunda-alpinism-evo-cervena/_/R-p-327979?mc=8602223&c=%C4%8CERVEN%C3%81

Je i ve tvém finančním limitu :wink: Jooo jen tam nemají ty honosné kecy, takže netušíš o co vlastně jde :mrgreen: . Já to risknul (online) a 18.1 přijde. Nečekam, že to bude to nejlepší co lze pořídít, ale doufám že za málo peněz bude funkční bunda \:D/ Nemusím platit markeťakum za hezke visačky/reklamy a je to z "velkoobratkového supermarketu" s menší marží. Což dává šanci mít bundu co jinde stojí i 2x :wink: Pragmatický přístup.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » stř led 12, 2022 14:56

vanhouten: Podívej se na Rab, v Nalehko mají teď výprodej starších modelů za velmi dobré ceny, pokud si tam něco najdeš ve své velikosti:

Downpour Plus
Downpour Alpine
Spark
robustnější třívrstvou Mantru už mají jen v Sku: Mantra

Na válení v roští tyhle bundy nejsou, pro běžnou turistiku budou dobré.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod vanhouten » stř led 12, 2022 15:13

AlexBeck píše:Já po pozitivní zkušenosti s Simond Alpinism Light objednal i jeho nového plnotučného brášku
Alpinism EVO
https://www.decathlon.cz/p/panska-alpinisticka-nepromokava-bunda-alpinism-evo-cervena/_/R-p-327979?mc=8602223&c=%C4%8CERVEN%C3%81.


Díky, na tu jsem taky koukal, jen mě trochu odrazuje ta červená barva, ale je taky v zaměřovači. Mám tu dva dekáče okolo, tak snad aspoň v nějakém bude.

sobb píše:vanhouten: Podívej se na Rab, v Nalehko mají teď výprodej starších modelů za velmi dobré ceny. Na válení v roští tyhle bundy nejsou, pro běžnou turistiku budou dobré.


Díky za tip. Taky to nevypadá marně
Naposledy upravil mike dne stř led 12, 2022 16:25, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena citace
vanhouten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 11, 2018 13:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » stř led 12, 2022 16:52

ten těžký červený igelit z Decathlonu je na co vlastně dobrý? RET je mezi 9 a 12, to je tak dobré možná na procházku se psem v parku, a váhu 650 g budeš v 90% času tahat v batohu.....to mi nepřijde jako pragmatická volba, ale jako hodně hloupá volba......

chytrá volba je za poloviční peníze dvojnásob muziky
https://www.nalehko.com/produkt/rab-downpour-alpine-jacket/

kdybych měl doporučit fakt dobrou bundu, tak volím tuhletu raketu, s těmi parametry je to za hodně férovou cenu
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/panske-bundy-vesty/nepromokave-bundy/cliff-jacket.html?id=45262&gclid=CjwKCAiAlfqOBhAeEiwAYi43F5A312eE6noZodvxb5w4NbfTeP0Qm-bgBNvoaky1GnGy5I_oE4JVlRoCPeMQAvD_BwE
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř led 12, 2022 17:06

milarepa píše:ten těžký červený igelit z Decathlonu je na co vlastně dobrý? RET je mezi 9 a 12, to je tak dobré možná na procházku se psem v parku, a váhu 650 g budeš v 90% času tahat v batohu.....to mi nepřijde jako pragmatická volba, ale jako hodně hloupá volba......

Souhlas, za mne ani na prochazku v parku. To je neco z minuleho tisicileti (zater?!) a dneska mi nedava zadny smysl to kupovat.

Pertex Shield ani s plus bych nekupoval bez odzkouseni, material (mi) neni prijemny na telo a nakonec, v puvodnim dotazu byly vyhrady prave k nemu.


Jo, akorat je to mimo financni limit i kdyz po 20 letech bych tohle asi neresil. Coz neznamena, ze tahle bunda vydrzi 20 let, to podle mne zadna dnesni membranovka bez ohledu na pouzivani, videl bych to na 7, maximalne 10 let. Dala by se poridit levnejsi verze, ktera uz v limitu je, ale ta je vylozene UL: https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » stř led 12, 2022 17:19

navíc 4camping teď má na vybrané značky 10% slevu, tudíž i ty bundy od HP tam teď pořídíš za hodně slušné peníze

špatná volba nebude ani Active Jacket přímo od Gore za trojku
https://www.salomon-run.cz/gore/gore-tex-active-hooded-jacket/
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod AlexBeck » stř led 12, 2022 18:34

milarepa píše:ten těžký červený igelit z Decathlonu je na co vlastně dobrý?


Tvuj pohled na věc přiznivce větrovek. Pro mě volba do teplot pod -10C. Ta se u mě do batohu jen tak nepodívá.
Mě bylo jasný, že toto bude pro místní ultralight fajnšmejkry spravně červený hadr :mrgreen:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř led 12, 2022 18:42

On je to cerveny hadr zcela objektivne :twisted:

Tady nejde o UL, je to proste totalne zastarala technologie. Zater, mizerna prodysnost. Jeste bych to chapal za petikilo, ale za 4.5 kKc, kdyz muzes mit levneji pouzitelnou membranovku? No a v zime by to bylo uplne za trest, ale tvuj boj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » stř led 12, 2022 18:54

mike píše:Pertex Shield ani s plus bych nekupoval bez odzkouseni, material (mi) neni prijemny na telo a nakonec, v puvodnim dotazu byly vyhrady prave k nemu.
Jestli jsem to dobře pochopila, tak v původním dotazu byla výhrada proti vnějšímu materiálu, a to navíc vůči tenkosti a neodolnosti.
A co se týče vnitřku, tak jsem Ti to už tady myslím jednou psala - u všech těch odkazovaných bund je úprava Dry Touch.

AlexBeck: on to není až tak červený hadr, jako spíš nesmyl :wink: Jak nošení téhle bundy, tak ještě k tomu v zimních podmínkách. Ale souhlas s mikem, Tvoje věc.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř led 12, 2022 21:30

AlexBeck píše:
milarepa píše:ten těžký červený igelit z Decathlonu je na co vlastně dobrý?
Tvuj pohled na věc přiznivce větrovek. Pro mě volba do teplot pod -10C. Ta se u mě do batohu jen tak nepodívá.
Zapomels jim dodat, ze na rozdil od nich chodis do zimnych hor lezt a ze tam by Ti ty tenke hadry nekdy vydrzely mozna pulky vystupu... Asi ne nadarmo kdyz vidim lezce (ale i gujdy a zachranare) v zime (gajdy casto i v lete na ledovcich), tak pokud maji na sobe neco nepromokaveho, tak je to vetsinou poradny matros, co fakt neco vydrzi, vetsino GTX Pro nebo alespon silny GTX 3L. No a kdyz jsem s jednym byly v zime v Tatrach (kurz veci ledovcovych - zachrana a pod), tak tem mel kalhoty z GTX Pro pekne rozrizle od skaly, takovy cca 30 cm dlouhy vetraci zip bez zipu :-). Ono totiz jim nejde jen o udrzeni se v suchu ale prave pri moznych "setkanich se skalou nebo ledem" i o vyrazne vetsi bezpecnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod vanhouten » čtv led 13, 2022 15:07

díky všem. Vzal jsem toho Raba Downpour Alpine. Pokud mi to nebude sedět, tak asi vezmu ten drazší High Peak.
vanhouten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 11, 2018 13:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv led 13, 2022 15:39

Mozna jsi mohl jeste napsat, k jakym aktivitam a jakym zpusobem chces ty bundy pouzivat.

Ti , co Ti radili, jsou vetsinou takovi, co nepromok vytahuji vyhradne jen v pripade deste nosi UL batohy s par jednotkami kil obsahu (coz je vyyyrazne mensi namahani samotne membrany) a k tomu malokdy (v te bunde) se prodiraji mistami, ktere hodne rychle overi odolnost vnejsiho materialu.
Pokud Ty bys je chtel pouzivat v jinych podminkach, muzes rychle potvrdit svoje obavy ohledne toho tenciho materialu.

Na druhe strane ty nove tenke vnejsi materialy vydrzi prekvapive dost, jenze membranu nijak moc nechrani, hlavne kdyz mas 2- nebo 2,5 vrstvy laminat membrany, coz je Pertex Shield (Plus).
sobb píše: co se týče vnitřku, tak jsem Ti to už tady myslím jednou psala - u všech těch odkazovaných bund je úprava Dry Touch
Jo - a je to uplne jine neco nez je u beznych P Shield (Plus) materialech. Kdyz jsem v obchode zkousel Rad Downpour (vice modelu) a nejake, myslim Montura a jeste neco jineho z (teoreticky stejneho) P Shieldu, ale s beznou 2.5-tou vrstvou, tak rozdil na kuzi byl teda znacny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 13, 2022 16:34

apuka píše:Ti , co Ti radili, jsou vetsinou takovi, co nepromok vytahuji vyhradne jen v pripade deste nosi UL batohy s par jednotkami kil obsahu

@vanhouten: vitej v apukove pokroucene realite :twisted: Pochybuju, ze by nekdo nosil par jednotek kil obsahu (tedy 2, max 3 kila). Mozna Etheric, kdyz jde nalehko. Muj jednodenni batoh ma na zacatku tak 6 - 7 kilo u nas, v Alpach klidne 9 (navic macky a cepin). Vicedenni 15 - 17 na zacatku a tak 12 na konci akce. Pricemz patrim k tem UL lidem. Za mne odolnost materialu resit nemusis, je to strasne precenovana vlasnost a rozhodne se kvuli tomu nevyplati zasadne vetsi vaha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv led 13, 2022 16:54

Ach jo, zase Tvoje "jedine mozne" interpretace... "Par jednotek kil" neznamena pro kazdeho nutne 2, max. 3 kg... Jen pro Tebe.

Ohledne odolnosti materialu zase zopakuji - neco jineho je vyjimecne pouziti 2-3x do roku po minimalni dobu, jinak v batohu a noseni cele dny, pricemz (jako napr. AlexBeck) lezt s neustalym "silnym kontaktem" se skalami, ostrym ledem, atd. To jako priklady dvou "odlisnych svetu". Proto jsem psal, ze mohl napsat, k cemu to bude pouzivat, od toho hodne zavisi vyber.
Stejne tak takove Tvoje vyuziti, i kdyz budes mit v ruksaku 10 kil, tak kdyz mas na sobe bundu jenom ty 2-3 razy do roka vzdy jenom za dobu deste (rekneme 2 hod), tak zdaleka tak nezatezis membranu nez kdyz nekdo ponese rekneme 20 dnu v ruce po 6-7 hodin stale s dvacetikilovym batohem. Navic tady hodne zalezi, co mas za obleceni pod tou bundou. Jo, navic Ty mas 3L laminat, kde je membrana vyrazne vice chranena tou treti vrstvou nez ve 2,5L laminatu, kde je ta vnitrni "vrstva" vice-mene jen skoro zadne natistene neco. Abych o dvouvrstve membrane ani radeji nepsal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 13, 2022 17:13

apuka píše:"Par jednotek kil" neznamena pro kazdeho nutne 2, max. 3 kg... Jen pro Tebe.

Jen pro lidi, co umi cesky :twisted: Par jednotek jsou doslova dve jednotky. Prenesene nekolik malo, takze treba 1 - 3. Kdyz nemas cit pro jazyk, a malokdo je na tom tak spatne jako ty, tak pouzivej cisla, aby bylo jasne, o cem je rec.

apuka píše:"kdyz nekdo ponese rekneme 20 dnu v ruce po 6-7 hodin stale s dvacetikilovym batohem.

Nevim jak ty, ale ja bych dvacetikilovy batoh 6-7 hodin v ruce neunesl :twisted: Kdyz uz jsme u toho jazyka ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » čtv led 13, 2022 17:33

a už zase mele a mele.......

člověk, který chodí v našich podmínkách po horách opravdu nepotřebuje 20 kilový batoh, snad s výjimkou zevláků v maskáčích, co s sebou tahají konzervy, flašky rumu apod.....a tihle membránovku fakt nepoužívají, těžké vojenské pončo to u nich jistí...

a do vysokých hor běžný turista zase až tak často nejezdí, tu jednu, případně 2 expedice ročně i ta lehká bunda v pohodě přežije......a ten, kdo tam jezdí častěji, tak ví co dělá, a rozhodně tady nebude konzultovat výbavu..........ten apukův hypotetický 20 kg batoh jsem neměl nikdy, a to jsem chodil daleko a vysoko, bez možnosti doplnění jídla.........
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 13, 2022 17:51

Par lidi, co nosi 20 kilove batohy, tu je, vim o dvojici, co taha i 30, ale to uz je extrem. Puvodni tazatel ale nic v tomhle smyslu nepsal, to jen apuka furt musi dodavat vaznost svym pseudoargumentum silenym prehanenim :roll: V obou smerech.

Navic bych si vubec nebyl jisty vztahem mezi vahou batohu a poskozovanim membrany, pokud neco takoveho vubec existuje. S tezkym batohem jde clovek pomaleji a min dynamicky, leze jak chrobak. S lehkym podstatne rychleji a batoh se vic hybe. Mozna je to namahani nejvetsi u stredni vahy, mne uz 15 kilo docela zpomaluje, ale s 12 jdu dynamicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod vanhouten » úte led 18, 2022 9:39

apuka píše:Mozna jsi mohl jeste napsat, k jakym aktivitam a jakym zpusobem chces ty bundy pouzivat.


To jsem psal v první větě.

Využití Evropské hory, lesy, louky. Občas nějaká ferata, většinou krosna na zádech


hory po staru, k krosnou jako skříň. Nečekám od toho zázrak, pokud to přežije lehký déšť pár hodin, tak jsem spokojený. Když chčije fest, tak stejně dávám pláštěnku, protože ten namoklý batoh se pak více pronese :-D a když nemám krosnu, tak fakt jen malý batoh kde víceméně nic není.

Když když jsem vyhazoval starou bundu, tak jsem si všiml, že nebyla 20/20, ale 5/5 :-D Takže taková lepší šusťákovka, ale krom jedné události bylo sucho, takže i ten Rab bude nebe a dudy. Nehledě na to, že váží tak 1/3 toho Wolfgangu.

Nejsem náročný, umím přežít i s málem. Ano Tilak by se mi líbil více, ale třeba příště. Holt teď potřebuju investovat i jinde.

Každopádně díky.

mike píše:Par lidi, co nosi 20 kilove batohy

Tak znáš dalšího. Pokud už vylezeme na "hodně těžko", tak fakt bereme sebou vše a jelikož jsem hodně závislý na hydrataci, tak sebou tahám klidně 5 litrů vody a většinou fakt vyrážíme naprosto mimo civilizaci. V Gruzii se nám stalo, že jsme neměli vodu, v horách být měla a nebyla a byli jsme skoro 3 dny bez vody. To už fakt nic příjemného nebylo. Další věc je, že mám dojebané záda, takže mi sedne málokterý batoh a dvou letech nakupování a prodávání jsem zůstal u vojenské TL98 (věřím, že se někomu udělá mdlo jen jak se podívá na hmotnost prázdného batohu :mrgreen: ) Každopádně tu TL98 tahám asi 12 let. Nosil jsem ji na armádním ECWCS trilaminátu a přežil. Stejně tak prehistorický Wolfgang. Nemyslím, že by ho těžký batoh nějak poškodil. I tak mě překvapilo, že membrána vydržela takovou porci let (bundu mám od roku cca 2004)
vanhouten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 11, 2018 13:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte led 18, 2022 12:47

Diky.
Prave proto jsem psal, zes mohl napsat trochu vice, protoze z te Tve puvodni prvni vety byla jedina dulezita informace jen ta o krosne - a to jeste ne jista. Ono je jedno v jakych horach budnu pouzivas, dokonce i to to jestli jen pri bezne tursitice nebo na feraty (teda pokud to nejsou extremni feraty uz hranicici s horolezenim. Pro vyber je dulezitejsi jestli bundu si oblekas vylucne pri desti nebo v ni chodis i jinak, pouzivas ji jako beznou soucast obleceni jako svrchni vrstvu. No a potom, samozrejme, s jakou obvyklou zatezi se ma pocitat (mysleno v ruksaku).

S tou tezkou krosnou by bylo mnohem vhodnejsi mit neco s trivrstvou membranou, u te 2,5-vrstve by mohla vnitrni ochrana membrany odejit doslova "oterem" pod zatezi a nasledne i samotna membrana. Nastesti jsi alespon vybral tu verzi "Alpine", ktera ma zvysenou ochranu v namahanejsich oblastech, alespon zvenku. Tak snad vydrzi delsi dobu. (Jinak proti te bunde vubec nic nemam a taky se mi libi.)

Jak jsem Te upozornoval, tady hodne lidi, vlastne vsichni, co Ti radili, nosi membranovky jen "v nejvyssi nouzi" a je to pro ne neco jako pro jine plastenka. Tim je hodne ovlivneno i jejich doporuceni.
vanhouten píše:Když chčije fest, tak stejně dávám pláštěnku, protože ten namoklý batoh se pak více pronese
Pokud pouzivas plastenku (takovou poradnou i s hrbem na batoh na zadech), tak membranovku na sobe mit nepotrebujes, cimz by se zase mohla jeji vydrz prodlouzit a to hodne.
V tom pripade ale je spise otazne, jestli k te tezke krosne vubec potrebujes membranovou bundu (teda pokud ji nepouzivas jako beznou svrchni vrstvu). S vyjimkou ferat, tezkych terenu, kde potebujes delat vetsi svisle kroky - a kdyz hodne fouka, to je plastenka za trest a je dokonce i nebezpecna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » úte led 18, 2022 13:05

apuka píše:verzi "Alpine", ktera ma zvysenou ochranu v namahanejsich oblastech, alespon zvenku.
To jsi viděl kde? Porovnávala jsem obě, Alpine má jiný střih, ale materiálově jsou stejné. Víc mi střihově seděl model Downpour Plus.

apuka píše:vlastne vsichni, co Ti radili, nosi membranovky jen "v nejvyssi nouzi"
Definuj nejvyšší nouzi :wink: Osobně nosím membránovku kdykoliv uznám za vhodné.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod vanhouten » úte led 18, 2022 13:30

apuka píše:Pokud pouzivas plastenku (takovou poradnou i s hrbem na batoh na zadech), tak membranovku na sobe mit nepotrebujes, cimz by se zase mohla jeji vydrz prodlouzit a to hodne.
V tom pripade ale je spise otazne, jestli k te tezke krosne vubec potrebujes membranovou bundu (teda pokud ji nepouzivas jako beznou svrchni vrstvu). S vyjimkou ferat, tezkych terenu, kde potebujes delat vetsi svisle kroky - a kdyz hodne fouka, to je plastenka za trest a je dokonce i nebezpecna.


Pršiplášť i s hrbem na batoh, ale to fakt jen když leje hodně a vím, že to bude na dlouho. Třeba loni v rámci pochodu okolo ČR jsme měli fakt aprílové počasí, kdy zhruba přesně co 15 minut se střídal déšť a pak azuro se slunkem, které hodně hřálo, takže v pláštěnce to bylo jak v parním hrnci :-D To je přesně ten případ, kdy jak ocas shazuješ a nahazuješ pláštěnku každou chvíli, takže v tom případě je ta membránovka ideální. Jinak jo, nosím ji běžně jako svrchní vrstvu když lehce prší, mrholí nebo fouká. Jinak je v batohu a na sobě mám tenkou nebo hrubou fleecku, podle teploty. Na feraty pláštěnku neberu, tam s krosnou nelezu :-)

Vím, že 2,5 není úplně ideální, chtěl jsem koupit nějaký pořádný hardshell, se kterým mám fakt super zkušenosti, ale jak jsem psal. Potřebuju teď investovat jinde než do bundy za těžké love. Ale pokud Rab vydrží aspoň 2-3 roky, tak za ty prachy budu max. spokojený. Pak už koupím něco lepšího.
vanhouten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 11, 2018 13:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte led 18, 2022 16:34

sobb píše:To jsi viděl kde? Porovnávala jsem obě, Alpine má jiný střih, ale materiálově jsou stejné. Víc mi střihově seděl model Downpour Plus.
V obchode, kdyz jsem je (obe, Downpour Plus i Alpine) zkousel. Nemelo to byt jenom na ramenou i nekde na (asi min. na jedne strane) rukavu. Nakonec je mozne, ze cela bunda byla z jineho materialu, ja sjem v rukou vyslovene srovnaval, co meli na ramenou. Byly to ale starsi verze, ted to muze byt jine (ani netusim, jestli jeste furt delaji D. Alpine, mam dojem, ze ted hodne preferuji ruzne verze Kineticu a svoji Proflex membranu).

Blbe je, ze ted uz se tezko hleda popis u Rabu primo, tehdy jsem se po tom i pidil vice a i v nejakem testu to spominali. Jeste alespon naznak najdes spomenuty tady, kde primo pisou, ze je vhodne i pod tezky batoh (to na normalni Downpour nikde nenajdes). Bohuzel, ted uz je na Rabu jen mene, nez bylo, napr. "se ztratila" tabulka se skalou vlastnosti, ktera u Downpour stale je. Zda se mi (ale ruku do ohne za to nedam), ze prave u durability tam byla o jednu vyssi hodnota. Zase bohuzel, Rab pise uplne jinak u materialu, Alpine ma "80g/m²,40dx40d" a Downpour 2.0 ma uvedene jen "119gsm" :shock: Konec koncu, ten rozdil ve vaze nekde musi byt, jen delsi zip na kapsy toto neudela - podle nalehko je to v L 400g vs. 340g (puvodni verze, 2.0 ma 375, D. Eco jen 320g), oni to vetsinou vazi sami.

Kazdopadne, Alpine ma jiny strih, to mas pravdu, mne taky Alpine sedelo vice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení