Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kjuba » pon kvě 8, 2023 13:31

Vezmi třeba tu Active od HP. Já ji právě měnil za tu Montane a je to naprosto neporovnatelné. Tu Montane už bych na sebe nevzal v žádném počasí, i kdyby byla naprosto v pořádku.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 8, 2023 17:41

budu ji drzet v patrnosti, vypada dobre, diky za porovnani :)

jen tak bokem: treba veci od Rabu za posledni 2-3 roky me celkem zklamaly (parani svu po jednom, dvou nosenich). HP (road runner) sem kdysi mela a nepribrat, mam ji asi doted, takze priste uz bude sazka na jistotu a radsi HP v plandave velikosti :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte kvě 9, 2023 8:33

Jen takova "recnicka otazka" na zamysleni - odpoved vubec neznam:
Pertex Shield Air a Pertex Shield maji jedno spolecne - vyrobce, nejenom membrany ale nejspise i laminatu. Jinymi slovy laminace membrany na vnejsi material se dela v obou pripadech u Pertexu. Sice ma PSA nejaky novy zpusob laminace, ale jsou nejake zlouhodobe zkusenosti, jestli ten laminat se casem neoddeluje stejne jako u P Shieldu u te Montane? Protoze se mi nechce uplne verit, ze za oddelovani laminatu by mohl vyrobce bundy, tj. Montane...
(Pritom je mi jasne, ze ani u P Shieldu neni az tolik stiznosti na oddelovani laminatu. Vetsine lidi membrana odejde drive nez se odlaminuje.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16568
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 9, 2023 16:00

apuka píše:Oikud je membrana v celku, neporusena, tak fungovat bude dal. Tj. bude dal vodeodolna.

Moje zkusenost je zcela opacna. eVENT resp. DryQ Elite, nejdriv jsem mel pocit, ze bunda tece a pak jsem prisel na to, ze se delaminovala. A tekla prave v tech mistech, overeno v lavoru. Teorie versus praxe :P

Mawenzi ji taky muze overit v lavoru (podlozit toaletakem, nalit na latku vodu a par hodin nechat), ale i kdyby nahodou netekla, tak uz bych ji nepouzival. Protoze jestli netece ted, tak brzo zacne a to neni neco, co chces zkouset nekde v bource.

Kjuba píše:Vezmi třeba tu Active od HP.

:smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » úte kvě 9, 2023 18:49

Mawenzi píše:HP (road runner) sem kdysi mela a nepribrat, mam ji asi doted, takze priste uz bude sazka na jistotu a radsi HP v plandave velikosti :D

Já nepřibral a vyhodil jsem ji asi po dvou letech při pár použití, prostě začala téct.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Hampejz » sob kvě 13, 2023 8:39

použiji tohle vlákno, ať neplevelím. Rozhoduju se mezi Tilak Stinger Pro a DA Guide 8. Cíl, univerzální záložní bunda, když člověk chytna 2-3 dny slejváky na Islandu, Norsku, ale třeba i proti vlhokosti na Azorech.

Stinger mi přijde bytelnej a věřím, že vydrží perfektně i na Feratech a hlavně, co jsem četl, tak ho nejde fakt promočit v žádném ultra lijáku.

Guide je super příjemnej, lehkej a geniálně prodyšnej. Ale trochu se bojím odolnosti proti lijáku obzvlášť když vezmu 30-40l batoh.

Má někdo zkušenost s Guide? Docela bych ho preferoval a v Hudy teď 25% slevy. Díky
Hampejz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 30, 2023 7:49

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » sob kvě 13, 2023 12:55

Hampejz píše:... a geniálně prodyšnej ...


ja si myslim, ze zadna membranovka neni genialne prodysna ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2050
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Hampejz » sob kvě 13, 2023 16:22

Dekuji za komentar. Verim, ze diskutujeme relativni prodysnost u membran, ktera z podstaty veci ma sve limity. Omlouvam se, pokud z prispevku bylo patrne, ze si myslim o membranach, ze jsou prodysne jak sitovane tricka z modre ustrice. Prima den
Hampejz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 30, 2023 7:49

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » sob kvě 13, 2023 16:55

Hampejz píše:prodysne jak sitovane tricka z modre ustrice

:lol: super přirovnání :smt023
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned kvě 14, 2023 8:48

@Hampejz - ja mam Tilak Stinger Pro a vybral jsem si ji jako bundu ktera ma me podrzet v extremnich podminkach s tim, ze doufam, ze je budu nosit co nejmene .. je to jako se vsim, chci si koupit membranovku jeste jednu, co bude co nejvic prodysna a klidne s vodnim sloupcem treba 10-15k a co bude co nejlehci (jako zalozni bundu pri vylete na sumave napriklad) .. Tohle jsou proste 2 ruzny bundy na 2 ruzny pouziti .. Az pojedu na fotoexpedici do Sareku, kde budu muset stravit 10 dnu v divocine bez moznosti navratu (a nebo az pujdu na zimni vystup na rozsutec), tak si vezmu Stingera, na vsechnu dalsi aktivitu (treba na tejden na sumave a nebo na vlet na malorku a nebo kanary) budu mit lehci zalozni bundu

uplne analogie jak s botama ... na velka dobrodruzstvi si beru velke boty (hanwag alaska, ktere normalne spis nenosim) a na mensi a normalni dobrodruzstvi si beru normalni boty (dolomite zernez nebo neco mensiho) .. uplne to stejne s bundou
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2050
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Hampejz » stř kvě 17, 2023 20:30

nakonec jsem vybral Stingera. Je bytelnější a věřím, že vydrží více.
Hampejz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 30, 2023 7:49

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » stř kvě 17, 2023 22:00

@Hampejz .. tak vzhledem k puvodne deklarovanemu cili

Cíl, univerzální záložní bunda, když člověk chytna 2-3 dny slejváky na Islandu, Norsku, ale třeba i proti vlhokosti na Azorech ..

sis vybral spise naopak :P .. stinger spis nez zalozni bunda je primarni bunda do drsnejch podminek :) (alpinismus, zima, severni destive a studene krajiny atd ..) .. myslim ale, ze litovat nebudes .. mozna si spis pozdeji jeste prikoupis tu "lehkou zalozni" bundu ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2050
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » stř kvě 24, 2023 9:41

Zdravím,

ví někdo o Gelanots High Breathable Hardshell bundě, ale se sbalitelnou kapucí do límce?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » stř kvě 24, 2023 18:07

mám HP Star s membránou BlocVent, což je v principu vylepšený gelanots, bunda má kapuci přesně jak popisuješ, což byla i má podmínka, když jsem novou HS sháněl... integrovaná kapuce namísto límce mne obecně štve, ale dnes je to prakticky jediná varianta u bundy s kapucí....
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » stř kvě 24, 2023 18:28

BlocVent je vylepšený Gelanots? Já myslel, že je to naopak, neb prodyšnost u BlocVent je 25 000, kdežto u Gelanots je 62 000, viz příklad, kde doslova uvádějí "zbrusu nový japonský materiál"...

Já právě BlocVent s 25000 mám, ale láká mě ta 62 000 u "Gelanots High Breathable Hardshell".
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 18:41

Quido píše:integrovaná kapuce namísto límce mne obecně štve, ale dnes je to prakticky jediná varianta u bundy s kapucí
Nediv se, podle mne je to na zaklade zkusenosti - ta kapuce v limci odejde o docela hodne drive, jak je tam stale stlacena a namahana delsi dobu pri stejnych ohybech. Sice to neni o Gelanots HB ani Blockventu ale napr. na moji Pinguin Parker (2-vrstvy Gelanots) se evidentne nejdrive rozpadla membrana prave v limci a na nekterych ve slozene forme namahanych castech kapuce. S trojvrstvou membranou je ta namaha stejna, i kdyz oter je mensi, jenze PU dost vadi prave to dlouhodobe opakovane namahani na stejnych mistech, stejne jako "sklady" na stejnych mistech.

Takze pro vyrobce bund je to bud s integrovanou kapuci a (ocekavanou) delsi vydrzi nebo s kapuci v limci a vyrazne rychlejsim znicenim.
Naposledy upravil apuka dne čtv kvě 25, 2023 8:08, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16568
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » stř kvě 24, 2023 19:18

@apuka
tvuj pohled na vec je jeden z mnoha...
muj jeden z mnoha pohledu na vec zase je, za malokdo umi opravdu smysluplne tu integrovanou kapuci "strihnout", aby dobre sedela, ci nevadila, kdyz neni na hlave, notabene, kdyz je u krku rozepnuto...
dle meho jde predevsim o snizeni vyrobnich nakladu na vyrobu, nebot integrovana kapuce je snazsi na strih, snizuje pocet svu a materialu

btw: pls co je to to "docela hodnecrive,"...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » stř kvě 24, 2023 19:26

Standa63 píše:BlocVent je vylepšený Gelanots? Já myslel, že je to naopak, neb prodyšnost u BlocVent je 25 000, kdežto u Gelanots je 62 000, viz příklad, kde doslova uvádějí "zbrusu nový japonský materiál"...
Já právě BlocVent s 25000 mám, ale láká mě ta 62 000 u "Gelanots High Breathable Hardshell".

urcite se i Gelanots vyviji, nicmene historicky BlocVent byl vyvinut z Gelanots...
...psal jsem o cem vim, ze by splnilo aspon priblizne tve podminky... nevim o zdne nove bunde (rekneme od r. 2019 a mladsi), ktera by mela "tu" kapuci...
...u materialu te me bundy je napsano BlocVent Pro 3layer elastic: 20 000 mm H2O / 30 000 g/m2/24hod.
a nemuzu si ji vynachvalit - tedy v ramci moznosti... neni ma jedina HS bunda, ale nejlepsi, co jsem kdy mel
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod lojzmen » stř kvě 24, 2023 23:25

Standa63 píše: Gelanots ... kde doslova uvádějí "zbrusu nový japonský materiál"...

Gelanots má víc, než 10 let. Ještě ho mám schovaný.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » čtv kvě 25, 2023 3:58

lojzmen píše:Gelanots má víc, než 10 let. Ještě ho mám schovaný.

Jistě, ale "Gelanots High Breathable Hardshell" bude asi něco nového.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 25, 2023 7:55

Gelanots jsem měl na svý první nepromokavý bundě, Pinguin Parker :D , někdy koncem devadesátek, bunda měla kapuci srolovanou do límce a límec tak byl docela masivní, napůl jak takovej ten fixační z chirurgie
ještě tu bundu mam na chalupě na zahradu, když je hnusně

Pinguin pak začal dělat bundy z BlockVentu, parametrově lepšího materiálu, než ten tehdejší Gelanots, další vývoj už jsem nesledoval

dneska se to jmenuje sice Gelanots, ale s tím původním to bude mít společný jen ten název
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4911
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 8:11

Quido píše: co je to to "docela hodnecrive
Preklep. Uz jsem to opravil.
Jinak jasne, ze co jsem napsal je jen jeden z moznych pohledu, cos napsal Ty je taky samozrejme pravda. Problemem je, ze das dohromady 1 a 1 a 1 a... a pro vyrobce moc nevychazi, ze by bylo vyhodne delat dobrou kapuci v limci. Z vice hledisek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16568
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv kvě 25, 2023 9:21

@apuka
ja ji stejne v kapuci nenosim, ale ten strih, kdy je limec a kapuce "zvlast" mi vyhovuje lepe...


Lipon píše:Gelanots jsem měl na svý první nepromokavý bundě, Pinguin Parker :D , někdy koncem devadesátek, ....

ja mel tehdy taky Gelanots na bunde SCHWARZKOPF (dnesni High Point), stala dardu a byla tezka... nicmene, krome GTX, ktery byl jeste drazsi, tehdy nic dalsiho nebylo... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 9:42

Quido píše:ja ji stejne v kapuci nenosim, ale ten strih, kdy je limec a kapuce "zvlast" mi vyhovuje lepe...
Jo, s tim plne souhlasim, ja to taky mam radeji - nejenom u nepromoku ale u jakekoliv bundy. Vetrovka, SS, zateplena. Mam rad, kdyz si mohu chranit krk, ze vsech stran, i v pripade, ze nepotrebuji mit nasazenou kapuci. Bohuzel, i vsude se od toho dost upousti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16568
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 11, 2023 11:07

tak sem zvazovala, ze si koupim tu HP active, ale te se asi 18kg batoh libit nebude, ze?
cca 14 bych se asi uplne nebala ale 18 ki kozna prijde uz moc...

(a pokud ji nepouziju ted ten tyden v kruskach tak letos uz spis ne...)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned čer 11, 2023 21:56

@Mawe - ted si vem do krusnejch hor poncho, je leto :D .. podle meho nazoru v lete se nosi poncho a kdyz jsou vetsi zimy tak membranovka .. jestli HP active vydrzi by me taky zajimalo .. mam jeste v planu koupit si jednu lehkou nepromokavou bundu ke Stingerovi na mensi dobrodruzstvi blizko civilizaci .. spis si ale ted nekolik let nic nekoupim, protoze jsme dorekonstruovali, doplatili faktury a jsme holy :D (strasne se nam prodrazila rekonstrukce diky tem vsem bordelum, co se ve svete dejou)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2050
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 5:03

ntz
tak zas mas rekonstruovanej dum aspon:D ja mam byt po castecne rekonstukci, aka topim, mam elektrinu a internet, a nechodim na kadibudku na zachod ven a netrci mi kohoutek jen venku z jedne, zdi ale mam i odpady a koupelnu :D

zbytek rekonstrukce odlozen az umru, at si to rekonstruuje nekdo, kdo ma chut neco delat s tema dirama ve zdech nachystnaych na zasuvky, ja si radsi natahnu prodluzku a koupim bundu:D

no ponco zvazuju taky, jenze poncho je blby, ze kdyz chcije moc, tak je problem se dostat do batohu (teda v tom chcancu se pak batoh velice spatne nasazuje) takze si musis ponco na chvili sundat a pak taky mam radsi v dlouhejch celodennich destich sice ponco, ale prave v teple si myslim, ze bude mnohem prijemnejsi ta rab kinetic bunda, protoze ponco asi nezvladnu na holy ruce - mam takovou plastenku s rukavama a hrbem. Ponco mam radsi kdyz je chladneji prave kvuli tomu materialu ze neni styk s telem :D

jeste sem dostala k vanocum tuto decatloni plastenku:D a je tezka jak svina, ale dovedu si ji predstavit taky nekdy jindy nez koncem cervna.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pát čer 16, 2023 15:37

Moje svagrova se me pta (bohuzel, nevim proc si vybrala me), jestli bych ji "schvalil" bundu Guide od DA .. ja bych ji spis genericky odkazal na HP (nebo na neco pertexu), ona ale chce tuhle .. jakej je teda prosim ten matros Gelanots Vs Pertex (eventuelne GTX) ?

Bunda to asi nebude spatna, presto se ptam .. Hledal jsem zde na foru, nedokazal jsem najit nejakou zasadni odpoved a ani jsem si nevsiml, ze by nekdo ty bundy od DA z tohodle matrose nejak moc doporucoval ..

samozrejme ze pozadavky jsou na uplnej gral - odolna (na bagl), 100% nepromokava, fantasticky prodysna a jeste slusiva a v souladu s modnimi trendy (a barvami pro rok 2023 a dale)

edit: nasel jsem zde na foru, ze Gelanots 3L nebude prodysnejsi nez GTX Pro napriklad .. uvadej 62k, coz je fantastickej udaj .. srovnatelnej s PA
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2050
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2023 15:50

Jestli si hodla koupit tu ruzovou a asymetrickym zipem, tak ji to schval, za to si trpet v Gelanotsu zaslouzi :twisted:

Pokus vim, tak Gelanots je neporezni PU membrana a proto bych o ni vubec neuvazoval. Cisla jsou jedna vec, realita druha a v te jsou na bundy pouzitelne jen porezni membrany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pát čer 16, 2023 15:53

@mike - diky !!!! Takze jinejma slovama, lepe se drzet osvedcenejch PSA a nebo eventuelne GTX ... Prave se obavam, ze ona vybira dle mody a elegancy (a trochu ceny, je to takova hoch-nobl lady) jako s hlavnim meritkem ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2050
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení