Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 4, 2018 12:22

mike píše: membranovka jsou asi nejhur utracene penize z outdooroveho vybaveni
Pierre111 píše:Držela teplo ? Tak to si kup péřovku nebo primaloftku :D. Gore Pro se dá říct, že odráží teplo, ale membránovky jsou proti dešti ne jako zateplovací vrstva.
Kluci, kluci... Vy stale zapominate na hodne dulezitou vec: neustale jen omilate dokola svuj pohled a vydavate jej, svoje zkusenosti a na zaklade nich vytvorene vyvody jako jedine spravne a vsechno ostatne je spatne a prakticky "uchylnost". :twisted:
Zapominate, ze ne kazdy ma Vase telo, Vas organizmus, Vas zpusob pohybu, ne kazdy pouziva Vas zpusob oblekani (a taky ze ne kazdemu ten Vas vyhovuje, dokonce ze muze byt pro nekoho vyslovene nevhodny), atd.
Pro mnoho lidi, dost mozna dokonce pro vetsinu (to netvrdim, da se o tom polemizovat, ale nikdo nemame statisticky vyznamne mnozstvi dat) muze byt dobra membranovka opravdu dobra "investice" a ne zadne vyhozene penize. To proto, ze jej nenosi 99% casu slozenou v ruksaku a neoblekaji jej pouze pri vetsim desti a to pouze na nezbytne nutnou dobu. Nosi jej vzdy, kdyz se jim to zda potrebne, vetsinou skoro celou zimu nebo v chladnejsi m obdobi i v lete. I kdyz neprsi, nemrholi, nesnezi - takze ne jenom proti vlhkosti, ale hlavne proti vetru a jako vrstvu, ktera "drzi teplo" i ktera je castecne chrani pred zranenim (napr. lyzari, horolezci).
@mike: pro tyto lidi je to opravdu dobra investice, protoze dostanou za svoje penize neco, protihodnotu (a to nemyslim ten "kus hadru"), co pro ne ma velkou cenu a stoji jim za to.
@Pierre111: Jeden priklad: manzelka si nemuze vynachvalit sveho Raptora, ani ne tak kvuli vodeodolnosti a ze se pod nim v desti nepoti jako v Precipu, ale hlavne kvuli "drzeni tepla" v zime, kdy ji nekolikrat hodne pomahal zvladat zimu (az mrazy kolem -20, kdyz uz ani Primaloftka nestacila - cely den prakticky stali a moc se nehybali, bez Primaloftky kolem nebo slabe pod nulou) i velice silny vitr v kombinaci s mlhou, mrakem, mrholenim, atd... Samotna Raptorka vzdy pridala pocitove na teplotnim komfortu az tak 10 stupnu, nekdy i vice. To je, si myslim, docela dost. Jasne, tyto veci by mohla resit vetrovka+perovka+zalozna lehka membranovka (+primaloftka, tu vsak mela). Resila to vsak jedina, mnohem univerzalnejsi bunda.
Ze to neni jen jeji vymysl, potvrzuje, ze spolu s ni na tom byli podobne vsichni, co na tom kurzu (pri tech az -20) meli poradne membranovky (vetsinou GTX Pro nebo 3L, Active a Paclite nemel nikdo, jeden mel, myslim ten lepsi HP s 3L BlockVentem, ale tomu uz byla trochu zima). A taky asi bude mit dobry duvod, proc mnoho guidu nosi v zime nebo v opravdu hnusnem podzimnim/jarnim pocasi bundy i kalhoty z GTX Pro i pri bezne chuzi - a kupovane za vlastni penize (i kdyz s velkou slevou), ne "sponzorske"; stejne tak zachranari (jen tam je vetsinou fasuji, ale nosi je i ve volnem casu, kdyz by to nemuseli). A to nejenom cesti/slovensti ale i v A, D a CH, tam vsude jsem to videl sam, naposledu u jednoho rakouskeho zachranare na vylete (tj. ne ve sluzbe) pres vikend na Raxu kvuli studenemu a silnemu vetru a obcasnemu mrholeni.

Takze shrnuto: pro Vas je mozna membranovka nejhorsi "investici" nebo nejvetsim (nutnym) vyhozenim penez za cast vybavy, ale pro mnohe jine je to casto jedna z nejlepsich investic, at uz z jakehokoliv duvodu.

Maly dodatek: co jsem psal o "drzeni tepla", plati hlavne o GTX Pro, moje bundy doted s lehcimi PU membranami taky drzely teplo, ale mnohem mene, ostatne membrany, vcetne zbylych GTX nevim, jak na tom jsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 15:24

:roll: muj prispevek byl ciste o tom, ze se tu spatne pouziva slovo investice. A ty to udelas opet a hned nekolikrat (ty v uvozovkach nemyslim). Takze jeste jednou: obleceni pro vlastni potrebu neni investice. Je to spotreba, utracene penize. Kdyz jsem si treba pred lety koupil UL perovku, kterou ted beru pokazde do Alp a vubec nechapu, jak jsem driv bez ni mohl podobne akce prezit, tak to nebyla skvela investice, ale skvele utracene penize.

To co tady piseme, je (kdyz nejde o citaci nebo odkaz) nas vlastni nazor a ne obecna pravda. To je snad kazdemu jasne a nebudeme to prece v kazdem prispevku psat. Proste vlastni nazor zalozeny na vlastnich zkusenost (u tebe na cteni marketingovych materialu :twisted:) Nazory a zkusenosti se samozrejme muzou lisit a muzeme o nich diskutovat. To je ostatne ucelem diskusnich for.

Ze neco delaji guidi ma byt nejake meritko? Oni to obvykle nejsou zadni lumeni, videl jsem je delat veci, nad kteryma zustaval rozum stat. Ohrozovali sebe, sve klienty i lidi okolo.

Ani to, ze neco dela vetsina lidi, neni zadne meritko. Vetsina lidi se ridi tim, co jim nakukaji vyrobci a prodejci. Ti dlouhodobe jedou cibuli. Protoze jim naramne vyhovuje. Kdyby se vsichni oblekali jako ja, tak jim padnou prijmy na polovinu nebo min. No a samozrejme se snazi tlacit membranovky, protoze ty jsou extra drahe a potrebuji je prodat. Takze se tvari, ze membranovka je univerzalni vec uplne na vsechno a znacna cast lidi jim to bohuzel veri.

Sam jsem driv absolvoval v membranovce spoustu akci a doted nezapomenu na nektere, kdy jsem mel na sobe vsechno obleceni, na tom membranovku a proklinal sve debilni napady jezdit do hor a tak priserne tam mrznout. Treba kdyz jsem v listopadu vylezl na Hochtor v tricku, pres den bylo krasne teplo. Pak jsem sestupoval az do udoli, slunce klesalo a s nim i teplota. Po setmeni jsem mel na sobe vsechno, co jsem mel v batohu, na tom membranovku a byla mi strasna kosa. Bylo asi -7 (podle teplomeru v aute, co jsem pak stopnul), coz je v podobnych podminkach na sneznicich uplna pohoda a staci mi na to dva kusy obleceni. Protoze nejsem pako, abych nosil v zime membranovku. Ona sice nejake teplo odrazi a cim je silnejsi (a tezsi), tim vic, ale proti primaloftce polovicni vahy je to smesne. Takze kupovat membranovku na noseni v zime je IMO tezky masochismus. Nebo, a to spis, neinformovanost a zblbnuti marketingem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 4, 2018 22:08

](*,) ](*,) ](*,) ...a stale stejne jednou casti sveho prispevku vyvracis, co pises ve druhe... A hlavne vubec nectes, co se napise (zato si nezapomenes rychle do clovela kopnout svymi vymyslami :twisted:).

A hele, kdyz uz Ti tak vadi pouzivani slova investice, tak to slovo ma obecny vyznam (tady z Wikislovniku, protoze tam je asi nesrozumitelneji a hlavne odpovida tomuto pripadu, pocatecniho pouziti penez) "finanční prostředky vložené do určité aktivity či objektu za účelem vytvoření zisku". Stejne tak anglicke slovo "invest" (tj. "original") ma vyznam "rozdelit/vlozit penize v ocekavani urcitych zisku v budoucnosti" - a prave o to jde. Zisk vubec nemusi byt financni ani kapitalovy, muze byt i nehmotny, klidne takovy, co uz dal investovat nemuzes. A v tomto vyznamu je to tak, jak jsem psal - pro mnohe je z vlozeni penez do membranovky vracen zisk v podobe vetsi pohody dane tim, co jim membranovka poskytne. A to uplne nezavisle na Tvem smysleni o membranach a membranovkach a taky na tom, co komu kdo "nakukava". Predstav si, ze nejenom Ty mas sve zkusenosti, ale ma je kazdy clovek a kazdy bude spise verit vlastnim zkusenostem nez Tvym, ktere jsou v protikladu s tim, co dennodenne zazivaji sami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 23:48

:D okopiroval jsi to spravne, ale to dalsi uz sis vymyslel. S timhle vykladem by byla investice cokoliv a to fakt neni. Pohoda v membranovce (krome toho, ze je to neco jako jednorozec ;-)) neni zisk, ale vlastnost spotrebniho zbozi, kvuli kteremu jsi ho kupoval. Kdyz si koupim treba varnou konvici, tak uvareny caj opravdu neni zisk :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » pát říj 5, 2018 5:57

Já taky ty Apukovy litanie nemusím a slovíčkaření mě neba, ale v tomhle případě se musím Apuky zastat, protože všichni víme co a jak bylo pojmem "investice" myšleno a je faktem, že je tento pojem i když ne úplně správně, v této souvislosti, hojně používán.
O tom ostatně svědčí i to, že tys, miku, jej sám několikrát použil, aniž bys byl kárán:

mike píše:Z hlediska pomeru vyuziti/cena je pro mne membranovka ta uplne nejhorsi investice do outdooroveho vybaveni.

viewtopic.php?p=441639#p441639

mike píše:Doufam, ze uz nic podobneho nebudu nikdy potrebovat, ale tohle je fakt pekne a s radosti bych si za to priplatil vic, nez za ten laminat. Coz byla velmi dobra investice.

viewtopic.php?p=391598#p391598

mike píše:jo, tohle uz zni rozumne. S tou cenou to ber tak, ze celokozene boty nekupujes na jednu akci, ale ze ti nejakych par let vydrzi. Pak uz ta vyssi investice vypada trochu jinak.

viewtopic.php?p=313074#p313074
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pát říj 5, 2018 7:37

a dudyho příspěvkem je exkurs na téma "investice" vyčerpán a pokud v tom chce někdo ze dvou nejmenovaných zúčastněných pokračovat, nechť se odebéře do Pokecu a neplevelí téma vlákna
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 15:27

:D uz jsem psal, ze dudy je horsi, nez manzelka. Jo, taky jsem to driv obcas pouzival blbe, ale pak jsem si chybu uvedomil. OK, nechtel jsem o tom diskutovat, jen na to upozornit, coz se stalo a tim je to z me strany uzavreno. Je na vas, jak si to preberete.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » sob říj 6, 2018 14:48

A což teprve dudyho manželka
:evil:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob říj 6, 2018 17:44

Aky isel, taku nasel :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Harak » úte lis 20, 2018 1:06

Ahoj, mohl bych poprosit o názor na Bundu Zeno od Mountain Equipment https://www.mountain-equipment.co.uk/zeno-jacket . Využití ferraty, výlety v nížinách, VHT v Tatrách, výhledově nějaká čtyřka, pětka. Do teď jsem fungoval se zátěrovkou od HH, ale už promoká a hlavně je v ní jak ve skleníku.

EDIT: k membráně Drylite se mi toho bohužel nepodařilo moc najít, jeden člověk se zmínil, že prodyšnost není ideální, nemá někdo osobní zkušenost?
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 20, 2018 8:51

Je to základní nepromokavá bunda od ME. Viděl bych jí jako záložní bundu do batohu proti dešti, víc času bych jí na sobě mít nechtěl. Osahal jsem si jí na výstavě stanů v létě a působí na mě jako většina ostatních z dané kategorie. Prodyšnost bude tedy podle mě citelně nižší než u GTX nebo jiných kvalitních membrán. Myslím, že za cenu kolem 140 seženeš lepší. Například tento týden jsou výprodeje na černý pátek a slevy jsou na membránové oblečení i 50%.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Harak » úte lis 20, 2018 10:47

Díky, nějaký konkrétní tip? Nedaří se mi nic pod 5000 najít. Určitě chci aby se do kapuce vlezla helma a bunda měla stahování dole.
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 20, 2018 11:01

Koukal bych se po něčem z GTX active, tak by jsi se mohl na 5tis dostat, odolnější GTX Pro bude dražší. Potom se lze koukat po něčem eVentu, třeba od RAB, tak by mohla být cena ve slevě taky kolem 5tis. Konkrétní typ jsem ti poslal do SZ. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pby » úte lis 27, 2018 13:11

zdravim , viete mi poradit nejaku nepremokavu bundu na celorocne pouzitie primarne vask v jesen zima jar ? Neviem ci ma byt zateplena alebo nie, ci len tenka a pod nu oblecenie podla potreby (aj do -15 -20°C).. Musi mat ale odolny material na skaly, urcena na Tatra Aply sneh lad skala, batoh na chrbate..
Mal som v ruke Alpine Direct Gueide 6 ale ta farebna cast (cervena zlata moda) mi pride nejak slaba jemučka latka napriek tomu ze pisu hardshell - ta cierna cast je OK
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » úte lis 27, 2018 13:23

třeba Tilak Evolution nebo Tilak Raptor nebo Tilak Stinger Pro nebo High Point Radical nebo High Point Protector, a pod to vrstvit umělotiny, třeba CoolMax nebo TG 900 nebo Polartec Power Stretch
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 27, 2018 14:15

Určitě vrstvit, zateplenou membránovku nebrat. Já mám Arcteryc Beta Lt, pokud by jsi chtěl robustnější tak vem řadu AR, pokud chceš opravdu brnění koukni na řadu SV (podle mě už zbytečně těžké a tuhé a pro většinu použití). Podívej se na bundu Beta nebo Alpha. Výběr mají dost široký, ale za kvalitu se platí. Dobrý materiál je nylon, polyester je zpravidla méně odolný
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte lis 27, 2018 14:53

@pby: Pokud to chces pouzit bezne a ne jenom jako zalozni pro pripad deste (coz pri -20 asi nebude aktualni :-)), tak se divej prakticky po jakoukoliv bundu z membrany Goretex Pro. Mohou byt z ruzne silnych materialu, ale v kazdem pripade bys nemel mit problem s kvalitou - dohlida na to Gore, nejenom na samotnou membranu ale i na celkove zpracovani. Jsou urcene na nejdrsnejsi zachazeni z membranovek, nejdelsi vydrz, pricemz maji jedny z nejlepsich prodysnosti - ale jsou to taky ty nejdrazsi. Myslim, ze na bezne pouzivani (teda pokud nejsi skalolezec lezouci a furt se otirajici o skalu kazdy vikend), tak Ti staci i z tech "nejjemnejsich" svrchnich materialu, ty jsou 40 den latky.
Trocha mene prodysne jsou z Goretex C-Knit, tam ale nebudes mit takovy pocit plechu na sobe. Dalsi v rade na prodysnost je Goretex 3 Layer (nekdy jen Goretex). Urcite si nekupuj dvouvrstve membrany.
Active Shell je asi nejprodysnejsi, ale zase maji maximalne tak odolnou svrchni latku (40 den) jako ma GTX Pro predepsanou nejnizsi. Navic ta membrana ani zespodu neni az tak chranena jako u GTX Pro.
Pokud nechces za kazdou cenu usetrit, po jinych Hardshell bundach bych se nedival. V CR z GTX Pro vyrabi jedine Tilak (resp. jeste v Trebici sluzebnou odev pro Policii a hasice), jinak jakoukoliv znacku. Dulezitejsi nez znacka bude, aby splnovala Tve pozadavky a hlavne dobre sedela.

Jo - a urcite ne zateplenou membranovku, ale vrstvit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pby » stř lis 28, 2018 14:01

Tilak som raz nasiel na nete ale prestal som sa o nich zaujimat lebo ta cena bola dost vysoka.. Direct Alpin Guide je lacnejsia a este k tomu v akcii ju mam za 250e cize celkom ok. V porovnai s tymi cca 300e modelmi od Tilak bude ta guide o dost slabsia (neriesim membranu ale odolnost vrchneho materialu) To znaceni u giude hradshell je ale ci je to fakt odolny hardshell ? :-k :-k
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod TomF » pát lis 30, 2018 7:44

Ahoj, máte někdo zkušenosti s bundou High Point Thunder? Případně jak se chová materiál dvouvrstvý BlocVent? Snese zatížení těžšího batohu?

Díky

T.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pát lis 30, 2018 8:48

mam takový pocit, že se to tu před nějakou dobou probíralo, zkus víc hledat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod karitapepe » pát lis 30, 2018 9:15

pby - tu guidku jsem si letos koupil, byly různé akce (20%) a dala se koupit za dobrý peníz oproti třeba Tilaku.
No bunda je to tenoučká, lehká a myslím si, že jako hardshelka asi ne, to by jsi se musel se podívát třeba k Tilaku.
Ale pro mé účely úplně perfekto, neměl jsem lepší bundu a to jsem měl (mám) Berghaus a Marmot(Gore paclite) a The North Face(gore).
Mi většinou membrána leží v batohu a vytahuji třeba až dolezu, nikdy nelezu v membránovce. Lezu v softshelce DA Summit. Při turistice, feraty atd mi taky leží v batohu, až na vrchu dávám na sebe. Proto já potřebuji lehkou, skladnou bundu a né těžkou hardshelku.
Jedině ledy lezu v membránovce a tam bych tu guidku asi odrovnal, tak pravděpodobně ledy polezu v marmotce s gore paclite. Navíc ta Guide mi perfektně sedne, rukávy, délka atd, zatím spokojenost.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 4, 2018 19:06

Jen pro zajimavost a do diskuse, starsi ale stale zajimava studie srovnavajici mikroporezni (pu), hydrofilni (pu) a kombinovane (eptfe+pu) membrany v trochu realnejsim prostredi nizke (5st.C) vnejsi teploty se simulovanym destem, nez klasicke "testovani" za sucha a v teple. Tak sice to vsichni vime, ale treba to jeste nekoho zaujme. Je to z nejakeho sborniku "science of climbing and mountaineering" z r.2000

Male shrnuti:
1) po promoceni vnejsi vrstvy nedychaji (kdo by to byl rekl :D ), mikroporezni vubec, hydrofilni hodne snizene
2) promoceni vnejsi vrstvy vytvori tepelny most a dest dal kontinualne ochlazuje i vnitrni latku, coz zase snizi moznost transportu vodni pary.
3) po pul hodine az hodine v prostredi 5st. vnejsi teploty a simulovaneho deste dosahla u vsech relativni vlhkost pod membranou 100% (nejprve u mikroporeznich, pozdeji u ostatnich) (po prekonani DWR)
4)hodne izolujici obleceni pod membranou pochopitelne snizilo teplotu tesne pod membranou blizko vnejsi teplote, takze opet, transport vodni pary a vody neprobihal ci jen malo, vlhkost rychleji kondenzovala pod membranou a snizovala teplotu a tak dokola
5) hydrofilni a pod. mely lepsi vysledky nez mikroporezni a nejlepsi byly kombinovane, ale po delsi dobe deste stejne vsechny dosahly uplne kondenzace pod bundou.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 19:45

Tak jsem si to precetl a trochu upresnim. Nepisou, o jake slo membrany, nejspis ne komercni, ale vzorky ciste na testovani nalaminovane na stejnou latku. Pricemz: These included microporous PU samples, hydrophilic PU samples and bicomponent samples which contained a microporous PTFE element and hydrophilic PU element. Tj. hydrofilni PU membrana odpovida bezne pouzivanym PU membranam, bicomponent GTX a mikroporezni PU asi nicemu. Navic parametry nic moc, okolo 2500 g/m^2/24 hodin, ale to je vysledek jejich mereni, ktere muze byt uplne jine proti metoda, ktere se bezne pouzivaji, tedy neda se moc srovnavat.

Vysledky odpovidaji realite, jak ji zname. Kdyz bunda nasakne zvnejsku vodou, tak nefunguje a dobra DWR je velmi dulezita. Pri delsim desti ale bude vevnitr mokro tak i tak.

Dalsi zaver je to, co furt pisu u zateplenych bund. Zateplena bunda s membranou je pitomost, jelikoz membrany, aby fungovaly, potrebuji teplo zevnitr a to je chycene pod izolaci. Podobne je pitomost oblekat membranovku na zateplenou bundu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 4, 2018 20:58

mike píše:Navic parametry nic moc, okolo 2500 g/m^2/24 hodin, ale to je vysledek jejich mereni, ktere muze byt uplne jine proti metoda, ktere se bezne pouzivaji, tedy neda se moc srovnavat.

Presne tak - IIRC "normalni" mereni je pri stejne teplote, tady byl velky rozdil teplot, ale jejich metodiku fakt neznam, pridanim umeleho deste to muselo byt dost jine, nejde ta cisla porovnavat s cisly vyrobcu, jde porovnavat jen uvnitr te studie.
Cemu ktera membrana odpovida fakt nevim. Nektere gore-texy a neprodychnutelne membrany (tedy ne gore air permeable a pod.) budou ty bicomponent, gore-tex a podobne s ochrannym filmem PU budou mit spis hydrofobni a oleofobni PU film takze budou ciste mikroporezni (jinak by ten ochranny film proti zaneseni membrany potem nefungoval), mikroporezni ePTFE membrana s hydrofilni PU membranou dohromady, jine ePTFE a treba jine gore-texy budou asi jen mikroporezni (nejspis ve vysledku stejne jako PU mikroporezni membrana), vetsina PU membran bude jen ta mikroporezni, kdyz nejaky vyrobce pouzival ciste hydrofilni PU membranu, vetsinou ji tak primo inzeroval (tehdejsi sympatex? uz si nepamatuju).

K zatepleni - jedna se nejvic o situaci v desti, tj totalni promoceni vnejsi latky, kde to "zatepleni" muze byt i prilis tepla izolacni vrstva pod membranou, treba svetr nebo tak. Zimni zateplene membranove vetsinou nepocitaji, ze v nich pujdes v uplnem slejvaku. I kdyz samozrejme bez debat jakakoliv membrana bude mit nejvetsi transport vodni pary ven, kdyz bude nejvetsi rozdil teplot mezi vnitrkem membrany a vnejskem.

A jasne, neni tam celkem nic noveho, no stejne mi to prislo zajimave, ze aspon nejaka "tvrdsi" cisla :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 21:08

Myslel jsem, ze naprosta vetsina PU membran je neporezni a tedy i hydrofilni, jinak by to nefungovalo. Podobne PU vrstva na GTX, ta taky musi transportovat vodu. Zadny GTX s PU vrstou opravdu mikroporezni neni (CFM 0), to az posledni GTX Pro se tremi vrstvami teflonu. Nebo GTX Air Permeable, ktery podle vseho PU vrstvu vubec nema a proto se pouziva jen na zdaraky a podobne veci, funguje sice skvele, ale na tele by po znecisteni potem asi zacal casem protekat.

Mikroporezni PU je Neoshell a ten mi prijde, ze funguje nejlip. Pravda, zatim mi DWR funguje, a tak mi latka vodou nenasakla. Jestli je PU v Neoshellu hydrofilni netusim, ale proc ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte pro 4, 2018 22:31

Jsem nemel cas si to precist, jen mala upresnujici poznamka:
Mikroporezni PU - to je Neoshell, Marmot NanoMembrain a par malo podobnych
Hydrofilni PU - vetsina beznych PU membran
Kombinace - bezne GTX, alespon se na vice mistech popisuje (furt jsem na to narazel pri testech i popisu principu), ze krome PU ochranneho filmu (s nim nemohou byt "ciste porezni :(( ) je do volneho prostoru v porech pridan hydrofilni PU "vypln" kvuli urychleni prenosu vodni pary, pry bez toho P fungovala membrana pomaleji. (Predavam, jak jsem to koupil - nevidel jsem nikde obrazek z mikroskopu, max. nacrtek. Pokud si ale dobre pamatuji, je to tak i v prvnim patentu Gore pro jejich membranu, na to jsem davneji, myslim, daval odkaz v prislusnem vlaknu)
Ciste ePTFE - to je (mozna - viz vyse) GTX Pro, GTX Air Permable, eVent, ...

A jedna technicka - Sympatex je hydrofilni, ale z polesteru a polyetheru, ne z PU.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » úte pro 4, 2018 22:56

mike píše:Dalsi zaver je to, co furt pisu u zateplenych bund. Zateplena bunda s membranou je pitomost, jelikoz membrany, aby fungovaly, potrebuji teplo zevnitr a to je chycene pod izolaci. Podobne je pitomost oblekat membranovku na zateplenou bundu.
Tohle je teoretizování od počítače, život je pestřejší :wink: Máme dvě teplé péřovky s membránou. Ne, že bych po membráně toužila, ale prostě tam je. A překvapivě tělesná teplota dokáže vlhkost vypudit natolik, aby peří dlouhodobě fungovalo.

A k membránovce na bundu - někdy to tak prostě je :wink: Jeden z příkladů, který jsem tu už kdysi uváděla - sestupovali jsme v zimě z hor, lehká cesta. Po pár týdnech furt jen venku jsme toho už měli celkem dost a málo energie, takže jsme šli v péřovkách (já bundu, Laďa vestu). Začal padat mokrý sníh a membránovky na péřovku byly docela dobrým řešením. Peří zůstalo víceméně suché a membránovky v noci zmrzly do krásného ledového brnění :) Spokojenost na všech stranách :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 23:18

Jake teoretizovani? Tohle mam vyzkousene prakticky [-( Navic to mas popsane u toho testu a fyzika rika to same. Membrany funguji na zaklade rozdilu parcialniho tlaku vodnich par a ten je pri 100 % vlhkosti dan ciste rozdilem teploty vevnitr a vne membrany. U zateplene bundy je rozdil minimalni nebo zadny, tudiz membrana nemuze fungovat a taky nefunguje. Nejhorsi byly moje zateplene kalhoty s membranou, to jsem tu popisoval, uplna katastrofa. Zrejme i kvuli tomu, ze nohy hrejou min, nez telo.

Muze to fungovat akorat kdyz se skoro nepotis a tudiz neni co odparovat. Voda sice na membrane kondenzuje zevnitr i tak, ale nevidis ji a kdyz ji neni moc, nemusi ti to vadit ;-)

Ano, nekdy se stane a taky se mi stalo. Jeste kdyz jsem chodil ve stare lyzarske bunde, ktera hodne profukovala. Bylo nevlidno, silny vitr a kosa, hodil jsem tedy nahoru membranovku. Proti vetru to pomohlo, po case zacalo ale byt vevnitr vlhko a kdyz jsem ve vlaku bundy sundal, byla membranovka duchr a zateplena na povrchu taky. Proste tam vsechno zkondenzovalo.

Kdyz uz to musis udelat, tak je lepsi oblect membranovku a na to zateplenou bundu. Dokud vylozene neprsi, mokry snih nevadi. Taky vyzkouseno, zadna teorie ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 4, 2018 23:20

Sobb, jo, taky mi nekdy docela dobre fungovala, kupodivu ;), perovka s membranou. Asi zalezi na podminkach, ale proste to slo. Jen k teoretizovani ;) Asi to nebylo v podminkach trvaleho deste :D ale jinak jo...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » úte pro 4, 2018 23:25

mike: Málo zkoušíš :twisted:
No vidíš, a přestože Tobě to všechno nefunguje, tak mě to výše popsané ano. Holt svět není černobílý a Tvoje dogmatické pravdy ve všech případech holt neexistují :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení