Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » pát dub 28, 2017 17:31

@mike: ja som dal do google "short legs long torso" a hento mi to naslo :D to ze som spominal predtym opice je fakt len cista nahoda :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Semo » pát dub 28, 2017 22:22

@Mike: kup si Marmot Essence s Nanopro Membrain. 180g, priedusnost vynikajuca. Som cez 100kg potiaca sa obluda a v Marmot Mica, co je rovnaka membrana, len viac vychytavok v tejto bunde som dokazal vyjst na Malofatransky Klak z Fackovskeho sedla v cca -4C len s rozopnutymi zipsami pod pazuchami. Mal som ju na sebe, lebo dole pofukovalo a hore fucalo. S Goretex AS nemozem porovnat, toto som kupil po 8 rokoch zitia/trpenia s Goretex XCR.

Koncom 2016 na Pradede mi v nej v silnom vetre bola pri cca -4 celkom kosa, ked som bol obleceny tak, ze s XCR by som sa asi slabucko potil. V Nanopro Membrain mi na naveternu stranu ruky a cloveka bola vyrazna zima, zvysok bol ok. Prepokladam, ze chvalenie sa realnou poreznostou membrany nie su len kecy. Fukaci test mi vychadza len o trocha horsi ako Pertex Microlight. Pri realnom pouziti blokuje Nanopro Membrain viac. Na nejakych dalsich vyletoch som v nej chodil aj trvale a nijak nemusel riesit rozopinanie vsetkeho mozneho vzdy sa slo chvilku do kopca (co s XCR som musel).
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2017 0:40

To zni zajimave, a tak jsem trochu zapatral. Marmot Essence ma mit NanoPro Membrain laminat a ten vyrobce popisuje tady (je potreba prekliknout uvnitr). Pisou tam CFM: 0.14 to 0.20 CFM Air Permeability, coz je lepsi, nez nula, ale zadny zazrak, eVent ma 0.5 a NeoShell by mel mit jeste o kousek vic.

Urcite jsi srovnaval s Pertexem Microlight? Ten ma prodysnost o dva rady vyssi (15 - 30). Nebyl to spis Pertex Quantum? Ten ma asi 0.5 a to by pak celkem odpovidalo. Pres Microlight se da normalne dychat. Kdyz si ho dam pres usta a nos a poradne utesnim, tak trochu odpor citim, ale byl bych tak celkem bez problemu schopen dychat hodiny. Kdyz to same udelam s eVentem, tak bych se udusil v radu minut.

GTX XCR jsem mel na sve prvni membranovce, AS je trochu jinde a vyrazne lepsi. Taky pouzivam membranovky jinak, v pocasi, co pises, bych mel na sobe primaloftku. Membranovku pouzivam na jaro az podzim v desti, v zime k tomu nevidim duvod a navic bych v podmikach, co pises, mrznul i v XCR (zazil jsem v nem podobne a nerad bych to opakoval). Takze se bojim, ze me pozadavky na prodysnost budou vyssi, jelikoz bundu nosim ve vetsim teple.

Kazdopadne diky za tip, kdybych se nakonec rozhodl jit super UL cestou, tak to muze byt lepsi varianta, nez Montane Minimus 777. Tahle neni o moc tezsi a mela by byt prodysnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob dub 29, 2017 8:13

mike píše:kdybych se nakonec rozhodl jit super UL cestou, tak to muze byt lepsi varianta
Miku, tohle nam nedelej, vzdyt by se nam zhroutily posledni jistoty na tomto svete!!! Mike a dobrovolne si koupit PU membranovou bundu :shock: :smt022 :lol:

Jen by me fakt zajimalo, proc vytahujes CFM u membranovky - to je prece na profoukavost ne na prodysnost, resp. paroprostupnost, co potrebujes Ty. Ale to jsem zase u vypovidajici hodnoty foukaciho testu ohledne paropropustnosti latky....

Vzpomen si, zes nedavno daval link na clanek, kde srovnavali AS a NanoPro zater, ktery je dvakrat min prodysny nez NanoPro Membrain a vychazelo jim, ze jsou ty dve latky docela srovnatelne. Takze NanoPro Membrain by melo byt v podobnem srovnani jeste mnohem lepsi.

Se koukni jeste na tento link, uz jsem to sem, myslim, daval, ale je to parkrat updatnute a i nektere novejsi komentare se mohou hodit. Je to srovnavaci clanek "Tveho typu". Mysim, ze tam najdes par pro Tebe pouzitelnych informaci - i to, ze Essence je dobra bunda, skvele prodysna, ale ta tenka latka je ponekud mene odolna, takze neni moc vhodna na dlouhodobe namahani, na to radeji jinou, pevnejsi svrchni latku.
Naposledy upravil apuka dne sob dub 29, 2017 8:37, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob dub 29, 2017 8:36

Jo, a tady najdes i test toho Jottnaru. Tam jsem taky nasel, ze zkousel jejich tester Marmot Artemis z toho NanoPro v "brutal test of breathability" (:-) - bez komentare) a psal, ze pouze Neoshell bundy mely srovnatelnou prodysnost, takze membrana je z toho hlediska asi slusna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod wawrik » sob dub 29, 2017 9:31

Jo, ale nepíše tam, ktoré membrány skúšal. Takže trebárs Active shell vôbec nemusel mať na sebe...

Btw, už som sa stretol so zopár insidermi, ktorí tvrdili, že Active shell je čistý PU, a so žiadnym ePTFE sa kvôli cene neunúvajú. ePTFE membránu s ochrannými vrstvami PU by vraj mali mať len tie ich drahé highend membrány - Pro, Pro Shell, XCR... Ale dôveryhodnosť toho tvrdenia neviem posúdiť, žiadny z tých ľudí nepracoval priamo pre Gore, len pre nejaké americké chemicko-technologické spoločnosti z oboru. Plus jeden trochu zainteresovaný obchodník s Gore vecami. Takže skôr JPP.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob dub 29, 2017 12:00

Jasne, nepise. Ale pise o Neoshellu (a jedne dalsi, mne absolutne nezname membrane) a bere NanoPro Membrain a Neoshell jako srovnatelne prodysne materialy. A mikovi jde hlavne prave o tu prodysnost, pricemz bere, ze Neoshell je (teoreticky) asi nejprodysnejsi pro nas bezne dostupna membrana a ze je (podle vseho) prodysnejsi nez AS. Tudiz podle toho srovnani v "brutalnim testu prodysnosti" (:-)) muze brat NanoPro Membrain jako cca stejne prodysnou jako Neoshell. Nic vic a nic min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » sob dub 29, 2017 12:06

Tak jsem se pokusil proves dychaci test na GTX Pro :D. No udusil bych se asi stejne rychle jako kdybych mel na hlave igelitovou tasku. Jste schopni pres treba eVent vyprazdnit jednou plice ? A jak pripadne mohu poznat zda se jedna o ten starsi GTX Pro ? Material totiz vypada uplne stejne jako letosni verze bundy. Pak jsem jeste dychnul pres BD Alpine start hoody a ta jde prodychnout v pohode. Dry sack od STS je uplny igelit.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob dub 29, 2017 13:52

Neboj, dychat pres eVent bez vypusteni vlastni duse jde snad jen mikovi. A ten si mozna jen nevsiml, ze ma proderavene, pres co dychal :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » sob dub 29, 2017 13:59

IvoS píše:Caute, rozhodujem sa medzi http://www.sportrysy.sk/mammut-runbold- ... #accordion a https://www.hudysport.sk/bundy_panske/m ... -5118.html . Je tu nejaky znalec co by mi poradil ? :)

já bych ti poradil spíš koupit za cca stejné peníze Tilak Attack nebo Tilak Stinger z lepšího Gore-Tex Active
Naposledy upravil fps dne sob dub 29, 2017 14:23, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » sob dub 29, 2017 14:17

Marmot Essence Jacket má nepromokavost jen 10,000 mm H2O? jestli ano? tak to je dle mě nedostatečné, a prodyšnost: 47,000 g / 24h*m2 RET: 2,9–4,0 je taky ňáká divná? AS má Ret: < 2,00 m2.Pa.W-1

P.S.
NanoPro™ MemBrain®
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob dub 29, 2017 18:03

fps píše:...z lepšího Gore-Tex Active
Promin, ale nenapsal, na co tu budnu chce. At chvalite vydrz AS bund jak chcete, ma mene odolnou svrchni latku jako ty Mammuty. Jasne, pokud to chce jen na chozeni/turistiku, tak je AS OK, pokud ale chce v tom napr. lezt nebo jinak tezko zatezovat, tak by Hardshellka (oba Mammuty, AS ne) byla lepsi.

fps píše:Marmot Essence Jacket má nepromokavost jen 10,000 mm H2O? jestli ano? tak to je dle mě nedostatečné, a prodyšnost: 47,000 g / 24h*m2 RET: 2,9–4,0 je taky ňáká divná? AS má Ret: < 2,00 m2.Pa.W-1
10000 je minimalni vodni sloupec, stejnou hodnotu ma Neoshell. A ve vsech testech se tato hodnota povazuje za dostatecnou pro zachovani nepromokavosti.
AS ma garantovany (primo dle Gore) RET taky (max.) 2,9-4.0, tech 2.0 je "vlastni" mereni Tilaku, ne mereni vyrobce.

Ve skutecnosti vodeodolnost muze byt o dost vetsi a RET znatelne nizsi, asi to trochu zavisi od konkretni serie matierialu a to plati jak u Gore tak i u Marmotu.

Pokud se mike chce rozhodout podle neceho, ma u Marmotu k dispozici obe tyto hodnoty a prakticky i vsechny jine meritelne hodnoty materialu. U Gore pouze Ret, obcas uvadena hodnota vodeodolnosti >28.000 mm je hodne stary udaj, co nekdy davno Gore uvedl a ted se to prebira, ale Gore to uz nikde neuvadi. A jen tak mimochodem nekdy se zjistila vodeodolnost Performance Shellu 10-15000mm, to neni zadne vysoke cislo. A na jednom mem linku ma uvede i to, ze nekterym uzivatelum ta Marmot bunda promokla rychleji nez AS bunda. Ale podle vseho je to pri mnohodennim zatizeni pod velkou zatezi, na bezne pouziti (jednodenni vylety, jako zalozni bunda do deste) je plne dostacujici. Ale presne to same plati }a muzes to takto najit] i pro Neoshell.

To jen pro uvedeni veci na spravnou miru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2017 22:16

wawrik píše:Btw, už som sa stretol so zopár insidermi, ktorí tvrdili, že Active shell je čistý PU, a so žiadnym ePTFE sa kvôli cene neunúvajú. ePTFE membránu s ochrannými vrstvami PU by vraj mali mať len tie ich drahé highend membrány - Pro, Pro Shell, XCR...

To by bylo fakt vtipne, ale nechce se mi tomu verit. Gore jsou mistri v mlzeni a polopravdach, ale ze by si dovolili vylozene lhat? Mam pocit, ze jsem nekdy driv od nich videl obrazek podobny tomu, co je v clanku, na ktery (opet) odkazoval apuka a tam je nakreslena ePTFE vrstva. Plus jsem cetl, ze AS je tak prodysny, protoze se jim na ePTFE membranu podarilo nanest supertenkou PU vrstvu. Bohuzel uz to nemuzu najit, web meni pomerne casto, ale tady maji popsanou (marketingove) konstrukci AS, kde jasne pisou, ze je tam thinner GORE-TEX® membrane a tu zas maji popsanou tady a pisou, ze The GORE-TEX® membrane is an extremely thin layer of expanded polytetrafluoroethylene (ePTFE). Plus je v nadpise, ze tahle membrana je The heart of all GORE-TEX® products. Samozrejme je to zas polopravda, o PU vrstve se nikde nezminuji, ale fakt se mi nechce verit, ze by teflon v AS vynechali. Mimo jine by popreli sami sebe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2017 22:49

apuka píše:Miku, tohle nam nedelej, vzdyt by se nam zhroutily posledni jistoty na tomto svete!!! Mike a dobrovolne si koupit PU membranovou bundu :shock: :smt022 :lol:

Vzdyt jsem to psal hned zezacatku tehle diskuse. Varianta brod. Vykaslat se na prodysnost, protoze stejne zadna membrana neni prodysna dostatecne, a misto toho snizit vahu na minimum. Marmot Essence vypada z tohodle pohledu zajimave, protoze je jen o 40 g tezsi, nez Montane Minimus 777 a s prodysnosti by na tom mohla byt lip.

apuka píše:Jen by me fakt zajimalo, proc vytahujes CFM u membranovky - to je prece na profoukavost ne na prodysnost, resp. paroprostupnost, co potrebujes Ty. Ale to jsem zase u vypovidajici hodnoty foukaciho testu ohledne paropropustnosti latky....

Protoze Semo psal, ze Fukaci test mi vychadza len o trocha horsi ako Pertex Microlight. To mne prekvapilo, kdyby to byla pravda, tak je problem s membranami vyreseny, bunda by byla pouzitelna jako vetrovka i do deste. Bohuzel je to moc pekne na to, aby to byla pravda, a podle vyrobce je prodysnost o dva rady mensi. Kdyby byla skutecne v radech desitek CFM, tak na se nejakou paropropustnost pres pevny PU muzeme z vysoka, protoze by proti tomu byla zanedbatelna.

BTW, Marmot sam nevi, jak z toho zmateni pojmu a pokousi se zavadet novy pojem: NanoPro's™™superior microporous structure is dynamically air permeable, allowing for air exchange to help shed excess moisture vapor without compromising the waterproofness or windproofness of the garment.

Pritom je uplne zbytecne, air permeability je spravne, je to fyzikalni velicina a da se merit a jsou na to i normy. Na rozdil od marketingove breathability, ktera se rozumne merit neda a ma akorat vsugerovat zakazanikum, ze ty jejich igelity "dychaji". Meri se pak ruzne paskvily jako MVTR a RET, ktere kazdemu vychazeji jinak a pouzijou ten vysledek, ktery jim zrovna vyjde nejlip (vyjimka je prave Marmot, ktery tam uvadi vsechny a je tam hezky videt ta tragedie mereni MVTR).

apuka píše:Se koukni jeste na tento link, uz jsem to sem, myslim, daval, ale je to parkrat updatnute a i nektere novejsi komentare se mohou hodit.

Jo, daval, nekolikrat a nejen ty. Vcera na mne taky vypadnul, kdyz jsem hledal Marmot Essence.

apuka píše:Jo, a tady najdes i test toho Jottnaru.

Cetl jsem vsechny testy, ktere jsem nasel. Tenhle patri k tem horsim, spousta kecu, ale v podstate jen opsane marketingove materialy a rekl bych, ze bundu si akorat vyzkouseli doma a venku ji nemeli.

Realne testy bundu chvali, ale bohuzel ji vesmes zkouseli vychrtlici v zime, kde se prodysnost moc neprojevi. Takze jim vychazela skvele, akorat si stezovali, ze neni tak vetruodolna a tepla, jako GTX. Coz vidim jako plus.

fps píše:Marmot Essence Jacket má nepromokavost jen 10,000 mm H2O? jestli ano? tak to je dle mě nedostatečné

Vzdyt jsi psal, ze bys taky zkusil NeoShell a ten ma taky 10k. Coz by melo na bundu v pohode stacit. Nevim, jak ty, ale ja se v bunde hloubeji nez 10 m nepotapim :twisted:

fps píše:prodyšnost: 47,000 g / 24h*m2 RET: 2,9–4,0 je taky ňáká divná? AS má Ret: < 2,00 m2.Pa.W-1

Ono je totiz divne cele mereni RET... Cim dal vic mi pripada, ze je to dost malo vypovidajici hodnota. Je totiz primo umerna sile materialu, takze kdyz na stejnou membranu nalaminujes silnejsi latku, tak ti vyjde RET vetsi. Proto ty rozsahy a ne jedna hodnota. Pricemz realne to vubec nemusi znamenat, ze se v bunde vic zaparis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2017 22:58

Pierre111 píše:Tak jsem se pokusil proves dychaci test na GTX Pro :D. No udusil bych se asi stejne rychle jako kdybych mel na hlave igelitovou tasku. Jste schopni pres treba eVent vyprazdnit jednou plice ?

Jo. Trva to ale dlouho a da to fakt praci :)

Zkousel jsi to tak, jak jsem ti psal? Foukat pres bundu na zrcadlo. Jinak to u takhle malo prodysneho a zaroven tuheho materialu nepoznas. Je problem latku dokonale utesnit (leda bys mel dudyho plynovou masku) a vzduch ti muze utect bokem. Zamlzene zrcadlo je ale jasne. Chce to ovsem byt hodne blizko, par cm. Pak pres eVent kolecko udelam. Male a s velkou namahou.

Pierre111 píše:Dry sack od STS je uplny igelit.

Ten, co ma mit eVent na dne? Tam je to jednoduche, nemusis dychat. Zavres pytel a kdyz z nej pres dno vytlacis vzduch, tak je membrana prodysna :) Ja takhle v pohode balim zdarak z GTX Air Permeable, to jde snadno, ale pres nej se i o hodne lip dycha, nez pres eVent.

apuka píše:Neboj, dychat pres eVent bez vypusteni vlastni duse jde snad jen mikovi. A ten si mozna jen nevsiml, ze ma proderavene, pres co dychal

Jasne. Proto jsem v prispevku, na ktery jsi reagoval, psal Kdyz to same udelam s eVentem, tak bych se udusil v radu minut. :roll: #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slash1111 » ned dub 30, 2017 5:46

A nechceš prekonať svoje "fóbie" a vyskúšať konečne Tilak Vega, tá spĺňa tvoje požiadavky a konečne budem vedieť čo si ju mám kúpiť :)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Příspěvekod Kjuba » ned dub 30, 2017 6:45

Mike:
Vzdyt jsem to psal hned zezacatku tehle diskuse. Varianta brod. Vykaslat se na prodysnost, protoze stejne zadna membrana neni prodysna dostatecne, a misto toho snizit vahu na minimum. Marmot Essence vypada z tohodle pohledu zajimave, protoze je jen o 40 g tezsi, nez Montane Minimus 777 a s prodysnosti by na tom mohla byt lip.

Tak tohle je z pohledu logiky skutečně zajímavá úvaha. Jako já chápu, jak to myslíš, ale normálně mě to rozesmálo. Nic ve zlém. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » ned dub 30, 2017 7:38

@mike: Uz si objednal Jottnara?

Ja by som sa na nejaky NanoPro vykaslal.

GoreTex sa specializuje na membrany uz X let. Takisto Polartec sa specializuje na materialy pre outdoor uz X let. Maju na to ludi, skusenosti, podmienky. Fakt neverim, ze nejaky Marmot si len tak pride a udela nieco lepsie jak oni. Ani Arc'teryx si nedela svoju membranu.

To jak keby nejaky Dell teraz zrazu prisiel s lepsim procesorom jak Intel/AMD.

Netvrdim, ze je to nepouzitelne, ani ze nemozu nic vynajst aj ine firmy. Ale podla mna su tieto "ine" membrany skor orientovane na priaznivejsiu cenu a nie na top vlastnosti. Fakt si myslim, ze Gore Pro/Active a NeoShell su jednoznacne top volby na trhu, a vsetko ostatne su kompromisy.

Nemate inak pocit, ze jak prisiel NeoShell, tak sa v Gore trosku viac pohli a teraz furt nieco "vymysli" ? A hlavne furt nieco rebranduju, ze sa v tom clovek prestal orientovat? :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 2:23

slash1111 píše:A nechceš prekonať svoje "fóbie" a vyskúšať konečne Tilak Vega, tá spĺňa tvoje požiadavky a konečne budem vedieť čo si ju mám kúpiť :)

Kdyz to je Windstopper a navic od Tilaku... Bohuzel jim asi spadnul web, nemuzu se tam dostat. Narazil jsem jinde na info, ze to ma podlepene svy a vodeodolnost 10k. To pri te vaze vypada zajimave, ale bohuzel je to strih Tilak. Podle fotky na nekoho s BMI 12 a svesenymi raminky. Ja bych musel mit tak XXXXXXL a pak bych si slapal po rukavech :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re:

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 2:32

Kjuba píše:Tak tohle je z pohledu logiky skutečně zajímavá úvaha. Jako já chápu, jak to myslíš, ale normálně mě to rozesmálo.

Njn, jsem to videl hned, ale zrovna mne nenapadlo, jak to lip napsat :) Chyba v logice je jen zdanliva, nejde o binarni logiku, ale o nastaveni kriterii a jejich vah. Nebo priority. Takze jsem myslel snizit vahu u prodysnosti a zvysit vahu u vahy :twisted:

grco píše:Fakt neverim, ze nejaky Marmot si len tak pride a udela nieco lepsie jak oni. Ani Arc'teryx si nedela svoju membranu.

Tomu snad veri jen apuka, ale viz vyse. Myslel jsem to tak, ze vymenim nizsi vahu za horsi membranu. Protoze stejne membranovku nosim hlavne v batohu. Kdyby existovala bunda z NeoShellu do 180 g, tak neni co resit, jenze i ten nejlehci Jottnar ma pres 300.

grco píše:Uz si objednal Jottnara?

Ne. Cekam, az mi odpovi. A taky nikam nespecham, novou membranovku potrebuju jen na hory a to jeste aspon tak mesic nehrozi.

grco píše:Nemate inak pocit, ze jak prisiel NeoShell, tak sa v Gore trosku viac pohli a teraz furt nieco "vymysli" ? A hlavne furt nieco rebranduju, ze sa v tom clovek prestal orientovat?

Jasne, potrebovali silnou konkurenci jak koza drbani :) Bohuzel to vedlo i tomu, ze zapnuli generatory mlhy na plny vykon, takze se v tom fakt neda vyznat #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 2:52

Jeste k tomu strihu Tilaku. Tady je jejich velikostni tabulka, kde jsem zakrouzkoval sve rozmery:
tilak.jpg
tilak.jpg (51.59 KiB) Zobrazeno 8107 krát

Uplne dementni, pak mi tezko muze neco od nich sedet. Navic maji v rozmerech diry, kde je hrudnik 110 - 112, pas 99 - 101 atd? Porovnam s tabulkou od Jottnaru:
jottnar.jpg

U dalsich slusnych firem je to podobne, do jedne velikosti se obvykle trefim ve vsech rozmerech, maximalne je jeden vedle. Ale rozhodne mi nikde, krome Tilaku, nevysel rozsah M - XXL #-o Pri zkouseni to vypadalo podle tabulky. Kalhoty mi byly na delku M, ty jsem ani nezapnul. V pase mi byly XL, ale slapal jsem si po nohavicich a to tak, ze hodne. Pritom jsem od nich mel sve prvni membranove kalhoty a ty mi byly akorat. Zblaznili se az nekdy pozdeji.

Podle te jejich tabulky maji chlapi vetsi boky nez hrudnik #-o Pak uz chapu ty otresne fotky na webu, kde panske bundy vypadaji jako oblecene na zenske.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slash1111 » pon kvě 1, 2017 7:16

to bud rad, ze si aspon v tabulke, "ja jsem se ocitl zcela mimo sachovnici, a zaznamenal tak dva auty" :)
realita ale bola taka, ze som mal Tilak Cinto XL, ktore bolo ako usite na mna a mal som aj stary Storm (XCR) a tie bundy neboli nejake ihlany...
je to sice windstopper, ma to vsak byt ten "zazracny" 10k mm a RET< 1.9

vie niekto ci ma ta Vega nejaku regulaciu/stahovanie kapucne, na fotkach som to nikde nevidel...
Přílohy
Untitled.png
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod wawrik » pon kvě 1, 2017 7:35

Nie som si istý, či je 10000 mm na záložnú bundu to pravé... Keď už človek záložku vyťahuje, tak asi dosť alebo vytrvalo prší a vtedy ten vodný stĺpec môže byť málo.

Takto koncipovaná bunda má zmysel skôr ako ochrana proti windchillu, pričom vydrží občasnú prehánku alebo slabší vytrvalý dážď. Takže ju človek má na sebe stále, napríklad v sychravom počasí na hrebeni.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » pon kvě 1, 2017 10:18

mike píše:
fps píše:Marmot Essence Jacket má nepromokavost jen 10,000 mm H2O? jestli ano? tak to je dle mě nedostatečné

Vzdyt jsi psal, ze bys taky zkusil NeoShell a ten ma taky 10k. Coz by melo na bundu v pohode stacit. Nevim, jak ty, ale ja se v bunde hloubeji nez 10 m nepotapim :twisted:

NeoShell nebo Windstopper 2.5L (Tilak Vega) bych chtěl zkusit na zimu, to by mělo 10k stačit, už jsme tady psal o tom že mám Marmot PreCip Full Zip se starou membránou která má taky 10k, a jak si kleknu nebo sednu, tak proteče

mike píše:Jeste k tomu strihu Tilaku. Tady je jejich velikostni tabulka, kde jsem zakrouzkoval sve rozmery:
Uplne dementni, pak mi tezko muze neco od nich sedet. Navic maji v rozmerech diry, kde je hrudnik 110 - 112, pas 99 - 101 atd?


slash1111 píše:to bud rad, ze si aspon v tabulke, "ja jsem se ocitl zcela mimo sachovnici, a zaznamenal tak dva auty" :)

já jsem snad u všech výrobců mimo velikostní tabulku, ale na ty já tedy moc nekoukám, já si vše prostě zkouším, mám a sedí mi XL Tilak Storm, Tilak Attack Active, Tilak Ketil, Tilak Mitre, Tilak Trango Hooded, a XXL Tilak Ogre Action, Tilak Femund, Tilak Serak

wawrik píše:Nie som si istý, či je 10000 mm na záložnú bundu to pravé... Keď už človek záložku vyťahuje, tak asi dosť alebo vytrvalo prší a vtedy ten vodný stĺpec môže byť málo.

Takto koncipovaná bunda má zmysel skôr ako ochrana proti windchillu, pričom vydrží občasnú prehánku alebo slabší vytrvalý dážď. Takže ju človek má na sebe stále, napríklad v sychravom počasí na hrebeni.

přesně tak
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slash1111 » pon kvě 1, 2017 10:50

@wawrik: no to je práve moja dilema. Či nosiť Vegu ako vetrovku a záložnú bundu na rýchle krátke "výlety" (+ niečo na zateplenie). Alebo Trango s kapucou a v batohu HS+vetrovku.
Neviem či je Vega dosť priedušná...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » pon kvě 1, 2017 11:42

uroboros.
Uz se to dady resilo zalezi co preferujes. Urcite bude vhodnejsi po CR vic univerzalni bunda, ktera dobre dycha. Do alp vzdy beru HS, kdyz zazijes celodenni dest a kapky velikosti golfovych micku, tak jedine, co te ochrani, je igelit.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 16:17

@slash1111: ty jsi vysoky a hubeny a na takove Tilak sije, fps to same. Ale taky mas boky uzsi, nez hrudnik, jako kazdy normalni chlap. Takze bud jsou mimo jejich strihy nebo ta tabulka (nebo oboji :twisted:).

Tu Vegu si klidne zkusim, jestli ji nekde potkam, ale pochybuju, ze mi sedne. Krome tech uplne prvnich kalhot (z roku tusim 2003) mi od Tilaku nesedelo nic, co jsem kdy zkousel, a tak jsem to vzdal.

fps píše:já jsem snad u všech výrobců mimo velikostní tabulku, ale na ty já tedy moc nekoukám, já si vše prostě zkouším

Zkouset je nejlepsi, ale kdyz kupujes pres Net, tak to nekde nejde. Kupoval jsem takhle vic veci a vzdycky, kdyz mi to podle tabulky sedlo, tak to sedelo i realne. U slusnych firem.

Taky jde o miru tolerance, ze. Nekomu nevadi, kdyz ma delsi nebo kratsi rukavy, kdyz je mu bunda tesnejsi pres hrudnik atd, mne jo. Toleruju jen tesnejsi bricho, protoze to je moje chyba, ze tam mam neco navic (uz se na tom pracuje ;-)). Ale aby mi byla bunda tesna pri nadechu nebo tahla v ramenou, to teda ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 16:40

booze píše:Do alp vzdy beru HS, kdyz zazijes celodenni dest a kapky velikosti golfovych micku, tak jedine, co te ochrani, je igelit.

Kdysi jsem mel ponco, ktere vypadalo jako igelit a nepromoklo ani v silene bource v Tatrach. Bylo na nem napsano 1500 nebo 2000 mm vodniho sloupce.

Celodenni dest v Alpach jsem zazil, nekolikrat, a uplne mokry jsem byl vzdycky. Zevnitr. Protoze prodysnost membranovky, po ktere tece hodiny studena voda, se IMO blizi nule a vsecho, co vypotis, na studene bunde zevnitr zkondenzuje. Kapky velikosti golfovych micku jsem jeste nepotkal, ale tak velke kroupy jo, zachranilo mne, ze jsem zavod s bourkou vyhral a byl v chate asi minutu pred ni :)

Vy co tvrdite, ze 10000 mm nepromokavost v dlouhem desti nestaci, mate pro to nejake verohodne podklady? Vzdyt na dest by uz melo stacit nejakych 2000 mm a nakonec, u stanu tvrdite, ze je to v pohode, ne? Proc by to u membranovky melo byt horsi a proc by to melo zalezet na tom, jak dlouho prsi? Bud to membrana udrzi nebo ne. Nejakou dobu trva, nez to vzda DWR a svrchni latka kompletne nasakne, ale po hodine uz je to jedno a po 10 hodinach to bude porad stejne.

Taky jsem cetl reporty od lidi, kteri meli pocit, ze jim v desti NeoShell promoknul. To same ohledne AS, ktery ma vodni sloupec dostatecny. Jenze vzdycky slo jen o pocity, nic presvedciveho a hlavne jsem nikde nepotkal zadne rozumne vysvetleni. Smysl to dava z opacne strany. Kdyz po bunde dostatecne dlouho tece studena voda, tak se vevnitr casem naakumuluje zkondenzovana vlhkost i malo potivemu cloveku a ten pak muze mit pocit, ze bunda protekla. U tencich laminatu (AS) to bude rychleji, u NeoShellu zas muze hrat roli to, ze dotycny vi, ze bunda ma "maly" vodni sloupec tudiz ceka, ze muze protect a pocit vlhkosti vevnitr mu ocekavani "potvrdi".

Zrovna minuly tyden se mi povedl pokus. Jednu noc furt prselo, a tak jsem sel ven v membranovce. eVent, dostatecny vodni sloupec. Neprselo nijak extremne, ale zato byl dest studeny a prselo vytrvale (zeleny flek na radaru). Kdybych nevedel, co se deje, tak bych uz po pul hodine prisahal, ze bunda proteka. Ramena jsem mel navlhla a bylo mi na ne chladno. Po hodine jsem byl doma a bunda byla na ramenou a uvnitr rukavu vlhka, vrstvicka vody se dala setrit prstem. Nemyslim si, ze by protekla, proste kondenzace, ale pocit, ze proteka, clovek ma.

BTW, po par dnech jsem si ve stejnych podminkach vzal vetrovku. V pulce trasy jasne vedla, na povrchu mokra, vevnitr jsem byl ale suchy a komfort uplne jinde. Po hodine byla promocena na ramenou a prsou a mokra na rukavech. Vevnitr byla ramena stejne mokra, jako pod membranovkou, rukavy vlhke, ale min. Za dalsi pul hodiny by se to asi srovnalo, ale i tak z toho vysla membranovka docela tragicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 16:48

fps píše:[už jsme tady psal o tom že mám Marmot PreCip Full Zip se starou membránou která má taky 10k, a jak si kleknu nebo sednu, tak proteče

Zkusil jsem to spocitat a jestli jsem se nekde nesekl, tak 10k protece, kdyz se celou vahou (90 kilo) opres o kruh o prumeru 10 cm. Takze ano, kdyz si kleknes celou vahou na jedno koleno, tak bys vodu protlacit mohl. Na sezeni by to ale melo jeste stacit (ale zas kdo by veril Marmotu Precip, ze ;-)). Mne ale zajima odolnost proti desti, resim bundu, ne kalhoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » pon kvě 1, 2017 16:52

slash1111 píše:no to je práve moja dilema. Či nosiť Vegu ako vetrovku a záložnú bundu na rýchle krátke "výlety" (+ niečo na zateplenie). Alebo Trango s kapucou a v batohu HS+vetrovku.
Neviem či je Vega dosť priedušná...

jaro+léto+podzim nosím na sobě coolmax a větrovku, PWS mikinu a UL komplet HS v batohu, v zimě nosím na sobě když je větší mráz komplet PWS, a na tom komplet robustnější HS, v batohu mám jako zálohu péřovou bundu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení