Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2023 0:25

Smrt membranovky nastava po sedmem roce i pri malem pouzivani.

Posledni kalhoty z GTX mi odesly letos na jare, kupoval jsem je v kvetnu 2015: viewtopic.php?p=421996#p421996. Odesly tak, ze membrana plosne tece v podstate uplne vsude. A pouzival jsem je fakt malo.

Ale samozrejme, vzhledem k tve cholericke povaze je klidne mozne, ze mas pravdu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte srp 29, 2023 6:48

Mám rozměry HP Active 2
přes hrudník je 58 cm, délka rukávu vnitřního švu 59 cm, délka rukávu od vsazené kapuce 82cm a celková délka měřen zadní díl od límce 76cm.
Tj dost velký S, ale ne zas až přehnaně (bavíme se o nepromok bundách), když to budu používat zejména s primaloftkou pod tim.

Ještě jim napíšu o ten kód na stovku slevy. Jsem se přihlásil k odběru novinek, tak to kilo prostě chcu :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2023 9:04

mike píše:Jde o to, ze hydrofilni PU membrana vodu doslova nasava a transportuje k nizsi koncentraci. Takze kdyz po ni zvnejsku tece voda a vevnitr neni dostatecne teplo a vlhko (v mem pripade slo o zateplene kalhoty, takze teplo bylo chycene v izolaci a membrana byla studena), tak proteka. Bez ohledu na vodni sloupec. Naopak, hydrofobni GTX membrany z teflonu vodu odpuzuji, funguji na principu povrchoveho napeti. Tekuta voda pres ne neprojde.
Miku, ale tady srovnavas ne membrany, ale naprosto odlisne podminky. Membranu na izolaci a ciste membranove obleceni. Coz spise obraci tu diskuzi smerem jak byla o (ne)vhodnosti membran na spacacich. A k dalsi - o fungujicim DWR. Protoze pokud DWR funguje dobre, vnejsi voda se k membrane nedostane. Pokud nefunguje dobre, tak po vlaknech vnejsi latky ano - v tom pripade se ale uplne stejne zachova i GTX, protoze se na vnejsi strane membrany bude 100% vlhkost vzduchu.

mike píše:samozrejme, vzhledem k tve cholericke povaze je klidne mozne, ze mas pravdu
Urcite ma pravdu, ta bunda mu vydrzi. Otazkou bude, jestli smrt (ntz) nastane za jeste funkcni bundy nebo az kdyz bude mit (minimalne) odlepene vsechny podlepeni svu.

BTW, zajimave, ze plosne protekani svych kalhot pripisujes PU. Ja jsem si myslel, ze samotna GTX membrana by mela sama udrzet vodu, tj. muze byt odlaminovana od svrchni/spodni latky, ale protekat by nemela, muze protekat pri (puvodne zalepenych) svech, ale mimo svu by nemela. Nebo problem fakt neni v PU ale v samotne teflonove membrane (ciste membrane, ne v laminatu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2023 15:07

apuka píše:Miku, ale tady srovnavas ne membrany, ale naprosto odlisne podminky.

Pisu, ze za jistych podminek muzou hydrofilni PU membrany protect bez ohledu na vodni sloupec.

apuka píše:Protoze pokud DWR funguje dobre, vnejsi voda se k membrane nedostane. Pokud nefunguje dobre, tak po vlaknech vnejsi latky ano - v tom pripade se ale uplne stejne zachova i GTX, protoze se na vnejsi strane membrany bude 100% vlhkost vzduchu.

Zadna DWR nevydrzi hodiny deste. Rozdil je, ze GTX prestane fungovat tj. budes mit kondenzaci zevnitr, ale dovnitr nic nepropusti. PU membrany taky prestanou fungovat a budes mit kondenzaci vevnitr, ale jeste navic muzou natahnout vodu zvenku. Coz se mi realne stalo a nebylo ji malo.

apuka píše:BTW, zajimave, ze plosne protekani svych kalhot pripisujes PU. Ja jsem si myslel, ze samotna GTX membrana by mela sama udrzet vodu, tj. muze byt odlaminovana od svrchni/spodni latky, ale protekat by nemela, muze protekat pri (puvodne zalepenych) svech, ale mimo svu by nemela. Nebo problem fakt neni v PU ale v samotne teflonove membrane (ciste membrane, ne v laminatu).

Kdyby teflonova membrana fungovala sama o sobe, tak tam PU neni potreba. Coz byla prapuvodni verze GTX, jenze se ukazalo, ze casem proteka. Protoze membrana se znecisti telesnymi vymesky, ty snizi povrchove napeti a membrana prestane membranovat. Takze tam pridali PU vrsvtu na ochranu teflonu. Jenze PU casem odejde a chranit teflon prestane.

Ja samozrejme nevim, co se tam presne stalo. Muzu jen spekulovat. Ze to nejak souvisi s rozpadem PU je velmi pravdepodobne, protoze casove to odpovida. Je mozne, ze snizeni povrchoveho napeti a plosne protekani zpusobil ten rozpadly PU, on se nekdy rozsype na jemny prasek. Fakt nevim, ale vysledek je jasny, membrana tece a 28k vodniho sloupce je fuc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » stř srp 30, 2023 6:19

Sledujete někdo ceny HP, např @milarepa?
Jen by mě zajímalo, jestli jsem koupil bundu v akci, nebo "v akci"..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod aksam » stř srp 30, 2023 7:56

Lepší cenu by jsi dostal minulý týden na fesťáku v Teplicích nad Metují, ale tam se musí osobně.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » stř srp 30, 2023 8:25

řekl bych, že jsi to koupil za férovou cenu :-)

když s tou bundou vyjeli, tak stála kolem 5, za 4,5 je za mě cajk, levněji se dá pořídit jen ve 4camping, když tam uplatníš slevový kód 10% na tu konkrétní značku, ale tam je často problém najít odpovídající velikost.

určitě tě neojebali :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 832
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ret255 » stř srp 30, 2023 10:14

Vecsinou si cenu vies pozriet na heureke, pri cene je tam na spodu graf vyvoja a podla toho mozes porovnat, nie je to 100%, no postaci.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » stř srp 30, 2023 12:26

aksam píše:Lepší cenu by jsi dostal minulý týden na fesťáku v Teplicích nad Metují, ale tam se musí osobně.

Cesta + ubytko + cesta zpět = téměř polovina ceny bundy z eshopu :)
milarepa píše: levněji se dá pořídit jen ve 4camping, když tam uplatníš slevový kód 10% na tu konkrétní značku, ale tam je často problém najít odpovídající velikost.

určitě tě neojebali :-)

No právě...

Jasně, že neojebali. Za dobře zpracovanou bundu s těmito vlastnostmi je to dobrá cena. Akorát mě zajímalo, jestli stojí běžně 5,5K, nebo je permanentně "v akci" za necelých 4,5
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2023 16:04

Mam pocit, ze primo u HP nemaji slevy permanentni a jeste na jare stala vic, koukal jsem po ni. Zas se ale dala za podobnou cenu, jako mas, koupit jinde. Proto mam HP Cliff kalhoty z Husky 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » stř srp 30, 2023 16:09

Mohl jsem mít levnější, ale červenou nebudu nosit ani kdyby mi za to platili. 4372Kč za černou je v pohodě, snad budu spokojen
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pát zář 1, 2023 12:25

Bunda už je doma, sedí dokonale i s Torridem pod. Kapuce boží na hlavu bez helmy, vše super, akorát musím vytknout, že přední díl by mohl být taky trochu delší. Zadní je prodloužený, ale z pod předního čouhá nějakých 5cm Torrid. Což nevadí, se shrne, HP bunda má dobrý stahování vespod.
Velikost S má 229g. Nejde zabalit do úplně malýho balíčku, ale v batohu je místa dost.
Takže si ju nechám a (ne)budu se těšit, až ju vyzkouším
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte zář 26, 2023 15:30

BTW, tusite nekdo, proc se v celem svete vyrabi tak malo bund z Pertex Shield Air?

Ja jsem nasel HP u nas, Goldwin, Macpac v Australii, Albion (ktere se tady skoro neda sehnat), jedna japonska spolecnost, Mammut vyrabi Haldigrat HS, ale ta je tezka, s pevnejsiho laminatu, navic uvadena prodysnost je 20000, Aenergy Air HS, ktera je prodysnejsi ale taky vazi 390g..., Outdoor Research Helium Ascentshell, ktery taky nepatri mezi moc lehke...
A to je prakticky vse, na co jsem narazil. Vsichni velci vyrobci zustavaji u P Shield (+) nebo P Shield Pro. Nebo GTX...

Ale nejake negativni ohlasy na PSA jsem taky nijak vyrazne nezaznamenal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte zář 26, 2023 16:34

Důvodů může být více, od ceny až po neochotu vrhnout se do něčeho přece jen dosud pořádně nevyzkoušenýho.. Zatím jsem taky nevyzkoušel, ale aspoň jsem bundě našel kapsu v batohu, kde nebude trpět. Už je podzim, takže určitě brzo nastane možnost vyzkoušet v praxi
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 9:05

Ted mame doma damskou verzi HP Minima. To je teda bunda neskutecneho strihu - pro normalnou zenu ve spatnem smyslu slova, mozna pro nejake damy "silnejsiho" tvaru. Do M-ka (co bezne nosi prakticky od vsech outdoor vyrobcu) se manzelka vejde jedenapulkrat, je to jedno vrece. Nakonec jsem si to uplne v pohode nasoukal na sebe a kdyby melo o par cm delsi rukavy, rekl bych, ze bych s tim mohl bez problemu chodit ven, alespon v lete - a top nosim L/XL panske.
Doufam, ze Active 2.0 ma trochu rozumnejsi miry, podle obrazku je ten strih normalni.

BTW, nepsal nekdo, ze je ten material mene plechovy nez GTX Active? Ve srovnani s druhou bundou, co tady mame (nejaky Marmot) s GTX Active to zadny velky rozdil neni, max. umerne k vetsi gramazi Activu.
No a ze by byl matros taky vyrazne prijemnejsi na holou kuzi? Nevim, ja bych toto na zaklade techto dvou bund nikdy nenapsal. Mozna je znatelny rozdil, az se clovek zacne potit, ale za sucha neni moc prijemny ani jeden material, ale oba se daji vydrzet.
Pertex Shield Air na teto bunde je profouknutelny snad lip nez na moji prastare Pertex (bez dalsiho oznaceni) vetrovce, takze bych pouziti v opravdu silnem vetru (samozrejme se silnym destem) ve vysokych horach bych jeho pouziti nevidel moc ruzove. Spise na takove bezne tury s ocekavanim mozneho sprchnuti, ale zadne silne bourky.
Naposledy upravil apuka dne pát říj 6, 2023 10:14, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pát říj 6, 2023 9:15

apuka píše:Spise na takove bezne tury s ocekavanim mozneho sprchnuti, ale zadne silne bourky.

Proč? V čem by to be špatným počasí podle tebe mělo fungovat hůře, než GTX Active?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 9:29

@Etheric:
apuka píše:je profouknutelny snad lip nez na moji prastare Pertex (bez dalsiho oznaceni) vetrovce, takze bych pouziti v opravdu silnem vetru (samozrejme se silnym destem) ve vysokych horach bych jeho pouziti nevidel moc ruzove.
Proste by neodolal silnemu vetru.

Jasne, ted prijde mike, ktery v zivote poradne silny vitr nezazil (podle jeho vyjadreni na OF) a rekne, ze to je prece vyhoda. Jak pro koho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod irem » pát říj 6, 2023 9:44

@apuka Myslis HP Minima? Ta bunda ma na HP skutecne nezvykle pytlovity strih. Je to videt uz na fotkach na jejich strankach a tusim, ze tam i uvadeji, ze je to bunda volneho strihu, coz proste nesedi kazdemu, sama bych to nekoupila.
Nevim, co za material, resp. kterou jeho verzi na tu bundu pouzili, je to novinka. Ja mam starou verzi Active a na kuzi je material na membranovku v podstate prijemny, s prodysnosti jsem velmi spokojena (opet, na membranovku) a silny dest a vitr to nema problem zvladnout :-k Profouknout jde hur, nez vetrovka. Jak rikam, nevim, co za verzi materialu na Minimu pouzili, ale udivilo by me, kdyby mela o tolik vyrazne horsi vlastnosti, nez verze starsi.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 10:16

@iren: Ano, diky za upozorneni, uz jsem to opravil.

Nevim, jestli je to verzi matrosu, az prijde Active 2.0, tak budu moci srovnat, alespon podle pameti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2023 15:36

Etheric píše:Proč? V čem by to be špatným počasí podle tebe mělo fungovat hůře, než GTX Active?

To neres, to je apuka :D Mam z toho materialu kalhoty, bunda je na ceste, pritelkyne z nej ma oboji a jeste zdarak. Samozrejme s tim pocitame do vsech podminek vcetne bourek, to je ostatne nejvetsi duvod tahat v Alpach v batohu membranove veci. Moje dosluhujici NeoShellka je prodysna velmi podobne a bourky v 3000+ metrech v pohode zvladla.

Muj zdarak z GTX Air Permeable je prodysny mozna jeste o neco vic a ted bez problemu zvladnul opravdu silny vitr, nejsilnejsi, v jakem jsem kdy spal. Narazy takove, ze jsem mel pocit, ze mne to i se zdarakem prevali. Pritelkyne spala v HP zdaraku ze stejneho materialu, jako jsou ty bundy, a taky v pohode. V ramci moznosti, samozrejme, vitr s nama cloumal a delal randal. Dovnitr se ale nic nedostalo, ani vitr, ani dest.

apuka píše:Pertex Shield Air na teto bunde je profouknutelny snad lip nez na moji prastare Pertex (bez dalsiho oznaceni) vetrovce

Tak tos nemel Pertex, ale nejaky igelit. PSA ma asi 0.5 CFM, zatimco stary Pertex mel asi 10 a PQA ma tak 15 - 30. je to radove jinde. Nebo si zas vymyslis, co? :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pát říj 6, 2023 19:50

Nevím jak na HP, ale Tilak používá normální matroš.
Svoje zkušenosti s touhle jsem opakovaně psal ve vlákně s větrovkami.
Má limity, ale docela vysoko.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2023 20:16

Sorry, ale tuhle reakci jsem nejak nepochopil. Rec je o membranovkach z PSA, co s tim ma co delat Tilak? Ten snad PSA nepouziva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pát říj 6, 2023 20:24

No, máš pravdu, přelítl jsem to narychlo, model Tilaku se jmenuje Aira, zaměnil jsem materiály
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2023 20:29

Aha, proto vetrovka. Ta je z PQA, tohle je PSA :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » sob říj 7, 2023 6:01

mike píše:Samozrejme s tim pocitame do vsech podminek vcetne bourek, to je ostatne nejvetsi duvod tahat v Alpach v batohu membranove veci

Právě proto jsem to koupil. V ČR by mě až na několik málo lokalit v životě nenapadlo tahat membránovou bundu, s výjimkou několika lokalit je to zbytečnost.

Dej vědět, jak je padnoucí ve tvojí velikosti. Moje Sko je dost široký, což tady potřebuju, ale ten přední díl by mohl být dlouhej jako zadní, bylo by to lepší, ale dá se i tak..

Stejně je to zajímavý - začíná nejsychravější období v roce a membránovky maj skoro vyprodaný. Dost nelogický. Ještě že jsem koupil dříve, teď už bych černý Sko horko těžko sháněl, nebo za plnou cenu, což by se mi dávat nechtělo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob říj 7, 2023 15:02

Myslim, ze se snazi vyprodat stare zasoby, aby mohli naskladnit kolekci na dalsi rok. Docela bezny pristup. Ze je na podzim vyprodano je taky bezne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte říj 10, 2023 20:08

Etheric píše:Dej vědět, jak je padnoucí ve tvojí velikosti.

Bunda je v XL celkem velka, ale neni vetsi, nez moje drivejsi membranovky. Je vetsi a sirsi, nez jejich vetrovka stejne velikosti. Kdybych mohl zkusit L, tak to udelam, ale objednavat se mi ji nechce. Predpokladam, ze by mi nestacila, jelikoz tahle je mi akorat pres zada a ramena, kdyz prekrizim ruce na prsou. Coz je takovy muj test, kdyz mne pri tom bunda tahne, tak je mala.

Bunda se mi libi, v XL ma 251 g, coz ji dela mou nejlehci membranovkou. Porovnavali jsme s verzi 1.0, co ma pritelkyne, a vylepsili ji. Jednak trochu delsi rukavy se stahovanim na suchac, cos se u membranovky hodi a jednak stahovani kapuce, to se taky velmi hodi. Kapuce sedi dobre, mozna trochu hur, nez u me NeoShellky, ale tam je zas uplne spickova, lepsi jsem u niceho nemel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř říj 11, 2023 9:57

mike píše:Tak tos nemel Pertex, ale nejaky igelit. PSA ma asi 0.5 CFM, zatimco stary Pertex mel asi 10... Nebo si zas vymyslis, co?
Tak jsem si schvalne vytahl vetrovku a jeste nevraceny HP abych nesrovnaval prime dychani s tim, co si pamatuji.

Tak jo, pres samotnou vetrovku ted lze tak odhadem malem dvakrat lip "dychat" nez pres HP membranu - ale pres obal vetrovky (z toho sameho Pertexu, jen ten se nepere) je to hodne podobne jako pres membranu, z jedne strany o malinko lepsi, z druhe malinko horsi. No a P Quantum na dvou mych bundach je na tom vyrazne hur s prodychatelnosti nez ta membrana.

Mimochodem, vypada, ze pro Tebe Pertex existuje pouze od Microlightu :wink:. Ten mel odhadovany CFM 10, na Pertex Classic na BPL odhadovaly CFM 3. Ja mam jeste starsi verzi, jak pisu, bez oznaceni a ta mohla mit jeste mensi CFM. Jen holt, po tech mozna stovkach prani uz je to o dost prodysnejsi nez obal...
irem píše:HP Minima? Ta bunda ma na HP skutecne nezvykle pytlovity strih. Je to videt uz na fotkach na jejich strankach a tusim, ze tam i uvadeji, ze je to bunda volneho strihu, coz proste nesedi kazdemu, sama bych to nekoupila.
Jeste k tomu - no...
HP ma ve velikostni tabulce pro M rozmer "Pas" ma byt 98-103 cm, tam je to 57 cm, tj. obvod 114, co bych bral, ze tech 10+ cm navic je "volnejsi strih". Rozmer "Hrudnik" ma byt 93-98cm, prelozena bunda je tam siroka 65 cm, tj. obvod je 130 cm. To je 30+ cm, skoro ctvrtina navic. To uz se jako volnejsi strih da tezko brat. I kdyz mas pod tim velice tlustou perovku, budes mit hodne mista. (Vim, ze jsou ty rozmery jsou pro telo, ne bundy, ale normalne je rozdil tak do 5-6 cm, pri sirsim strihu kolem 10 cm.).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř říj 11, 2023 13:32

apuka píše:Tak jo, pres samotnou vetrovku ted lze tak odhadem malem dvakrat lip "dychat" nez pres HP membranu - ale pres obal vetrovky (z toho sameho Pertexu, jen ten se nepere) je to hodne podobne jako pres membranu

Bud mas vetrovku z igelitu nebo, a to spis, je videt tva naprosta (ne)schopnost odhadu. Mam doma vetrovek nekolik a vsechny jsou radove prodysnejsi, nez HP membrana. Vcetne te nejstarsi z klasickeho Pertexu, ktera uz akorat lezi roztrhana ve skrini.

Kdyz uz jsi tak neschopny udelat normalni dychaci test, tak pomuze zrcadlo. Snazit se na nem pres latku udelat zamlzeny flek. Pres PSA i NeoShell to jde, ale pomerne namahave. Pres vetrovky celkem snadno. Jde to i pres eVent, ale tam velmi tezko.

apuka píše:Mimochodem, vypada, ze pro Tebe Pertex existuje pouze od Microlightu :wink:. Ten mel odhadovany CFM 10, na Pertex Classic na BPL odhadovaly CFM 3.

Tva pamet je na tom jeste hur, nez tva schopnost odhadu. Mel jsem vetrovku z klasickeho Pertexu 17 let a opakovane jsem tu o tom psal. Byla o neco min prodysna, nez me aktualni vetrovky (DA Tornado a HP Helium), ale rozdil spis v desitkach procent a mohl byt dany vetsi gramazi (60 versus 40). 10 CFM mam pro klasicky Pertex historicky, mnohokrat to tady padlo. Puvodni hodnota pochazi myslm taky z BPL, ovsem tak pred 10+ lety.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod irem » stř říj 11, 2023 13:34

@apuka Brala bych v uvahu, ze se jedna o volny strih u bundy, ktera nema zip / otevirani. Proste se musi oblekat pretazenim pres hlavu aj., takze to u toho typu bundy, jeste k tomu v damskem provedeni, tak nejak chapu. Coz nic nemeni na tom, ze take nejsem cilova skupina, tenhle typ strihu a reseni bund mi nevyhovuje.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení