Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » ned úno 16, 2020 22:18

Děkuju a ostatním také. Podívám se na to.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » pon úno 17, 2020 11:57

Ještě se můžeš podívat sem.
https://rab.equipment/eu/mens/waterproof

Například Downpour je taková levnější membránovka, co by mohla fungovat a je poměrně lehká. Zajímavý by pro tebe mohl být i Kinetic, ten je údajně hodně prodyšný nebo třeba Flashpoint, ale ten už je dražší, hodně lehký, ale z toho důvodu má už celkem tenkou látku. A dělají k tomu i kalhoty.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon úno 17, 2020 13:42

@Taurus: vetsinu uz TI zodpovedeli prede mnou. Proste nejvice zalezi na tom, na co membranovku chces. A Ty ji asi chces jako "lepsi plastenku". Na to fakt nepotrebujes ty nejlepsi membrany a nejodolnejsi materialy. Vnejsi material tak od 30 den nema velky smysl resit, protoze - jak uz bylo receno - spise se Ti rozpadne membrana nez prosoupne svrchni latka. Jeste k tomu dodam, ze spise se Ti muze pod barohem prosoupnout membrana zevnitr nez svrchni latka. Hlavne u 2L membran je problem i tento - muze se samotna membrana drit o material obleceni, co mas na sobe pod bundou. 2L Membrana prakticky neni chranena (pokud tam neni sitovana nebo jina podsivka jako napr. u jednoho z Tebou linkovanych HP) a pokud mas obleceni z blbeho matrose, ramenni popruhy nemas uplne pevne a bunda se muze pod poruhy trochu pohybovat na obleceni, tak se dre. Kdyz se potis a na membrane se zevnitr srazi sul, tak ta dre nejvic. Samozrejme to trva delsi dobu, kym se ji neco stane (pokud se stane). Na 3L i proto mas 3. vrstvu, neco jako supertenka podsivka, na 2,5L alespon natistenou nejakou jeste tenci vrstvu.
Takze proto doporucuji alespon 2,5L.

Konkretne mikem doporucena Marmot Precip je asi jedna z nejlepsich bund na podobne pouziti z hlediska pomeru cena/vykon. Prodysnost skoro na urovni (starsi verze) GTX Active (odkaz na test, kde se to srovnavalo najdes nekde davneji i tady na OF, mam dojem, ze jej sem dal dokonce sam mike) a material dostatecne odolny. Jen bych doporucil si dokoupit si i prevlecne kalhoty (taky mohou byt PreCip). Jinak budes mit durch mokre kalhoty uz zpod bundou az dolu bez ohledu na to, jestli budes mit navleky nebo ne.
Doporucuji Ti si Precipy nekde vyzkouset u nas a potom se kouknout, jestli nekde je nemaji ve sleve, klidne i v zahranici. Da se tak hodne usetrit.

Ty Raby z Pertex Shieldu taky nejsou k zahozeni.

Jeste Te upozornim, ze pokud bys nahodou chtel PreCipy (nebo neco z P Shieldu) nosit dlouhodobe i mimo deste, proste jako normalni bundu, tak zase tak dlouho nevydrzi nepromokave. Ale jako zalozni obleceni jo - jen vrele doporucuji ji obcas zavesit do skrine nebo na zidli a neskladovat stale (stejne) slozene a ulozene na dobro do pohotovostni polohy v ruksaku. Membranam dlouhodobe asi nejvice skodi prave takove skladovani - a je jedno, co to za membranu je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 17, 2020 18:11

Pertex Shield bych nejdriv doporucil nekde zkusit, jestli nebude vadit na holou kuzi. Mne treba vadil, prisel mi takovy lepkavy, ale mohly to taky byt konkretni bundy (asi tri) a jinemu to vadit nemusi.

apuka píše:pokud mas obleceni z blbeho matrose, ramenni popruhy nemas uplne pevne a bunda se muze pod poruhy trochu pohybovat na obleceni, tak se dre.

Tak. A schvalne, kde se to takhle prodre driv, pod tezkym nebo lehkym batohem? :twisted: (mj. i proto mi obavy o tezky batoh prijdou uplne nesmyslne)

U 3L a asi i 2.5L bych se nebal vubec, u 2L jen s nejakym blbym trickem, napada mne treba stara Moira, ktera byla trochu jako dratenka :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod adal » pon úno 17, 2020 18:12

Všechny membrány jsou na náročnou turistiku s batohem úplně na nic, stejně budeš mokrý od potu, záleží jen za jak dlouho a i s nejlepší membránou to bude rychle :D . Takže si kup radši nějakou pohodlnou nemembránovou bundu, která ti lehčí deštík udrží a v případě velkého deště na ní hodíš poncho, nebo pláštěnkobundu.
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 17, 2020 18:18

To uz jsem mu psal vcera ;-) A pry ne. Zas je pravda, ze nejlepsi je dobra vetrovka a v batohu co nejlepsi membranova UL bunda a kalhoty. Coz ovsem neni uplne ekonomicke reseni, a tak to holt chce neco slevit na membranach a vaze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » pon úno 17, 2020 20:06

mike píše:... mj. i proto mi obavy o tezky batoh prijdou uplne nesmyslne

Tak mě samotného by to asi ani nenapadlo s tím batohem, ale narazil jsem na to v diskuzích a také prodavači mě na to upozornili, tak to asi úplný nesmysl nebude. Já nevím...
Naposledy upravil mike dne pon úno 17, 2020 21:14, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena zbytecne dlouha citace
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon úno 17, 2020 21:17

Podavaci to radi rikaji, aby prodali drazsi bundy. Mozna to maji ze skoleni od Gore, ktery ma presne tenhle duvod. No a lidi se toho chytaji. Najdi mi nekoho, komu se to doopravdy stalo, fakt si tady za spoustu let, co tu jsem, na nikoho nevzpominam. Tj. ze se neco rika jeste neznamena, ze to neni nesmysl. Naopak, lidi radi nesmysly opakuji.

BTW, prvni vetrovka mi vydrzela 17 let. Z materialu tenciho, nez nejtenci membranovka a kazdy rok nosena vic, nez kazda moje membranovka za celou dobu, co jsem ji mel. Samozrejme i s tezkym batohem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon úno 17, 2020 23:37

@Taurus: Asi vis, ze s mikem mame na membrany casto ruzne nazory. Ale v tomto smeru budeme asi ve shode.

Precti si jeste jednou, co jsem psal o tom "dreni" membrany zevnitr a potom vem do hrsti svuj selsky rozum a zacni premyslet - kdyz mas tezky batoh a ramenne popruhy tak, ze Ti plne dopadaji na ramena, tak se stane co? No prece na tech ramenou budou popruhy drzet jak pribite. A kdyz mas lehci nebo si bederak nastavis tak, abys ramenni popruhy mel kousek nad ramenem, tak se mohou hybat, bud na latce bundy nebo spolu s latkou bundy. A prave tim pohybem, jednym i druhym vznika treni - zvenku nebo zevnitr - a muze dochazet ke "dreni". Kdyz neveris, doporucuji si to doma vyzkouset.

A vnejsi matros bundy? Ani po mnoha letech noseni s tezsim batohem nezjistis (zvenci), kde dosadaji ramenne popruhy. Jedine, co se Ti stane je, ze v tech mistech se rychleji vydroli, vydre, resp. jinak odejde DWR na latce - ale to bez rozdilu na sile a slozeni materialu.
Mohu rict, ze doma mame trojitou zkusenost, ze za mnoho let pouzivani vnejsi bundy (2x membranove, jednou nemembranove) z polyamidu (nylonu) s ruksakem vsechny bundy maji zvenci jedine viditelne opotrebovane misto - tam kde jsme nosili zrcadlovku v brasne na boku a v desti s plastenkou dodane primo k/na brasne/u - ten material plastenky za mokra dokazal povytahovat vlakna tak, ze je v tom miste bunda velice silne zmolkovana az mirne sedrena. A to pritom ta brasna se nosila vice-mene na boku volne, byla prehozana na popruhu pres krk. Ale na ramenou je bunda uplne stejna jako kdekoliv jinde.
Uplne stejny problem mam i na obycejnych nemembranovych kalhotach z PA, kde jsem tu brasnu nosil v lete, kdyz jsem bundu na sobe nemel a pouzival jsem v desti plastenku/ponco + plastenku na brasnu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » úte úno 18, 2020 18:27

mike píše:Podavaci to radi rikaji, aby prodali drazsi bundy. Mozna to maji ze skoleni od Gore, ktery ma presne tenhle duvod. No a lidi se toho chytaji.

Tak toto asi vysvětluje, proč mi bylo v Hanibalu řečeno, že z celého regálu je pro mě jediná vhodná bunda Tilak za 14tisíc, protože ostatní jsou pro nošení těžkého batohu nepoužitelné.
Jinak, to co píšete má logiku a přemýšlím tedy ještě nad tou variantou nějaké lehké větrovky na slabší déšť a pláštěnky na lijáky plus tedy ty nepromokavé kalhoty. Jak doporučoval Mike.

P.S. Tu citaci jsem chtěl kratší,ale když jsem ji promazal, tak mi z toho vyšel "galimatyáš", ze kterého nebylo poznat, koho cituji, tak jsem to nechal celé.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte úno 18, 2020 20:04

Taurus píše:Tak toto asi vysvětluje, proč mi bylo v Hanibalu řečeno, že z celého regálu je pro mě jediná vhodná bunda Tilak za 14tisíc, protože ostatní jsou pro nošení těžkého batohu nepoužitelné.

:D (jeste, ze jsem tam zrovna nebyl, to bych se asi neudrzel a pak mel dozivotni zakaz vstupu do Hanibalu ;-))

Taurus píše:přemýšlím tedy ještě nad tou variantou nějaké lehké větrovky na slabší déšť a pláštěnky na lijáky plus tedy ty nepromokavé kalhoty.

Pozor, vetrovka neni ani na slabsi dest, neni na dest vubec. Ze slabsi dest nejakou dobu vydrzi je neco jineho. Ta doba je dost omezena a zalezi na stavu DWR. U uplne nove to muze byt treba 10 minut, u starsi nebo lehce zaspinene treba pul minuty. Na kombinaci membranova bunda a kalhoty neni nic spatne, jen je trochu drazsi, nez kalhoty a plastenka, ale zas o trochu lepsi. Jde o priority a ty jsou holt na tobe.

Taurus píše:Tu citaci jsem chtěl kratší,ale když jsem ji promazal, tak mi z toho vyšel "galimatyáš", ze kterého nebylo poznat, koho cituji, tak jsem to nechal celé.

V takovem pripade je lepsi ji smazat uplne ;-) Holt je potreba pri editaci koukat na BB kody a mit je spravne. Nic na tom neni, ale to mi prijde nejspis proto, ze pres 30 let programuju ;-) Doporucim to tedy moc nekomplikovat a udelat citaci co nejkratsi. Ucelem je, aby bylo videt, na co reagujes, nic jineho. Ve spouste pripadu se muzes na citaci uplne vykaslat a napsat treba @mike: ... z cehoz je jasne, ze reagujes na muj posledni prispevek. Kdyz fakt potrebujes citovat, tak takhle:
Kód: Vybrat vše
[quote="mike"]... par slov nebo kratka veta[/quote]

Kód: Vybrat vše
[quote]
je v podstate otviraci zavorka a
Kód: Vybrat vše
[/quote]
zaviraci. Vsechno musi byt sparovane, vsechny zavorky i uvozovky a pak to funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » úte úno 18, 2020 21:13

@Mike: Měl jsem na mysli nějakou lehkou levnou větrovku, která bude mít nějaký vodní sloupec, aby se v ní dalo jít v lehkém dešti nebo nepromokla při nějakém celodenním mrholení. Podařilo se mi přes zimu něco našetřit, vydělat, dostat na Vánoce, tak to teď sepisuji, sestavuji, kolik co stojí atd. Pak to nějak proberu, co opravdu potřebuji, vyřadím to, co jen chci, ale nevyužiju to nebo nepotřebuju a zbytek nakoupím. Ještě nakupuji nějakou zrcadlovku na cesty, tak pak už budu úplně na mizině.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte úno 18, 2020 23:17

Taurus píše:nějakou lehkou levnou větrovku, která bude mít nějaký vodní sloupec, aby se v ní dalo jít v lehkém dešti nebo nepromokla při nějakém celodenním mrholení.

Taková bunda neexistuje :-k Ale jako jo, bundu s těmito vlastnostmi bych též bral. Ideálně aby byla skvěle prodyšná :twisted: Bohužel, utopie
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8068
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte úno 18, 2020 23:57

Treba nekdy v budoucnu... Zatim neexistuje a vetrovka nema vodni sloupec. Z definice. Teda, obcas se najdou experti, co udavaji nejaky vodni sloupec pro DWR (tak 100 mm), ale to je pitomost. Vodeodolnost zacina tusim na 1800 mm a to zadna DWR nema. Levne membrany maji treba 5000, ale ty jsou uplne neprodysne, igelit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 19, 2020 11:48

Jak píše Mike taková bunda zatím neexistuje. Můžeš vyzkoušet třeba ten Rab Kinetic. Ten by se dalo říci dosahuje nepromokavostí membránovek (hardshell), má tuším 10000mm a údajně velmi slušnou prodyšnost. Nicméně prodyšnosti kvalitní větrovky samozřejmě dosahovat nebude.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř úno 19, 2020 18:29

Schvalne jsem si to nasel, parametry maji treba u nalekho.com: parametry membrány : 10000 mm vodní sloupec a prodyšnost 35000 g/m2 za 24 hod. Na membranu to neni spatne, ale vetrovce se to porad ani neblizi, rozumnou vetrovku odhaduju o dva rady vic.

Je potreba rozlisovat prodysnost a prodysnost. U membranovek je to marketingovy pojem, vsichni se chlubi skvelou prodysnosti, ale realne je tragicka (a to vcetne te vyse). Opravdu prodysne jsou jen veci bez membrany. I ta nejhorsi vetrovka na tom bude lip (s tim, ze vetrovka nema zater). Skutecna prodysnost se udava v CFM, mizerna vetrovka ma tak 3 CFM, zatimco nejlepsi membranovky 0.5 CFM. Dobra vetrovka ma nekde mezi 20 - 50 CFM. To jen pro predstavu, jaky je to rozdil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod davyd » stř úno 19, 2020 22:18

Ahoj, mám Rab Kinetic Plus a Tilak Aira asi 2,5 roku. Nosím je celoročně na procházky. Dříve - po dvě zimy - na běhání (30 - 90 min). Podle mé omezené zkušenosti jsou bundy co se týká prodyšnosti srovnatelné při obou aktivitách. Nesrovnatelné mi přijdou s Lafuma Essentials s Climaway 5000/5000, kterou jsem měl původně.
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř úno 19, 2020 23:15

Nechce se mi verit, ze by byla Aira az tak spatna ;-) 5000/5000 je igelit, ve srovnani s tim se ti bude zdat dobre uplne vsechno.

Prodysnost nejlip poznas na delsi trase. Podle toho, jak je mokre tricko. Ja ted chodim denne 8 km za hodinu a neco malo v malo prodysne primalotfce a je to OK, jelikoz nestacim tricko propotit. Kdyz jsem ji zkousel na celodenni trasu, tak to neslo, uz po par hodinach mi bylo vylozene neprijemne. Zatimco v druhe stejne, ale prodysne, je mi OK.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv úno 20, 2020 9:32

Jen technicka vsuvka, bo se zase pletou pojmy a zavadi se...
mike píše:Je potreba rozlisovat prodysnost a prodysnost.
Ano, jen se te druhe rika jinak :-). Presneji existuje paropropustnost/propustnost vodnich par (o ktere CFM nerika absolutne nic; meri se v tech g/m2/24 s nekolika testami ](*,) s neporovnatelnymi vysledky a jeste se muze merit Ret, ktery ale taky meri neco ne primo porovnatelne) - a profouknutelnost (na kterou je CFM ale ktera nerika absolutne nic o paropropustnosti).
Mluvim o merenich pri testovani. V praxi profouknutelnost muze ovlivnovat paropropusnost, ale vice-mene v zavislosti na rychlosti pohybu vzduchu (vitr, resp. pri chuzi), kolik vzduchu se dokaze vymenit (vcetne obsazene vlhkosti - timto zpusobem ovlivnuje paropropustnost). Ve statickem mereni (tj. pri nehyblivem vzduchu) ale vubec nemusi platit, ze latka s vyssim CFM ma vyssi paropropustnost, klidne to muze byt i naopak (viz priklad ze stareho wawrickovho prispevku. Takze se zase dostavame na tenky led "aktivnich"/"neaktivnich" materialu :wink: .
Jinak ano, Neoshell a pod. vyrazneji porezni membrany maji malinkatou nenulovou hodnotu CFM, ale ve vseobecnosti membranove obleceni se pouziva i na ochranu pred opravdu silnym vetrem, protoze bezne membranove materialy jsou neprofouknutelne a vetrovky uz nestihaji a mohou pri jejich pouziti hrozit i zdravotni rizika. Taky proto se napr. u Neoshellu vyslovne upozornuje, ze neni plne neprofouknutelna.

Proto je toto vyjadreni - slusne receno - zmatecne, protoze zadna "skutecna prodysnost" neexistuje. Vetsina lidi si pod pojmem "prodysnosti" predstavuje spise odvod vodnich par, tj. spise paropropustnost. Jak jsem psal, toto se ani v nejmensim nemeri pomoci CFM.
mike píše:Skutecna prodysnost se udava v CFM, mizerna vetrovka ma tak 3 CFM, zatimco nejlepsi membranovky 0.5 CFM. Dobra vetrovka ma nekde mezi 20 - 50 CFM. To jen pro predstavu, jaky je to rozdil.

Pro zachovani vyvazenosti musim dodat, ze ani vysledek testu paropropustnosti (at kteroukoliv metodou) toho moc nerika o realne paropropustnosti konkretniho obleceni (pouziteho s dalsimi konkretnimi vrstvami) v ruznych podminkach v praxi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv úno 20, 2020 19:29

:roll: jadrem meho sdeleni bylo, ze membranovky a vetrovky jsou dve zcela ruzne kategorie obleceni a ze jejich prodysnost je neporovnatelna. A ted se zamysli, jak to, cos napsal, pomuze tapajicimu cloveku, jako je Taurus, si v tom udelat jasno ](*,)

apuka píše:... a mohou pri jejich pouziti hrozit i zdravotni rizika.

Zdravotni rizika hrozi predevsim pri cteni tvych prispevku tohoto typu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » čtv úno 20, 2020 21:03

mike píše: A ted se zamysli, jak to, cos napsal, pomuze tapajicimu cloveku, jako je Taurus, si v tom udelat jasno ](*,)


:lol: :lol:

Teď už si ze mě asi fakt budete muset dát panáka něčeho ostřejšího :drinkers: , protože já měl na mysli, že koupím nějakou větrovku za cca 2000Kč od Huskyho :) Nějakou, která mi nebude tolik vadit, když ji zničím, které nějaký ten vodní sloupec mají a zároveň nejsou z průhledného materiálu jako ty profi. Z toho už ale sešlo, protože si nakonec asi koupím nějakou membránovou, kterou jste mi tady doporučili. Asi s největší pravděpodobností tuto:https://www.hanibal.cz/rab-bunda-mantra-id22658#/6391-barva-beluga/1-velikost-m
Už jsem se na ni byl dívat, akorát neměli moji velikost, tak jsem ji nemohl vyzkoušet. Taky jsem zkoušel Tilak bundu Storm C-Knit (https://www.hanibal.cz/tilak-bunda-storm-2018-c-knit-id22251), ale u Tilaku je moje nejčastější velikost XL v některých částech velká a L neměli. Hlavně kapuce byla obří a když jsem ji postahoval, tak jsem měl na hlavě jakýsi patvar a rukávy do půlky dlaní. Očekávám, že L zase bude někde příliš těsná. Vy si bundy kupujete bundy abyste je měli těsnější nebo volnější?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv úno 20, 2020 23:37

Taurus píše:Asi s největší pravděpodobností tuto:https://www.hanibal.cz/rab-bunda-mantra-id22658#/6391-barva-beluga/1-velikost-m

Ale tak, proc ne. Urcite bude lepsi, nez ta od HP. Cena je sice dabelska, ale zas ji muzes koupit u nas se vsemi vyhodami i nevyhodami.

Taurus píše:Hlavně kapuce byla obří a když jsem ji postahoval, tak jsem měl na hlavě jakýsi patvar a rukávy do půlky dlaní.

Kapuce je asi myslena na prilbu. Tilak sice miva hodne divne strihy, ale zrovna rukavy do pul dlani jsou spravne. Kdyz mas svesene ruce a rukavy jsou volne.

Taurus píše:Vy si bundy kupujete bundy abyste je měli těsnější nebo volnější?

Ja volnejsi, ale jini to maji naopak. Mne to jednak vic vyhovuje a jednak je treba pocitat s tim, ze pod membranovkou budes mit vsechno obleceni, ktere mas s sebou. Treba kdyz ti v cervenci necekane zacne snezit :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » pát úno 21, 2020 0:13

A za kolik ji lze koupit v zahraničí? Spíš jen pro zajímavost, než že bych ji odsud plánoval kupovat. Si to moc nedovedu představit, že bych to naslepo objednával bez zkoušení nebo to pak nějak vracel, že mi to nepasuje.
S tím Tilakem jsem si to tedy myslel správně, že to bude asi kvůli přilbě. Tou velikostí jsem si právě nebyl jistý,ale tak nějak jsem si říkal, že by měla být větší kvůli spodním vrstvám. Ale tak nějak jen na triko nebo s lehkým svetrem, který jsem měl na sobě mi to přišlo volné dost. Ty rukávy byly do půlky dlaní při spuštěných pažích, ale tak nějak mi to připadalo na obtíž při tom zkoušení, že jsem si říkal, že to bude vadit při nošení a manipulaci s něčím a že aby mi ty rukávy pořád neklouzaly, že bych to musel mít sepnuté pořád tím páskem na zápěstí. Spodek bundy mi přišel dobrý, ten jsem měl pod pasem tak akorát. Ale co jsem četl komentář myslím zrovna na tom Hanibalu, tak nějaká ženská to tak také má a vychvalovala si tu volnost, že to v létě dobře větrá a v zimě, že pod to narve teplé oblečení.
Já totiž neumím nakupovat oblečení a boty, pro mě je to hrozný stres. Já bych potřeboval,abych si to doma mohl celý den zkoušet a přes noc rozmyslet.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát úno 21, 2020 1:21

Nevim, hledej. Spis mi slo o to, ze v tom odkazu, co jsem ti daval, byly od Rabu levnejsi membranovky.

Taurus píše:Ty rukávy byly do půlky dlaní při spuštěných pažích, ale tak nějak mi to připadalo na obtíž při tom zkoušení, že jsem si říkal, že to bude vadit při nošení a manipulaci s něčím a že aby mi ty rukávy pořád neklouzaly, že bych to musel mít sepnuté pořád tím páskem na zápěstí.

No vsak, od toho tam je. Delsi rukavy ocenis v desti a ta bunda je prave do deste.

Taurus píše: Já bych potřeboval,abych si to doma mohl celý den zkoušet a přes noc rozmyslet.

Objednas pres e-shop, klidne nekolik veci a velikosti, a pak muzes doma zkouset 14 dni. Co si vyberes, to si nechas, zbytek vratis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » pát úno 21, 2020 9:07

mike píše:Objednas pres e-shop, klidne nekolik veci a velikosti, a pak muzes doma zkouset 14 dni. Co si vyberes, to si nechas, zbytek vratis.


Jo, taky mě to napadlo. Jen je to komplikovanější,zdlouhavější a člověk na to musí mít nějaký kapitál. Ale když člověk kupuje v takové hodnotě, tak to za to asi stojí.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod adal » pát úno 21, 2020 17:41

adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát úno 21, 2020 19:52

Taurus píše:člověk na to musí mít nějaký kapitál. Ale když člověk kupuje v takové hodnotě, tak to za to asi stojí.

Kapital? Jestli povazujes par tisic za kapital a bundu za hodnotu, tak bys asi mel zvazit, jestli si to vubec muzes dovolit. Bunda je spotrebni zbozi, nic vic. Kupovat outdoorove vybaveni ma smysl, kdyz ti ty penize nechybi. Jsou dulezitejsi veci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » pát úno 21, 2020 20:29

Myslel jsem to tak, že teď nakupuji více drahých (na mé poměry) kousků vybavení a prostě si nemůžu dovolit si nechat od každého poslat dva tři kousky, pak je vracet, čekat až vrátí peníze atd. A postupně je to zdlouhavé.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » ned úno 23, 2020 18:30

adal píše:https://www.sportpursuit.com/join/4L6QDKBAZTGO
tady je ta mantra za 110 liber


Dík za tip, ale říkal jsem si, že když bunda bude nějak vadná, tak jak bych ji pak reklamoval a komunikoval s obchodem. Umím jen strohé základy AJ. Objednat bych ji asi zvládl, ale případná reklamace s posíláním kamsi mi přijde komplikovaný. Koupím u nás. Plus ještě zvažuji pončo, viz jiné forum.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » ned úno 23, 2020 19:34

mike píše:ted se zamysli, jak to, cos napsal, pomuze tapajicimu cloveku, jako je Taurus, si v tom udelat jasno
Pravda, Tys' mu neudelal nejasno, protoze jsi ho nasmeroval do svych myslenkovych rovin a napsals' mu neco o "skutecne prodysnosti", co neni pravda :wink:. Ja jsem se to jen snazil uvest na spravnou miru. Kdybys napsal primo, ze membranovky a vetrovky jsou dve naprosto odlisne veci, tak by to stacilo.

@Taurus: na vyjasneni te prodysnosti a prodysnosti jeste jednou a sireji. Omlouvam se za delsi text.

To, co si vetsina lidi preedstavuje pod pojmem "prodysnost" je odvod vodnich par. Teoreticky se o tom dozvis na zaklade uvedeneho parametru v g/m2/24 hod , pripadne Ret - ale to jsou jen testovaci hodnoty a ne "skutecna prodysnost". Ta je zavisla od spousty parametru, teploty, vlhkosti, individualnich dispozic, aktivity, potivosti, ... Ty hodnoty u membranovek navic nesjou zdaleka primo srovnatelne, protoze, jak jsem psal, existuje asi pet ruznych testu, co ma stejnou jednotku vysledku - g/m2/24h, ale ty vysledky vubec nejsou srovnatelne. Navic vysledky vsech testu mohou zaviset na parametrech, ktere u testu nejsou normovane, takze se vysledek da ovlivnit.
Plus jsou tu testy na Ret - tam by sice mely byt vysledky teoteticky srovnatelne, ale v praxi to tak jednoznacne neni (existuej vedecky clanek, kde pro tri ruzne vzorky materialu si nechali zmerit Ret ve trech ruznych laboratorich a vysledky byly ruzne). Zrovna Tilak si testuje svoje vyrobky v Liberci, kde pouzivaji vlastni testovaci pristroj a vlastni metodologii testu. Gore a vetsina vyrobcu membran, ktere uvadeji Ret si je nechaji testovat v Hohenstein institutu s jejich testovacim pristrojem a metodologii. A vysledky? Srovnej hodnoty Ret u vyrobku Tilaku s hodnotami Ret uvedenymi Gore u svych membran. Tilak je ma (resp. mel, uz jsem to davneji nekoukal) znatelne nizsi. Ze by Gore schvalne uvadel vyrazne horsi hodnoty membrany??? Nebo nejaky duvod tam je, proc Hohenstein meri testem trvajicim az 24 hod, zato v Liberci to maji hotove za par jednotek minut (a chvali se tim, samozrejme je mereni levnejsi)?

Obe tyto hodnoty se meri prakticky jen u membranoveho obleceni, u vetrovek ne. Nejdulezitejsi ovsem je, ze ani jedna z techto hodnot Ti nerekne nic o tom, jak bude bunda prodysna na Tebe pro Tve pouziti v Tvych podminakch. Kazdopadne si ale muzes byt jisty tym, ze (prozatim) neexistuje zadna membrana, ktera by "udychala" bezne poticiho se cloveka pri vyrazne aktivni a potive cinnosti.

U vetrovek se meri profouknutelnost, tj. mnozstvi vzduchu, ktere se pri standardizovanych podminkach dostane pres latku a to v CFM. Absolutni neprofuk je 0 CFM - coz je proti vetru idealni a maji to krome poreznych uplne vsechny membrany obsahujici alespon minimalni neporezni vrstvu PU, tj. krome GTX Pro i vsechny Goretexy (mluvim o nepromokavych, tj. ne typu Windstopper).

ALE - kdyz mas 0 CFM, tak vlhkost zevnitr ven se dostanou pouze difuzi. Bohuzel, ta nema takovou rychlost odvodu, jako (skoro) sebemensi skutecna vymena vzduchu pres material, kde to jde. I u skutecne poreznych membran typu Neoshell, i kdyz tam je CFM hodne nizka, 0,5. Proto jsou vetrovky ne uplne neprofouknutelne, ale jen "dostatecne vetruodolne", avsak vymena vzduchu pres ne probiha. Pricemz i ve vetrovkovem materialu probiha difuze pres strukturu latky, ale v mnohem vetsi (i radove) mire nez u membran. Difuze a vymena vzduchu funguji trochu synergicky, proto je prodysnost (dobrych) vetrovek tak dobra.
Tady je trochu problem, ze nektere "vetrovkove" materialy jsou prilis profouknutulne a teda nevhodne do vetsiho vetru a nektere zase malo profouknutelne a tudiz malo prodysne - ale stale mnohem prodysnejsi nez jakakoliv membrana (i skutecne porezni). Ale nromalne fungujici vetrovka Te "udycha" i pri aktivni cinnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení